[ Zlatni_bg @ 23.03.2017. 06:42 ] @
Pozdrav,

Interesuje me da li neko sa podrucja Beograda ima slican problem kao ja jer proteklih dana kada sam zvao 19900, teh. podrsku, dobijao sam odgovor da je signal u prekidu i da su radovi u toku. Pre 3 dana je prestala automatska poruka ali problemi su se nastavili. Naime, vrlo sporo se otvaraju stranice i pri igranju igara i audio komunikaciji postoje problemi. PingPloter je odradio posao i uhvatio problem.



Ovo prvo je ethernet konekcija ka ruteru, dakle PC->Ruter (home gateway), ovo drugo je PC->google.com. Dakle problem postoji i u lokalu, ne samo ka internetu, mada je tu vise izrazen. Koristim Cat6e kabl, probao jedan od 10 metara koji ide do moje sobe, i drugi 1.5M koji sam zakacio na lap top, identicne stvari se desavaju, dakle nije kabl problem. Ili je ruter zauzet i radi nesto drugo, ili je felerican. Pre 20ak dana sam uzeo umesto Cisca Ubee zbog 5GHz konekcije, ali u pocetku nisam primetio ove probleme. Posle 2-3 dana su nesto radili na mrezi i od tada sam poceo da primecujem ovo.

Interesuje me da li sam jedini kome se ovo desava ili je na nivou dela grada.

P.S. Crveni deo je jer sam tada kacio opet ethernet kabl.
[ Sceka @ 25.03.2017. 12:55 ] @
Cini mi se da si i na SBB forumu postavio taj isti problem... (i/ili na Bencu...?)

Mislim da je, ako se ne varam za druge forume, problem kod tebe na kompjuteru. Nisam siguran ali generalno ako postoji bilo kakav problem PC <> modem a da je veza zicom onda je u pitanju problem na PC-u. Tek ako je tu bas sve u redu mozes da ispitujes dalje. Naravno, uvek postoji mogucnost da je tvoj primerak modema (u HG-u naravno) u problemu, pokvaren, sa losim/starim/lose pokupljenim... firmware-om... i jos mnogo eventualnih gresaka. A resenje je samo zamena sto mora da ti uradi SBB.

Kad pozivas SBB insistiraj na naprednoj podrsci jer sve osim toga su neki koji veze nemaju i prakticno nista ti nece pomoci.


Pozdrav!
[ whitie2004 @ 25.03.2017. 15:59 ] @
Ma to je samo nas stari dobri SBB ...



Pogledaj moj uobicajen popodnevni bilans ...

A nije do kabla.! I nije uvek tako ruzno. Prepodne moze lepo da se radi ... a vremenom (godinama vec) se i naviknes.
[ Milan86 @ 25.03.2017. 17:25 ] @
Citat:
whitie2004: Ma to je samo nas stari dobri SBB ...



Pogledaj moj uobicajen popodnevni bilans ...

A nije do kabla.! I nije uvek tako ruzno. Prepodne moze lepo da se radi ... a vremenom (godinama vec) se i naviknes.


Tebi su uvalili CG NAT, koliko vidim...
[ whitie2004 @ 25.03.2017. 18:31 ] @
Aha, ovo 100.* je ta lepota.

Ali to ne znaci da treba da bude tako sporo i da zagube po trecinu paketa .... evo trenutno 31.8% !

Posebno je seksi kada sa Ookla speed testom meris UP -> prodje par sekundi dok protok uopste i krene. Na pocetku je uvek ravna nula linija.


[Ovu poruku je menjao whitie2004 dana 25.03.2017. u 19:50 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 25.03.2017. 22:04 ] @
Sceko,

Probao sam i gigabitni lan na lap topu, ista situacija sa spajkovima, nista bolje, nista gore. I dalje mislim da je do rutera, rekli su mi da im posaljem sto je vise moguce dokumentovanog na [email protected], mail koji se nigde ne nalazi, i vec 3 dana nema odgovora...

I jeste, i na Benchu sam postavio pitanje, tamo smatraju da je ruter, jer je tamo aktivniji dosta razgovor na temi o SBBu. Mada tamo imam 10 postova sveukupno :)
[ vidan kv @ 25.03.2017. 22:07 ] @
Kolege,identičan problem je prisutan i u mom gradu tj.delu grada gde živim.Protok je jezivo nizak i daleko od onoga što (pošteno) plaćam i očekujem kao biznis korisnik SBB.....pre mesec dana su mi zamenili ruter,merili liniju nekim njihovim uređajem koji je pokazao bezprekornost ali i dalje postoji problem koji je,ruku na srce,umanjen ali i dalje postoji(spora i loša konekcija,puca veza pogotovo u prostoriji koja nije susedna onoj u kojoj je ruter)....bezbroj puta prijavljivao na 19900;oni me spoje sa tehn. podrškom koja pak tvrdi da je sve ok.....šta dalje raditi jer za novac koji dajem stvarno očekujem da dobijem ono što i plaćam....pozdrav,Vidan.
[ Zlatni_bg @ 25.03.2017. 22:09 ] @
Ja imam taj problem sa ooklom sto zbog tolikog delaya sa paketima treba da sacekam jedno 15-20 sek na 4.8GHz FXu da se ucita cela stranica, flash sa reklamama okolo, reklamama najvise treba da se ucitaju. Samo u donjem levom uglu pise kako se salju zahtevi ka raznim stranicama, i tek posle tih 15-20 otvori. Tako je sa svim sajtovima.

