[ @ 24.12.2016. 11:54 ] @
Pozdrav,

Imam problem u stanu koji iznajmljujem. Kada mi je ukljucen laptop na punjac, osetim blage, neugodne "vibracije" kada prelazim rukom preko njega. Gledao sam na netu i video da svi pricaju da je problem u uzemljenju i da nije opasno po mene ili laptop. Problem je sto mi je laptop sav od aluminijuma i konstantno osecam te vibracije kad kucam. Zvao sam gazdu, on otvorio uticnicu, a tamo samo dve zice. Otvorimo drugi najblizi, ono i tu dve zice bez uzemljenja. Na trecem koji smo otvorili i koji ne pravi problem, naravno ima tri zice, ali taj se nalazi dijagonalno preko sobe i koliko vidim, jedina i najruznija opcija trenutno mi je produzni kabl.

Mogu li se ikako povezati ove dve zice da se resi problem? Trenutna uticnica izgleda ovako http://i.imgur.com/Kajln9n.jpg?1, mada imam i novu, klasicnu, koja ima one delove gore i dole.
[ emiSAr @ 24.12.2016. 17:10 ] @
Postavi sliku punjaca da se vidi prikljucni kabel zajedno sa utikacem koji ide u uticnicu.-

pOz
[ Ergofob @ 24.12.2016. 17:40 ] @
Tu pomaze samo produzni kabl.
[ @ 24.12.2016. 18:07 ] @
Ulaz je apsolutno isti ovakav http://i.imgur.com/sARthPb.jpg. Gledao sam nulovanje sto ovde, sto na netu, ali ne znam da li je problem da ga radim samo u ovoj uticnici, jer na drugom kraju stana na uticnici imaju 3 zice tj. uzemljenje je zaista uzemljenje. Neko kaze da nije bezbedno, neko kaze da ne predstavlja problem.

Produzni kabl mi je prajnja opcija, jer zaista ne bih da preskacem i zapinjem na njega svaki dan, pogovoto jer je na drugom kraju stana uticnica.
[ Living Light @ 24.12.2016. 18:58 ] @
Citat:
sweext :Kada mi je ukljucen laptop na punjac, osetim blage, neugodne "vibracije" kada prelazim rukom prekoko njega....laptop sav od aluminijuma

Jesi li probao da okrenes "Viljusku" koju ubadas u uticnicu ?

Mozda je tako bolje...

(otkud ovo Boldovano ???......ne Znam....u cemu je Trick? )

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 24.12.2016. u 20:29 GMT+1]
[ veselinovic @ 24.12.2016. 19:14 ] @
sweext,
nije dozvoljeno, a cak ni pametno u jednom objektu mijesati nulovanje i uzemljenje.
Kod mreze koja je uzemljenja ( TT sistem) moze se pojaviti znacajan napon izmedju zemlje ( PE) i nule ( N).
Ako ti je npr frizider na uzemljenju a laptop na nuli izmedju ta dva uredjaja moze biti napon opasan po zivot.
E, sad ako je cijela instalacija nulovana ( TNC/S sistem) onda je logicnije uraditi to sto zelis.

Moja topla preporuka je produzni kabal.
[ dejanet @ 24.12.2016. 19:23 ] @
Ako su iza uticnice samo 2 kabla, onda nema uzemljenja.
Imao sam isto iskustvo, tj. imao utisak vibracije kada se dodirne kuciste laptopa, tako da je to to. Nikako ne bi preporucio da kacis bilo sta na taj steker. Uzmi veci produzni pa razvuci po obimu prostorije, bar se neces saplitati.
[ Living Light @ 24.12.2016. 19:38 ] @
Citat:
veselinovic: nije dozvoljeno, a cak ni pametno u jednom objektu mijesati nulovanje i uzemljenje.
Kod mreze koja je uzemljenja ( TT sistem) moze se pojaviti znacajan napon izmedju zemlje ( PE) i nule ( N).

Jovane,
Ja stvarno NE znam, da li Si odlepio MODERATORU, ili koji ti je ???

Covek ubada punjac od Lapatopa u uticnicu BEZ UZEMLJNENJA !!!

A TI mu na to savetujes :
Citat:
veselinovic: Moja topla preporuka je produzni kabal.


Jeste, da, Produžni kabl, ali ODAKLE UZEMLJENJE ???....na tom Produžnom ?
____________________________________________________________

Jovane,...umeš Ti i Pametnije, korisnije i svrsishodnije,...

...nemoj da me razočaraš !!!

Svako Dobro !

pOz



[ perkom @ 24.12.2016. 19:46 ] @
Polako.
Primarni deo ispravljača, koji je odvojen od lap topa, galvanski je raspregnut od sekundara.
I kako sad, lap top, koji se napaja sa 18V ima veze sa uzemljenjem, odnosno, sa utičnicom 220V?
[ emiSAr @ 24.12.2016. 20:02 ] @
Sad treba uzeti najobicniji Ommetar i premjeriti izlaz ka laptopu sa punjaca prema bilo kojoj zici, provodniku na ulaznoj uticnici u kabel.

@perkom je dobro rekao-galvanska veza izlaza punjaca i ulaznog mreznog dijela ne postoji.-
pOz
[ dejanet @ 24.12.2016. 20:07 ] @
Postoje varijante napajanja sa i bez uzemljenja
[att_img]
[ Living Light @ 24.12.2016. 20:14 ] @
dejanet,
NIJE TACNO !

Postavljac pitanja @sweext NEMA UZEMLJENJE U UTICNICI !

Citas li TI postove, koje postavljac pitanja postavlja ???




[ gilopile @ 24.12.2016. 20:17 ] @
Roberte, pobratime, pa uzemljenje sa drugog kraja stana sa suko uticnice. Rece covek u 1. postu da u jednoj uticnici ima uzemljenje koje radi. To je jedini nacin za sada, ako ne misli da provlci uzemljenje i da rusi stan.

Citat:
Na trecem koji smo otvorili i koji ne pravi problem, naravno ima tri zice, ali taj se nalazi dijagonalno preko sobe i koliko vidim, jedina i najruznija opcija trenutno mi je produzni kabl.


Tako da mu je Veselinovic dobro rekao kako da resi taj problem.
[ perkom @ 24.12.2016. 20:18 ] @
Prema propisima, kućišta od plastične mase ne moraju imati napojni kabal sa žilom za uzemljenje!
Pogledajte usisivače, televizore... Isto je i sa lap topovima.
Takođe, uređaji koji se napajaju sa naponom do 50V ne moraju se uzemljiti.
Lap top se napaja sa 18V.
[ Living Light @ 24.12.2016. 20:20 ] @
Citat:
perkom: Primarni deo ispravljača, koji je odvojen od lap topa, galvanski je raspregnut od sekundara.
I kako sad, lap top, koji se napaja sa 18V ima veze sa uzemljenjem

Posto ...I iznad "Pape...ima Pape",

...ovde se zavrsava Tvoje Znanje Elektronike...

Hehe,,Bato....

Ima i dalje...Elektronike...koje nisi Upoznao...

.....jos ces malo da ucis...

mala sala Per...
[ Lavlja_Jazbina @ 24.12.2016. 20:26 ] @
Citat:
Jeste, da, Produžni kabl, ali ODAKLE UZEMLJENJE ???....na tom Produžnom ?

Iz jedne uticnice za koju kaze da ima.

Da li moze da dovede uzemljenje od radijatora ili sta vec ima u blizini a da je uzemljeno?
[ @ 24.12.2016. 20:27 ] @
Citat:
Living Light:
Citat:
sweext :Kada mi je ukljucen laptop na punjac, osetim blage, neugodne "vibracije" kada prelazim rukom prekoko njega....laptop sav od aluminijuma

Jesi li probao da okrenes "Viljusku" koju ubadas u uticnicu ?

