[ obrad_beocin @ 06.04.2004. 20:03 ] @
Radim u firmi u kojoj se koristi windows mreza, samo jedan racunar je pod linux-om i na njemu radi proxy server, mrtg i ntop.

Problem je sto nasa mreza koristi DHCP za dodelu ip adresa, i ne mogu sa linuksa da ping-ujem windows masine po imenu nego samo po ip adresi. A samo masine koje su ubacene na windows DNS serveru u domen i imaju FQDN mogu da ping-ujem po imenu, tim masinama je dodeljena staticka ip adresa.
Ali sta da radim sa ostalim windows masinama koje dobijaju adresu od DHCP-a i koje se dinamicki menjaju, sta i gde treba da podesim da mogu te masine ping-ovati po imenu, to mi je bitno zbog programa koje koristim za nadzor mreze.

Bio bih vam zahvalan ako biste mogli da mi pomognete.
[ Gojko Vujovic @ 06.04.2004. 20:53 ] @
Ako možeš da na dnsu podesiš da uvek drži najnovije podatke, linux će bez problema koristiti tu informaciju i resolvovati na ažurnu adresu. Kako je do sada linux razrešavao ta imena? Preko hosts fajla?
[ neetzach @ 06.04.2004. 20:57 ] @
Jesu li DHCP i DNS (nadam se da ga imate?) na Linuxu ili Windowsu?
Govorim za BIND i DHCP server od Internet Software Consortiuma, moguce je podesiti da DHCP automatski updateuje DNS tako da svaki host moze zahtevati svoj hostname, a da mu DHCP dodeli IP. Tu je mozda problem sto bi se onda IP za host stalno menjao, a hostname bi bio isti. Mozes povecati i lease time (vreme isteka adrese) na neki duzi vremenski period, ili definisati svaki host u DHCP-u po MAC adresi i rucno dodeljivati IP-jeve...
[ B o j a n @ 08.04.2004. 13:09 ] @
ne znam koji software koristis za dhcp servis, ali znam da isc-ov dhcpd u vecini slucajeva fixira mac <-> ip. randomizacija je samo pri inicijalnom dodiru sa novom mac adresom.

nemanja, ako se ne varam, ti mislis na automatski update dns rekorda koristeci djbdns i pracenje lease fajla? inace, slicna stvar je izvodljiva i sa bind-om, ali je cvrcka u tome da klijent mora podrzavati ddns-update ( ili neka slicno imenovana opcija ) da bi radilo uspesno.