[ joker247 @ 11.01.2017. 10:00 ] @
Prije svega pozdrav svima!
Nalazim se u jednom životnom razdoblju gdje trebam odlučiti što napraviti od života. Vjerujem da se na ovom forumu nalazi dosta ljudi koji su otputovali u inozemstvo zbog boljeg posla, posla općenito - jer ga ovdje nema, ili ako ima slomit će te za sitnu paru. Trenutno sam bez posla ali sam radio od završetka škole sve i svašta, +12 sati dnevnog rada, poslije rad u 3 smjene, i terenski rad ali to je bilo sve na par dana i u mojoj državi. Relativno sam mlad, 20 godina, idem prema 21. Otići u inostranstvo, odreći se obitelji, prijatelja, započeti nešto novo? Viditi kako ljudi tamo negdje žive, rade, koji su njihovi problemi.. Zanimaju me iskustva ljudi koji su otišli, po mogućnosti ovako mladi, sami, znam da ih ima. Vjerujem da nije bilo lako, ali poslije tog nekog vremena(nekome 3 mjeseca, nekome godina, a nekome cijeli život ) koje je potrebno da se navikneš, kaju li se što su otišli. Ja mislim da ne mogu ništa izgubit ako probam, osim što mogu doći u grupu narkomana i klošara s kojim moram stanovat u istom prostoru i to u nekim barakama ali, valjda nije svugdje tako hmm.. Pišite kakav je bio vaš dan, posao, kuhanje, hrana, pranje robe, život sa više ljudi u istoj kući gdje svi gone svoje, samostalnost.. Kako s novim jezikom, govorom, koliko treba vremenski kad si s ljudima i kad ti je nužda, da se nauči dovoljno za neku komunikaciju. Sve me to zanima jer planiram otići, trgnuti se, prepoloviti to jednom i reći mogu to napraviti, nemam što izgubiti a kući se mogu uvijek vratiti(gdje neću imati posla, ili raditi na crno za 15€ na dan). Da napomenem hrvatski sam državljanin i imam otvorene granice EU po pitanju zaposlenja, ne trebaju mi dozvole i slično. Završio sam za električara ali nažalost radio sam godinu i pol posao ŽNJ van moje struke baš iz razloga nemogućnosti pronalaska posla u struci. Ali radio sam i tražio bolje i poslije sam našao, radio sam kao električar slabe struje(alarmi, videonadzori, montaže, programiranje i puštanje u rad). Nažalost to je trajalo nešto manje od godinu dana nakon čega propada i otkaz. Mislim da ako ću ikad otići da je najbolje vrijeme sad, ni kučeta ni mačeta što bi se reklo hahah. I na kraju malo sam razvukao ali hvala na čitanju i utrošenom vremenu, svaki savjet i podijeljeno vaše iskustvo je dobrodošlo
[ Branko Santo @ 12.01.2017. 08:52 ] @
Pristup ti je odlican (nisam sarkastican) :)
- Imas uslovno 21 godinu, ceo zivot pred sobom, snage i volje da radis
- Shvatas da nemas sta da izgubis a imas mnogo da dobijes
- Imas neko znanje koje bi moglo da te odvede do posla

Ja sam otisao sa 28 u Cesku pa ti mogu reci samo iz tog ugla.
- Jezik ako krenes odmah na kurs dva puta nedeljno (ima i besplatnih) za 6 meseci ces moci ok da se sporazumevas, napredovaces brzo ako to zelis jer ima puno slicnosti sa nasim jezikom
- Ja sam prva dva meseca delio stan (sa 5-6 ljudi) i sobu (sa jednim) ali ionako ili radis ili si u kuhinji ili sa slusalicama za racunarom, dobro je imati nekog pa makar da popijete pivo i da imas sa nekim da popricas koliko god ta prica bila prazna. Moji iz stanova su svi bili iz IT pa samim tim i relativno obrazovani i uslovno kulturni (ne svi bas maksimalno). Posle sam delio stan (odvojena soba) 10 meseci sa dva poljaka i super smo se slagali.
- Ne odrices se nicega, oni koji su ti prijatelji ce ti ostati prijatelji, cak ce kad se vidite biti i zabavnije imacete o cemu da pricate i da nadoknadite hektolitre nepopijenog piva ili cega vec. Ko ti nije prijatelj to ces shvatiti brzo. Porodica ko porodica sve zavisi koliko ste i sad bliski, ako jeste, sigurno cete to i ostati.
- Dobro je da si pitao za hranu i pranje i slicno, kada to nisi morao da radis pocnes da shvatas da je to mozda teze nego sto si mislio ali mozda i nista lakse u zivotu. Za mene generalno to nije predstavljalo problem ali sam nagnuo vise kao brzoj hrani kod kuce tipa sendvici i instant pice dok sam na poslu obicno isao u menzu na rucak. Treba se truditi malo bolje jesti jer ja sam se nagojio dosta nezdravo.
- Sto pre gledaj da se ubacis u neku ekipu koja se necim bavi a ne samo zderanjem, neki sport ili neki hobi znacajno pomazu pa makar i za vikend jednom a posle rucak i pivo da ti razbije rutinu.
- Setaj po gradu upoznaj ga jer ako samo ides kuca > pos'o neces ni videti mozda neki lep park ili nesto sto ti se svidja pa ces pasti u spiralu negativnosti.
- Imaces dosta slobodnog vremena, koristi ga da ucis, ako putujes daleko do posla citaj nesto u prevozu ako mozes
- Spavaj dovoljno, jako je lako da se zaglavi internet/serije/filmovi celu noc pa si sutra umoran.


Eto mozda sam smorio ako imas pitanje, pitaj. :P
[ bananaphone @ 12.01.2017. 15:44 ] @
@Branko - i puno tecnosti - to je najbitnije :D...

Salim se - dobar post...

P.S. Zaboravo sam - nikako ne sedi na ladnom betonu :D :D :D

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 12.01.2017. u 19:40 GMT+1]
[ DusanSukovic @ 14.01.2017. 09:57 ] @
Citat:
bananaphone:
P.S. Zaboravo sam - nikako ne sedi na ladnom betonu :D :D :D



Ta ti je pametna, tako je valjda Andropov jedan od poslednjih sekratara SSSR baskario se na ledenom kamenu - sedeo, navukao upalu bubrega i papa..
[ Braxi @ 14.01.2017. 18:58 ] @
Citat:
joker247: Prije svega pozdrav svima! :D
Nalazim se u jednom životnom razdoblju gdje trebam odlučiti što napraviti od života. Vjerujem da se na ovom forumu nalazi dosta ljudi koji su otputovali u inozemstvo zbog boljeg posla, posla općenito - jer ga ovdje nema, ili ako ima slomit će te za sitnu paru. Trenutno sam bez posla ali sam radio od završetka škole sve i svašta, +12 sati dnevnog rada, poslije rad u 3 smjene, i terenski rad ali to je bilo sve na par dana i u mojoj državi. Relativno sam mlad, 20 godina, idem prema 21. Otići u inostranstvo, odreći se obitelji, prijatelja, započeti nešto novo? Viditi kako ljudi tamo negdje žive, rade, koji su njihovi problemi.. Zanimaju me iskustva ljudi koji su otišli, po mogućnosti ovako mladi, sami, znam da ih ima. Vjerujem da nije bilo lako, ali poslije tog nekog vremena(nekome 3 mjeseca, nekome godina, a nekome cijeli život :D) koje je potrebno da se navikneš, kaju li se što su otišli. Ja mislim da ne mogu ništa izgubit ako probam, osim što mogu doći u grupu narkomana i klošara s kojim moram stanovat u istom prostoru i to u nekim barakama ali, valjda nije svugdje tako hmm.. Pišite kakav je bio vaš dan, posao, kuhanje, hrana, pranje robe, život sa više ljudi u istoj kući gdje svi gone svoje, samostalnost.. Kako s novim jezikom, govorom, koliko treba vremenski kad si s ljudima i kad ti je nužda, da se nauči dovoljno za neku komunikaciju. Sve me to zanima jer planiram otići, trgnuti se, prepoloviti to jednom i reći mogu to napraviti, nemam što izgubiti a kući se mogu uvijek vratiti(gdje neću imati posla, ili raditi na crno za 15€ na dan). Da napomenem hrvatski sam državljanin i imam otvorene granice EU po pitanju zaposlenja, ne trebaju mi dozvole i slično. Završio sam za električara ali nažalost radio sam godinu i pol posao ŽNJ van moje struke baš iz razloga nemogućnosti pronalaska posla u struci. Ali radio sam i tražio bolje i poslije sam našao, radio sam kao električar slabe struje(alarmi, videonadzori, montaže, programiranje i puštanje u rad). Nažalost to je trajalo nešto manje od godinu dana nakon čega propada i otkaz. Mislim da ako ću ikad otići da je najbolje vrijeme sad, ni kučeta ni mačeta što bi se reklo hahah. I na kraju malo sam razvukao ali hvala na čitanju i utrošenom vremenu, svaki savjet i podijeljeno vaše iskustvo je dobrodošlo :)


nemoj da te more tesko misli i kalkulacije. Sasvim jednostavno.

Najvaznije ce ti biti da nadjes posao. Dok to budes trazio shvatices i koliko ti treba jezik konkretno za taj posao. Kad dobijes posao onda ces polako moci da sredjujes svoj zivot...

da nadjes malo bolji stan da ne zivis sa narodom neki autic, tehnika i tako to, zatim da malo poboljsas jezik I STO JE NAJVAZNIJE gledaj da steknes neku diplomu i kvalifikaciju u zemlji domacina to ce ti otvoriti mnoga vrata.
[ joker247 @ 16.01.2017. 14:20 ] @
Hvala puno na odgovorima, pogotovo @Branko-u. To je to kad ljudi znaju što im je pomoglo na početku dok su se snalazili. Ovo za ubijanje monotonije je vrlo dobro napisano, hodanje gradom i upoznavanje ga, sport i ostalo. Dosta je ljudi otišlo i baš to radili "kuća-pos'o" i onda kažu ma samo se radi, dosadno monotono i ostalo. Dok ne vide strance kako uživaju na svojim odmorima, praznicima, godišnjim čemu li već, a naši i ako odu na more ili skijanje kontaju "što ja radim ovdje koliko sam samo mogao privatno uraditi posla" hahah. Ovo je samo okvirno onako da vidim malo s ljudima koji su otišli, a što se tiče mene inače sam pozitivan i ne razmišljam puno prije nego li nešto uradim. Otiđem i vidim, snalazim se u trenutku i to je to. Sad što mogu je učiti jezik i tražiti kakvog "arbeita". Pozdrav svima :D :D
[ Living Light @ 16.01.2017. 17:38 ] @
@bananaphone
OK, ponekad se salimo, zezamo, pa smo pomalo (a nekad i vise NEozbiljni),
_______________________________________________________________

Ali onda kad neko ozbiljno pita, Ti iz tople sobe Amsterdama savetuješ:

Citat:
bananaphone: i puno tecnosti -
to je najbitnije :D...........nikako ne sedi na ladnom betonu :D :D :D


Pre nego covek krene "na put",

-Umes li nesto korisnije da mu kazes i da ga korisno savetujes
umesto, da se zezas i dalje.

Treba razlikovati "Zezanciju od Ozbiljnog pitanja",

--mozda bi veoma koristilo Postavljacu pitanja.

pOz



[ mali_od_palube @ 31.01.2017. 10:16 ] @
Sve sto Branko rece potpisujem, narocito za slobodno vreme i ishranu. Iz mog iskustva bih dodao sledece:
- probaj biti otvorena uma kada si u kontaktu sa drugim ljudima. Vise posmatraj i slusaj (bar u pocetku) kako bi bolje razumeo kako okolina funkcionise i kako se ti mozes uklopiti.
- budi spreman menjati predrasude. Tek kada sam izasao van Srbije sam primetio da ih uopste imam prema "strancima". Takodje mogu reci da sam srecan sto se vecina tih negativnih predrasuda pokazalo netacnim.
- gledaj da se ne zaduzujes nepotrebno, a dugove koje imas/napravis vrati u najkracem roku. Ne treba ti takva vrsta repova na duze staze.
- probaj da ne gledas sve kroz novac (vec kroz flajke piva :P). U Rusiji kazu da "stipsa uvek placa dvaput" -> i sam sam ovo skontao kroz praksu :)
- "nikad ne znas dok ne probas": vidim da vec naginjes ka ovome
- ako si u Sloveniji: ne vozi biciklo pod dejstvom alkohola, ako te skonta policija bices laksi za par stotina evra :D

Pozdrav.
[ epidemija @ 31.01.2017. 11:04 ] @
uh,

evo ja otisao prije 8mjeseci.. imam ok posao... sve je ok.. ali ne osjecam se dobro ovdje kao sto se osjecam dole na balkanu.. i sve su sanse da cu se vratiti..

a sajveti, pa..

polazi sve kurseve koje mozes i napreduj u nekoj dobroj oblasti..
rasporedi vrijeme..
citaj sto vise..
nadji djevojku, neces imati vremena za gluposti..
[ Branko Santo @ 31.01.2017. 15:15 ] @
@epidemija
Savetovao bih te da probas da vidis i negativne stvari kojih nema tu gde si. Uglavnom se kad nam neko/nesto nedostaje koncentrisemo na dobre stvari ili ljude.
Znam puno ljudi kojima odlazak kuci kad ne moraju samo da jedu i piju (sto je uglavnom sjajno) sluzi kao potvrda da je dobro sto su otisli. Svaki susret sa administracijom, nekulturom i frustracijom je meni dovoljan da se pozelim da se vratim tamo gde sam nekad otisao :)
[ epidemija @ 01.02.2017. 09:30 ] @
@Branko Santo

Pa da, ali ti si relativno blizu svog rodnog kraja, a ja... daleka Australija :)

Mada, realno, danas ni to nije daleko, 24h avion.. a kada imas mogucnosti mozes da putujes i mjesecno 1 ako ti se cefne :)



Jako je tesko biti odlucan u nekim trenucima..

