[ igormil @ 01.12.2016. 21:07 ] @
Što se tiče programa za narezivanje diskova koristio sam Nero 7 a u poslednje vreme video sam kod dosta ljudi da koriste CD burner XP.Koji je po vama program dobar za narezivanje diskova?

Igor
[ maksvel @ 01.12.2016. 21:49 ] @
ashampoo sam koristio ili čak prost windowsov ugrađeni prog
[ perkom @ 01.12.2016. 21:56 ] @
Sve manje ljudi koristi diskove. Potvrda tome je i sve veći broj lap topova bez cd roma.
Ne sećam se tačno ali ima sigurno 3-4 godine kada sam poslednji disk narezao.
[ Glogovacki @ 01.12.2016. 22:03 ] @
Meni je nekako najbolji ovaj windowsov, nema pozadinske programe koji mi rade u svakodnevnom radu.

Realno diskovi se više i ne rezu, čak gledam i fleške izlaze iz "Mode"
[ starka @ 01.12.2016. 22:23 ] @
Oh, ne Nero, ne Burner XP
Malo je srca među programima, ali ovaj je stvarno srculence.
http://www.anyburn.com/
Ekstra, mali, praktičan, jednostavan program za rezanje, kopiranje Diskova.
Audio, iso, mp3, šta god hoćete.
Da sam izmislila preglomazni Nero, postidela bih se nad ovim bombončićem.
Nije ovo moj stil, precinična sam za njega, ali ako sam ovako nešto za
neki program napisala, to znači da stvarno vredi svakog trenutka.
I besplatan je...
[ Living Light @ 01.12.2016. 23:34 ] @
Ajd ovako,
Svi Vi pricate o nekim NERO, pa ovaj pa onaj....za narezivanje.

Ja to gledam sa "Tehnicko-Energetske strane" , ako mogu tako da formulisem.

Pitanje je moje :

-Da je ste VI baš-baš svesni kako ti VAŠI navedeni programi "Rokaju" laser,
i u kojoj meri/kojom dubinom narezuju (sagorevaju) sloj na povrsini CD-?

Jeste li vi razmisljali o kolicini potrebne ENERGIJE,
da se laserskim zracima "Izroka " plastikanerski CD ?

Jeste li ikad prikljucili neke DMM-ove ili Osciloskope na lasersku diodu , i merili parametre ?
....za vreme narezivanja,

Tako da,
..sve mi ovo lici na tumaranje "po mraku" i igranje na sred terena "Bez lopte",

Nije mi cilj da filozofiram, i da 'em ghhovana,
samo hocu da dosapnem da:

-sam program , nema nikakve veze sa Energijom narezivanja,

Svi Ti programi, pokusavaju da "izroxuju" lasersku diodu do maximuma,

...samo je pitanje Prefinjenosti Softwer-a,...i koja ce "Laserka" dotle da izdrži,

Svako Dobro,
pOz
[ calexx @ 02.12.2016. 00:22 ] @
Citat:
starka:Ekstra, mali, praktičan, jednostavan program za rezanje, kopiranje Diskova.
Audio, iso, mp3, šta god hoćete.
Da sam izmislila preglomazni Nero, postidela bih se nad ovim bombončićem.
Svi slični programi odrađuju isti posao, prebace određeni sadržaj na optiku. Razlika je samo u nekim opcijama koje nisu standardne i uglavnom nisu ni bitne kao i u nekim dodatnim funkcijama. Ako neko samo narezuje audio disk, pravi bekap nekih fajlova/foldera, kopira postojeći disk ... skoro da može da koristi onaj program koji ide uz windows.

Ovoga nisam probao pa ne znam da li ima te dodatne funkcije ... ajde da te proverim, da li kod rezanja audio diskova može da se podesi pauza između numera i da (naravno) reže u DAO režimu? Da li ima mogućnost booktype podešavanja? Da li pamti tip diska i recimo preporučenu brzinu za svaki? Da li to ripovanje ili konverzija u mp3 ima mogućnost finog podešavanja? Da li ume da napravi ispravne DVD video diskove uz podešavanje svih parametara ili bar ima predefinisano sve to? Da li ume da proveri strukturu DVD video foldera koji se reže na disk?

