[ zoxkika2 @ 05.03.2017. 22:23 ] @
Zeleo bih da kupim novu maticnu plocu, izabrao sam nekoliko njih ali ne mogu da se odlucim, zato sam resio da zamolim ljude sa ovog foruma za misljenje koja je od ovih ploca najbolja:

1. MB AM3+ 970 MSI 970 GAMING
link: http://www.emmi.rs/mati%C4%8Dn...gaming.11.html?productId=45866

2. ASUS MB - SOCKET AM3+ - M5A97 R2.0
link: http://gigatronshop.com/maticn...b__socket_am3__m5a97_r20-34037

3. ASUS MB - SOCKET AM3+ - 970 PRO GAMING/AURA
link: http://gigatronshop.com/maticn..._am3__970_pro_gamingaura-72377

4. MB AM3+ 970 Gigabyte GA-970A-UD3P
link: http://emmi.rs/mati%C4%8Dne-pl...-ud3p.11.html?productId=39056#
link: http://www.winwin.rs/racunari-...r3-sata3-glan-7-1-1184297.html

Voleo bih da iznesete svoja misljenja o ovim maticnim plocama, i ako biste mogli da mi kazete koja od njih ima najbolju faznu regulaciju.
[ ademare @ 06.03.2017. 00:52 ] @
Moj bi savet bio Nijedna !!

Ryzen 7 je vec u prodaji i jede malu decu zvana Fx serija , koja radi na AM3 + plocama . Postize otprilike duplo bolje perfomanse najjeftiniji i najsporiji model 1700 uz TDP od 65 Wati !

Ako ti naravno ne treba tolika snaga treba sacekati , jer ce uskoro biti predstavljene serije Ryzen 5 i Ryzen 3 , koje ce biti pandani najboljim i5 i i3 Intelovim procesorima . Ocekuje se da nijedan od njih ne predje 65 Wati , tako da su vec izbacene i Micro ATX ploce AM4 .

Tako da bi kupovina bilo kojeg FX procesora bila totalni promasaj , jer ce ta serija brzo u penziju , pa ce joj i realna vrednost drasticno pasti .

Istina da kod nas jos nisu stigle Am4 ploce , ali bice i sigurno sa novim 5 i 3 serijama .

Ako bas insistiras na uskoro prevazidjenoj seriji ploca i procesora , onda je meni najbolja MSI gaming od ovih ponudjenih .
[ Branimir Maksimovic @ 06.03.2017. 00:59 ] @
Pa ako covek vec ima procesor ... osim toga Ryzen nije podrzan na Win 7
[ zoxkika2 @ 06.03.2017. 06:45 ] @
Citat:
ademare:
Moj bi savet bio Nijedna !!

Ryzen 7 je vec u prodaji i jede malu decu zvana Fx serija , koja radi na AM3 + plocama . Postize otprilike duplo bolje perfomanse najjeftiniji i najsporiji model 1700 uz TDP od 65 Wati !

Ako ti naravno ne treba tolika snaga treba sacekati , jer ce uskoro biti predstavljene serije Ryzen 5 i Ryzen 3 , koje ce biti pandani najboljim i5 i i3 Intelovim procesorima . Ocekuje se da nijedan od njih ne predje 65 Wati , tako da su vec izbacene i Micro ATX ploce AM4 .

Tako da bi kupovina bilo kojeg FX procesora bila totalni promasaj , jer ce ta serija brzo u penziju , pa ce joj i realna vrednost drasticno pasti .

Istina da kod nas jos nisu stigle Am4 ploce , ali bice i sigurno sa novim 5 i 3 serijama .

Ako bas insistiras na uskoro prevazidjenoj seriji ploca i procesora , onda je meni najbolja MSI gaming od ovih ponudjenih .



Mozes li da mi kazes zasto bas MSI, posto su mi na jednom drugom forumu govorili da MB AM3+ 970 Gigabyte GA-970A-UD3P ima bolju naponsku sekciju (8+2). Meni se takodje vise svidja MSI ploca, ali bih voleo da cujem tvoje misljenje zasto bas ona, sta je to sto ona ima bolje od ove Gigabajtove.

A sto se tice Ryzena, cene su mu otprilike ovako:

RYZEN 7 1700 je 350-370 eura
RYZEN 7 1700X je 440-470 eura
RYZEN 7 1800X je 540-600 eura,

tako da za mene to jos nije bas pristupacno, mozda ce to biti za 2-3 godine, ali sada je za mene to skupo. A za to vreme ja moram imati komp koji cu koristiti za montaze video materijala.

[Ovu poruku je menjao zoxkika2 dana 06.03.2017. u 08:25 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 06.03.2017. 07:15 ] @
U al ovde zavaljuju sa cenama ;(
[ zoxkika2 @ 06.03.2017. 10:05 ] @
Da li moze neko da mi kaze koja je ploca bolja i zasto. Odnosno koja ploca ima bolju faznu regulaciju.
[ Branimir Maksimovic @ 06.03.2017. 16:16 ] @
Sto? oces da overklokujes? Ja sam pratio negde jedan AMD fanatik se kune u MSI ploce ;)
[ ademare @ 06.03.2017. 16:36 ] @
Znam da je serija 7 skupa i tako ce biti , ali ako za 3 meseca stigne serija 5 , moci ces mnogo konfornije da ga koristis , jer ce trositi max 65 wati, dok sada takvi iz FX serije trose 125 wati . Serija 5 treba da bude i malo brza od Fx 8XXX . Zbog toga sam pomislio da ako mozes da se strpis , nekoliko meseci dok ga ne puste u prodaju , bice mnogo bolja kupovina nego sada kupiti FX .

Ploce MSi za AM4 ce game serija pocinjati cena od 80 Eura pa navise , zavisno od modela .

Jedino ako ne mozes da sacekas pojavu serije 5 i 3 , mozda ti i neki model iz serije 3 bude odgovarao . Serija 7 je prvo izbacena i to je Najjaci AMD procesor ikada , konkurent modelu 1700 je i7 7700 K , koji ima i mane , ali i neke prednosti . AMD je naravno nesto jeftiniji oko 10 % , a neki testovi kao prosek daju da je i toliko bolji .

Serije 5 i 3 , ce doci najave su za 5 . drugi kvartal , za 3 ne znam tacna kada stize .

Znaci ako si nestrpljiv onda ima kao i uvek dve grupe ljudi . Jedni se kunu u ASUS Auru , drugi u MSI Game seriju , jer od ove sto si linkovao ima kod nas da se kupe jos dva modela , koja imaju i nesto jacu cenu . U sustini ni Asus Aura nije greska , ali ukupno gledajuci neka moja iskustva su da je Game serija bolja za overklok . Naravno da je za overklok , vazan naponski deo ploce , ali to je samo jedna od stavki za uspesan overklok , jer nisu svi procesori isti , i pod istim uslovima , na istoj ploci sa istim hladjenjem, dva ista procesora mogu da daju razlicite rezultate.

Osnovnni savet je isti , ako se moze, bolje je sacekati seriju 5 ili 3 , zavisno od budzeta
[ zoxkika2 @ 06.03.2017. 21:31 ] @
1. MB AM3+ 970 MSI 970 GAMING

Big Bang Conqueror (990FX) 8+2 Yes 140W Yes No Unknown Unknown DrMOS 8-pin ATX
990FXA-GD80 8+2 Yes 140W Yes No Unknown Unknown DrMOS 8-pin ATX
990FXA-GD65 8+2 Yes 140W Yes No Unknown Unknown DrMOS 8-pin ATX
990XA-GD55 8+2 Yes 140W Yes No Unknown Unknown DrMOS 8-pin ATX
970 Gaming 8+2 Yes 125W (?) Yes No

http://www.overclock.net/t/946...motherboards-vrm-info-database
[ zoxkika2 @ 06.03.2017. 21:32 ] @
2. MB AM3+ 970 Gigabyte GA-970A-UD3P

GA-990FXA-UD5 8+2 Yes 140W Yes No Yes Driver MOSFET Assumed 8-pin ATX
GA-990FXA-UD3 8+2 Yes 140W Yes No Yes Assumed 8 pin ATX
GA-990XA-UD3 8+2 Yes 140W Yes No Yes YES - BIOS F11 & up 8 pin ATX
GA-990FXA-D3 4+1 No 140W* OC with cooling No
GA-970A-UD3 8+2 Yes 140W Yes No

http://www.overclock.net/t/946...motherboards-vrm-info-database
[ ademare @ 06.03.2017. 22:51 ] @
Vidim na sta mislis . Gaming serija ne podrzava procesore FX -9XXX . Ja mislim da se ti procesori odavno ne proizvode i da zato MSI nije pravio plocu u gaming seriji koja ce da ih podrzava . Inace kod nas odavno nema serije 9 u prodaji nigde !

Ako tako posmatramo mozemo reci da sve sa spiska ploce ne valjaju jer Nijedna ne podrzava AMD FX-9590 Eight-Core koji ima TDP od " samo " 220 Wati

Inace TDP ne znaci maksimalnu potrosnju , vec nesto sto bi se pre moglo reci kao prosecno maksimalnu , dok j estvarna maksimalna 20 -30 % veca od TDP ! To sam procitao na sajtu cpu-world.com koji je prilicno pouzdan izvor informacija o procesorima . Tako da ne verujem da gejming serija ima napojni deo od 125 wati za procesor , jer MSI nisu deca , vec veoma ozbiljna firma i da njihovi inzerenji ne znaju da procesor moze da povuce vise struje od TDP -a koji je za seriju FX - 8XXX 125 wati . Nju ploca podrzava i napojni deo mora biti jaci od TDP-a koji proizvodjac navodi na svom sajtu .

Tako da je ova tabela vise izvedena na osnovu toga sta koja ploca podrzava od procesora , a ne da je neko vrsio stvarna merenja na ovom forumu sa koga je link . Tako da bi se za svaku plocu sa spiska mogao staviti ? jer je neozbiljno na osnovu podatka sta koja ploca podrzava , govoriti , o napojnom delu ploce , jer ima onih ploca koje rade lose , iako se tvrdi da nesto podrzavaju .
[ Zlatni_bg @ 07.03.2017. 08:14 ] @
Posedujem Auru sa 8370E, i opisao sam je dosta na OCN-u. Posedovao sam i Sabertooth.

Za FX procesore, nista sem Aure, GD-80, Sabertootha i CHVZ-a ako zelis neki overklok.

Trenutno na 1.43-1.45V guram 4.85GHz sa njom.
[ Zlatni_bg @ 07.03.2017. 08:16 ] @
Inace, radio sam poredjenja i raznih MOSFETa odredjenih proizvodjaca, cipova koje koriste i najnovije serije Asusovih ploca (Aura i Sabertooth R3) koriste najbolje fetove trenutno na trzistu. Ono sto tebi treba je ploca sa minimum 6 faza bez dublera, a MSI je prilicno skrt na tome i MSI nikako nije preporuka za AM3+ platformu, sem te GD-80 koje vec duzi period nema.
[ zoxkika2 @ 07.03.2017. 14:21 ] @
Ja sam se odlucio za ovu plocu: ASUS A970 Pro Gaming/Aura

Na IT svetu ima dobra recenzija o njoj:

Asus A970 Pro Gaming/Aura je ipak mnogo više od lepo “našminkane” ploče. Asus je upotrebio samo vrhunske komponente u njenom dizajnu i proizvodnji. Japanski potpuno oklopljeni elektroliti i zavojnice, kao i MOSFET tarnzistori poslednje generacije su garanat kvaliteta. Naponska sekcija je izvedena u 7+1 faznoj konfiguraciji, a MOSFET-ovi su pasivno hlađeni. Čitav sistem je kontrolisan od strane ASUS-ovog jedinstvenog DIGI+ procesora. U prevodu to sve znači da ova ploča bez problema servisira i najmoćniji i najzahtevniji AMD-ov FX-9590 procesor “bez po’ muke” i bez bilo kakvog dramatičnog zagrevanja. Manje zahtevne FX procesore ova ploča prosto “ne oseća” i pruža im maksimum performansi uz neupitnu pouzdanost i stabilnost u radu...
http://mail.itsvet.com/asus_a9...ng_aura-pcaa1-2022.i?id=197978

Vidim da je neke prodavnice nude i za 13000 rsd. Mozda je malo skuplja, ali izgleda da je dobra, a i vizuelno dobro izgleda.
[ Mord @ 07.03.2017. 18:03 ] @
Beži od MSI-ja ko đavao od krsta kada je AMD u pitanju. Ja imam njihovu najaču AMD ploču GD80 v2. Ako im je ona tako kilava kakve li su tek ostale. Od ponuđenih samo Asus Aura...
[ Zlatni_bg @ 07.03.2017. 19:33 ] @
http://www.overclock.net/t/161...ng-aura-an-overview-and-review

Moja recenzija Aure na OCNu. Dosta je napredovao overklok otkad sam je uzeo ali je otprilike to to.
[ zoxkika2 @ 08.03.2017. 05:53 ] @
Citat:
Zlatni_bg
http://www.overclock.net/t/161...ng-aura-an-overview-and-review

Moja recenzija Aure na OCNu. Dosta je napredovao overklok otkad sam je uzeo ali je otprilike to to.



Da li bi mogao i ovde da napises koji redak o njoj, odnosno tvoje misljenje, posto sa engleskim jezikom ne stojim toliko dobro.
[ Zlatni_bg @ 08.03.2017. 06:48 ] @
Naravno, nije nikakav problem.

Ovako, kao sto sam radio u ovom review-u, prvo cu ti reci da sam posedovao low-end i high-end ploce za AM3+. Dakle, imao sam Gigabyte DS3P i Sabertooth 990FX R2.