Mozda je tako bolje...

(otkud ovo Boldovano ???......ne Znam....u cemu je Trick? )

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 24.12.2016. u 20:29 GMT+1]


To sam prvo pokusao, nazalost nema razlike. Cak sam probao i produzni kabl, ali i on ima onaj kontakt za uzemljenje, pa je isti slucaj kao i bez njega.


Citat:
veselinovic:
sweext,
nije dozvoljeno, a cak ni pametno u jednom objektu mijesati nulovanje i uzemljenje.
Kod mreze koja je uzemljenja ( TT sistem) moze se pojaviti znacajan napon izmedju zemlje ( PE) i nule ( N).
Ako ti je npr frizider na uzemljenju a laptop na nuli izmedju ta dva uredjaja moze biti napon opasan po zivot.
E, sad ako je cijela instalacija nulovana ( TNC/S sistem) onda je logicnije uraditi to sto zelis.

Moja topla preporuka je produzni kabal.


Tvoj post sam i procitao gde si u nekoj temi pisao da nije pametno, zato to do sad i nisam uradio. A kako je tacno taj napon izmedju laptopa i frizidera o kom govoris opasan po zivot tj. kako bi bilo koja osoba mogla da dodje u kontakt sa njim kad je nemoguce fizicki da budem i pored laptopa i pored frizidera? Frizider je na uzemljenju kao sto kazes, jer sam tamo probao punjac od laptopa i nema ovih "vibracija".


Citat:
perkom:
Polako.
Primarni deo ispravljača, koji je odvojen od lap topa, galvanski je raspregnut od sekundara.
I kako sad, lap top, koji se napaja sa 18V ima veze sa uzemljenjem, odnosno, sa utičnicom 220V?


Da li je ovo pitanje bilo za mene, posto se ne razumem preterano? Detelina izlazi iz punjaca laptopa, a ne znam da li bih bilo sta postigao ako bih nasao ulaz koji ima 2 pina.
[ perkom @ 24.12.2016. 20:30 ] @
Citat:
Living Light: Posto ...I iznad "Pape...ima Pape",

...ovde se zavrsava Tvoje Znanje Elektronike...

Hehe,,Bato....

Ima i dalje...Elektronike...koje nisi Upoznao...

.....jos ces malo da ucis... :-)

mala sala Per...

Ma Roberte, srećno tebi badnje veče!
[ gilopile @ 24.12.2016. 20:31 ] @
Neces nista postici. Jedino preko produznog da vuces sa tog suko utikaca gde ima uzemljenje.

Kao sto reko neko, uzmi duzi, pa ga razvuci po coskovima da ne zapinjes i stvar resena.
[ Java Beograd @ 24.12.2016. 20:36 ] @
Uzemljenje nema, ama baš nikakve veze sa "vibracijama" na laptopu. Biće da tebi ventilator vibrira.

[ perkom @ 24.12.2016. 20:38 ] @
Citat:
sweext :
Citat:
perkom:
Polako.
Primarni deo ispravljača, koji je odvojen od lap topa, galvanski je raspregnut od sekundara.
I kako sad, lap top, koji se napaja sa 18V ima veze sa uzemljenjem, odnosno, sa utičnicom 220V?


Da li je ovo pitanje bilo za mene, posto se ne razumem preterano? Detelina izlazi iz punjaca laptopa, a ne znam da li bih bilo sta postigao ako bih nasao ulaz koji ima 2 pina.

Pitanje je uopšteno.
Ponavljam, uzemljenje nema veze sa lap topom!
220V dolazi samo do ispravljačkih dioda i kraj!
Sve posle je jednosmerni napon i još odvojen transformatorom od sekundarnog.
Znači, nema galvansku vezu sa lap topom.
Ne razumem čemu cela rasprava?
To što osećaš " vibracije" može biti i do toga što na sebi imaš kombinaciju odeće od sintetike i vune, povećanu vlažnost kože, statički elektricitet kao posledica možda bazne stanice u blizini stana ili nekog drugog izvora elektromagnetnog zračenja?
[ @ 24.12.2016. 20:43 ] @
Citat:
Java Beograd:
Uzemljenje nema, ama baš nikakve veze sa "vibracijama" na laptopu. Biće da tebi ventilator vibrira.




Tacnije, ventilator nema apsolutno nikakve veze sa ovim. "Vibracije" nisu bukvalno vibracije, vec kao strujanje koje se oseca nakon sto prevlacis rukom po aluminijumskoj povrsini laptopa. Takodje, iste momentalno prestaju kad se ulaz od punjaca izvuce iz laptopa. Ako ukucas na google-u "laptop vibrating when charging" videces da poprilicno mnogo ljudi ima slican problem, doduse pretezno sa macbook-ovima, jer su oni aluminijumski skroz.
[ @ 24.12.2016. 20:48 ] @
Citat:
perkom:
Citat:
sweext :
Citat:
perkom:
Polako.
Primarni deo ispravljača, koji je odvojen od lap topa, galvanski je raspregnut od sekundara.
I kako sad, lap top, koji se napaja sa 18V ima veze sa uzemljenjem, odnosno, sa utičnicom 220V?


Da li je ovo pitanje bilo za mene, posto se ne razumem preterano? Detelina izlazi iz punjaca laptopa, a ne znam da li bih bilo sta postigao ako bih nasao ulaz koji ima 2 pina.

Pitanje je uopšteno.
Ponavljam, uzemljenje nema veze sa lap topom!
220V dolazi samo do ispravljačkih dioda i kraj!
Sve posle je jednosmerni napon i još odvojen transformatorom od sekundarnog.
Znači, nema galvansku vezu sa lap topom.
Ne razumem čemu cela rasprava?
To što osećaš " vibracije" može biti i do toga što na sebi imaš kombinaciju odeće od sintetike i vune, povećanu vlažnost kože, statički elektricitet kao posledica možda bazne stanice u blizini stana ili nekog drugog izvora elektromagnetnog zračenja?



Sad pravim dupli post, ali sam tek sad video tvoj, jer sam pisao prethodnu poruku. Sve to sto si naveo je bilo isto dok sam proveravao uticnice po stanu, jedina razlika je u samim uticnicama, jer na suko uticnicama ne osecam te vibracije, dok na dve koje nemaju uzemljenje se oseca. Inace ovo nije prvi put da sam primetio ovo, jer kad sam bio kod kolege koji takodje zivi u staroj zgradi, i ima one stare uticnice, isto se desava.
[ Lavlja_Jazbina @ 24.12.2016. 20:51 ] @
Ko nije imao prilike da koristi uredjaje bez uzemljenja,nece razumeti.
[ perkom @ 24.12.2016. 20:55 ] @
Ne znam šta ti osećaš, znam da primarni i sekundarni deo nemaju galvansku vezu pa time i utičnica i uzemljenje sa lap topom!
[ perkom @ 24.12.2016. 20:57 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Ko nije imao prilike da koristi uredjaje bez uzemljenja,nece razumeti.

A šta to neće razumeti?
Pa ne znam ko nema usisivač ili tv a nemaju uzemljenje.
Već sam naveo, uređaji u kućištu od plastične mase ne moraju imati uzemljenje!
[ @ 24.12.2016. 21:05 ] @
Citat:
perkom:
Ne znam šta ti osećaš, znam da primarni i sekundarni deo nemaju galvansku vezu pa time i utičnica i uzemljenje sa lap topom!