[ Aleksandar Đokić @ 01.02.2017. 12:38 ] @
Ne znam sta toliko moze da ti nedostaje, ali ja uvek kazem da ako nekome u srbiji samo pare fale onda je odlazak pogresan korak, jer ce mu u inostranstvu faliti sve ostalo.
[ Branko Santo @ 01.02.2017. 19:10 ] @
Idi begaj ja svasta dobro cuo o Astralijancima i Australijankama :)
Dosta se pije, ide se na plazu kad god mogu, zajebanti veliki. Pa cak ima i sunca poprilicno i more pa bolje od Srbije :)

Ja nisam evo bio u domovini ima (morao sam izbrojati) 20 meseci ali ja nisam bas isao cesto ni kad sam bio svezi emigrant.
[ cika dacha @ 01.02.2017. 23:31 ] @
Moj savet je svakako da odes.
Budes neko vreme pa onda posle iskustva porazgovaras sam sa sobom.
Pitanja koja sad postavljas, nece biti ista kao npr posle 1g boravka u njemackoj.
Niti ce ti odgovori biti isti kao sad, to ti ja garantujem.
Sve najbolje ti zelis i samo hrabro napred.
[ Aleksandar Đokić @ 02.02.2017. 00:17 ] @
@Branko

Ma daaa, gde ces s Australijom :). Btw, ja jednom na 2 dana.

A godina u Nemackoj, i godina Ceskoj nema veze jedno s drugim.
[ DaliborP @ 02.02.2017. 09:42 ] @
Citat:
mali_od_palube:
Sve sto Branko rece potpisujem, narocito za slobodno vreme i ishranu. Iz mog iskustva bih dodao sledece:
- probaj biti otvorena uma kada si u kontaktu sa drugim ljudima. Vise posmatraj i slusaj (bar u pocetku) kako bi bolje razumeo kako okolina funkcionise i kako se ti mozes uklopiti.
- budi spreman menjati predrasude. Tek kada sam izasao van Srbije sam primetio da ih uopste imam prema "strancima". Takodje mogu reci da sam srecan sto se vecina tih negativnih predrasuda pokazalo netacnim.
- gledaj da se ne zaduzujes nepotrebno, a dugove koje imas/napravis vrati u najkracem roku. Ne treba ti takva vrsta repova na duze staze.
- probaj da ne gledas sve kroz novac (vec kroz flajke piva :P). U Rusiji kazu da "stipsa uvek placa dvaput" -> i sam sam ovo skontao kroz praksu
- "nikad ne znas dok ne probas": vidim da vec naginjes ka ovome
- ako si u Sloveniji: ne vozi biciklo pod dejstvom alkohola, ako te skonta policija bices laksi za par stotina evra

I kad si u nekom drustvu, gledaj da ti svaka recenica ne pocinje sa "In my country.."
[ član @ 02.02.2017. 09:45 ] @
Citat:
Aleksandar Đokić:A godina u Nemackoj, i godina Ceskoj nema veze jedno s drugim.

jel ovo bilo ironicno ili stvarno tako mislis? ako je ozbiljno, ne razumem onda na sta si konkterno mislio... koje su to tako sustinske razlike za jednog stranca u DE i u CZ?!
[ Aleksandar Đokić @ 02.02.2017. 17:11 ] @
Stvarno tako mislim, od odnosa srednje plate i troskova, do sastava stanovnistva i njihovog ponasanja.
[ Branko Santo @ 02.02.2017. 19:36 ] @
Hmmmm ja bih bio zainteresovan da cujem malo vise detalja. U Ceskoj sam 7 godina a radim za Nemacku firmu i bio sam u zadnjih 13 meseci tamo 15ak puta.
Ako ces samo ukratko, gde bi pre isao?
[ Aleksandar Đokić @ 02.02.2017. 21:00 ] @
Ceska, nije valjda da me i ti to pitas.
[ Branko Santo @ 03.02.2017. 06:28 ] @
Pomislio sam da mozda preferiras DE iz nekog razloga. Ja ne vidim nikakav gigantski skok koji se moze napraviti prelaskom CZ > DE. Naravno verujem da bi neke stvari mogle biti bolje ali treba dosta toga da se poklopi.

Za otvaraca teme eto ti jos jedan savet, nemoj samo da gledas "standardne" zemlje za emigraciju. Bio je tu negde na ES i momak koji radi u Nigeriji ako se ne varam kao IT po hotelima. :)
[ flighter_022 @ 03.02.2017. 22:14 ] @
Bio, bio nekad... sad sam u Sremskoj Mitrovici kao i pre 2002 :)

Ali da, poenta ostaje, ne treba gledati samo default zemlje za emigraciju (EU, Severna Amerika itd).

Jedino sto kod zemalja tipa Nigerije mora se ili imati baza tamo (kod nekog da se ode pa trazi posao) ili da se ima ponuda za konkretan posao. Do sada sam odvukao trojicu tamo, ali takve varijante da je posao ok (a ne da mi posle neko sve po spisku) ne dodju svaki dan.
[ DusanSukovic @ 05.02.2017. 09:59 ] @
Citat:
Aleksandar Đokić:
Ne znam sta toliko moze da ti nedostaje, ali ja uvek kazem da ako nekome u srbiji samo pare fale onda je odlazak pogresan korak, jer ce mu u inostranstvu faliti sve ostalo.




To je iluzija da ce mu nesto specijalno faliti. Mozda roditelji, ostalo se sve moze nadoknaditi. Uradi mali eksperiment na primer reci da te mafija juri i da si bez casha pa ces saznati koliko imas prijatelja i rodjaka :D





[ DusanSukovic @ 05.02.2017. 10:00 ] @
Citat:
flighter_022:
Bio, bio nekad... sad sam u Sremskoj Mitrovici kao i pre 2002 :)

Ali da, poenta ostaje, ne treba gledati samo default zemlje za emigraciju (EU, Severna Amerika itd).

Jedino sto kod zemalja tipa Nigerije mora se ili imati baza tamo (kod nekog da se ode pa trazi posao) ili da se ima ponuda za konkretan posao. Do sada sam odvukao trojicu tamo, ali takve varijante da je posao ok (a ne da mi posle neko sve po spisku) ne dodju svaki dan.





Tek sad vidim da samo failed state, kad idemo u Nigeriju da trazimo poslove...:-)


[ kamerman @ 05.02.2017. 15:11 ] @
Pozdrav drugari.Konacno tema koja me zanima i da je aktivna.Nadam se da ce takva i ostati.Ja planiram preseljenje sa porodicom za Svedsku.Jel moze neko nesto na tu temu ? Inace, nisam mlad kao decko koji je otvorio temu vec duplo.Za pocetak cu izgleda samo ja pa nako toga porodica.Cekam pomoc prijatelja u vezi prvog posla.On je tamo 15-ak god i ima dosta kontakta pa mi juri bilo sta za pocetak.Smestaj ce biti na njegovoj adresi za pocetak tako da imam valjda dobre preduslove.Sta kazete ?
[ Branko Santo @ 05.02.2017. 19:08 ] @
@kamerman
Nisi nista pitao? :)
Jel pitanje za Svedsku kao zemlju ili za odlazak sa porodicom ili postepeno (ti pa oni)?
Posao je sto bi sportski komentatori rekli alfa i omega odlaska i ostanka. Na osnovu kojih papira ides? Imas EU pasos?
[ Serb.ch @ 06.02.2017. 12:08 ] @
Evo i ja da pitam, kako se vama cini Svajcarska, neko vase iskustvo sa tom zemljom, pretezno mislim na nemacko govorno podrucje, zanima me preseljenje u Cirih. Imam EU pasos, aktivno jurim za posao vec par meseci, trebalo bi da uskoro bude nesto, imam nekih naznaka i obecanja. Imam 25 godina, nisam u braku i nikad nisam bio preko Horgosa, jedino (Grcka, Crna Gora, Bugarska). Zavrsio sam fakultet, posla naravno nema, radim privatno. Mada ne nervira mene toliko posao, vec ceo sistem vrednosti koji se urusava sve vise i vise, a najvise me nerviraju ljudi, tu prostocu, ogranicenost ne mogu vise da gledam. Ovde je prosto nemoguce ili veoma tesko biti uspesan u zivotu (mada je uspeh relativna stvar svakog pojedinca).

Pozdrav i srecno svima u zivotu
[ član @ 07.02.2017. 09:16 ] @
nisi rekao najbitnije: sta si po zanimanju (svakako nije isto ako si zavrsio etnologiju, albanski jezik i knjizevnost, istoriju umetnosti i sl. ili npr. elektrotehniku) i da li (i kako) govoris jezik podrucja gde planiras da ides? sta ti kaze ta familija, prijatelji il kod koga vec planiras u Cirih? sigurno nisi odabrao tek tako Cirih jer ti se svidelo na slikama kako izgleda... :)
[ Serb.ch @ 07.02.2017. 10:26 ] @
Zavrsio sam srednju ekonomsku i pedagoski Fakultet, nemacki na novou A1 (osnovno poznavanje). Pre svega sam se fokusirao na restorane, firme za selidbe... gde ne treba puno jezik. Imam neka obecanja od prijatelja da ce uskoro biti neki posao u navedenoj bransi. Nije mi problem da radim bilo koji posao, nemam taj kompleks, jer bez dobrog poznavanja jezika i bez dobre skole ili zanata nema ni napredovanja, toga sam svestan, ali sve to planiram da usavrsim nakon godinu-dve provedene tamo, i vidim gde sam u celoj prici. Zato pitam ako ima neko iskustva u vezi Svajcarske, da iznese.
[ član @ 07.02.2017. 12:08 ] @
za CH nemam pojmam, ako se ne varam potrebne su vize i za EU-drzavljane, ali sa EU-pasosem u DE verujem da bi lako nasao posao taj kakav trazis, ali bi morao da budes ovde, da odavde trazis... to na daljinu, za takve poslove ne ide, a nema ni potrebe jer takvog posla koliko sam mogao da primetim po novinama u oglasima uvek ima. nemacki ti je na minimumu-minimuma, ako neko ne moze da ti objasni sta ti treba da radis, dzabe sto si vredan i imas dobru volju za radom, tako da je svakako moja preporuka da se tome posvetis koliko mozes.
i da znas, selidbe su crnacki posao! ja sam se nedavno selio, uzeo sam 2 studenta kao pomoc koji to rade za dzeparac, oko 6 sati je trajala selidba i ubio sam se sa njima iako su oni najveci deo posla sami odradili! ne mogu da zamislim da neko to radi svakog dana ceo dan... mislim da sjbes zdravlje za kratko vreme! selidbe samo u slucaju nuzde, ako nemas sta drugo!
[ bananaphone @ 08.02.2017. 00:31 ] @
Citat:
DusanSukovic:
Citat:
Aleksandar Đokić:
Ne znam sta toliko moze da ti nedostaje, ali ja uvek kazem da ako nekome u srbiji samo pare fale onda je odlazak pogresan korak, jer ce mu u inostranstvu faliti sve ostalo.



To je iluzija da ce mu nesto specijalno faliti. Mozda roditelji, ostalo se sve moze nadoknaditi. Uradi mali eksperiment na primer reci da te mafija juri i da si bez casha pa ces saznati koliko imas prijatelja i rodjaka :D


Vidi - mozda je nekom iluzija, ali recimo meni nije. Definitivno mi fale neke stvari koje sam podrazumevao u Srbiji, a prijatelji i porodica su jedan bitan deo tog sto fali. Evo ti prost primer, podrazumevas da ce ti deca rasti uz dedu i babu, da ce imati mesto gde ce bar jednom nedeljno biti carevi, i gde ce im se udovoljavati preko svake mere, da nece hteti da se sa sopstvenim roditeljima u nedelju vece vrate kuci? E pa nema prijatelju :D

Volis da se zapijes jednom u 2 meseca sa kumom u kafani? Nema ni to :D Mozes da se zapijes jednom nedeljno sa ekipom sa posla, ali to si mogao, a verovatno i radio i u Srbiji, ali nije to ista dimenzija. Volis da odes na slavu kod prijatelja kod kojih ides vec 20g na slavu?

Volis da se okupis u kafani sa ekipom iz srednje skole ili faksa?

I mogao bih knjigu da napisem - samo da nabrojim dobre stvari koje uzimas zdravo za gotovo u Srbiji a ne postoje u inostranstvu (i naravno jos jednu o losim stvarima iz Srbije, koje takodjer ne postoje u inostranstvu :) )...

Ja sam vec godinama u NL, pa sam vec navikao na 3 pitanja koja uvek idu zajedno: "Otkud si?" pa onda "Kako ti se svidja ovde?" pa onda "Da li/kad planiras da se vratis?", sve sa laznim osmehom preko face :D. Znaci ti si prijatelju ovde stranac, i podsvesno (a mozda i svesno) se od tebe ocekuje da se vratis u rupu iz koje si dosao. I iz te percepcije/pozicije se sa tobom i (ne)grade neki odnosi...

Mislim nije svakom isto, i na kraju krajeva postoji gomila benefita samog odlaska, naucis malo i o sebi i o drugim zemljama a i imas malo realniju sliku o zivotu koji si imao u Srbiji. Najbolji primer - ja sam i dalje u inostranstvu, ali za mene to nije 100% cista odluka, to sto je klackalica danas nagnuta u jednu stranu, ne znaci da ne postoji poprilicna tezina na drugoj strani...
[ Branko Santo @ 08.02.2017. 06:18 ] @
Citat:
bananaphone:

Ja sam vec godinama u NL, pa sam vec navikao na 3 pitanja koja uvek idu zajedno: "Otkud si?" pa onda "Kako ti se svidja ovde?" pa onda "Da li/kad planiras da se vratis?", sve sa laznim osmehom preko face :D. Znaci ti si prijatelju ovde stranac, i podsvesno (a mozda i svesno) se od tebe ocekuje da se vratis u rupu iz koje si dosao. I iz te percepcije/pozicije se sa tobom i (ne)grade neki odnosi...


Za ostalo se slazem, ali ovo je licni dozivljaj i moram da kazem iz svog ugla. I ja ponekad dobijem ista ta pitanja jer je jasno da nisam Ceh ali mislim da je reakcija na "da li ces se nekad vratiti" mozda namerna reakcija mnogih ljudi. Puno ljudi se kao i ti osecaju prozvanim ili se naljute i nije bas da sam samo jednom cuo od nasih u CZ recenicu "sta on mene koji k...c pita kad cu ja da se vracam, jel ima neki problem...".
Toliko puta su me domacini iskreno i sa interesovanjem pitali da li cu se vracati da bi u nastavku naseg razgovora vrlo zainteresovano se raspitivali da li mi nedostaje porodica i da li mi je tesko.

