[ bmilan @ 06.12.2016. 21:22 ] @
Sada koristim TP-Link TD-W8901G, annex B, 54 Mbps , prikljucen na ISDN liniju koji ima 4 LAN porta.
Zauzeta su mi sva 4 porta (na jedan je kablom povezan racunar u drugoj sobi).
Sada mi je potreban jos jedan LAN port za tu sobu za TV Box setup. Posto je ovaj ruter dosta star mislio sam da kupim novi a stari povezem na njega i time prosirim mrezu. Izabrao sam Linksys X1000-E1 (Annex B) brzine 300Mbps.
Problem, odnosno pitanje je sledece: ovaj ruter ima 3 lan i 1 wan port, da li moze on biti spojen na dsl i da koristim ova 3 lan porta a na wan port da spojim ovaj stari ruter u drugoj sobi na jedan od lan portova (on nema wan port) i da ostala 3 porta mogu koristiti u toj sobi. Jasno mi je da se moze obratno spojiti ali ja bih hteo da mi novi ruter bude na DSL jer mi u toj prostoriji treba jaci WiFi.
Obzirom da nisam poznavalac ovih problema, nadam se da sam razumljivo objasnio sta mi treba.
Molim za pomoc.
[ valjan @ 06.12.2016. 22:13 ] @
Tebi ne treba ruter nego svič i WiFi range extender, možeš to povezati i kako si zamislio ako ti nije važno da svi računari budu u istom LAN-u, odnosno ako ne deliš dokumente, printere i slične resurse između računara...
[ bmilan @ 07.12.2016. 07:24 ] @
Bitno mi je da sve bude u istom LAN-u.
Hteo sam da kupim novi ruter a ovaj je dobar i povoljna cena.
Da ima 4 LAN porta bilo bi odlicno, jedan bi odvojio za drugu sobu gde bi stari ruter iskoristio kao swich.
Pitanje je da li se WAN moze nekako iskoristiti kao cetvrti LAN?
[ bmilan @ 07.12.2016. 07:40 ] @
Konkretno za ovaj model (Linksys X1000-E1 (Annex B)) neki prodavci navode da ima 4 LAN porta a neki WAN i 3 LAN-a.
Na Amazon.de pise: 4 Gigabit-Ethernet-Ports mit Auto-Sensing-Funktion.
Skinuo sam i uputstvo ali sta vredi kad se ne razumem.
Evo ovde, ako moze da pomogne: http://www.armanica.ir/image/d...m-router-x1000-user-manual.pdf
[ tuxserbia @ 07.12.2016. 08:16 ] @
Stvarno piše na Amazon.de. Ali, u uputstvu piše 10/100 Fast E. Znači, ništa gigabit. A za ovu cenu možeš da kupiš i modem/ruter i još jedan ruter, svi sa N wifi. Recimo, TP-Link, modem 8960, 8961 za 30-ak i 841N za 15, 841ND za 20-ak eura.

Drugi ruter, odnosno modem/ruter, ako mu ugasiš DHCP, postaviš fiksnu adresu i adresu gateway da gađa glavni modem/ruter, i povežeš LAN na LAN, postaje obični switch i AP. Neki modemi mogu da rade i tako, neki baš i ne. Ako mogu, onda su svi u istoj mreži, svi klijenti dobijaju adrese iz istog opsega, koji ti podesiš na glavnom modemu. Ovaj sekundarni može da ima neke sitne probleme, recimo da ne može da pristupi NTP serveru, jer očekuje da ima pristup internetu direknto kroz WAN/ADSL interfejs.
[ bmilan @ 07.12.2016. 16:51 ] @
Rado bih ja kupio ovaj TP-Link TD-W8961NB ali kosta blizu 8.000.00 a ovaj Linksys X1000-E1 (prodaje se i kao Cisco) kosta 4.000,00.
Pretpostavljam da je zabranjena reklama ali ako ima negde ovaj TP-Link za 30e javite mi na PP. Odmah kupujem.
[ tuxserbia @ 07.12.2016. 18:08 ] @
Ti pomenuo švapski Amazon. Mislio sam da ćeš tamo da nabavljaš, pa tamo i poredio cene. Ovaj X1000 cene 58,99. U dinarima nemam pojma koliko je i gde ima. Znam da na ovim sajtovima za prodaju svi kažu da ima rutera za 1000-1500. Neki tipa 740, 741 ili u tom rangu. Svi su N, i imaju po 4 LAN porta, pa i moje gornje pisanije o DHCP i povezivanju i dalje važi.