Uticnica i uzemljenje sigurno imaju neke veze sa ovim sto se oseca na laptopu. Kako se tacno prenosi od "kutije" punjaca do laptopa se ne razumem, ali kao sto vec napisah u prethodnom postu, vidi na google "laptop vibrating when charging" i videces gomilu ljudi sa istim problemom.

Uglavnom cu poslusati sve ljudi koji su predlozili da uzmem produzni, pa da razvlacim oko stana.
[ perkom @ 24.12.2016. 21:30 ] @
Citat:
sweext : vidi na google "laptop vibrating when charging" i videces gomilu ljudi sa istim problemom.

Pa zar niko nije dao rešenje?
[ @ 24.12.2016. 21:34 ] @
Jedino resenje koje su sugerisali je to da ljudi rese problem sa uzemljenjem i nesto u vezi apple-ovog punjaca, sto kod mene ne figurise uopste.
[ perkom @ 24.12.2016. 21:46 ] @
A za ostale "problematične" nema saveta?
Znaš, forumi su mesto na kome se da svašta pročitati.
Problem je kada ljudi ne poznaju tematiku i onda, u gomili postova onih koji misle da znaju, teško da mogu prepoznati koristan savet.
Tako je i na ovom forumu.
Ja ne znam kako da objasnim da ako je nešto galvanski odvojeno onda je odvojeno!
Da nije odvojeno, letele bi varnice!
Ako ne veruješ a imaš hrabrosti i para za novi ispravljač, spoji minus na primaru i minus na sekundaru!
Lap top obavezo isključi, mislim, izvuci napojni kabal!

[ @ 24.12.2016. 22:13 ] @
Nigde u svojim postovima nisam osporio niti dovodio u pitanje to da li se ti razumes u tematiku, a jos manje da znam vise od tebe. Zanima me kako onda ti objasnjavas to da na ovoj obicnoj uticnici bez uzemljenja ima "vibracija", a na bilo kojoj suko nema?
[ perkom @ 24.12.2016. 22:18 ] @
Neispravnim napajanjem.
[ Living Light @ 24.12.2016. 22:48 ] @
Citat:
Java Beograd:Uzemljenje nema, ama baš nikakve veze sa "vibracijama" na laptopu. Biće da tebi ventilator vibrira.


Rekoh ja, onomad, ko tebe postavi za Direktora ???

Jesi li ikad rasturao napajanje od laptopa ?

A, kad si ga rasturao, jesi li GLEDAO sta je i kako vezano ???
Jesi li video " SPREŽNE KONDENZATORE" ????

Ee moj brajko,
Mnogo ce vode proteci Dunavom, dok Ti.....
[ branko tod @ 25.12.2016. 00:02 ] @
Evo šeme tipičnog laptop napajanja sa uzemljenjem. Ko hoće i ume videće zašto se oseća
to blago jedva primetno vibriranje pod prstima, naročito kada se prsti ovlaš prevlače preko
metalnog kućišta.

Uzemljenje je uvek vezano za unutrašnj metalni oklop ispravljača. Taj oklop je vezan i na minus
19 V na izlazu. Ako pogledate šemu postoji kondenzator (C13) između sekundara i primara od 2 nF.
Ako nema uzemljenja ta minimalna struja kroz kondenzator ulazi u vaš prst.



[Ovu poruku je menjao branko tod dana 25.12.2016. u 01:15 GMT+1]
[ Living Light @ 25.12.2016. 00:35 ] @
Citat:
gilopile: Tako da mu je Veselinovic dobro rekao kako da resi taj problem.

Gospodin Veselinovic stalno ima Fascinantna Resenja, za koje ti trebaju:

-Hilti 74, sa svim dodacima,
-2 do 3 Đaka masinskog maltera,
-Štemajz,
-Fangle,
-Špahtle,
-Mistrija,
-Libela

i puno volje i dobrog Zdravlja,


[ gilopile @ 25.12.2016. 00:56 ] @
Living, jel ti citas?

Pokretac teme je napisao da u jednom utikacu u sobi ima 3 zice, dakle nula, faza i zemlja ( sve po PS-u ). Mi mu savetujemo da putem produznog kabla dovede iz tog sukoa struju, sa sve uzemljenjem, do svog laptopa.

Ne treba stemajz, a pogotovo sto stan nije njegov i mozda je tu samo privremeno, pa da se ne ebava sada i rusi pola stana da odradi svaki utikac kako treba.

A pogotovo sto je rekao kako ga ne drmusa struja kad ukljuci lap u taj suko. Jos da je bos, osetio bi jos jace. Nece da zagine, ali je jako neprijatan osecaj.

Bice da je situacija sa punjacem kao ova sto je Brankec naveo.
[ perkom @ 25.12.2016. 01:07 ] @
Citat:
branko tod:Uzemljenje je uvek vezano za unutrašnj metalni oklop ispravljača. Taj oklop je vezan i na minus
19 V na izlazu. Ako pogledate šemu postoji kondenzator (C13) između sekundara i primara od 2 nF.
Ako nema uzemljenja ta minimalna struja kroz kondenzator ulazi u vaš prst.

Kako jednosmerna struja struja prolazi kroz kondezator?

[ Living Light @ 25.12.2016. 01:16 ] @
Citat:
sweext : ...laptop sav od aluminijuma i konstantno osecam te vibracije kad kucam. Zvao sam gazdu, on otvorio uticnicu, a tamo samo dve zice.

Dragane,..

Jesi li ti jeo NE Zrele Bunike ?

Šta kaže čovek u prvom postu ???


[ gilopile @ 25.12.2016. 01:25 ] @
Evo, ali obecaj mi da ces otvoriti sirom oci i procitati ovo dole. 2X ti ovo citiram, eba ga.

Citat:
Na trecem koji smo otvorili i koji ne pravi problem, naravno ima tri zice, ali taj se nalazi dijagonalno preko sobe i koliko vidim, jedina i najruznija opcija trenutno mi je produzni kabl.
[ Living Light @ 25.12.2016. 01:31 ] @
Normalno je, da na metalnom kucistu laptopa "Bridi" struja,
ako punjac nema uzemljenje.

Tad kuciste laptopa "Pliva" u "Baruštini" sprežnih kondenzatora,
napojenih sa 230 vac.

[ Living Light @ 25.12.2016. 01:45 ] @
Takve stvari sam proucavao pre 40 godina,
i sad na to i dalje "otvaram oci",

...ne brini...Dragane..
[ perkom @ 25.12.2016. 01:52 ] @
Citat:
Living Light: Normalno je, da na metalnom kucistu laptopa "Bridi" struja,
ako punjac nema uzemljenje.

Tad kuciste laptopa "Pliva" u "Baruštini" sprežnih kondenzatora,
napojenih sa 230 vac.

Ajmo ovako. Punjači za mobilne ili tablete urađeni su na istom principu samo manji izlazni napon i ni jedan nema uzemljenje a sve više je zastupljen aluminijum u izradi kućišta telefona.
Kako sad ta baruština ne pravi smetnje? Jedino ako nije u IP65 upakovan ispravljač.

[ Living Light @ 25.12.2016. 01:56 ] @
Sedi 1 !!!

Ne slusas na casu, nemiran si, stalno se vrtis, dirkas devojcice, i bacas gumicu,

reci ocu, da dodje u skolu !

[ perkom @ 25.12.2016. 02:02 ] @
Pratio ja na času samo tako.
Evo ti još jedan primer. Svi DVD plejeri bili su u metalnom kućištu a napajanje sa običnim, dvožilnim, kablom.
Napajanje čopersko, kao i kod lap topa?
Ko ih je štitio od baruštine?
[ Living Light @ 25.12.2016. 02:45 ] @
Jesi li kod DVD-a video, debeli "sprezni" kond, koji je vezan sa Faze na kuciste DVD-a ?

