[ -=k3rn3l=- @ 07.04.2004. 20:32 ] @
Ne znam da li ste culi da google ulazi u vode webmaila. jos uvek je beta verzija i mozete pogledati na http://gmail.google.com oni smatraju da svima omoguce 1 gb prostora tako da nema potrebe brisati poruke itd... elem javile se i druge sumlje evo citat:
Citat:

Google's cookie is an index for all your searches until 2038, and sits alongside an Orkut cookie that tells Google - or friendly law enforcement officials or marketeers - exactly who you are. Google's Gmail will complete the picture, indexing private electronic discourse under the main Google search cookie.

"Once users register for Gmail, Google would be able to make that connection, if it chose to," Pam Dixon, head of the World Privacy Forum told the Los Angeles Times. "And if Google ever compared the two sets of data there are some people who would be chilled and embarrassed." Richard Smith, formerly at the Privacy Foundation pointed out that "Google kind of makes it easy to connect all the dots together."


ako hocete vise o ovome link:
http://www.theregister.co.uk/2...3/google_mail_is_evil_privacy/
[ Zeljko Terzic @ 07.04.2004. 20:44 ] @
Ovo ce biti super. Samo zamislite koliko je potrebno prostora za sve korisnike :) x 1Gb.
[ techtris @ 07.04.2004. 22:03 ] @
Mislim da ce Google zaista da krene sa mail nalozima ali ne verujem da ce mailbox biti 1GB, bar ne za DZ.
Deluje suvise nestvarno
[ velkod @ 08.04.2004. 03:55 ] @
Mozda ce gmail imati "dinamicku" memoriju. Ne drzi svako po 1gb djubreta u mailboxu. :-) Ovo mi je prvo palo na pamet. Da li je izvodljivo?
[ srki @ 08.04.2004. 04:47 ] @
Ja mislim da je izvodljivo to da svako ima po 1 Gb. Ako gledamo samo cenu hardiskova na veliko onda bi po Gb cena bila manja od 50 centi. Ali sve ukupno kada se uracunaju i cene servera na veliko ne bi trebalo da kosta vise od jednog dolara po korisniku. Ako bi bilo 200 miliona korisnika to je "samo" 200 miliona dolara a vrednost gugla je nekoliko milijardi a ovo bi im se isplatilo jer bi dosta zaradili. Yahoo i hotmail bas dosta zaradjuju od njihovog mail-a.

E cak i da je 2-3 dolara po korisniku i da ima vise korisnika od 200 miliona (a ne bi ih odmah bilo toliko i ne bi im trebalo da za svakog imaju po 1 Gb jer mali broj bi popunio i dvadesetinu od toga) i da moraju da plate milijardu dolara opet bi im se isplatilo i za njih je izvodljivo.
[ kUdtiHaEX @ 08.04.2004. 07:19 ] @
Da, ovo je vrlo cudna vest. Medjutim to jeste izvodljivo, a meni to lici (sem ako nije sala) na osvetu YAHOO-u sto su prestali da koriste GOOGLE kao pretrazivac
[ MilošV @ 08.04.2004. 08:10 ] @
Nije sala :)
Evo i potvrde od Doc Searls-a (koji je takodje mislio da je sala u pitanju):
i (kako covjek i napisa tamo) ovo je stvarna Google-ova prvoaprilska sala
[ anon7994 @ 08.04.2004. 10:22 ] @
Meni ste svi vi prvoaprilska sala kada ne verujete u ovaj potez Google-a... ali to je verovatno posledica godina provedenih u nemastini.

Google stvarno planira da lansira Gmail koji ce nuditi korisnicima 1GB prostora... ali to je samo mali delic cele price. Sta se zapravo krije iza ovog velikodusnog poteza Google-a. Najkrace se moze opisati 'Big Brother' vas posmatra.

Otvaranjem email-a na Google Gmail-u, dajete pravo da Google procita SVE sto se nalazi u mailbox-u, i da na osnovu podataka servira reklame u vasim porukama. Npr. ukoliko planirate da putujete za Pariz, u emailu ce te nalaziti na reklame a hotele u Parizu, avio karte isl.

Jos jedna vrlo bitna stvar. Sve poruke koje primite, Google ZAUVEK cuva (bez obzira da li ste ih obrisali), i tako gradi bazu podataka o vama. To dalje spaja sa podacima o vasim Internet navikama (Google Toolbar), sa podacima o tome sta pretrazujete, itd. itd. I tako Google poznaje svakoga na ovoj planeti. To me podseca na onaj film (ne mogu da se setim kako se zove), gde vam kompjuteri skeniraju zenice oka dok se setate, i odmah vas identifikuju i prikazuju reklame/sadrzaj vezane za vasu licnost.

Vec se postavlja i pitanje legalnosti Google Gmail-a, jer politika privatnosti u mnogim zemljama (prvenstveno u Evropskoj Uniji) ne dozvoljava da se na ovakav nacin manipulise privatnim podacima.

[ caiser @ 08.04.2004. 11:25 ] @
Citat:
[email protected]:
To me podseca na onaj film (ne mogu da se setim kako se zove), gde vam kompjuteri skeniraju zenice oka dok se setate, i odmah vas identifikuju i prikazuju reklame/sadrzaj vezane za vasu licnost.


Minority Report :)

Citat:
Vec se postavlja i pitanje legalnosti Google Gmail-a, jer politika privatnosti u mnogim zemljama (prvenstveno u Evropskoj Uniji) ne dozvoljava da se na ovakav nacin manipulise privatnim podacima.


Pa ako su serveri u SAD onda tu EU nema sta da se pita.

Anyway, meni uopste nisu jasne izjave tipa "Google ce znati sve o tebi." osim naravno ako nemas nesto da krijes. Mene potpuno briga da li ce Google ili bilo ko drugi znati sa kim se ja dopisujem i sta pisem jer u mojim mail-ovima nema apsolutno nicega sto bi nekome bilo interesantno i sto bi mogao da iskoristi protiv mene.
[ srki @ 08.04.2004. 13:09 ] @
Citat:
caiser:
Mene potpuno briga da li ce Google ili bilo ko drugi znati sa kim se ja dopisujem i sta pisem jer u mojim mail-ovima nema apsolutno nicega sto bi nekome bilo interesantno i sto bi mogao da iskoristi protiv mene.
Pa to! To uvek svima pricam kada krenu da paranoisu. Pa ako ce to da pomogne da se sprece kriminalci da izvrse planiranu provalu u moju kucu onda me boli uvo sto neko zna sve o meni. Ako nemam sta da krijem onda me bas briga a ako imam sta da krijem onda me i treba spijunirati.
[ Goran Aničić @ 08.04.2004. 13:39 ] @
Evo zanimljive studije jednog blogera:
Gmail's Architecture and Economics
[ Marko_L @ 08.04.2004. 20:21 ] @
Citat:
Ako nemam sta da krijem onda me bas briga a ako imam sta da krijem onda me i treba spijunirati.

Mozda sam nedovoljno upucen u celu stvar, ali ne bih mogao da se slozim.A sta je sa SPAM-om ? Evo recimo pored svih SPAM protekcija koje koristim uvek proleti neka reklama o povecanjupenisazasedamdana, napaljenemaloletnice, veseligaydecaci i slicno a ja bas ne bih voleo da prema tome neko gradi bazu podataka o meni.
[ -=k3rn3l=- @ 08.04.2004. 21:44 ] @
e [email protected] je upravo pogodio temu mog prvog posta samo sto je to preveo na srpski. to je bila poenta otvaranja teme.
a sto se tice spamova oni su sigurni da ce da razviju tehnologiju koja ce da blokira spamove. u ostalom mozete da procitate na njihovom sajtu. mada meni to izgleda nemoguce. MORA nesto da procuri kad tad
[ popeye @ 08.04.2004. 23:11 ] @
Citat:
srki:
Citat:
caiser:
Mene potpuno briga da li ce Google ili bilo ko drugi znati sa kim se ja dopisujem i sta pisem jer u mojim mail-ovima nema apsolutno nicega sto bi nekome bilo interesantno i sto bi mogao da iskoristi protiv mene.
Pa to! To uvek svima pricam kada krenu da paranoisu. Pa ako ce to da pomogne da se sprece kriminalci da izvrse planiranu provalu u moju kucu onda me boli uvo sto neko zna sve o meni. Ako nemam sta da krijem onda me bas briga a ako imam sta da krijem onda me i treba spijunirati.


