[ Tex707 @ 29.08.2016. 18:05 ] @
.

Postovane kolege,

Ukoliko neko od vas ima iskustva sa sheetmetal dizajnom sklopova koji se sklapaju blind navrtkama, molim da mi pomogne.

Interesuje me da li kod spajanja dva rana dela blind navrtkom deo na kome se nalazi samo otvor (blind navrtka je na drugom delu) treba da se pri pritezanju zavrtnjem osloni na dno blind navrtke, ili otvor treba da bude veci od precnika blind navrtke i deo da se osloni celom povrsinom na drugi deo (u kome se nalazi blind navrtka).

Nadam se da prilozene like dobro ilustruju ono sto me zanima.
.

[Ovu poruku je menjao Tex707 dana 29.08.2016. u 19:28 GMT+1]
[ NePitajteMene @ 31.08.2016. 01:49 ] @

Ja bih isao na BlindNut_1 varijantu iz konstruktorskog ugla gledanja, znaci u gornjem limu na kojem stoji plava podloska koji treba da nalegne u ovaj sa vec montiranom zutom "slepom" nitnom/navrtkom probusi malo siru rupu da se limovi oslanjaju jedan na drugi, a ne da se gornji lim "klacka" na pojasu zute nitne ;)

I vodi racuna da je otvor osa rupa na min 2D od spoljnih ivica lima, gde je D "deformisani", znaci deblji spoljni precnik zute nitne posle nabijanja u lim, ima smernica u Wurth katalogu za to, da bi dobio zadovoljvajucu cvrstocu spoja

Evo kako je majstor uradio: https://www.youtube.com/watch?v=f7yIqKnLGPc

Deluje na videu da je i kod njega u ovom ramu s mrezom probusio sire otvore nego u limu za koji ga srafi, a u kome su blind nitne/navrtke

Pozdrav
[ Tex707 @ 31.08.2016. 14:11 ] @
.

Mnogo hvala za savet.

Meni se mnogo vise dopada takodje prvi primer, medjutim primetio sam da gde god u nekom katalogu postoji primer, identican je ovom drugom.

Sto se tice udaljenja od ivice, ne mogu da se drzim bas preporuke, zbog zahteva koji su postavljeni. Videcemo kako ce to da drzi. Doduse, za blind navrtke nisam vidjao preporuke za minimalno udaljenje ose od ivice, vec samo za self-clinching navrtke ("PEM").

.
[ Tex707 @ 03.09.2016. 06:25 ] @
.
Evo jos jednog detalja u vezi teme, mozda bude nekom od koristi.

U kontaktu sa jednim od proizvodjaca blind navrtki saznao sam da oni preporucuju uvek varijantu 2, dakle da se lim koji se spaja uvek oslanja na glavu blind navrtke, da ne mi doslo do njenog okretanja za vreme stezanja.
.