...nisi !

Toga tamo nema...
[ Lavlja_Jazbina @ 25.12.2016. 02:55 ] @
Citat:
perkom:
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Ko nije imao prilike da koristi uredjaje bez uzemljenja,nece razumeti.

A šta to neće razumeti?
Pa ne znam ko nema usisivač ili tv a nemaju uzemljenje.
Već sam naveo, uređaji u kućištu od plastične mase ne moraju imati uzemljenje!

Mozda je pogresio opis i rekao vibracije,ali je osecaj kao da bridi (ako ti je poznat termin) prevlacenje ruke preko nekog dela.

Sada ne znam za primere koje si naveo,ali vec sam negde otvorio temu kako pravilno se odradjuje uzemljenje posto nemam

u jednoj kuci na selu.Ringla i serpa od rosvaja bi ti docarale osecaj "vibracije".Da su ti nogice bose i jos mokre,gratis bi dobio

zescu vibraciju.

Inace ovo sa laptopom je becki hor decaka prema desctop kucistu.Tu se bas oseca,termin vibracija.
[ sweext @ 25.12.2016. 08:59 ] @
Da, termin vibracije sam upotrebio, jer sam video da su drugi ljudi trazili isti problem na google pod tim terminom.

Inace, jutros sam doneo i probao jos 2 laptopa, koji nisu skroz aluminijumski kao moj, vec samo odredjeni delovi na njima i isto "bride" na tim delovima, dok kod suko uticnice nema problema, tako da perkom-ova teorija o neispravnom napajanju pada u vodu.
[ dejanet @ 25.12.2016. 09:11 ] @
^ Mislim da se kod Apple Macbook-a ne oseca struja na kucistu u slucaju nedostatka uzemljenja. Moje iskustvo da ima vibracija kod razlicitih hp laptopova.
[ emiSAr @ 25.12.2016. 09:17 ] @
Imam pitanje: Da li ovakav ispravljac sa preko greca uzemljenom fazom ili nulom moze raditi u FID sticenoj instalaciji?
pOz
[ perkom @ 25.12.2016. 09:54 ] @
Citat:
sweext:
Da, termin vibracije sam upotrebio, jer sam video da su drugi ljudi trazili isti problem na google pod tim terminom.

Inace, jutros sam doneo i probao jos 2 laptopa, koji nisu skroz aluminijumski kao moj, vec samo odredjeni delovi na njima i isto "bride" na tim delovima, dok kod suko uticnice nema problema, tako da perkom-ova teorija o neispravnom napajanju pada u vodu.

Navedi mi tačno modele lap topova koje si jutros probao!
[ vucko47 @ 25.12.2016. 10:26 ] @
To ces jedino resiti sa uzemljenjem. Sad dal ces koristiti hilti, makitu ili produzni kabal na tebi je.
Punjaci za lap top imaju uzemljenje. Na zadnjem koji sam gledao je provucena zila od ulaza do izlaza punjaca.
Znaci sa ulaznog prikljucka gde se kaci na 220V pa na izlazni gde se kaci kabal za lap top.
Punjac od tosibinog lap topa mislim. Mozda cak imam i sliku negde.
[ sweext @ 25.12.2016. 11:18 ] @
Citat:
dejanet: ^ Mislim da se kod Apple Macbook-a ne oseca struja na kucistu u slucaju nedostatka uzemljenja. Moje iskustvo da ima vibracija kod razlicitih hp laptopova.



Iskreno, nisam imao prilike da probam macbook u ovim uslovima, pa ne znam. To sam samo video na netu da se ljudi zale.

Citat:
perkom: Navedi mi tačno modele lap topova koje si jutros probao!


Asus k53 i dell inspiron 15. Oba imaju 3-pinski ulaz na punjac, kao i moj laptop.

Citat:
vucko47: To ces jedino resiti sa uzemljenjem. Sad dal ces koristiti hilti, makitu ili produzni kabal na tebi je.
Punjaci za lap top imaju uzemljenje. Na zadnjem koji sam gledao je provucena zila od ulaza do izlaza punjaca.
Znaci sa ulaznog prikljucka gde se kaci na 220V pa na izlazni gde se kaci kabal za lap top.
Punjac od tosibinog lap topa mislim. Mozda cak imam i sliku negde.


Evo perkom tvrdi da uopste nisu povezani i da je u stvari problem u napajanju laptopa.
[ dejanet @ 25.12.2016. 11:58 ] @
Na punjacu postoji upozorenje da mora da se kaci na uzemljen ulaz:
[att_img]
[ perkom @ 25.12.2016. 17:50 ] @
Citat:
sweext: Asus k53 i dell inspiron 15. Oba imaju 3-pinski ulaz na punjac, kao i moj laptop.

Koji delovi kućišta na ova dva modela su od metala?
Citat:
sweext:
Citat:
vucko47: To ces jedino resiti sa uzemljenjem. Sad dal ces koristiti hilti, makitu ili produzni kabal na tebi je.
Punjaci za lap top imaju uzemljenje. Na zadnjem koji sam gledao je provucena zila od ulaza do izlaza punjaca.
Znaci sa ulaznog prikljucka gde se kaci na 220V pa na izlazni gde se kaci kabal za lap top.
Punjac od tosibinog lap topa mislim. Mozda cak imam i sliku negde.


Evo perkom tvrdi da uopste nisu povezani i da je u stvari problem u napajanju laptopa.


Poslednja dva, kojima sam ubacivao os, Lenovo i Asus, viljuška je na samom kućištu ispravljača i nemaju uzemljenje!
Za deset godina promenio sam četiri lap topa i ni na jednom nema te žile koja povezuje lap top (kućište) sa uzemljenjem.

A što se tiče tih "vibracija", one mogu biti samo posledica prljave mreže.
Kada kažem prljave, mislim na mrežu koja je puna harmonika (posebno treći i peti harmonik) koji su posledica lošeg otpora petlje i ogromnog broja raznih čoperskih potrošača na mreži. Klima uređaji su jedan od velikih "zagađivača" mreže.



Ti harmonici utiču na kvalitet kondezatora koji se nalaze unutar ispravljača. Sa padom kapaciteta, dolazi do promenljive komponente koja može proći kroz blok kondezator koji je jedina spona primarnog i sekundarnog minusa.
PASIVNE METODE ZA SUZBIJANJE VIŠIH HARMONIKA
• OVA METODA SE BAZIRA NA KORIŠĆENJU PASIVNIH ELEMENATA (PRIGUŠNICA I KONDENZATORA)
• ONA SE U NAPAJANJIMA MOŽE OSTVARITI NA VIŠE NAČINA :
-postavljanjem prigušnice na AC strani (ka mreži)
-postavljanjem prigušnice na DC strani (na izlazu ispravljača)
-korišćenjem serijski rezonantnog LC kola na AC strani (band-pass filter)
-korišćenjem paralelnog LC kola na AC strani (band-stop filter)
-korišćenjem harmonijskih filtera na AC strani (trap filter)
-korišćenjem LCD filtera na DC strani



[ SASA M. @ 25.12.2016. 20:47 ] @
http://www.pat-testing-course..../electrical-appliance-classes/
[ perkom @ 25.12.2016. 21:30 ] @
Šta sa ovim adapterima, odnosno lap topovima?
Da dovučemo traku FeZn 25x4mm do lap topa ili može bez uzemljenja?







