[ Zlatni_bg @ 26.01.2017. 21:49 ] @
Pozdrav,

Stari zvucnici su mi odsluzili svoje, i iskreno taj 5.1 Xwave sistem koji sam imao nikad nije bio ni namenjen za rad na kompjuteru. Bass je previse gusio satelite i slabo su se razumeli visoki tonovi.

Danas odlucim da je vreme za menjanje, odem i uzmem Logitech Z533. Pre toga u radnji isprobao par, ovi mi se najvise svideli, ostali su Microlab, Genius, mala razlika u ceni pa sam se odlucio za njih. Dodjem kuci, upalim ih, konektujem na racunar, i pre toga cujem sustanje iz satelita. Pokusacu da najbolje opisem svoj problem.

Ono sto cujem je sustanje, kao kada nesto pojacate do kraja a nema nikakvog audio signala. Desava se i kada je racunar iskljucen, kada je aux kabl iskljucen, kada u 2.1 sistem ne ide nista sem kabla za napajanje. Pokusao sam da ih pomerim negde gde mozda ima manje smetnji i nije pomoglo. Ton je konstantan, ne prestaje, kada ima zvuka i dalje se cuje u pozadini, kada je aux prikljucen cuje se i dalje, kada je aux prikljucen na kompjuter cuje se i dalje, dakle konstantno se cuje, nevezano za to sta je prikaceno na sistem i da li je ista prikaceno na sistem. Nije mi nepodnosljivo (1 dan ih imam tek) ali tih rad za kompjuterom vise nije tih rad, cuje se to sustanje.

Da li mozete da mi date neki savet sta da radim? Pokusao sam zvucnike da pomerim u drugi deo stana gde bi trebalo da gotovo nema smetnji od uredjaja iz stana, i i dalje imam isti problem. Da ih reklamiram s obzirom da sam ih danas uzeo? Nadglasava mi cak 2 JetFlo ventilatora, G1 GTX970 graficku kartu sa 3 ventilatora i jos 3 high-pressure ventilatora za vodeno hladjenje u kucistu. Strujni kabl je bez uzemljenja i ne moze da se promeni.
[ Zlatni_bg @ 26.01.2017. 22:55 ] @
Mali dodatak... lista "critical reviews" sa amazon.co.uk:

https://www.amazon.co.uk/Logit...Star=critical&pageNumber=1

Izgleda da ceo model ima taj problem. E sad, ili pada reklamacija ili moje navikavanje na to. Primetio sam da je najizrazenije kada su sateliti okrenuti ka meni, da li ima poente okretati ih u stranu za nekih 60 stepeni od polozaja ka meni, ili ih podici na neku policu? Po 15W su ali imam utisak da ne cujem najvise tonove kada ih tako namestim.
[ zeoN_Rider @ 27.01.2017. 01:00 ] @
Reklamiraj i zameni za Microlab.
[ Zlatni_bg @ 27.01.2017. 02:51 ] @
Vau Zeon, nisam ocekivao takav odgovor od tebe :) Mislio sam da su Microlab ustvari kod nas postali precenjeni OEM kinezi? Imas li neku preporuku modela do 13-14 hiljada? Upotreba mi je generalno za igranje igara i slusanje muzike pri programiranju i dizajnu. Filmove ne gledam na desktopu, a iskreno najbitnije od svega mi je da su visoki tonovi cisti i jasni. Bass mi i ne igra neku ulogu. Imam jedne logitech 2.0 od 6W koje sam dobio uz stari lap top i odusevljen sam bio i snagom i jasnocom zvuka, zato sam odlucio da je pametno uzeti Logitech, ali ispada da sam se prevario, bar kad je ovaj model u pitanju. Znam da se ovde bavite i pojacalima koja su skuplja od svih mojih audio sistema zajedno pa bi mi znacila neka vasa preporuka za narednih 5-7 godina. Ne odvrcem zvucnike do kraja, zivim u velikoj zgradi, i ovih 60W koje Z533 ima koristim max do pola.
[ gilopile @ 27.01.2017. 07:27 ] @
Znaci, taj sum je kao da si odrvnuo Z533 na MAX, a 3.5mm ukljucen u komp i smanjeno na njemu na 0?

Ako je intezitet suma uvek isti i kad pojacas na Z533 i kada smanjis, onda je to izgleda tako. Lose projektovano, rekao bih.
Za svaki slucaj, odi u radnju i poslusaj druge Z533, pa ako je isto to je to. Vrati i uzmi nesto drugo, moze Microlab.
[ zeoN_Rider @ 27.01.2017. 08:08 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Vau Zeon, nisam ocekivao takav odgovor od tebe :) Mislio sam da su Microlab ustvari kod nas postali precenjeni OEM kinezi? Imas li neku preporuku modela do 13-14 hiljada?


Ma sve su to Kinezi. Posedujem dva para Mikcrolab zvučnika ali bez subvufera. To svira dobro a i prilično glasno.

Model je B73 ali sada ima i boljih modela za malo para.


[Ovu poruku je menjao zeoN_Rider dana 27.01.2017. u 09:48 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 28.01.2017. 03:46 ] @
Citat:
gilopile:
Znaci, taj sum je kao da si odrvnuo Z533 na MAX, a 3.5mm ukljucen u komp i smanjeno na njemu na 0?

Ako je intezitet suma uvek isti i kad pojacas na Z533 i kada smanjis, onda je to izgleda tako. Lose projektovano, rekao bih.
Za svaki slucaj, odi u radnju i poslusaj druge Z533, pa ako je isto to je to. Vrati i uzmi nesto drugo, moze Microlab.


Otprilike tako, cuje se kao kada je prikacen izvor zvuka na obicnim zvucnicima i da se odvrnu do kraja pa se cuje ona "fals" tisina, samo sto se to desava kada su zvucnici smanjeni na 0% i kada nemaju nijedan ulaz zakacen sem strujnog. Naravno probao i telefon samo da zakacim bez icega da pustim ali da ne hvata iz vazduha kabl signale, isto, znaci suste pa suste, nema leka. Poredjenja radi, kada uzmem satelite i stavim ih na oba uva kao neke slusalice, sustanje je toliko kao da sam pustio neku kisu na kompjuteru i odvrnuo do kraja. Imam KOSS slusalice i na 0% se cuje to brujanje kao kad KOSS odvrnem do kraja. Ne znam drugacije kako bih predstavio to.

Ovi stari su radili slicnu stvar ali sam sve to eliminisao menjanjem kablova od woofera do zvucnika, ciscenjem kontakata i unutrasnjosti woofera (pojacalo je u wooferu) i tako sto sam stiroporom izolovao deo gde je trafo od ostatka kutije (nista drugo nisam imao pri ruci). Verujem da je ovo visokofrekventno brujanje jer se cuje srazmerno tome koliko uho okrenem ka satelitima. Ako ih okrenem od sebe skoro da ga ne cujem ali kao sto rekoh poenta satelita je da budu okrenuti ka meni.

