[ bakiero @ 05.08.2016. 07:25 ] @
Podela baze

Imam prilično funkcionalnu bazu za vodjenje svakodnevnog poslovanja u veleprodaji. Podaci u tabelema su iz poslednje 4 godine poslovanja.
Ideja mi je da ubrzam bazu i operišem samo sa podacima iz poslednje godine, a da u svakom momentu preko nekog eventa mogu da se vratim
i u prethodni period od 4 godine. Imam tabele : kupci, proizvodi, fakture, detalji fakture, ulaz, detalji ulaza, i uplate.

Podatke iz tabela fakture i detalji fakture, kao i ulazi i detalji ulaza bih podelio tako što bih obrisao sve podatke do ove poslednje 2016 i tako
dao bazi da obrađuje daleko manji broj podataka. Ali bih pod drugim nazivom ostavio i podatke iz ranijih godina da mogu da im pristupim kad mi zatreba.

Koji je tu najbolji način ?
[ Getsbi @ 07.08.2016. 07:12 ] @
1. Valjalo bi da podeliš aplikaciju na front-end (forme, upiti, reporti...) i 4 back-enda (tabele). Kasnije učitavaš samo onu godinu koja ti treba. Ovo je za slučaj da imaš po nekoliko hiljada dokumenata u svakoj godini.
2. Pošto je veleprodaja u pitanju, predpostavljam da imaš i polje iz kojeg crpiš informaciju o maloprodajnom objektu (MestoNastanka). Ukoliko je broj dokumenata do 1000 po godini, onda možeš da nad celokupnom bazom u potrebnim tabelama izgenerišeš polje govorećeg ključa. Nešto kao u donjem primeru:
DokumentID (AktivnaGodina+TipDokumenta+MestoNastanka + Brojac)
2013 + VF + 0022 + 00001 = 2016VF0022001
Kasnije upitima filtriraš samo onu godinu, tip i maloprodaju koja ti treba.
Znači sve zavisi od broja dokumenata.
[ bakiero @ 07.08.2016. 18:59 ] @
Nisam to nikad radio, pa je pitanje: Pošto je baza podataka samostalna, ja
je koristima i ne delim je sa drugima, tj. nije na serveru, da li i tada
može da se odradi Vaša solucija ?
[ Getsbi @ 08.08.2016. 04:57 ] @
Može u oba slučaja. I pod 1 i pod 2.