[ branko tod @ 25.12.2016. 22:33 ] @
perkom

Sada sam izveo probu na mom plastičnom HP. Nigde metalnih delova,
ali kada se izbaci CD drive na njemu se nalazi metalna pločica. A na
dodir se, imenjače, oseća to blago podrhtavanje. Punjač je neki kinez
bez uzemljenja. Pecka, da gu ...
A ako upišeš Two pins laptop AC adapters tingling sensation dobićeš
61.900 rezultata. Zašto li?

[Ovu poruku je menjao branko tod dana 26.12.2016. u 10:07 GMT+1]
[ perkom @ 26.12.2016. 08:35 ] @
Citat:
branko tod: Punjač je neki kinez bez nule. Pecka, da gu ...

Kako može bez nule?
[ branko tod @ 26.12.2016. 09:09 ] @
Može bez uzemljenja, a može i bez nule kada se ne pazi šta se piše.

Ispravljeno, nego da li si probao i ti da se uveriš?
[ perkom @ 26.12.2016. 14:53 ] @
Šta da li sam probao?
[ branko tod @ 26.12.2016. 16:32 ] @
Citat:

Sada sam izveo probu na mom plastičnom HP. Nigde metalnih delova,
ali kada se izbaci CD drive na njemu se nalazi metalna pločica. A na
dodir se, imenjače, oseća to blago podrhtavanje. Punjač je neki kinez
bez uzemljenja. Pecka, da gu ...

Ovo
[ perkom @ 26.12.2016. 17:13 ] @
Ja imam Asus lap top i probao sam bez uzemljenja i ništa. Odmah da napomenem, otpor petlje kvara u priključnici je 0,74 oma.
Ljudima iz struke ovo sve govori.
[ Living Light @ 26.12.2016. 18:22 ] @
Sve Si pomesao, i "Babe-I-Žabe",

na zalost...

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 26.12.2016. u 19:36 GMT+1]
[ Living Light @ 26.12.2016. 18:30 ] @
Otpor "Petlje kvara" nema ama bas nikakve veze,
-sa "Bridenjem" napona na metalnom kucistu laptopa, usled nedostatka pravog uzemljenja.

(Ako se napojna jedinica laptopa, napaja SAMO sa fazom i nulom, bez uzemljenja,
onda izlazni napon iz napojne jedinice "Pliva" u odnosu na uzemljenje.
Usred unutarnjih sprežnih kondenzatora i induktivne veze Primar-Sekundar,
izlazni napon (na pr. 19Vdc) ima neke "Nepisane" veze sa Fazom,
te se tih 19Vdc "Nadovezuje" u lebdecem stanju na tu Induktivno+kapacitivnu vezu sa Fazom.

Otud TO peckanje, bridenje, i Glinericom vidljiv/prisutan veliki napon (velikog unutrasnjeg otpora)
na izlaznim klemama punjaca za laptop.

pOz

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 27.12.2016. u 04:14 GMT+1]
[ perkom @ 28.12.2016. 05:51 ] @
Citat:
Living Light:
Sve Si pomesao, i "Babe-I-Žabe",

na zalost...

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 26.12.2016. u 19:36 GMT+1]

Citat:
Living Light: Otpor "Petlje kvara" nema ama bas nikakve veze,
-sa "Bridenjem" napona na metalnom kucistu laptopa, usled nedostatka pravog uzemljenja.

(Ako se napojna jedinica laptopa, napaja SAMO sa fazom i nulom, bez uzemljenja,
onda izlazni napon iz napojne jedinice "Pliva" u odnosu na uzemljenje.
Usred unutarnjih sprežnih kondenzatora i induktivne veze Primar-Sekundar,
izlazni napon (na pr. 19Vdc) ima neke "Nepisane" veze sa Fazom,
te se tih 19Vdc "Nadovezuje" u lebdecem stanju na tu Induktivno+kapacitivnu vezu sa Fazom.

Otud TO peckanje, bridenje, i Glinericom vidljiv/prisutan veliki napon (velikog unutrasnjeg otpora)
na izlaznim klemama punjaca za laptop.

pOz

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 27.12.2016. u 04:14 GMT+1]

Ajmo ovako. Pošto ja nemam pojma, objasni ti meni a i ostalim pratiocima teme, šta je to otpror petlje i kakvi su to sprežni kondezatori (već ih par puta spominješ).
Lepo i natanane sve objasni pa da ne bude više zabune.

P.S. Nešto često menjaš sadržaj postova?
[ branko tod @ 28.12.2016. 08:21 ] @
Blago tebi ako stvarno imaš otpor petlje kvara 0,74. oma. Ja sumnjam da imam
4 oma, i to po ovakvom vlažnom vremenu. Iako sam sam izradio uzemljenje
samo za moj stan.
A kod tebe je to moguće jedino ako ti je nulovana instalacija u stanu.

Ali ono što me jako muči kakve veze ima otpor petlje kvara sa uređajem koji nema
uzemljenje? Možda ja ustvari ne znam šta znači petlja kvara?

[Ovu poruku je menjao branko tod dana 28.12.2016. u 09:45 GMT+1]
[ perkom @ 28.12.2016. 08:39 ] @
U stanu nije a da li je u ormanu, ne znam?
Zašto je petlja bitna, objasniće Robert.
Do njegovog objašnjenja, probaj da nađeš trafo 1:1 i nakači lap top i vidi onda da li bridi ruka na metalnoj površini.

[ Living Light @ 28.12.2016. 18:26 ] @
Branko, tacno i jednoznacno ZNA,
sta se desava, i sta se dobija, kad se zakaci RAZDVOJNI trafo 1:1.

-Tako da nemas potrebe u tom pravcu da "Turisaš".
_____________________________________________________

Spominjes "Otpor Petlje Kvara od skoro 0.7Ω,
Samo mi kazi:

-Jel Ti stanujes,....... u trafo-stanici ?
-iLi Ti je gradski Trafo u hodniku ?
_____________________________________________________

Pre nego, odgovoris, nemoj da zaboravis da nam kazes,

-Sa kojim instrumentom si to merio ? ( Proizvodjac, Tip, Model)

-I koju si "Metodu" primenio, za vreme TOG merenja OTPORA PETLJE KVARA ?

pOz
[ branko tod @ 28.12.2016. 22:45 ] @
Od teme sa jednim jednostavnim pitanjem o isto tako jednostavnoj pojavi za čije je
otkanjane zatražen savet od člana svexa tema se izvitoperila u sve drugo osim
u korisnu pomoć članu. Poslo nekoliko dobronamernih saveta počelo je za#ebane
postavljača teme, a bogme međusobno članova. Te je nemoguće na plastičnom
kućištu, a čovek je lepo napisao da mu je kućište metalno. Onda ne valja ventilator
pa se pojavio i papa, sintetička odeća, vlažna koža. Pa onda da nema pojma šta on
to oseće, ustvari da mu se pričinjava. Da mu je neisprano napajanje, a pojavio se
i neki Direktor u celoj priči. Pa onda štemajz, vangle i špahtle, a tu je i otpor petlje
kvara od 0,74 oma! Pojavio se trafo i 1:1. Možda bi mogla i dva trafoa 1:1.

Ljudi, ili pomozite čoveku kada pita ili nemojte da se međusobno podebavate. Taj
problem opše poznat i zato i postoji uzemljene. Verovatno da tu pojavu ne oseća
Biba struja1 i njegova rodbina. A kako nije opasna pojava proizvođaći idu logikom
da ako uštede 5 centi na 100.000.000 raznih uređajčića to postaje žestoka lova.
Pogotovo oni iz PRC-a.
Znači pamet u glavu, više kolegijalnosti i realna pomoć ljudima. I nije pod moranje
dati nekom savet, ko hoće hoće, a ko neće neće i nikom ništa.