Da li biste mogli da mi date misljenje o ovim zvucnicima, s obzirom da sam ih poslusao u radnji i delovali su mi okej, samo sto na stanju nisu imali zapakovane, i zato sto je razlika u ceni bila 1000rsd odlucio sam se da je pametnije da uzmem logitech? http://www.winwin.rs/zvucnici-...000-gx-70w-gaming-1183745.html
[ zeoN_Rider @ 28.01.2017. 08:38 ] @
Citat:
Zlatni_bg

Da li biste mogli da mi date misljenje o ovim zvucnicima, http://www.winwin.rs/zvucnici-...000-gx-70w-gaming-1183745.html


Dok rade dobri su, zvučnici u satelitima imaju manu da se posle izvesnog vremena razlepi aluminijumska membrana od kalemskog tela i svaka intervencija na njima se vidi i to dobrano.
[ Zlatni_bg @ 28.01.2017. 10:11 ] @
Imao si iskustva sa tim ili je pretpostavka? To je slucaj sa svim GW 2.1 modelima? Da li je onda ovo bolji izbor: http://www.winwin.rs/zvucnici-2-1-microlab-fc360-54w-1145944.html - nesto slabiji woofer ali takodje odvojeno pojacalo i solidni sateliti.
[ zeoN_Rider @ 28.01.2017. 10:57 ] @
Citat:
Zlatni_bg: Imao si iskustva sa tim ili je pretpostavka?


Ma već na tri četiri komada sam menjao te drajvere.
[ Zlatni_bg @ 28.01.2017. 11:40 ] @
Steta, delovalo mi je kao da imaju najbolje satelite od svih i da trpe najmanje opterecenje, drajveri 3 inca a obicno su od 2". Sada i od njih moram da bezim, a delovali su kao najbolja opcija pored Logitecha.

Da li bi mi savetovao da uzmem Microlab FC360 onda? I da li vrede tih ~10 hiljada ili je svejedno da li uzeo neku verziju sa pojacalom u vuferu poput http://emmi.rs/zvu%C4%8Dnici-(...dicija.11.html?productId=50374 ? I da li bi me savetovao da uzimam uopste 2.1 sistem ili cak i za kompjuter da uzmem 2.0 zvucnike?

Hvala puno na dosadasnjim informacijama, drago mi je iz prve ruke da cujem, olaksava izbor a u radnji ne mogu da izuzmem gomilu faktora poput ogromne prostorije i slicno, isto tako nisam primetio i ovo brujanje na logitechu (nije mi ni palo na pamet posle 2.0 logitecha koje posedujem).
[ zeoN_Rider @ 28.01.2017. 12:10 ] @
Citat:
Zlatni_bg

Da li bi mi savetovao da uzmem Microlab FC360 onda? I da li vrede tih ~10 hiljada ili je svejedno da li uzeo neku verziju sa pojacalom u vuferu poput http://emmi.rs/zvučnici-(20-i...dicija.11.html?productId=50374 ? I da li bi me savetovao da uzimam uopste 2.1 sistem ili cak i za kompjuter da uzmem 2.0 zvucnike?


Što da ne, ali kao i uvek detaljno poslušati pre kupovine.

Ja bih pre pogledao ove: http://emmi.rs/zvučnici-(20-i...c-530u.11.html?productId=59326 ali mislim da je ovde budžet u pitanju, kao i uvek.
[ Zlatni_bg @ 28.01.2017. 12:41 ] @
Budzet jeste u pitanju, ali do 15 hiljada mi nije problem da izdvojim, smatram da je to ok cena za kompjuterski 2.1 sistem snage izmedju 50 i 60W, nemam neke posebne zahteve sem sto volim tisinu kada nema nicega na audio ulazu i toga da razumem glas i reci preko satelita :)

Njih sam isto gledao, ali na te "dodatne opcije" gledam kao na nesto sto povecava cenu a ne sam kvalitet zvuka, zato sam i izbegavao takve sisteme.

Jos jedno pitanje, pre nego sto zavrsimo sa ovim, da li ovaj "hissing" koji se kod mene javlja ima leka? Da li je problem negde u razlici potencijala u sistemu pa se taj izgubljen napon nadje na zvucnicima? Da li bi neki filteri resili problem ili spajanje satelita na masu racunara/kuciste? Neverovatno mi je da Logitech (znam da u audio svetu nije toliko poznat ali meni koji imam iskustva sa PC periferijama jeste) napravi ovakav propust u celoj seriji zvucnika.

[ zeoN_Rider @ 28.01.2017. 14:00 ] @
Citat:
Zlatni_bg
Jos jedno pitanje, pre nego sto zavrsimo sa ovim, da li ovaj "hissing" koji se kod mene javlja ima leka? Da li je problem negde u razlici potencijala u sistemu pa se taj izgubljen napon nadje na zvucnicima? Da li bi neki filteri resili problem ili spajanje satelita na masu racunara/kuciste?


Ja bih to probao na nekom drugom uređaju, kao na primer CD plejeru.
[ krgo @ 28.01.2017. 17:19 ] @
Možda nešto ovako

http://www.mitrosmusic.com/pro...PRODAJA---studio-Yamaha-MSP3-/
[ zeoN_Rider @ 28.01.2017. 18:00 ] @
Cena je za komad!
[ Zlatni_bg @ 28.01.2017. 18:59 ] @
Citat:
zeoN_Rider:
Citat:
Zlatni_bg
Jos jedno pitanje, pre nego sto zavrsimo sa ovim, da li ovaj "hissing" koji se kod mene javlja ima leka? Da li je problem negde u razlici potencijala u sistemu pa se taj izgubljen napon nadje na zvucnicima? Da li bi neki filteri resili problem ili spajanje satelita na masu racunara/kuciste?


Ja bih to probao na nekom drugom uređaju, kao na primer CD plejeru.


Probao ih u kupatilu i kuhinji sa AUX ulazom preko logitech bluetooth risivera (da pokusam da se sklonim od sto vise uredjaja i isprobam na razlicitim fazama), i starog iPhone 4S uredjaja koji ima mnogo kvalitetan zvucni izlaz, poenta price je da se uvek cuje to sustanje. Nadjoh i neki pozlaceni aux -> cinc/RCA, zakacio ga u dnevnoj sobi na Panasonic DVD plejer koji imam i ista je situacija, dok god ima struje koja dolazi do satelita cuje se to sustanje. Krivo mi je sto za moje usi imaju prilicno dobar zvuk i kada su sateliti usmereni ka meni zaista cujem one najvise tonove koje do sad nisam mogao da cujem ni na jednim zvucnicima koje posedujem, da se razumemo nikada nisam imao audio sistem sa odvojenim pojacalom i kutijama, ali za moje amaterske potrebe ovi zvucnici su odlicni i krivo mi je sto suste. Citajuci po internetu o svim modelima ovog cenovnog ranga (do 15 hiljada) i Microlab FC360 ima problema sa zujanjem, da li odredjeni modeli koji su nekako prosli kontrolu kvaliteta ili cela serija ne znam ali se spominje u nekim komentarima. Jedino za ove Geniuse koje sam linkovao je receno da su "dobri dok rade" ali se ljudi zale da prestanu da rade posle nekog vremena.

Da li postoji neki nacin da isfiltriram tu frekvenciju na vezi izmedju satelita i pojacala kako se ne bi cula? Da je zujanje koje dolazi samo iz vufera lako bih, odaljio ga od sebe ili video da izolujem trafo ako on zuji (ako resava problem nije mi problem da izgubim garanciju), iskustva sa elektronikom prilicno imam ali nemam sa audio elektronikom. Jedino sto mi pada na pamet je da sve uredjaje koji idu na audio izlaz pokusam da povezem na istu masu u ovom slucaju ili iskoristim neke filtere. Ono sto mi nije jasno je kako je moguce da brujanje istog intenziteta dolazi do satelita nezavisno od toga koliko su pojacani. To mi lici na neki konstantan napon koji probija do njih, ali mi se to nikad nije desavalo ni na mnogo, mnogo jeftinijim zvucnicima.

