[ perkom @ 11.11.2016. 11:11 ] @
Jedan čikica (85 godina) zamolio me je da mu pogledam kompjuter. U pitanju je prilično stari kompjuter sa matičnom Gigabyte GA-7N400. Davno ga je kupio, koristi ga za pisanje knjiga i kačenje proze na jedan sajt, nešto kao klub čitalaca.
Na žalost, davno mu je istekla licenca za antivirus, plus što nije obnavljana i nakupio je tonu svega i svačega. Počistio sam sve što se dalo počistiti ali os je prilično "izbušen" i hteo sam da mu pregazim ceo sa novim. E tu nastaje problem.
CD rom odavno nije u funkciji a matična ne podržava butabilni USB.
Ok, reko da vidim šta kaže bios. Na matičnoj mu je bios F7 a poslednji za njegovu ploču je F11 i koliko sam mogao videti, sa tim biosom mogao bi preko fleške da podignem nov os.
Instalirao sam program za obnovu biosa:



i program je uredno pročitao ploču kao i bios.
Kliknuo sam na Update bios i dobio:



pokrenuo sam instalaciju ponuđenog biosa ali:



instalacija nije prošla?
Ok, skinuo sam taj F11 bios i reko da probam na drugi način, update bios from file:



ali ni to nije prošlo:



Poslednje što sam probao je instalacija iz samog biosa. Otvorio sam bios i sa F8 pokrenuo Q Flash ali on mi nudi samo instalaciju sa flopi diska koji je neko skinuo.
Šta mi je činiti?
[ gilopile @ 11.11.2016. 11:17 ] @
Neces resiti problem ni kad update BIOS. Neces dobiti opciju boot from USB.
Ako bas zelis, onda je jedina opcija da nabavis ispravan floppy i ides preko qflash iz BIOS-a, jer je to jedina solucija, jer ta plocane podrzava update iz OS-a.

Mada ti je laksa varijanta da nabavis ATA/IDE CD/DVD i instaliras mu preko CD-a XP i resio si problem. CD/DVD mozes naci gde hoces, a ako bas nemas srece da uzajmis od nekoga, skokni do nekog servisa i ponesi 100gr kafe i dobices neki matori ispravan CD/DVD drajv :)
[ perkom @ 11.11.2016. 11:26 ] @
Ma problem je što je što sam u Rusiji i ovde ne znam baš mnogo ljudi od kojih bi mogao uzeti neki CD rom a da ga kupujem, baš mi se ne mili.
Jedino da mu instaliram win 7 starter. Njega mogu da pokrenem dok mi postojeći radi.
[ gilopile @ 11.11.2016. 11:30 ] @
Da, win7 instalaciju mozes pokrenuti iz OS-a. Pokusaj, jbg.

Mozda dedica ima nekog komsiju od kojeg bi uzajmio neki citac...Jbg, zjbano, bio sam milion puta u slicnoj situaciji...

Starter bi radio koliko toliko ok na toj masini.
[ perkom @ 11.11.2016. 11:45 ] @
Nema mi druge sem da to uradim...
[ SlobaBgd @ 11.11.2016. 11:53 ] @
Instaliraj Plop Boot manager, on će pri bootovanju omogućiti podršku za boot sa USB fleške. Nakon reinstalacije Windowsa deinstaliraj Plop Boot manager da se čikica ne bi zbunjivao kada vidi nepoznati sadržaj ekrana pri paljenju kompa, i proveri da li se bootuje Windows kako treba. Za svaki slučaj skini na hard disk tog kompa EasyBCD, da možeš da popraviš boot ako treba.
[ Miroslav Cvejić @ 11.11.2016. 16:23 ] @
A što nisi raspakovao onaj bios?
[ perkom @ 11.11.2016. 16:52 ] @
Raspskovao sam ga i dobijam tri opcije koje ne mogu da se pokrenu.
[ SlobaBgd @ 11.11.2016. 16:56 ] @
Čekaj, jesi li siguran da ploča nema podršku za boot sa USB-a?!

[ Miroslav Cvejić @ 11.11.2016. 17:06 ] @
Citat:
perkom:
Raspskovao sam ga i dobijam tri opcije koje ne mogu da se pokrenu.


I ne treba da se pokreću, samo jedan od tih fajlove je ono što ti traže kao .bin.

Možda ima .11 ekstenziju, ali to je to.
[ perkom @ 11.11.2016. 17:20 ] @
@SlobaBgd,

Nema opciju pokretanja sa USB-a. Da ima, ne bi postavljao pitanbje.

@MiroslavCvejić,

Na slikama se vidi ceo problem. Znači, i kada raspakujem fajl ni jednu opsciju ne mogu pokrenuti kroz program za flešovanje biosa.
Jedina opcija je putem flopija koga nemam kao što nemam ni disketu.
[ Miroslav Cvejić @ 11.11.2016. 19:44 ] @
OK, teraj ti svoju priču, ja sam to radio stotine puta. Program očekuje bin fajl a ovi ga preimenovali u nešto drugo. Obično je broj ekstenzija. Čak i taj fajl može da se raspakuje i unutra je skoro uvek .bin.

[ gilopile @ 11.11.2016. 20:07 ] @
Ne moze ta ploca da update BIOS iz OS-a. I da moze, dzaba mu noviji BIOS jer ni sa njim nece dobiti opciju BOOT from USB, tako da nema ni potrebe da se zamajava s tim.

Jedino da se podigne win7 iz OS-a ili da nekako izbunari neki CD rom i podigne win xp ko coik.

Cak ni ona `caka` sa Plop Boot-om od @Slobe from BGD mislim da nece da funkcionise.
[ perkom @ 11.11.2016. 20:19 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić:
OK, teraj ti svoju priču, ja sam to radio stotine puta. Program očekuje bin fajl a ovi ga preimenovali u nešto drugo. Obično je broj ekstenzija. Čak i taj fajl može da se raspakuje i unutra je skoro uvek .bin.


Ne teram ja bilo kakvu priču nego ti kažem da ne može. Raspskovao sam taj fajl i unutra nema bin fajla.
E sad ti, sa tolikom praksom, kaži kako ti to radiš pošto ja nisam uspeo a sve sam pokušao?
Na kraju, kako sam već i naveo, iz os-a sam pokrenuo win7 starter i instalacija je prošla bez problema.
Pošto ima 1,26gb rama, čak je i brzina prihvatljiva.

[ Miroslav Cvejić @ 12.11.2016. 06:10 ] @
Desni klik na motherboard_bios_ga-7n400_f11.exe -> 7Zip -> unpack i dobiješ 7n400.f11

dupli klik na njega (total commander), pogodi šta dobiješ.

7n400.BIN
[ perkom @ 12.11.2016. 13:54 ] @
Ne vredi, sad mi kaže da to nije odgovarajući bios?
Znači, nije odgovarajući ni koji je program skinuo kao ni koji sam ja skinuo za GA-7N400 Rev 2.0
Probao sam i starije verzije i tza verziju 1.0, običnu ali uvek isto?
Pošto mu radi sasvim solidno na win7 starter, dižem ruke.