1 Biba struja



Puno pozdrava, kolege i "kolege"
[ perkom @ 29.12.2016. 05:25 ] @
Citat:
Living Light:
Branko, tacno i jednoznacno ZNA,
sta se desava, i sta se dobija, kad se zakaci RAZDVOJNI trafo 1:1.

-Tako da nemas potrebe u tom pravcu da "Turisaš".
_____________________________________________________

Spominjes "Otpor Petlje Kvara od skoro 0.7Ω,
Samo mi kazi:

-Jel Ti stanujes,....... u trafo-stanici ?
-iLi Ti je gradski Trafo u hodniku ?
_____________________________________________________

Pre nego, odgovoris, nemoj da zaboravis da nam kazes,

-Sa kojim instrumentom si to merio ? ( Proizvodjac, Tip, Model)

-I koju si "Metodu" primenio, za vreme TOG merenja OTPORA PETLJE KVARA ?

pOz

Da, znam šta se dobija sa izolacionim transformatorom. Mogu ti navesti i konkretno ali, s obzirom na tvoj nivo ili način pisanja i prozivki, ne vidim svrhu istog?!
Otpor od 0,74 oma je tačan! Trafo stanica (nadam se da ne treba i broj da ti pišem) nalazi se u prizemlju zgrade u kojoj je i stan!
Merio sa FLUKE 1653



Na poslednje pitanje odgovor ti ne mogu dati jer, tvojim rečnikom mogu ti samo napisati, sedi JEDAN!


[ vucko47 @ 29.12.2016. 08:17 ] @
@branko tod
Kao sto rece vec na prvoj stranici teme je dat odgovor.
Sad, sto se tice uticnice koja nema zicu za uzemljenje verovatno je
jedino resenje stemara, fangla i spahla :)
[ vucko47 @ 29.12.2016. 08:43 ] @
Evo jedan sa uzemljenjem

[ djura63 @ 29.12.2016. 11:46 ] @
Citat:
Living Light:
Branko, tacno i jednoznacno ZNA,
sta se desava, i sta se dobija, kad se zakaci RAZDVOJNI trafo 1:1.

-Tako da nemas potrebe u tom pravcu da "Turisaš".
_____________________________________________________

Spominjes "Otpor Petlje Kvara od skoro 0.7Ω,
Samo mi kazi:

-Jel Ti stanujes,....... u trafo-stanici ?
-iLi Ti je gradski Trafo u hodniku ?
_____________________________________________________

Pre nego, odgovoris, nemoj da zaboravis da nam kazes,

-Sa kojim instrumentom si to merio ? ( Proizvodjac, Tip, Model)

-I koju si "Metodu" primenio, za vreme TOG merenja OTPORA PETLJE KVARA ?

pOz

Ti si genijalac, tvoji komentari odusevljavaju i naravno uvek u centar.
[ emiSAr @ 29.12.2016. 13:47 ] @
Jasno mi je da ispravljaci koji imaju klasican ulazni filter i imaju uzemljenje-trecu zilu PE provodnik na prikljucnom kablu, da je uzemljenje vezano na srednju
tacku RSO filtera i na masu uredjaja i ako ima kondenzator kao na semi koju postavi @branko tod, u nedostatku uzemljenja masa "pliva" na AC naponu koji je 1/2
ulaznog AC napona, i da se diranjem mase uredjaja-kucista laptopa ako je metalno osjeca taj napon-ali takvi uredjaji kako vec neko postavi sliku,
nesmiju raditi na instalaciji bez uzemljenja.
Na vec od strane kolege Branka objavljenoj semi koju ponavljam

prikljucni kabel nema treceg provodnika, tacka oznacena simbolom uzemljenja ni pod razno ne smije doci u dodir sa uzemljenjem, tu "visi" oko
-320V DC i kondenzator izmedju minusa izlaza i te "mase" ako ne sluzi da ugasi pokoji pacemaker, cemu sluzi-ili je posljedica "resavske prepisivacke skole"
Kada bi se tacka oznacena kao uzemljenje vezala za isto, FID sklopka bi izbacila ako ne cijelu, onda dobar dio instalacije iz pogona.-
@vucko 47 postavi sliku punjaca po propisu izvedenim uzemljenjem gdje se lociraju filterski kondenzatori.-
pOz

[Ovu poruku je menjao emiSAr dana 29.12.2016. u 14:57 GMT+1]
[ ivan_sim @ 30.12.2016. 01:54 ] @
Za perkom
na brzinu nacrtano u telefonu.


[ gilopile @ 30.12.2016. 05:05 ] @
Otisla tema u djavola...

Perkom, ima vise izvedbi punjaca za lap. Jedni su, galvanski 100% odvojeni, a drugi su, kako gore navedose, ima i sa uzemljnjem, itekako.

E tu je problem sto decka drmusa i samo pomaze jedno dobro uzemljenje i to je to...Niikakva nauka oko toga.

@vucko47 je prikazeo samo jedan slucaj...Te Ivan iznad...Brankec...
[ perkom @ 30.12.2016. 06:25 ] @




Da li iko od vas obraća pažnju na oznake koje se nalaze na nalepnici ispravljača i da li zna šta one znače?
[ branko tod @ 30.12.2016. 09:27 ] @
Kada ima ovo mora da je dobro:

[ whitie2004 @ 30.12.2016. 09:51 ] @
Okej, vidimo ih, a sta znace ... Ne vracati u zamrzivac ...?

http://www.elitemadzone.org/p3681888
[ vucko47 @ 30.12.2016. 10:09 ] @
I sta bi sa postavljacem teme? Resi li problem?
[ perkom @ 30.12.2016. 10:27 ] @
Citat:
branko tod:
Kada ima ovo mora da je dobro:


Pa ne znam da li znaš, u Rusiji retko koja stambena zgrada ima uzemljenje, kažu da je sve nulovano?
Možda i jeste a možda i nije samo znam da u stanu u kome sada živim u rusiji ne postoji ni jedna jedina utičnica sa uzemljenjem.
[ branko tod @ 30.12.2016. 10:58 ] @
Vidi prijatelju, taj znak nema nikakve veze sa uzemljenjem. To je nova ruska oznaka
i znači: Ruski standard. Uvedena je umesto stare oznake za GOST koja je u znaku imala
SSSR. Kada se raspao SSSR onda su udarili novu oznaku. Bem ti, ona je na ćirilici, ali
ona ne postoji na ovom forumu. Mora da ne postoje ni Ćirilo i Metodije, a i Vuk Karadžić
je diskutabilan.
Bilo kako bilo taj znak stoji na svemu u saglasnosti sa GOST-om, verovatno i na toalet
papiru. To što u stanu u kome si ti sada u Rusiji nema uzemljena onog postavljača teme
zabole, a bogme i mene. To neće smanjiti peckanje koje on oseća, a i ja.
U svakom slučaju ja ti se mnogo izvinjavam i priznajem da si najpametniji, vandredni
poznavalac elektronike i da ja nisam dostojan da ti pridržavam ni kablove za instrument.
Samo bi te zamolijo da ne zatrpavaš temu raznoraznim postovima, nego da konkretno
kažeš čoveku kako da reši svoj problem. Ali na neku foru do max 1000 din.
[ perkom @ 30.12.2016. 11:36 ] @
E hvala ti što si mi to objasnio!
Da mi nisi rekao, ja bi ko zna šta mislio da to znači?
A sada probaj da uključiš mozak i razmisliš, zašto je taj znak tamo stavljen?
Šta misliš, jel možda zato što taj AC adapter ispunjava uslove propisane ruskim standardom ili ne?