Sto se tice monitora, mislim da je vecina njih izvan moje kupovne moci za zvucnike. Imao sam prilike da slusam KRK od nekih 120 ili 160W kod drugara dosta puta i mislim da je zvuk vise prilagodjen time da se cuje sto veci spektar instrumenata nego sto su napravljeni za kucnu upotrebu. Ironija je sto mi je Music media centar u zgradi ali su sve te specijalizovane radnje dosta oskudne sa niskobudzetnim sistemima za kucnu upotrebu.

Elem, svodi se na to da cu pokusati par stvari do ponedeljka kako bih video da li ima nade za ove zvucnike, pokusacu i da nadjem negde izlozen isti model da vidim da li je problem sa celom serijom ili mi je zapao feler, jer sam zaista prezadovoljan zvukom da bih menjao model ako ima nade da se nadje dobar primerak ili smiri ovo sustanje. Distorzije nema cak ni na 100% pojacanom basu ili u potpunosti smanjenom basu sa skroz pojacanim satelitima, zaista je model odlican ali brujanje ubija miran rad za kompjuterom. Kada bih mogao da ih postavim na dalje od 2 metra od sebe verovatno ne bi ni bilo primetno, ali moram da gledam sta je u najboljem interesu za dobijanje kvalitetnog zvuka bez problema. Bavim se programiranjem i sistemskom administracijom, zvucni izlaz mi je konstantno neophodan zbog raznih obavestenja pa otpada opcija gasenja zvucnika kad ih ne koristim za muziku ili igranje.

Takodje bih napomenuo da racunar ima SupremeFX zvucnu karticu na ploci, izolovanu od ostatka ploce, sa japanskim kondenzatorima i da nije neko niskobudzetno resenje. Ali opet, zujanje dolazi nevezano od izvora, vezano je za strujni prikljucak.
[ Zlatni_bg @ 01.02.2017. 07:49 ] @
Reklamirao, po politici firme sva roba preko 6.000RSD mora prvo na servis da se potvrdi da je ispravna pre povracaja novca, sto mi je i ok.

Ono sto me je fasciniralo je to sto sam posle 4 dana posle kupovine zvucnika, kada sam reklamirao svoje, pitao da li mogu da poslusam taj isti model (z533) koji im je bio izlozen, i kaze mi prodavac, pa mozes, ali ne rade sateliti... odlazimo do zvucnika kad ono sabijene/ispresavijane membrane i tweeter! Sta im se desilo Boga pitaj, mene bi bilo sramota ono da drzim u radnji na Terazijama al' dobro...

Sada idem bez zurbe dok cekam povracaj u potragu zvucnicima, uzecu u obzir sve modele o kojima smo pricali u temi i pokusati uzivo izlozene da nadjem i cujem sto veci broj. Ukoliko imate jos neke savete za "kvalitetan" 2.1 sistem do ~15 hiljada RSD, otvoren sam za sve vase predloge!

Hvala na pomoci i svim informacijama, puno znace!
[ zeoN_Rider @ 01.02.2017. 10:37 ] @
Citat:
Zlatni_bg
Sada idem bez zurbe dok cekam povracaj u potragu zvucnicima, uzecu u obzir sve modele o kojima smo pricali u temi i pokusati uzivo izlozene da nadjem i cujem sto veci broj.



Ajde čekamo epilog.
[ Zlatni_bg @ 01.02.2017. 11:24 ] @
Hehe, evo samo bih napomenuo par stvari kako funkcionisu radnje kod nas u Beogradu. Naime kako ne bih zvao zasebno svaku radnju, jos od jurenja komponenata imam "spisak mailova" prodavnica radi provere stanja u vise radnji. Od Emmi-ja, Monitor-a, Duocoma i jos par njih je stigao odgovor da "imaju zvucnike na stanju, ali nemaju mogucnost isprobavanja pre kupovine". Jedino od Emmija je stigao odgovor da se "njihova roba moze isprobati ukoliko je izlozena u nekim od vecih Winwin centara poput Usca, Terazija i slicno". Prilicno jadno i moram reci da sam razocaran vecinom odgovora. Ocigledno je lakse ici putem - kupiti u radnji, odneti kuci, isprobati - ako ne radi kako treba - vratiti. I nit vi imate korist nit radnja. Monitor i zvucnici su jedine stvari koje se moraju isprobati pre kupovine i prilicno je smesno da niko ne izlazi u susret tome. Kako da znam da je to ono sto zelim?
[ Zlatni_bg @ 02.02.2017. 22:46 ] @
Evo kratkog obrazlozenja, mnogima ce pomoci da ustede zivce i novac. Danas sam prosetao malo po gradu, i nekim cudom i srecom, na gomili mesta se nalaze SAMO Z533 prikaceni u radnji.

Probao sam Z533 na 5 mesta danas. 2 WinWina, 1 Comtrade, Gigatron i jos jedna manja radnja. SVI SUSTE! Svi imaju iste simptome, sustanje kada apsolutno nista nije prikaceno na njih! I pitao sam prodavce da li i oni cuju, i da, svi su se slozili sa mnom, i price su dalje tekle od "siromasan je domaci izbor zvucnika" do "najbolje uzeti nesto polovno iz oglasa".

Razocaran sam da je kontrola kvaliteta takva da neko u Logitechu nije primetio sum zvucnika. Pa pobogu, ne prave ventilator, mis ili bilo sta slicno, prave zvucnik, valjda se primeti da bruji kada je ukljucen u struju a da ne treba to da radi?

Elem, dobio sam i odgovor direktno od Logitecha, navodno su svesni da postoji problem sa "par" modela Z533, ali da uopste nije preterano zastupljen problem, vec da jelte, o tom problemu pisu samo oni koji ga imaju, a oni koji ga nemaju nece reci da im zvucnici ne bruje. I jeste u neku ruku logicno, sem sto nije zanemarljiv broj ljudi kojima zvucnici rade isto sto i meni.

Dakle, zakljucak price, Z533 ZAOBILAZITE U SIROKOM LUKU AKO ZELITE MIR I TISINU KADA JE IMA. Za TV i kucni bioskop mozda, ali PC nikako.

Ovo je za sada, ako ikoga bude zanimalo dalje iskustvo o tome kakvi su nasi "najbolji" modeli 2.1 PC zvucnika mogu da javim svoje iskustvo ovde jer itekako zelim da poslusam par interesantnih modela ali detaljno kako ne bih opet morao da cekam da mi se vrate pare. Naziv teme je vezan za Z533 pa je vredelo zavrsiti pricu o njima.