Cimacu ih da mi daju novi Ubee, ako bude i drugi bagovao trazicu stari Cisco, a za 5GHz cu se snaci vec nekako.
[ Zlatni_bg @ 25.03.2017. 22:13 ] @
Citat:
vidan kv:
Kolege,identičan problem je prisutan i u mom gradu tj.delu grada gde živim.Protok je jezivo nizak i daleko od onoga što (pošteno) plaćam i očekujem kao biznis korisnik SBB.....pre mesec dana su mi zamenili ruter,merili liniju nekim njihovim uređajem koji je pokazao bezprekornost ali i dalje postoji problem koji je,ruku na srce,umanjen ali i dalje postoji(spora i loša konekcija,puca veza pogotovo u prostoriji koja nije susedna onoj u kojoj je ruter)....bezbroj puta prijavljivao na 19900;oni me spoje sa tehn. podrškom koja pak tvrdi da je sve ok.....šta dalje raditi jer za novac koji dajem stvarno očekujem da dobijem ono što i plaćam....pozdrav,Vidan.


Hehe, mene su ubedjivali "vi ste platili, mi smo u duznosti da vam isporucimo tu uslugu" :) Prvo je ona prva teh. sluzba govorila kako imam preveliku brzinu (120Mbps), pa su se vadili da imaju mogucnosti za to... Za to verujem da mogu, zivim u 27. Marta, verujem da bar tu imaju kvalitetno cvoriste, gomila je i poslovnih objekata i visokih zgrada okolo, ali su skoro radili nesto sa mrezom, to je ono zasto sumnjam da li je ruter u pitanju ili njihova mreza.

Inace, oni uglavnom samo mere jacinu signala preko coaxa i to je to. Ali to uopste ne znaci da ces imati dobar internet. A Orion se pojavio u zgradi sa optikom, nude novim korisnicima 1Gbps za 3000RSD mesecno... pa ako se ne sredi ovaj fiasko sa SBBom... :)
[ vidan kv @ 25.03.2017. 22:24 ] @
.....čitajući između redova u razgovoru sa serviserima kapiram da im je mreža "ko Ibarska magistrala" a protok kao na Gazeli petkom u 15h što i jeste logično s obzirom da su kablovi,mreža,čvorišta potpuno isti od prvog dana kada nam je uvedena kablovska TV(davne 2001. godine)....
[ Zlatni_bg @ 25.03.2017. 23:19 ] @
Tu ne mozemo da uticemo dok god se veci broj korisnika istog cvorista ne zali na probleme. Nazalost nekad ljudi ni ne znaju za bolje pa misle da je sve normalno.

Ali moj slucaj je da je do pre 15-20 dana sve bilo normalno, i onda se zadesio taj splet okolnosti da sam uzeo Ubee, pa onda 2 dana posle toga oni krenuli sa radovima na mrezi u trajanju od nekih nedelju dana, pa od tada nastaje haos. Ali me ovaj ping ka ruteru tera da mislim da s njim nesto nije u redu. Probano je sa vise racunara i vise kablova, ista situacija... svaki peti zahtev preko 40-50ms... ide do 100ms. Drugar koji je ostao na Cisco ruteru dobija svaki 50. zahtev ~5ms, sve ostalo <1ms. Bice da Ubee zeza. Samo jos da se tehnicka podrska smisli i izadje u susret.
[ calexx @ 26.03.2017. 09:18 ] @
Citat:
vidan kv:(spora i loša konekcija,puca veza pogotovo u prostoriji koja nije susedna onoj u kojoj je ruter)
Da li se sve ovo odnosi na wireless vezu ili se isto dešava i preko kabla?
[ Tajmija @ 26.03.2017. 09:59 ] @
I ja sam imao veoma čest problem sa SBB interentom. Beograd, Rakovica.


Sada je malo bolje, ali kada je veliko opterećenje, ume da se desi opet sledeća situacija.


Protok je uglavnom dobar, sada su povećali na 60/4 čini mi se, ali dešava se da ruter 'pukne'


Znači protok je full, i odjednom se ruter bukvalno restartuje, počne da pali one lampice i posle nekih 2 min se povrati. Posle toga nekad radi pola sata, nekad ceo dan, a nekad se restartuje na svakih 3 - 4 minuta.


