[ mstevica @ 21.08.2016. 23:04 ] @
Hteo sam da ubrzam racunar da ubacim neki jaci procesor i naletim na iternetu na Intel Xeon procesore.X serija jeftija a bolja od Q serije (tako pisu).
E sad najetim na dve tabobora ljudi.
Jedni koji prodaju Intel Xeon procesere kunu se u njih kazu da su jeftiniji a bolji , da se manje greju.Da bolje i brze racunar radi sa njima i da igrice rade bolje...

Pak drugi kaze da Q serija procesora manje vuce struje kao sto i jeste (Q9650 vuce 95W a X5460 vuce 120W) , da Xeon oce da pobrnjavi na nekim plocama pa cak i da sapali plocu posto vuce mnogo sruje i ploca se pregreva zbog toga.Kaze da je svi elektroliti raspadnu pole mesec do dva koriscenja Xeon .Rekao mi je "Ako neverije probaj sam , ubaci Xeon i posle desatk minuta ugasi i pipni ispod ploceora plocu.Videces da je vrela".Kazu da Xeon nisu rajdeni za igrice i da ih pola neprdazava.Da im je jako losa ocena u windowsu 7...

Sto ja sam mogu da zakljucim je da stvarno Xeon vuku vise.E sad da li moze ploca da izdrzi ili ne to je pitanje?

Sta vi mislite o oveme?
Da li ima neko iskustva sa ovim?

Pozz
[ Zlatni_bg @ 22.08.2016. 01:03 ] @
Druze, Xeon je iskljucivo pravljen sa servere i multi-threaded aplikacije poput renderinga, xeon nije za kucnu upotrebu. Sve se svodi na ogroman broj jezgara na niskoj frekvenciji kako bi odrzao TDP, i uglavnom idu 2 CPU po ploci i bar 4 sticka ECC memorije. Dakle potpuno razlicita prica od desktop racunara. Ne vidim nijedan razlog zasto bi iko u kuci zeleo da ima Xeon za svakodnevnu upotrebu.

I naravno da je temperatura iza socketa visoka, tako je sa svim procesorima. Uz to, naravno da nisu radjeni za igrice.

Nisi rekao ni koju plocu imas. Ali moze se predvideti.

LGA771 socket podrzava intel xeon serverske procesore i nijedne druge.

LGA775 podrzava intel desktop procesore i neke xeone.

I ne, nisu kompatibilni. Tesko da i mozes da nadjes LGA771 plocu igde, pogotovu da ima PCIE i jos neke stvari koje bi znacile za kucnu upotrebu. Imas prastar socket i menjanje procesora nece nista resiti, moras da menjas u najboljem slucaju plocu, procesor i verovatno memoriju.
[ tuxserbia @ 22.08.2016. 02:07 ] @
Kako nema?

http://www.overclock.net/t/143...5-support-for-lga771-xeon-cpus

http://www.delidded.com/

Spisak procesora

https://en.wikipedia.org/wiki/...s#.22Harpertown.22_.2845_nm.29


Pogledaj potrošnje, ima ovih L sa 50W i E sa 80W.

Ako se baš potrudiš, imaš i jedan naš forum, sa baš dosta informacija i odrađenih modova.
[ ademare @ 22.08.2016. 11:28 ] @
Ovo su stare price 10 godina ! Xeon se par godina proizvodio za socket 771 i sa malim modifikacijama moze da se prilagodi za 775 .

Price tipa imas Wikipediju , pa tamo imas EXXX i LXXX , svode se na to da odes iza coska u Wikipediju i kupis kilo Xeona

Inace postoji jedna serija Xeona koja ima i 775 tacaka za pinove pa nisu potrebni ni ti adapteri !

Sustina je da je to stara prica , da tih Xeona koji nisu za otpad je sve manje , sve je to odavno odradilo hiljade sati , sto u 1, 2, 3 i ostalim rukama , i usteda vise nije tolika , a trebaju adapteri i nabaviti modifikovane Biose , jer obicne ploce nisu optimizovane za Xeone , na nivou Biosa . Ako ga prepoznaju , senzori javljaju pogresne temperature itd .