Hehe, interesantno. Sta ako pomogne kriminalcima da saznaju kada putujes na odmor, pa da na miru odrade pos'o? :-)
[ caiser @ 08.04.2004. 23:40 ] @
Hahahahahaha!!!! Neko ce da hakuje Google da bi mi oladio stan?! Pa ako uspe da ga hakuje dao bi mu i sam sve sto trazi. :)))))
[ boki @ 09.04.2004. 01:21 ] @
Nisam se bas trudio ali za sada nigde nisam nasao da pise da ce to biti FREE :)
[ -=k3rn3l=- @ 09.04.2004. 01:26 ] @
pa da evo sa gmail.google.com

Citat:

Don't throw anything away.
1000 megabytes of free storage so you'll never need to delete another message.


[ boki @ 09.04.2004. 02:02 ] @
Isao sam ove nedelje ujutro u skolu.... nista nevidim na oci :)

U svakom slucaju dobro bi mi doslo jedno GB za mail :)
[ kUdtiHaEX @ 09.04.2004. 08:18 ] @
Srecom ne koristrim Google toolbar jer imam google search direktno u FireFox-u :D
Iskreno meni se ne dopada to sto ce oni 'citati' moje mailove. Moj mail je moja privatna stvar, da sam hteo da svi znaju sta pisem, napravio bih sajt i javno prezentovao moje mailove...
[ Ivan Dimkovic @ 09.04.2004. 08:27 ] @
Mislim da je preuranjeno kritikovati GMail dok se ne vidi finalni TOS - onda moze da pocne rant :)

kUdtiHaEX: Ako je TOS, pretpostavimo, isti - ne vidim razliku izmedju googleta i bilo kog drugog mail provajdera - nista ne sprecava tvog ISP-a da radi statisticku analizu tvog inboxa (pa cak i da ne brise mailove koje si ti skinuo), sve dok ne krsi TOS.

[ popeye @ 09.04.2004. 17:07 ] @
Citat:
caiser:
Hahahahahaha!!!! Neko ce da hakuje Google da bi mi oladio stan?! Pa ako uspe da ga hakuje dao bi mu i sam sve sto trazi. :)))))


Drago mi je da ti poenta ne moze promaci...
[ caiser @ 09.04.2004. 20:43 ] @
Pa to je ono sto si ti rekao. Ili si mozda mislio da ce zaposleni Google-a da ti obijaju stan? :-p
[ popeye @ 09.04.2004. 22:04 ] @
Ne bi trebalo sve sto je napisano bukvalno da shvatas. To je osvrt na srkijev komentar:

Citat:
Pa to! To uvek svima pricam kada krenu da paranoisu. Pa ako ce to da pomogne da se sprece kriminalci da izvrse planiranu provalu u moju kucu onda me boli uvo sto neko zna sve o meni.


Ni srki valjda nije mislio da ce bukvalno organi reda zahtevati od Google-a da im dostavi informacije o aktivnostima potencijalnih lopova ili mozda da ce zaposleni Google-a nesto da ucine po tom pitanju.

Ne mozes pretpostavljati sta ce neko raditi sa podacima (podaci o kreditnoj karti, adresa, telefon, lozinke za pristup lokacijama na mrezi) koje prikupi o tebi. Mozda ce te samo zatrpavati nezeljenom postom, otvarati ti prozore sa reklamama i slicno. Mozda ce podaci o tvom citacu/programu za epostu procureti trecem licu koje ce ih iskoristiti kako bi ti uvalio virus/trojanac/spijunski softver/sta god. Sta mislis, zasto se XSS smatra sigurnosnim propustom?

Uostalom, ne zelim ni da razmisljam o nacinima zloupotrebe. Sve sto nisam izricito dostavio drugom, smatram da je poverljiv podatak. Nije to samoposluga.
[ Ivan Dimkovic @ 09.04.2004. 22:18 ] @
Aman, zaman.. Google uopste nije objavio terms of service, a vi ste krenuli u ostar napad po celom servisu - cekajte ljudi da se TOS objavi pa uporedite sa Yahoo Mailom, MSN Hotmailom i sl...

Curenje podataka moze svuda da se desi, to uopste nije novo - jos sada kada firme outsource-uju servise u Indiju bice sve zanimljivije i zanimljivije..
[ popeye @ 09.04.2004. 22:28 ] @
Govorio sam uopsteno o znacaju zastite privatnosti, tako da se moze posmatrati kao skretanje sa teme o Gmail servisu.
[ srki @ 10.04.2004. 04:34 ] @
Citat:
popeye:
Ne mozes pretpostavljati sta ce neko raditi sa podacima (podaci o kreditnoj karti, adresa, telefon, lozinke za pristup lokacijama na mrezi) koje prikupi o tebi. Mozda ce te samo zatrpavati nezeljenom postom, otvarati ti prozore sa reklamama i slicno.

Pa oni su rekli da nece slati nikakvu nezeljenu postu. A ako budu slali ili neko treci bude slao lako ce se otkriti da li su oni delili te adrese. A ne verujem da ce deliti jer im nije to u cilju. Njima je u cilju samo oni da zaradjuju sto vise i da jedini nacin da se neko drugi tebi reklamira je taj da plate kod njih reklame koje ce da ti se prikazuju slicno kao sponzorisani linkovi kod pretrazivanja.

Citat:
Mozda ce podaci o tvom citacu/programu za epostu procureti trecem licu koje ce ih iskoristiti kako bi ti uvalio virus/trojanac/spijunski softver/sta god. Sta mislis, zasto se XSS smatra sigurnosnim propustom?

Pa isto tako i iz provajdera mogu da pricure podaci tako sto ce neko ko radi tamo da cita tvoju postu. Isto tako i iz policije mogu da procure podaci. Da li to znaci da oni ne treba da imaju podatke o nama?

Citat:
Uostalom, ne zelim ni da razmisljam o nacinima zloupotrebe. Sve sto nisam izricito dostavio drugom, smatram da je poverljiv podatak. Nije to samoposluga.

Pa niko ti ni nece citati mailove. Pogledaj malo bolje uslove. To ce samo program da koristi da bi ti prikazivao reklame. Ali nijedan pojedinac nece znati sta ti pise u mail-u! Mislim da je previse paranoje u ovom slucaju i da nema razloga da se neko zbog toga vise brine nego sto se i do sada brinuo. Vise bi trebalo da se neko brine kada kupi kreditnom nesto preko net-a jer prodavnici idu svi podaci o tebi.
[ -zombie- @ 11.04.2004. 08:59 ] @
ma ovo je više nego ostvarljivo. 1gb je čist marketinški trik, jer će prosečna iskorišćenost biti garant ispod recimo 30mb (ako neko od vas čuva mail arhivu, neka je uporedi), ili bar u prvih par godina, a posle će diskovi ionako još pojeftiniti..

znači, neka imaju i pola milijarde korisnika (malo nerealno.. svaki deseti građanin sveta), i da svaki troši prosečno po 30mb, a cena je već ispod jednog centa po megabajtu (plus, mail se ultra brzo, lako, jako i efikasno pakuje)..

sve zajedno, dobijemo investiciju od reda veličine $10M (što je prilično beznačajna cifra, plus što ne bi morala da se uloži odjedared, nego možda koje milionče godišnje).

zato, nemojte da se palite na te gigabajte, to je čist marketinški trik (kao verovatno i to što je servis najavljen prvog aprila)..

Citat:
caiser:
Pa ako su serveri u SAD onda tu EU nema sta da se pita.


pa ima, jel recimo UK Data Protection Act iz 1984 (a EU dekret od pre par godina je skoro iste sadržine, možda malo i strožiji) se odnosi na privatnost svih građane UK, nevezano odakle je firma sa kojom taj građanin posluje (ako želiš da posluješ sa građanima neke zemlje, moraš da poštuješ neke zakone te zemlje).


i zbog tih raznih zakona (i zbog želje da ne dospeju na loš glas), google neće moći da radi po vašim najcrnjim scenarijima (osim ako sam google nije odeljenje CIE, ali nećemo da zalazimo u to ;).

po svim zakonima o privatnosti, oni podatke o tebi (koji mogu da te identifikuju) ne bi smeli da drže "duže nego što je potrebno", tj, ako bi ti otkazao nalog kod njih, ne bi smeli da drže tvoje mailove..