Mada mozda sam covek koji ima polu-punu casu :)
[ bananaphone @ 08.02.2017. 07:03 ] @
@Branko - ne ljutim se ja, nego pokusavam da kazem kakava je predrasuda izgradjena. Ako je neko privremeno tu - pravis sa njim drugaciji odnos nego recimo sa komsijom sa kojim ces sledecih 50g da delis ulaz u zgradu - ako me razumes. I niko te ne pita - recimo ako kazes da ti se ne svidja klima u NL na drugo pitanje - da li si razmisljao da se preselis u neku juznu zemlju (Spanija, Italija - Holandjani se recimo zesce loze na Italiju) nego se prica samo o povratku.
[ DaliborP @ 08.02.2017. 08:47 ] @
Citat:
bananaphone:
Volis da se zapijes jednom u 2 meseca sa kumom u kafani? Nema ni to :D Mozes da se zapijes jednom nedeljno sa ekipom sa posla, ali to si mogao, a verovatno i radio i u Srbiji, ali nije to ista dimenzija. Volis da odes na slavu kod prijatelja kod kojih ides vec 20g na slavu?

Volis da se okupis u kafani sa ekipom iz srednje skole ili faksa?

Iskreno, ako takve stvari nekom toliko nedostaju - moj savet je da ne ide nigde jer se ocigledno vec nalazi u okruzenju gde treba da bude. Ako je patnja ne videti se redovno na picu sa kumom, prijateljima, ici na slave itd, zar nije bolje ostati gde jesi?

Citat:
Ja sam vec godinama u NL, pa sam vec navikao na 3 pitanja koja uvek idu zajedno: "Otkud si?" pa onda "Kako ti se svidja ovde?" pa onda "Da li/kad planiras da se vratis?", sve sa laznim osmehom preko face :D. Znaci ti si prijatelju ovde stranac, i podsvesno (a mozda i svesno) se od tebe ocekuje da se vratis u rupu iz koje si dosao. I iz te percepcije/pozicije se sa tobom i (ne)grade neki odnosi...

Ja mislim da su ta pitanja cisto forme radi, jer ljudi hoce da nesto tek tako upitaju, a ne sto stvarno imaju neka ocekivanja da se ti vratis....Realno mislim da retko koga zanima sta ces ti da radis sa svojim zivotom. A dosta ljudi se i stvarno vrati, tako da pitanje uopste nije toliko cudno.
[ Braxi @ 08.02.2017. 09:41 ] @
@CH

U vezi jezika. Da, bez znanja jezika sigurno da ces gomilu poslova pogotovo boljih moci da zaboravis. Ali treba imati na umu da se jezik mnoooogo brze uci kad si u sredini i osudjen da ga govoris ceo dan. Ima da progovoris na D ma kakav da si antitalenat za jezike. Koliko sam samo nasih obicnih radnika sreo koji su samo ziveci u sredini cesto i bez ikakvog kursa progovorili strani jezik.

Sto se tice faxa naseg, da dobro je ako ti ga priznaju, ali bolje je ipak da zavrsis nesto njihovo. Prvo, tako ces doci do njihovog papira kome oni NAJVISE veruju a drugo jezik ces dovesti skoro do savrsenstva...

-----

sta da radis za pocetak ? Pa prijatelju radi ono sto znas. Kazes da si zavrsio srednju ekonomsku i pedagoski. Odlicno. Imas web sajt gde gomila nasih gastosa trazi bebisitere iz Srbije. Prihavi se tu za pocetak.
[ Branko Santo @ 08.02.2017. 09:41 ] @
@Bananaphone
Slazem se, kada si i sam misljenja da si tu privremeno onda je to puno drugacije.
[ Braxi @ 08.02.2017. 09:48 ] @
bananafone,

he, ljudi nece da shvate da je zlatno doba imigracije proslo. Mi smo sad u kontrafazi. Ne samo sto posla vise nema, nego je ve puno ljudi doslo, a jos vise se sprema da dodje jer je sve lakse doci. kapiram da nasi ljudi misle da su uhvatili boga za bradu kad dobiju madjarski pasos a onda shvate u red da moraju stati u red sa svim Madjarima, pa Rumunima (ohoho) pa Poljacima (uhuh)...

Sto se tice domacina ja ih potpuno razumem. To je sad vec manjevise precutna propaganda da je stranac osoba koja je dosla njima da oduzme posao. Prosto iz njihovog ugla ta jednacina tako izgleda...
[ bananaphone @ 08.02.2017. 10:37 ] @
@DaliborP - mislim da masis poentu onog sto govorim. Stvari koje sam nabrojao nisu 0 u mojoj jednacini. One imaju tezinu, nekom vecu, nekom manju. I nije binarna jednacina - ako volis sa kumom na pice da odes, ne treba da ides, jer postoje i parametri koji stoje na tasu za odlazak i ocigledno je to kod mene prevagnulo, ali to ne znaci da je odlazak apsolutni dobitak i napredak, neke stvari si dobio, a bogami neke si izgubio, i ukupno, tesko je napraviti cist racun, posto poredis stvari koje nisu ista kategorija.

Ja mislim da je bolje da si psihicki spreman da neke stvari izgubis, pre nego sto krenes, nego da se ubedacis posle godinu dana u Australiji - recimo.

Pitanja koja neko postavlja - otkrivaju mentalni sklop osobe koja ih postavlja i stav prema tebi i zivotu, nikad nisu bezveze, cak i kad te pitaju gde si kupio cipele ili recimo u koju skolu ces upisati decu... Ne mora da bude svesno nesto upuceno protiv bilo koga, ali ti govori generalno u kojim okvirima su ocekivanja vezana za tebe i tvoj zivot... Druga stvar je imati sopstveni stav gde te boli uvo za to, ali da su pitanja cisto random, iz vedrog neba i ne govore nista konkretno, ne bih se slozio...

@Branko - da, i ne kazem da sam ja bolji, nego jbg, u Srbiji to nemas kao problem, ovde imas, i kad upoznajes druge expat-e, malo kad krenete da pricate, shvatis da je i unutar jedne zajednice isti problem. Recimo britanski expati se druze medjusobno, i bas mi je pricao jedan lik, objektivno je problem, jer u 5g ulozis u neke odnose dosta energije, na kraju pola od tih ljudi sa kojima si gradio odnos, ode negde na trecu lokaciju, i onda prestanes i da se trudis da napravis neko dublje prijateljstvo, nego onako, idete na porodicni rostilj, kao kad ides sa ekipom sa posla...

@Braxi - za IT, konkretno networking, zlatno doba u NL je bila 2016, nikad vise posla, nikad bolje ponude, mozda je trenutno, mozda je samo u NL, ali 100% je tako, bar u poslednjih 10g...
[ DaliborP @ 08.02.2017. 10:49 ] @
Citat:
bananaphone: @DaliborP - mislim da masis poentu onog sto govorim. Stvari koje sam nabrojao nisu 0 u mojoj jednacini. One imaju tezinu, nekom vecu, nekom manju. I nije binarna jednacina - ako volis sa kumom na pice da odes, ne treba da ides, jer postoje i parametri koji stoje na tasu za odlazak i ocigledno je to kod mene prevagnulo, ali to ne znaci da je odlazak apsolutni dobitak i napredak, neke stvari si dobio, a bogami neke si izgubio, i ukupno, tesko je napraviti cist racun, posto poredis stvari koje nisu ista kategorija.

Ne mislim da masim poentu, vec sam samo iz licnog iskustva stekao sliku o razlicitim profilima imigranata. Ljudi koji su mnogo vise bliski sa porodicom, prijateljima, koji redovno imaju bas takav odnos o kom pricas nisu idealan profil za zivot u inostranstvu jer ce ih jednostavno nedostatak toga stalno proganjati i provesce vise vremena razmisljajuci o onome sto im nedostaje nego da se fokusiraju na zivot gde su dosli. Nije to nista cudno, dosta ljudi su bas takvi i onda ili idu "kuci" 5 puta godisnje ili stalno pricaju o tome kako idu/isli su. Nemam ja nista protiv toga, ali mi to sve onda izgleda kao "privremeni zivot u inostranstvu".

Citat:
Pitanja koja neko postavlja - otkrivaju mentalni sklop osobe koja ih postavlja i stav prema tebi i zivotu, nikad nisu bezveze, cak i kad te pitaju gde si kupio cipele ili recimo u koju skolu ces upisati decu... Ne mora da bude svesno nesto upuceno protiv bilo koga, ali ti govori generalno u kojim okvirima su ocekivanja vezana za tebe i tvoj zivot... Druga stvar je imati sopstveni stav gde te boli uvo za to, ali da su pitanja cisto random, iz vedrog neba i ne govore nista konkretno, ne bih se slozio...

Otkriva mentalni sklop....stvarno? :) To za cipele....sa kakvim se ti ljudima se druzis? :)
Ja mislim da preterujes. Ili je moj "mentalni sklop" identican, jer i ja kad sretnem nekog stranca i ne znam sta bi pricao sa njim pitam vrlo slicna pitanja, odakle je, kako mu se svidja ovde, ide li cesto kuci itd. To je po mom misljenju samo small talk i nista drugo, ne treba pridavati tome paznju.

[ Braxi @ 08.02.2017. 10:53 ] @
Citat:
bananaphone:

@Braxi - za IT, konkretno networking, zlatno doba u NL je bila 2016, nikad vise posla, nikad bolje ponude, mozda je trenutno, mozda je samo u NL, ali 100% je tako, bar u poslednjih 10g...


ne sporim. Ali gledanje samo sebe i svog posla je malo kratkovido i ne mozes videti siru sliku.

Evo ti primer poslovni London. Njima je super islo i bas ih briga za okolinu. E a onda se desio Brexit jer jbg u toj njihovoj semi zarade onaj iz Jorksira ili iz Stamforda na Ejvonu je popusio i sad on trazi svoj deo.

Mozda je tebi na poslu OK i super vam ide a ti ne znas da recimo kolegin sogor ostao bez posla jer dosao Poljak da radi jeftinije. I normalno on sad tebe pita kad ces kuci. verovatno misli ko zna sta.
[ bananaphone @ 08.02.2017. 11:10 ] @
@DaliborP - ljudi se menjaju i prilagodjavaju (isti ljudi tokom godina provedenih u inostranstvu menjaju svoj stav o ostajanju ili odlasku), neko vise neko manje, a i u razlicitim fazama zivota imaju razlicite prioritete i vise ili manje su fleksibilni. Na kraju krajeva sta fali privremenom boravku u inostranstvu i to je jedno veliko zivotno iskustvo...
Ja sam samo hteo da istaknem da ljudi nekako podrazumevaju da ce odlaskom u inostranstvo sve biti bolje, ustvari sve ce biti drugacije, a to drugacije ce mnogima biti bolje, a nekima ce biti i gore, pa ce ostati i muciti se ili lomiti i vracati, ili ici u neke trece zemlje...

Naravno da otvara mentalni sklop i naravno da i ti nisi drugaciji (kao ni ja), postavljas pitanja u okvirima stereotipa u kojima si smestio tog coveka, recimo ne pitas nekog lokalca - od kud je, kako mu se svidja u UK ili da li planira da se seli, jer imas druge predrasude prema njima...

[ DaliborP @ 08.02.2017. 11:26 ] @
Citat:
bananaphone: Ja sam samo hteo da istaknem da ljudi nekako podrazumevaju da ce odlaskom u inostranstvo sve biti bolje, ustvari sve ce biti drugacije, a to drugacije ce mnogima biti bolje, a nekima ce biti i gore, pa ce ostati i muciti se ili lomiti i vracati, ili ici u neke trece zemlje...

Slazem se da ce biti drugacije, ali opet moje misljenje je da ako se radi o osobi kakvoj sam opisao u prethodnom postu, da je bolje da ne ide nigde.

Citat:
Naravno da otvara mentalni sklop i naravno da i ti nisi drugaciji (kao ni ja), postavljas pitanja u okvirima stereotipa u kojima si smestio tog coveka, recimo ne pitas nekog lokalca - od kud je, kako mu se svidja u UK ili da li planira da se seli, jer imas druge predrasude prema njima...

Hteo sam samo reci da iza takvih pitanja nema nikakvih zadnjih namera, obican small talk i nista vise. Da li stvarno neko tim pitanjem "zeli" da ti odes, cisto sumnjam, mada mozda ima i takvih. U svakom slucaju ne bih tome pridavao ikakav znacaj.
[ bananaphone @ 08.02.2017. 13:22 ] @
Vidi, ja ocigledno nisam sposoban da ti docaram sta hocu da kazem.
Small talk - ti govori o stereotipu u koji si ti stavljen od strane nekog ko postavlja takva pitanja. Da li neko zeli ili ne da ti ides, nebitno je, stvar je sto si ti stavljen u kalup coveka koji je privremeno tu i vracas se u svoju domovinu, samim tim odnos sa takvim covekom ima drugu dimenziju, nego sa nekim sa kim ces provesti sledecih 50g. I to ne mora biti neprijateljski ili ne znam ja kakav - podao odnos, jednostavno ti si ovde gost koji je dobrodosao (ili ne - opet nebitno), ali konacna percepcija ljudi je da ne ostajes tu za stalno i tu vrstu odnosa gaje prema tebi (kao prema privremenom gostu). Nadam se da je sad jasnije :D

[ DaliborP @ 08.02.2017. 13:52 ] @
Citat:
bananaphone: Vidi, ja ocigledno nisam sposoban da ti docaram sta hocu da kazem.
Small talk - ti govori o stereotipu u koji si ti stavljen od strane nekog ko postavlja takva pitanja. Da li neko zeli ili ne da ti ides, nebitno je, stvar je sto si ti stavljen u kalup coveka koji je privremeno tu i vracas se u svoju domovinu, samim tim odnos sa takvim covekom ima drugu dimenziju, nego sa nekim sa kim ces provesti sledecih 50g. I to ne mora biti neprijateljski ili ne znam ja kakav - podao odnos, jednostavno ti si ovde gost koji je dobrodosao (ili ne - opet nebitno), ali konacna percepcija ljudi je da ne ostajes tu za stalno i tu vrstu odnosa gaje prema tebi (kao prema privremenom gostu). Nadam se da je sad jasnije :D

Ama jasno mi je sta ti hoces da kazes, ali meni se cini da je to sve samo tvoja licna percepcija sta ustvari stoji iza takvih pitanja. Svakako da ima ljudi koji su se vec vratili, ima ih gomila, sta je tacno problem da te neko upita isto?