Pored toga što nemam internet problem je što ne mogu preko mreže da strimujem filmove na tv jer se ruter doslovno ugasi i upali(network cable is unplugged) i strim puca.

Po rečima servisera koji je došao i menjao kablove od rutera do računara, i one splintere, postoji šum na mreži, i zbog toga se to dešava.

Bili su serviseri, posle toga je situacija dosta bolja, ali se idalje dešava gore pomenuti problem.


[ Zlatni_bg @ 26.03.2017. 11:11 ] @
Ja sam pri ruci imao i dosta "boostera" za koaksijalne kablove, s obzirom da se dele na 3 dela, gde mi je serviser rekao "sta ce ti to, imas odlican signal?".

I da ima suma, nije analogna konekcija vec digitalna, ne moze da bude toliko suma da modem/HGW to ne moze da ispegla valjano. Ako ga ima toliko znaci da oni nisu odradili svoj posao kako treba. Iskreno i mislim da si dobio i los ruter/modem zbog pucanja. Na tvom mestu bih ga zamenio. Ja sam imao neke slicne probleme (ne toliko ekstremne) sa prvim ruterom koji sam ikad kupio ali je FW apgrejd to sredio.

@calexx,

Sta mislis ti o ovim spajkovima ka ruteru? Ne brine me toliko ovaj problem sa tracerouteom ka google.com koliko spajkovi na lokalnoj mrezi. Nisam se susreo do sada sa tolikim pingom u lokalu, tacnije nikad nije doslo do toga da moram da radim detaljne testove i monitoring... Da li tebi deluje kao kvar na ruteru ili nesto drugo?
[ Sceka @ 26.03.2017. 13:14 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Inace, oni uglavnom samo mere jacinu signala preko coaxa i to je to. Ali to uopste ne znaci da ces imati dobar internet. A Orion se pojavio u zgradi sa optikom, nude novim korisnicima 1Gbps za 3000RSD mesecno... pa ako se ne sredi ovaj fiasko sa SBBom...

Treba znati da ekipe koje dolaze kuci uopste i nisu za te konretne probleme ni obuceni niti je to njihov domen rada. Prakticno su te ekipe skoro iskljucivo za „kablazu” u stanu i do stana. Mogu oni da prepoznaju Internet problem, naravno, i narocito od kada su pre nekoliko godina dobili merne uredjaje koji su stvarno namenski vrhunski - iako nisam bas siguran da su ih savladali (koriscenje) vise od osnove potrebne da lociraju prekid, los kabl, los signal... ali vise od toga jednostavno ne.

Zato ja uvek kazem i to cesto ponavljam - treba zvati i insistirati na naprednoj tehnickoj podrsci. Ljudi iz napredne tehnicke podrske za Internet su daleko i bolje obuceni i znaju i imaju vise prakse ali i mogucnosti nego tehnicari koji dolaze kuci. Dvojica u naprednoj tehnickoj podrsci su stvarno vrhunski strucnjaci i poznaju i materiju u gardver do u „sitna crevca” ali obzirom da je na njima veci deo Srbije tesko da se bas oni dobiju da rese problem. Licno sam se uverio da je tako jer mi je jedan od njih resio nekoliko problema „na daljinu”, problema za koje su svi ostali tvrdili da ili nemaju pojma o cemu se radi ili da je problem u uredjaju (na kraju) a nakon nekoliko zamena uredjaja opet ne radi i vrati se na kostataciju da nemaju pojma zasto ne radi. Onda me, nakon nevidjeno dignute frke sa moje strane, napokon telefonom zvao jedan od te dvojice i za pola sata me vodio sta ja da uradim (kliknite tu i tu, napisite to i to, restartujte, kliknite...) a on sa svoje strane nesto meni, naravno, nepoznato i sve je sredjeno. T sam i dobio neke informacije tipa nesto o skriptama koje su generalne pa za odredjene grupe pa po paketima ... i za svakog korisnika pojedinacno. U jednom trenutku pri kraju mi je nesto tamo kod njega otkucao u toj nekoj skripti (tako je on to nazvao) pa sam na speedtest-u dobio neku sumanuto visoku cifru a kao da imam isti i DL i UL! Nakon toga jos neka provera i „Eto, sad radi kako treba i radice” i stvarno od tada radi odlicno.

Ja sam svojevremeno imao mesecima nevidjen problem i sa Internet-om i sa svim ostalim uslugama, mesecima! Sve dok se konkretno nije naslo gde je problem a onda sam imao srecu da je bio bas veliki problem pa su morali od te neke „glavne baze” do mene da promene na svakom cvoristu kompletan hardver tako da od kad je to reseno u mom kraju je sve kako treba, meni i svima iz kraja sve radi odlicno. Hocu da kazem da nije bas tako prosto tipa „promeniti modem/HG i reseno” jer iako su uglavnom ti uredjaji stvarno problematicni u vecini slucajeva je negde drugo problem, a prilicno mogucnosti postoji za gresku jer izmedju SBB-a i krajnjeg korisnika postoji mali milion hardvera i softvera...