Nero jeste glomazan zato što sadrži gomilu dodatnih programa koji nemaju mnogo veze sa konkretnom operacijom rezanja a kod instalacije može da se izabere da nabaci samo osnovni program i više nije glomazan. Ima par opcija koje drugi nemaju pa ga imam u rezervi inače koristim ImgBurn koji je preterano ozbiljan i sa sitnicama koje većina i ne razume.

Konkretan odgovor na temu je ... sve zavisi koja je namena i plan, većini je dovoljan i integrisani program.
[ starka @ 02.12.2016. 00:34 ] @
Mislim da ne pamti, ali za ono što meni treba, ovaj je dovoljan.
A što se tiče diskova generalno, pa meni su super i neki od 2010 kad sam
došla na net.
Šta bih sad da su mi bili na nekom velikom hardu, pojeo bi mi ih
criptolocker krajem marta ove godine.
Tako sjajan osećaj da ostaje neizbrisiva trauma.
[ Morpheus NS @ 02.12.2016. 12:47 ] @
Dok sam koristio Windows moj izbor je bio ImgBurn

Nikad nisam koristio Nero prosto zbog veličine programa. Zauzimao je desetine i desetine megabajta na disku, a radio praktično isti posao kao ImgBurn i mnogi drugi alati često manji od 10MB... čisto traćenje prostora za moj pojam.
[ gilopile @ 02.12.2016. 13:02 ] @
Sve je to, sto kaze Calex slicno, ko je na koj program navikao i to je to.
Ja licno koristim CD burner XP i power iso, uglavnom mesecno 1 disk narezem...

Inace, Robert, za sve to je zaduzen firmware samog DVD rezaca. Nekada su se ugradjivali kvalitetni laseri i mehanika, sada se svodi na to da kada ga kupis da traje 1 godinu i cao.

Imao sam neki NEC koji je narezao 1000 komada diskova, dao sam ga posle jednom frendu i on coek narezao pola dzaka diskova...Radio sve skupa nekih 10 godina disk ako ne i vise. Da ne poverujes.
Znaci, nije ono kao, narezes svakih 15 dana disk. Ovaj se bas rajbio.
Ovo sada sto se valja je golo vnogo.
[ ademare @ 02.12.2016. 13:14 ] @
Ako u nasim radnjama Nov DVD snimac , (nase radnje su poznate da su najmanje skuplje 20 %, od Evropskih) kosta 15 $ , pa pogledas sta sve ta cena sadrzi : Fabricku cenu , Transport brodom do Srbistana , Zarada Uvoznika , Zarada maloprodavca , gde su svi oni u troskove uracunali od struje do popijene kafe , PDV 20 % !

Onda za Fabricku cenu od tih 15 $ iz radnje ostane Max. 8 $ mozda ni toliko ! I sta moze , kakav kvalitet da se napravi za taj novac, gde su precizni motori i mehanika , gde su kvalitetni Laseri itd .