Usteda i nije nesto 10-tak Eura uz mogo posla i zivaca i to uz Low end ploce na kojima ni standardni ne Xeon Core procesori ne rade dobro . A kvalitetne polovne ploce su Precenjene ! Juriti za snagom danas , onom koja je bila High end pre 10 godina je vise stvar Hobija i dosade nego ozbiljna stvar .
[ Mister Big Time @ 22.08.2016. 13:34 ] @
Ne isplati se nikako. Uzmes najjeftiniji novi CPU/MoBo i imaces 10x bolje performanse od tih matorih "zajona".
Imam IBM server sa ovim Xenon-om na Socket 771: http://ark.intel.com/products/...2M-Cache-2_33-GHz-1333-MHz-FSB

i svi testovi su pokazali da AMD Athlon X4 860K koji kosta 7k dinara ga jede po single thread aplikacijama a bogme i po multi threaded. Mozda je pre 10 godina ovo bila isplativ upgrade, ali danas svakako ne.




[ tuxserbia @ 22.08.2016. 15:22 ] @
Ako menja samo procesor i eventualno dodaje memorije, kako se ne isplati? Niko ne savetuje da ide da kupi komplet. A prelazak sa dva jezgra na četiri se isplati itekako. A "nameštanje" Biosa je par minuta posla.
[ ademare @ 22.08.2016. 16:20 ] @
Pokretac teme nije dovoljno precizno postavio pitanja da bi dobio preciznije podatke .

Prvo sta ima od opreme sada . Detalje tipa ploca, procesor, napajanje itd.

Drugo sta moze da kupi i po kojoj ceni . Takodje detalji tipa koji tacno model po kojoj ceni, nije vazno gde , itd. Ono sa Wikipedijom je mala sala , jer ce to sto tamo pise , te stedljive verzije tesko bilo gde naci .

Znaci ako mu fali samo procesor u sta sumnjam , neka ga stavi i nek pici . Ali za te procesore treba Kvalitetno pravo napajanje , ne neki Kung fu modeli. Ja sam imao takvo Kinesko koje se grejalo i na Pentiumu D 820 bez obzira sto je pisalo Kineskih 400 W, a da nece na Xeonima sa 4 jezgra . Tera novi APU koji je isto 95W , hladno kao led , a na D 820 sa istom potrosnjom, vrelo posle 10 minuta ! Osim samog napajanja, podjednako vazno je i kako je na samoj ploci reseno napajanje procesora. Na low end ploce se nikada nije kacio Quad , pa nece ni Xeoni dobro da rade itd.

U sustini nece nista da "pojede" od maticne ploce sto nece ni klasicni 775 procesor jer to je u sustini isto s tim sto su Xeoni imali vise kes memorije od svojih obicnih pandana. Ali postoje ploce koje su kostale 30 Eura i one sto su kostale 300 iz tog perioda kada su bile nove. A razlika u njima nije bila samo u ceni .
[ Zlatni_bg @ 22.08.2016. 18:10 ] @
Citat:
tuxserbia:
Kako nema?

http://www.overclock.net/t/143...5-support-for-lga771-xeon-cpus

http://www.delidded.com/

Spisak procesora

https://en.wikipedia.org/wiki/...s#.22Harpertown.22_.2845_nm.29


Pogledaj potrošnje, ima ovih L sa 50W i E sa 80W.

Ako se baš potrudiš, imaš i jedan naš forum, sa baš dosta informacija i odrađenih modova.


Iskreno a da se niko ne uvredi, cisto sumnjam da ce neko ko postavi pitanje "da li socket 775 podrzava 771 xeone" je u stanju da pin-moduje socket radi izvlacenja performansi iz necega starog 10 godina.

