[ vradojicic85 @ 01.03.2017. 10:25 ] @
Sinoc kod drugara naidjem na elektricni sporet Siemens sa ravnom plocom (polovan star po slobodnoj proceni 20 godina ali kao nov) koji na sebi ima semu za prikljucenje za trofaznu varijantu na kojoj nema nigde prikazane kleme za povezivanje nultog provodnika (N)...
Klembert ima 5 prikljucnih klema 1-5 i sraf za PE ili ti uzemljenje.
Preporucena izvedba za trofazno povezivanje je 1-2 u mostu i tu se dovodi faza R, 2-3 u mostu i tu se dovodi faza S, i klema 5 na koju se dovodi faza T. Pored toga imam jos samo klemu za PE.

Jeste li videli nekad ovakvu semu povezivanja sporeta?

Malo sam pratio zice i ispitivao i povezao ga standardno, sve radi, 1, 2, 3 su faze, 4 i 5 u mostu i tu sam doveo N i PE posebno... Sve radi OK ali me kopka kakva je ono sema koju je dao proizvodjac? Nisam se sretao s tim do sada...
Pomagajte...

Po semi ispade da ovom sporetu ringle i sve radi na 380V a da se nula i ne povezuje...

Sporet je neki Siemens UL28322SC, i o njemu ne mogu nista da nadjem na netu...

Kuca ima FID i on ne izbacuje, nema nigde nikavog lutajuceg napona, samo po ovoj izvedbi koju sam ja povezao sve radi sada na 220V.
[ veselinovic @ 01.03.2017. 17:42 ] @
To ce biti sporet za amerikansko trziste.
Tamo je medjufazno 220V
[ radicmx @ 02.03.2017. 06:18 ] @
Jeli imaju oni tri faze. koliko znam imaju dve faze sa krajeva trafoa i srednji izvod tako da imaju 120V I 240V.
Imas li neke slike od sporeta.
ili je mozda za brodove ovi na savi i dunavu imaju 3*220V
[ vradojicic85 @ 02.03.2017. 07:59 ] @
Sporet na slici izgleda isto, potpuno isto kao nasi sporeti. Pratio sam unutrasnje ozicenje i to je takodje isto...
Jedino da se zezam da rasklopim sve da bih video sta pise na ringlama iznutra, da li su za 220V ili za 380V.
Za Americko trziste nije sigurno posto na slici pise da su medjufazni naponi 400V dok po semi faznih napona nema nigde jer nema nule.
Imam samo sliku seme, okacicu posle...

[ ZAS011 @ 02.03.2017. 08:38 ] @
Sudeći po datim šemama priključivanja, nula nije potrebna.
Ne moraš ništa da rasklapaš.
[ vradojicic85 @ 02.03.2017. 09:14 ] @
Sto znaci da u sporetu bas sve radi na 380V, od tinjalica do ringli i grejaca u rerni... Nisam vidjao to ali cu probati. Znaci nulu ne vezem ni u uticnici ni na sporetu...
[ ZAS011 @ 02.03.2017. 13:37 ] @
Lepo ti je nacrtano da sve radi na 380V (400V)
[ @ 03.03.2023. 21:21 ] @
Laičko pitanje: zašto je to dobro vezivanje i da li je potrošnja struje manja? Da li je takvo vezivanje primenljibo na dve.šporete ili bi moralo sve unutar šporeta da se ponovo šemira?
[ puntoo @ 05.03.2023. 16:18 ] @
Vezivanje u zvezdu je kad se koristi nula,vezivanje u trougao je kada nema nule.Ima podosta aparata koji se vezuju u trougao eto i za kućne šporete što mi je novost.
[ @ 05.03.2023. 20:01 ] @
Video sam na trofaznom grejaču od 6kw(3x po 2kw) da imaju mostovi fabrički između njih, i samo se dovedu faze na njih. Da li onda bolje greje grejač, i da li troši manje el.energije?
[ test1234 @ 05.03.2023. 20:13 ] @
Britanci, Švedjani, Danci i Norvežani su ranije imali taj standard da grejači idu na 380 V. Verovatno je taj šporet donešen iz tog područja.

Prednost je manja struja za istu snagu plus ne ide sve preko nultog provodnika nego je rasterećeno na tri faze. Takodje se smanjuje mogućnost havarije prilikom prekida nultog voda.

Sve u svemu ima dosta prednosti ovo sa sistemom grejača na 380 V bez nultog provodnika.

Potrošnja struje je uvek onolika kolika je snaga, nema manje ili više.
[ @ 05.03.2023. 20:55 ] @
Izvinjavam se, ovi sam pisao situaciju na el.grejaču za centralni bojler tople vode,
i vrlo brzo se zagreje kada mu T spadne na donju granicu u termostatu na zadatu T.
Da li mi možemo da povežemo el.šporet po toj šemi, ili nebi smelo, čisto da znamo 😀.
Hvala.
[ test1234 @ 06.03.2023. 02:02 ] @
Citat:
Taradrina :
Video sam na trofaznom grejaču od 6kw(3x po 2kw) da imaju mostovi fabrički između njih, i samo se dovedu faze na njih. Da li onda bolje greje grejač, i da li troši manje el.energije?



Pored ovih podataka fali ti podatak za koji napon je predvidjeno da radi taj grejač. Piše na samom grejaču.

A šporet povezuješ prema šemi koja je na samom šporetu.

A to što brzo zagreva vodu bojler zavisi koliki je bojler a i 6KW nije malo. Mada može biti da se oko grejača nakupilo kamenca pa brzo zagreje jer voda ne cirkuliše dobro zbog kamenca.
[ Java Beograd @ 06.03.2023. 07:58 ] @
Prednosti su opisane, mana je kad neko u kući nema trofaznu instalaciju.