U pocetku, dok nisam znao mnogo o svemu ovome (bio sam korisnik lap topa od Penituma 4 pa do negde 2011/12 godine), bio sam u fazonu da uzmem najobicniju plocu za FX8320, i da kasnije kada budem pri novcu ulozim malo u hladjenje i overklokujem ga, s obzirom da FX zablista kada predje 4.7GHz. I tako, skupim ja novac i za prvi SSD, drugi SSD, vodeno hladjenje, krenem sa jacim klokovima... hop, ne moze. Ploca jednostavno trazi ogroman napon koji ne zelim da pustim ka procesoru, iako sam mogao da ga ohladim (1.55V za 4.5GHz). Pritom nisam imao neku stabilnost, dobijao sam crashove u raznim aplikacijama. Skapiram da je u fazama na ploci, posto DS3P ima samo 4 faze za procesor i 1 za NB ili RAM (zaboravio sam).

Tu sam bio pri parama i resih da uzmem Sabertooth 990FX jer sam bio odusevljen performansama koje overklokovan FX daje. Nastao je prvi problem, moj RAM nije bio u potpunosti kompatibilan pa sam uzeo HyperX Fury 1866MHz za nju. Bez problema sam dostigao OC od 4.7GHz pri 1.43V pod opterecenjem, bio sam odusevljen. Potom sam uspeo da izvucem stabilno 5GHz pri 1.50V koji bi rasli do 1.53V pod punim opterecenjem, a temperature su bile pod kontrolom (ispod 70C sve, socket i jezgra).

Posle neke 3 godine, desava se da resim da isprobam crossfire, i kako sam ubacio drugu karticu u PCIE slot, crkao je zvuk na ploci. Kako sam procitao na internetu, Sabertooth je imao registrovanih slucajeva u kojima se to desavalo.

Elem, onda 2016. godine dolazim u dilemu. Da li preci na intel, ili i dalje gurati FX platformu. U isto vreme, izasle su i nove ploce, poput Sabertootha R3 i ovih novih namazanih 970 gaming ploca. Odlucih ipak da je prerano za prelazak na novu platformu i da se ne isplati uzimati DDR4+ploca+cpu i da ipak nadjem adekvatnu plocu za svoj FX, iako sam imao DS3P u rezervi.

Gledajuci dizajn svih novih ploca, za moje potrebe, trebala mi je ploca sa 8 faza za CPU, poducen iskustvom sa cetvorofaznom DS3P. Cene su bile ovakve, 13.000RSD za Auru, Sabertooth je bio 24.000RSD a R3 verzija je mogla da se nadje kod madjara za 205EUR.

Resio sam da mi se ne ulaze preterano s obzirom da sam po internetu video da Aura ima 7 faza za CPU i 1 za NB, sto je bila retkost jer je vecina ploca ili bila 4+1, 6+2 ili 8+2. Asus je skapirao da nema potrebe za 2 faze ka NB i dao jos jednu fazu za CPU i time poboljsao dotok struje ka CPU.

Asus takodje poseduje DIGI+ kontrolu napona/struje ka CPU pa je to jos jedan ogroman plus za stabilnost i efikasnost. U isto vreme resih da stari 8320 zamenim 8370E procesorom i jer se nagomilalo dosta ostalih komponenata sklopim 2 FX racunara.

A sad malo vise o Auri.

Kao sto rekoh, jedina ploca sa 7+1 faznim sistemom. Poredicu je sa Sabertoothom jer je to i zasluzila. Koriste nove MOSFETe koji su rejtovani za koliko sam video 63A, dakle ukupno imas 63A x 7 ka CPU. Kako temperatura MOSFETa raste, tako i efikasnost opada, do nekih 40A po fazi pri 90C.

Gledao sam ostale Gaming ploce, ili imaju 4 faze za napajanje CPU ili koriste dublere sto ti dodje kao malo bolji 4+1 sistem. Odmah sam ih zabatalio bas zbog toga. Svaki FX koji zelis da teras preko 4.5GHz zahteva kvalitetnu plocu, a Aura je ispunjavala zahteve.

Imao sam jedan Noctua 40mm ventilator koji sam zakacio na VRM heatsink, nisam stavio IO shield vec sam taj tu deo iskoristio da ventilator izduvava tuda vruc vazduh od VRM dela. Pri Prime95 stress testu, mreio sam infracrvenim termometrom, VRM heatsink je posle pola sata imao temperaturu od 50C sto me je nenormalno iznenadilo, mislio sam da ce biti minimalno 75-80C.

BIOS je u nivou Crosshair Formule, bukvalno prekopiran dizajn ROG BIOSa sa Sabertoothovim opcijama. Imas podesavanja za sve zivo i imas utisak da ploca vredi bar 200EUR.

Sto se tice overkloka, bez problema sam je doterao do 4.7GHz. Potom sam malo sa FSBom eksperimentisao i doveo je na 4.85GHz, samim tim povecao i RAM brzinu na 2200MHz i sve je bilo ultra stabilno. Jedino sto sam uradio je da sam sa zadnje strane maticne ploce zakacio 60mm ventilator sa hladnjaka koji je dosao uz 8370E da mi hladi delimicno socket i VRM deo. To je spustilo socket temperature za nekih 4-5 stepeni sa zatvorenom stranom kucista, ili 10C sa otvorenom stranom. Bilo mi je zao da busim kuciste pa je ostalo na tih 5C. Za hladjenje koristim Nepton 240M.

Malo je zeznuta za kontrolu ventilatora, bilo CPU ili case fan-ova, BIOS ti ne da da spustis brzinu ispod 60% a softver koji ide uz nju (AI SUITE) je takodje malo ogranicen sto se tice krivih, imam 3x JetFlo ventilatore koji idu i preko 2000RPM pa je umelo da bude bucno, dok na hladnjaku imam 2xSilencio standardna koja se ne cuju ispod 70%.

Ploca ima RGB osvetljenje na south bridge-u, i crvenu boju po liniji koja odvaja deo gde je zvucna kartica od ostatka ploce koja takodje svetli. Zvuk je fenomenalan i oseti se razlika izmedju ostalih ploca koje sam koristio.

U sustini, ima jos mnogo toga o cemu mogu da pricam, ali skraceno, ovo je "ogoljena" verzija Sabertootha. Bukvalno isti BIOS, iste kontrole napona i overkloka/overvolta, samo jedna faza manje i nesto manji heatsink. Ne deluje toliko robusno ali je na stvarno zavidnom nivou. Ono po cemu se razlikuje od svih ostalih je taj MOSFET deo gde em ima 7 faza em jedina ima zadovoljavajuce velik heatsink (veruj mi na slikama nije uopste toliko velik koliko uzivo).

Najtoplije preporuke od nekoga ko je koristio i top-end plocu i low-end plocu sem ove. Ako imas jos pitanja, slobodno reci, jer zaista ima mnogo stvari koje mogu da kazem o njoj.
[ Zlatni_bg @ 08.03.2017. 06:54 ] @
Jos jedan dodatak, moj 8370E je ismirglan/poravnan zbog boljeg prenosa toplote ka vodenom bloku. To je smanjilo temperature za neka 4C takodje.
[ zoxkika2 @ 08.03.2017. 09:42 ] @
Zlatni_bg hvala ti puno na recenziji. Na nekim drugim forumima video sam da dosta hvale MB AM3+ 970 Gigabyte GA-970A-UD3P i
MB AM3+ 970 MSI 970 GAMING, ali opet citajuci sajtove na kojima pisu ljudi koji se zaista razumeju u OC shvatio sam da je ASUS MB - SOCKET AM3+ - 970 PRO GAMING/AURA najbolja ploca za manje para.
Jedino sto bi me jos zanimalo sta mislis o ovoj ram memoriji:

KINGSTON 4GB DDR3 HyperX FURY Black 1866MHz CL10 - HX318C10FB/4
https://shop.benchmark.rs/racu...aign=direct_link&code=8806

[Ovu poruku je menjao zoxkika2 dana 08.03.2017. u 11:04 GMT+1]
[ ademare @ 08.03.2017. 11:46 ] @
Zlatni , svaka cast na kvalitetnom postu . Toliko si dobro opisao , da i meni dodje da kupim jednu. Pisem ovo bez sale , da ne pomislis da se zezam .

Retki su tako dobri postovi .
[ zoxkika2 @ 08.03.2017. 18:53 ] @
Citat:
Resio sam da mi se ne ulaze preterano s obzirom da sam po internetu video da Aura ima 7 faza za CPU i 1 za NB, sto je bila retkost jer je vecina ploca ili bila 4+1, 6+2 ili 8+2. Asus je skapirao da nema potrebe za 2 faze ka NB i dao jos jednu fazu za CPU i time poboljsao dotok struje ka CPU.


Reci mi sta znaci ono NB, za koji izraz je ta skracenica?
[ Zlatni_bg @ 08.03.2017. 19:36 ] @
UD3P je dosta jeftina ploca ali sve sem prve revizije koja se ne pravi vec par godina imaju bag u BIOSu da ne moze da se klokuje preko 4.4GHz ako se ne varam. I uz to, VRM hladjenje nije na zavidnom nivou. Kao sto rekoh, od tih gaming, pogotovu 970 chipseta, samo Aura.

Taj RAM imam i ja, klokovan je na 2200MHz na CL10. Prezadovoljan sam.
[ Zlatni_bg @ 08.03.2017. 19:38 ] @
NB = Northbridge. To ti je ispod hladnjaka koji ti se nalazi ispod procesora. Da ti ne bih objasnjavao tacno sta je, imas na Wikipediji na srpskom clanak.

Hvala ademare, opisao bih je jos bolje ali nazalost ove promene vremena ubise i nas mladje pa pola dana prelezim u krevetu i onda otvorim oci pa napisem nesto, prehlada zeza :(
[ zoxkika2 @ 08.03.2017. 20:18 ] @
Hvala ti Zlatni_bg, do sada si mi dao najbolja objasnjenja u vezi gorepomenutih ploca, posto sam isao i na druge forume ali nisu znali da me upute sta je najbolje da kupim. Uz to napisao si FANTASTICNU RECENZIJU, tako da si me samo ucvrstio u nameri da kupim AURU. Hvala ti jos jednom na svemu, jos bih samo da te pitam, da li na plocama AM3+ moze procesor AMD Athlon II X4 620?
[ Lavlja_Jazbina @ 08.03.2017. 20:44 ] @
Ne moze.A moja preporka je Intel Core i3 3220 3.3 GHz Dual cor.Nemoj se muciti,zivot je kratak! :).
[ Branimir Maksimovic @ 08.03.2017. 20:46 ] @
Heh, procesor koji je sporiji od q6600 iz 2007 ;p nece ti taj ici na AM3+....
[ zoxkika2 @ 08.03.2017. 21:47 ] @
Citat:
zoxkika2:
Hvala ti Zlatni_bg, do sada si mi dao najbolja objasnjenja u vezi gorepomenutih ploca, posto sam isao i na druge forume ali nisu znali da me upute sta je najbolje da kupim. Uz to napisao si FANTASTICNU RECENZIJU, tako da si me samo ucvrstio u nameri da kupim AURU. Hvala ti jos jednom na svemu, jos bih samo da te pitam, da li na plocama AM3+ moze procesor AMD Athlon II X4 620?


Zlatni Bg, da li bi mogao bas ti da mi odgovoris na ovo pitanje, posto vidim da znas dosta o ovoj temi?
[ ademare @ 08.03.2017. 22:46 ] @
Evo ti link koji opisuje sve moguce kombinacije sa AMD procesorima i socketima :

http://www.tomshardware.com/re...-features-upgrade,3569-11.html

You cannot install Socket AM2 or AM2+ processors in Socket AM3 motherboards.
You can install Socket AM2 processors in Socket AM2+ motherboards.
You can install Socket AM3 or AM2+ processors in Socket AM2 motherboards; however, the BIOS must support the processor, the FSB will run at lower HT 2.0 speeds, and only DDR2 memory is supported.
You can install Socket AM3 processors in Socket AM2+ motherboards, but the BIOS must support the processor, and only DDR2 memory is supported.
You can install Socket AM3 processors in Socket AM3+ motherboards, but the BIOS must support the processor.

Posto je ovaj Atlon AM3 , to znaci da teoretski moze ako ga ploca podrzava u BIOS-u . To vidis na stranici proizvodjaca .

https://www.asus.com/us/Mother...-PRO-GAMING-AURA/HelpDesk_CPU/

I tu pise da podrzava Athlon IIX4 620e(AD620EHDK42GM),2.6GHz,512KB,rev.C3,45W,SocketAM3

Jos ti samo ostaje da ako imas procesor u ruci pogledas da li je iz te serije ( na procesoru pisu ovi brojevi AD620XXXX), ako je instaliran na neku plocu , onda sa programom tipa CPU-Z , proveri da li imas tu verziju procesora.

Znaci , obican 620 ne podrzava , nego samo 620e , stedljivu verziju sa TDP-om od 45 wati .

[ Zlatni_bg @ 08.03.2017. 23:41 ] @
Drugari, bolestan sam zadnja 2-3 dana pa stignem da odgovorim kad se probudim, nekad cete se mozda nacekati na odgovor :) Ubi pritisak, izgleda od ovog vremena.

Jedini siguran nacin je da otvoris stranicu proizvodjaca ploce i pogledas listu podrzanih procesora. Ako ga nema tamo, rizik je jedina opcija. Ademare ti je odgovorio na pitanje, ja bolje od njega ne mogu, nisam stavljao Athlone na AM3+ niti vidim poentu za to ako hoces iskreno. U svakom slucaju ako imas taj CPU mozes da narucis plocu preko interneta, pa ako ne radi, mozes da je vratis u roku od 14 dana po zakonu o zastiti potrosaca.

Nego, meni sad nesto nije jasno, ja sam mislio da ti imas vec FX procesor kod sebe, odakle sad Athlon u celoj prici? Sta posedujes od komponenata a sta zelis da kupis?