Samo treba biti uporan ali ne na forumima nego telefonom ili licno u Kralja Petra (najbolje je tamo). Mail nekada pomaze ali najcesce ne resava.


Pozdrav!
[ Sceka @ 26.03.2017. 13:17 ] @
Citat:
Tajmija: I ja sam imao veoma čest problem sa SBB interentom. Beograd, Rakovica.


Sada je malo bolje, ali kada je veliko opterećenje, ume da se desi opet sledeća situacija.
... ...

Jedan deo Rakovice i jedan deo Vidikovca (u okolini Policije) je i dalje u velikom problemu a niti imaju ljude niti nalaze gde je tacno problem. Nadaju se da ce resiti do leta... (insajderska informacija od pre desetak dana).


Pozdrav!
[ Binary Mind @ 26.03.2017. 18:58 ] @
Veliki su. Imaju dosta nesređenih krov to krov instalacija. Kupuju druge sa isto tako nesređenim instalacijama, ad infinitum... Dobro je da uopšte rade kako rade... Mogli bi malo da o'lade što se tiče povećanja cena...
[ Tajmija @ 26.03.2017. 22:16 ] @
Citat:
Sceka:
Citat:
Tajmija: I ja sam imao veoma čest problem sa SBB interentom. Beograd, Rakovica.


Sada je malo bolje, ali kada je veliko opterećenje, ume da se desi opet sledeća situacija.
... ...

Jedan deo Rakovice i jedan deo Vidikovca (u okolini Policije) je i dalje u velikom problemu a niti imaju ljude niti nalaze gde je tacno problem. Nadaju se da ce resiti do leta... (insajderska informacija od pre desetak dana).


Pozdrav!


I ja spadam u tu grupu onda, jer i ja imam problema sa internetom. Televizija radi kako treba, i analogna i digitalna, ali internet ne.

Inače kolko pamtim, to je počelo negde oko nove godine, bili su snegovi, pre toga mislim da bar 6 meseci nisam imao ni najmanji prekid interenta, a pre toga je bilo ponekad ispadanje iz mreže kompletno ( i net i tv)

verovatno su radili nešto na mreži...



Citat:
Treba znati da ekipe koje dolaze kuci uopste i nisu za te konretne probleme ni obuceni niti je to njihov domen rada. Prakticno su te ekipe skoro iskljucivo za „kablazu” u stanu i do stana. Mogu oni da prepoznaju Internet problem, naravno, i narocito od kada su pre nekoliko godina dobili merne uredjaje koji su stvarno namenski vrhunski - iako nisam bas siguran da su ih savladali (koriscenje) vise od osnove potrebne da lociraju prekid, los kabl, los signal... ali vise od toga jednostavno ne.


Ovo potpisujem, jer je i kod mene dolazio čovek specijalista za zamenu splintera :) , šta više, ti ljudi dolaze svojim privatnim kolima, tako da mislim da su oni tu neki lokalci koji privatno rade za sbb( verovatno i na crno) po potrebi kada se neki korisnik javi sa problemom.


Kao što kažeš, savladali onu app na tabletu, i uspeju da reše neki sitan problem.

Ja sam očekivao kada je zadnji put dolazio da će da kontaktira podršku i sa njima pokuša daljinski da reši problem, ali on je pomenuo taj šum, i rekao da će napisati nalog da neko izađe na teren.


Naravno, ekipa je izašla na teren posle 15 20 dana, a u tom periodu, mi je više ruter bio ugašen nego upaljen iz razloga, jer mi i TV i PS3 pa i komp non stop izbacuje obaveštenja o iskljucenom kablu, pa i telefon se mucio sa prebacivanjem wifi/data kada nema neta... a više ga nije bilo nego što jeste..


[ Branimir Maksimovic @ 27.03.2017. 07:56 ] @
Zlatni ako si sa ruterom povezan sa kablom i imas te spajkove do rutera onda je problem sigurno u ruteru, nevezano za dalje probleme sa mrezom.
[ Zlatni_bg @ 27.03.2017. 18:46 ] @
Danas 45 min sa naprednom podrskom na telefonu. Blago je reci da sam izgoreo. Od pitanja poput "koji antivirus koristite", "da li rade hardverski/softverski fajrvol" do svega i svacega... Hvala Bogu pa napisase nalog za terence.

Ono sto znam je da spajkovi postoje na svim ruterima, ali me interesuje do koliko je tolerantno? Drugar sa ciscom ispod 5ms preko kabla 1% vremena ostatak <1ms... Ali prvi put imam iskustva sa ovim Ubee-jem, nemam pojma ni koja je to firma uopste, razmisljam da li ima poente uzimati ga jer mi realno treba jedino za 5GHz.