Sto se tice performansi, pogledajte IPC vrednosti tih xeona i novijih AMD/Intel procesora. Takodje, nisam siguran da ti xeoni koriste isti RAM kao sto on ima, ali ovo ne mogu sa sigurnoscu da kazem jer je ceo problem vrlo slabo opisan. Ono u sta sam siguran je da se modovanje necega sto je staro 10 godina i da neko spominje igranje igrica na tome nije dobra opcija. Kao projekat "spasavanja" starog hardvera podrzavam i u edukativne svrhe, ali u interesu toga da neko svoj desktop budzi na taj nacin u nadi da ce dobiti neke performanse, ne podrzavam nikako. Nesto mora da se shvati, i3/i5/i7 se razlikuju dosta od xeona i njihova namena je drugacija. Zato postoje extreme edicije i7 procesora za one koji bi koristili xeone, dobijete lepo 8 jezgara/16 threadova na visokoj frekvenciji i imate sjajne performanse i u SC i MC aplikacijama. Ali xeon to jednostavno ne moze, i nije namenjen za to. Pogotovu ne stariji. Moj odgovor je potkovan cinjenicama sa jedne i zdravim razumom sa druge strane. Uz sve to, srecno pri nalazenju tog starog xeona.

Posle 10 godina dolazi krajnje vreme za kompletan apgrejd i to je to, nema vise krpljenja. Ako je finansijska situacija problem, setite se one stare "nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino". Ovo lici na ulaganje u automobil star 25 godina. Rupa bez dna. Koliko god para da potrosis na njega opet ce biti automobil star 25 godina.

A sto se tice quad-core price, pogledajte AMD-ovu AM1 seriju CPUova i maticnih ploca. Imam jednu kod kuce, 5350, 4x2.05GHz i sluzi mi za home-server. Potrosnja na idle 20W, pri full loadu 35W, celog sistema iz zidne uticnice. Ploca i procesor kostaju ispod 10.000 dinara, i garantujem da kida taj Xeon quad core, koliko god i AM1 bio "dead socket" i bio pri kraju svog zivota. Sve ima svoju namenu.
[ tuxserbia @ 22.08.2016. 18:21 ] @
Wikipedia link sam stavio da uporedi modele i potrošnju, da ne ispadne da "mora" X da stavlja. Sva tri ima na svakom koraku, tu oko Kine. Cena, tri puta povoljnije nego Q serija. Ploča koja podržava Q, podržaće i Xeone na keca, fali samo microcod u BIOS-u, što se reši za par minuta. Prosečna mašina sa nekim E5, E7 ili E8xxx dvojezgarnim ima da progleda sa ovom zamenom. Ako se ne juri brzina, već se ostavi sve na podrazumevanim vrednostima, radi normalno. Skoro je bio neki primer sa Acer igračkom, "brend" makinica, sa bedom od napajanja.
[ Binary Mind @ 22.08.2016. 19:18 ] @
@mstevica

Modifikovao sam i socket 775 podnožja na matičnim pločama, i LGA 771 Xeon procesore za ovu namenu. Dobije se nešto na performansama (sa boljim Quad core LGA771 Xeonima), ali... mislim da je bolje da se pređe na noviju platformu. Zašto fizički modifikovati i budžiti stariji hardver (matičnu ploču, i procesor) koji nije optimizovan za zajednički rad, kad se mogu izvući mnogo bolje performanse sa novijim optimizovanijim platformama koje trenutno uopšte nisu skupe...
[ Ivan Dimkovic @ 22.08.2016. 20:37 ] @
Po mom skromnom misljenju, LGA771 Xeona bi oduvao konzumerski Nehalem ili Westmere, o Sandy Bridge i kasnijima da ne pricamo.

Umesto cimanja oko modovanja pinova, patch-ovanja BIOS-a sa mikrokodom ja bih prodao LGA775 hardver i zamenio za bar Nehalem generaciju a, ako moze, SB ili kasniji.

Citat:

Kazu da Xeon nisu rajdeni za igrice i da ih pola neprdazava.Da im je jako losa ocena u windowsu 7...


Igrice ce ti raditi na Xeonu, ali performanse u igricama mogu biti manje u zavisnosti od modela. Ima Xeona koji su optimizovani za "workstation" upotrebu i imaju taktove / turbo limite koji su visoki.