Ako vec nemas nista (ja bar nisam tako shvatio), reci budzet i namenu, pa cemo da vidimo sta je danas najisplativije za tvoje potrebe.
[ zoxkika2 @ 09.03.2017. 04:19 ] @
Citat:
Jedini siguran nacin je da otvoris stranicu proizvodjaca ploce i pogledas listu podrzanih procesora. Ako ga nema tamo, rizik je jedina opcija. Ademare ti je odgovorio na pitanje, ja bolje od njega ne mogu, nisam stavljao Athlone na AM3+ niti vidim poentu za to ako hoces iskreno. U svakom slucaju ako imas taj CPU mozes da narucis plocu preko interneta, pa ako ne radi, mozes da je vratis u roku od 14 dana po zakonu o zastiti potrosaca.


Link ka https://www.asus.com/us/Mother...-PRO-GAMING-AURA/HelpDesk_CPU/ posetio sam, ali sam cisto hteo da vidim tvoje misljenje posto se dosta razumes u kompjutere.

Rizik u smislu da nece raditi, ili rizik u smislu da ce se desiti kvar ako stavim AMD Athlon II X4 620 na ovu plocu?

Citat:
Nego, meni sad nesto nije jasno, ja sam mislio da ti imas vec FX procesor kod sebe, odakle sad Athlon u celoj prici? Sta posedujes od komponenata a sta zelis da kupis?


On je tu u celoj prici iz razloga sto mi je crkla stara ploca na kome se on nalazio, a imam jos jedan komp koji je funkcionalan i na njemu imam procesor FX 8300, znaci da bih morao da skinem procesor sa tog kompa u slucaju da ne podrzava AMD Athlon II X4 620, u slucaju da podrzava takve procesore stavio bih taj AMD Athlon II X4 620, i za dva - tri meseca kupio bih FX 8350, to je ono sto me muci.


Citat:
Drugari, bolestan sam zadnja 2-3 dana pa stignem da odgovorim kad se probudim, nekad cete se mozda nacekati na odgovor :) Ubi pritisak, izgleda od ovog vremena.


Zlatni_bg posebno ti hvala, sto nalazis vremena i pod bolescu da se javljas i pises na forumu.

Hvala i ostalim ljudima sa ovog foruma, na trudu i odgovorima koje su davali.
[ Zlatni_bg @ 09.03.2017. 04:52 ] @
Nece se nista pokvariti, samo nece raditi ako moze da udje u socket, u najgorem slucaju. Tako da nemas brige. Mada za taj procesor nema potrebe da ides na Auru. Meni CPU vuce ~480W iz zida pri Prime95 testu i to je ono s cime se ploca bori, Athlon joj nece biti nikakav problem.

Samo mi reci, da li ti trebaju oba racunara? Secam se na OCNu da je bila diskusija da li ce Sabertooth podrzati taj Athlon, mislim da na kraju niko nije ni pokusao jer nigde na internetu nije bilo podataka da radi.

Moj predlog je da ne uzimas tu plocu za taj procesor sad, bar ne ovog cenovnog ranga. Uskoro ce to biti prilicno pregazen CPU. Znaci nasao bih najjeftiniju plocu koja ga podrzava i produzio mu malo zivot, ako ti bas znaci.

Imaj u vidu da FXovi zahtevaju malo truda da se podese da rade onako kako ti zelis. Mogu ili da budu monstrumi koji ce moci da zgaze svaki zadatak koji im das, ili da rade underclockovani i undervoltovani i da imas mirnu masinu koja ce uspevati da izvrsi vecinu zadataka. Ali nazalost, skup je put do dobrog rada FXa: top-end ploca, top-end hladjenje, razne modifikacije poput ventilatora iza maticne ploce koja duva ka socketu... na kraju moze da izadje dosta skupo.

Tako da, moj savet ti je za taj Athlon da uzmes ili najjeftiniju ili neku polovnu plocu, a ako pozelis da sredis taj FX racunar ili sklopis jos jedan, da kazes prvo pa da vidimo sta je najbolje. Inace da znas, FXovi su identicni, 8320/8350/8370/9590/E serije... sve je to isto, samo su to cipovi koji recimo upadnu u neku klasu koja postoji, tipa jedan cip upada sa TDP-om od 125W na 4.0GHz i postaje 8350. Ako jedan uspe da za 3.2GHz pravi manji TDP od 95W postaje 8370E, itd. Pravilo je da uzimas najjeftiniji FX koji ima u ponudi i posle ga podesis po svojim potrebama.

A ako bi da igras igrice, moj savet ti je da zanemaris FX, Intel daje mnogo bolje rezultate za manje para (koliko god to smesno zvucalo). Moj 8370E na 4.85GHz jedva dostize performanse 4690K pri standardnom clocku u vecini igara, a 4690K se takodje dosta manje greje. Tu je vodeno hladjenje od ~15k RSD, ploca od 14K (nekad je bila i ona od 24K), a na Intelu mozes da ustedis na ploci i hladjenju jer ce ti jedan Hyper 212 Evo raditi posao za neke sitnije overklokove.

I nema na cemu, zadovoljstvo mi je ;)
[ Zlatni_bg @ 09.03.2017. 05:37 ] @
Velika je razlika u arhitekturi sestojezgarnih i osmojezgarnih AMD procesora. Osmojezgarni imaju neke stvari koje sestojezgarni nemaju.

A da su slicnih performansi, opet kazem, zavisi sta se trazi. Intel ima gotovo 40% bolji IPC (iteracija po kloku/MHz vs MHz poredjenje), pa ce aplikacije koje koriste manje jezgara dobiti mnogo vise od 4690K. Jedno vreme je bio drugarov 4690K kod mene, podesen samo na stalan 4.0GHz klok (umesto turba na 4.0), zaista je bilo razlicitih dogadjaja. Recimo u GTA V, imao je 99% iskoriscenost GPU dok je 8370E imao 60-70%, znaci da je grafika cekala stalno na procesor da zavrsi racunanje kako bi nastavila s poslom i dala sledeci frejm. Razlika u FPSu je bila oko 20FPSa sa GTX970, klokovan na 1506MHz (otprilike performanse stock GTX980). U igrama je imao prednost. Ali je zato FX mogao u isto vreme i da cepa GTA i da drzi fejsbuk otvoren na drugom monitoru :) Sve ima svoje, trenutno je i5 neprikosnoven (pa cak i 4460) za igrice, dok developeri ne krenu da prave igre koje koriste maksimalan broj threadova. Ali za svakodnevnu upotrebu, uvek bih uzeo FX pre i5ice. Imam obicaj da drzim otvoren FB, pusten Youtube, aktivnu virtualnu android masinu, Xamarin + Visual Studio, Photoshop u isto vreme i sve radi bez problema i kocenja, a i5 verovatno to ne bi tako lepo podneo. Ali ako je FX6300 u pitanju, ipak i5 ima prednost jer FX6300 nema puna 2 modula i pun kes kao osmojezgarni procesori, recimo da je osakacen.

EDIT: nestade post na koji sam odgovarao :)
[ Branimir Maksimovic @ 09.03.2017. 06:16 ] @
Obrisase mi post ;p Ma pazi jeste intel 50% brzi na single kloku bio do sad ali dupla cena.... pogledaj passmark trenutno je fx6300 najisplativiji procesor.
[ Zlatni_bg @ 09.03.2017. 06:39 ] @
Passmark bas i nije neki pokazatelj toga da li je neki CPU dobar za nesto ili nije :) I ja imam 11300 poena na multithreadu i skoro 1900 na single threadu, sto bi znacilo da imam slicne performanse mnogim intelima, a nemam.
[ Branimir Maksimovic @ 09.03.2017. 06:43 ] @
Pa hm, stvar je u tome je li ti radi posao ili ne ;)
[ zoxkika2 @ 09.03.2017. 08:25 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Nece se nista pokvariti, samo nece raditi ako moze da udje u socket, u najgorem slucaju. Tako da nemas brige. Mada za taj procesor nema potrebe da ides na Auru. Meni CPU vuce ~480W iz zida pri Prime95 testu i to je ono s cime se ploca bori, Athlon joj nece biti nikakav problem.

Samo mi reci, da li ti trebaju oba racunara? Secam se na OCNu da je bila diskusija da li ce Sabertooth podrzati taj Athlon, mislim da na kraju niko nije ni pokusao jer nigde na internetu nije bilo podataka da radi.

Moj predlog je da ne uzimas tu plocu za taj procesor sad, bar ne ovog cenovnog ranga. Uskoro ce to biti prilicno pregazen CPU. Znaci nasao bih najjeftiniju plocu koja ga podrzava i produzio mu malo zivot, ako ti bas znaci.

Imaj u vidu da FXovi zahtevaju malo truda da se podese da rade onako kako ti zelis. Mogu ili da budu monstrumi koji ce moci da zgaze svaki zadatak koji im das, ili da rade underclockovani i undervoltovani i da imas mirnu masinu koja ce uspevati da izvrsi vecinu zadataka. Ali nazalost, skup je put do dobrog rada FXa: top-end ploca, top-end hladjenje, razne modifikacije poput ventilatora iza maticne ploce koja duva ka socketu... na kraju moze da izadje dosta skupo.

Tako da, moj savet ti je za taj Athlon da uzmes ili najjeftiniju ili neku polovnu plocu, a ako pozelis da sredis taj FX racunar ili sklopis jos jedan, da kazes prvo pa da vidimo sta je najbolje. Inace da znas, FXovi su identicni, 8320/8350/8370/9590/E serije... sve je to isto, samo su to cipovi koji recimo upadnu u neku klasu koja postoji, tipa jedan cip upada sa TDP-om od 125W na 4.0GHz i postaje 8350. Ako jedan uspe da za 3.2GHz pravi manji TDP od 95W postaje 8370E, itd. Pravilo je da uzimas najjeftiniji FX koji ima u ponudi i posle ga podesis po svojim potrebama.

A ako bi da igras igrice, moj savet ti je da zanemaris FX, Intel daje mnogo bolje rezultate za manje para (koliko god to smesno zvucalo). Moj 8370E na 4.85GHz jedva dostize performanse 4690K pri standardnom clocku u vecini igara, a 4690K se takodje dosta manje greje. Tu je vodeno hladjenje od ~15k RSD, ploca od 14K (nekad je bila i ona od 24K), a na Intelu mozes da ustedis na ploci i hladjenju jer ce ti jedan Hyper 212 Evo raditi posao za neke sitnije overklokove.

I nema na cemu, zadovoljstvo mi je ;)


Odlucio sam da uzmem FX 8300 ili FX 8320, tako da uzimam i AURU. Kad je bal nek je bal. A sa ovim AMD II X4 sklopicu racunar za sina, za njega cu kupiti neku plocu na limundu ili kupindu. Ostale komponente vec imam.



[Ovu poruku je menjao zoxkika2 dana 09.03.2017. u 11:24 GMT+1]
[ zoxkika2 @ 09.03.2017. 10:34 ] @
Samo bih morao da te pitam jos nesto, reci mi koji je bolji procesor:

1. AMD FX 8320E 3.20GHz AM3+ BOX
http://www.kupujemprodajem.com...GHz-AM3-BOX-25791475-oglas.htm

ili

2. AMD FX 8320 BOX
http://www.kupujemprodajem.com/AMD-FX-8320-BOX-22205359-oglas.htm

Da li ono E znaci neku znacajnu razliku izmedju njih, ili to nije nista bitno. Posto onaj prvi kosta 119 E, dok drugi kosta 130 E, sto je ipak bitna razlika u ceni.
Mada kazu da onaj prvi radi na 3.20 ghz, dok za drugog kazu da radi na 3.5 ghz. Voleo bih da cujem tvoje misljenje. Nadam se da nisam previse dosadan.

Ili i za ove vazi ono gore sto si rekao:

Citat:
Pravilo je da uzimas najjeftiniji FX koji ima u ponudi i posle ga podesis po svojim potrebama.





[Ovu poruku je menjao zoxkika2 dana 09.03.2017. u 12:49 GMT+1]
[ ademare @ 09.03.2017. 12:24 ] @
Ako razmisljas da ozivis AMD X4 620 razmisli o :

http://emmi.rs/mati%C4%8Dne-pl...ga-cpu.11.html?productId=53744

Nforce 630a je predstavljen davno , tako da je ovo u stvari AM3 ploca , koju su inzenjeri Asrocka Twikovali da podrzava i seriju FX 4XXX .

Moguce da ces naci na oglasima plocu za 10 Eura manje , ali to su sve izandjale koje imaju godine rada sa sobom , a novo i garancija vrede i vise od 10 eura razlike . Sigurno podrzava procesor X4 , kao i sve modele te generacije , plus sto ima dodatak za FX 4 XXX , nisu ni to losi procesori , ko zna mozda i to nekad zatreba .

Sto se tice glavnog komjputera , onaj moj prvi savet i dalje mislim da je najpametnije ako se zeli kontinuitet sa AMD platformom , strpiti se 3- 4 meseca, i sacekati dolazak Ryzen 5 serije , a kasnije i Ryzen 3 . Amd ce cenu odrediti prema Brzini i novi procesori nece biti skuplji , od ovih vec starih ukoliko nisu adekvatno brzi . AMD je vec prestao da proizvodi FX procesore sve , i rasprodaje zalihe Nestrpljivima . A Ryzen donosi nove tehnologije AM4 , konacno je realno konkurentan Intelu i ako nisto drugo , Intel nece moci da divlja sa cenama kao sto je radio do sada . A i bice aktuelan jos godinama , dok je FX serija sa proizvodnjom u 32 nm , odavno prevazidjena u tehnoloskom smislu . Zato novi procesori od 14 nm , fabriku kostaju manje i AMD koji ne stoji bas dobro finansijski , moze da ih prodaje za isti novac uz prednosti tipa TDP od 65 wati i slicno .