Meni je to iskreno bezveze, da neko automatski zakljucuje na takav nacin, da te neko gleda kao privremenog gosta jer je eto postavio to pitanje. Ne treba bas biti tako osetljiv.
[ bananaphone @ 08.02.2017. 14:35 ] @
Pa dobro, tvoji rezoni ne moraju 100% da se preklapaju sa mojim, i sto se mene tice - ja nisam osetljiv uopste, a prihvatam da mozda i gresim.

Iznosim ono sto ja osecam i intuitivno a i na osnovu dosadasnjeg nekog zivotnog iskustva, a ljudi kad procitaju mogu da procene koliko je to relevantno za njih, za tebe ocigledno nije, ali za neke drugare od Branka Santa - ocigledno jeste, tako da jbg...
[ jablan @ 08.02.2017. 15:00 ] @
Citat:
bananaphone:
recimo ne pitas nekog lokalca - od kud je, kako mu se svidja u UK ili da li planira da se seli, jer imas druge predrasude prema njima...

Interesantno, ja lokalce uvek pitam odakle su - isto kao što mi je u Srbiji bilo interesantno da li je čovek iz Beograda, iz Vojvodine ili iz Šumadije. Naravno, ne pitam da li planiraju da se vraćaju, ali evo i mene dosad niko od lokalaca nije pitao planiram li da se vraćam. A iskreno, ne bi mi ni smetalo.
[ bananaphone @ 08.02.2017. 16:22 ] @
@jablan - svakako je bitan kontekst i generalna prica i normalno ako te neko u toku price od 2h, izmedju ostalog pita da li planiras da se vracas - pa sto bi ti smetalo. Ova tri pitanja koja sam naveo su standardan set u prva 3minuta zapocetog neobaveznog razgovora sa lokalcem koga si sreo u baru ili na decijem igralistu. Pricam iskustvo iz NL, svakako da ne vazi za sve zemlje, sve lokalce ovde itd...

@Braxi - ne odgovorih ti... Vidi ja nisam relevantan da govorom o celokupnom trzistu, ili o EU, niti znam dovoljno relevantnih firmi i ljudi, niti opste stanje, mogu samo da govorim lokalno i za struku za koju znam kakva je situacija. Kako je u Nemackoj ili Svici - pa nek kazu ljudi koji tamo zive... Za IT u NL - zlatno doba je bila 2015/2016 (pogotovo za networking) - videcemo jos kakva ce biti 2017...

Ovo za pitanja o povratku, sta ja znam, nekako ne mislim da se radi o malicioznosti, bar ne u vecini slucajeva, nego jednostavno o tome kako te covek percipira. On ne pita da li planiras da ostanes, nego kad planiras da se vracas, i to pita zato sto ocekuje da se vracas, odnosno to je slika koju on ima pre nego sto otvori usta i kaze ti dobar dan...

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 08.02.2017. u 17:37 GMT+1]
[ DaliborP @ 08.02.2017. 16:33 ] @
Znaci ako te neko iz kratkog razgovora pita da li planiras da se vratis, ti zakljucujes da ta osoba ocekuje od tebe da se vratis odakle si dosao, i ne zeli da gradi nekakve blize odnose sa tobom zato sto si stranac....? Jok nisi ti to umislio :-)
[ Braxi @ 08.02.2017. 17:22 ] @
banana,

2016 je bila odlicna za networking i za Gerta Wildersa !
[ bananaphone @ 08.02.2017. 17:31 ] @
@Braxi - videcemo, svakako ce nastati politicki cirkus ako on osvoji dovoljan broj glasova :D
[ Braxi @ 08.02.2017. 18:02 ] @
zasto bi bio cirkus ?

Mislim ako ga narod hoce i treba da vlada.
[ bananaphone @ 08.02.2017. 18:38 ] @
Pa pobedio je i Toma Nikolic na izborima i vlada, sto ga ne cini manjim cirkusom... Mada je Geert harizmaticna licnost, vise kao Seselj :D
[ DusanSukovic @ 08.02.2017. 21:35 ] @
Citat:
bananaphone:
Ja sam vec godinama u NL, pa sam vec navikao na 3 pitanja koja uvek idu zajedno: "Otkud si?" pa onda "Kako ti se svidja ovde?" pa onda "Da li/kad planiras da se vratis?", sve sa laznim osmehom preko face :D. Znaci ti si prijatelju ovde stranac, i podsvesno (a mozda i svesno) se od tebe ocekuje da se vratis u rupu iz koje si dosao. I iz te percepcije/pozicije se sa tobom i (ne)grade neki odnosi...



Tipican EU BS, stranac si do smrti. Seli se u USA :) Oh i btw, stranac si vec i u Srbiji, mentalno si vise iz *.nl nego stanovnik Srbije, znaci once again - USA :D
[ Braxi @ 08.02.2017. 22:28 ] @
a sta cemo sa lokal patriotama tipa "moj Beograd si dosao da lomis".
[ bananaphone @ 08.02.2017. 23:03 ] @
Citat:
DusanSukovic:
Citat:
bananaphone:
Ja sam vec godinama u NL, pa sam vec navikao na 3 pitanja koja uvek idu zajedno: "Otkud si?" pa onda "Kako ti se svidja ovde?" pa onda "Da li/kad planiras da se vratis?", sve sa laznim osmehom preko face :D. Znaci ti si prijatelju ovde stranac, i podsvesno (a mozda i svesno) se od tebe ocekuje da se vratis u rupu iz koje si dosao. I iz te percepcije/pozicije se sa tobom i (ne)grade neki odnosi...



Tipican EU BS, stranac si do smrti. Seli se u USA :) Oh i btw, stranac si vec i u Srbiji, mentalno si vise iz *.nl nego stanovnik Srbije, znaci once again - USA :D



Nemam ja vise problem da budem stranac negde, imas u NL celu zajednicu Engleza i Amera, koji zive 10-15-20g ovde i planiraju da ostanu, a ne znaju ni rec Holandskog niti ikad planiraju da se "integrisu", nauce jezik ili krenu da jedu sirovu haringu. Zabole ih sto su "stranci", a otprilike to je i moj stav. Ali mnogi ljudi dozive taj kulturoloski sok, kad predju iz zajednice gde su "domaci" u zajednicu gde su "stranci" :)

USA - zbog licne situacije - nema sanse. Od dalekih destinacija - eventualno Singapur, mada sto se vise matori, prioriteti se menjaju, pa mi sever Italije i jug Francuske i eventualno Spanije, izgledaju sve lepse :D. Mada lepo je mastati, ali u sledecih 10g - najrealnije je da cu da sedim tu gde sam i sad :D
[ epidemija @ 09.02.2017. 00:00 ] @
Vratiti se ili ostati, pitanje je sad?! :-)
[ Braxi @ 09.02.2017. 10:31 ] @
Citat:
epidemija: Vratiti se ili ostati, pitanje je sad?! :-)


nije emigracija za svakoga i u svakoj prilici.

Ja isto imam nekog prijatelja on hoce da imigrira pitam ga sto. kaze ovo je haos, a radi u banci za nekih 120000 zena u opstini za nekih 50000 ja ga gledam mislim se jel si ti lud ili ti samo noge smrde ?

Ljudi su nerealni. Gde ce njegova zena kao stranac da nadje picikato posao kao sto sad ima. Nikad. Koji posao ce on tamo imati dok ne nauci jezik... Pa kirija pa kredit za stan ce dobiti na kukovo leto...

Sto se tice programera ja mislim da je cista glupost za programera da ide preko ako ima porodicu. To je obicna robija. A posao realno moze da radi od kuce iz Srbije, povremeno da ide na konsultacije....
[ jablan @ 09.02.2017. 11:48 ] @
A kad izađe iz kuće na ulicu, a ono milina.
[ Ivan Dimkovic @ 09.02.2017. 12:33 ] @
Citat:
DusanSukovic
Tipican EU BS, stranac si do smrti. Seli se u USA :) Oh i btw, stranac si vec i u Srbiji, mentalno si vise iz *.nl nego stanovnik Srbije, znaci once again - USA :D


Bolje pozuriti onda, dok ne pogase H1B vize i postanu "great again":-)

@bananaphone,

Mislim da previse interpretiras tudje akcije. Sigurno ima ljudi koji bi voleli da 'stranci odu' ali to sto te neko pita da li bi se vratio nazad nije nikakav znak da se tako nesto misli. Meni se desilo N puta da pitam nekoga ko je iz neke daleke zemlje da li razmislja da se vrati, ne zbog toga sto bih zeleo da se vrati nego iz ciste znatizelje zato sto se radi o ogromnoj razlici u klimatu/kulturi itd. pa me zanima kako ljudi razmisljaju i da li su se adaptirali ili i dalje zele da se vrate u klimat gde su rodjeni. Sto se mene licno tice, ljudi treba da zive gde god zele i mogu da se snadju.

Mozda je neko od tih ljudi koje sam pitao pomislio "vidi ovog bledolikog - hoce da mi vidi ledja, misli da sam dosao iz neke rupe" ali to bi bilo isto takvo preterano i pogresno interpretiranje. Niti bih da mu vidim ledja niti mislim da je dosao "iz rupe".

Naravno, kojekakvih ksenofoba ima svuda, ali to je deo normalnog zivota, gde god da si uvek ce biti nekog u okolini sa cijim stavovima se ne slazes i ko ne gaji simpatije prema tvom boravku tu gde jesi. To moze da se desi i u rodjenoj zemlji ili gradu, mislim imas ljudi kojima su autsajderi svi koji nisu iz lokalne mesne zajednice... ignorises takve, zivis svoj zivot i uzivas.


[ eeestablishment @ 09.02.2017. 12:48 ] @
Citat:
Braxi:
Citat:
epidemija: Vratiti se ili ostati, pitanje je sad?! :-)


nije emigracija za svakoga i u svakoj prilici.

Ja isto imam nekog prijatelja on hoce da imigrira pitam ga sto. kaze ovo je haos, a radi u banci za nekih 120000 zena u opstini za nekih 50000 ja ga gledam mislim se jel si ti lud ili ti samo noge smrde ?

Ljudi su nerealni. Gde ce njegova zena kao stranac da nadje picikato posao kao sto sad ima. Nikad. Koji posao ce on tamo imati dok ne nauci jezik... Pa kirija pa kredit za stan ce dobiti na kukovo leto...

Sto se tice programera ja mislim da je cista glupost za programera da ide preko ako ima porodicu. To je obicna robija. A posao realno moze da radi od kuce iz Srbije, povremeno da ide na konsultacije....


Verovatno im nisu samo finansije u pitanju .

Mozda ljudi gledaju shire .

Jedna moja komsinica je pre 40tak god sa porodicom emigrirala u Australiju .

Secam se komentara komsiluka : " STA IM JE TO TREBALO ,GDE CE DECA DA IM RASTU I KOJI CE JEZIK DA GOVORE, ONI NISU NORMALNI , PA OBOJE SU ZAPOSLENI (u zdravstvu ) , I IMAJU KUCU NA SPARAT SA PARNIM GREJANJEM . . . . . . ej jbte sa paaaaaaaaarnim grejanjem ????
Ponovo su polagali neke ispite jer ovdasnje diplome nisu bile validne ( inache su oboje fakultetski obrazoveni ) muku su imali i poceli iz pochetka ali da samo sad mozete da vidite kako zive , koji standard uzivaju i sta sve mogu da priuste sebi i svojima . (Skype je chudo )

A mi ovde ? , pa eto mene i moju generaciju su posle sluzenja vojnog roka zakacile vojne vezbe ( sve ukupno jos god dana ) pa onda jedan rat , pa drugi rat a nesto mi se cini da nas ocekuje jos jedno zesce sr@nje zbog kosova ili republike srpske sve jedno .

Doduse otadzbina se oduzila i sve vreme na ratistu nam racuna kao dupli radni staz ( dnevnice nam ostali duzni pa se sad tuzakamo po Briselu )

Nista bolje nisu prosli ni oni koji nisu bili direktni ucesnici , dosta im je bilo sto su svaki dan gledali nebo istrepeli da li ce njima , prijateljima , komsiluku ili nekom od clanova porodice past bomba na glavu . . . . . .

Neko ima viziju , stav a i m00da , ne dozvoljava da mu drugi kroje sudbinu , uzima stvar u svoje ruke a neko je inertan ,sedi i cheka sta ce lepoga novi izbori da donesu .

Ne treba biti sebican , gledati samo sebe i ovaj trenutak , stizu i sledece generacije koje cini mi se ovde nece imati istu sansu kao njihovi vrsnjaci u normalnim zemljama .

pozZz . . .






[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 09.02.2017. u 14:17 GMT+1]
[ Burgos @ 09.02.2017. 12:51 ] @
Citat:
Braxi:
Citat:
epidemija: Vratiti se ili ostati, pitanje je sad?! :-)

Sto se tice programera ja mislim da je cista glupost za programera da ide preko ako ima porodicu. To je obicna robija. A posao realno moze da radi od kuce iz Srbije, povremeno da ide na konsultacije....


Supruga i ja samo se preselili sa dvadeset i cetiri godine, i ne osecamo se ni trenutak kao da smo na nekoj robiji, tako da verujem da je i to individualno. Posao moze da se radi od kuce (to sam radio dve godine pre nego sto cemo se preseliti), ali prednost ucenja novog jezika, kulture, nacina zivota, ljudi sa svih strana sveta, okruzenost na desetinama uspesnih kompanija, sjajnog zdravstvenog sistema, kultirnih manifestacija, hrane, putovanja kroz ostale evropske zemlje kao da su istoj pokrajini..., u nasem slucaju daleko prevazilazi sve nedostatke koje je bananaphone naveo.
[ bananaphone @ 09.02.2017. 13:27 ] @
@Ivan - molim te procitaj sta sam napisao.

@Burgos - ja sam nabrojao nedostatke kao odgovor na postove gde se tvrdilo da nedostatci ne postoje... Oni postoje, ali i kod mene nisu dovoljni da bi se vratio u Srbiju, jednostavno prednosti zivota ovde su daleko vece za mene. Ali otici negde, naivno verujuci da nedostataka nece biti, je greska, treba covek da razmisli pre nego sto krene i da bude svestan sta ostavlja...
[ Burgos @ 09.02.2017. 13:36 ] @
Naravno, sve to stoji, i sa tim se slazem, sve na svetu ima nedostatke i prednosti; moj odgovor je vise bio okrenut ka Braxijevoj robiji.
[ Ivan Dimkovic @ 09.02.2017. 13:44 ] @
@bananaphone,

Cek, cek evo mi se ne znamo, caskamo u drustvu, pricamo engleski, ja te pitam odakle si, ti kazes recimo "Indonezija", ja kazem "kul", nasmejem se i pitam te "da li planiras da se vracas?".