Ne moze se generalizovati, mora se pogledati TDP i maksimalni taktovi - od toga zavisi kakve ce performanse biti u odnosu na istu generaciju "kucnih" procesora.

U novijim generacijama su pinovi 1S Xeona (Xeoni za 1 CPU socket) isti kao i "kucnih" i3/i5/i7. Razlika je u tome sto sa Xeonom dobijas podrsku za ECC memoriju, ima modela koji su optimizovani za nisku potrosnju (ali im je i takt nizi, a samim tim i performanse) i, obicno, dolaze zakljucani (Sandy Bridge i noviji) tako da se teze overclockuju od konzumerskih verzija.

Iskreno, osim ako nije potrebna ECC memorija ili podrska za vise od jednog CPU podnozja ne vidim bas poentu Xeona. Isti efekat sto se hladjenja tice se moze postici ogranicavanjem max. frekvencije na nivo ekvivalentnog Xeona. Voltaze su i ovako i onako individualne po procesoru i da li ce covek dobiti "hladniji" procesor (koji trci na manjoj voltazi po taktu) je cista lutrija, Xeon ili ne.
[ burex @ 22.08.2016. 20:41 ] @
Ja imam Xeon E5420 na 775 ploči.
Jefinije me izašlo nego da kupujem Core2Quad...

Ko želi da uštedi malo para i da izvuče još života iz 775+DDR2 konfiguracije, što da ne?

Citat:
Zlatni_bg: Druze, Xeon je iskljucivo pravljen sa servere i multi-threaded aplikacije poput renderinga, xeon nije za kucnu upotrebu.

A MacPro u koje ide Xeon, to ne može kući?
Mislim... procesor k'o procesor pobogu.
[ Ivan Dimkovic @ 22.08.2016. 20:44 ] @
@burex,

Ako te je izaslo jeftinije sa sve modovanjem, onda sto da ne.

Meni, iskreno, danas u poredjenju sa prodajom i prelaskom na npr. SB npr. to ne zvuci kao previse zanimljiva avantura ali svako ima svoju racunicu.
[ Binary Mind @ 22.08.2016. 20:53 ] @
^
Ja sam, između ostalog, baš tim procesorima (E5420) imao besplatan pristup (rashodovani serveri) i modifikovao sam ih za S775... Sve jedno, na to sam gledao više kao na neki eksperiment, nego na nešto od čega bih imao neke koristi.
[ burex @ 22.08.2016. 20:59 ] @
Kinezi prodaju na Aliju E5420 za 1600din. Core2Quad Q8300 na KP izađe 3500-5000din sad, ali kad sam ja kupovao, bio je 7000-8000din.
Secneš ploču, središ mikrokod u BIOSu, stiker dobiješ uz CPU i... teraš. I to je bolje nego da neko ode da kupi novu "home mašinu" sa nekim ubogim Celeronom ili obogaljenim Pentiumom.

Sad, da se ne lažemo, imam keša da odmah sastavim sebi konfiguraciju sa 1080-tkom, Core i7, 32GB DDR4, bla bla bla... ali iskreno:
a) 'ebena sam cicija neviđenog ranga
b) ne treba mi

Trenutno imam zbudženo 8GB DDR2 i quad core CPU na 2.5GHz, i sasvim je OK za dev mašinu sa 30tak otvorenih Chrome tabova, Vagrantom, i zilion ostalih stvari.
Videću kako ću odigrati najnoviji DeusEx, i ako on bude stenjao, biće neki upgrade, ali za sada ovaj Xeon tera OK.

I btw, nisam jedini vlasnik 775 ploče koji je stipsa. 775 procesori i ploče na KP i dalje drže dobru cenu, ne znam šta da kažem.
[ tuxserbia @ 22.08.2016. 21:24 ] @
Citat:
burex
Secneš ploču, središ mikrokod u BIOSu,


Naučili se Kinezi, procesor dolazi već sečen, BIOS-a ima na nekoliko mesta, samo da flešuješ.