Jer na primer da AMD nije izbacio Ryzen 7 za u Evropi i kod nas trenutno od 360 Eura pa navise , Intel nikada ne bi odgovorio sa i7 7700K , za slican novac , vec je takve procesore prodavao za 4 cifre Eura !

P.S. Sta ce ti dva skoro ista procesora ?? Posto vec imas 8300 FX u radu , neces dobiti nista znacajno kupovinom bilo kog 8320 .

[Ovu poruku je menjao ademare dana 09.03.2017. u 14:09 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 09.03.2017. 13:31 ] @
Zar 7700k nije obican i7? Mislio si na 6900k i 6950x modele koji kostaju sa 4 cifre ? ;)
[ ademare @ 09.03.2017. 19:45 ] @
Izgubio sam pravo na privatne poruke , inace bih ti napisao na pp jer mislim da se licno poznajemo , da smo zajedno isli u skolu , samo se nismo odavno videli .

7700K su sada izbacili da konkurise Ryzen 7 1700 , da je AMD na primer stavio cenu umesto u SAD 330 $ malopradajnu u EU 360 Eura , na primer 250 $ , Intel je toliko jak da bi stavio slicnu cenu , moze da dozvoli sebi da prodaje neke serije bez velike zarade . 7700K ima malo vecu cenu oko 10 % . Ali ne bi ga oni prodavali po toj ceni, procesor sa takvom snagom, jer su pre njega procesore te snage prodavali , a i danas prodaju za 4 cifre . Eto to sam hteo da kazem ;)

Trenutno na primer ovi novi i3 6100 i i3 7100 , uopste nisu konkurentni i tu ocekujem sledeci Intelov potez . Sami su izbacili gotovo isti procesor Pentium G4650 , razlike se vide samo u testovima sto se tice proceserskog dela, za duplo manju sumu, mada naravno Pentium ima neke funkcije iskljucene . Integrisana grafika ipak nije ozbiljna stvar sem za kancelarije .
[ Zlatni_bg @ 09.03.2017. 21:46 ] @
Citat:
zoxkika2:
Samo bih morao da te pitam jos nesto, reci mi koji je bolji procesor:

1. AMD FX 8320E 3.20GHz AM3+ BOX
http://www.kupujemprodajem.com...GHz-AM3-BOX-25791475-oglas.htm

ili

2. AMD FX 8320 BOX
http://www.kupujemprodajem.com/AMD-FX-8320-BOX-22205359-oglas.htm

Da li ono E znaci neku znacajnu razliku izmedju njih, ili to nije nista bitno. Posto onaj prvi kosta 119 E, dok drugi kosta 130 E, sto je ipak bitna razlika u ceni.
Mada kazu da onaj prvi radi na 3.20 ghz, dok za drugog kazu da radi na 3.5 ghz. Voleo bih da cujem tvoje misljenje. Nadam se da nisam previse dosadan.

Ili i za ove vazi ono gore sto si rekao:

Citat:
Pravilo je da uzimas najjeftiniji FX koji ima u ponudi i posle ga podesis po svojim potrebama.





[Ovu poruku je menjao zoxkika2 dana 09.03.2017. u 12:49 GMT+1]


Imam i 8320 i 8370E. Jedina razlika je sto su E verzije underclockovane i undervoltovane da bi upale u 95W TDP u odnosu na 125W TDP standardnih verzija.

Znaci uzmes onaj koji je jeftiniji, i lagano mu podesis standardnu brzinu 4.0GHz bez ikakvog turba za pocetak. To bi trebalo da moze i stock hladnjak da izdrzi.

Ali opet pitanje, za sta koristis racunar? Igrice ili produktivan rad?
[ Zlatni_bg @ 09.03.2017. 21:51 ] @
Inace, prvo je izasao 7700K, pa tek onda Ryzen :)

A 7700K ima ogromne probleme sa temperaturom, ne dolazi hladnjak uz njega i cak i sa 240mm vodenim hladjenjima se greje do 80C ako se ne uradi delid. 7700K nikako nije tu da "parira" trenutnom Ryzenu. 7700K ga kida u igrama recimo, ali je Ryzen dosta bolji u produktivnom radu. Otprilike ista prica kao i sa FX-om.

I 7700K je samo overclockovan 6700K. Nista drugo.

A da bi valjalo da se saceka, valjalo bi. Jedina mana Ryzena je sto ne moze da se overklokuje preko 4-4.1 GHz, i sve vise se dolazi do zakljucka da i 6-core i 4-core Ryzeni isto nece moci nista vise od toga, jednostavno je takva arhitektura.

Daleko od toga da ces biti nezadovoljan FX-om, ali mislim da ne treba da se zaleces jer je prelazni period pred nama, cene ce padati, kao sto ademare kaze, dosta stvari ce otici u istoriju.
[ Branimir Maksimovic @ 10.03.2017. 05:57 ] @
Mislim da to sto sad ne moze da se mnogo overklokuje Ryzen proizilazi iz toga sto je nova arhitektura pa ce u sledecoj iteraciji biti bolje. Svakako da je sada bolje uzeti Ryzen-a 1700 nego 7700k , ako nista dupliras broj korova ;p
[ Zlatni_bg @ 10.03.2017. 08:45 ] @
Pa nece biti nesto puno bolje. Ni 6950X ni 6900K nemaju neke bolesne clockove. Opet dolazimo do toga, single core performanse ili multi core performanse. Balans negde mora da se nadje. Ryzen deluje skroz okej za sad, iskreno ova verzija sa 8 jezgara mi je i dalje preskupa, cekam ovu od 6, jer nemam potrebu za 16 threadova. S tim ce se mozda i poboljsati OC, mada je arhitektura "zbijena" kako su je opisali i tu su najveci problemi kod overkloka.

Ali bar je AMD dostigao Intelov IPC, to je ono sto je bitno. A dalje cemo videti.
[ zoxkika2 @ 11.03.2017. 00:05 ] @
Citat:
Imam i 8320 i 8370E. Jedina razlika je sto su E verzije underclockovane i undervoltovane da bi upale u 95W TDP u odnosu na 125W TDP standardnih verzija.

Znaci uzmes onaj koji je jeftiniji, i lagano mu podesis standardnu brzinu 4.0GHz bez ikakvog turba za pocetak. To bi trebalo da moze i stock hladnjak da izdrzi.

Ali opet pitanje, za sta koristis racunar? Igrice ili produktivan rad?



Reci mi da li se gubi pravo na garanciju koja vazi za plocu 3 godine, ako se overklokuje procesor, ili se gubi garancija samo za procesor? Ili overklokovanje nema veze sa garancijom?
[ Miroslav Cvejić @ 11.03.2017. 00:06 ] @
Nema veze sa garancijom. Da ima, ne bi bilo te opcije na ploči.
[ Zlatni_bg @ 11.03.2017. 01:59 ] @
Otprilike je tako. Iako neki proizvodjaci stave da se gubi garancija zbog OC-a, to u praksi nikad nije tako. Jos nisam cuo da je neko izgubio garanciju zbog overkloka, jer je gotovo nemoguce dokazati to. I mislim da jedino procesori podlezu tome a oni ne cuvaju nikakve podatke u sebi, tako da ne brini, neces izgubiti nikakvu garanciju.

Evo danas sam se bas igrao sa 8370E, dolazi lepse vreme opet, i gledao sam koliko mogu da izvucem bez pojacavanja napona ka procesoru. 8370E, koji ima standardnu brzinu 3.3GHz, je sa 1.18V dosao do 4.2GHz. Temperature nisu prelazile 36C. Tako da, bilo koji CPU uzmes, i onda mozes i ovde slobodno da se javis da ti pomognemo da ga sredis. Ako imas jeftine E verzije da nabavis mozda bi to bilo cak i bolje, jer oni imaju nesto nizi "pocetni" napon da bi upali u 95W TDP. Iako to sve ne mora nista da znaci, ali pri nizim overclockovima moze da pomogne.
[ zoxkika2 @ 11.03.2017. 09:40 ] @
Citat:

Miroslav Cvejić
Nema veze sa garancijom. Da ima, ne bi bilo te opcije na ploči.

Citat:

Zlatni_bg
Otprilike je tako. Iako neki proizvodjaci stave da se gubi garancija zbog OC-a, to u praksi nikad nije tako. Jos nisam cuo da je neko izgubio garanciju zbog overkloka, jer je gotovo nemoguce dokazati to. I mislim da jedino procesori podlezu tome a oni ne cuvaju nikakve podatke u sebi, tako da ne brini, neces izgubiti nikakvu garanciju.

Evo danas sam se bas igrao sa 8370E, dolazi lepse vreme opet, i gledao sam koliko mogu da izvucem bez pojacavanja napona ka procesoru. 8370E, koji ima standardnu brzinu 3.3GHz, je sa 1.18V dosao do 4.2GHz. Temperature nisu prelazile 36C. Tako da, bilo koji CPU uzmes, i onda mozes i ovde slobodno da se javis da ti pomognemo da ga sredis. Ako imas jeftine E verzije da nabavis mozda bi to bilo cak i bolje, jer oni imaju nesto nizi "pocetni" napon da bi upali u 95W TDP. Iako to sve ne mora nista da znaci, ali pri nizim overclockovima moze da pomogne.


Odlicno to me je zanimalo, samo me zanima i to da li overklokovanje skracuje radni vek procesora.
[ Zlatni_bg @ 11.03.2017. 15:19 ] @
Kod FX-ova vazi pravilo: ako mozes da ga ohladis, klokuj ga.

Dok god drzis temperature pod kontrolom, nece mu nista biti. Neke maksimalne 100% sigurne temperature su 60C, a bas maksimalne temperature su 70C. Tacnije, ne bi nikad trebao da predjes 70C. Dok god se budes drzao tog pravila i lepo ga hladio, pre ce ti procesor zastareti nego sto ce mu se ista desiti. Procesor od visokih temperatura uglavnom ne crkne vec krene da trazi veci napon za stabilnost na istoj frekvenciji. Ja sam imao taj FX8320 koji sam maltretirao i przio, nisam se preterano obazirao na temperature, i posle 4 godine je max clock koji sam od njega mogao stabilno da dobijem bio 4.6GHz. Imaj u vidu da je radio i na 5GHz neki period.

Sa standardnim hladnjakom, racunaj da ces moci da izvuces 4.1-4.2GHz sigurno, eventualno 4.3GHz. Mada je moj savet da uzmes neki jeftin a dobar hladnjak, poput Cooler Master Evo 212. Na trzistu ima malo slicnih koji pruzaju slicne performanse za tu cenu, a s njim ne bi trebalo da bude problema da dobijes 4.5GHz. Ali naravno, sve zavisi od cipa do cipa, neki se jednostavno vise greju od drugih.
[ zoxkika2 @ 12.03.2017. 07:08 ] @
Ja narucio ASUS MB - SOCKET AM3+ - 970 PRO GAMING/AURA pre dva dana, u sredu bi trebalo da stigne, sa njom sam narucio i dva modula od po 4 GB ram memorije. Ovih dana narucicu i procesor, mislim da ce to biti AMD FX 8320 BOX, njega sam nasao za 130 E ili ce to mozda biti AMD FX-8320E 3.20GHz AM3+ BOX koga sam nasao za 119 E. Jos uvek se premisljam, mada Zlatni rece da je bolje da uzmem ove iz E serije zbog nizeg pocetnog napona.
[ Zlatni_bg @ 12.03.2017. 12:42 ] @
Bravo na realizaciji :)

Uzmi 8320E. Da li ima u ponudi 8370E? Ako ima, koja je cena? Ako je slicna, par evra razlike (ne vise od 10), onda bolje njega umesto 8320E.

Da li ces da uzimas i neki drugi hladnjak isto? Moj savet ti je da uzmes, najiskrenije, mala je investicija a isplati se, posto pretpostavljam da od madjara uzimas.
[ zoxkika2 @ 12.03.2017. 19:36 ] @
Od madjara uzimam, hladnjak vec imam marke master cooler. Upravo pretrazujem proizvode i uporedjujem cene, ako uspem da nadjem 8370E po nekoj nizoj ceni uzecu ga.
[ zoxkika2 @ 12.03.2017. 22:10 ] @
Zlatn reci mi molim te sta mislis o AMD FX-8350 4.00GHz AM3+ BOX njega sam nasao po ceni od 149 evra? Dok ovi FX 8370 kostaju dosta vise. Na netu vidim da gejmeri vise preferiraju FX procesore sa E oznakom zbog manjeg zagrevanja. Cak sam naisao na jednu diskusiju oko toga da li je bolji FX 8350 ili FX 8370E, da li bih ja imao problema sa FX 8350 ako ga ne bih overklokovao, kakve bi bile njegove temperature? Vidim da neki govore da za ove sa E oznakom i ne treba drugi kuler osim stok kulera.
[ Zlatni_bg @ 12.03.2017. 22:23 ] @
Ne ne, govorio sam ti za 8370E, ne za obican 8370.

