[ gilopile @ 31.12.2016. 13:34 ] @
Ovako drugovi,
Pre nekih 10 dana doslo mi ovo pojacalo da pogledam...Mrtvo.
Otvorim, kad vidim samo crko 220V prekidac, izgoreo vod. Prelemim to, pojacalo proradilo normalno...I tad mi je bilo cudno da na taj nacin izgori vod debeo 3-4mm, a mrezni osigurac OK, al ajd.
Radilo, evo do jucer, otvorim sve premerim i dodjem do zakljucka de je primar trafoa stradao. Svi osiguraci ok, ni jedan nije izbio.

Sad treba da raskopam i vidim da li ima termo zastitu u trafou.
Cudno mi je zbog cega bi trafo odapeo kad se kace 3 system kutijice od 40-ak W i nikada nije panjeno, slusa se u jednoj kafanici na trojku max. :)

Dok je radilo, radilo je perfekto, kaze lik nikakvo gasenje u toku rada, krcanje i sl.

Ima li ko ideju zasto je stradao trafo ili ako je termo osigurac, zasto se toliko zagrejao?
Na pojacalo nista nije stavljano, stoji kao zasebna komponenta i ni jedan otvor za hladjenje nije pokriven. Sve po PS, sto bi se reklo.
[ perkom @ 31.12.2016. 13:40 ] @
Možda je uzrok sama mreža?
Ako je goreo vod, neki spoj se desio?
Iz mog iskustva, malo je njih koji će pošteno reći šta se stvarno desilo, nego klasika, iz čista mira izgorelo?
Nema iz čistog mira, uvek postoji razlog zbog koga je došlo do kvara.
[ gilopile @ 31.12.2016. 13:43 ] @
Pa i sve da je problem u mrezi, trebao bi pre osigurac da strada. Meni je cudno sto je odapeo trafo.
U kafanici sigurno nije panjeno, dolaze mahom stariji ljudi i slusa se bas tiho - provereno.

Mozda da je ipak problem bio u primaru ( mozda se neki delovi namotaja kratkospojili ), a sada je stradao, jer sto bi vod na plocici prekidaca izgoreo, hmmm. A opet osigurac u mrezi ispravan. Vrednost je OK, nije budzen neki drugi, jaci, licne i sl.

[ perkom @ 31.12.2016. 13:49 ] @
Da nije nešto upalo, neka igla ili slično?
[ gilopile @ 31.12.2016. 13:52 ] @
Koliko sam primetio, nije nista bilo unutra.
[ perkom @ 31.12.2016. 14:09 ] @
Onda je...bemli ga?
Nešto jeste ali šta?
Ili je crkla rerna ili nema struje, što bi rekao jedan moj poznanik.
[ gilopile @ 31.12.2016. 14:13 ] @
Pa to, jbmlga.

Primar definitivno kaput. Raskopavam ga polako da vidim da li ima termo osigurac. Pa ako ima premosticu i testirati, da vidim da li se greje trafo i zasto.
Definitivno je imao neko zesce opterecenje ili je jednostavno primar u kratkom spoju ( deo namotaja ), mozda od ranije jos, ko zna. Ili je lik precutao nesto i spajao ko zna sta i kako...
[ perkom @ 31.12.2016. 14:17 ] @
Da nema selektor napona?
[ gilopile @ 31.12.2016. 14:18 ] @
Nema, 220V only.
[ perkom @ 31.12.2016. 14:18 ] @
Mogu na prste jedne ruke da nabrojim pojačala koja nisu imala termički osigurač.
Nadam se da to tvoje neće ući u tu grupu?
[ gilopile @ 31.12.2016. 14:19 ] @
Hehe, i ja se nadam, jer tesko da cu moci naci ovakav trafo, a da se isplati ugradjivati u ovo cudo.
Dobro je sto nije hitno...Ima jos 2 neka pojacala u rezervi...

Hvala Perkom. Javljam...
[ perkom @ 31.12.2016. 14:23 ] @
Ma da bi na njemu izgoreo primar, samo silovanje može biti uzrok!
Japanci su sve to pedantno dimenzionisali i uradili i teško da bi takav trafo izvršio samoubistvo.
[ gilopile @ 31.12.2016. 14:27 ] @
Ma jasta. Neki uzrok mora da postoji. Ima lik jos 2 povece kutije koje ne koristi, u magacinu su. Mozda mi je precutao da je njih spajao...Ko zna, sve je moguce.