Zeon, pitao bih te za jos jedan model samo, koji sam od starta otpisao zbog vece cene u pocetku potrage za zvucnicima, i prica da "vise nisu sto su bili". Kakva su iskustva sa Altec Lansingom danas i kakvi su ovi modeli kod nas, poput Helixa o kom ne mogu da nadjem nista na stranim sajtovima? Tu je i Phantom, prilicno manjih gabarita i vece snage, sa smesno malim tweeterima?
[ zeoN_Rider @ 02.02.2017. 23:44 ] @
Citat:
Zlatni_bg

Zeon, pitao bih te za jos jedan model samo, koji sam od starta otpisao zbog vece cene u pocetku potrage za zvucnicima, i prica da "vise nisu sto su bili". Kakva su iskustva sa Altec Lansingom danas i kakvi su ovi modeli kod nas


Zaobiđi ih u paketu sa Logitech-om.
[ Zlatni_bg @ 03.02.2017. 17:23 ] @
Poslusao savet i sad gledam koji cu Microlab, fakticki jedino to je ostalo. Nadam se da te nisam isfrustrirao ovom temom ali mislim da ce moje iskustvo i nekom drugom biti poucno.

Gledao sam malo Microlab modele i ovi Solo deluju super ali svi kukaju na manjak niskih tonova na istima, a ja kao sto rekoh, zavisan sam od sub-a :) I ovi tvoji B73 izgledaju bas lepo, ali mislim da mi je premalo snage jer volim da pojacam bas kada nikome ne smetam.

Gigatron ima pristojan sajt sa veoma dobrim informacijama (cudi me da su se toliko potrudili) da navode velicine drajvera u svim komponentama.

Zapalo mi je par modela za oko pored FC360, iskreno ne patim za izgledom zvucnika ali sateliti izgledaju kao da je neko plastikom pokusao da imitira crnu kozu. Primetih ovaj model:

http://www.gigatronshop.com/si...cnici_m200_platinum_crni-75213

E sad, imam jedno strucnije pitanje. Vufer je 5.25", ali pogledaj velicinu bass kutije? 168 x 214 x 305 mm je spoljasnost. Da nije to premalo za vufer od 24W? Ima bass reflex otvor koji je iz nekog cudnog razloga okrenut ka korisniku, ja volim to da okrenem ka zidu. Sve u svemu oni se mogu naci za nekih 6 do 7 hiljada i deluju kao pristojna kupovina, ako Vasa strucnost odobri ove dimenzije kutije za vufer :) Takodje SNR je 75dB.

Tu je FC360 koji sam gledao vec, http://www.gigatronshop.com/si..._fc_360_new_21_zvucnici_-75207 - isto 75dB SNR, najverovatnije za vufer, mislim da je logitech imao 80dB, to bi trebalo da znaci jedno 50% slabiji zvuk iz vufera, jel tako? Razlika izmedju ova dva modela je sto ovaj ima drajver za bas od 6.5" i gotovo duplo veci volumen kutije za isti, a nominalna snaga im je ista.

Da li bi mogao da mi kazes je li ona prva kutija premala za onakav drajver?

Nadam se da nisam udavio sa pitanjima :)
[ zeoN_Rider @ 03.02.2017. 17:47 ] @
Citat:
Zlatni_bg
Da li bi mogao da mi kazes je li ona prva kutija premala za onakav drajver?

Nadam se da nisam udavio sa pitanjima :)


Nisi me udavio taman posla, i Ja mislim da je premala. Ova druga mu dođe taman.
[ iglig @ 03.02.2017. 22:23 ] @
Razlog šuštanja je nedovoljna količina, pritom nekvalitetnog laka koji se nanosi na žice kalema unutar samog transformatora koje vibriraju na frekvenciji naizmenične struje pa proizvode taj zvuk a dodatno zbog nedovoljnog broja komponenti taj šum prolazi do zvučnika. Prekidač je verovatno postavljen posle transformatora tako da i dalje ima šuma iako su zvučnici "isključeni".
Od 2.1 sistema lično posedujem neki Altec Lansing star oko 3 godina koji ima i žičani daljinski za jačinu i kontrolu boosta određenih frekvencija. Ne šušti, ne bruji, daje ok zvuk za plastiku ali je bas i na najnižem podešavanju preglasan za stan.
Ukoliko imaš prostora uzmi polovno pojačalo i iste takve 2.0 zvučnike. Za 100jura možeš pazariti 80W RMS-a sa kvalitetom zvuka koji ne može da se kupi u prodavnici računarske opreme. Još bolje pojuri neki stereo risiver (2.0 pojačalo sa ugrađenim tjunerom) pa imaš muziku i kad nestane neta, radiš neko kompajliranje ili renderovanje.

/edit/
Neki stari 2.1 Microlab od drugara takođe ne bruji, ali iako su kutije od iverice ne može se porediti sa hifi zvukom.
[ zeoN_Rider @ 03.02.2017. 22:51 ] @
Citat:
iglig: Razlog šuštanja je nedovoljna količina, pritom nekvalitetnog laka koji se nanosi na žice kalema unutar samog transformatora koje vibriraju na frekvenciji naizmenične struje pa proizvode taj zvuk a dodatno zbog nedovoljnog broja komponenti taj šum prolazi do zvučnika.


To navedeno dovodi do brujanja a ne do šuštanja.
[ Zlatni_bg @ 04.02.2017. 00:51 ] @
Eh, sta god da je problem, nije na nama da otvaramo proizvode tek iznesene iz prodavnice, pod garancijom. Iskreno da ima poente i da nesto 100% moze da se odradi a da je vredno gubljenja garancije otvarao bi ih. Isto tako i da imam drugi par zvucnika koji mi zadovoljava potrebe. Na primer, svaki CPU koji sam kupio je posle par dana izgubio garanciju jer sam ga lappovao (ismirglao, ispolirao) radi boljeg prijanjanja na hladnjak. Naravno, kada sam imao samo 1 CPU nisam to radio, kada sam uzeo jos jedan jer je stari "zardjao" od overkloka, lappovao sam novi i od tada sa svakim to radim ako overklokujem racunar. Ali 2.1 sistem je ipak zamisljen da radi onako kako ga kupite, nije bas da sam ga kupio da bih mu menjao naponsku jedinicu, pojacalo, zvucnik itd. I moja malenkost je jednog davnog dana sklepala zvucnike od automobilskih, pravio kutije za njih i neko dvokanalno pojacalo od (koliko se secam) 2x8W. Culi su se prilicno lepo i poklonio sam ih. Ali sada bih samo da uzmem nesto sto ce da radi posao i da ne razmisljam o tome.

Izvinjavam se ako sam nepoznavanjem termina doveo do losih zakljucaka, ono sto se culo iz zvucnika je sustanje, kao kada radijom hvatate stanice pa uhvatite praznu frekvenciju na kojoj nema nista sem krcanja, a da pritom nista kod 2.1 sistema ne moze da deluje ni kao antena (cak ni aux/rca nije prikacen). Negde napon probija, dolazi do satelita i to je to iz mog zakljucka.

Moguce da je proizvodjac napravio felericnu seriju koju mora negde da zavalja, izgleda je Srbija pravo mesto za to. 15.000 nisu neke pare za kvalitetan zvuk ali bar ocekujem solidno uradjene komponente, za nase uslove nisu male pare. Pa danas TDA cipovi nisu skupi uopste, a verujem da najveci deo finansija ode na trafo i pojacalo. Ocekujem da nema nuspojava u zvuku, a ne da mogu da cujem svaki instrument u orkestru i da ga raspoznam.

Kod nas "procesnih potrosaca zvuka" je fora sto nismo culi nista kvalitetno i kada uzmemo sistem koji se "solidno" cuje budemo zadovoljni njime. Nekome ko nije slusao hifi sisteme duze od par minuta nece nista nedostajati sa obicnim kompjuterskim zvucnicima. Otprilike je kao kada 20 godina vozite juga i slican auto, ne vidite potrebu za parking senzorima, ABS-om itd (kao i ja 205icu :) ).