Za svaki ti treba drugi hladnjak ako ces da ga overklokujes preko neke granice. "E" kuleri su dosta losiji od standardnih, tacnije manji su hladnjaci. Ne bi imao problem sa 8350, ali ako imas 8320E za 129 evra, nema poente da placas 21 evro vise, cak je 8320E u vecini slucajeva bolji za overklok. Dosta je netacnih diskusija na netu gde svako iznosi svoje misljenje, svacega ces se nacitati. Ja ti mogu samo preporuciti iz svog iskustva.
[ zoxkika2 @ 12.03.2017. 22:29 ] @
Znaci 8320E je bolji za overklok, a ako necu nista overklokovati ko je bolji 8320E ili 8350?
[ Zlatni_bg @ 12.03.2017. 23:17 ] @
Kao sto rekoh, generalno su isti modeli, samo sa E verzijama postoji veca sansa za laksim overklokom. Ako neces overklokovati 8350, ali 8320E uz par podesavanja prevazilazi snagu 8350, pa je bacanje para uzimati ga.
[ zoxkika2 @ 12.03.2017. 23:30 ] @
Da li bi mi ti pomogao da overklokujem 8320E, ili znas neki sajt koji je specijalizovan za to? Nikada nisam overklokovao procesore, ne bih voleo nesto da zeznem jer bi me dosta skupo kostalo to zezanje.
[ Zlatni_bg @ 13.03.2017. 09:36 ] @
Naravno, nikakav problem. Rekoh ti da cemo da ga sredimo kad ti stigne :)
[ Zlatni_bg @ 17.03.2017. 13:18 ] @
Ima li pomaka?
[ zoxkika2 @ 18.03.2017. 12:52 ] @
Naravno, utorak mi je stigla ploca i ram memorija, a danas mi je stigao procesor. Veceras cu krenuti sa sklapanjem konfiguracije?
[ zoxkika2 @ 18.03.2017. 19:19 ] @
Zlatni imam problem, naime krene da se podigne sistem i pojavi se plavi ekran. Probao sam da pokrenem komp i u sejf modu ali opet nista. Probao sam da ucitam drugi sistem posto imam tri, ali opet nista. Da li treba mozda da podignem nov operativni sistem? Probacu sa podizanjem novog operativnog sistema.
[ zoxkika2 @ 18.03.2017. 20:48 ] @
Resio sam problem, zapravo problem je bio u boot fajlu koji se nalazio u XP sistemu, a ova ploca izgleda da ne podrzava XP. Instalirao sam Win7 i sve je ok za sada. Idem da instaliram drajvere.
[ Zlatni_bg @ 19.03.2017. 04:39 ] @
Mislim da ti nije bio problem Windows XP vec da u boot meniju nisi ukljucio IDE podesavanja nego je ostao AHCI, a Windows je bio instaliran pod IDE podesavanjima.

Koji procesor si uzeo? Koji hladnjak imas? Dolazi vreme da sredjujemo to kad instaliras drajvere :)
[ gilopile @ 19.03.2017. 05:00 ] @
Ili ovo sto Zlatan kaze, ili jednostavno razlicitost HW-a, nekompatibilnost drajvera/HW-a, jer je OS instaliran na drugoj mat. ploci i drajveri ne pasu, naravno.
Dobro si uradio sto si lepo instalirao svez OS.

Inace, kad se to desi, ni Bog jarac nece uspeti da natera taj OS da radi, tj. da se podigne.
Svojevremeno sam pokusavao sve zivo i mrtvo i nikad nisam uspeo. Znaci, podizanje OS-a na ploci i na kojoj je instaliran i u device manager-u uninstalisao gotovo svaku stavku rucno i opet nece taj OS da se podigne na drugoj ploci.

Imao sam Ghost jedne PIII ploce i taj je radio na gotovo svim plocama na koje sam ga vracao, bez obzira koji je cipset, koja je zvucna, AGP ili PCI-e...Neverovatno...Posle OS nadje sve SYS drajvere i ostaje samo klasika GPU, AUDIO i LAN. :D

Nekada sam imao Ghost sistema svih zivih klijenata koji su mi donosili komp na reinstalaciju...Lepo cim podignem OS, pravi se Ghost.
Sada to ne pije vodu,. jer se HW menja kao i carape :



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 19.03.2017. u 06:14 GMT+1]
[ zoxkika2 @ 19.03.2017. 17:10 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Mislim da ti nije bio problem Windows XP vec da u boot meniju nisi ukljucio IDE podesavanja nego je ostao AHCI, a Windows je bio instaliran pod IDE podesavanjima.

Koji procesor si uzeo? Koji hladnjak imas? Dolazi vreme da sredjujemo to kad instaliras drajvere :)


Zlatni_bg, jeste upravo u tome je problem, na laptopu imam podeseno u biosu AHCI i na taj nacin moze da se instalira XP. Sto se tice procesora, uzeo sam FX 8350, hladnjak je Master cooler, koji tacno ne znam i to bi bilo to. Inace ploca je prelepa, narocito mi se svidja njen bios, koji ima hrpu podesavanja u naprednom modu. Zatim programi koji dolaze na DVD-u su vrlo zanimljivi jer se pomocu njih vrsi kontrola rada procesora i kulera.
[ Zlatni_bg @ 19.03.2017. 23:18 ] @
Drago mi je da ti se svidja, ne deluje toliko mocno u poredjenu sa Sabertoothom i slicnima ali je ploca zver :) To ces i videti. A ti programi su prilicno losi, nista od softvera koji dolazi uz nju nisam instalirao, kontrola ventilatora je krs, ali dobro, ipak ja imam 7 ventilatora samo na kucistu :)

Javi se ako budes hteo da ga overklokujemo, da vidimo dokle mozes sa tim hladjenjem :) Trebalo bi da bez problema izvucemo jos nekih 10-15% performansi iz njega, mozda cak i vise.
[ zoxkika2 @ 19.03.2017. 23:33 ] @
Zlatni_bg za overklokovanje javljam obavezno. Hvala ti najlepse na savetima, hvala i ostalima koji su svojim savetima omogucili da izaberem dobar hardver. Nadam se da ce ove savete moci i drugi clanovi foruma da iskoriste za sebe. Pozdrav svima i sve najbolje.
[ zoxkika2 @ 19.03.2017. 23:47 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Naravno, nije nikakav problem.

Ovako, kao sto sam radio u ovom review-u, prvo cu ti reci da sam posedovao low-end i high-end ploce za AM3+. Dakle, imao sam Gigabyte DS3P i Sabertooth 990FX R2.

U pocetku, dok nisam znao mnogo o svemu ovome (bio sam korisnik lap topa od Penituma 4 pa do negde 2011/12 godine), bio sam u fazonu da uzmem najobicniju plocu za FX8320, i da kasnije kada budem pri novcu ulozim malo u hladjenje i overklokujem ga, s obzirom da FX zablista kada predje 4.7GHz. I tako, skupim ja novac i za prvi SSD, drugi SSD, vodeno hladjenje, krenem sa jacim klokovima... hop, ne moze. Ploca jednostavno trazi ogroman napon koji ne zelim da pustim ka procesoru, iako sam mogao da ga ohladim (1.55V za 4.5GHz). Pritom nisam imao neku stabilnost, dobijao sam crashove u raznim aplikacijama. Skapiram da je u fazama na ploci, posto DS3P ima samo 4 faze za procesor i 1 za NB ili RAM (zaboravio sam).

Tu sam bio pri parama i resih da uzmem Sabertooth 990FX jer sam bio odusevljen performansama koje overklokovan FX daje. Nastao je prvi problem, moj RAM nije bio u potpunosti kompatibilan pa sam uzeo HyperX Fury 1866MHz za nju. Bez problema sam dostigao OC od 4.7GHz pri 1.43V pod opterecenjem, bio sam odusevljen. Potom sam uspeo da izvucem stabilno 5GHz pri 1.50V koji bi rasli do 1.53V pod punim opterecenjem, a temperature su bile pod kontrolom (ispod 70C sve, socket i jezgra).

Posle neke 3 godine, desava se da resim da isprobam crossfire, i kako sam ubacio drugu karticu u PCIE slot, crkao je zvuk na ploci. Kako sam procitao na internetu, Sabertooth je imao registrovanih slucajeva u kojima se to desavalo.

Elem, onda 2016. godine dolazim u dilemu. Da li preci na intel, ili i dalje gurati FX platformu. U isto vreme, izasle su i nove ploce, poput Sabertootha R3 i ovih novih namazanih 970 gaming ploca. Odlucih ipak da je prerano za prelazak na novu platformu i da se ne isplati uzimati DDR4+ploca+cpu i da ipak nadjem adekvatnu plocu za svoj FX, iako sam imao DS3P u rezervi.

Gledajuci dizajn svih novih ploca, za moje potrebe, trebala mi je ploca sa 8 faza za CPU, poducen iskustvom sa cetvorofaznom DS3P. Cene su bile ovakve, 13.000RSD za Auru, Sabertooth je bio 24.000RSD a R3 verzija je mogla da se nadje kod madjara za 205EUR.

Resio sam da mi se ne ulaze preterano s obzirom da sam po internetu video da Aura ima 7 faza za CPU i 1 za NB, sto je bila retkost jer je vecina ploca ili bila 4+1, 6+2 ili 8+2. Asus je skapirao da nema potrebe za 2 faze ka NB i dao jos jednu fazu za CPU i time poboljsao dotok struje ka CPU.

Asus takodje poseduje DIGI+ kontrolu napona/struje ka CPU pa je to jos jedan ogroman plus za stabilnost i efikasnost. U isto vreme resih da stari 8320 zamenim 8370E procesorom i jer se nagomilalo dosta ostalih komponenata sklopim 2 FX racunara.

A sad malo vise o Auri.

Kao sto rekoh, jedina ploca sa 7+1 faznim sistemom. Poredicu je sa Sabertoothom jer je to i zasluzila. Koriste nove MOSFETe koji su rejtovani za koliko sam video 63A, dakle ukupno imas 63A x 7 ka CPU. Kako temperatura MOSFETa raste, tako i efikasnost opada, do nekih 40A po fazi pri 90C.

Gledao sam ostale Gaming ploce, ili imaju 4 faze za napajanje CPU ili koriste dublere sto ti dodje kao malo bolji 4+1 sistem. Odmah sam ih zabatalio bas zbog toga. Svaki FX koji zelis da teras preko 4.5GHz zahteva kvalitetnu plocu, a Aura je ispunjavala zahteve.

Imao sam jedan Noctua 40mm ventilator koji sam zakacio na VRM heatsink, nisam stavio IO shield vec sam taj tu deo iskoristio da ventilator izduvava tuda vruc vazduh od VRM dela. Pri Prime95 stress testu, mreio sam infracrvenim termometrom, VRM heatsink je posle pola sata imao temperaturu od 50C sto me je nenormalno iznenadilo, mislio sam da ce biti minimalno 75-80C.

BIOS je u nivou Crosshair Formule, bukvalno prekopiran dizajn ROG BIOSa sa Sabertoothovim opcijama. Imas podesavanja za sve zivo i imas utisak da ploca vredi bar 200EUR.

Sto se tice overkloka, bez problema sam je doterao do 4.7GHz. Potom sam malo sa FSBom eksperimentisao i doveo je na 4.85GHz, samim tim povecao i RAM brzinu na 2200MHz i sve je bilo ultra stabilno. Jedino sto sam uradio je da sam sa zadnje strane maticne ploce zakacio 60mm ventilator sa hladnjaka koji je dosao uz 8370E da mi hladi delimicno socket i VRM deo. To je spustilo socket temperature za nekih 4-5 stepeni sa zatvorenom stranom kucista, ili 10C sa otvorenom stranom. Bilo mi je zao da busim kuciste pa je ostalo na tih 5C. Za hladjenje koristim Nepton 240M.

Malo je zeznuta za kontrolu ventilatora, bilo CPU ili case fan-ova, BIOS ti ne da da spustis brzinu ispod 60% a softver koji ide uz nju (AI SUITE) je takodje malo ogranicen sto se tice krivih, imam 3x JetFlo ventilatore koji idu i preko 2000RPM pa je umelo da bude bucno, dok na hladnjaku imam 2xSilencio standardna koja se ne cuju ispod 70%.

Ploca ima RGB osvetljenje na south bridge-u, i crvenu boju po liniji koja odvaja deo gde je zvucna kartica od ostatka ploce koja takodje svetli. Zvuk je fenomenalan i oseti se razlika izmedju ostalih ploca koje sam koristio.

U sustini, ima jos mnogo toga o cemu mogu da pricam, ali skraceno, ovo je "ogoljena" verzija Sabertootha. Bukvalno isti BIOS, iste kontrole napona i overkloka/overvolta, samo jedna faza manje i nesto manji heatsink. Ne deluje toliko robusno ali je na stvarno zavidnom nivou. Ono po cemu se razlikuje od svih ostalih je taj MOSFET deo gde em ima 7 faza em jedina ima zadovoljavajuce velik heatsink (veruj mi na slikama nije uopste toliko velik koliko uzivo).

Najtoplije preporuke od nekoga ko je koristio i top-end plocu i low-end plocu sem ove. Ako imas jos pitanja, slobodno reci, jer zaista ima mnogo stvari koje mogu da kazem o njoj.


Ova recenzija Zlatnog_bg je presudila definitvno da kupim Auru, mogu reci da sada imam zaista kvalitetnu i prelepu maticnu plocu. Rekao bih da uopste nije skupa u odnosu na kvalitet, fazna regulacija joj je 7+1, sto Zlatni kaze ovo je jedna od retkih ploca koje imaju takvu faznu regulaciju. Premisljao sam se izmedju nje, MSI i Gygabaytove ploce, ali sada uopste ne zalim sto nisam kupio te ploce. Znam da ce se uskoro pojaviti Ryzen, ali za mene to je jos uvek skupo, dok isti porocesor ne pojeftini ova ploca ce me sigurno dobro sluziti sa FX 8350 na njoj. Do sada nisam primetio da se nesto posebno zagreva, igrao sam i neke igrice koje su malo zahtevnije, pustao sam i rendere HD video materijala i temperature nisu bile nesto preterano visoke, one su iznosile oko 43-45 stepeni pri rendiranju u sobi koja je dosta topla. Dok je u stanju mirovanja ili prilikom gledanja filmova temperatura iznosila 25-30 stepeni.
[ Zlatni_bg @ 20.03.2017. 02:27 ] @
Extra, za 8350 ti i treba dosta struje.

