[ bachi @ 26.02.2017. 12:48 ] @
Pozdrav svima.

Za jednu firmu je neophodno nabaviti novi server, pa je uprava te firme odlučila da se ide na brendirani server, a ja tu baš škripim sa znanjem oko kupovine istog. :(

Dakle ono što je nama potrebno jeste minimum xeon e3 procesor, 16GB RAMa za početak i oko hard diskova se još premišljam, verovatno 2x2TB u RAID1 i još neki SSD za sistem pride?

Na njemu će se vrteti Windows Server 2012r2, biće AD kontroler, tu će se nalaziti instaliran i ERP program kome će pristupati oko 25 korisnika, tako da će server imati 30 cal licenci. Pod njim će se vrteti još jedna virtuelna instanca isto Server 2012r2, kao member server i neki program za vođenje magacina, pošto insistiraju da imaju isključiv i jedini pristup serveru, odnosno da pokraj tog programa ne bude ništa drugo instalirano tu.

E sad, za početak, na šta je potrebno obratiti pažnju? Koje su koske, skriveni troškovi, šta je prednost, a mana nekog brenda, šta je prednost, a šta mana da li će server biti tower ili rack

Drugo, kakva je situacija sa SSD diskovima u radi 1 (mirror) i TRIM podršci? Ranije sam video da nema, ali ako da to nije ni bitno ako se ostavi ~20% slobodnog mesta tu, ali opet? Kakva je situacija?

Da li se isplati dati više para na server koje ima redudantno napajanje, koliko su kvalitetna napajanja koja idu uz server, uzimajući u obzir da je server na AVR upsu?

Ako sam dobro razumeo, kupovinom Windows Server 2012r2 standard servera, po licenci imam pravo da instaliram jednu instancu pod hyper-v?
[ Aleksandar Đokić @ 26.02.2017. 19:26 ] @
Koji god server da uzmes, molim te nemoj da dizes OS direktno na hardveru, vec npr ESX pa u njemu Windows kao VM.
[ bachi @ 26.02.2017. 21:16 ] @
Što ako je u pitanju single server za tako malu firmu?

A pitanje je da li MS licenca za Windows 2012r2 standard nudi mogućnost dizanja dve instance pod ESXom?
[ Lavlja_Jazbina @ 26.02.2017. 21:31 ] @
Mislis kupovina ovde ili sa ebay-a?

p.s To je da popunis prazninu u podrumu od 100m2,pa da.Znao sam.
[ bachi @ 26.02.2017. 21:33 ] @
Ovde, domaća firma.
[ Lavlja_Jazbina @ 26.02.2017. 21:43 ] @
Desk je prodavao neke konfiguracije koje nisu bile lose.Mada oni sigejt diskovi mi nisu ulivali poverenje.

[ nkrgovic @ 26.02.2017. 21:59 ] @
Koliko se ja secam, proveri sa MS-om, licenca bi trebalo da ti omoguci Hyper-V sa jednim serverom koji sluzi SAMO za virtuelizaciju plus 2 guest-a. Takodje, a ovo bas nisam siguran, mislim da mozes i 2 guest-a bez onog za Hyper-V, uz npr. Xen ili VM Ware za free. Prednost u odnosu na bare metal deploy je mogucnost da za oba uhvatis snapshot.

Definitivno zelis dva napajanja, ona najcesce otkazuju. Da, to je JAKO retko - ali je cesce nego bilo sta ostalo. Zelis ECC memoriju, jer ce te boleti glava ako je ne uzmes, zelis 2xSSD i 2xHDD RAID 1. Ako mozes, uzmes RAID kontroler koji brine o tome. Ne znam ima li Windows trim, ali trebalo bi da to resi hipervizor, pa ako nema, eto lepog dodatnog razloga za ESXi ili Xen (oba su free).

Rack ili Tower - Rack ako imas rack. Ako ti je i UPS u reku, onda ne znam zasto bi imao tower pored rack-a. Tower serveri su kad nemas rack. :D Prednosti: Ne moze neko slucajno da ugasi, ne moze slucajno da povuce kabl.... imas kontrolisano okruzenje. Dodatno, rack je kontrolisano postavljen, bolje je hladjenje, sve je blizu pa su kablovi kratki.