P.S. toliko je napredan da nema opcije za dodavanje statickih IPjeva po MAC adresi... izludeo sam sa 10 VMova, i pored ovog s**nja sa delay-om.
[ Milan86 @ 27.03.2017. 19:05 ] @
Ovako kod mene izgleda ping na VDSL-u ka Google-u (Google cache serveru koji je kod nas):



A sto se tice rezervisanja staticke IP adrese po MAC adresi, pa to ima i najjeftiniji ruter cak...

Najbolja kombinacija ti je modem (Cisco EPC 3208 ili Cisco EPC 3212) + neki tvoj AC ruter.



[ Binary Mind @ 27.03.2017. 19:09 ] @
Zato imam Cisko EPC3208 EMTA i zaseban ruter na kome može da se tera custom firmware pa mogu da radim IP 2 MAC binding i još dosta naprednih podešavanja što sa glupavim provajderskim HG-ovima ne bih mogao da radim... Nešto se kroz maglu sećam da je na Ciskovom HG-u postojala ta opcija, ali da nikako nije mogao da sačuva podešavanja
[ Zlatni_bg @ 27.03.2017. 23:09 ] @
Da, Cisco HGW ima te opcije za MAC->LAN/IP, to sam imao i na prvom tp linku 2.4b/g kupljenom 2007. godine :) Zato mi nije bilo jasno kako to ruter (HGW) ima opcije za printer/ftp/media server etc, 5GHz wifi, 2.4GHz wifi, 5 ili 6 gigabitnih portova, a najobicniji dodatak za DHCP nisu mogli da ubace u firmver. Da sam znao pre nego sto sam ga uzeo, razmislio bih dva puta. Elem, zgrada 90 stanova, 2.4GHz zagusen do bola, 5GHz ostala kao jedina opcija, i resih kad vec imam tu mogucnost da uzmem besplatan *bolji* ruter uzmem... Moram priznati da kad sam podneo zahtev za novi HGW sam se malo pitao "cekaj, menjas ciscov uredjaj za neku levu firmu?" al' reko SBB zna nesto sto ja ne znam...

Razmisljam sad sta cu i kako cu kad mi se jave terenci, s obzirom da sigurno nesto ne valja s ruterom (osim ako ubee ovako i ne funkcionise normalno?) da li da trazim Cisco opet, s obzirom da imam kucni server koji se vrti 24/7 zbog raznih stvari da na njemu cepim neki 5GHz AP i softverski bridzujem konekcije, cepim neku virtualnu masinu za squid ili neki router softver, igram se malo s tim, ili da opet uzmem budjavi Ubee... mislim da dok kucam ovo sam sebi odgovaram :) Jedino sto odbija je cena 5GHz AP/rutera trenutno, bar nekih boljih modela koje gledam. A kucna mreza mi je siroko rasprostranjena (preko 10 uredjaja), plus taj serv gde ima dosta VM-ova za razna testiranja, kriticna mi je LAN brzina i 2.4GHz jednostavno vise ne radi posao...

Pa i preporuke i saveti za 5GHz AP-ove ili rutere su dobrodosle, takodje i koriscenje tog racunara koji bi mogao sa nekom 5GHz kartom da simulira AP dolazi u obzir. Ako ima ista ispod 10k sto valja :) Najveci problem je gigabitni lan.

P.S. Binary, moze i iskren savet da li da uradim isto sto i ti, SBB modem + zaseban ruter u potpunosti.

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 28.03.2017. u 01:25 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 28.03.2017. 00:34 ] @
https://www.asus.com/Networking/RTAC55U/ - najjeftiniji sa 4 gigabitna porta, dual band 2x2, neki njihov nadrndani firmver... Najbolja kupovina ili ima nesto jeftinije sa 3+ gigabitna lan porta i dual bandom? Ne mora ovaj 2x2AC, zadovoljce me i 433Mb/s na 5GHz.

Ili nesto drugo pa ddwrt i slicno? Ne znam kakav firmver imaju ovi dlinkovi i tplinkovi, nemam skorijeg iskustva s njima, asus mi deluje kao dosta kompletnije resenje, mada mozda je zbog imena i toga sto mi je sve sto je moglo od hardvera njihovo.
[ Sceka @ 28.03.2017. 11:03 ] @
Jos jedna od stvari koja se potpuno pogresno posmatra. Ni jedan provajder, a narocito SBB, ne daje u vezi Internet-a opremu koja je namenjena bilo kakvom naprednom koriscenju - vec iskljucivo, i s k lj u c i v o, za najosnovnije korisnicke potrebe gde se podrazumeva jedan do dva kompjutera ili jedan kompjuter i TV ili bilo koja kombinacija bilo kakva ali samo dva uredjaja koja se zicom prikljucuju, samo dva uredjaja ukupno u kuci/stanu. Iz dva osnovna razloga, najjeftinija im je varijanta i ne zele da omoguce bilo kakavu varijantu za poslovno koriscenje sa standardnim korisnickim paketima jer dosta vise zaradjuju ako se za to koristi biznis varijanta paketa.