i ne, nikakav TOS ne bi mogao to da im dozvoli, tj da ih osigura pred zakonom. zakon je tu jasan, i uvek stariji od ugovora. (vi možete sa nekim sklopiti ugovor u kome piše da ako ne izvrši neku obavezu, vi ćete ga ubiti, ali vas to neće opravdati pred zakonom.. ;)

nasuprot tome, i posle vašeg otkazivanja naloga bi mogli da čuvaju statističke podatke o vašim (i svačijim drugim) porukama i šablonima upotrebe (usage patterns?). tipa, koliko puta se reč "sex" javlja u porukama (ne konkretno vašim, jer vaše podatke više neće imati), onda koliko često ljudi koji primaju mailove u kojima se pominje "linux" pretražuju MS proizvode, i slično.. ;)


no, malo zdrave paranoje za vežbanje vijuga nikad nije na odmet, ali ne valja preterivati.. :-P
[ Cube4EVER @ 11.04.2004. 12:51 ] @
1)Svi popljuvase Google,pa on je barem otvoreno rekao sta ce da radi,mislis da ti Hotmail ili Yahoo ne citaju postu.
2)Nece tebi ljudi da citaju poruke,vec kompjuteri (algoritmi)
3)Svi se popalise na 1 GB,pa Google placa samo zauzet prostor,a koliko obicnih korisnika ce da iskoristi ceo GB?Npr. ti popunis prvih 10 mb,oni ti automatski dodele jos,a u uglu ti uvek pise total 1 Gb
4)Jedan web site jos od 5 aprila nudi 1 GB prostora za email+100 mb za web site+blog,forumi galerije...I nema nikakvih privacy sranja
http://www.spymac.com
Uzivajte
[ babylonian @ 12.04.2004. 07:39 ] @
screenshots!

http://miscoranda.com/102

http://fury.com/images/weblog/gmail_expanded.gif

http://fury.com/images/weblog/gmail_collapsed.gif

[ Gojko Vujovic @ 12.04.2004. 08:05 ] @
Gmail Sign In
Gmail does not currently support your browser.
See browser requirements for Gmail
or sign in anyway.

OMG ne sviđa mu se opera koja se predstavlja kao IE inače. Mrzelo ljude da pišu crossbrowser kompatibilan kod, lakše je samo za exploder.
[ igiris @ 12.04.2004. 11:42 ] @
O Google-u , privatnosti i Big Brother-u vidite na http://www.google-watch.org/
[ Nemanja Jakovljevic @ 12.04.2004. 21:59 ] @
da to za operu sam primetio... ali sto se tice 1GB prostora...
to ce biti jedan od backup medija za moje servere, tj, kao attachment cu da saljem ceo backup na taj mail...
[ momsab @ 12.04.2004. 22:53 ] @
Citat:
igiris:
O Google-u , privatnosti i Big Brother-u vidite na http://www.google-watch.org/

Kad sam gledo ranije videh da su zaluđenici. Inače, Google prikazuje javne podatke, nikako privatne, osim ako ih neko ne stavi na tamo neki sajt pa ih Google-ovi robotići nađu. Toliko o google-watch-u.
[ igiris @ 13.04.2004. 17:07 ] @
Citat:
momcab:Kad sam gledo ranije videh da su zaluđenici.
Al ti je argumentacija!
A sta kazes za cookie koji ima rok isticanja 2038.toliko o privatnosti od Googla:Inquiries to Google about their privacy policies are ignored. When the New York Times (2002-11-28) asked Sergey Brin about whether Google ever gets subpoenaed for this information, he had no comment."
Nisam neki covek koji veruje u teorije zavere ali sam siguran da "Administracija"ima velikog udela u kontroli Googla.Jos jedan od primera je da njihov glavni inzenjer je covek iz NSA.
Sto se tice Gmaila mislim da je to borba za sto vecu kontrolu trzista izmedju Yahoo-a i G..gla,lakse je kontolisati iz jednog centra nego iz vise njih.
[ Ivan Dimkovic @ 13.04.2004. 17:33 ] @
Citat:

Nisam neki covek koji veruje u teorije zavere ali sam siguran da "Administracija"ima velikog udela u kontroli Googla.Jos jedan od primera je da njihov glavni inzenjer je covek iz NSA.
Sto se tice Gmaila mislim da je to borba za sto vecu kontrolu trzista izmedju Yahoo-a i G..gla,lakse je kontolisati iz jednog centra nego iz vise njih.


Hehe..

Ajde teorije zavere na stranu - koliko sam shvatio, google ce raditi context analizu korisnikovog inboxa i ispljuvavati reklame na ekran u vezi sa kontekstom - po meni nista preterano opasno, ko zeli siguran mail naravno da nece koristiti ni jedan webmail servis, pa cak ni ISP mail, vec ce zakupiti stalnu IP adresu i drzati mail server kod kuce (sa sve PGP-om naravno)

Ako mislis da NSA zanima sa kim je chatovalo 90% debelih amera, ili sta ce da rade za vikend ili thanxgiving day mislim da ih precenjujes (NSA) - mailove mogu da prisluskuju na mnogo suptiniji nacin i sa mnogo boljom analizom od pukog google servisa.

Mislim da je u pitanju cist biznis. Google radi IPO uskoro i hoce da napumpaju sebi rejting i zgrabe jos reklamnih provajdera i omoguce jos jedan servis koji ce im dici procenu vrednosti.


[ igiris @ 13.04.2004. 17:56 ] @
Naravno da ih neinteresuju hamburger deg...rici vec mudzhedini i itd.
A zar nije lepo da iz jednog mesta imas kontrolu nad recimo 50%svih mailova,koje mozes da skeniras,a i da vrsis commerc usluge.Pravo blazenstvo! Google is God

[Ovu poruku je menjao igiris dana 13.04.2004. u 20:02 GMT]
[ Ivan Dimkovic @ 13.04.2004. 18:02 ] @
Look, mudzahedini nece koristiti google mail, jer nisu veverice. Necu ni ja, jer isto ne zelim da neko drugi brine o sigurnosti mojih podataka, a kamo li neki terorista. Svako moze da koristi bilo koji drugi mail, tako da ce vecina informacija biti apsolutno beskorisna NSA-i, jer ce gmail koristiti najobicniji ljudi,

Ti veruj u tu NSA pricu u koju je u principu tesko poverovati ili je opovrgavati - ja verujem da je google komercijalni entitet, i da sam senior-menadzer istog verovatno bih uradio istu stvar koju oni sad rade, tako da ne sumnjam da je to nekom palo na pamet iz krajnje "normalnih" pobuda - a to je pripremanje terena za IPO i solidno bogacenje kompletnog tima koji stoji iza Google, Inc.

Ako pogledas ideju iza GMaila shvatices da je vrlo dobar generator para - Google ce na svojim prezentacijama velikim firmama moci da kaze da ce njihova reklama doprsti do miliona korisnika koji svakodnevno citaju mail.
[ momsab @ 15.06.2004. 19:07 ] @
prvi utisci: ludo, brzo, jednostavno, nema reklame, lažu za 1GB (daju 1000MB)

ako uspeju da isteraju do kraja, Yahoo!Mail je puk'o samo tako

ako vas nešto zanima, pitajte OVDE. uzgred, neću vam odgovoriti otkud mi nalog tamo. ako budem raspoložen, možda istestiram ovu beta verziju i napišem txt za neki časopis
[ Ivan Dimkovic @ 15.06.2004. 19:15 ] @
Da li su vec zavrsili TOS, sta li u njemu pise?
[ momsab @ 15.06.2004. 21:26 ] @
Nećete mi verovati, zaboravih da prekopiram ona pravila, tj., da li se slažem sa njima. Već sam zaboravio šta tamo piše (uglavnom ništa znog čega bih se brinuo) iako sam skoro sve pročitao.

[ vujke @ 15.06.2004. 21:30 ] @
Citat:
momsab:prvi utisci: ludo, brzo, jednostavno, nema reklame, lažu za 1GB (daju 1000MB)

ako uspeju da isteraju do kraja, Yahoo!Mail je puk'o samo tako



Evo jedan info za yahoo iako je tema o google-u. Jutros kada sam proveravao mail sam se prijatno iznenadio kada sam video info da su mi povecali mail storage na 100Mb i to for free prpa...
[ Ivan Dimkovic @ 15.06.2004. 22:10 ] @
Evo i ja sad testiram gmail :) Izgleda skroz OK :)

Elem - privacy policy se nalazi na:

http://gmail.google.com/gmail/help/privacy.html

[ momsab @ 15.06.2004. 22:14 ] @
Citat:
vujke:Evo jedan info za yahoo iako je tema o google-u. Jutros kada sam proveravao mail sam se prijatno iznenadio kada sam video info da su mi povecali mail storage na 100Mb i to for free :) prpa...