Izbor je pao na FC360, videcemo kako ce se pokazati, ima dosta testova na internetu i gomile zadovoljnih kupaca. Uzecu ga u ponedeljak jer sad za vikend imam nekih privatnih stvari za zavrsiti, ali verujem da nece razocarati. Drago mi je sto smo vodili polemiku oko cele ponude zvucnika kod nas i da se stvarno pokazalo da je vrlo malo zadovoljavajucih. Kada uzmem Microlab javicu svoja iskustva pa i poredjenje sa Logitechom ako zanemarimo njegovo sustanje jer je ostavio prijatan utisak o zvuku.
[ zeoN_Rider @ 04.02.2017. 07:46 ] @
[quote]Zlatni_bg
Izbor je pao na FC360, videcemo kako ce se pokazati, ima dosta

Obećava, jedva čekam da pročitam recenziju.
[ Zlatni_bg @ 06.02.2017. 21:09 ] @
WinWin je rekao da nece da mi vrati novac iako sam proizvod vratio u ponedeljak a uzeo ga u cetvrtak, i da ce da ga posalje u "ovlasceni" servis i resi reklamaciju u roku od 30 dana. Sta su onda radili nedelju dana?

Sada vise necemo da igramo lepo.
[ zeoN_Rider @ 06.02.2017. 21:30 ] @
Citat:
Zlatni_bg Sta su onda radili nedelju dana?



Smišljali šta da rade, velike pare su u pitanju
[ Zlatni_bg @ 06.02.2017. 21:41 ] @
Pa sigurno necu uzeti nov kupljen sistem koji je posle 3 dana otisao na servis i jos cekati mesec i po dana da mi rese problem. Njima ako je stalo do 15.000 hiljada, ako je, meni je vise stalo do principa i postovanja zakona.

Citat:

Kupac robu može da vrati samo u sledećim slučajevima UZ FISKALNI RAČUN i napisan RAZLOG VRAĆANJA:

1. Krajnji kupac zakonski može u slučaju poručivanja putem WEB-a vratiti robu u roku od 14 dana od preuzimanja artikla, slanjem robe kurirskom službom. U tom slučaju se obračunavaju i radni i neradni dani.
2. Ukoliko je greškom prodavnice Winwin fakturisana roba koju kupac nije poručio, rok za započinjanje procedure povraćaja robe je 24h od trenutka prijema robe.

U ovom roku to može uraditi bez ikakvog objašnjenja i tražiti da zameni za drugi artikal, uz doplatu, ili da zahteva povrat novca. Zato je najbolje za kupca da robu proverava prilikom kupovine ili po prijemu od kurira. Kupac nas o ovom obaveštava pozivom na Call centar (0700 330 330, *WIN (*946) (samo putem mobilne mreže) , slanjem e-maila na [email protected] , ili dolaskom u maloprodaju gde je kupio robu. U slučaju da kupac reklamira artikal nakon isteka ovog vremena, zbog nedostatka ili kvara, kupac se upućuje na redovnu proceduru RMA (da artikal sam odnese u ovlašćeni servis naveden na garanciji ili da artikal donese u najbližu WinWIn radnju).


Pise cak i "BEZ IKAKVOG OBJASNJENJA".
[ zeoN_Rider @ 06.02.2017. 22:35 ] @
Prijavi ih komunalnoj ili već........................
[ Zlatni_bg @ 09.02.2017. 19:41 ] @
Kako ispada, sve je u redu i ovo je jednostavno kako tece procedura. Bio sam u radnji i razjasnio se sa njima, samo treba da se saceka.

Za sada privremeno koristim Logitech 2.0 sistem od 2x3W i stari XWave woofer i sve funkcionise kako treba. Razmisljam cak da napravim posebne kutije za zvucnike i od ova 3 napravim valjan sistem posto svi imaju svoja pojacala i preko jednog kabla bih mogao da ih napajam. 3W po satelitu mi je dosta za visoke tonove. Ali imam problem, 2.0 sistem pusta sve tonove preko 120Hz a to bih eliminisao skretnicom.

Da li bi mogao da mi das neku semu ili uputis na neki sajt gde bih mogao da nadjem informacije o pravljenju skretnice za visoke tonove? Ako mi dobro krene, napravio bih od ovih zvucnika sistem a pojacalo od 5.1 sistema koristio samo za napajanje woofera jer mi se cini da skretnice nisu bas najbolje napravljene. Imam iskustva i u samostalnom pravljenju zavojnica, trafoa, postovanju sema...
[ zeoN_Rider @ 09.02.2017. 19:57 ] @
Citat:
Zlatni_bg

Da li bi mogao da mi das neku semu ili uputis na neki sajt gde bih mogao da nadjem informacije o pravljenju skretnice za visoke tonove? Ako mi dobro krene, napravio bih od ovih zvucnika sistem a pojacalo od 5.1 sistema koristio samo za napajanje woofera jer mi se cini da skretnice nisu bas najbolje napravljene. Imam iskustva i u samostalnom pravljenju zavojnica, trafoa, postovanju sema...


Nije to neka nauka, potreban je samo podatak o otpornosti tih satelita.
[ Zlatni_bg @ 09.02.2017. 21:58 ] @
Drajveri su 4 oma, 51mm (2"), 3W.
[ zeoN_Rider @ 09.02.2017. 23:18 ] @
Od koje donje granične frekvence hoćeš da režeš?
[ mikikg @ 10.02.2017. 01:17 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Razocaran sam da je kontrola kvaliteta takva da neko u Logitechu nije primetio sum zvucnika. Pa pobogu, ne prave ventilator, mis ili bilo sta slicno, prave zvucnik, valjda se primeti da bruji kada je ukljucen u struju a da ne treba to da radi?


Shum potice iz lose dizajniranog pred-pojacavaca i samog pojacavaca uz upotrebu najjeftinijih komponenti.
Logitec je PC kozmetika, nemaju oni dodira sa ozbiljnom audio tehnikom, nikad to nisu pravili niti znaju kako to treba da se pravi, jedino imaju dobre miseve :)
Tu recimo unutra ako bi naleteo i na neke najprostije OP-ove poput TL074 i umesto njih da stavis najbolje moguce poput LME49720 ili nesto tog ranga/kvaliteta i dalje ce isto da shusti jer je lose dizajnirano sa losim R/C komponentama ...

Skoro sam pustio Macolin Bato MM AMP u pogon (SMD V1.0), to je 70W RMS High End pojacavac, taj ne susti niti bruji ni kada naslonis direktno uvo na visokotonac ili bass .. i zamisli koja je to onda dinamika kada od "nista" imas jos preko toga 70W potencialne snage sa THD negde u trecoj ili cetvrtoj decimali, jos uvek nismo uspeli da izmerimo to :) ... Da ne pricam o ostalim karakteristikama koje su za mnoge DIY konstrukcije nedostizne ...

Lm (3886 : ), razmisli o ovom Macolinom pojacavacu, to je extra zanimljv projekat, i da sastavis, i da naucis nesto usput, i da uzivas u zvuku ... Bice i novih plocica uskoro (V1.1) pa ako te interesuje javi se ...