Same uredjaje nabavljaju u varijanti da korisnik ne moze da nadje i sam instalira/apdejtuje firmware vec to radi iskljucivo provajder - kako njemu odgovara. Svaki uredjaj koji SBB daje korisniku je odlican ali obogaljen (prilicno!) jer tako odgovara SBB-u (svakom provajderu). Pa tako i Ubee, odlican uredjaj i svakako bolji od svih dosadasnjih HG-a koji su davali korisnicima ali neke funkcije koje inace postoje ne mogu da se koriste jer tako odgovara SBB-u. Na primer, jedina funkcija koja mene interesuje van najosnovnijeg kucnog koriscenja je prikljucenje HDD-a i pristup kako sa lokalne mreze tako i van. Znaci, kad sam u Studiju da mogu da pristupim fajlovima iako je kod kuce kompjuter iskljucen. A to ne radi. Uredjaj podrzava i u stanju je da tako radi bez problema ali jednostavno ne radi. Iako ljudi iz SBB-a kazu da nemaju pojma zasto ne radi i rade na tome da se to omoguci provereno je da sam uredjaj moze to da tadi bez ikakvog problema ali je potrebno da ima odgovarajuci firmware - a SBB je ubacio firmware koji njima odgovara za koriscenje kako njima odgovara i ko zna iz kog razloga SBB-u ne odgovara ta funcija. Nema tu nikakve filozofije, tako je i nema tu pomoci ali ni nikakvih trikova da bi proradilo (osim najklasicnijeg hakovanja pa kome prodje, prodje...).

WiFi je posebna prica. To nekome radi odlicno, nekome 'nako a nekome lose. I to je tako sa bezicnom vezom pod uredjajima koje provajder daje na koriscenje ali i sam pojam je u svetu nesto za sta svi tvrde i u praksi je potvrdjeno nebrojeno puta da je dosta losije od veze zicom jer postoji mnogo cinilaca koji uticu na vezu. ... ...


Pozdrav!
[ Binary Mind @ 28.03.2017. 16:39 ] @
@Zlatni

Ja sam jedno godinu dana imao Ciskov gejtvej dok se nije pokvario. Onda sam iskoristio priliku kad se Cisko gejtvej pokvario, i insistirao na modemu, jer sam imao svoj ruter. Inače imam Asus RT-AC68U vA2 ruter sa AsusWRT RMerlin firmverom. I obični AsusWRT je dobar. Nastao je od jedne starije varijante Tomato firmvera i stalno ga poboljšavaju dodavanjem funkcionalnosti i bug fikseva iz RMerlinove varijante AsusWRTa. Što se tiče pitanja da li SBB home gejtvej ili kablovski modem + tvoj ruter, druga varijanta je bolja (imaš više slobode), ali moraš da ih ubediš da ti je modem zaista potreban... Trenutni best buy (lično mišljenje) od novijih modela Asus-ovih AC rutera sa gigabitnim portovima je novi RT-AC1200G+.
[ Zlatni_bg @ 29.03.2017. 07:04 ] @
@Sceka,

Toga sam i sam svestan, ali mi nikad nije bilo jasno zasto potencijalno dobar hardver dobije tako losu softversku podrsku. U ruter koji je "mini racunar" mogu da spakuju mnogo vise stvari, ne ocekujem torrente i download opcije, ali taj Ubee tako da osakate da nemam MAC binding je katastrofa. Cak ne spada u neke ekstremno napredne opcije. 2 masine moraju konstantno da budu vidljive s neta, dakle port forwarding ide za oredjenu od-do, i sta sad, podesim forwarding po IPu a on se promeni? Vise mi logike ima onda MAC forwarding portova nego po IPu.

Mada mislim da je ceo koncept pravljenje fool-proof uredjaja gde korisnici nece moci nista da za*ebu.

@Binary,

Odmah pored rutera imam taj kucni ITX server. Radi gomilu poslova a ruter bi mogao da zameni neke od njih - network storage, downloade koje po difoltu skidam na isti, printer sharing (stampac nema LAN konektor), u sustini dosta stvari bi mogao da mi olaksa, do te mere da bih mozda taj racunar mogao i RPijem da zamenim. Moracu da odradim kalkulacije jos za treunutnu isplativost, imam stvarno trenutno dosta precih stvari za 100eur viska, fali mi i storidza, neki vec zapoceti projekti... ali sam gledao taj AsusWRT (ne-merlin verziju) i mnogo mi se svidja, bukvalno sve sto ruter treba da ima postoji na njemu. Mislis da ce imati veci delay modem/router postavka ili HGW na lokalu? Iskreno nisam nikad otvarao te HGW uredjaje, niti planiram, da vidim kako je to sve reseno.