Nije stvar u 100 ili u 1000MB vec u baratanju porukama, sistematizaciji i
pretrazi. Ja na mail.ru imam 25Mb, a popunjeno mi je svega 7MB. Koliko ce
prosecnom korisniku (kratki mejlovi, raznorazne forice i slicno) trebati vremena
da popuni 100MB a da ne pricamo o 1000?
Inace, Yahoo!Mail mi je sporiji od Gmail, ne znam zasto :( (nemam nalog na
Yahoo-u)
[ Mihailo @ 15.06.2004. 22:14 ] @
http://gmail.google.com/gmail/help/terms_of_use.html
[ UroS @ 15.06.2004. 22:54 ] @
A evo i jedan od načina da već sad dobijete vaš gmail.

http://google.weblogsinc.com/entry/3193323788822867/

http://notes.torrez.org/2004/05/how_to_get_a_gm.html

[Ovu poruku je menjao UroS dana 16.06.2004. u 01:08 GMT]
[ NLO @ 15.06.2004. 23:06 ] @
hvala, radi :)
shteta samo shto username mora da ima preko 6 slova..
[ momsab @ 15.06.2004. 23:29 ] @
korisničko ime mora da sadrži najmanje 6 a ne 7 karaktera
[ euripyd @ 15.06.2004. 23:47 ] @
Eh eh eh...
Kad bude spreman g-mail naci cete na njihovom sajtu a ne ovako ko debili:
"I would like one g-mail for me!" ko u poslasticarnici
"And for me, too!"

I drugo, to sto je 1 G ne znaci da je to stvarnih 1 G. Prvo, zato sto se koristi najnoviji algoritam za kompresiju, tako da je to daleko daleko manje. A drugo, ako svako od nas otvori takav account onda ce ti trebati pozamasan broj godina da ga dovoljno napunis. Pa vecina ljudi u svetu koristi i dalje internet sa slabom propusnom moci, i sad ajde skidaj neke slike od 15 MB na racunar ili ih salji. Pa onda, bice moguce pop3 i SMTP (doduse o ovome sam citao pre par meseci), tako da ce mnogi da odluce da imaju na racunaru sve mailove, pa onda zamislite koliko cete shita da dobijete u INBOX tako da cete od tolike kolicine mailova biti prinudjeni da ocistite INBOX da bi pronasli ono stoje bitno.
Osim toga koliko sam citao nece moci da se salju neke vrste attachmenta + kao default bice plain text, znaci sav onaj shit od incredi maila ce da se "sutne".

Pre neki dan sam citao najnoviju vest o tome kako je LYCOS saopstio da takodje daje 1G mail prostora a onda isti dan GOOGLE je objavio da daje necuvenih 1TB (1000 GB) mail prostora. Sta je 1 TB mail prostora???? To ne bi napunio ni da ti cela spam ekipa puni danonocno... I onda kada otvoris INBOX mozes da se ubijes.
No odem ja na LYCOS i tamo - ni reci o tome.
1GB je samo imaginarno, za vecinu.
[ pctel @ 16.06.2004. 00:19 ] @
Evo, npr. ja sam za godinu dana dobio tacno 1646 ili 111 Mb korisnih mailova (sve osim spama i virusa koje sam pobrisao). Ako se mogu smatrati prosecnim korisnikom, 1Gb ce mi biti sasvim dovoljno za sledecih 10 godina.
[ momsab @ 16.06.2004. 08:43 ] @
euripyd, na gmail-u nećeš morati da čistiš inbox da bi našao ono što ti treba jer im pretraga odlično radi (za sada). pročitaj šta piše na http://gmail.google.com
[ ddz @ 16.06.2004. 09:03 ] @
A 'el ima neko ovde gmail account? Za invitation nudim konzervu Nikšićkog
[ srki @ 16.06.2004. 09:25 ] @
Pa ja sam samo otvorio blog i kada sam se upisao sa desne strane mi je stajao link da se upisem na gmail.
[ nemanjko @ 16.06.2004. 09:46 ] @
Citat:
ddz:A 'el ima neko ovde gmail account? Za invitation nudim konzervu Nikšićkog :D



Na JavaSvet-u imamo nekoliko GMail naloga koje delimo najkorisnijim clanovima.
Dejan Krsmanovic je vec dobio jedan.

Kako ga dobiti? Napisite nesto korisno za Java zajednicu i stize vam.
Ili, dajte simbolicnu nadoknadu od 120$ administratorima. :)

Inace, GMail zaista jeste 1GB Inbox prostora, s tim sto je realno to daleko vise od 1GB jer se sve poruke mogu arhivirati. Super stvar je sto nema spam-a niti reklama, jer se sve poruke skeniraju pri dolasku. Jeste malo ugrozavanje privatnosti, ali bolje i to nego da mi stizu poruke tipa: "Enlarge your tits for 20 bucks..." itd.

[ momsab @ 16.06.2004. 12:42 ] @
Citat:
ddz:A 'el ima neko ovde gmail account? Za invitation nudim konzervu Nikšićkog :D

Imam ja nalog na gmail.

Citat:
nemanjko
Kako ga dobiti? Napisite nesto korisno za Java zajednicu i stize vam.
Ili, dajte simbolicnu nadoknadu od 120$ administratorima. :)

Da nije malo mnogo 120$ za e-mail server (nadam se da razumete sta hocu da kazem) koji je u beta fazi i jos besplatan?

Citat:
srki:Pa ja sam samo otvorio blog i kada sam se upisao sa desne strane mi je stajao link da se upisem na gmail.

Ima neka fora sa tim da sto vise ljudi prijavis na gmail, samo ne znam o cemu se tacno radi.
[ nemanjko @ 16.06.2004. 13:29 ] @
Citat:
momsab:Da nije malo mnogo 120$ za e-mail server (nadam se da razumete sta hocu da kazem) koji je u beta fazi i jos besplatan?



Salio sam se, naravno. Ima jedan smajli na kraju. :)
[ ddz @ 16.06.2004. 13:41 ] @
Xmm.. zanimljivo... Ja imam blog na bloggeru, nije da sam se nešto ubio od pisanja ali nemam taj link :|
[ old @ 17.06.2004. 02:51 ] @

Nezvanični gmail faq
http://blog.outer-court.com/gmail-faq.html


Na e-bay sad je cena oko 15 usd, oni za 0,01 uglavnom su neozbiljni, a donedavno je išlo oko 70.
Može se sa dosta upornosti iskopati besplatno. (Keyword "invite" pa guglanje).




[ momsab @ 17.06.2004. 16:17 ] @
Aj' to što prodaju nego ne mogu da verujem da će neko da kupi nalog na bespaltnom gmail-u.

Inače, nemojte da se primate preterano na gmail, još uvek je u beta fazi. Ako baš hoćete pozivnicu (prevedeno na srpski), samo da napomenem da ću je od ES-ovaca poslati samo supermoderatorima, tehničkim konsultantima i administratoru.
[ msrdjan @ 18.06.2004. 00:29 ] @
Ja gmail nalog imam vec oko 2 meseca...

Po meni, nista genijalno, ali par jaaaako korisnih sitnica bez dodatnih sranja...

Uostalom kao i google.com: UI je jednostavan, brz, ultra lite, intuitivan... sve naj!

Imaju pretrazivanje mejlova i labele umesto foldera (mozes da kreiras labele, a jedna poruka moze da ima vise labela, npr. Prijatelji, Posao, VAZNO), tako da sve stoji na gomili a mozes pretrazujes na veoma jednostavan nacin ili da filtriras po labelama.

Pored labela, postoje i zvezdice (Star) koje ja postavljam porukama koje su aktuelne (citaj: nisam stigao da procitam/odgovorim...)

Od "foldera" postoje samo Inbox, Sent, All Mail, Spam i Trash.

Pored toga, tu su "virtuelni folderi" Starred i Labels (Prijatelji, Posao, Zabava, VAZNO...). Oni se ponasaju kao Flagged Messages u Outlooku, tj. to su poruke iz raznih foldera ali one koje imaju zvezdicu, odnosno odgovarajucu labelu (oznaku).

Takodje, mozes da kreiras filtere za poruke, pa recimo sve poruke koje zadovoljavaju odredjeni kriterijum (a postoji bogat izbor, po svim kriterijumima uz mogucnost koriscenja naprednije pretrage) mogu automatski da preskoce Inbox i odu u Trash ili All Mail ili gdegod, dobiju labelu(e) ili dobiju Star.

Ne znam, ja Net i email koristim jaaako dugo (od 95/96.), ali stvarno sam odusevljen pojedinim mogucnostima za koje priznajem da su sitnice, ali su po meni genijalne. Pored toga, sve je tacno tamo gde ocekujes da bude i nigde vise. Jeste sareno, ali nije ruzno - boje vizuelno odvajaju celine. Moze da se upravlja i preko tastature. Odlicno radi i na sporoj modemskoj vezi. Slao sam attachmente i od par megabajta...

Ostalo je klasika: Contacts, Report Spam, itd.

Sto se tice otvaranja naloga, ide po sistemu preporuke. Meni je preporuku poslao poznanik koji radi u google.fr. Medjutim, nakon par dana koriscenja (ili odredjenog broja poruka - nisam provalio) i ja sam dobio mogucnost da posaljem par invitationa (Invite your friends to join Gmail!) i, naravno, to sam i uradio.

