[ BiloKoje @ 15.12.2016. 18:56 ] @
Imam digitalni tajmer Elit+ ELO105. Montira se na montažnu šinu. Uz tajmer imam uputstvo za programiranje ali ne i za povezivanje na mrežu. Hteo bih da ga programiram da mi uključuje i isključuje kontaktor, trofazni.
Na samom tajmeru postoji 5 kontakata, dva na gornjem delu, tri na donjem. Pretpostavljam da se struja za rad tajmera dovodi na gornje kontakte, označeni su sa 1 i 2. Ne znam kako da povežem donje kontakte, tu se, mislim struja prekida, to je u stvari prekidač, ali kako povezati, da li se vezuje samo faza i na koje kontakte, 3, 4 ili 5?
[ gilopile @ 15.12.2016. 19:41 ] @
Dovodna faza bi trebalo da ide na 4, a 5 i 3 odvodna faza, u zavisnosti sta treba da odradi i koju i kada da spaja, sto se u tajmeru podesava...Mislim, nisam siguran da li moze na obe od jednom ( 5 i 3 ) da dovede fazu. Mozes to sve i unimerom ispitati pre nego ugradis...


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 15.12.2016. u 20:55 GMT+1]
[ BiloKoje @ 15.12.2016. 21:25 ] @
Hvala.
Ispitaću sutra, nekako mi je lakše kad imam još neko mišljenje, pre nego počnem da povezujem.
Logično mi je da mogu i na liniju 3 i na 5 da se povežu neki potrošači, s tum što ne bi radili istovremeno, kad 3 pod naponom 5 nije i obrnuto.
Još jednom hvala.
[ branko tod @ 16.12.2016. 09:09 ] @
Ulaz F i N za rad sa druge strane. Na kontakt 4 ide faza, a na kontaktor na A1
napajanje ide sa 5. Na drugi kraj kontaktora na A2 ide nula. Ovakvo vezivanje se
koristi kada hoćeš da kontaktor uključi u programirano vreme.
[ BiloKoje @ 16.12.2016. 14:02 ] @
Hvala, Branko.
Popodne isprobavam povezivanje, za vikend planiram da sklopim ceo tajmer.
Ako sve bude po planu, javiću se, ako me nema, znači napravio sam grešku.
[ BiloKoje @ 16.12.2016. 21:13 ] @
Evo, povezivanje završeno, celog sklopa. Doveo sam u jednu kutiju petožilni kabl, faze vezao na ulaze kontaktora, a sa po jedne faze uzeo struju za napajanje tajmera i struju koja će preko tajmera prekidati, odnosno uključivati kontaktor. Izlazi sa kontaktora idu na trofaznu utičnicu. Nula je presečena pa sam je doveo na napajanje tajmera, na radni deo kontaktora i na izlaznu utičnicu. Zemlja bez prekidanja ide na izlaznu utičnicu.
To sam isprobao koliko sam mogao, deluje da je sve OK.
Međutim, napravio sam jedan previd, uključio sam sve na napon, tek onda sam konstatovao da pre puštanja u rad baterija tajmera treba da se puni 12 sati. Znači ne bi bilo pametno da sada isključim sa napona niti da odmah radim programiranje?! Zar se baterija ne puni bez obzira na rad celog sklopa, tajmer je pod naponom neprekidno, struju sam uzeo ispred kontaktora? Problem je što sam povezao tako da sam zauzeo utičnicu za TA peć, ako ne smem da prekidam niti da programiram odmah tajmer, nema grejanja do sutra? Nije tragedija, ali..
[ branko tod @ 16.12.2016. 22:19 ] @
Posle 30 minuta možeš slobodno da programiraš tajmer.
[ BiloKoje @ 17.12.2016. 16:56 ] @
Ipak će programiranje sačekati, poosle vikenda, bilo mi je kasno da se igram progrramiranjem, stisnuo sam reset dugme, kontaktor je spijio struju, grejanje radilo normalno do jutra. Nastaviću sutra uveče, odnosno u ponedeljak.
Tokom rada, posebno u početku, čulo se neko dosta jako zujanje iz sklopa, nisam konstatovao odakle dolazi, sa kontaktora ili tajmera, samo sam proveravao da nigde ne greje, sve ji izgleda OK. Zbog tog zujanja ću razmisliti da sve preselim na razvodnu tablu, u pretsobjle, inače su mi sve tri faze za TA na zasebnim osiguračima odvojeno od drugih potrošača, ne bi trebalo da bude komplikovano.
[ BiloKoje @ 23.12.2016. 09:30 ] @
Kad čovek uradi svu tehniku valjalo bi da zna i za šta se koristi. Lepo sam podesio vreme, ali da uključuje u 00 a isključuje u 8, nisam znao da EDB ne prati promenu vremena, zimsko-letnje.
Srećom, samo nekoliko dana, slučajno sam saznao pravo vreme niže tarife i promenio podešavanja. Sve je OK.
[ ljubabrajko @ 16.12.2020. 14:34 ] @
Citat:
BiloKoje:
Imam digitalni tajmer Elit+ ELO105. Montira se na montažnu šinu. Uz tajmer imam uputstvo za programiranje ali ne i za povezivanje na mrežu. Hteo bih da ga programiram da mi uključuje i isključuje kontaktor, trofazni.
Na samom tajmeru postoji 5 kontakata, dva na gornjem delu, tri na donjem. Pretpostavljam da se struja za rad tajmera dovodi na gornje kontakte, označeni su sa 1 i 2. Ne znam kako da povežem donje kontakte, tu se, mislim struja prekida, to je u stvari prekidač, ali kako povezati, da li se vezuje samo faza i na koje kontakte, 3, 4 ili 5?