Ja iz toga ne mogu jos da zakljucm nista (nedovoljno podataka), ti ako mozes da izvuces da se ja:

a) Lazno smejem
b) Mislim da si dosao iz rupe
c) Ocekujem da se vratis

Bar za mene mogu 100% da kazem da bi pogresio za sve 3 stavke. Ne mogu nista da kazem za ljude sa kojima si ti stupao u takvu konverzaciju, ali mi ne zvuci bas logicno da masa ljudi naivno misli da su ekonomski migranti "privremeno" tu gde jesu i da ocekuju da ce se vratiti. Mislim, objektivna realnost na terenu ukazuje da to nije slucaj tj. da se to ne desava.

Ima tu jedan sasvim drugi momenat: Holandjani, bas kao i Nemci, Francuzi tj. vecina sveta, imaju za maternji jezik neki koji nije engleski. Ako neko prica samo engleski, logicno je da ce ga smatrati za neku vrstu "autsajdera" ne iz nekih specijalnih ubedjenja vec zato sto, jednostavno, nema kompletne komunikacije. Takodje, ima tu i ciste koristi, recimo gomila "fori", "dilova" i uopste svakodnevnih stvari koje su korisne hoce da budu na lokalnom jeziku i ako ga ne pricas to ces najverovatnije propustiti. To jeste mana zivota u sredini gde se prica drugi jezik, ali je bar resenje za to jednostavno.

Mislim isto bi se proveo i Holandjanin koji ne prica engleski (sto nije bas tako cesta stvar, ali hajde hipoteticki) da ode u USA. Pitali bi ga da koliko ostaje turisticki, a mozda bi neki mislili i da je dosao iz socijalisticke rupe koja samo sto nije propala od terorizma :-)))))
[ bananaphone @ 09.02.2017. 14:10 ] @
@Ivan - daj jos malo iskasapi ono sto sam napisao pa izvuci delove koji ti odgovaraju da bi dokazao svoju poentu :D.

Citat:
bananaphone:
Ja sam vec godinama u NL, pa sam vec navikao na 3 pitanja koja uvek idu zajedno: "Otkud si?" pa onda "Kako ti se svidja ovde?" pa onda "Da li/kad planiras da se vratis?", sve sa laznim osmehom preko face :D. Znaci ti si prijatelju ovde stranac, i podsvesno (a mozda i svesno) se od tebe ocekuje da se vratis u rupu iz koje si dosao. I iz te percepcije/pozicije se sa tobom i (ne)grade neki odnosi...


Citat:
bananaphone:
Vidi, ja ocigledno nisam sposoban da ti docaram sta hocu da kazem.
Small talk - ti govori o stereotipu u koji si ti stavljen od strane nekog ko postavlja takva pitanja. Da li neko zeli ili ne da ti ides, nebitno je, stvar je sto si ti stavljen u kalup coveka koji je privremeno tu i vracas se u svoju domovinu, samim tim odnos sa takvim covekom ima drugu dimenziju, nego sa nekim sa kim ces provesti sledecih 50g. I to ne mora biti neprijateljski ili ne znam ja kakav - podao odnos, jednostavno ti si ovde gost koji je dobrodosao (ili ne - opet nebitno), ali konacna percepcija ljudi je da ne ostajes tu za stalno i tu vrstu odnosa gaje prema tebi (kao prema privremenom gostu). Nadam se da je sad jasnije :D


Citat:
bananaphone:
@jablan - svakako je bitan kontekst i generalna prica i normalno ako te neko u toku price od 2h, izmedju ostalog pita da li planiras da se vracas - pa sto bi ti smetalo. Ova tri pitanja koja sam naveo su standardan set u prva 3minuta zapocetog neobaveznog razgovora sa lokalcem koga si sreo u baru ili na decijem igralistu. Pricam iskustvo iz NL, svakako da ne vazi za sve zemlje, sve lokalce ovde itd...



I sta sad nije jasno? Postoji predrasuda da ce covek da se vraca nazad i da je tu privremeno. I ti imas istu predrasudu i tako se i druzis sa ljudima. I pricu ne pricam samo ja, pricu o odnosima gde postoji predrasuda da ce ljudi uskoro da se razidju pricaju mnogi, i u odnosu sa domacim stanovnistvom i unutar expat zajednice. Dok se ne razbije taj klise, imaces jednu vrstu odnosa sa ljudima, kad se razbije, ljudi ce te drugacije tretirati.

Jel to velika mudrolija, ili tesko palamudjenje ili duboka misao pa ljudi ne mogu da ukapiraju?
[ DaliborP @ 09.02.2017. 14:14 ] @
Ti ili imas neki problem da se izrazis u pisanoj formi ili nas sve lozis ovde. Prilicno je jasno sta si napisao.
Citat:
bananaphone: I sta sad nije jasno? Postoji predrasuda da ce covek da se vraca nazad i da je tu privremeno.

Postoji, ali izgleda da ne razumes da je ta predrasuda samo u tvojoj glavi i tvoja projekcija na osnovu tog kratkog razgovora. Kako drugacije mozes da znas sta ta osoba misli, gledanjem u pasulj? Otprilike kao na nivou onog fazona "sta me gledas" pa se pobijes.
[ Ivan Dimkovic @ 09.02.2017. 14:15 ] @
@bananaphone, ma ne kasapim ja nista vec samo mislim da previse interpretiras stvari u ovom slucaju.

Ne dovodim u pitanje da nema takvih slucajeva ali sve i da te neko to pita u 3 minuta razgovora to ne implicira da zeli da ti vidi ledja.

Mislim da preterujes malo.
[ bananaphone @ 09.02.2017. 15:03 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: @bananaphone, ma ne kasapim ja nista vec samo mislim da previse interpretiras stvari u ovom slucaju.

Ne dovodim u pitanje da nema takvih slucajeva ali sve i da te neko to pita u 3 minuta razgovora to ne implicira da zeli da ti vidi ledja.

Mislim da preterujes malo.


Insanity: doing the same thing over and over again and expecting different results.

Evo da ponovim jos jednom isti tekst, nadajuci se da ce ovaj put biti shvacen drugacije :D :D :D

Citat:
bananaphone:
Vidi, ja ocigledno nisam sposoban da ti docaram sta hocu da kazem.
Small talk - ti govori o stereotipu u koji si ti stavljen od strane nekog ko postavlja takva pitanja. Da li neko zeli ili ne da ti ides, nebitno je, stvar je sto si ti stavljen u kalup coveka koji je privremeno tu i vracas se u svoju domovinu, samim tim odnos sa takvim covekom ima drugu dimenziju, nego sa nekim sa kim ces provesti sledecih 50g. I to ne mora biti neprijateljski ili ne znam ja kakav - podao odnos, jednostavno ti si ovde gost koji je dobrodosao (ili ne - opet nebitno), ali konacna percepcija ljudi je da ne ostajes tu za stalno i tu vrstu odnosa gaje prema tebi (kao prema privremenom gostu). Nadam se da je sad jasnije :D


Dakle to sto si stavljen u jedan kalup stereotipa - ne znaci neminovno da ti i domacin zeli nesto lose ili se nada da ces ti zaista i da se vratis, on jednostavno podrazumava da hoces i samim tim ima pred odredjen odnos prema tebi.

P.S. Nije ni bitno - ovo je moj stav i misljenje, izneo sam ga u dobroj nameri - kome moze da bude od koristi nek ga uzme u obzir a ko misli da je glupost - pa nek se vodi sopstvenom pamecu...
[ Ivan Dimkovic @ 09.02.2017. 15:41 ] @
Citat:
bananaphone
Dakle to sto si stavljen u jedan kalup stereotipa - ne znaci neminovno da ti i domacin zeli nesto lose ili se nada da ces ti zaista i da se vratis, on jednostavno podrazumava da hoces i samim tim ima pred odredjen odnos prema tebi.


Ali ni ti, niti bilo koji drugi covek bez moci citanja misli, to ne moze da zakljuci zakljuci na osnovu "3 pitanja koja idu zajedno", ili razgovora od par minuta.

Jednostavno to nije dovoljno podataka za formiranje takvog misljenja. OK, ti mozes biti "siguran" da je tako, da imas nekakvu "intuiciju" da je tako, da "ti se cini", ali realno to uopste nije odredjeno u tom momentu.

Ne mislim da je to sto pises "glupost" niti da je pisano iz bilo kakve osim dobre namere, vec da si samo i ti sad formirao nekakav stereotip na osnovu nekih banalnih pitanja i da a-priorno stavljas ljude u neku kategoriju pre nego sto oni mozda zasluzuju da se u njoj nadju.

Mislim da si samo ogromnu kolicinu ljudi strpao u neki silos u kome verovatno mnogi od njih ne bi trebalo da se nadju.
[ Braxi @ 09.02.2017. 16:32 ] @
Citat:
jablan:
A kad izađe iz kuće na ulicu, a ono milina.


mislim da je za IT struku najlakse da imigrira u smislu da posla ima i da je govorni engleski. Znaci mozes da krenes odmah. To je misaona imenica za jednog lekara, ekonomistu, advokata da ne govorim...

istina je i da je nasa zemlja ne bas sjajna, ali znas, ne postoji savrsena zemlja. Jedino sto ti kao stranac ne znas probleme te zemlje pa mislis sve je OK. Kad pocnes malo da zivis sa njima manje vise slusaces ista njesra kao i Srbiji.

A nemoj zaboraviti sve prednosti zivota u domovini. Da,da, prica se da mnogo ljudi odloazi ali ih i dalje puno vise ostaje... nije to slucajno.


[ bananaphone @ 09.02.2017. 17:24 ] @
@Ivan - nema tu nikakvog citanja misli, stvari su jednostavnije nego sto ih prezentujes, kao sto sam rekao, nema potrebe da cupas pojedine recenice mojih tekstova iz konteksta, da bi naglasio svoju poentu, mozda ja nisam sposoban da artikulisem stvari na pravi nacin da bi bile jasne drugim ljudima, ali definitivno tumacenje socijalnih interakcija nije neka vudu magija, svi mi to radimo intuitivno (ili sa konkretnim znanjem psihologije), i dolazimo nekih zakljucaka, na osnovu nacina, tona, dinamike, stava i naravno samih tema koje tvoj sugovornik prezentuje.
Pa mozemo recimo da shvatimo da jedna te ista recenica moze biti postavljena potpuno bezazleno ili zajedljivo, ili tupavo ili sta ja znam, a na osnovu toga i samo stvaramo sliku o stavu i namerama onog sa kim razgovaramo. To na forumu nije moguce, ali mislim da nema potrebe da se ide u krajnosti - gde ti impliciras da ja citam misli drugih ljudi - sto je, sto se mene tice, za sad nemoguce :), ili da ne mozes da doneses sud o necijim stavovima na osnovu 3minuta konverzacije sa njim. Nekad je dovoljna i jedna recenica da shvatis dosta o zivotnim stavovima nekog coveka :), ili jedan trzaj iznenadjenja na licu kad kazes da si tu da ostajes, ili zbunjena faca kad te pitaju od kud si - a ti kazes iz Amstelveen-a (jel se 100% podrazumeva da ti nikako ne mozes biti iz Amstelveen-a) itd :D...

Ali to nije tema i kao sto sam rekao nije ni bitno. Ja sam u svom inicijalnom postu dao svoje misljenje, na kraju se na dve strane rasplela rasprava samo o ovom delu, koji objektivno - i da je kako ja tvrdim i da je suprotno, je samo jedan delic puzle necije odluke da ide ili ostane...
[ Ivan Dimkovic @ 09.02.2017. 19:09 ] @
Citat:
bananaphone
ili jedan trzaj iznenadjenja na licu kad kazes da si tu da ostajes


Da bi se iznenadio sa tim morao bi ili juce pasti sa marsa ili biti biti prilicno glup.

Nije bas da je Holandija od juce postala imigrantska destinacija pa da se ljudi iznenadjuju kad neko kaze da hoce da ostane.

Mozda u Katwijku :)
[ epidemija @ 10.02.2017. 07:30 ] @
Ukratko, moj odlazak..

student, 24god., otisao sa Balkana (dobrostojeci), znaci sve mi je bilo ok, dobar posao, sve dobro, fakultet zavrsio itd.

Dosao u Australiju, evo vec 10 mjeseci.. upisao nesto kao kurs ovdje i dobio vizu, dosao kod prijatelja..

20sati sedmicno moze da se radi na studentsku, trenutno radim Smart Home solucije, i u istoj toj firmi magento dev.. plata kao full-time je $50000 godisnje, dok ja imam upola manje je radim part-time..

E sada, radim i dalje svoj posao koji sam radio u dole.. jer je relativno ok.. i mogu da radim online..

sta sam napravio do sada?

- pri kraju sa ovim kursom, aj nije to lose.. bilo koji papir ovdje cijene..
- naucio kako se radi u normalnom drustvu i okruzenju
- primijetio druge osobine ljudi - nema galame, pa ako nesto uke*as, objasne ti sve, i pokazu kako se treba raditi
- kupio sebi neko auto i vozim evo u australiji mozda 4mjes.
- prosao victoriu
-itd ne mogu sada da se sjetim..


da dodjem ovdje u startu sam potrosio 3.5kEUR, plus ostale troskove ovdje..za kurs itd..

viza mi traje do juna.. mogu da produzim.. ne znam sta da radim :)

cijene nekretnina $450000 - 60km od Melbourne..

troskovi zivota..

