[ JackW @ 04.02.2017. 17:50 ] @
Imam Bachelor Degree i 8 meseci radnog iskustva u IT?
[ bananaphone @ 08.02.2017. 00:00 ] @
Procitaj ovo za pocetak, tri strane - nije mnogo, pa postavi pitanje ako ti nesto nije jasno:

http://www.elitesecurity.org/t470845-0-Emigracija-Holandiju
[ JackW @ 10.02.2017. 13:24 ] @
pročitao sam sve tri strane i dobar deo ind.nl

da li to ide ovako
1. posaljem CV nekoj HR agenciji
2. razgovor preko skajpa sa HR agencijom
3. razovor u holandiji sa poslodavcom kod njega u ofisu
4. poslodavac posalje formulare IND-u, oni odobre
5. uzmem rezident i radnu vizu u ambasadi u beogradu
[ Andreja Dulovic @ 10.02.2017. 13:50 ] @
Nisam siguran za ovo pod 5.

Kad potpises ugovor sa poslodavcem on resava sta treba u IND-u i zakazuje ti sastanak u IND gde dobijes dobijas privremenu radnu/boravisnu kao stiker u pasosu (dok ne izrade karticu, sto traje par nedelja). Poslodavac bi trebalo da ti posalje pismo koje ces pokazati u IND-u kad dodjes. Sve moze elektronski.

Moguce je da ce ti reci da ne smes da ulazis u Holandiju (cak ni turisticki) sve do datuma kad ti je zakazano u IND.

Kad dodjes u NL, vazno je da sto pre uzmes BSN (nesto kao nas JMBG) u opstini, a to se zakazuje i ceka par nedelja. Bez BSN-a ne mozes da otvoris ni racun u banci, niti bilo sta drugo. Ono sto je vazno je da imas "international birth certificate" koji se lako vadi kod nas u opstini. To NIJE prevod standardnog izvoda iz mat. knjige rodjenih - to je namenski dokument sa prevodom na vise jezika.

Birokratija vezana za ovo sto tebi treba je vrlo jednostavna ako poslodavac odradi sve kako treba.


p.s.
Ne znam da li ce ti trebati prevoz, ali odmah izvadi OV-Chipkaart (na bilo kojoj vecoj stanici, moze i na aerodromu), jeftiniji ti je prevoz tako nego da placas pojedinacne karte.
[ bananaphone @ 10.02.2017. 14:10 ] @
@JackW - vodi racuna kad pricas sa agencijama. Mnoge on njih ce te odkaciti zbog toga sto nemas radnu dozvolu a da nisu ni svesne da poslodavci koje zastupaju imaju i koriste program da te dovedu iz Srbije.
[ JackW @ 11.02.2017. 14:36 ] @
Hvala na odgovorima Andreju i bananaphone