A sto se tice Ryzena, sad izlaze ovi jeftiniji modeli (11. aprila valjda), cena 4/8 modela ce biti kod nas verovatno oko 20.000RSD. Model sa 6 jezgara/12threadova ce biti oko 30.000, nadam se. Fora je sto je platforma vrlo mlada i ima dosta stvari koje treba jos da se srede, DDR4 memorija ne radi kako treba na Ryzenu, onda nemogucnost overkloka preko 4GHz... FX procesori su mnogima bili fail, ali meni i ljudima koji su ih koristili duzi period nikad nije bilo zao sto smo ih uzeli. Jednostavno dobijes racunar koji moze da ispostuje svaki zahtev. U igricama ces biti nekih -20% u odnosu na Ryzen, nekih -30% u odnosu na Intel, ostalo neces ni primetiti na 8 jezgara, sve leti.

Po meni je sada period kada treba covek da se strpi malo i pogleda u kom ce smeru sve ici, ali FX-evi ce gaziti jos narednih godina. U doglednoj buducnosti jedini problem ce im biti neke igre (mada se sad radi na tome da se koriste sva jezgra pa ce se i to poboljsati), ali jedina mana je sto od AM3+ platforme nema nade za apgrejdom. Posle treba i DDR4 uzimati i sve zivo...

P.S. ako su ti temperature do 45C pri renderovanju, ja bih ga pogurao bar na konstantnih 4.3GHz za sada. Toliko sigurno mozes da ohladis, to ti je turbo clock za jedno ili dva jezgra a znaci ce ti dosta.
[ Branimir Maksimovic @ 20.03.2017. 04:45 ] @
Ryzen na 4Ghz radi kao FX na 6Ghz tako da....
[ ademare @ 20.03.2017. 15:40 ] @
Eno drugi post u temi , Neko napisao dobar savet , pokretacu teme , Ne kupuj FX cekaj Ryzen , ako ti je 7 skup cekaj 5 !

Taj neko je i dobro prorekao da ce najslabiji R5 biti brzi od najbrzeg FX 8XXX

Prica da treba kupovati memoriju DDR 4 i plocu , u ovom slucaju nije argument , jer je pokretac kupovao i DDR 3 memoriju i plocu , pa je za iste pare, koliki mu je budzet mogao da kupi i memoriju i plocu .

Moze on da tera FX i 10 godina , nije u tome stvar, ali je bezveze danas kupovati Zastarelu tehnologiju , kada adekvatno snazi po slicnoj ceni ima da bira Najnoviju .

Ako mu je i to skupo neka saceka R3 ! Oni ce biti na nivou FX 4XXX , FX 6XXX , F8XXX , uz sve prednosti manjeg TDP-a .

[Ovu poruku je menjao ademare dana 20.03.2017. u 16:59 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 20.03.2017. 22:49 ] @
Onda niste videli sta rade LN2 6GHz FXevi :) Poenta je sto je FXu neka realna granica hladjena cca 5GHz, sa standardnim vodenim hladjenjima (AIO).

Pokretac teme je rekao da mu fali ploca za pocetak, a onda procesor, RAM memorija nisam znao da fali, nigde nije pisano o tome.

I molim vas samo, komentari poput "Ryzen je kao 6GHz FX", ne piju vodu. Prvo FX nema SMT, ima cista jezgra, sto isto treba ceniti. 5GHz FX je nekih 20% sporiji od Ryzena u vecini slucajeva, i nema SMT. To je jedina mana.

A Ryzen R3 ipak ne znam da li ce moci da se poredi uopste sa FXom, verujem da nece biti nista bolji a ni losiji. Poenta je da Ryzen sa 16 threadova danas kosta minimum 50k RSD za CPU, cca 20-25K RSD za plocu, i minimum minimuma 10k za RAM. To je oko 80-90 hiljada dinara. FX8350 + Aura + 8GB DDR3 = 35 hiljada.

Nadam se da vam je jasnije sada zasto FXevi i dalje imaju poentu. Ploce za Ryzen su nerealno skupe i desko dobavljive trenutno. Ako nekme trenutno treba dobar racunar nece zazaliti zbog FXa. Ja sam pre pola godine sklopio jos jednu vodeno hladjenu FX konfiguraciju za kucu.
[ Branimir Maksimovic @ 21.03.2017. 06:44 ] @
Ma hyperthreading donosi oko 10-20% ubrazanja kad su svi threadovi upregnuti. Znaci na tih 50% vise single kor performansi koje ima Ryzen dodaj jos 10% za hyperthreading ;)

edit: Ryzen 1700 kosta minimum 45k dinara koliko kosta i i7 7700. Sa tim da je Ryzen duplo brzi jel ima duplo korova ;)
Ploca kosta oko 15k dinara a memorija 16GB DDR4 kosta oko 18k dinara.
[ zoxkika2 @ 21.03.2017. 08:41 ] @
Citat:
ademare:
Eno drugi post u temi , Neko napisao dobar savet , pokretacu teme , Ne kupuj FX cekaj Ryzen , ako ti je 7 skup cekaj 5 !

Taj neko je i dobro prorekao da ce najslabiji R5 biti brzi od najbrzeg FX 8XXX ;)

Prica da treba kupovati memoriju DDR 4 i plocu , u ovom slucaju nije argument , jer je pokretac kupovao i DDR 3 memoriju i plocu , pa je za iste pare, koliki mu je budzet mogao da kupi i memoriju i plocu .

Moze on da tera FX i 10 godina , nije u tome stvar, ali je bezveze danas kupovati Zastarelu tehnologiju , kada adekvatno snazi po slicnoj ceni ima da bira Najnoviju .

Ako mu je i to skupo neka saceka R3 ! Oni ce biti na nivou FX 4XXX , FX 6XXX , F8XXX , uz sve prednosti manjeg TDP-a .



Pa jesete bezveze kad imas para, ali posto je Ryzen u ovom trenutku skuplji ja sam eto kupio kako ti kazes zastarelu tehnologiju. Samo sto ja sa tom zastarelom tehnlogijom mogu da radim video montaze, a Ryzen procesor morao bih jos malo da sacekam i platim duplo ili troduplo vise. Ako ti hoces da mi das novac za Ryzen, kupicu ga odmah bez razmisljanja. Lako je kupiti novu tehnologiju kada kada si u stalnom radnom odnosu, medjutim u mom slucaju ja nemam stalnog zaposlenja i zaradjujem od video montaza i izrade sajtova. Nadam se da ti je sada jasno zasto sam kupio FX 8350 a ne Ryzen. Pozdrav i sve najbolje.
[ zoxkika2 @ 21.03.2017. 08:56 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Onda niste videli sta rade LN2 6GHz FXevi :) Poenta je sto je FXu neka realna granica hladjena cca 5GHz, sa standardnim vodenim hladjenjima (AIO).

Pokretac teme je rekao da mu fali ploca za pocetak, a onda procesor, RAM memorija nisam znao da fali, nigde nije pisano o tome.

I molim vas samo, komentari poput "Ryzen je kao 6GHz FX", ne piju vodu. Prvo FX nema SMT, ima cista jezgra, sto isto treba ceniti. 5GHz FX je nekih 20% sporiji od Ryzena u vecini slucajeva, i nema SMT. To je jedina mana.

A Ryzen R3 ipak ne znam da li ce moci da se poredi uopste sa FXom, verujem da nece biti nista bolji a ni losiji. Poenta je da Ryzen sa 16 threadova danas kosta minimum 50k RSD za CPU, cca 20-25K RSD za plocu, i minimum minimuma 10k za RAM. To je oko 80-90 hiljada dinara. FX8350 + Aura + 8GB DDR3 = 35 hiljada.

Nadam se da vam je jasnije sada zasto FXevi i dalje imaju poentu. Ploce za Ryzen su nerealno skupe i desko dobavljive trenutno. Ako nekme trenutno treba dobar racunar nece zazaliti zbog FXa. Ja sam pre pola godine sklopio jos jednu vodeno hladjenu FX konfiguraciju za kucu.



Zlatni_bg koliko vidim ti si jedni najrealniji, upravo iz ekonomskih razloga sam se i odlucio za AM3+ tehnologiju, kupio bih ja i Ryzen, AM4 plocu i DDR 4 ali ne rasplozem u ovom trenutku vecim budzetom, niti mogu da cekam jos neko vreme. Meni je ovo bilo hitno, tako da je to razlog. Zlatni_bg pozdrav i sve najbolje.
[ ademare @ 21.03.2017. 15:28 ] @
Nemam pojma ali ovo je izgleda Jedino mestu na Netu gde se poredi FX i Ryzen 7 !!!

To jos Nikome nije palo na pamet samo ovde ? Jer u tom poredjenju FX nema sta da trazi , makar ga klokovao na 7 GHZ , sa Diznilend Hladjenjem . Pa tako ni ja nigde ne poredim ova dva procesera , jer se ni po cemu ne mogu porediti , naravno ni cenovno .

R5 cemo tek da vidimo , ne sumnjam da najprestiznija mesta na netu vec imaju test primerke , ali je ocigledno odredjen neki datum , kada ce biti objavljeni testovi , u prodaju dolazi 11. 4 . Ne vidim sta ja tu pisem Natacno , jer nigde nisam napisao Sada , Danas , Ove sekunde , ne znam da li je neko toliko Nestrpljiv , mozda neko pod uticajem Opijata , Krizira pa nema strpljenja 1 mesec ili 2 svejedno (ne mislim ni na koga ko ucestvuje u temi , vec na narkotike , a procesori to nisu ) ali za procesor mi nije logicno Kriziranje !

Nabavljivost u Srbiji uopste nije Tema , jer je Poktretac sve nabavio u Madjarskoj vezano za FX , pa bi verovatno nabavljao odatle i sve vezano za Ryzen .

Inace na EU trzistu trenutno postoje 35 Ralicitih ploca AM4 ! Srbija nije opcija, niti je bila . Od tih 35 modela , ima valjda neka koja mu se uklapa u budzet .
[ Zoran Milovanovic @ 21.03.2017. 18:04 ] @
Meni samo nije logično da kupuješ skupu ploču zbog stabilnog OCa, kvalitetnije i samim tim skuplje napajanje, onda za hlađenje daš skoro isto toliko novca kao i za CPU. Kad iste performanse, tiše kućište i manju potrošnju imaš preko puta za iste novce u stock pakovanju. Je l može neko da mi objasni poentu 32nm procesora u 2017 god?

Lično, da imam pare i za bacanje, ne bih ovo uradio. Može li neko da mi objasni gde je greška u mojoj logici?

Svako ima pravo da svojim novcem kupuje šta želi, ali eto radoznao sam. Izvinjavam se za upad i offtopic.
[ Zlatni_bg @ 21.03.2017. 21:51 ] @
@Zoran, ja sam rekao da je mene FX skupo ispao bas iz tih razloga. I to medju prvim postovima.

I cekajte, sta je lose u poredjenu Ryzen/Vishera? Kazete da ne treba da ih poredimo, vec su ryzeni bolji po ps-u i gotova prica?

Najjeftiniji Ryzen 7 kosta koliko i delovi za Visheru... tacka. Ako niste isprobali overklokovane Vishere, nemojte da komentarisete, verujem da dosta ljudi nije ni koristilo te procesore uopste. I sam sam naveo da danas ne treba zuriti, svasta ce se na trzistu promeniti, ali da su FXevi konkurentni i danas, jesu verujte mi.

@Ademare, FX ima itekako sta da trazi.

http://www.overclock.net/t/131...8350-vishera-owners-club/65780 - dobrodosli. Pogledajte slike, testove, kupovnu moc ljudi koji imaju Vishera sisteme vredne par hiljada eura, pa onda donesite zakljucke.

Uz to, ne mozete da govorite da SMT daje 10-20% bolje performanse ako ga niste probali. SMT je DOKAZANO da na Ryzenu u nekim aplikacijama steti performansama.

Ozbiljne ljude cu razumeti ali se plasim da se na ovakve teme ne sjati gomila dece koja je u fazonu "INTEL FTWWWWW" i slicno. Razumite, FXevi nikad nisu bili fail onima koji su znali da ih koriste.
[ ademare @ 21.03.2017. 23:58 ] @
Ne znam zasto meni pominjes SMT , kada ja ni u jednom postu nisam pisao o tome ! Nesto si oko toga pomesao .

Price o deci takodje , bavim se kompjuterima verovatno duze nego sto vecina clanova ima godina zivota ! Nisam mnogo mator , ali sam poceo medju prvima

I dobro sta je na kraju tvoj zakljucak ne ulazeci u to da je Ryzen jos uvek nov proizvod , i da ce tek vreme pokazati sta i koliko moze .

Da je FX bolji od R7 serije , njene rezultate znamo za sada ? Da ce FX biti ubedljivo bolji od R5 serije jer ako je bolji od R7 bice bolji i od R5 ?

Da je FX serija Najbolja serija ikada i da nikada nece niko napraviti nista bolje


[Ovu poruku je menjao ademare dana 22.03.2017. u 01:14 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 22.03.2017. 00:56 ] @
zlatni, na mojoj masini sam merio razne programe. Doduse intel je u pitanju. Hyperthreading donosi od 10-20 %. Steti u performansama onda kada os ne provaljuje koji je core slobodan pa pusti 2 threada na isti a slobodan cuci prazan. Ja sam na Linux-u koji gleda dal je core hyperthread ili nije tako da.... A kolko sam video Ryzen ima bolje uradjen hyperthread od Intela....
[ Zlatni_bg @ 22.03.2017. 05:37 ] @
Nema. Svi se zale na SMT. Hyperthreading = Intel, SMT = AMD.

Od aplikacije do aplikacije SMT/HT moze da ponudi 0-100% poboljsanje performansi. Recimo, igricama je apsolutno svejedno da li imate nesto od ta dva, jer koriste gola jezgra (uglavnom). Zato se neke od AAA igara iz 2016/2017 godine i dalje bolje ponasaju na FX procesorima nego na Intel i5 racunarima koji su bili kraljevi igrackih konfiguracija, poput Battlefield 1.