- hrana nije skupa u odnosu na plate.. moze da prica ko sta hoce.. ovo je sigurno
- gorivo nije skupo $1.3, pa skuplje je kod nas...
- alkohol skup, izlasci skupi


...itd.

sta vas god zanima iz australije mozete pitati, pa ako ja znam, ja cu da vam odgovorim...


a moje pitanje je sada, da li da ja ostanem, ili sta da radim :)?! ja znam da ja treba da odlucim, ali meni je problem sto nisam navikao raditi na jednom mjestu... da li to prodje vremenom ili ne?
[ Branko Santo @ 10.02.2017. 08:34 ] @
Napravi risk/reward racunicu. Ja bih sebi postavio par pitanja:
- Sta ako ostanem jos jedan semestar/ugovor/godinu? Sta ako sam nezadovoljan time, da li mogu relativno lako i sa malo troskova da promenim? Sta ako sam zadovoljan da li mogu da nastavim sa tim modelom ili napredjenjim? Da li postoji sansa da ono sto sad vidim kao problem za 12 meseci manje vidim kao problem ili vidim kao manji problem? Ima li nade da ce mi se situacija popraviti?
- Sta ako se vratim da li mogu ponovo da odem? Koliko ce rollback povratka da me kosta emocija/vremena/para? Sta ako se vratim i budem nezadovoljan? Koliko ce mi trebati vremena i kolike su mi sanse da ponovo negde odem? Da li ako se vratim ima sanse da mi bude bolje nego sto mi je bilo kad sam otisao? Da li ima sanse da mi je bolje nego sto je sada?
- Imam 25 godina kako zelim da zivim sada, sa 30, 35, 40, 45? Da li zelim da mi deca odrastaju u ovom/onom sistemu/okruzenju? Kakva je sansa da imam penziju od koje se moze preziveti i zdravstveno osiguranje tamo/'vamo?


[ bananaphone @ 10.02.2017. 11:04 ] @
Citat:
epidemija:
a moje pitanje je sada, da li da ja ostanem, ili sta da radim :)?! ja znam da ja treba da odlucim, ali meni je problem sto nisam navikao raditi na jednom mjestu... da li to prodje vremenom ili ne?


Pa to je stvar sopstvenih prioriteta, ali Branko ti je lepo rekao, pokusaj da izvazes otprilike gde zelis da budes za 5-10g pa vidi koja ti klima vise odgovara da tu zaista i budes.
Po meni vodi racuna o tome gde i koliko imas pravo da se predomislis, recimo ako se vratis u Srbiju, da li ces moci da se predomislis i ponovo lako odes u Australiju, i ako ostenes u Australiiji, i vidis da ti se ne djasvi - koliko lako ces moci da se vrnes u Srbiju. Druga stvar, inicijalni utisci su varljivi, mozda ti je bolje da ostanes tu 1-2g i vidis koliko mozes da zamislis svoj zivot tu, pa onda doneses odluku... Na kraju krajeva proputujes malo tim delom sveta...

A ovo oko menjanja posla je tek individualno, a zavisi i od profesije. Mlad covek krece iz niske pozicije i relativno brzo napreduje, odnosno u prvih 10g karijere lako mu je naci bolji posao - i interesantniji i sa boljim uslovima, posle toga - kad dodjes do nekog nivoa, spektar firmi koje mogu da ti ponude bolje uslove se suzava, pa si i ti manje spreman da menjas posao, a i da menjas sebe da bi isao na gore u nekom smislu karijere. Normalno - opet licna percepcija.
[ Braxi @ 10.02.2017. 12:27 ] @
Citat:
epidemija:
Ukratko, moj odlazak..

student, 24god., otisao sa Balkana (dobrostojeci), znaci sve mi je bilo ok, dobar posao, sve dobro, fakultet zavrsio itd.

Dosao u Australiju, evo vec 10 mjeseci.. upisao nesto kao kurs ovdje i dobio vizu, dosao kod prijatelja..

20sati sedmicno moze da se radi na studentsku, trenutno radim Smart Home solucije, i u istoj toj firmi magento dev.. plata kao full-time je $50000 godisnje, dok ja imam upola manje je radim part-time..

E sada, radim i dalje svoj posao koji sam radio u dole.. jer je relativno ok.. i mogu da radim online..

sta sam napravio do sada?

- pri kraju sa ovim kursom, aj nije to lose.. bilo koji papir ovdje cijene..
- naucio kako se radi u normalnom drustvu i okruzenju
- primijetio druge osobine ljudi - nema galame, pa ako nesto uke*as, objasne ti sve, i pokazu kako se treba raditi
- kupio sebi neko auto i vozim evo u australiji mozda 4mjes.
- prosao victoriu
-itd ne mogu sada da se sjetim..


da dodjem ovdje u startu sam potrosio 3.5kEUR, plus ostale troskove ovdje..za kurs itd..

viza mi traje do juna.. mogu da produzim.. ne znam sta da radim :)

cijene nekretnina $450000 - 60km od Melbourne..

troskovi zivota..

- hrana nije skupa u odnosu na plate.. moze da prica ko sta hoce.. ovo je sigurno
- gorivo nije skupo $1.3, pa skuplje je kod nas...
- alkohol skup, izlasci skupi


...itd.

sta vas god zanima iz australije mozete pitati, pa ako ja znam, ja cu da vam odgovorim...


a moje pitanje je sada, da li da ja ostanem, ili sta da radim :)?! ja znam da ja treba da odlucim, ali meni je problem sto nisam navikao raditi na jednom mjestu... da li to prodje vremenom ili ne?


nisi rekao da li studentsku vizu mozes da pretvoris u privremenu radnu ili cak imigrantsku. To je pitanje svih pitanja jer ako ne moze onda ne vredi da razbijas glavu ili povratak ili brak sa AUS ili ilegala - sto ne bih preporucio jer su veoma surovi.

A ako mozes da ostanes, brate, pa ne mozemo mi da ti crtamo zivot.
[ epidemija @ 10.02.2017. 12:32 ] @
Nakon dvije godine provedene ovdje moze ovaj sef da me sponzorise :)

ps. hvala na savjetima, odlicni su!!!



[Ovu poruku je menjao epidemija dana 10.02.2017. u 13:45 GMT+1]
[ DusanSukovic @ 11.02.2017. 12:07 ] @
Citat:
Braxi:
a sta cemo sa lokal patriotama tipa "moj Beograd si dosao da lomis".


Oni su se vec pronasli u svom maticnom udruzenju "Starih Beogradjana" :-D

Elem da se ne lazemo, za vecinu je olaksanje napustiti Srbiju, jsamo da ne moras da gledas sukcesivnog politickog drkadziju na TV ili da njegov ortak iz tekuce ekipe dreci sa naslovne stranice tabloida, pa to vredi vagon zlata :-D Ovima koji su se uplakali u dobre pare, sta ce njima inostranstvo? Da li im mozda ne skripi muzika i pateticni jecaji muzicke dive iz Zitoradje na FM, ili im smeta rov pred umesto rupe pred semaforom? Jock mori..posao kao i obicno, Srbija je to..bila i ostala :D



[Ovu poruku je menjao DusanSukovic dana 11.02.2017. u 13:18 GMT+1]
[ član @ 13.02.2017. 12:33 ] @
Citat:
epidemija:Ukratko, moj odlazak..

iz ovoga sto si pisao na ovoj temi, meni se nekako cini da tebe razbija nostalgija i da u svemu trazis negativne strane da bi opravdao sebi povratak u Srbiju/Bosnu odakle si vec!
[ zwischenberger @ 27.02.2017. 07:57 ] @
Ja sam otišao sa tada, tek formiranom porodicom, tako da je možda malo drugačija situacija nego kod pokretača teme. Veliki deo (slobodnog) vremena mi je vezan za porodične obaveze i jednostavno uživanje i aktivnosti sa detetom, pa nisam mnogo obraćao pažnju na ostatak društvenog života koji bi mi sigurno bio važan da sam otišao sam. Odlazak u inostranstvo nije laka stvar, ne zato što je u pitanju inostranstvo, već zato što se ipak radi o odlasku - procesu gde se ipak neke stvari prekidaju, koliko god ja pokušavao da ih prikrijem.

Ali, da ne dužim, evo moji pluseva i minuseva što se tiče odlaska (u inostranstvo):

+:

profesionalni život: ako si tehničke struke, zemlje poput Nemačke, Austrije, Amerike, Kanade i sl. su idealno okruženje da se dalje razvijaš kao stručnjak, da radiš najnovije stvari na svetskom nivou, koristeći najmodernije alate i tehnike. U mom slučaju (Nemačka) radim ono što u Srbiji verovatno ne bih ni za 100 godina u oblasti koja je u Srbiji tek u povoju (obnovljivi izvori energije). Taj osećaj da si uvek apdejtovan sa najnovijim izazovima u tvojoj oblasti, a ne da stalno kaskaš u tehničkom smislu za nekim (taj osećaj sam imao u Srbiji) je meni vrlo privlačan i zbog toga idem ujutru na posao sa zadovoljstvom.
socijalna i društvena uređenost: čitava administracija je tako napravljena i dizajnirana, da izgubiš najmanje moguće vremena (moja teorija je to tako, da bi imao više vremena da radiš :D). Neverovatno koliko se stvari lako rešavaju (papiri, prijave, banke i sl.) da često pomislim je l moguće da ovo ovako jednostavno funkcioniše.
Dostupnost: neko je ranije pomenuo tu lakoću putovanja, Evropa je dosutpna za nekoliko evra maltene gde god hoćeš da ideš. Ja bih dodao tu i dostupnost svega ostalog tj. mnogo širi izbor: od prehrane, garderobe do svega čime možeš da se baviš, sporta, gedžeta, hobija... Profesionalno takođe, tu su razni Univerziteti, interesne grupe, sajmovi, konferencije... Jednostavno da ne znaš gde pre da kreneš...
Ljudi: mnogi se žale na Nemce, ali ja njih veoma gotivim. Direktni su, otvoreni, ne okolišaju. Mladi Nemci su moderni, često kosmopolite, pa je i razgovor sa njima vrlo zanimljiv, mogu se naći teme o kojima mogu da pričam. Imam osećaj da pripadamo istoj, ja bih rekao “internetskoj subkulturi” kojoj su zajedničke mnoge stvari (najčešće iz US) bilo da si u Nemačkoj, Srbiji ili Japanu. Vole i oni da se opuste, da rošitaljaju, da se zarakijaju (pogotovo mlađi) što demantuje često da su previše hladni i drveni. Poslovna i radna filozofija im je isto nešto što mi se sviđa, rade puno, ali sa određenim umerenim tempom, isplaniraju sve pre nego što krenu, nemaju taj "oruk" mentalitet koji sam imao prilike toliko često da srećem u Srbiji: "Ajde sad ovo da izlopatam, pa ću se onda do kraja dana odmarati".

-:

sam odlazak: sama činjenica da odlaziš od nekog i iz nekog sveta kome si pripadao, je meni dovoljno da imam svaki put knedlu kada mašem bilo u Surčinu ili u Nemačkoj. Posle mi treba nekoliko dana da se resetujem (ako uopšte uspem da se do kraja resetujem) i da shvatim da je budućnost mog deteta najvažnija stvar na svetu a ne moji osećaji prilikom rastanka. Ipak, ne mogu da ostanem ravnodušan da, prvi rođendan smo proveli na dva paralelna skajpa i prenoseći babama i dedama, prve korake je doživela uživo samo jedna baba, drugi su dobili video. Iako se trudim da redovno idemo za Srbiju i da babe i dede budu često kod nas, uvek imam osećja da stalno pokušavam na nadoknadim nešto što je ipak nedoknadivo. Plus kumovi, drugovi,... jednostavno "ispadneš" iz njihovih života i sve je teže i teže održavati tu nit koju ste imali pre nego što odeš
jezik: ja sam nemački godinama učio, danas radim na nemačkom i mogu da se sporazumem, ali ne pričam maternji nemački. Kada potpisujem bilo kakve ugovore, prvo se pomolim Bogu, jer nemam pojma šta sam potpisao. Svaki razgovor na stranom jeziku zahteva koncetraciju, što nije lako. Počinjem da brkam reči, pa kad pričam srpski upadaju mi nemačke reči, tipičan gastarbajterski sindrom. Moje dete više zna nemačkog nego srpskog, razmišlja na nemačkom i ako ne forsiram srpski kod kuće (čitanje, slušanje, pričanje) imam osećaj da će se lako zaboraviti.
balans posao/slobodno vreme: Dosta se radi, pogotovo kako više napreduješ. Izjava mog šefa je da svog sina viđa sat vremena dnevno, jer uveče kad dođe sa posla on već spava, je dovoljno meni da skontam koliko to može da bude ekstremno. Vrlo često se dešava da preko radne nedelje ne stignem ništa da odradim (kupovinu, slobodnu aktivnost, lekara i sl.) jer kada dođem kući između 18-19h ili ništa ne radi, ili već nemam snage. Ovde je sasvim prihvatljivo, da ako imaš dobar posao, prelaziš više stotina kilometara do pola, a često se dešava da ljudi preko radne nedelje žive u mestu gde rade, a vraćaju se kući preko vikenda. Taj koncept mi je malo odbojan, jer se tu ogleda surovi kapitalizam.

Izvinjavam se na dugačkom postu, nadam se da sam ti donekle pomogao.

Puno sreće i samo napred, u svakom slučaju ti preporučujem da iskusiš inostranstvo.
[ član @ 27.02.2017. 08:37 ] @
slazem se sa vecinom stvari koje si napisao, jedino bih te pitao sta podrazumevas pod ovim "Dosta se radi"?
Citat:
zwischenberger •balans posao/slobodno vreme: Dosta se radi, pogotovo kako više napreduješ. Izjava mog šefa je da svog sina viđa sat vremena dnevno, jer uveče kad dođe sa posla on već spava, je dovoljno meni da skontam koliko to može da bude ekstremno. Vrlo često se dešava da preko radne nedelje ne stignem ništa da odradim (kupovinu, slobodnu aktivnost, lekara i sl.) jer kada dođem kući između 18-19h ili ništa ne radi, ili već nemam snage. Ovde je sasvim prihvatljivo, da ako imaš dobar posao, prelaziš više stotina kilometara do pola, a često se dešava da ljudi preko radne nedelje žive u mestu gde rade, a vraćaju se kući preko vikenda. Taj koncept mi je malo odbojan, jer se tu ogleda surovi kapitalizam.

Ja sam u Srbiji radio mnogo mnogo vise nego ovde! 09-17, a to je ustvari cesto bilo 07/08-18/19 (nekad "kad zatreba" i duze), subota svaka, ponekad i nedelja par sati, za, naravno, fiksnu platu! o utrosenoj energiji, zivcima, stresu itd. da ne pricamo. i nisam jedini, ta pojava je vrlo ucestala (ako se ne radi o drzavnom sektoru) i da stvar bude jos gora, opste je to prihvaceno da je to tako i da nema tu sta ko da se zali. u Nemackoj imam radno vreme od 40h, kao i svuda svaki minut preko se broji i placa... 10h dnevno max. je dozvoljeno da se radi, duze od toga je cak kaznjivo zakonom! do 50 soma € ili 6 meseci corka je kazna! npr.: https://rechtsanwaltarbeitsrec...en-nach-dem-arbeitszeitgesetz/
Ne znam koliko ti konkretno radis, 10h, manje ili vise, ali u svakom slucaju kada se prica o "surovom kapitalizmu"... mislim da je mnogo suroviji u Srbiji! extrem koji sam cuo za neku koleginicu sa faxa je da ponekad "kad treba da se zavrsi projekat" ostaju u firmi (u Beogradu, da ne bude zabune) do 04-05 ujutru, pa posto neki zive dosta udaljeni od posla, ostanu u kancelariji, odremaju par sati u stolici za radnim stolom! za takve stvari nisam cuo da se desavaju u Nemackoj!