Pozdrav,
msrdjan

PS: zaboravih da dodam - sada sam se malo oladio od gmaila jer sam navikao da mi je ipak sve na jednom mestu. Mada, ako bi omogucili da mogu nekako da uploadujem sve poruke - rado bih to uradio jer mi je nebrojano puta trebala neka informacija a ja nisam pri svom racunaru...

Bojan Bašić: obrisan deo koji se odnosi na odavno razdeljene pozivnice

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 24.06.2004. u 03:03 GMT]
[ momsab @ 18.06.2004. 12:17 ] @
iskreno da vam kažem, i ja sam se "oladio" od gmail-a, a koristim ga intenzivnije poslednje 2 nedelje. mada, bilo bi lepo kada bih uspeo da spojim mail.ru i gmail potšo bi to bio ubedjlivo najbolji bespatni e-mail server il' šta već.

inače, msrdjan je rekao dosta toga o gmail-u. zanimljivo je da dosta dobro radi iako je beta verzija.
[ Balša @ 19.06.2004. 01:57 ] @
Mene je iznad svega oduševila brzina. Ceo interfejs je izgleda u JavaScriptu, već učitan, tako da se samo po potrebi "sklapa" i "rasklapa" pred očima, a razmena podataka sa serverom odigrava se u pozadini. Ne znam kako im to tačno radi (ni ne zanima me :)) ), ali radi jako lepo.
[ acebzan @ 19.06.2004. 12:58 ] @
koja je maksimalna velicina attachmenta?
ako bude attach no limit, ima gmail da bude jedan od delova piraterije.
zamisli, posalje ti flim na mail ;)
[ velkod @ 19.06.2004. 16:15 ] @
Da li sam ja nesto pogresno skapirao ili svako ko dobije invitation od nekoga ko vec koristi gmail ima pravo da pozove jos par korisnika, a ti korisnici isto imaju pravo da pozovu jos par njih i tako dalje...? Ili samo korisnici koji dobiju invitation od googla mogu da razdele 10 invitationa i to je to?
[ momsab @ 19.06.2004. 18:21 ] @
Ne dobijaš 10 pozivnica već 3, u početku. LM, imaš pravo da pošalješ 3 pozivnice u početku pa kao ti kojima su poslate pozivnice otvore nalog u roku od 2 sedmice onda i oni dobijaju 3 pozivnice (da li odmah ili posle nekoliko dana, ne znam). dodatne pozivnice se dobijaju u zavisnosti od učestalosti korišćenja (provere pošte, pisanje, odgovaranje, slanje pozivnica). Dobih danas 6 pozivnica da pošaljem.

Čini mi se da postoji ograničenje vezano za attachment.

Bojan Bašić: obrisan deo koji se odnosi na odavno razdeljene pozivnice

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 24.06.2004. u 03:20 GMT]
[ Nemanja Dubravac @ 19.06.2004. 18:34 ] @
max 10 MB po mailu in/out
ne primaju se nikakve poruke koje sadrze exe fajl u attachmentu, cak ni ako su u zip-u
[ acebzan @ 19.06.2004. 19:46 ] @
hmm, ako ne moze exe, ili exe u zipu, znaci onda mora da moze exe u rar-u
[ Ni ten ichi ryu @ 19.06.2004. 20:01 ] @
Citat:
max 10 MB po mailu in/out


isto kao i yahoo, samo sto y! ne zabranjuje exe, barem ne izricito.
prijatno iznenadjenje... posto koristim sbc yahoo dsl, do sada sam imao 25MB storage... tek sam sad primetio svoj novi mailbox:
[ acebzan @ 19.06.2004. 21:52 ] @
opa opa, yahoo se uplasio na smrt :)
2GB, sad ti ni ne treba gmail ;)
[ acebzan @ 19.06.2004. 22:07 ] @
Yahoo Mail bug: If you're a user of Yahoo Mail, be careful! If you're sent a Gmail invitation it will likely be filtered into your junkmail folder

eto, cisto da znate ako saljete nekom prijatelju a on je na @yahoo
[ Ni ten ichi ryu @ 20.06.2004. 00:52 ] @
da, ali gmail je dzaba, ja placam za svoj mail ;]

negde sam procitao da hotmail uopste ne prima gmail invitations.
[ Marko_L @ 20.06.2004. 16:09 ] @
Citat:
da, ali gmail je dzaba, ja placam za svoj mail

Uzgred, yahoo free varijanta daje 100MB prostora, maksimalna veličina fajla 10MB, što je u većini slučajeva sasvim dovoljno.
[ acebzan @ 20.06.2004. 17:43 ] @
Citat:
Ni ten ichi ryu:
negde sam procitao da hotmail uopste ne prima gmail invitations.


pa izgleda ce tako pocnu svi veliki webmail servisi.
samo ukljuce filtere i gotova stvar.
vidis kako yahoo lepo namestio ;)
[ momsab @ 20.06.2004. 22:24 ] @
Uplašiše se konkurencije. Izgleda da će google morati da se "otvori" za otvaranje naloga "klasičnim" putem a ne smao putem pozivnica.
[ acebzan @ 21.06.2004. 10:44 ] @
kakva ce navala biti kad puste slobodno registrovanje.
ima da dodje do prebukiranosti servera.
[ Conica @ 21.06.2004. 12:31 ] @
Elem..posle neka dva meseca testiranja, misljenja sam da je google na pravom putu...
Postoje neke funkcionalnosti koje su me zaista prijatno iznenadile, kao recimo grupisanje poruka u, nazovimo ih konverzacije. Naime ako nekome posaljete mail i stigne vam reply na njega, poruke se prikiazuju u tabovima jedan iznad drugog, gde na istoj strani imate pristup svim porukama. To fakticki znaci da svi mailovi tpa re na re: na re: na ... imate na jednoj strani tako da nema vise zesce dosadnog skakutanja po mailboxu ne bih li pronasla koji mail se na koji odnosi. Naravno u email klijentima postojalo je cuvanje sadrzaja prethodnog pristiglog maila u onom koji se salje, ali je to povecavalo njegovu velicinu, da ne spominjem da volim da pisem ciste mailove, pa prethodni sadrzaj brisem.
Zatim ako zelite da kreirate mail, postoji mogucnost da jednim klikom "compose" izbaci u novi prozor, a sadrzaj parent-a se vrati na stranicu sa koje ste compose pozvali...elegantno.

Da li cemo videti ovakvu funkcionalnost uskoro i kod ostalih web mailova kao i klijenata??..hm

Ima i nekoliko sitnih propusta, recimo ne moze da se klikne na TO: u cilju odabira adrese prilikom kreiranja maila, ali s obzirom da su se lepo zahvalili za feedback, verujem da ce taj i slicni propusti biti uskoro reseni....

U svakom slucaju, pozdrav od zadovoljnog korisnika

cheers
Cony
[ random @ 21.06.2004. 15:26 ] @
Niko ovde ne pominje jednu od velikih prednosti GMaila, a to je Unicode (UTF-8). To je prva stvar koja me je oduševila.

Inače, zanimljivo je da Yahoo i Hotmail automatski prebacuju pozivnice poslate sa GMaila u bulk/spam fasciklu, ili ih odbijaju. Potvrđeno u praksi.

http://slashdot.org/article.pl?sid=04/06/21/1150236
[ acebzan @ 21.06.2004. 15:52 ] @
pa rekoh ja, nece Hotmail i Y! da izgube clanove.
Mada mi se od gmail-a svidjaju skracenice preko tastature ;) ono, pritisnes c i on ti otvori compose. Mnogo lepo. Moram i ja koji feedback da im posaljem, al zaboravio sam sada sta sam hteo da im pisem,
[ acebzan @ 21.06.2004. 20:05 ] @
koliko je potrebno da se ceka da bi novi korisnik dobio mogucnost za invite ?
[ NLO @ 21.06.2004. 20:17 ] @
mislim da nije fora u tome koliko vremena prodje nego u tome koliko se koristi..
ja sam se cesto logovao, i 'uploadovo' sam oko 15mb, i ovo je 2 put kako dobijam da mogu da shaljem invitatione, a regovoao sam se pre oko nedelju dana..
[ msrdjan @ 21.06.2004. 21:43 ] @
Da, ovo za organizovanje poruka u conversatione sto je conica napisala sam zaboravio prosli put da navedem, a jedna je od stvari koja mi se jako dopala kod gmaila.