[Ovu poruku je menjao mikikg dana 10.02.2017. u 02:29 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 10.02.2017. 02:41 ] @
Cao Miki, drago mi je da si se javio ;)

To mi rece vecina ljudi koja se bavio audio/vizuelnom tehnikom, da je logitech najobicniji kinez sa "izgradjenim" imenom proizvodjaca periferija za PC. Elem, s obzirom da imam taj jedan 2.0 od 6W i da sam bio odusevljen njime, resih da platim taj logitech porez (na budale?).

Elem, da objasnim sad malo trenutnu situaciju jer smo od ove teme o brujanju otisli bas daleko :) Imao sam ogromnu zelju za novim zvucnicima jer stari sateliti (ili samo pojacalo) vise gotovo ne daje visoke tonove, probao sam na vise satelita. Na Z533 sam cuo zvukove koje ranije nisam u igrama i na nekim pesmama. Sada kada sam isprobao ovu budzevinu da iskoristim asusovu nasminkanu integrusu na 5.1 pokusao sam da vezem vufer i taj 2.0 sistem i zadovoljan sam kako se to cuje, i dalje je dosta kvalitetniji zvuk od onoga sa starim satelitima.

Kako ipak nemam iskustva da popravim/prepravim XWave kompletnu kontrolnu plocu sa skretnicama/napajanjem/pojacivacem, resio sam da napravim bolju kutiju za vufer jer je i ona manjih dimenzija trenutno, sa jednim bass reflex otvorom - o toj tematici citam poslednjih dana pred spavanje. Dakle iskoristio bih pojacalo i napajanje (ima i skretnica) za 5.1 sistem samo za vufer, a posebno bih regulisao satelite sa njihovim pojacalom. Napajanje bih im spojio u posebnu kutiju na kojoj bih napravio kontrole za pojacavanje i smanjivanje bassa i odvojenu kontrolu vufera i satelita. Takodje bih napravio nove kutije za postojeci logitech 2.0 sistem, cisto estetike radi, ipak su 3W koje planiram da koristim za vise tonove.

E sad, rado bih pravio i pojacalo od nule, ali moje znanje za pravljenjem hifi pojacivaca i audio elektronike je stvarno mizerno. Najradije bih voleo tako ali nisam siguran da li ce mi vreme trenutno dozvoliti da se informisem dovoljno o svemu tome pre nego sto krenem u izradu (master rad iz IT-a, posao, devojka...), a to bi zahtevalo prvo oko osnova audio elektronike, pravljenja pojacivaca i napajanja, potom pravljenje zvucnih kutija sa drajverima posebno za srednje i visoke tonove i jedne bass-reflex kutije za vufer. Najradije bih to odradio tako, ali tim cinom bih verovatno imao gomilu vrlo pocetnickih pitanja, a time ne zelim da davim nikoga ovde na forumu jer je ipak u pitanju manjak citanja necega sto vec postoji na internetu.

Zato mislim da bi neki odlican pocetak za mene bio da napravim zvucne kutije sa skretnicama i postojecim pojacalima i uskladim to sve da radi zajedno, a kada bude bilo vremena (nadam se sad na leto) da izgradim i neko visekanalno pojacalo, jer imam vremena za citanje pred spavanje. Je l' ste stampali plocice kod kineza, porucujete li ih s vremena na vreme, ili ste sve ostavili samograditeljima? I pitao bih jos da li bi pri izradi trebalo koristiti elkoe nekih jacih firmi i kako ce se to osetiti u zvuku (trenutnom, za ESR znam da ce se promeniti :) ).

Tako da za sad cu da pokusam ovaj projekat polu-samogradnje da skockam kontrole na isto mesto, bice malo komplikovano jer ima par IC i infrared daljinski za kontrolu vufera, ne postoje potenciometri, ali mislim da ce proci. Posle ce mi ostati zvucne kutije za skretnicama pa ce lako i macolino pojacalo da se poveze :)

Zeon,

Sta bi mi ti preporucio s obzirom da mi ostaje samo bass od drajvera sem satelita? Da proverim prvo do kojih frekvencija on ide? Ja bih probao 2 varijante skretnica, jednu sa manje srednjih tonova, jednu sa vise istih, da postavimo neku granicu oko 1KHz/4KHz? Ili kad cu vec da pravim nove kutije da nabavim i 2 1" tvitera pa da podelimo to lepo na srednje i visoke?



[ mikikg @ 10.02.2017. 03:26 ] @
Za Bato MM plocice, posto su dvoslojne, to radimo kod kineza.
Koliko se secam vec 3 ili 4 ture grupnih kupovina su bile, preko 300-400 plocica je poruceno sto ja znam na domacim forumima, verovatno je ta cifra dosta veca ako uracunamo i ostale strane forume gde je podeljena SCH i PCB.

Plocica je proverena i radi na prvu, samo trebas da izletujes ispravno sve komponente i to je to. Nema nikakvih specialnih podesavanja niti neocekivanih problema.
Oko elektrolita, ja volim da stavim najbolje koji imaju da se nadju u regularnoj prodaji (Mouser, Digi-key, Farnell, trenutno trosim lager Nichichon HE elektrolita) mada nije moranje, stavis sta imas, nece to da utice bitno na zvuk posto je tako Macola projektovao da ima ogroman PSRR (izolaciju od napajanja).

Inace mnogima je taj AMP u SMD tehnici bio medju prvim projektima sa SMD komponentama, bilo je malo frke "kako cu da zaletujem", posle par dana se svi jave i kazu da je lakse nego sa TH da se radi :)
[ zeoN_Rider @ 10.02.2017. 08:53 ] @
Citat:
mikikg

Plocica je proverena i radi na prvu, samo trebas da izletujes ispravno sve komponente i to je to. Nema nikakvih specialnih podesavanja niti neocekivanih problema.
Oko elektrolita, ja volim da stavim najbolje koji imaju da se nadju u regularnoj prodaji (Mouser, Digi-key, Farnell, trenutno trosim lager Nichichon HE elektrolita) mada nije moranje, stavis sta imas, nece to da utice bitno na zvuk posto je tako Macola projektovao da ima ogroman PSRR (izolaciju od napajanja).



Svaka čast na entuzijazmu ali Ja više nikad' a pogotovu u 21. veku ne želim da razvijam neki uređaj.

Rešenje je jednostavno, ima toga gotovog za relativno malu sumu novca za koju se ne isplati išta praviti.

Evo primera gde je dostava besplatna, pločica sa svim elementima za počavače, zaštitu, napajanje...........:

http://www.ebay.com/itm/LM3886...m2a713e84d2:g:KZIAAOSwPCVX4mFm

A evo i kompletnog asortimana iz mog Bukmarka:

http://www.ebay.com/sch/i.html...0&_nkw=lm3886&_sacat=0

[Ovu poruku je menjao zeoN_Rider dana 10.02.2017. u 10:41 GMT+1]
[ mikikg @ 10.02.2017. 10:43 ] @
Hehe, kad budu poceli kinezi da stancuju Bato MM mozda onda kupim tako gotov modul, jedva cekam da se to desi a potrudio sam se da im "ostavim" svu potrebnu dokumentaciju, samo da uzmu i da stancuju ... :)
https://github.com/yu3ma/BatoMM

Nisam video na Ebay nista slicno Bato MM. To sto se prodaje je sve klasika sa shemom iz DS, vec vidjeno bezbroj puta, samo se boje PCB i R/C komponenti razlikuju :)

Bato MM je redak i nadprosecno dobar DIY AMP iz High End domena i retko koji AMP za te novce moze da se poredi sa njim ukljucujuci i mnooooogeee fabricke/komercialne pojacavace.
[ zeoN_Rider @ 10.02.2017. 10:46 ] @
Daj neku sliku tog mambo džambo ampa.
[ gilopile @ 10.02.2017. 10:51 ] @
Definitivno cu da pravim to pojacalo.
Nameravam da nabavljam Kef C40 i uzivancija :) Mislim da bi se uklopile kutijice samo tako, nego slabo ih ima, a nisu bas ni jeftine za moj skromni dzep, hehe

Miki, koliko, otprilike, izadje PCB sa svim elementima za taj Bato. Trafo imam, 2x24V, ne znam tacno koliko Wati ima, ali nije manje od 200 sigurno.
[ vucko47 @ 10.02.2017. 11:21 ] @
Jel mogu i ja da se prikljucim ako bude nabavke plocica?
[ mikikg @ 10.02.2017. 11:29 ] @
Citat:
zeoN_Rider:
Daj neku sliku tog mambo džambo ampa.