Idem do crkve da se pomolim za ovaj termo osigurac...:)
A i nemam ga sada koja god da je oznaka. Tako da ce ipak sve morati sacekati do pon. utorak...
[ zeoN_Rider @ 31.12.2016. 14:49 ] @
Citat:
gilopile

Idem do crkve da se pomolim za ovaj termo osigurac...:)


Džabe ideš bolje potraži neki drugi transformator.
[ gilopile @ 31.12.2016. 15:06 ] @
Sada gledam, pise na njmu na nalepnici Thermal Fuse, sto znaci da ima.

Raskopao prvi sloj trake i vidim deblju zicu jedno 10-ak namotaja. Smem li nju da kidam? Mislim da je tu samo da drzi traku? Ili?

Ne vidim jos termo osigurac.
Bice cupavo, ko zna gde su ga uglavili.

[ zeoN_Rider @ 31.12.2016. 15:11 ] @
Nije potrebno raskupusavati transformator. Pogledaj pažljivije primarnu stranu, trebalo bi da se vidi osim bakarnih žica i dve srebrnaste. Te dve su termalni osigurač. Premosti ga.
[ gilopile @ 31.12.2016. 15:19 ] @
Mozda ovako?


Bem mu, a ja poceo da kopam po njemu :D
Mada bi ga trebalo zameniti. Taman dovoljno da ga tu negde postavim i izoliram ako proradi. Ne smem da mu vracem bez tog osiguraca da mu se neso ne upali...
Videcu kako se ponasa bez opterecenja, pa ako se ne greje, valjda je ok primar, a ako se greje, najverovatnije je deo namotaja u kratkom spoju. 8ohm mi nesto mnogo za primar. Ne znam
[ zeoN_Rider @ 31.12.2016. 15:31 ] @
Ne, ostaje direktna veza sa fazom, a taj drugi pin sa štampe verovatno je spojen sa termalcem na pin što viri između transformatora i štampe.

Slika je kao da si je pravio fenom.
[ gilopile @ 31.12.2016. 15:43 ] @
Cekaj, nisam te razumeo.

Imam 3 pina. Dva krajnja su primar ( koji ne provodi ). Srednji pin, koji ne vodi nigde na stampu i izmedju 3. pina imam oko 8Ohm. Tako da mislim da je preko njega vezan osigurac, pa samo da prespojim 1. sa 2. i onda fakticki kratkospajam term. osigurac, ako se ne varam i onda dobija, 8Ohm na 1. i 3.?
Nemam nikakve druge izvode sa primara.

Slikano sa nekom krs Nokia-om :) Dobro se i vidi.
[ zeoN_Rider @ 31.12.2016. 15:47 ] @
Citat:
gilopile
ako se ne varam i onda dobija, 8Ohm na 1. i 3.?


Da, ako si dobro izmerio 80Ω. Ma uzmi neki stari mrežni kabl i eksperimentiši a predhodno potpuno izvadi transformator iz pojačavača.

Citat:
gilopileDobro se i vidi.


Mani ga se što se dobro vidi.
[ gilopile @ 31.12.2016. 15:49 ] @
Sve je izvadjeno, Ostaje da kratkospojim 1. i 2. i to je to. Trebalo bi da proradi. Videcemo.

Bolja fotka bi ispala da sam slikao sa Smena 8 i razvio na brzaka. `bes mi sve :D
[ gilopile @ 31.12.2016. 16:16 ] @
Ojacalnik propjevao :D

Premostio ona dva i to je to.

Hvala Ljudi, hvala Zeon. Ja bih ga raskopao, ne znajuci da su izveli pin za termo osigurac :D
Ostaje da ga istestiram i vidim da li se greje sa i bez opterecenja. Imam vremena.

Srecna nova godina i sve najbolje!


[ zeoN_Rider @ 31.12.2016. 18:45 ] @
Citat:
gilopile: Ojacalnik propjevao

Premostio ona dva i to je to.