Sto se ubacivanja To:, Cc: i Bcc: tice, istina je da ne moze da se klikne pa da se doda, ali postoji potpuno fukncionalni Autocomplete pri upisu adrese kao kod Outlooka. Naravno, ni taj feature nebi bio na odmet... Zahvalicemo se conici ako ga dodaju :)

Pozdrav,
msrdjan
[ msrdjan @ 21.06.2004. 21:53 ] @
Ups, napisah prethodnu poruku, pa reko': "ajd' da pogledam kako su napravili onaj Autocomplete u javascriptu".
Imah i sta da vidim... Pogledajte attachovane slike...

Nadam se samo da ovo nece cesto da se desava :(

Pozdrav,
msrdjan

PS: nisam umeo da prikacim attachment na post!?! Evo snapshotova na:

http://yubc.net/~leo/2004-06-21-2245h_err1.png
http://yubc.net/~leo/2004-06-21-2245h_err2.png

PPS: nasao sam, evo i attachmenta u slucaju da obrisem fajlove sa yubc-a.
[ momsab @ 22.06.2004. 14:40 ] @
random, mail.ru, koga smatram mnoooooogo boljim od Hotmail i Y!Mail, je odavno na utf-8. Šta više, za sada je mail.ru bolji od Gmail zbog pristupa preko wap-a, besplatnog korišćenja pop3 i smtp. Gmail-u zameram zbog onolike "sigurnosti" i što jede g**** što moram da koristim odgovarajuće podešene browser-e (za mail.ru, Y!Mail i HotMail to ne važi).

Da li na broj pozivnica koje dobijate utiče i slanje pozivnica od strane onih kojima ste psolali pozivnicu ranije?

Da mi je samo znati što se ja mlatim sa ovim Gmail-om na ES-u kad treba da spremam ispite...



[ acebzan @ 22.06.2004. 16:41 ] @
Evo sad sam probao da posaljem mail sa prikacenim titlovima, 10 put
sam dobio odgovor da probam kasnije,
[ acebzan @ 23.06.2004. 15:44 ] @
cekaj, kako to da si dobio mogucnost da pozoves nove ljude?
koliko vec dugo koristis gmail, jer se ja ovde cimam sa ovim 3 dana, i
jos im poslao feedback al ono nista :)
[ acebzan @ 23.06.2004. 17:01 ] @
nego recimo korisnik Balša.
U google mailu ne piše Balša nego BalÅ¡a
[ ventura @ 23.06.2004. 17:05 ] @
Ovaj google mail je odlican...

Cim dobijem invitatione, podelicu ih ovde...

Dobra fora je sto kad flagujes/starujes poruku, onda imas poseban folder gde pregledas samo flagovane poruke...

Dobra fora je sto cim kliknes na link gmail iz favorites-a, odmah te prosledjuje na inbox, bez logovanja (ako si odabrao tu opciju)

ono sa labelima mi nije najjasnije, al jebem li ga, valjda ce da sluzi necemu...

brz je strasno, sto mi se svidja... sve u svemu, odlicna stvar...
[ Balša @ 23.06.2004. 17:13 ] @
Citat:
acebzan:nego recimo korisnik Balša.
U google mailu ne piše Balša nego BalÅ¡a


Nisam najbolje razumeo? Misliš, ne ispisuju se pravilno naša slova na Gmailu ili šta?
Trebalo bi valjda samo podesiti browser na UTF8, ako već nije tako po automatici.
[ acebzan @ 23.06.2004. 18:27 ] @
Balsa --> Pa podesen je na UTF8. Ne znam koji mu je.
isto se desava i sa grckim slovima, nekad ih u subjectu ispise kako
treba, ali zato ako su u poruci, nece mi ispisuje grcka slova.

Ventura --> pa labele ti dodju kao folderi,
recimo, ja sam napravio folder [es] i stavio da sve sto ima u sebi
EliteSecurity ide tu.
[ acebzan @ 23.06.2004. 20:21 ] @
evo poruka pre par minuta:
Oops... the system was unable to perform your operation.
Please try again in a few seconds.

pokusavam vac nekoliko minuta :)

nego, moderator bi mogao da obrise poruke od onih koji su dobili invite.
[ acebzan @ 23.06.2004. 21:39 ] @
Sta ovde nije dobro?
http://aca-coa.0catch.com/gmail1.jpg
napomena: iskopirajte link, otvorite novi IE/Opera/Netscape prozor i tamo ubaci link, inace nece raditi!
[ TiXo @ 23.06.2004. 22:24 ] @
tvoj browser ;)
[ Balša @ 23.06.2004. 22:27 ] @
Očigledno je problem u tome kako ES kodira naša slova u "From:" polju zaglavlja poruke.
[ Bojan Basic @ 24.06.2004. 00:49 ] @
Ajde ovako da se dogovorimo. Pošto očigledno trka "hoću i ja pozivnicu" ne planira da prestane u skorije vreme, otvorio sam temu http://www.elitesecurity.org/tema/58611, tamo pročitajte objašnjenje i koristite.
[ Mihailo @ 24.06.2004. 11:22 ] @
Nešto imam utisak da mi gmail filtrira newsletter-e (zdnet, itword..). Da nisu malo preterali sa filterima?
[ acebzan @ 24.06.2004. 11:32 ] @
a jel si pogledao da nisu mozda u SPAM labeli ?
da li mislis na filtriranje poruka pre nego sto ona stigne do tvog sanduceta?
mada zasto bi filtrirali, kad ti imas opciju sam za to + opciju da
prijavis ako je takva poruka spam.
[ Mihailo @ 24.06.2004. 11:34 ] @
Da, newsletteri uopšte ne dođu. Nema ih u „spam“.
[ acebzan @ 24.06.2004. 11:43 ] @
a probaj sebi sa nekog maila da posaljes istu poruku koju si dobio od ZDneta,
npr. stavi isti subject koji je i stavljen u mailu od ZDNeta, i tekst
poruke neka bude isti kao u newsletteru, i vidi dal ce da stigne.
[ Mihailo @ 24.06.2004. 11:54 ] @
Stigne. Možda filtrira po „from“ adresi !?
[ Nemanja Jakovljevic @ 24.06.2004. 16:22 ] @
podigni kod sebe smtp server, i stavi u from polje to sto stoji inace
[ Mihailo @ 24.06.2004. 19:03 ] @
Nemam baš toliko vremena da se nadmudrujem s filterima.
Hteo sad da čujem druga iskustva.
[ momsab @ 24.06.2004. 21:22 ] @
e, pojaviše se napokon reklame

napokon da mi se popuni taj prostor sa strane
[ acebzan @ 24.06.2004. 21:34 ] @
Mislis sa desne strane ?
meni se to pojavljuje, recimo citao sam mail u kom sam imao rec Greece,
i ladno reklame za grcku, agencije i gluposti neke
[ old @ 26.06.2004. 03:54 ] @

Za (besplatnu) proveru zauzetosti korisničkih imena gmail-a:

http://www.gmailster.com
[ acebzan @ 26.06.2004. 17:55 ] @
pa jeftinije na ebayu i gmailswapu,
a ja, pazi molim te, dobio danas 1 invite, bruka...
[ momsab @ 26.06.2004. 18:36 ] @
samo 1?!!

ja sam dobio 6 novih kada mi je profesorka poslala e-pismo vezano za Linux :)
mora da dr, akademska mreža i Linux imaju uticaja na to koliko će pozivnica da udele korisniku
[ acebzan @ 26.06.2004. 18:50 ] @
ej, jos im ja i feedback saljem, i jos mi odgovore da se zahvaljuju i
da im javim ako jos budem imao nekih problema, a oni 1 :)
al dobro, daj forwarduj mi taj mail o Linuxu, mozda mi se posreci ;)
[ momsab @ 26.06.2004. 20:53 ] @
prbolem je što se e-pismo odnosi na događaj od utorka :(

ništa ti ne znači da ti šaljem

a i šta će ti pozivnice, kad su još uvek u beta fazi? ako pozoveš još ljudi pojaviće se novi problemi :(
[ acebzan @ 27.06.2004. 12:18 ] @
Ma cimanje :) ne znam da li do dobijanja invite-a utice sadrzaj poruka
koje dobijas?
Reci mi koliko si ti dana korisnik gmaila, mislim da ga ja koristim
oko 6 dana, tj. juce bio 6. dan i dobio taj invite. Valjda ce mi padne
jos koji invite.
[ momsab @ 27.06.2004. 18:09 ] @
računaj dani otkako sam posalo poruku o Gmail-u+5do10 dana

[Ovu poruku je menjao momsab dana 28.06.2004. u 11:25 GMT]
[ NikolaVeber @ 27.06.2004. 18:13 ] @
Pa treba da pozoves vise ljudi, tj predpostavljam da konrolisano povecevaju broj korisnika da bi videli kako se aplikacija skalira i na vreme resili eventualne probleme koje nosi vece opterecenje.
[ Veljko @ 02.07.2004. 18:46 ] @
Evo ti onda dva GB !
http://www.aventuremail.com/

2GB mail storage!
[ Ni ten ichi ryu @ 02.07.2004. 19:12 ] @
"no such restrictions attachment sizes"

nije loše.
[ momsab @ 02.07.2004. 19:58 ] @

nešto neće da se otvori :(
[ del-boy @ 02.07.2004. 20:13 ] @
Ma menije otvorio, ali ne registruju nove članove!
[ boki @ 03.07.2004. 08:43 ] @
Evo i ja dobio jedan inovision pa ko prvi baci PP sa Imenom prezimenom i mailom dobije.... ajte ko rano rani jednu srecu grabi :))


PRODATO
[ Veljko @ 03.07.2004. 09:41 ] @
Hvala boki!