Što se tiče zatrpavanja teme, ne znam čime sam je ja zatrpao i ko si ti da određuješ šta se može pisati?
Postoje moderatori pa neka oni odrede šta je off a šta nije.
Nisi mi odgovorio na pitanje od pre par dana, kako to jednosmerni napon prolazi kroz blok kondezator?
[ branko tod @ 30.12.2016. 12:40 ] @





[Ovu poruku je menjao branko tod dana 30.12.2016. u 17:57 GMT+1]
[ perkom @ 30.12.2016. 12:42 ] @
Citat:
branko tod: Stvarno si vrlo dosadan.

Šta, toliko je teško odgovoriti kako jednosmerna struja prolazi kroz blok kondezator?
Žao mi je ali...
[ veselinovic @ 30.12.2016. 14:12 ] @
A da se malo smanji off na temi.
I da se malo vise uvazava sagovorniik.

A da odgovorim Perkomu.

Cak i da je kondenzator idealan, a nije moze jednosmjerna da prolazi kroz kondenzator.

Jos kad kondenzator nije idealan....

Jos da je jednosmjerna bilo bi lakse ....

Ko razumije shvatice.
[ branko tod @ 30.12.2016. 14:34 ] @
Veselinoviću, da tebi odgovorim. Ako je spežni kondenzator 2 nF između
sekundarnog i primarnog dela na 50 Hz pri 220 V struja je > 100uA.
Ko ne veruje neka računa. Šta li se tek dešava na višim fekvencijama,
a ceo onaj metalni oklop vezan na minus pol.
Ono što je neverovatno je da me lično perkom poznaje i da se tako ponaša.
Ako se ono o smanjivanju ofa odnosi na mene ok, ali opet mogu da samo
naglasim da je meni cilj da nekom pomognem, a ne da solim pamet.



Srećna nova godina
[ perkom @ 30.12.2016. 14:51 ] @
Citat:
branko tod: Veselinoviću, da tebi odgovorim. Ako je spežni kondenzator 2 nF između
sekundarnog i primarnog dela na 50 Hz pri 220 V struja je > 100uA.
Ko ne veruje neka računa. Šta li se tek dešava na višim fekvencijama,
a ceo onaj metalni oklop vezan na minus pol.

Sad dolazimo do suštine, ono što ja navodim, do "prljave" mreže, gde se ne radi o 50Hz!
Mnogo puta sam imao prilike da vidim kakve sve posledice proizvode harmonici u prljavoj mreži.
Takođe, napomenuo sam da najveći broj tih harmonika danas dolazi kao posledica nekvalitetnih čoperskih napajanja.
Zašto si ti to nazvao đubrenjem teme, to ostavljam tebi na savest.
Takođe, naveo sam i "sušenje" elktrolita kao posledicu tih harmonika. Loši elektroliti, znaš šta prouzrokuju?
Ti harmonici umeju da naprave neverovatan haos u mreži pa tako i u ovom slučaju.
Posebno se to odnosi na starije i nekvalitetne instalacije gde otpor petlje ide do desetak oma.
Nisam očekivao da na tehničkom forumu moram objašnjavati šta je otpor petlje i zašto je on bitan.
Posebno nisam očekivao pitanja koje mi je na krajnje provokativan način uputio Robert kao i ti Branko, da moje pisanje svrstavaš u đubrenje teme.
Ako mislite da moje pisanje nema veze sa temom, ok, nikakav problem da istu preskočim i prepustim je vama, pošto po vama ja nemam pojma šta pišem?!
[ djura63 @ 30.12.2016. 15:14 ] @
[quote]perkom:
Citat:
... živim u rusiji ...

A zato ti volis miga
[ perkom @ 30.12.2016. 15:22 ] @
[ Living Light @ 30.12.2016. 21:13 ] @
Evo, malo retrospektive dogadjaja, na brzaka:
Citat:
ivan_sim: Za perkom
na brzinu nacrtano u telefonu.


Citat:
gilopile:E tu je problem sto decka drmusa i samo pomaze jedno dobro uzemljenje..

Citat:
perkom: Da li iko od vas obraća pažnju na oznake koje se nalaze na nalepnici ispravljača i da li zna šta one znače?

Citat:
branko tod:Kada ima ovo mora da je dobro:

Citat:
perkom: u Rusiji retko koja stambena zgrada ima uzemljenje, kažu da je sve nulovano? ....u stanu u kome sada živim u rusiji ne postoji ni jedna jedina utičnica sa uzemljenjem.

Hehehe,....koji si Ti "Individualac" !

Ako nema uzemljenja u uticnicama,

-ŠTA onda NULUJU ??? ....Rakasto od vrata Špajza ? ...iLi možda "Gelender" na terasi ?

Ebt, stvarno si SVE pomesao, da te BOG sacuva !
Citat:
perkom: A sada probaj da uključiš mozak i razmisliš,

Ne brini se Ti o tudjem mozgu, ...ukljuci prvo svoj, mozak ostalih clanova Foruma je ukljucen, ne brigaj.
Citat:
perkom: Ti harmonici umeju da naprave neverovatan haos u mreži pa tako i u ovom slučaju.
Posebno se to odnosi na starije i nekvalitetne instalacije gde otpor petlje ide do desetak oma

Citat:
perkom: Posebno nisam očekivao pitanja koje mi je na krajnje provokativan način uputio Robert


1) Ako si otpor petlje kvara merio sa prilozenim FLUKE instrumentom---Svaka Cast !

2) Ti i dalje mesas "Babe i Zabe",

U ovoj se temi radi o "Bridenju" i osecaju peckanja od napona koji se pojavljuje na
metalnim delovima laptopa.

(I sta se Ti koji moj cudis da neko ima laptop u METALNOM kucistu ?
Imam ga i ja, pa sta ? Nisi cuo da DELL i ostale Firme prave laptopove u metalnom kucistu,
iLi kasnis malkice ? ___Budi se, 21 je Vek ! )

Generalni problem, kod NE uzemljenih ispravljaca/punjaca je,
da se (kao sto je poštovani @ivan_sim naveo) ugradjuju dva KOND-a na red, vezani izmedju Faze i Nule.
A srednja tacka tih KOND-ova je vezana na SEKUNDAR (na izlazni napon) iz tog uredjaja.

Na taj nacin se, onih 19Vdc lebdecih, superponira na 110 ili 120Vac, koji proizilaze iz delitelja napona
od dva KOND-a.

Naravno da TO pecka, bridi pod kožom, vidi se na Glinerici, i jako je NEPRIJATNO,
kad se dodirne metalni deo laptopa.

Jedino resenje je da se Uzemlji neki metalni deo laptopa,
pa makar to bilo i preko 3.5mm-skog Audio izlaza,

-Samo da se "Suzbije" taj neprijatan osecaj bockanja, peckanja i Bridenja prilikom dodira.
[ perkom @ 31.12.2016. 06:54 ] @
@Living Light,

Sem što si teatralan i dosta bezobrazan, i dalje očekujem odgovor od tebe, šta je to otpor petlje i zašto je on bitan kao i neku reč o metodama merenja (koje si spominjao)?
Takođe, probaj u tom tvom naletu pisanja da manje izmišljaš, ili preciznije, lažeš!