P.S. poredio sam ove AC modele cenovnog ranga 11-14k RSD i bukvalno ne vidim nikakvu razliku u njima? Npr, ako ti nije problem da mi objasnis koje su moguce razlike izmedju tvog i preporucenog, ili ovog koji sam ja linkovao?
[ Binary Mind @ 29.03.2017. 16:55 ] @
Uvek je dobar zaseban ruter bolja opcija nego residential/home gateway uređaj, isto tako kao što je i zaseban kablovski modem bolja opcija nego residential/home gateway uređaj koji vrši i funkciju kablovskog modema. Ako ni zbog čega drugog, onda zbog toga što je životni vek uređaja sa manje funkcija potencijalno veći nego životni vek uređaja koji je "multipraktik". Takođe firmveri zasebnih rutera poznatijih proizvođača su obično mnogo bogatiji sa opcijama nego firmveri "multipraktika".

E sad... Razlike između Asusovih rutera... Itekao postoje... Čak isti modeli se bitno razlikuju u zavisnosti od revizije, godišta itd. Evo na primer moj Asus RT-AC68U A2 se već malo razlikuje od starije A1 revizije, dok su razlike između njega i B1/C1 revizija još veće. Čak neke od ovih novijih revizija ne mogu isti firmver da koriste, kako zvanični AsusWRT tako i alternativne firmvere. :) Asus ga je stvarno preterao sa revizijama ovog AC1900 rutera. A1 i A2 se neznatno razlikuju, imaju iste BCM4708 @800MHz dual core ARM processore, dok od B1 revizije, su razlike veće... od jačih CPU-ova (BCM4709 dual core @1GHz ARM CPU) itd.

AC1200 ruter koji si ti zapazio Asus RT-AC55U ima Qualcomm-ov QCA9557 MIPS CPU koji radi na frekvenciji od 720MHz (Qualcomm Atheros chipset). Dobar je, ali se meni lično više dopadaju ruteri sa Broadcom-ovim čipovima. Prednost ovog rutera nad RT-AC1200G+ je USB3 port dok RT-AC1200G+ ima samo USB2 portove da bi cena bila niža jer se radi o novijem ruteru baziranom na novijoj Broadcom-ovoj platformi. Još jedna prednost RT-AC55U je pozamašna količina interne fleš memorije (128MB)...

AC1200 ruter koji sam ja predložio Asus RT-AC1200G+ je najnoviji od ovih nabrojanih, ima novi Broadcomov BCM47189 ARM CPU koji radi na frekvenciji od 900MHz, ima 4 fiksirane antene. Mane su mu mala količina fleš memorije (16MB), fiksne antene i USB2 portovi, ali zato mu je cena niža u odonosu na slične modele kojima nabrojano nije zakinuto...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 29.03.2017. u 23:38 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 30.03.2017. 06:16 ] @
Pokusavam da iskoristim izgovor da je dugorocna investicija :) Realno jos dugo cemo biti na 5GHz, ciljam bar 5 godina da se nece nista promeniti, jedino mozda kojim slucajem uredjaji uzmu 3x3 kao standard ili povecaju broj kanala(mada vidim da vecina AC klijenata i dalje ima 1x1), ali 2x2 sa pristojnim signalom (>60dB) bi trebalo da da solidne rezultate sa 2x2. 3x3 sa gigabitnim portovima bas dere po dzepu koliko mi se cini, a ne vidim preku potrebu za istim.

Inace zahvalio bih ti se na stvarno iscrpnom postu, pogodio si u centar mog pitanja. Takodje imam dosta Atheros i Broadcom klijenata okolo (skupilo se godinama dosta rashodovanih lap topova i ostalih komponenata), cini mi se da sam ili imao stvarno low-end Atheros komponente ili da im je generalno to ciljna grupa :) Sto se klijenata tice preferiram killer ili intel sto i koristim za LAN na svemu sto imam (i wifi, 5100 kartice gde god sam mogao da stavim), wifi mi nije toliko bitan sto se tice kasnjenja, vise odrzavanje konstantne brzine sto je vise moguce (80%+).

Pogledacu jos sta cu i kako cu, i dalje mi dusa place kakve HGW nam daju u poredjenju s ovim ruterima :) Kapiram da ceo taj hardver kosta koji provajderi nabave (gigabitni portovi, 3x3 APovi...), a ceo manjak je u softverskoj realizaciji, nista drugo. Gre'ota i sto ne moze da se flesuje nista drugo sem standardnog firmvera. I dalje cekam da mi se jave iz SBBa (sinoc dobih poziv od tehnicke podrske kako sam zadovoljan uslugom s obzirom da sam dobio taj Ubee, pitah zenu da li je svesna da postoji otvoren nalog za servis, kaze jeste, "a sem toga?"...), do tad cu verovatno videti da li ce ici ruter + modem ili jos jedna sansa za Ubee.