Prednost "brendiranog" servera je da je proizvodjac istestirao SVE, da podrzava i Windows i ESXi, da za sve imas drajvere i da imas podrsku. Dodatno, imas garanciju, imas obezbedjene rezervne delove i ne razmisljas ako nesto crkne za godinu dana. Nece da ti se desi da nema RAID kontroler (ali dacemo ti drugi, samo reformatiraj diskove), da nema maticne ploce (prestala da se proizvodi, zamenicemo, pa ti reinstaliraj zbog drajvera.... ali ce sve da ti radi posle, zapravo ti cinimo....) i slicnih munja. Da se razumemo, nije brand domaca firma koja sklapa hardver i lepi nalepnicu - nije brand ni asus. Realno, uz kvalitet koji nude, SuperMicro je blizu, meni su sjajni, ali nije ono sto je ozbiljan serverski brand, bas zbog duzine cekanja na rezervni deo i slicnih stvari - ja bi ih uzeo da uzimam 20+ servera, pa da imam svoj stock za rezervu - ali nije za ovo sto tebi treba.

Za tu nizu varijantu (Xeon E3), varijante su ti Dell (Korektan i povoljan, ja ih ne volim puno, uglavnom jer su Windows-centric), HP, tj. sad HP E (bili su sjajni, ali u zadnje vreme su u organizacionim problemima.... cudna prica, mada su serveri odlicni - jedino ne znam koliko imaju buducnost) i Fujitsu (Ja bi uzeo ovo, da ja biram, nikad problema nisam imao, sta god crkne odma stigne rezervni deo, sve super). Sve ostalo je pitanje koliko je provereno i koliko neces imati problema sa drajverom za mreznu kartu, ili tako vec necim sto deluje glupo a ume da ubija do bola, posebno kad pocnes sa virtualizacijom.
[ bachi @ 27.02.2017. 09:42 ] @
Hvala na detaljnom odgovoru. Za sada još samo par pitanja. Misliš na dva odvojena raida? Jedan da bude 2xSSD, a drugi 2xHDD? I na SSD da stavljam sistem, virtualne mašine, a 2xHDD da koristim kao storage? Da li staviti hyper-v 2016 bm hipervizor, jer mi je to nekako logičnije ako ću stavljati Windows server, ili ipak vmware?

Problem je taj što sem u labu nikad nisam uživo radio sa bare metal hipervizorima. Ali dobro, čovek se uči dok je živ.

Da li ići na softverski raid ako ga nudi esxi ili hardverski?

Je l' i dalje važi da se beži od broadcoma glavom bez obzira kada je u pitanju esxi i fazon intel intel i samo intel lan?

E da, postoji rack u fimi, ali je ogroman i postojeći server inače stoji u racku. Išao sam nekom logikom da je tower server možda bolje uzeti zbog hlađenja, ili grešim?

Dell ne voliš samo zbog politike lizanja cojonesa Microsoftu ili postoji još neki razlog? Ja baš gledao poweredge servere i hp servere.

Što se napajanja tiče, mislio sam da vlasniku firme predočim da izračuna da li mu se više isplati da u startu da 100k više za server sa redudantnim napajanjem ili može li sebi da priušti downtime od par sati tokom koje bi se napajanje zamenilo, jer svakako bih odmah uzeo i rezervno napajanje uz server.

Inače je (klasika) budžet za IT u toj firmi poslednje sviralo.
[ nkrgovic @ 27.02.2017. 10:32 ] @
Da mislim na dva odvojena RAID-a. Da ima smisla Hyper-V . :D

Ja bi isao na hardverski RAID ako moze, mada je to pitanje... softverski je laksi za oporavak, to stoji. Ako nemas neki tezak I/O onda softverski nije lose resenje, stavise.

Ja bezim od svacega, ne znam za broadcom, ali kad uzmes normalan server obicno je LAN uvek intel. :) Ne bi se nervirao, samo uzmes server i dobijes intel.

Rack serveri imaju dobro hladjene, stavise odlicno, jedino je bucnije od Tower-a. Dodatno, rack je obicno negde gde ima dobro hladjenje, u toj sobi nije klima vec serverski chiller... Opet, zavisi od zgrade.

Dell ne volim jer mi nekako nikad nisu ostavljali dobar utisak.... nekako mi je HP ili Fujitsu bolje napravljen, kondenzi na ploci deluju bolje, ploca urednije.... nista nije tu posebno, neces pogresiti uz Dell, cisto stvar ukusa. Proveri kakve uslove imas za garancije i rezervne delove, to ti je najbitnije.

Za to redudantno napajanje... super to zvuci "par sati", ali realno je i 24h. Sta se desava kad si na odmoru? Crkne u subotu popodne/uvece? Samo to analiziraj i svakako daj biznisu da se smisli sta im se isplati :D.