Dokumentaciju za izradu (shema, PCB, BOM i Gerber) imas na GitHub stranici koju sam linkovao u mom predhodnom postu.

Da ne postavljam tudje fotke, evo nekoliko mojih koje sam uslikao. Kutija u mom slucaju je odprilike najruznije ispala od svih koje sam video, potpuni minimalizam :) ... To je privremena kutija dok se ne nadje nesto bolje ...
Napajanje sam napravio u istoj takvoj kutiji sa LLC SMPS ...








[ mikikg @ 10.02.2017. 11:40 ] @
@vucko47 i ostali zainteresovani za GB Bato MM plocica:
Ako ima vise zainteresovanih sa ovog foruma, najbolje da se otvori nova tema i tu da se prijave svi zainteresovani.
Zamolio bih samo da se medjusobno organizujete ko ce da vodi tu GB, dakle primanje uplata i slanje plocica kasnije a ja cu se potruditi da tu kupovinu objedinim sa trenutnom na drugom forumu tako da imamo sto vise porucenih primeraka, bice bolja cena. Trenutno je prijavljeno za kupovinu preko 100 plocica.

@gilopile
Cena izrade jednog kanala ispada oko 40-50E bez ispravljaca (ili je to bese bilo za oba kanala, zaboravih, imas BOM listu pa pogledaj).
Toliko kosta materijal kada se kupuje na sitno, naravno za vece kolicine bude bolja cena.
Samo vodite racuna da LM-ove kupujete iz proverenih izvora, nista Ali/Ebay, uvaljuju fejkove ...


[Ovu poruku je menjao mikikg dana 10.02.2017. u 13:05 GMT+1]
[ zeoN_Rider @ 10.02.2017. 12:13 ] @
Citat:
mikikg
Samo vodite racuna da LM-ove kupujete iz proverenih izvora, nista Ali/Ebay, uvaljuju fejkove ...



Mislim sa nije u redu plašiti ljude sa ne baš 100% tačnim informacijama.
[ mikikg @ 10.02.2017. 12:20 ] @
Citat:
zeoN_Rider: Mislim sa nije u redu plašiti ljude sa ne baš 100% tačnim informacijama.


To stoji, nisu svi prodavci zlonamerni ali ne ja ne znam koji su provereno dobri.
Bilo je jednom prilikom i GB za materijal i nismo hteli da rizikujemo, veliki su novci bili u pitanju i tada smo isli preko proverenih dobavljaca. Bila bi katastrofa da su poruceni stotine LM-ova i da se na kraju ispostavi da su fake.
Ovako na vecu kolicinu se dobije pristojna cena i sa svim provizijama koje uzimaju nasi dobavljaci, ispada izmedju 4-5E komad LM3886, sve ispod te cene na jedan komad je vrlo verovatno fake.
[ gilopile @ 10.02.2017. 12:33 ] @
Aha, skinuo .zip sa svim fajlovima. Hvala Miki.
[ zeoN_Rider @ 10.02.2017. 12:46 ] @
Citat:
mikikg:

To stoji, nisu svi prodavci zlonamerni ali ne ja ne znam koji su provereno dobri.



Do sad' sam Ebay-u ostavio preko 800 evra za raznorazne stvari što se tiče elektronike za koje nije bilo teoretskih šansi da se za tu količinu novca napravi.

Sve što sam pazario radi i dan danas bez ikakvih problema, te ne vidim potrebu za hejtom robe koja dolazi iz Hong Konga.
[ Zlatni_bg @ 10.02.2017. 22:57 ] @
Gde uzimate trafoe? :)
[ zeoN_Rider @ 10.02.2017. 23:04 ] @
Ja kod Trafka http://www.trafco.rs

[Ovu poruku je menjao zeoN_Rider dana 11.02.2017. u 00:22 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 11.02.2017. 00:00 ] @
Je l' ti radi cenovnik na sajtu, posto ja ne mogu da vidim cene?

I da li moze pomoc oko onih skretnica o kojim smo pricali? Ipak bih da secem ispod 1KHz i 500Hz, mislim da sve vise od toga necu cuti ni na cemu ako ih isecem na satelitima.
[ zeoN_Rider @ 11.02.2017. 08:35 ] @
Radi mi cenovnik evo ti PS stranice.
[ zeoN_Rider @ 11.02.2017. 08:47 ] @
Citat:
Zlatni_bg:

I da li moze pomoc oko onih skretnica o kojim smo pricali? Ipak bih da secem ispod 1KHz i 500Hz, mislim da sve vise od toga necu cuti ni na cemu ako ih isecem na satelitima.



Skretnica će iseći sve osim srednjih, znači imećeš telefonski zvuk.
[ Zlatni_bg @ 11.02.2017. 16:41 ] @
Ja sam mislio da skretnica moze da odsece samo donji spektar frekvencija?

I jos jedno pitanje, da li trafco odradi sekundar po mom izboru (napon) ili je to na meni? :)
[ zeoN_Rider @ 11.02.2017. 17:34 ] @
Citat:
Zlatni_bg

I jos jedno pitanje, da li trafco odradi sekundar po mom izboru (napon) ili je to na meni? :)


Jel u cenovniku piše koji su sekundarni naponi?

Naravno po ličnom izboru.
[ Zlatni_bg @ 14.02.2017. 21:38 ] @
Koje je vase misljenje o TA2024 cipu ili o PAM8610 pojacalu za manje drajvere? I da li mogu da mu se bridzuju kanali?
[ zeoN_Rider @ 14.02.2017. 21:53 ] @
Prvenstveno TA2024.
[ Zlatni_bg @ 14.02.2017. 21:55 ] @
Kakav je kvalitet? Svidja mi se sto imaju plocke na ebay koje rade na 12VDC, pa ne mora da se juri trafo...
[ zeoN_Rider @ 14.02.2017. 21:58 ] @
Citat:
Zlatni_bg: Kakav je kvalitet?


Standarno dobar za te pare, skoro džabe.
[ Zlatni_bg @ 15.02.2017. 07:05 ] @
Vazi, mislio sam za prvi "test" projekat da napravim trosistemski zvucnik sa skretnicama i tim pojacalom, posto ne bih davao previse para na drajvere i bili bi male snage, ne zelim puno da dajem ni na pojacalo. Prvo jedan test zvucnik sa posebnim pojacalom (i dalje razmisljam da li da ga stavim u zvucnik) i posebno pravljenom kutijom. Vidim da u elementi imaju i dosta jeftini tweeteri, kao i gomila razlicitih drajvera, a imam i jedan par dvosistemskih Magnat 10CM za kola u kuci viska, pa mozda i oni posluze.