[ radicmx @ 31.12.2016. 08:04 ] @
Perkom
Robert i Branko tod su se dokazali oni i dalje prenose svoje znanje. citam ovaj forum odavno umesto novina tako da ih poznajem.
Izvini ali ovde moras ti da se dokazujes ako hoces da budes u rangu sa njima.
One oznake sto si postavio su za nas koje smo otvarali ta kineska napajanja su isto kao i na tarabi pise...
[ perkom @ 31.12.2016. 08:13 ] @
Citat:
radicmx: Perkom
Robert i Branko tod su se dokazali oni i dalje prenose svoje znanje. citam ovaj forum odavno umesto novina tako da ih poznajem.
Izvini ali ovde moras ti da se dokazujes ako hoces da budes u rangu sa njima.
One oznake sto si postavio su za nas koje smo otvarali ta kineska napajanja isto kao i na tarabi pise...

Nemam razloga da se dokazujem, ovo što sam do sada pisao, pisao sam isključivo na osnovu onoga što sam sretao u svojoj ličnoj praksi a koja nije ni malo naivna. Sa Brankom sam, nadam se, putem pp-a razjasnio nesporazum.
Robert mi ostaje dužan odgovor na pitanje šta je to petlja i zašto je ona važna?
Ako je toliko stručan, ne vidim razlog što mi do sada nije odgovorio, umesto što proziva, deli ocene i slično?

[ radicmx @ 31.12.2016. 09:48 ] @
Onaj adapter sto si slikao.
Kazes da je po ruskom standardu koji nema uzemljenje na uticnicama. a sam adapter ima koliko vidim tri zice (utikac ima uzemljenje).
a iskreno me zanima ako mozes nesto vise da kazes o vezi otpora petlje i harmonika iz copera.
[ perkom @ 31.12.2016. 10:10 ] @
Citat:
radicmx: Onaj adapter sto si slikao.
Kazes da je po ruskom standardu koji nema uzemljenje na uticnicama. a sam adapter ima koliko vidim tri zice (utikac ima uzemljenje).
a iskreno me zanima ako mozes nesto vise da kazes o vezi otpora petlje i harmonika iz copera.

Interesantan si...?
Nemam ja šta da kažem, na ispravljaču je jasno vidljiva oznaka ruskog standarda.
Od svih oznaka, upravo je Branko baš nju uzeo za primer a ne ja!
Zato ne vidim zašto takvo pitanje meni upućuješ?
Ja sam samo pokazao, da u instalaciji bez treće žile (uzemljenja), koja je uobičajena (koliko sam mogao da vidim) i za koju sam napisao:
Citat:
Pa ne znam da li znaš, u Rusiji retko koja stambena zgrada ima uzemljenje, kažu da je sve nulovano?
Možda i jeste a možda i nije samo znam da u stanu u kome sada živim u rusiji ne postoji ni jedna jedina utičnica sa uzemljenjem.

i nema peckanja ni briđenja?
Moje pisanje Robert prekraja:
Citat:
Living Light:
Citat:
perkom: u Rusiji retko koja stambena zgrada ima uzemljenje, kažu da je sve nulovano? ....u stanu u kome sada živim u rusiji ne postoji ni jedna jedina utičnica sa uzemljenjem.

Hehehe,....koji si Ti "Individualac" !

Ako nema uzemljenja u uticnicama,

-ŠTA onda NULUJU ??? ....Rakasto od vrata Špajza ? ...iLi možda "Gelender" na terasi ?

znači, izbacuje moje ograđivanje da li jeste ili nije nulovano i svodi tekst onako kako njemu odgovara da bi se sprdao, drugo i ne ume?!

Znači,, dva "dokazana" člana, prema tvojim navodima, manipulišu onim što navodim. Branko od svih oznaka uzima oznaku ruskog standarda i podrugljivo piše:
Citat:
branko tod:
Kada ima ovo mora da je dobro:



Ne znam šta je tebi sporno? Postavio sam slike dva renomirana proizvođača lap topova, HP i Asus, i ne verujem da bi oni tek tako stavljali te oznake.

O otporu petlje i harmonicima imaš tekst: http://www.elitesecurity.org/p3723532


[ radicmx @ 31.12.2016. 12:53 ] @
[quote]perkom:( Ne znam šta je tebi sporno? Postavio sam slike dva renomirana proizvođača lap topova, HP i Asus, i ne verujem da bi oni tek tako stavljali te oznake.)

Seti se Volkswagen i njihove mucke sa dizelom. kinezi stavljaju onu oznaku CE kao chine export.
Sad malopre mi stize mail sa onim reklamama o led sijalicam od 38W koje menjaju natrijumove sijalice od 400W.

Nego sretna Nova Perkom, Roberte, Branko i ostali
[ perkom @ 31.12.2016. 13:31 ] @
Ako tako treba da rezonujemo, da je sve podvala, onda ajde da kažemo da je sam ispravljač podvala, da nije urađen prema propisima i otuda problem?!
Postoji dosta instalacija gde je uzemljenje teško ili čak i nemoguće izvesti a ti ispravljači treba da budu bezbedni?
Možda je, po tom rezonu, i ova tema podvala?
[ radicmx @ 31.12.2016. 14:56 ] @
Neznam kako tacno izgleda taj deo na adapterima za laptop. pogledacu posle kad stignem na ovom mom adapteru i drugima koje imam. Nije me dosad zanimalo. imam za okvir samo plastiku na laptopu.
Mozda je sema koju su okacili od nekog drugog adaptera koji imaju na ulazu samo fazu i nulu. Posto neki koje sam vidjao imaju samo fazu i nulu. a drugi kao moj imaju fazu ,nulu i plus uzemljenje
znam da na atx napajanjima imaju ona dva kondezatora o kojima pricaju Robert i Branko tod spojeni na uzemljenje i u nedostatku pravog uzemljenja iz uticnice kuciste kompjutera ima neki napon i oseti se dodirom ruke neka struja da pecka.
Nije sve podvala otvarao sam dosta ovih atx napajanja ali retko koje je kvalitetno.
sa adapterima za laptop nemam previse iskustva ali vidim da ih prodaju i kinezi po radnjama tako da imam sumnju u kvalitet.

[ radicmx @ 01.01.2017. 14:31 ] @
Pronasao sam danas neke adaptere u supi. i samo jedan ima ta dva kondezatora tako da je kod njega moguce da se oseti neka struja ako nedostaje uzemljenje iz uticnice. Nazalost ne znam koje je kuciste od njega da proverim i oznake.



[ Living Light @ 01.01.2017. 17:53 ] @
"Ako tako treba da rezonujemo, da je sve podvala, onda ajde da kažemo da je sam ispravljač podvala,
Možda je,.....i ova tema podvala? "

Daj, .....stani sa obe noge na Zemlju !

Gde Uzleces ? ....sta ti je ?
[ perkom @ 01.01.2017. 19:07 ] @
Roberte, ja sam na zemlji i čestitam ti novu godinu i nadam se da ću u toku nje dobiti odgovor šta je petlja i zašto je ona bitna.
Umesto što stalno prozivaš, napiši nešto konkretno!
[ perkom @ 01.01.2017. 20:45 ] @
Citat:
radicmx: Pronasao sam danas neke adaptere u supi. i samo jedan ima ta dva kondezatora tako da je kod njega moguce da se oseti neka struja ako nedostaje uzemljenje iz uticnice. Nazalost ne znam koje je kuciste od njega da proverim i oznake.



[ radicmx @ 02.01.2017. 09:30 ] @
I ovi ostali adapteri imaju neku ali manju kapacitivnost izmedju ulaza i izlaza. za induktivnost ne znam to drugi bolje znaju nego ja.
tako da je moguca neka slaba struja sa ulaza da se javi na izlazu.
Sad si verovatno u pravu donekle da ako postoje harmonici (pikovi neki u mrezi) da ta struja na izlazu bude veca.
To bih mozda mogao da nam prikaze Robert on ima osciloskop.
Pozdrav.