[ R A V E N @ 19.11.2016. 00:20 ] @
13.-o izdanje

Neki se možda sjećaju ove knjige još iz srednje, a ovo izdanje je bilo aktuelno još 1979.-e. Ja sam iz nje učio 2003.-e, a sada vidim da ima nova, mada možda bi bilo dobro da se samo ova doradila.

Na str. 6 kada pokušava da konkretizuje čime se logika bavi, Gajo kaže:

Citat:
Četvrti se slažu da je logika potpuno autonomna, ali smatraju da "čista logika" ne može biti slobodna konstrukcija mašte, nego samo opis intuitivno sagledanog "trećeg carstva", idealnog carstva logičke nužnosti.


Šta znači ova izjava?

Ovo je možda samo besmislica danas, jer su prihvaćene neke robusnije ideje o ovom pitanju, te ima samo historijsku važnost. Pozivajući se na intuitivnost, izgleda da se ovdje govori o zasnivanju logike iz nekog spontano nastalog subjektivnog osjećaja, jer to je otprilike intuitivnost.

Bio je francuski filozof Henri Bergson (1859.-1941.), koji se otprilike bavio nečim sličnim:

Citat:
Bergson convinced many thinkers that the processes of immediate experience and intuition are more significant than abstract rationalism and science for understanding reality.


"Henri Bergson." Wikipedia.org. Preuzeto 17. 11. 2016. https://en.wikipedia.org/wiki/Henri_Bergson.

Sama činjenica da je dobio Nobelovu Nagradu za Književnost govori da je sumnjičavost oko kontinentalne filozofije opravdana. Doduše, i Bertrand Russell je dobio istu nagradu, ali za Historiju Zapadne Filozofije koja (knjiga) teži ka objektivnosti.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 19.11.2016. u 01:34 GMT+1]