Jednostavno, neke stvari nisu za poredjenje. Consumer-grade i7ice sa 4 jezgra su nekad bolje od FXa a nekad losije. A danas mozemo da biramo, Ryzen sa vise jezgara ili 7700K sa manje jezgara a bolesnim SC performansama. U zavisnosti od toga sta kome treba, uzece sebi odgovarajuci. FX i dalje moze da drzi tu sredinu, sa solidnim SC performansama i 8 jezgara, pogotovu ovako cenovno pozicioniran.

Neko ce reci da sam lud sto sam za kucni server uzeo 5350 procesor i AM1 platformu, ali eto, ona sa svoja 4 jezgra na 2.1GHz zavrsava posao uz 20W potrosnje struje (iz zida mereno). Racunar se sklapa po potrebi.
[ Zlatni_bg @ 22.03.2017. 05:53 ] @
Ademare, izvini, tvoj post je ostao na prethodnoj stranici, duzan sam ti odgovor. Deo se nalazi u prethodnom postu. FX nikako nije najbolja serija procesora ikada ali daleko od toga da je losa onako kako su je mnogi predstavljali. Za dosta ljudi ce jos godinama obavljati posao, dok neki Inteli, npr. Core 2 Duo i slicni nisu mogli da istraju 5 godina poput FX serije.

R7 je bolji od FX-a u svakom slucaju, ima 8 fizickih jezgara i bolji IPC, po testovima negde izmedju 40 i 50 procenata, mada je mala vecina uspela svoje R7ice da dogura i do 4GHz, vecina ide do 3.9GHz na svim jezgrima, i to na plocama od 40k RSD, poput Crosshair 6. Postoji na OCN baza podataka clanova sa komponentama i klokovima do kojih su dosli, nije bas perspektivna. Ali ljudi traze od R7ice nesto sto ona nije, a to je rad u standardnim aplikacijama koje zahtevaju dobar IPC i visok klok dobre performanse. Ciljna grupa R7ice je tesko radno okruzenje, rendering na koji se svi pozivaju. Obicnom korisniku ona nije potrebna.

R5 iako jos nije izasao, po arhitekturi se vidi da je identican R7ici i da ce imati samo iskljucene module koji su ili felericni ili ugaseni da bi se gadjala ta cenovna grupa. Po mom ukusu je taj 6/12 model, ali nazalost po svemu sudeci ni on nece prelaziti 4GHz. Dakle, mozemo ocekivati identicne rezultate u aplikacijama/igrama koje koriste 12 threadova kao i sa R7. Da je cena dobra, jeste, ali da su dobre ploce skupe, skupe su, kao i DDR4 memorija zbog nestasice 3D NAND-a i ostalih stvari zbog kojih i SSDovi poskupljuju, a cene ce ici samo na gore.

Moj zakljucak je da je Ryzen odlican produkt onima kojima je to potrebno. Ali isto kao i 7700K, kao i 7600K, kao i i3 procesori, kao i FXevi, imaju svoju ciljnu grupu.

Nemoj da te uvredi moje pisanje o deci, nije se odnosilo na tebe vec samo kao prevencija takvih postova ovde, jer znas i sam da se pojavi gomila "znalaca" koji su procitali par postova po netu i gledali razne leakove i doneli svoje zakljucke.

Moj savet je da ljudi ne zure. Pojavice se jeftine R5ice, R7 ce sigurno drzati cenu neki period, ploce ce biti skupe kao i DDR4. Isto tako, intel se ceka sa sledecim korakom koji ce najverovatnije biti smanjivanje cena. FX danas ima poente uzimati za male pare jer ima i dalje sta da pruzi. Ali isto tako treba uzeti komponente prema onome za sta su potrebne i po budzetu.

Moze zvucati smesno, ali po meni je trenutni najbolji izbor intelov 5820K overklokovan na nekih 4.6-4.7GHz. Imate jak IPC, 6/12 threadova. Cena je od madjara oko 370EUR, nekih 50ak evra vise od 7700K. Pruza dobre performanse na svim linijama, jaka jezgra i dobar broj jezgara. Ali je skuplji od R5ice nekih 100-120 evra (tj. bice). Po meni pruza najbolje od dva sveta i x99 platforma podrzava sve nove procesore koje Intel i dalje izbacuje pa je jednostavan apgrejd.
[ Branimir Maksimovic @ 22.03.2017. 09:38 ] @
Zlatni, igre nikad ne koriste 8 threadova tako da kod njih nema poboljsanja. Zapravo jos nisam video igru da koristi vise od 3 threada u fullu. Dakle kod igara hyperthreading ne znaci nista. Sto se tice poboljsanja je fora u tome da je memorija spora, tako da se skriva latency memorije , tj dok jedan ceka na memoriju drugi se izvrsava. Poboljsanje ne moze nikako da bude 100% jer se dva procesa vrte na istom core-u. Ubrzanje je i u tome sto OS ne mora da radi context switch posto vidi dva procesa na dva kora. Ono sto sam video da donosi 0% je kad oba procesa imaju podatke u L1 cache pa nema latencije koja se moze maskirati.
[ Zlatni_bg @ 22.03.2017. 19:54 ] @
Igrao GTA V ili Battlefield 1, Crysis 3? E oni poteraju sva jezgra pa osetis.
[ zoxkika2 @ 17.04.2017. 12:41 ] @
Zlatni_bg da li i dalje vazi dogovor oko overklokovanja? Ako si raspolozen javi, samo mi reci koji bi mi kuler preporucio posto ne verujem da bi ovaj stari izdrzao temperature overklokovanog procesora. Pozdrav.
[ Zlatni_bg @ 18.04.2017. 07:55 ] @
Naravno!

Reci mi, koji ti je budzet i do kog kloka bi isao otprilike? Moja preporuka ti je 4.5GHz, uglavnom se tu nadje najbolji odnos temperatura/performanse. Ja imam letnji i zimski profil, leti 4.55GHz, zimi 4.8GHz.

P.S. Ne znaci da cemo uspedi da dodjemo do 4.5GHz, svaki cip je drugaciji, ali od odredjenog hladjenja cemo pokusati da izvucemo najvise sto mozemo :)
[ zoxkika2 @ 18.04.2017. 14:50 ] @
Ako ti kazes 4.5 ghz onda toliko, samo mi reci koji kuler da kupim, ja sam nasao ovaj http://www.gigatronshop.com/hl...cooler_-_rr-212e-16pk-r1-31599 , sta mislis o njemu? Cim kupim kuler krecemo da mu podizemo takt. Inace spreman sam da platim do 7 000 din. za hladnjak.
[ Zlatni_bg @ 18.04.2017. 15:13 ] @
To sam i mislio da ti predlozim za budzetsku varijantu, najpopularniji na svetu odnos cena/kvalitet. Mada sada imas i Cooler Master 612 po slicnoj ceni: http://www.duocom.rs/sr/katego...ladjenje-i-kuleri/139/strana/6

Par stotina dinara razlike, a duplo veci hladnjak. Samo sto je slabiji ventilator, ja bih zakacio 2 ili jedan sa dobrim statickim pritiskom i resio problem. Pozovi emmi, duocom, viphouse, pogledaj cene gde je najjeftinije.

I jos jedna stvar, skini HWinfo program, instaliraj i startuj u sensor modu.

Posle toga, startuj program koji sam prilozio uz poruku. To je IBT AVX, najjaci test opterecenja koji postoji za AMD FX procesore. Mozes i sada na stocku da ga pokrenes, pa kad zavrsi da slikas HWinfo da vidimo temperature i napon.

[ Zlatni_bg @ 18.04.2017. 15:17 ] @
Ne znam kako ide upload fajla na ES, evo ti link, sada sam okacio:

https://files.fm/u/e3r55srv
[ Zlatni_bg @ 18.04.2017. 15:18 ] @
P.S. ako nadjes negde jeftino NH-D14 noktuu, ona je bolji izbor ali dosta skuplji.
[ Zlatni_bg @ 18.04.2017. 15:28 ] @
Jos jedna bitna stvar, pogledaj da li moze 16.5CM da stane u kuciste od maticne mereno do stranice kucista pre nego sto uzmes bilo koji 120mm heatsink

Edit:

Imas varijantu i da doplatis malo i da ides na vodeno hladjenje. Trenutno NAJBOLJE sto moze da se uzme je Arctic Liquid Freezer 240, sa 4 ventilatora, kod madjara je ~90EUR. Znam da je izvan budzeta, ali s tim imas gotovo garantovano 4.7GHz+. Da ne pricam o niskim temperaturama na sporijim klokovima, i to sto ce biti hladjenje koje ces koristiti dugo godina. Pa ako pozelis, imas i tu opciju koja je bar 2x bolja. Arctic Freezer je dobio najbolje ocene na svim sajtovima.

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 18.04.2017. u 19:20 GMT+1]
[ zoxkika2 @ 18.04.2017. 22:50 ] @
Zlatni reci mi molim te kako se zovu kuleri koji se ukljucuju direktno u plocu, poput procesorovog kulera, kupio bih dva ali ne znam kako se zovu?
[ Zlatni_bg @ 19.04.2017. 04:09 ] @
Pa to su stock kuleri, ali sta ce ti to? OEM kuleri. To je djubre, to nemoj ni da gledas :) Cela poenta ovih masivnih kulera je da im treba potpora i sa zadnje strane, dakle menja se bekplejt na maticnoj da se ne bi opteretila i pukla.
[ zoxkika2 @ 19.04.2017. 04:10 ] @
Inace HWinfo vec imam, tako da cu ovih dana da uradim test i saljem ti screen shot ekrana.
[ zoxkika2 @ 19.04.2017. 04:12 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Pa to su stock kuleri, ali sta ce ti to? OEM kuleri. To je djubre, to nemoj ni da gledas :) Cela poenta ovih masivnih kulera je da im treba potpora i sa zadnje strane, dakle menja se bekplejt na maticnoj da se ne bi opteretila i pukla.


Hteo sam da koristim kulere za hladjenje kucista koje bih mogao da ukljucim u plocu, da mi ne bi mnogo kablova pravilo guzvu u kucistu. Mozda ni sam ne znam zapravo sta trazim.
[ Miroslav Cvejić @ 19.04.2017. 04:22 ] @
Onda počni da razlikuješ kuler od ventilatora. :)
[ Zlatni_bg @ 19.04.2017. 04:31 ] @
Sve te kablove koje imas po kucistu sprovedi pozadi kroz "routing" rupe, pa onda do najblizeg prikljucka na Auri. Ali evo za pocetak, reci mi koje kuciste imas i da li bi isao na ovu pricu sa vodenim hladnjenjem ili bi uzimao CM 612. Po tome cemo da vidimo koji je najbolji raspored ventilatora za tvoje kuciste. Takodje, pomoglo bi kad bi rekao koju graficku imas. I nemoj ventilatore tek tako da uzimas, za jedno 2-3 god ima da ti se nakupi fioka raznih ventilatora koje si izvadio iz kucista.
[ zoxkika2 @ 22.04.2017. 20:24 ] @
Zlatni izvini sto nisam odgovorio ranije, bio sam odsutan od kuce,inace kuciste je MS Industrial Winston.
[ zoxkika2 @ 22.04.2017. 21:26 ] @
Nasao sam u vezi coolera, to su PWM cooleri, njih kontrolise ploca, dok oni klasicni su muleks, barem sam ja tako razumeo. Inace evo linka sa PWM kulerom https://www.youtube.com/watch?v=d_Nx4Szpi9c .
[ Miroslav Cvejić @ 22.04.2017. 22:16 ] @
@zoxkika2

U video klipu su samo ventilatori (fan/fen na engleskom).

Hladnjak (cooler/kuler) je nešto drugo.

Nemoj mešati termine.
[ Zlatni_bg @ 23.04.2017. 01:08 ] @
Ne prodaju se vise molex ventilatori. Svi su ili 3-pinski ili 4-pinski. 4-pinski su PWM, ali ti je to apsolutno nebitno, jer se i tropinski isto kontrolisu, samo pomocu napona, dok PWM po kolicini vremena signala (najprostije). Knap ti staju svi ovi heatsinkovi koje smo gledali, i CM Evo 212/612 i noktue. Ili manji kuler ili vodeno hladjenje. 2mm te zeza za ove ostale hladnjake uglavnom. I nemoj da gledas ventilatore sad, za pocetak se odluci koje ces hladjenje da uzmes, pa onda reci koju graficku imas i da vidimo koliko i kojih ventilatora ti treba uopste.
[ zoxkika2 @ 23.04.2017. 09:53 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić:
@zoxkika2

U video klipu su samo ventilatori (fan/fen na engleskom).

Hladnjak (cooler/kuler) je nešto drugo.

Nemoj mešati termine.


Prijatelju to meni i treba, imas u prethodnim postovima gde sam pricao o HLADNJACIMA, a ima i gde me je zanimalo cisto o ventilatorima mozda sam se pogresno izrazio. Znaci ja kada sam pitao za ventilator koji se napaja iz ploce na FAN sam mislio, ali eto pogresno sam se izrazio, a ti nemas potrebe da mi to na takav nacin kazes kao da sam na optuzenickoj klupi a ti sudija. Moze to i na finiji i prijatniji nacin da se skrene paznja na gresku, narocito ako si moderator.
[ zoxkika2 @ 23.04.2017. 09:58 ] @
Graficka je AMD Radeon 6670, kupljena pre cetiri godine.
[ zoxkika2 @ 23.04.2017. 16:59 ] @
Zlatni ja bih uzeo CM 612, ali ako bih nasao vodeno hladjenje koje kosta oko 3-4 hiljade vise uzeo bih vodeno. Sta mislis o ovom vodenom hladjenju Cooler Master Nepton 140XL evo link http://www.monitor.rs/kuleri/Cooler-Master-Nepton-140XL ?