[Ovu poruku je menjao član dana 27.02.2017. u 10:03 GMT+1]
[ zwischenberger @ 27.02.2017. 09:45 ] @
Naveo sam primer mog šefa, nivo iznad njega je još veći ekstrem. Radi od 08-21h svaki dan, ne živi u gradu u kom radi, treba mu do kuće 1h avionom plus 3h autom i kaže nije strašno daleko (?!), decu viđa vikendom. Sve mu je naravno kompenzovano (plata, bonusi, stan kola) ali se ja nekad ptiam da li bih se stvarno menjao sa njim za sve te novce.

Srpske uslove je bespremetno i komentarisati, to je klasično iživljavanje.

Dodatno: u Nemačkoj se beleži rast tzv. burnout-a, depresivnog stanja zbog prenatovarenosti posla.
[ Branko Santo @ 27.02.2017. 10:00 ] @
@Zwischenberger
Radim aktivno sa Nemcima svaki dan malo duze od godinu dana i mogu da kazem koliko sam ja upoznat jako si precizno sve napisao :)
Pogotovo interesantno je tvoje vidjenje da rade ustaljenim tempom a ne na o-ruk.

@Clan/Zwischenberger
Ta prica kazne, placeni overtime i slicno jeste ali ako se ljudi zale ili ako neko tuzi firmu. Kolege menadzeri u mojoj organizaciji imaju relativno stabilno 50-60 sati nedeljno a nekada i vise. Moj sef iz Nemacke stize otprilike u 8.00 ujutro u firmu i radi ne krace od 19.00 sto znaci 11 sati dnevno a cesto i tokom vikenda po 5-10 sati dnevno a znam da je imao i situaciju pre par meseci gde je za subotu i nedelju radio 30ak sati.
[ član @ 27.02.2017. 10:58 ] @
Citat:
Branko Santo: @Clan/Zwischenberger
Ta prica kazne, placeni overtime i slicno jeste ali ako se ljudi zale ili ako neko tuzi firmu. Kolege menadzeri u mojoj organizaciji imaju relativno stabilno 50-60 sati nedeljno a nekada i vise. Moj sef iz Nemacke stize otprilike u 8.00 ujutro u firmu i radi ne krace od 19.00 sto znaci 11 sati dnevno a cesto i tokom vikenda po 5-10 sati dnevno a znam da je imao i situaciju pre par meseci gde je za subotu i nedelju radio 30ak sati.

pa i marihuanu je dozvoljeno da uzgajas u stanu dok te neko ne prijavi ili te tuzi! :)
u firmi gde ja radim cesto nas upozoravaju iz uprave o tome, na svim grupnim sastancima se ponavlja prica oko toga i bas vodi racuna o da se ni slucajno ne prekoraci dozvoljeno radno vreme, ali verujem da postoje nacini kako da se to zakonski ispegla jer sam siguran da se ni jedna ozbiljna firma ne bi tek tako igrala zakonom, pogotovo u slucaju kad nisu male kazne za takve prekrsaje...

Citat:
zwischenberger: Naveo sam primer mog šefa, nivo iznad njega je još veći ekstrem. Radi od 08-21h svaki dan, ne živi u gradu u kom radi, treba mu do kuće 1h avionom plus 3h autom i kaže nije strašno daleko (?!), decu viđa vikendom. Sve mu je naravno kompenzovano (plata, bonusi, stan kola) ali se ja nekad ptiam da li bih se stvarno menjao sa njim za sve te novce.

imam i ja par takvih kolega kojima su porodice par stotina km udaljene i svakog vikenda putuju "hoam" i tako godinama vec. u pocetku, kad sam tek dosao, takve stvari su mi bilo skroz cudne i neshvatljive jer takve varijante nisu bas uobicajene u Srbiji, secam se da sam par puta pricao sa nekim kolegom koji to radi, pitao uvek zasto mu se i zena i deca ne presele ovde, ili zasto on ne nadje posao tamo blizu svoje porodice (nasao bi da hoce u roku od 2 dana s obzirom na posao koji radi i iskustvo koje ima)... kao, OK im je tako, navikli su! posle sam video da su takve kombinacije vrlo ceste, da se ljudi sele zbog, boljeg posla, bolje plate, uslova, ... cega vec, a da im porodice ostaju tamo odakle dolaze! ja smatram takav zivot sr*nje, pristao bih na takav posao samo kad bi to bio jedini nacin kako decu da prehranim, ali ocigledno da nemaju svi iste prioriete i nije svima porodica na prvom mestu!
[ Branko Santo @ 27.02.2017. 17:00 ] @
@clan
Ti ljudi imaju naravno pravo da ne rade i nije to naredjenje odozgo da se radi tako nego pritisak okoline i zelja za napredovanjem. Ako ti svaki dan od sefa dobijas mailove u 9-10 uvece to tebi signalizira da i ti trebas da budes aktivniji.
[ Aleksandar Đokić @ 27.02.2017. 21:14 ] @
Meni signalizira da mu nece biti odgovoreno :).
[ Branko Santo @ 27.02.2017. 21:30 ] @
Nije naravno obavezno da se odgovori. Ali kako se penjes na lestvici vazduh je sve redji a sa njim i otvorene pozicije. Svi oko tebe su ajkule i ako nameravas dalje, moras da das vise. Surovo je ali tako je.
[ član @ 28.02.2017. 05:52 ] @
Citat:
Branko Santo:@clan
Ti ljudi imaju naravno pravo da ne rade i nije to naredjenje odozgo da se radi tako nego pritisak okoline i zelja za napredovanjem. Ako ti svaki dan od sefa dobijas mailove u 9-10 uvece to tebi signalizira da i ti trebas da budes aktivniji.

ne znam da li sad pricas o Ceskoj ili Nemackoj, ali u svakom slucaju skrenuli smo sa onog sto sam ja napisao... te poltronske metode napredovanja mi vise lice na Srbiju nego na neku civilizovaniju zemlju. ja sam samo rekao da je u Nemackoj i zakonom zabranjeno raditi vise od 10h dnevno i bar u mom okruzenju nemam ljude koji rade dnevno 12-15-25 sati, jer svi jako cene svoje slobodno vreme, sto sam i ja tek ovde naucio, posto sam u Srbiji radio ko konj pa sl. vreme prakticno da nisam ni imao.
[ zwischenberger @ 28.02.2017. 06:54 ] @
Mislim da Branko ne priča o poltronskim metodama napredovanja, već o drugačijim pravilima igre kada se penješ na lestvici. Rekao bih, iz mog iskustva, da do 90 k€/godišnje (gruba procena), vladaju ti socijalni uslovi, ne smeš da radiš više od 10h dnevno, šef te tera kući, itd... Ali čim ti plata poraste na trocifreni broj k€, stvari počinju da se menjaju, više te niko ne pita koliko radiš, krug ljudi koji radiš radi po 12h dnevno, sastanci se zakazuju od 7 ujutru do 8 uveče, itd. Ali kako dobijaš veći status (recimo C-level) to si bliži odstrelu kada krene Seča knezova, ako nisi ispunio obećano, nisi povećao prodaju, nisi razvio firmu koliko su vlasnici hteli, itd. samo ti kažu, Danke i aufwiedersehen :)
[ pctel @ 28.02.2017. 07:48 ] @
U Srbiji je zabranjen rad preko 8 sati dnevno ako direktor nije izdao i urucio radniku resenje o prekovremenom radu, a ja takvo resenje za 20 godina rada jos nisam video. Ako to resenje postoji, onda broj prekovremenih sati ne moze biti veci od 8 nedeljno. I prekovremeni sati se naravno placaju, besplatan rad nije dozvoljen osim u nekim zakonom propisanim izuzetnim situacijama. Problem je sto radnici nemaju zelje i volje da se izbore za svoja prava, ajd nekako da razumem fizicke radnike bez obrazovanja, ali sta reci za visoko obrazovani sloj populacije? Smatras sebe nekakvom elitom, a dozvoljavas da neki kriminogeni ljudi postupaju protivzakonito prema tebi? To je isto kao da te samaraju ili siluju, kakva je razlika - i jedno i drugo vredja dostojanstvo i negativno utice na zdravlje. Cutis i tolerises krsenje zakona na tvoju stetu, onda nisi nikakva elita vec kur najobicniji bez obzira kolika ti je plata.
[ Branko Santo @ 28.02.2017. 08:33 ] @
@Clan
Pricam direktno o Nemackoj koja se spominjala ali to je relativno redovno i u Ceskoj cim predjes u menadzment. Inzinjerski overtime se negde racuna negde ne pa ljudi ili dobiju placeno ili TOIL (time off in lieu) tj. isto to vreme nazad kao slobodno.

Da ne komentarisem dalje, tacno sam mislio ovo sto je Zwischenberger napisao. Jedina gora stvar od situacije u kojoj svi rade puno jeste kada radis puno sa kolegama iz USA jer pocinjes u 8-9 pa 10 sati recimo pa jos oni iz druge vremenske zone rade do 7-8pm tako da ispadne da "mozes" da radis ceo dan (nekad nije opciono zbog sastanaka u 8 uvece ali hej to radis od kuce :P ).

P.S. Sto bi rekao jedan Kinez iz Huawei iz Bonna (saradjujemo sa Huawei kao vendorom dosta tesno) na pitanje imas li home office kaze "Imam ali samo vikendom" i crce od smeha :)
[ dejanet @ 28.02.2017. 09:38 ] @
Mozda je moje iskustvo sa Svabama bajato, ali koliko sam razumeo tada, umesto da rade drugi posao(tezge), a vole pare, oni rade prekovremeo. Ima tu dosta laganog muljanja sa prekovremenim satima, ali generalno nije los koncept za dodatnu zaradu, kako za firmu, tako i za zaposlenog. Bolje da solidnog radnika drzis u firmi fokusiranog nego da landara okolo.

Ne znam, danas, koliko toga ima(dodatnih sati), ranije je bilo puno i puno kuca je napravljeno zahvaljujuci tome.
[ Burgos @ 28.02.2017. 10:23 ] @
Citat:
P.S. Sto bi rekao jedan Kinez iz Huawei iz Bonna (saradjujemo sa Huawei kao vendorom dosta tesno) na pitanje imas li home office kaze "Imam ali samo vikendom" i crce od smeha :)


Moj kolega je radio u Huawei u DE, i nisu imali godišnji odmor dve godine dok su bili u poslu (kasnije im je nadoknađeno). Što više slušam o firmama sa istoka i o gaming industriji, manje želim da imam ikakvog posla sa njima :-).
[ zetaxx018 @ 28.02.2017. 10:23 ] @
Citat:
pctel: U Srbiji je zabranjen rad preko 8 sati dnevno ako direktor nije izdao i urucio radniku resenje o prekovremenom radu, a ja takvo resenje za 20 godina rada jos nisam video. Ako to resenje postoji, onda broj prekovremenih sati ne moze biti veci od 8 nedeljno. I prekovremeni sati se naravno placaju, besplatan rad nije dozvoljen osim u nekim zakonom propisanim izuzetnim situacijama. Problem je sto radnici nemaju zelje i volje da se izbore za svoja prava, ajd nekako da razumem fizicke radnike bez obrazovanja, ali sta reci za visoko obrazovani sloj populacije? Smatras sebe nekakvom elitom, a dozvoljavas da neki kriminogeni ljudi postupaju protivzakonito prema tebi? To je isto kao da te samaraju ili siluju, kakva je razlika - i jedno i drugo vredja dostojanstvo i negativno utice na zdravlje. Cutis i tolerises krsenje zakona na tvoju stetu, onda nisi nikakva elita vec kur najobicniji bez obzira kolika ti je plata.


Plase se da ne dobiju otkaz i ostanu bez posla i kao radnik izadju na los glas. Posle burne 90-te, pa i kasnije ako danas i uskladis neke zakone sa EU, ljudi nemaju poverenje. Jer kada pratis pravila igre 20 godina onda se i naviknes. Ali kada bi se ljudi masovno bunili, bilo bi rezultata. Sami sebe pravimo na robove i mentalitet neka se neko drugi pobuni i resi moj status.

Citat:
član: posto sam u Srbiji radio ko konj pa sl. vreme prakticno da nisam ni imao.

Radim za nasu kompaniju, web programiranje je u pitanju, 40 sati nedeljno, dobro placeni (plus radim od kuce, slobodnog vremena imam koliko zelim). Samo ako imamo neko probijanje rokova radimo vikendom i to se placa ali se retko radi vikendom.
Tako da nije sve u Nemackoj bajno a nije sve u Srbiji crno kako mnogi zele da predstave kao razlog zasto su otisli iz zemlje.
Ne bih ja otisao nikada za Nemacku a da radim 10 sati dnevno i da mi sef salje mejlove u 10 h uvece, da nemam drustveni zivot i da budem rob novcu. Imam porodicu i sa detetom zelim da provedem sto vise vremena a to novac ne moze da kupi.
[ Aleksandar Đokić @ 28.02.2017. 10:32 ] @
Heh pa firme u srbiji uglavnom nemaju posla za 8 sati, nego zavrsis sta ima i onda blejanje. Zato su i plate tako mizerne. Kad bi firma imala stvarno posla bar za aktivnih 6 sati rada bilo bi para ihaha.

Pricam za IT, za druge stvari crcaju od posla po 10 sati - i opet nista.
[ zetaxx018 @ 28.02.2017. 10:52 ] @
Citat:
Aleksandar Đokić: Heh pa firme u srbiji uglavnom nemaju posla za 8 sati, nego zavrsis sta ima i onda blejanje. Zato su i plate tako mizerne. Kad bi firma imala stvarno posla bar za aktivnih 6 sati rada bilo bi para ihaha.

Pricam za IT, za druge stvari crcaju od posla po 10 sati - i opet nista.