Bilo nekad , kad je DVD snimac kostao 200 Eura , a sad ovo ide na Kilo .
[ gilopile @ 02.12.2016. 13:17 ] @
Pa to.
Kvalitet nula. Taj jedan rezac fabriku kosta mozda $3, bukvalno.
[ jolemisa @ 02.12.2016. 23:06 ] @
Mnogi su koristili Nero samo za rezanje Cd-a,a u stvari to je program i za konvert muzike,obradu slika i jos stosta.To je jedan komleksan program i zato je toliko velik.Inace dobar program za rezanje je Image Burn,veoma jednostavan i mali program.Inace ja koristim stari Nero 6 i veoma sam zadovoljan sa njime,a na 8-ici nero 10.Izvini IMG Burn,nego ja iz zezanja ga zovem Image,pa mi preslo unaviku.izvinjavam se.Inace je nepunih 3 Mb.
[ Goran Mijailovic @ 03.12.2016. 00:15 ] @
Meni treba Nero 5 koji će da radi na Win 10 i koji može da reže .iso fajlove. Ima li ga takav?
[ zoran_dojkic @ 03.12.2016. 10:50 ] @
Probaj Nero lite Google: "nero lite". Ne može Nero 5 na Windows 10.
[ Hackman @ 07.12.2016. 22:22 ] @
Na stranu to što ne može da se nađe kvalitetan disk kao nekada ovi današnji
su svi plastični.
[ starka @ 07.12.2016. 22:45 ] @
Hackman, ne mogu se naći dobri diskovi, ali bolji su takvi kakvi su nego
ovi novi virusi koje imamo.
Jeste nepraktično imati na stotine diskova, ali hvala lepo na malom
diskiću od terabajta zaraženim cerber lockerom, a čujem da sad već ima i
gorih.
Neka on zarazi taj jadni, plastični disk.
Jednom zapisano, uvek ostalo, kako god bilo.
I rukopisi blede, a kamoli disk, taman da je ne znam kako kvalitetan.
[ calexx @ 08.12.2016. 11:24 ] @
Ja više tipujem na loše rezače nego diskove. Da ponovim, diskove kupujem samo u proverenoj radnji, koristim po propisu, skladištim po propisu i svi diskovi mi i dalje rade. Što ne mogu da kažem za sadržaj na fleškama koji povremeno postane neupotrebljiv ili za hardove iz kojih povremeno izađe beli dim. Imao sam poslednjih godina bar 4 slučaja i ostao bez 2T+2T+1T+320GB nečega.
[ Lavlja_Jazbina @ 08.12.2016. 18:30 ] @
Medije JVC a za Nero,vec objasnjeno o kakvom se zverinjaku radi.Uhvati me nostalgija za discjuggler-om.
[ calexx @ 08.12.2016. 20:17 ] @
Koliko se sećam, jedina bitna prednost mu je bilo istovremeno rezanje na više rezača mada možda i grešim. Nero uopšte nije ni glomazan ni loš ako se pazi kod instalacije. Ipak, ImgBurn konza. ;)
[ Hackman @ 10.12.2016. 12:53 ] @
@starka Ja se i nesećam kada sam rezao zadnji put nešto na disku. Koristim
mail.ru oblak za skladištenje svega i svačega. Dok su još davali po 100 gb
besplatno na nalogu ja sam se obezbedio, sada daju 25 što nije ni malo ali
su i takođe jako jeftini, čak možda jevtiniji od ostalih oblaka. Mislim da
su oblaci budućnost. To što mi balkanci to još ne shvatamo niko nam za to
nije kriv. Neznam mrzi me da tražim da li ovde postoji neka tema o oblacima
za skladištenje podataka, ne bi bilo loše da se ista otvori ako ne postoji
da malo ovo prokomentarišemo cene kako i šta se koristi izgleda da ima dosta
neupućenih ljudi po ovom pitanju.
[ Hackman @ 10.12.2016. 13:20 ] @
@Caleks šta podrazumevaš pod skladištenjem diskova po propisu to je malo
širok pojam, ja moje skladištim u futrolama onim velikim gde stane po 80
diskova, možda grešim ali mislim da je tako najbolje. Em što mi tako
zauzimaju malo prostora em možeš futrolu sa sobom da poneseš za
identifikaciju diskova koristim werizit koji mi se najbolje pokazao.
[ calexx @ 10.12.2016. 16:34 ] @
Koristim isključivo plastične kutije gde površina sa podacima nema kontakt sa bilo čime. Ne koristim te futrole ili one gaće u kojima se disk stalno "trlja" i trpi razne pritiske sa strane. Ne koristim razne fensi kutije u kojima nema onog ispupčenja na sredini koje odvaja površinu od kutije. Diskovi su u vertikalnom položaju u polici koja je napravljena za tu namenu a pošto je na južnoj strani sobe, sunce nikad ne vidi te diskove (ili obrnuto) tako da ni to ne može da utiče. Diskove ne bacam, pipam prstima, dajem deci da se igraju, gazim i slično. Moji najstariji diskovi izgledaju kao da su upravo otvoreni. Svi rade.
[ jolemisa @ 10.12.2016. 21:12 ] @
Imam narezanih vise vrsta CD-a i DVD-a.Svi su rezani na minimalnoj brzini i svaki mi radi bez problema.Imam ih i u kutijama original,u kesama i u kutijama sa stapom i svi rade.
[ Hackman @ 10.12.2016. 21:52 ] @
Svaka čast ja planiram postepeno sve sa diskova da prebacim na oblak, samo
me mrzi da počnem. meni disk nije trajna kategorija i posle svega toga.
[ starka @ 11.12.2016. 01:27 ] @
Hackman, pre će ti se ugasiti neki oblaci nego disk.
Onda ćeš meni lično da kukaš, ali ja ću se preseliti u pustinju sa
svojim diskovima.
Uvešću struju bez telefona i biće ti džaba.
Dok skupiš besplatne gigabajte, nećeš znati ni gde si ti sam, a kamoli
gde su ti silna dokumenta, muzika i ostalo.
A da plaćaš doživotne hostinge, pa, sve super dok se ne ugase.
Na internetu nema sentimenta.
Odlaze i najjači.
[ Living Light @ 11.12.2016. 06:25 ] @
Evo, ja priznajem da sam "durdubak" za softver,
pa zato i pitam kojekave gluposti.