[ acebzan @ 03.07.2004. 11:42 ] @
nemoj ovde da stavljate poruke sa kojima delite invite,
imate otvorenu temu za te stvari:
http://www.elitesecurity.org/tema/58611
[ Mihailo @ 05.07.2004. 02:03 ] @
Newsletter-i su počeli da dolaze.. Sad je sve OK.

+ malo info

Citat:

Hello,

Thank you for your suggestion -- we are forwarding it to the appropriate
team. We certainly appreciate hearing from Gmail users and encourage you
to continue to let us know how we can improve the Gmail experience.

You might be interested to hear that we are working on many upcoming
features, including the following:

- Automatic forwarding of your email to another account
- Plain HTML version of Gmail
- Export Contacts

We hope you enjoy Google's approach to email.

Sincerely,

The Gmail Team
[ momsab @ 06.07.2004. 15:34 ] @
radi li nekome Gmail preko Opere? ja prob'o, kaze da treba ActiveX.

posle sam Operu namestio da se prepoznaje kao Opera i proradilo je mada bolje radi preko IE :(
[ Safet Beriša @ 06.07.2004. 16:11 ] @
Pa misli da koristiš IE pa onda očekuje da koristiš i ActiveX i kad ga ne nađe normalno ne radi. Ja sa Operom mogu samo da se ulogujem i onda mi se ispiše ono "Loading..." gore levo i coolira, nešto se kao učitava ali na kraju ne bude ništa od toga.

Citat:
Gmail with Opera-Browser?

it won't work because your browser must support XMLHttpRequest ie uses activex to implement it and gecko browsers support it but implement it differently
it's a shame because i use opera
there should be a fix by 7.60 as opera and google are working on it


Citat:
My Opera Forums » Opera Topics » Open the Web » Google Mail!

As someone mentioned already, the problem is that Opera does not support XMLHttpRequest to let a JavaScript request files from a server. There are other ways to implement similar functionality (for instance add SCRIPT elements to a document through the DOM or load content in hidden frames) but it seems XMLHttpRequest is being quite useful.

XMLHttpRequest is a functionality not covered by any standards. It is invented by Microsoft and also implemented in Mozilla and other Gecko-based browsers (though slightly differently since MS's implementation uses ActiveX).

Because it is non-standard and has not been widely used before, it has not been considered very important to implement. Since a major site like GMail now starts making very good use of it of course it will have to be supported. I can not promise when but it will happen. So, rest your arguments - we will be working on it :-)
[ Veljko @ 08.07.2004. 18:16 ] @
A ume i da se zbuni ;)
[ momsab @ 18.07.2004. 23:01 ] @
Poboljšanja

pnos postojećeg adresara, nešto u vezi potpisa i podrška za Safari
[ Mihailo @ 18.07.2004. 23:05 ] @
Neće da uveze csv iz Tbirda.. bedak.
Nego, jel sam dobro shvatio da nema načina da se poruke prikazuju bez automatskog thread-ovanja?
[ boki @ 19.07.2004. 00:44 ] @

Meni je ovo thread-ovanje mnogo dobro za pracenje ES-a preko mailing liste.=
[ tsebaj @ 20.07.2004. 12:04 ] @
2. How much does Gmail cost?

Gmail is a free service and includes 1,000 megabytes of storage with each account. However, Gmail is still in preview mode as we test it to work out the kinks. So for now, it's not generally available.

Da ovo gore sam kopirao sa google mail ali kako se prijaviti da postaneš korisnik njihov U SVAKOM SLUČAJU AKO SE MOGU PRIJAVIT KAKO NEKA MI NETKO POMOGNE
[ markom @ 20.07.2004. 12:26 ] @
Ima posebna tema na ovom forumu koja se bavi ovime. Zove se "Gmail invites" ili tako nešto. Najbolje je tamo da pitaš.

Marko.
[ old @ 20.07.2004. 13:51 ] @
Ima i u ovoj temi, oko cetvrte strane...
[ noviKorisnik @ 23.08.2004. 10:25 ] @
[ momsab @ 23.08.2004. 11:12 ] @
Ništa čudno. Gmail još uvek nije gotov. Koristi to što pofržava (IE, Mozilla...) i nećeš imati frku. Koliko sam upućen, uskoro bi trebalo i Opera 100% da podržava (neko spomene od verzije 7.60)
[ noviKorisnik @ 23.08.2004. 11:26 ] @
Koristim Firefox 0.9.3 ali ovaj to ne može da skonta jer sam promenio string za identifikaciju browsera ;) Naravno, zaboravio sam kako se to radi pa ne mogu da vratim na prvobitno stanje. Ne želim da instaliram još jednu ekstenziju koja radi baš to, pre ću da dopustim da mi id string ostane "bre". Gmail inače svoje radi kako treba.
[ momsab @ 30.08.2004. 11:06 ] @
Koji su kriterijumi za dobijanje pozivnica? U poslednje vreme ih dobijam mali milion. Recimo, pošaljem 5 pozivnica, oni ih iskoriste i ubrzo dobijem novih 5 pozivnica.

Ludo za medalju
[ noviKorisnik @ 30.08.2004. 11:31 ] @
To je sada poprimilo epidemiološke razmere. Vidi se lepo ovde na ES na temi za slanje pozivnica. Ja sam pre 10 dana otvorio nalog, nakon 2 dana sam već dobio mogućnost za 1 invite, a evo sada ih stiglo još 6...
[ boki @ 30.08.2004. 11:54 ] @
Da,.. masovno se dele pozivnice, verovatno ce Gmail uskoro biti
otvoren.. ja kako sam ispuco prvih 6 odma sam dobio jos 6 a moj drug
cim je otvorio nalog imao je 6 pozivnica....
[ acebzan @ 30.08.2004. 12:47 ] @
Compose a message in a new window by pressing "Shift" while clicking Compose Mail or Reply.

Dakle, radi ono Shift + C i u novom prozoru dobijate da posaljete mail.
[ koja @ 31.08.2004. 15:59 ] @
I GMX je omogucio svojim korisnicima da se sluze mailboxom velicine 1gb. Ne treba ti invite, nije beta, radi savrseno.

www.gmx.net

[ crews_adder @ 26.09.2004. 23:58 ] @
Cestitamo!!!

Ipak, www.directbox.com nudi mailbox velicine 1500MB, FREE je, ima podrsku za POP3 i SMTP...
[ snipa @ 30.09.2004. 00:00 ] @
... gmail dobio reklamne poruke .. .blah :( eto toliko od adds free
[ Safet Beriša @ 30.09.2004. 00:34 ] @
Ako misliš na one poruke koje se pojavljuju s desne strane kad čitaš poštu, one su od početka bile u igri.
[ drb_ @ 08.10.2004. 19:38 ] @
Zna li iko kad ce na gmail-u postati aktivan pop3/smtp i da li ce uopste biti omogucen takav pristup.
Do tad za windows pokusajte sa ovim programom, za linux jos nista nisam nasao
http://www.neowin.net/forum/index.php?showtopic=169789
[ Bojan Basic @ 08.10.2004. 19:54 ] @
Gmail polako pokazuje svoje pravo lice: otkako sam otvorio account nigde nisam napisao svoju tamošnju adresu niti sam bilo šta slao i primao odatle - jednostavno, kao da ne postoji (i otvorio sam ga za zlu ne trebalo a ne za korišćenje). I pitam ja vas, odakle mi se stvoriše 3 spama u sandučetu?
[ acebzan @ 08.10.2004. 20:27 ] @
Nece biti pop/smtp. Zasto bi ti inace dali 1gb? svrha svega je da sve
imas na netu, na jednom mestu i da koristis njihov search.