Pa pre par dana ona gej ministarka je rekla da nedostaje 7000 programera, da je velika potraznja i da ce drzava pomoci prekvalifikaciju. Ministarka se ponosi da se javilo i nekoliko ljudi od oko 50 godina, dok je 95% do 35 godina starosti. Neko od vas dvoje gresi oko toga da li ima ili nema dovoljno posla u IT-u.
[ Burgos @ 28.02.2017. 11:10 ] @
Citat:
Ne bih ja otisao nikada za Nemacku a da radim 10 sati dnevno i da mi sef salje mejlove u 10 h uvece, da nemam drustveni zivot i da budem rob novcu. Imam porodicu i sa detetom zelim da provedem sto vise vremena a to novac ne moze da kupi.


Tačno, i većina ljudi to ovde želi. Zato i ne znam osobu koja u Nemačkoj radi deset sati dnevno. I moj direktor ima decu :-). Čak i supermarketi ne rade nedeljom, a ni 24h dnevno (osim na železničkim stanicama).
[ pctel @ 28.02.2017. 12:28 ] @
Citat:
zetaxx018:
Plase se da ne dobiju otkaz i ostanu bez posla i kao radnik izadju na los glas.

Ne bih rekao da se to zove strah. Da se ljudi plase da "ostanu bez posla i kao radnik izadju na los glas", onda dobro, ne bi radili nista javno, ali bi naprimer prvog maja napravili protest pod maskama. Ovako, videcete prvog maja - Amerika i Engleska na nogama, svuda po Evropi protesti, jedino po Srbiji svi rostiljaju po parkovima i proslavljaju dan kad su radnici dobili sva prava koja danas imaju. Ne znam ni sam kako opisati to stanje svesti, da li ima veze sa lenjoscu, inteligencijom, nekakvim mirenjem sa sudbinom ili cime vec, ali ynam da to straha videlo nije.


Citat:
član: Imam porodicu i sa detetom zelim da provedem sto vise vremena a to novac ne moze da kupi.

Slazem se i ne znam zasto je poslodavcima tako tesko da to shvate. Ako se radnik pozali na premalo vremena sa porodicom, poslodavac redovno posegne rukom u kesu da mu tu patnju nadoknadi nekim dodatnim novcem. Treba na neki nacin svi da se organiyujemo i da uticemo na javno mnjenje stavom da nije normalno da u nekoj firmu 10 ljudi radi po 60 sati nedeljno, vec da taj isti posao obavi 15 ljudi sa po 40 sati nedeljno, jer poslodavca to svakako kosta istu kolicinu novca. U Srbiji ima toliko nezaposlenih da je moguce organizovati da svi radimo 4 dana nedeljno po 6 sati pa da opet bude zavrsen sav posao koji se obavlja uz ogromne napore i prekovremeni rad. Koji je moj izgovor da sedim 15 sati dnevno na poslu i time nekom kradem radno mesto? Ja imam bukvalno isti utisak kao kad bi nas 5 diskutanata otisli na rucak, doneli nam 5 porcija, a ja bez obzira sto nisam gladan na silu pojeo dve samo da bi taj peti ostao bez hrane. Ne zelim to da radim, prekovremeni rad je drustveno neprihvatljiv.

Mislim da je i problem u dogovaranju fiksne plate, cena rada treba da bude dogovorena po satu. Ja sam ranije radio za fiksnu platu i imao sam problem grize savesti kad dodje kraj rdnog vremena, ja bih da idem kuci a kolege bi jos da ostanu, imao sam osecaj da odlaskom cinim nesto nemoralno, kao da sam nesto ukrao. A onda sam seo i rekao da to ne moze tako, vec smo izracunali neku prosecnu vrednost mog radnog sata i dogovorili se da upisujemo sate i tako racunamo platu, pa sad ja ako odem na vreme time prakticno poslodavcu stedim novac sto je utisak da cinim nesto dobro a ne lose

A kad nekad zaista postoji potreba da ostanem prekovremeno ja ostanem, pa kad se nakupi dovoljno prekovremenih sati a nema mnogo posla, ja uzmem neplaceni dan, ili jednostavno izadjem ranije. Tako takodje imam utisak da poslodavcu stedim novac a dodatno mi je lepo kad mogu vreme da provedem u prirodi.
[ član @ 28.02.2017. 14:14 ] @
Citat:
zetaxx018:Ne bih ja otisao nikada za Nemacku a da radim 10 sati dnevno i da mi sef salje mejlove u 10 h uvece, da nemam drustveni zivot i da budem rob novcu. Imam porodicu i sa detetom zelim da provedem sto vise vremena a to novac ne moze da kupi.

cekaj sad Zetexe, pa jel neces u Nemacku da ne bi bio rob, ili sto niko nece da te primi?!
[ bananaphone @ 28.02.2017. 17:30 ] @
Ovo oko radnog vremena je, po mom iskustvu, vrlo nategnuta prica.

Ja kad sam dosao u sadasnju firmu u NL, bio sam smesten u hotelu i lepse mi je bilo da blejim u firmi, nego da odem i sedim u hotelu, fin prostor, dobar net, lab... naravno nisam nista radio ni za vreme radnog vremena a kamoli posle, gledao oglase za stan, cuo se sa porodicom, malo cackao po opremi, trazio namestaj, citao blogove, sortirao fotke i sl.... Dobio sam upozorenje od sefova da ne mogu to da radim, odnosno da treba da palim van firme posle radnog vremena. I svi ostali koji su slicno radili su dobili isto upozorenje, i nije neka HR folirancija, nego su nam to vrlo ozbiljno rekli.

E sad da je sve 100% pod konac, ne mogu da kazem, desavalo se da se ostane nekad malo prekovremeno, ali bogami, ne secam se da sam dosao na vreme na posao 2x u poslenjih x godina. Takodjer se radilo od kuce, i "radilo" da ne kazem blejalo na poslu, izostajalo za posla da se saceka paket kuci ili registruje auto (bez uzimanja godisnjeg) itd.

Sve u svemu mislim da je firma meni izasla visestruko puta vise u susret, nego sto sam ja firmi to nadoknadio sa mojim nekim prekovremenim radom (1-2h posle radnog vremen da ostanem i zavrsim neki posao u jednom danu, umesto da razvlacim na sutra). Sto se tice pravog prekovremenog rada, gde ti treba nesto oficijalno da odradis u neko vreme koje je van tvog radnog vremena - to se placa suludo - toliko suludo da prekovremni radi izbegava firma a ne radnici :D

Naravno ovo je jedna firma i nisu svud ista pravila i iste price, ali ± na to se svodi. Ako firma trazi od tebe oficijalno da odradis nesto vikendom ili uvecer - moje iskustvo je da to mora da ti nadoknadi + po NL zakonima mora da ti da slobodan dan.

Recimo ako radis Pon-Pet dobijas parice x. Ako radis Subotu, ti dobijas dodatne pare za taj rad na platu x + slobodan dan - pa prakticno radis opet 5 dana nedeljno itd.
[ član @ 01.03.2017. 07:51 ] @
@burgos
@bananafon
@ostali koji rade 40h

ma sitna smo mi boranija u odnosu na ove sto moraju da odgovaraju na mailove u 10 uvece! :)

[Ovu poruku je menjao član dana 01.03.2017. u 11:55 GMT+1]
[ Burgos @ 01.03.2017. 09:01 ] @
Citat:
Recimo ako radis Pon-Pet dobijas parice x. Ako radis Subotu, ti dobijas dodatne pare za taj rad na platu x + slobodan dan - pa prakticno radis opet 5 dana nedeljno itd.


Da, ovo je i u mom slučaju tačno. Cirka jednom godišnje se radi subotom (zbog velikih promena koje ljudi koji rade ponedeljak-petak ne bi osetili), ali zato sledi nadoknada + slobodan dan.

Citat:
sitna smo mi boranija u odnosu na ove sto moraju da odgovaraju na mailove u 10 uvece! :)


Verovatno, ali se ne žalim :).
[ Braxi @ 01.03.2017. 09:47 ] @
svi se najeze kad treba da ostanu duze sa svoju rodjenu firmu koja ih lebom hrani i gde se profesionalno razvijaju, a niko ne kaze da mu skinu od plate za periode kad je bila malo ladovina...

O da...
[ bananaphone @ 01.03.2017. 12:48 ] @
Citat:
član:
@burgos
@bananafon
@ostali koji rade 40h

ma sitna smo mi boranija u odnosu na ove sto moraju da odgovaraju na mailove u 10 uvece! :)




Ma ne vidjam nesto da frceraju mail-ovi oko 10 uvecer i od mojih sefova a bogami i od klijenata, a i kad frceraju, odgovara se ujutro. Kad je neka frka, i ja pratim uvecer sta se desava, ali to je izuzetak, nije neki standardni rezim rada... Opet nije svud isto, i nije sve 100%, pa cak u jednoj te istoj firmi, imas dva coveka u timu, koja za iste pare imaju razlicit pristup poslu, ali ne bih rekao da je praksa u IT firmama u NL, da se nesto ostaje i radi prekovremeno.

Firma mi ima kanc u poslovnom parku, recimo kao kad bi sve poslovne zgrade u Bgd-u bile izmestene na poljanu izmedju Surcina i Bgd-a i da nema nista drugo u tom kraju.

Dok sam isao u kanc, ako zaglavim 2h na poslu, na stanici nas bude 2-3-je koji cekamo bus 15-30min... Nema zive duse, samo zecevi skacu unaokolo, dok u 17-18h popodne bus ide svakih par minuta (bukvalno), i nekad odemo na stanicu pre nase, posto ne mozes da udjes u nekoliko autobusa, kolika je guzva...
[ Burgos @ 01.03.2017. 13:57 ] @
Citat:
Braxi:
svi se najeze kad treba da ostanu duze sa svoju rodjenu firmu koja ih lebom hrani i gde se profesionalno razvijaju, a niko ne kaze da mu skinu od plate za periode kad je bila malo ladovina...

O da...


Nema nikakvih problema ako treba da se ostane duze za firmu za koju radis (nije mi rodjena, niti sam se rodio sa njom, niti je jedino mesto na kom se profesionalno razvijam, niti imam deonice, niti je moja bilo kojim delom, vec sam samo zaposlen u njoj). Problem je ostajati duze svaki dan, mesecima i godinama.
[ Braxi @ 01.03.2017. 14:01 ] @
ja sam cuo da u Nemackoj kad otkuca 17 nula nula svi automatski prekidaju rad i idu kuci !
[ Ivan Dimkovic @ 01.03.2017. 14:20 ] @
Lose si cuo. Ima toga naravno ali ima i dosta onih koji ostaju dosta kasnije.

Radar murija bas hoce da zaskoci oko osam uvece kad kojekakvi menadzeri i sl. tipovi zure kuci :)
[ Burgos @ 01.03.2017. 14:23 ] @
@Braxi Priča je bila o preterivanju, o svakodnevnom radu od 10 sati, i eventualnom putovanju u trajanju od dva sata i sva ne o 17:00 kraju radnog vremena. Ne vidim kako se tvoji, tebi verovatno vickasti, komentari na bilo koji način uklapaju u temu?
[ Braxi @ 01.03.2017. 14:29 ] @
Citat:
Burgos: @Braxi Priča je bila o preterivanju, o svakodnevnom radu od 10 sati, i eventualnom putovanju u trajanju od dva sata i sva ne o 17:00 kraju radnog vremena. Ne vidim kako se tvoji, tebi verovatno vickasti, komentari na bilo koji način uklapaju u temu?


ne vidim kako se prica o radnom, vremenu uklapa sa prvi odlaskom u inokstranstvo, ali ajde neka bude.

Onaj ko konstanto radi 10 sati i ne sme da zucne verovatno je tako i zasluzio ili bar misli da tako treba. End of story.
[ Burgos @ 01.03.2017. 14:55 ] @
Citat:
ne vidim kako se prica o radnom, vremenu uklapa sa prvi odlaskom u inokstranstvo, ali ajde neka bude.


Ne uklapa se nikako, već je zwischenberger spomenuo da njegov šef radi toliko, pa su naredni postovi povezali odlazak u inostranstvo sa radnim vremenom od 11 sati; na šta su mnogi primetili da je tako na mnogim mestima i u Srbiji i vani.

Citat:
Onaj ko konstanto radi 10 sati i ne sme da zucne verovatno je tako i zasluzio ili bar misli da tako treba. End of story.


Verovatno. Sigurno postoje i situaciji gde su ljudi uplašeni, nemaju ušteđevinu, šansu kod drugog poslodavca, ne postoji podrška društva/okruženja za štrajk, fire-at-will, pa rade sve što mogu da bi ostali na tom mestu.
[ pctel @ 01.03.2017. 17:34 ] @
Citat:
Braxi:
svi se najeze kad treba da ostanu duze sa svoju rodjenu firmu koja ih lebom hrani i gde se profesionalno razvijaju, a niko ne kaze da mu skinu od plate za periode kad je bila malo ladovina...

O da...

Evo, ja se dobrovoljno javljam da idem na neplaceno odsustvo kad god ne postoji potreba za mojim radom. Nekoliko sati do nekoliko meseci, nebitno. Jedino ne moze da budem na poslu 13 sati, izigravam tu i portira i sekretaricu, a da mi posle to racunas kao da nista nisam radio. Jeste, nisam, ali ako nema sta da se radi onda hocu da provodim slobodno vreme gde ja hocu i kako ja hocu.
[ član @ 02.03.2017. 06:09 ] @
Citat:
Burgos:Verovatno, ali se ne žalim :).

naravno! ko bi se zalio jer radi samo (ili "samo", kako je kome draze) 8h/dnevno i ne mora da odgovara na mailove u pola noci?!
moja konstatacija je trebalo da ima ironican prizvuk :)
[ mwac @ 04.04.2017. 08:24 ] @
Dobar dan svima.
Ima li neko iskustva, u koju instituciju prvo treba otici kad stignes u Beč sa EU pasošem ?
[ Burgos @ 14.04.2017. 10:29 ] @
Nisam iz Austrije, ali bi sigurno trebalo da prijavite boravak, a po ovom https://www.help.gv.at/Portal....content/118/Seite.1180200.html izgleda u Gemeindeamtu.
[ ikac2000 @ 23.04.2017. 22:02 ] @
Moras nakon 3 meseca, ali moras da imas dokaz da imas od cega sa se izdrzavas, unace nece da ti daju dozvolu, ili ne bi trebalo...