pozdrav
hteo sam da povežem ta peć preko grebenaste sklopke i digitalnog tajmera Elit+ ELO105. vidim da si uspešno rešio problem - da li bi mi prosledio šemu povezivanja
[ ZAS011 @ 16.12.2020. 18:18 ] @
Pročitaj temu sve je NAPISANO (branko_tod)
[ BiloKoje @ 27.12.2020. 05:41 ] @
Citat:
ljubabrajko:
Citat:
BiloKoje:
Imam digitalni tajmer Elit+ ELO105. Montira se na montažnu šinu. Uz tajmer imam uputstvo za programiranje ali ne i za povezivanje na mrežu. Hteo bih da ga programiram da mi uključuje i isključuje kontaktor, trofazni.
Na samom tajmeru postoji 5 kontakata, dva na gornjem delu, tri na donjem. Pretpostavljam da se struja za rad tajmera dovodi na gornje kontakte, označeni su sa 1 i 2. Ne znam kako da povežem donje kontakte, tu se, mislim struja prekida, to je u stvari prekidač, ali kako povezati, da li se vezuje samo faza i na koje kontakte, 3, 4 ili 5?

pozdrav
hteo sam da povežem ta peć preko grebenaste sklopke i digitalnog tajmera Elit+ ELO105. vidim da si uspešno rešio problem - da li bi mi prosledio šemu povezivanja


Izvinjavam se što nisam brže odgovorio, a i što neću moći da ti preciznije odgovorim. Jednostavno, ne koristim više taj tajmer, prešao sam na Sonoff wireles switch u kombinaciji sa trofaznim kontaktorom . Daje mnogo više mogućnosti za kontrolu, može se isprogramirati vreme uključenja i isključenja, po danima, a može se kontrolisati i menjati preko mobilnog telefona, a, u zavisnosti od modela svičera može se pratiti i temperatura, potrošnja struje. Koristim na nekoliko mesta takav, sličan, sklop. Za bojler, TA peć i pumpu za vodu, za zalivanje, s tim što je za TA kombinacija sa trofaznim kontaktorom a za druge potrošače sa monofaznim. Ptrdnost je što mogu da uključim bojler i peć posle dužeg odsustva od kuće tako da me čeka topla voda ili zagrejan stan kad dođem.