Hvala Ljudi, hvala Zeon.


Lepo sam Ja napisao. Da si popravio uređaja k'o Ja znao bi odmah šta treba raditi
[ gilopile @ 01.01.2017. 12:50 ] @
Iskreno, nikad nisam naisao na problem sa trafoom na ovim pojacalima, tj. da primar odapne. Vecinom je to bilo oko ispravljackog dela.
A generalno, hiljadu puta sam kopao po razno - raznim treafoima u potrazi za termo osiguracem. Sto Perkom rece, i ja na prste jedne ruke mogu da izbrojim trafoe koji ga nisu imali. Od najgorih kineskih ispravljaca, do kvalitetnijih trafoa, svi su imali osigurac.
Ovu varijantu, da izvedu pin sa termo. napolje, stvarno nisam znao. Genijalna ideja, brzo se proveri da li je trafo ili t. osigurac...
Ali, sto se kaze, ucimo se dok smo zivi :)

Hvala jos jednom!
[ zeoN_Rider @ 01.01.2017. 12:58 ] @
Citat:
gilopile
Ali, sto se kaze, ucimo se dok smo zivi :)


Samo nastavi, nećeš se pokajati. Seti se šta je Lenjin govorio.
[ gilopile @ 01.01.2017. 13:00 ] @
Trenutno mi je mozak u haosu...Sta bese rekao?
[ vladd @ 01.01.2017. 13:12 ] @
Uciti, uciti, a onda kupiti dipomu..
[ zeoN_Rider @ 01.01.2017. 13:18 ] @
Ma dobro, pretočeno na srpski način.
[ gilopile @ 01.01.2017. 13:20 ] @
Ima smisla, ucis od najboljih, pa kasnije kupis diplomu, jer nisi imao vremena za faks. Dobitna kombinacija, hehe
[ zeoN_Rider @ 01.01.2017. 13:34 ] @
I zato postavljaš pitanja u vezi jednog običnog transformatora. Takvi preoblemi se rešavaju cca 5-10 min.
[ gilopile @ 01.01.2017. 13:54 ] @
Ma promako mi detalj da imaju izveden pin za termo osig. Kopanjem bi isto resio problem, ali ne za 5-10 min, jbg.
Nisam radio bas mnogo pojacala, ali kao sto rekoh, nikada nisam naisao da odapne trafo. 99% su to bili izlazi ili peripetije sa predpojacalom.

Kao sto rekoh, nije mi prvi put da raskopavam trafo, a nisam video da ima izveden kontakt za termo osigurac nigde do sada.
Ne sporim ja da ti mnogo toga znas o pojacalima i da imas mnogo vise iskustva. Jednostavno, ne moze se sve znati.
[ zeoN_Rider @ 01.01.2017. 14:05 ] @
Eto razlog da se pažljivije pogleda.
[ gilopile @ 01.01.2017. 14:08 ] @
Slazem se.
Na prvu loptu, gledajuci samo, sam pomislio da je to pin za 110V za neke modele...Al eto. :)
[ zeoN_Rider @ 01.01.2017. 14:18 ] @
Japanezi sa fabeikama u Kini ili gde već prave odvojeno transformatore za pojedina tržišta. Nekada se tako radilo, multi voltage ali izgleda da im je to skupo.
[ samuki @ 01.01.2017. 18:25 ] @
8 ohma u primaru trafoa? Malo cudno !
[ zeoN_Rider @ 01.01.2017. 18:30 ] @
Što čudno, a koliko treba da bude?
[ gilopile @ 02.01.2017. 01:56 ] @
Da, 8 oma, ne 80....


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 02.01.2017. u 03:46 GMT+1]
[ gilopile @ 02.01.2017. 02:41 ] @
Sve u svemu, hvala...

Napustam forum. Kad me neko izjebe zbog nekih banalnih stvari, strasno!
[ boro62promaja @ 02.01.2017. 08:02 ] @
Dragane, ko te naljuti !?
[ zeoN_Rider @ 02.01.2017. 08:10 ] @
Citat:
gilopile:
Napustam forum. Kad me neko izjebe zbog nekih banalnih stvari, strasno!



Ih zbor par oma gore dole?