[ svr @ 21.03.2017. 19:53 ] @
Imam sistem za kuvanje od 2 grejaca i 2 pumpe , koje kontrolise PI ili Arduino.
Grejaci su prikljuceni preko SSR releja a pumpe direktno na relej board.
Hocu da dodam Emergency stop prekidac koji bi iskljucio grejace i pumpe, dok bi PI ili Arduino nastavili da rade ili pauzirali
grejaci su po 3000W svaki a pumpe oko 750w (trenutno koristim pumpe od 50-tak W 110V ali kako bi izgledalo univerzalno resenje)
[ ziki_the @ 24.03.2017. 08:31 ] @
Univerzalno resenje bi bilo da na samom napajanju pumpi i grejaca stavis kontaktor za odgovarajucu snagu i prekidas ga E-stop tasterom.
Za E-stop uglavnom NC kontakti.
Imas E-stop gotove releje(pilz,sick itd) ali nisu za velike snage.

Sa kontaktora iskoristis jedan od pomocnih kontakta na neki od DI pinova i da tvoj Pi ili arduino zna kad je sklopka aktivna kad ne, pa da pauzira regulaciju.
[ svr @ 24.03.2017. 18:48 ] @
moze sema?
E stop prekidac prekida kolo dok je pritisnut taster, moras da odvrnes taster da bi se vratio u on poziciju?
[ ziki_the @ 24.03.2017. 21:55 ] @
Moze sema sutra(pisem sa telefona).
Da to je princip, nc kontakti i dokle god je pritisnuto E-stop je aktivan.
U zavisnosti koju vrstu prekidaca koristis bice ili na povlacenje, zakretanje ili sa kljucem.
U nekim aplikacijama koje sam radio(pilz 2x nc) dodavao sam i no kontakt, da bih znao tacno koji je E-stop pritisnut.

[ svr @ 25.03.2017. 01:32 ] @
to je ovaj prekidac.
Da bi ga aktivirao pritisnes pecurku, i pecurka ostaje u tom polozaju sve dok ne zarotiras pecurku i time 'deaktiviras' to stanje off.
Znaci dok je u tom stanju je kolo u prekidu. Kada pecurku obrnes onda se vraca u prvobitno stanje odnosno zatvara kolo.



na videu je jednostavnije jer prrekida 5volti iz arduina i ima jednog potrosaca (led)

[ ziki_the @ 25.03.2017. 07:52 ] @
Ovako nesto odradis.
Ako uzmes 2XNC(na istom prekidacu) onda kroz jedan NC +24V , a kroz drugi NC -24V V pa do sklopke.