Za cicijašenje si verovatno u pravu

;-)
[ Binary Mind @ 22.08.2016. 21:45 ] @
^
Ja sam mikrokodove u BIOS ubacivao sam (skidao sam ih sa neta). Čak sam, sam uspešno seckao zareze na procesorima, nakon što sam prvo probao seckanje slotova na LGA775 socketu... Takav sam. Volim sve da probam kad mi se ukaže prilika. Naravno, ponekad i uništim nešto od hardvera zarad sticanja novih saznanja.
[ Zlatni_bg @ 22.08.2016. 23:50 ] @
Citat:
burex:
Ja imam Xeon E5420 na 775 ploči.
Jefinije me izašlo nego da kupujem Core2Quad...

Ko želi da uštedi malo para i da izvuče još života iz 775+DDR2 konfiguracije, što da ne?

Citat:
Zlatni_bg: Druze, Xeon je iskljucivo pravljen sa servere i multi-threaded aplikacije poput renderinga, xeon nije za kucnu upotrebu.

A MacPro u koje ide Xeon, to ne može kući?
Mislim... procesor k'o procesor pobogu.


Pa nije za kucnu "amatersku" upotrebu igranja igrica i slicno, vec uglavnom rendering i multi-tasking. Znam da u najskuplje mekove danas idu Xeoni ali da li taj Xeon neko uzima da bi igrao igrice?

Sve moze kuci, moze i rek ceo da se donese kuci za igranje igrica pa opet ljudi to ne rade.

https://www.youtube.com/watch?v=xt62JyJo1iU

https://www.youtube.com/watch?v=yQ59vHSFfZA

I finalno, sklepanje 8-core kompa za 150$ - https://www.youtube.com/watch?v=epIlB49SNTI - sa objasnjenjima o tome sta mnoge ploce sa Xeonima nemaju.

Kako god nekome volja, mnogo sta se moze sa racunarima i komponentama. Volim modding i budzenje ali ako ide u pozitivnom smeru. Ajde ovako da idemo, neki sinteticki testovi:

http://www.cpubenchmark.net/cp...u=Intel+Xeon+X5460+%40+3.16GHz - 4487 pts, Single Thread Rating: 1345

malo E serije:

http://www.cpubenchmark.net/cp...u=Intel+Xeon+E5430+%40+2.66GHz - 3868 pts, Single Thread Rating: 1145

Core2Quad - http://www.cpubenchmark.net/cp...+Q6600+%40+2.40GHz&id=1038 - 2988 pts, Single Thread Rating: 923 - ne zahteva nikakvo budzenje.

Za poredjenje neki stariji AMD-ov 4-core: http://www.cpubenchmark.net/cp...md+phenom+ii+x4+965&id=370 - 4247 pts, Single Thread Rating: 1189

Noviji prilicno jeftin AM3+ 6-core AMD (platforma stara 5 godina): http://www.cpubenchmark.net/cp...D+FX-6300+Six-Core&id=1781 6334 pts, Single Thread Rating: 1406

Stari AMD-ovi kidaju te Xeone, novi ih unistavaju i to po vrlo niskoj ceni. Intel je uvek bio dobar u single core aplikacijama, a Xeon jednostavno ni tu ne moze da se pokaze, jer je Xeon.

Cela ta generacija je mnogo zastarela i dok se nadje DDR2 i Xeon bolje da se skupe pare za noviji i3 ili 6core AMD.

Jedino ovaj X5460 pravi dobru razliku, ali da li ga ima u ponudi? Ako ima onda super, gazim svoje reci jer mi se cini da moze i dalje okej da posluzi.
[ burex @ 23.08.2016. 01:42 ] @
Citat:
Zlatni_bg: Znam da u najskuplje mekove danas idu Xeoni ali da li taj Xeon neko uzima da bi igrao igrice?

Sa newegg.com često ima jeftinih Xeona na akciji koji su ekvivalentni i7, samo bez integrisane grafike, i ljudi ih kupuju za igranje bez problema.
[ Zlatni_bg @ 24.08.2016. 03:51 ] @
Kako u Srbiji da narucis sa newegga? :)