Koliko u stvari podataka moze da se nareze na jedan disk ?

Ima ovih od 700MB, pa onda DVD je valjda 4GB,
a imao sam jedan cd na koji je bilo natrpano 8GB ako se ne varam.

i to neka "dabl lejer" varijanta ako sam uopste to dobro opisao.

I kako se dabl lejer varijanta narezuje ?
Da li to ume ovaj moj DELL lapatopa da reze ?

I kod mene ce jednom da se "urusi sistem",
crkne mi HD i ostadoh bez 200-300GB sema, textova,
dokumentacije za razne uredjaje, PDF-ovi o elektronskim komponentama, itd.

Na sta to da spakujem, a da to "šatro-mile" bude sigurno ?

Bilo bi mi zao da sve to propadne, a ne bi da trpam u neke "oblake",
oblaci se "razidju" i sta bude onda ? Pukne im tamo nesto i kazu mi : Izvn'te, ops?!

Gde, na sta to da spakujem, da imam makar kakav-takav bek ap ?

pOz

[ bachi @ 11.12.2016. 09:23 ] @
U pitanju je DVD DL disk, dakle sa 2 sloja i u suštini skoro svaki dvd rezač 10 godina unazad može bez problema da reže takve diskove. Režu se potpuno isto kao i obični dvd diskovi.

Cloud kao solucija za backup... Šta znam, sa prosečnim 1Mb uploadom u ovoj zemlji je prava noćna mora okačiti toliko podataka na cloud, a i nema garancije da se sutra dan taj cloud neće zatvoriti, poskupeti ili smanjiti prostor na disku u besplatnoj varijanti. Takođe svesno daješ svoje podatke na izvol'te toj kompaniji i njihovim partnerima.

Ja trenutno backupujem isključivo u offline varijanti, jedan backup mi je na drugom hard disku, radi se incremental i onda dorezujem to na dvd koji stoji u torbici.

Na poslu mi je drugačija straregija. Backup sa servera se pravi na moj računar full kopija svakog prvog u mesecu, zatim incremental kopije svaki dan sve do prvog u sledećem mesecu kada se radi full backup i to se sve reže na blue ray diskove, a uskoro će se kopija backupova nalaziti i u drugom našem objektu na skroz drugoj lokaciji.

Ako bih išta backupovoa na cloud, isključivo bi u obzir dolazila truecrypt arhiva i cloud koji nudi delta-sync (sinhronizuje samo promene unutar nekog fajla, a ne da uploaduje ceo fajl ispočetna iako je samo delić fajla izmenjen). I svakako bih gledao da mi na cloudu ne bude jedina kopija, uvek treba imati i offline kopiju.
[ gilopile @ 11.12.2016. 09:36 ] @
Ne znam, ali mislim da su te `oblak` varijante dosta sigurne. Drze se podaci na vise mesta, a ako bi i doslo do zatvaranja i sl. korisnik bi bio obavesten na vreme da podatke skine nazad, ukoliko ima potrebu. Ne moze to bas preko noci da nestane i nikom nista, pricam za placeni prostor. Za free varijante nisam siguran. Sve se to moze procitati u uslovu koriscenja...

Imao sam svojevremeno free prostor na https://www.mediafire.com/ i desilo se bas ono najgore, preko noci cao, nema vise logovanja, nema podataka. Na srecu, nisu tu bili neki mnogo bitni podaci...Ali, eto, valjda imaju prava da bez ikakvog obavestenja brisu nalog nakon xx vremena, ne znam.