A sto se tice CM 612, nasao sam ga ovde http://www.gigatronshop.com/hl...r_612_ver2__rrh6v213pkr1-49879 mada ima i jeftinijih prodavnica ili kod madjara.

[Ovu poruku je menjao zoxkika2 dana 23.04.2017. u 19:30 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 23.04.2017. 19:57 ] @
To je odlicno hladjenje za taj novac, ali ne ocekuj cuda od njega. Za te pare ce te odlicno sluziti. Samo nemoj da gledas CM Seidon i ostale modele, mnogo su losi, Nepton serija je odlicna. Ima 2x140mm JetFlo ventilatore, koji se mogu nabaviti samo uz to hladjenje. Ja imam 120mm JetFlo na kucistu i opravdavaju svoje ime, cuju se kao mlazni avion :) Ali je zato protok vazduha neprikosnoven. Gotovo je u rangu mog CM 240M hladjenja koje je kostalo 11k kad sam uzimao, a sad je 15k :) Uzmi to i neces pogresiti, do skoro je bilo mnogo skuplje.

FX procesori OBOZAVAJU vodu.
[ Zlatni_bg @ 23.04.2017. 20:02 ] @
P.S.

Sto se tice postavke ostatka hladjenja, sada nemas neku "vrucu" grafiku pa ti i ne treba ogroman broj ventilatora. Dobra postavka bi bila da na vrh kucista stavis jedan 120mm ventilator blizi kraju kucista, CM Nepton 140XL stavis kao izduv pozadi na kucistu jer ti je to jedino 140mm mesto za ventilatore, i napred stavis 1 ili 2 (ako stavljas jedan onda stavi gore) ventilatora. Ja sam dosta eksperimentisao sa ventilatorima i imam ih na pretek. Licno misljenje, nemoj da uzimas prejake ventilatore. Ja bih pogledao CM Silencio ako mozes negde jeftino da ih nadjes, to su im jedni od novijih i nisu skupi bili. Pojacana verzija tih ventilatora se montira na 240M vodeno hladjenje.

Sa takvom postavkom bi trebalo bez problema da izvuces 4.5GHz, a verovatno i vise.
[ zoxkika2 @ 06.05.2017. 22:32 ] @
Zlatni da se javim da ne mislis da sam odustao od overklokovanja, samo jos nisam nabavio kuler, cim ga nabavim krecemo sa klokovanjem.
[ zoxkika2 @ 10.05.2017. 09:11 ] @
Zlatni nasao sam i ovo hladjenje LC-POWER LC-CC-120-LICO (http://www.pcaxe.com/hardver/hladjenja/lc-power-lc-cc-120-lico , https://www.youtube.com/watch?v=omawPncOY3o , https://www.youtube.com/watch?v=Fc0sgoWIx4s ), reci mi tvoje misljenje o njemu. Dvoumim se izmedju njega i Master Nepton 140XL. Nadam se da cu krajem meseca moci da kupim jedno od ovih hladjenja i da vec jednom krenemo sa klokovanjem.
[ Zlatni_bg @ 10.05.2017. 13:36 ] @
Nije bas nesto popularno koliko vidim. Pored toga, radijator je 120mm, dok je na Neptonu 140mm, uz to Nepton dolazi sa 2 140mm ventilatora dok ovo ima samo jedan. Prosta logika mi govori da proizvod sa vecom povrsinom radijatora i vecim brojem ventilatora mora da bude bolji :) Uz to, Nepton je proveren i vec duzi niz godina se koristi. Ne bih puno razmisljao niti pokusavao da ustedim uzimajuci LC Power umesto CMa.

Bitno je samo da ti radi racunar i da si ti zadovoljan :) a vreme i finansije kad nesto dopuste, dopuste, treba samo da se uziva u svakom momentu :)
[ zoxkika2 @ 07.06.2017. 12:23 ] @
Zlatni ja skupio pare za Master Nepton 140XL ali nema ga vise na akciji, ovako je dosta skuplji, izgleda da cu morati da kupim LC-POWER LC-CC-120-LICO, da li cu pogresiti ne znam ali nemam vise strpljenja. Kupujem LC-POWER LC-CC-120-LICO pa kud puklo da puklo.
[ Zlatni_bg @ 08.06.2017. 02:08 ] @
To je jer se rasprodaju poslednje zalihe Neptona i Seidona i ostalih stvari, sad pocinju da se prodaju samo Master ***** proizvodi od CMa. Ajde ako nisi vec kupio reci budzet. Iskreno ja bih isao na neku varijantu Cooler Mastera, 612 i slicno. Eventualno ovi novi 212 sto imaju. LC power... sta znam, nikad ih nisam shvatao previse za ozbiljno. Ne mogu reci ni da je CM neprikosnoven, realno gledano srednje je klase dosta proizvoda koje izbace, ali neki su im pun pogodak.
[ zoxkika2 @ 08.06.2017. 22:11 ] @
Ovaj LC-POWER LC-CC-120-LICO kosta 5450 din. i vec sam ga narucio.
[ Zlatni_bg @ 08.06.2017. 22:46 ] @
Iskreno, premala mu je povrsina radijatora, vec sam pisao o tome. Ventilator ce morati stalno da ti radi pri nekim iole vecim obrtajima (verovatno oko 1000RPM) da bi odrzavao temperaturu na idle jer vodena hladjenja nemaju mogucnost pasivnog hladjenja kao aluminijumski heatsinkovi. Ono sto ce biti problem je sto nece sigurno biti preterano tiho, ako sam nesto naucio sa svim vodenim i vazdusnim hladjenjima koje imam, to je da AIO CLC hladjenja ne mogu da budu tiha. Trenutno svakome ko zeli vece pare da da na hladjenje preporucujem NH-D15 umesto bilo kog vodenog, osim Arctic Cooling proizvoda, za koje nazalost nemamo uvoznika u Srbiji.

Tako da, dobre duse koje imate firme, ako citate ovo, pocnite da nam uvozite Arctic cooling :)

Javi se kada ti stigne, pa cemo da podesavamo sve :) P.S. ja bih nabavio jos jedan vent i napravio push-pull kombinaciju u ovom slucaju. Ako imas viska ventilatora kod kuce, mozes i sam da isprobas i vidis da li ima neke razlike.
[ Miroslav Cvejić @ 09.06.2017. 14:13 ] @
A da otvorite novu temu "koji komad hardvera a da nije matična ploča kupiti?" ?
[ zoxkika2 @ 09.06.2017. 16:08 ] @
Hladnjak je stigao pre sat vremena, veceras ga ugradjujem pa ti javaljam. Valjda cemo moci barem malo da podignemo radni takt. A za jos jedan ventilator nije losa ideja, posto u ponedeljak bi trebalo da mi stignu cetiri PWM ventilatora velicine 12 x 12 cm.
[ zoxkika2 @ 09.06.2017. 16:20 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić:
A da otvorite novu temu "koji komad hardvera a da nije matična ploča kupiti?" ?


Ovo o cemu mi ovde pricamo moze nekome biti vrlo korisno. Tacno je da smo odavno resili problem koju plocu kupiti, ali se sada bavimo istom tom plocom kako je sto bolje iskoristiti za overklok. Nazalalost, nisam mogao da kupim Nepton 140 xl, pa da jace overklokujemo fx 8350 .

[Ovu poruku je menjao zoxkika2 dana 09.06.2017. u 19:01 GMT+1]
[ zoxkika2 @ 09.06.2017. 21:53 ] @
Zlatni molim te reci mi gde da prikljucim kabl od pumpe, on je tropinski, a Aura ima samo cetvoropinske prikljucke? Na ploci pise w pump, u Aurinom korisnickom upustvu pise da je to mesto za pumpu. Reci mi sta da uradim.
[ Zlatni_bg @ 10.06.2017. 03:04 ] @
Svaki 3pin prikacen na 4pin sa PWM modom ce raditi na 100%, a pumpa tako i treba. U BIOSu podesi samo za svaki slucaj ako nije da bude PWM i da je uvek max.
[ Zlatni_bg @ 10.06.2017. 03:06 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić:
A da otvorite novu temu "koji komad hardvera a da nije matična ploča kupiti?" ?


Izvinjavam se, sto se mene tice moze da se podeli tema na 2 dela.
[ zoxkika2 @ 10.06.2017. 03:26 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Svaki 3pin prikacen na 4pin sa PWM modom ce raditi na 100%, a pumpa tako i treba. U BIOSu podesi samo za svaki slucaj ako nije da bude PWM i da je uvek max.


Samo reci mi, da li je bitno na koji pin mora da se prikljuci, da li na prvi s leva ili na prvi s desna? Kada kazem pin mislim onaj cesljic, zicicu.
[ Zlatni_bg @ 10.06.2017. 03:33 ] @
Imas samo jedan nacin na koji moze da se zakaci 3pinski konektor na 4pinski, blokira te ona plastika da ga zakacs pogresno.
[ Zlatni_bg @ 11.06.2017. 02:17 ] @
Je l' si uspeo da namestis?

P.S. je l' mozemo da podelimo teme Miroslave (mislim da postoji da funkcija da se odvoje postovi) ako mislis da trujemo temu oko kupovine maticne ploce?

Jedino zasto je i dalje vezano za maticnu plocu je jer je izabrana ona koju sam spominjao u pocetku diskusije, a sada se radi o podesavanjima BIOSa na istoj, tj. bar se nadam da ce se raditi jer bi trebalo, ako je OP raspolozen.
[ Miroslav Cvejić @ 11.06.2017. 07:21 ] @
Ovaj deo foruma je "šta kupiti" i tu se obično pita šta gde (to je kao navodno jedino ovde dozvoljeno) i za koje pare.

A "kako se namešta" odeljak je odmah pored. :)

Ovde niko neće čitati ništa dalje od prve strane.

[ Zlatni_bg @ 13.06.2017. 02:00 ] @
Istina. Ako autor zeli da nastavi diskusiju, ovde link do nove teme kako srediti racunar sa tim komponentama pa cemo nastaviti pricu (cisto da znamo da je otvorena, mnogo tesko se dodje to novootvorenih tema). Da je bas neki vodic do uspesnog dobrog overkloka za AM3+ i nije, ipak je uzeo drugacije komponente nego sto sam mu rekao, poput ovog hladjenja koje nije bas reprezentativno i po meni moze vise problema da stvori nego dobroga.

Ne znam samo cemu zaletanje oko kupovine i ako se objasni zasto nesto nije dobro, samo dodje do recenice "porucio sam to" i gotovo. Tecno hladjenje koje se sastoji iz pumpe, creva, bloka za procesor, radijatora sa cevima i ventilatorom tesko bude kvalitetno odradjeno po cifri od ~5500rsd s obzirom da je danas cena obicnog "dobrog" ventilatora oko 15 eur/2000rsd. Osnovno pravilo pri kupovini takvih stvari ('ajde kad smo vec u delu "sta kupiti") je da se uzima povrsina delova koji se hlade (cpu, gpu) + 120mm hladnjaka. Za CPU, sam, to je 120mm + 120mm (140mm se redje koristi, uglavnom u CLC AIO jedinicama, mada njih i gledamo sada ali generalno nisu nista bolje od 240mm modela, razlog - vise opcija za montazu + ventilatori imaju bolji odnos buka/pritisak/protok vazduha). Cim se uzme mali hladnjak od 120mm povrsine (tako se gledaju radijatori, dakle ne po kvadratima vec po dimenzijama ventilatora) krsi se to osnovno pravilo koje se u svetu tecnih hladjenja bukvalno uzima kao "rule of thumb" i moze doci do problema. Prebrz protok vode kroz sistem, voda ne stize da se ohladi u radijatoru vec prebrzo odlazi u waterblock i dosta se gubi na performansama.
[ zoxkika2 @ 14.06.2017. 17:37 ] @
Zlatni znam da nisam trebao da kupim to hladjenje, ali nisam imao para za Nepton, proklete pare su problem. Probacu da stavim jos jedan kuler, sto si mi ti vec predlozio. Nisam jos kupio ventilator koji cu prikaciti, cim ga kupim krecemo sa ovreklokom. Inace ako postoji opcija da se podeli tema, neka urade to, nemam nista protiv.

Izvini sto se nisam javljao do sada, snimao sam neke svadbe.
[ zoxkika2 @ 14.06.2017. 17:48 ] @
Inace nije iskljuceno da necu kupiti Nepton kada budem imao vise para. Sada mi je bio preko potreban neki kuler, odluka je pala na ovome zato sto je jeftiniji a ne bolji.
[ Zlatni_bg @ 17.06.2017. 01:00 ] @
Pa neces kupiti Nepton s obzirom da je prestao da se proizvodi :) Ako, samo radi, ja sam ti rekao samo da pre svega pitas za savet oko toga na sta je najbolje da potrosis pare. Neka resenja, i dosta skuplja, su se ispostavila da su bespotrebno trosenje novca u odnosu na dosta prostije i jeftinije sisteme.
[ zoxkika2 @ 17.06.2017. 15:30 ] @
Utorak mi stize kuler koji cu dodatno prikaciti.
[ Zlatni_bg @ 17.06.2017. 16:07 ] @
Da li posedujes dugacke srafove za montazu push-pull sistema?
[ zoxkika2 @ 19.06.2017. 07:41 ] @
Imam te srafove.
[ zoxkika2 @ 25.06.2017. 08:07 ] @
Zlatni da li si raspolozen da overklokujemo procesor? Meni bi to odgovaralo da uradimo posle 22 ili 23 h, posto sam tokom dana na poslu i kasno se vracam kuci. Izvini sto se do sada nisam javljao imao sam posla preko glave.
[ calexx @ 25.06.2017. 11:13 ] @
A da za to koristite neku odgovarajuću temu ili privatne poruke, ipak vodič za kupovinu nije mesto gde se overklokuje? ;)
[ Miroslav Cvejić @ 25.06.2017. 12:04 ] @
Ploča je kupljena. Katanac.