Bojane, 3 spama? Ovde ni jedan jedini spam nisam dobio... a inace mail
ima dosta ljudi, postavljen na raznim forumima. Ne znam. Da nisi na
pr0n sajtovima :)?
[ rajco @ 08.10.2004. 21:56 ] @
Citat:
Bojan Basic: Gmail polako pokazuje svoje pravo lice: otkako sam otvorio account nigde nisam napisao svoju tamošnju adresu niti sam bilo šta slao i primao odatle - jednostavno, kao da ne postoji (i otvorio sam ga za zlu ne trebalo a ne za korišćenje). I pitam ja vas, odakle mi se stvoriše 3 spama u sandučetu?

A da tvoje korisničko ime nije bbasic?
[ aleksandaraleksandar @ 08.10.2004. 22:03 ] @
bice pop3/smtp
[ Bojan Basic @ 08.10.2004. 22:05 ] @
Citat:
rajco:
A da tvoje korisničko ime nije bbasic?

Jeste mi adresa ta što si pomenuo (btw. ja sam menjao tvoju poruku, izbrisao sam adresu i ostavio samo korisničko ime), rekoh da nigde nisam napisao eksplicitnu adresu, znači, nigde ne piše bbasic pa onda onaj znak koji se popularno zove "majmunče" pa onda gmail.com. Nije nikakva mudrost pogoditi moju adresu kad mi je ime isto na svim provajderima, ali čisto sumnjam da me dotični spameri poznaju pa su proveravali gde sve imam otvoren nalog i pogađali da mi je korisničko ime verovatno isto i ovde.

Zaboravih da napomenem, od te tri poruke dve su detektovane kao spam i premeštene u za to predviđen folder a jedna je ostala u Inbox-u, ako je to nešto bitno.
[ acebzan @ 08.10.2004. 22:49 ] @
Pa prijavi te poruke kao spam. Probaj tako.
[ Bojan Basic @ 08.10.2004. 22:58 ] @
Ma vidi ovako, nismo se razumeli.

Jesam ja prijavio sve to kao spam a osim toga boli me uvo da li će neko da mi napuni sanduče koje ne koristim glupostima ili neće, pitanje je bilo odakle sve to? Ako Google tu nije umešao svoje prste onda ne znam ko jeste.
[ Safet Beriša @ 09.10.2004. 01:12 ] @
Može biti da je problem u relativno kratkom usernameu - ja sam na nekim mojim mail adresama dobijao spam adresiran na više adresa (u To: polju) od kojih su sve bile neka varijacija na temu safetb - safetf, safetv... i još razne kojekakve slične kombinacije. Ja sam iz toga izvukao zaključak da možda neki spameri prosto generišu gomilu tih kratkih adresa i onda ih spamuju po nekom "lucky guess" principu. Naravno ne mora da znači da sam u pravu, ali je moguće.
[ drb_ @ 11.10.2004. 09:20 ] @
GMail Drive shell extension

GMail Drive is a Shell Namespace Extension that creates a virtual filesystem around your Google GMail account, allowing you to use GMail as a storage medium.

GMail Drive creates a virtual filesystem on top of your Google GMail account and enables you to save and retrieve files stored on your GMail account directly from inside Windows Explorer. GMail Drive literally adds a new drive to your computer under the My Computer folder, where you can create new folders, copy and drag'n'drop files to.

Ever since Google started to offer users a GMail e-mail account, which includes storage space of a 1000 megabytes, you have had plenty of storage space but not a lot to fill it up with. With GMail Drive you can easily copy files to your GMail account and retrieve them again.
When you create a new file using GMail Drive, it generates an e-mail and posts it to your account. The e-mail appears in your normal Inbox folder, and the file is attached as an e-mail attachment. GMail Drive periodically checks your mail account (using the GMail search function) to see if new files have arrived and to rebuild the directory structures. But basically GMail Drive acts as any other hard-drive installed on your computer.
You can copy files to and from the GMail Drive folder simply by using drag'n'drop like you're used to with the normal Explorer folders.

Because the GMail files will clutter up your Inbox folder, you may wish to create a filter in GMail to automatically move the files (prefixed with the GMAILFS letters) to your archived mail folder.

Please note that GMail Drive is still an experimental tool. There's still a number of limitations of the file-system (such as total filename size must be less than 40 characters), and it doesn't make full use of the secure internet protocols available.
Installation Requirements
Internet Explorer 5 or better

Evo i linka:
http://www.ahuntjens.nl/uploader/uploads/gmailfs.zip
Ja sam probao i radi super!
[ acebzan @ 11.10.2004. 10:26 ] @
Mada ja tek sada vidim da imamo i GmailInstaller.exe za skidanje:
The Gmail Notifier is a downloadable Windows application that alerts
you when you have new Gmail messages. It displays an icon in your
system tray to let you know if you have unread Gmail messages, and
shows you their subjects, senders and snippets, all without your
having to open a web browser.
[ blablablabla @ 12.10.2004. 16:35 ] @
Aman ljudi kako ste otvorili gmail nalog ??????????????

Hvala na konstruktivnim odgovorima
[ acebzan @ 12.10.2004. 16:42 ] @
Pa pogledaj topovanu temu: Gmail invites.
[ Chiller @ 12.10.2004. 22:15 ] @
Mrzelo me sve da citam, pa ako se ponavljam... :)

Ovako, 1 GB prostora na hard disku, za obicne smrtnike (krajnje potrosace) kosta oko 60 euro centi. Za jednu veliku firmu, tipa Google kosta mozda jedno 20 centi po GB.

Sa malo matematike stizemo da ako ce imati 1.000.000 korisnika, treba im

20 x 1.000.000 = 20.000.000 centi, sto mu doce 200.000 evrica za sve to. Sto u principu nije toliko velika lova.

Drugo - nece svaki korisnik imati LICNO svojih gigabajt. Mi cemo imati LIMIT 1 gig. Sto znaci, da ako stoje 2 korisnika na 1 GIG, svaki od nas ce da koristi po recimo 300-400. Ako ja predjem pola (500 mega), automatski mi se pripisuje novi cluster od jos 500 i tu udaram u limit. Kolike velicine ce im biti clusteri koji ce se dodeljivati - ne znam, ali neka idu po 500, pa im za pocetak treba ne 200.000 nego 100.000 evra.

Hotmail - kada im rikne tako jedan cluster - ne opravljaju ga nego stave nov jer ih manje kosta...

Prema tome nista nije ne realno. Treba sacekati pa videti. I usput vec postoje nalozi sa 1 gb prostora... :)

Poz,
Sale

Edit: typo
[ momsab @ 05.12.2004. 20:43 ] @
Gmail izgleda da ne ume sam da obriše spam poruke već ih ubacuje u spma folder gde se brišu posle 30 dana ???

Ludilo!... Mail.ru je to mnogo bolje resio pa im promakne 1-2 spama jednom u 2 meseca i to je sve.
[ JogyII @ 06.12.2004. 07:33 ] @
pa ovo nije bug, nego feauture

salu na stranu, ako negledas u taj folder, kao sto nebi trebao spama nema, a taj folder je kao jedna dodatna opcija koju taj mail.ru verovatno nema koja ti pokazuje koji je sve spam filtriran u poslednjih 30 dana





[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 06.12.2004. u 12:10 GMT+1]
[ Nemanja Dubravac @ 06.12.2004. 08:42 ] @
momsab, zamisli da ti greskom neki mail koji lici na spam okarakterise kao spam i uopste ga ne prikaze?
google-ov nacin je bolji
[ bukovski @ 07.12.2004. 02:00 ] @
poceli su sa spamom bar kod mene imam vec 20 poruka koje nema veze odakle su dosle. taj mail je samo private imam na yahoo sa kog se prikavljujem kapis. Polako ali sigurno i on ce posustati. mada mi lsuzi i vise nego odlicno mnogo brze se ucitava nego pr.mail.yahoo

a cesto mi i izlazi tako da ...

Server Error

Gmail is temporarily unavailable. Cross your fingers and try again in a few minutes. We're sorry for the inconvenience
[ DelTroter @ 06.04.2005. 14:46 ] @
Ja imam 2,1 GB slobonog prostora na gmailu

[ jera @ 30.12.2005. 14:39 ] @
Evo, imam jedan problem:

Zeleo bih da koristim gmail do kraja zivota, ali imam nalog kod isp-a (ptt.yu).
Problem je u tome da mnogo ljudi zna samo tu adresu ( [email protected] ), a ja ne koristim imenik da bih mogao svima da posaljem obavestenje o promeni mail-a.

Postoji li nesto sto bi automatski po slanju mail-a na [email protected] preusmerilo na moj sadasnji tosimir@gmail ?
[ Deda_Mraz @ 30.12.2005. 22:09 ] @
Pa nakucaj neko obaveštenje da si promenio nalog...ili u ptopisu stavi da će ti od npr 5-6 januara biti adresa gmail.com...

ne vidim kakav je problem tu da pošalješ svima mejl o promeni tvoje adrese???