I ja sam za varijantu da mi je backup fizicki uvek pri ruci.

Living, posto to nisu silni GB i TB, najbolje bi bilo da narezes na dva razlicita DVD-a, mislim, razlicitih proizvodjaca. Lepo spakujes u plasticnu kutiju i pohranis negde u neku ladicu. + odradis backup na USB HDD i nema glava da boli. Verovatnoca da ces ostati bez tih podataka je ravna nuli.
[ Living Light @ 11.12.2016. 09:40 ] @
Cenjena ekipo,

HVALA VAM na korisnim odgovorima !

Svako dobro,

pOz
[ bachi @ 11.12.2016. 10:28 ] @
Offtopic,
@gilopile, čestitam, popio ci CG-NAT od SBBa.
[ Hackman @ 11.12.2016. 10:41 ] @
nije baš tako, misliš da su milioni ljudi glupi koji to koriste.
[ gilopile @ 11.12.2016. 10:54 ] @
Bachi. Ma ovo je show. Bio sam cak banovan sa nekih trakera, pa sam to prijavio, i lik je rekao kako najverovatnije imam istu IP adresu kao i neko ko je prethodno bio banovan. 5 dana sve ok, 5 dana nemam pristup...Proverim IP, a ono razlicit...

[ Hackman @ 11.12.2016. 11:09 ] @
To mi i nisu bog zna kakvi zaštićeni podaci filmovi, muzika i sve ono što
već ima na netu sa nekim malim izuzecima znači sve ono što zauzima prostor
cloud mail ru koristim skoro tri godine i stvarno nikada problema nisam
imao.
[ bachi @ 11.12.2016. 13:13 ] @
Citat:
Hackman:
nije baš tako, misliš da su milioni ljudi glupi koji to koriste.

Ako je ovo upućeno meni, ne, ne mislio da su milioni ljudi glupi jer koriste cloud, samo sam napisao svoj lični stav po pitanju korišćenja clouda.
[ Hackman @ 11.12.2016. 13:40 ] @
@Bachi ma ne bilo je upućeno @starka u svakom slučaju mišljenja su
različita, kao što rekoh meni za sad ovako odgovara već par godina koristim
oblak i ništa se ne menja osim kada ne dostane prostora kupim nov obično
uzmem 1 tb za mesec daqa oko osamsto dina ra i kada podignem sve što mi
treba sve ostaje po starom može da skida sve ono što je podignuto kad
istekne taj period koji je uplaćen.
[ Lavlja_Jazbina @ 11.12.2016. 14:16 ] @
Nije cloud stvoren da bi neko imao gde da lageruje podatke kao sto ni mobilni da bi neko lakse komunicirao

i zavrsavao neke poslove.Ja sam za neku privatnost.Bar sada ima hardova koji ce udomiti zilione podataka a sve

u privatnoj ( skrivenoj ) radinosti.

Zvuk je u kolima recimo bolji na rezancu nego sa usb stika.Bolja dinamika i jasnoca.Bar za to vredi rezati ako ne zbog

druhih razloga.
[ gilopile @ 11.12.2016. 14:26 ] @
Lave, nema tu nikakve razlike. Sve se svodi na kompresiju, tj. bitrate snimka, pa bio on `pusten` sa CD-a, USB-a, HDD-a, online, nebitno.
Audio CD, ili ti Flac, je skroz ok.
[ Lavlja_Jazbina @ 11.12.2016. 14:43 ] @
Mislim da nisi u pravu.Citanje sa lasera (zapis) je meni mnogo kvalitetniji neko sa usb-a.



Evo sta imam u kaseti,nije me mrzelo da odem do garage i slikam,da je usb bolja konekcija ne bi bilo ovo namenski

za ajfon, itd konekciju.



[Ovu poruku je menjao Lavlja_Jazbina dana 11.12.2016. u 16:02 GMT+1]
[ bachi @ 11.12.2016. 14:58 ] @
Nije čitanje mnogo kvalitetnije, već je DAC na tim Čajniz madafaka usbovima za kola užasnog kvaliteta.
[ Lavlja_Jazbina @ 11.12.2016. 15:02 ] @
Evo iznad sam dodao na sta sam mislio po pitanju razlike zvuka.