Odradio bih ovo bez treble/bass/tone kontrole, iako sam nasao ovo - http://www.instructables.com/i...ee-Channel-EQ-on-a-Breadboard/ - razmisljao sam da implementujem to u projektu u kom bih koristio jace drajvere i ono pojacalo koje si linkovao na ebayu i trafoom od trafka - ipak je veca investicija.

Video sam da u onome sto sam hteo da radim sa rezanjem frekvencija ima gresaka, to sto sam satelite hteo da secem ispod 1 ili 2KHz, mislim da bi granica trebala da im bude oko 180-250Hz, pa bih malo da eksperimentisem i napravim nesto za pocetak sto ce me upoznati bolje sa celom materijom.

Da li imate neke linkove gde bih mogao da pogledam seme za dvosistemske ili trosistemske kutije? Imam neki dizajn u glavi vec, najprostiji, samo sa odvojenim "komorama" za mid-range i bass, tweeter mislim da nema potrebe da odvajam od midrange-a. Kada budem pravio veci sistem videcu da li ce biti 2.1 ili 2.0 sa, ipak bass reflex otvorima.

Inace, jos jedna stvar. Nisam znao kako to da opisem, ali sam nasao na internetu da je to ustvari anomalija kod kutija za vufere. Ja volim kada bass ne prestane instant, vec da i kad prestane potraje jos 0.05 - 0.1 sek to "drmanje" a procitao sam da se to desava zbog loseg dizajna. S cime bih to mogao najbolje da postignem, bass reflex otvorima, vecim drajverima, vecim kutijama? Da li imam prednosti od vecih kutija? Sve na internetu sto pronadjem o dizajnu kutija za vufere su uglavnom automobilski dizajnovi, a znam da je akusticnost dosta drugacija u zatvorenoj sobi.
[ zeoN_Rider @ 15.02.2017. 08:28 ] @
Iskren da budem nije mi jasno šta se sve traži, sve je konfuzno.
[ Zlatni_bg @ 15.02.2017. 08:49 ] @
Uh, vidim i ja da kafa jos ne radi posao, izvini :) Vise je predstava onoga sto zelim da uradim u narednom periodu nego neko konkretno pitanje, eventualno neka sugestija ili skretanje na greske.

Za pocetak cu napraviti u narednim danima par zvucnika sa kucno odradjenim skretnicama i ovim slabijim pojacalom sa ebaya, dvosistemsko najverovatnije, mozda i trosistemsko ako uspem da nadjem dovoljno male niskotonske drajvere, vise bi bilo zbog mog ucenja nego zbog stvarne potrebe za istim. U sustini, mislim da ce najvise vremena trebati da pojacalo stigne iz Kine.

Potom, kada uvidim kako funkcionisu skretnice i peglanje frekvencija po drajveru i skupim neko konkretno znanje, zelim da napravim veci sistem sa pojacalom koje si ti linkovao, snaga deluje zadovoljavajuca, jos kad ima tvoj blagoslov znam da ce raditi bez greske. Uz njega i odgovarajuci trafo, i imam nekih 70W RMS na dva kanala. Na to bih dodao i ekvalajzer koji je opisan kako se pravi uz pomoc op-ampa sa onog linka kako bih mogao da regulisem snagu vufera. Ako budem zadovoljan zvukom ostajem na tome.

E ako me bas zaludi cela ova prica, razmisljam da napravim 2.1 sistem posle toga sa odvojenim vuferom vece snage i lepim odvojenim kontrolama za satelite i vufer, odvojen ekvalajzer na 2 kanala.

Pitanje koje imam je vise vezano za to buduce pravljenje bass-reflex kutije, tacnije koliko i stadobijam time sto cu joj povecati volumen, i to kako bass-reflex portovi uticu na pomeranje vazduha. Da bolje obrazlozim, da li je bolje imati manji bass reflex otvor ili veci, i koje su mane i prednosti. Video sam da se u dosta projekata ne koriste portovi ali mi neka zdrava logika govori da ako je otvor okrenut ka zidu i zvuk putuje u tom pravcu, imacu dosta kvalitetniji zvuk nizih frekvencija koje ce ispuniti celu sobu. Sav info na internetu koji sam pronasao je vezan za automobilske kutije, izgleda ih za kucu retko ko pravi sam.

P.S. imam u rezervi 2 niskotonca, nepoznatog proizvodjaca koje sam uzeo davno za automobil, 4 oma, 150W svaki, otprilike 20-25CM precnika, trenutno nisam kod kuce pa ne mogu da izmerim, tako da imam drajvera na pretek. Ti niskotonci su u bass reflex kutiji za automobil, nesto jeftino sam kupio novo u prodavnici koja mi je bila preko puta zgrade davno (auto-nena) za 3000 RSD i daju bolesno jak bass.
[ gmhans @ 24.02.2017. 12:07 ] @
Cenim napore ka diy varijantama, ali pitam se šta se na kraju desilo sa Logitech zvučnicima sa početka teme? Takođe bih skrenuo pažnju na brujanje i šuštanje - to nije isto, pa me čudi da niko nije skrenuo pažnju na pogrešan naslov teme... Dalje, ako je pomenuti Logiteč ostao u upotrebi kod pokretača teme, bilo bi zanimljivo pokušati intervenciju u cilju smanjenja šuma, što bi bilo svakako mnogo jasnije uvidom u šemu uređaja, koju još nisam pronašao. No, teško biće da je uzrok šuma eventualni TL074, što je neko ovde spomenuo, ako je predpojačalo u sistemu uopšte i urađeno sa ovim kolom, biće da je tu nešto drugo, neki operacioni tipa 4556, 4558 ili sl. sa neodgovarajućom povratnom spregom, ili prisustvo običnih tranzistora umesto niskošumnih... No, kad se pojavi šema...
[ zeoN_Rider @ 24.02.2017. 12:27 ] @
Pre bih rekao da je do loše stabilizacije napona operacionih pojačavača.
[ gmhans @ 24.02.2017. 13:06 ] @
Može biti. Imaš možda šemu ili sm...?
[ Zlatni_bg @ 24.02.2017. 16:11 ] @
Nista se nije desilo i dalje, cekam WinWin i njihov "shupa-servis" da mi vrati pare vec skoro mesec dana.

Prvo je krenulo sa pitanjem da li ja mogu nesto da uradim sa tim zvucnicima da uradim ili ne mogu, dosli smo do zakljucka da ne mogu i da su svi modeli isti, poslusao sam sveukupno 4-5 komada, svi suste. Potom smo gledali sta jos ima i videli da Microlab FC360 ima najbolje preporuke od svih u tom cenovnom rangu koji mogu da se nadju kod nas, a ja sam resio da dok mi WinWin ne vrati pare malo eksperimentisem u DIY varijanti, samo pre 15 dana nisam apsolutno predstavu imao o audio elektronici pa ide kako ide, napravio sam pojacalo i skretnice, neophodno mi je predpojacalo koje se nadam da cu danas napraviti (razmisljam da skoknem do mikroprinca sad po delove) i posle toga najskuplji deo - kutije i drajveri, oko kojih se i neckam.