Sve ove opcije na Asusu su extra, ali kada imam server sa izlazom na WAN... najradije bih nabavio par gigabitnih PCI(E) kartica i wifi AP, digao neki ruter OS kao virtualnu masinu, ali to ce da prevazidje cenu i 2 ova asusa o kojima pricamo...

P.S. Sto se tice kolicine flash memorije, ima li ikakvih ogranicenja sem velicine firmvera koji stoji na ruteru?
[ Sceka @ 30.03.2017. 10:30 ] @
Pa lepo je napisano - nema sanse da HG radi bolje od modema plus tvoj neki (ma bilo koji) ruter. I to je provereno u praksi. HG je uredjaj koji savrseno radi za najklasicniju kucnu upotrebu, bilo koji HG a Ubee radi i bolji je od prethodnih modela koje je davao SBB. Obzirom na tvoje potrebe i broj uredjaja nema portrebe da gubis vreme dajuci sansu Ubee-u jer neces nikada dobiti to sto tebi treba.

Jos jedna stvar koju ponavljam kao papagaj. Te zene/devojke koje se javljaju na SBB 19900 treba izbegavati i/ili preskociti u bilo kakvom pokusaju razgovora/resavanja bilo cega. One sluze za naglabanje sa korisnicima koji su potpuni laici i za ubedjivanje istih ili da potpisu novu ugovornu obavezu ili da uzmu skuplji paket a sto se strucnosti tice uocena je i proverena potpuna odsutnost istog. Ukucanima kazes da ako neko zove iz SBB-a da ga upute na tebe i daju broj mobilnog a ti u razgovoru ignorisi sve sto pricaju osim razgovora o tome da ti zamene uredjaj tako sto ce ti dati modem, nista drugo ni ne prihvataj ni razgovaraj o tome necemu drugome. (imaju obicaj da zovu pre podne pa u razgovoru sa ukucanima naprave s*anje bilo koje vrste, od UO do promene paketa, ukljucivanje neke usluge...)


Pozdrav!
[ calexx @ 30.03.2017. 10:40 ] @
Ne preteruj, kod mene je HG radio bez greške, imao sam u drugoj sobi ~75Mbps bez problema a osim toga je gigabitni što mnogi od starijih ili jeftinijih nisu. Najveći problem je neslaganje sa nekim tipovima mobilnih pa ume da puca veza, kod mene se to nije dešavalo pa je neka kombinacija dobitna, neka nije.
Naravno, modem i pravilno izabran ruter su u svakom slučaju bolji ... i skuplji izbor.
[ Sceka @ 30.03.2017. 13:41 ] @
To je kod tebe bio izdvojeni slucaj a ne pravilo. Retko kome je bezicno radilo dobro kad je rec o SBB varijanti HG-a. (meni je do Ubee-a bilo katastrofalna brzicna veza sa mobilnim telefonima a sa laptopom odlicno radilo. sa ubee telefoni ne idu manje od 40/8Mbps ali i to je lose obzirom da mi je paket 150/8, laptop isto tadi kao i ranije oko 75/5Mbps)

Jos jedna stvar,razlika - covek ima najmanje 10 uredjaja koje treba povezati na Internet...


Pozdrav!
[ Binary Mind @ 30.03.2017. 17:18 ] @
@Zlatni

Ne isplati se praviti DIY ruter kad ima dosta dobrih gotovih rešenja (i rutera, i raznih drugih kombinacija kao na primer neki POE switch + neki besni Ubiquiti AP... ili više njih itd.), osim ako nisi entuzijasta sa viškom vremena i nerava. Inače što je veća interna fleš memorija rutera, to ima više mesta za na primer neki alternativni AIO firmver sa mnoštvom ekstra opcija, JFFS particije, CFE, razne skripte po želji itd... 16MB je skromno, ali dovoljno za neke verzije DD-WRTa ili Tomatoa na primer... Za Meriln je malo i sam developer je rekao da nema nameru da pravi AsusWRT RMerlin za Asus RT-AC1200G+.
[ Zlatni_bg @ 30.03.2017. 17:23 ] @
Pa ako racunamo VMove, istina, dodje desetak... fizickih uredjaja je konstantnih 6-7 samo mojih (2 telefona, tablet, 2 laptopa, 1/2 desktopa, server) ali opet rutiranje paketa ide po IPju a ne fizickom uredjaju pa komplikuje stvar :)

Inace... pakao se nastavio danas. Zovu me iz napredne tehnicke podrske (!!!) i kazu da postoji nalog za njih i da resimo danas to. Ja reko vazi, kad cete da dodjete, dobijam odgovor "pa mi smo podrska iz centra, ne izlazimo na teren"... 45 minuta ISTE price "resetuj ruter", "kakav je speedtest", "mi pingujemo ruter sve je ok", "evo pingujemo ruter, ipak nesto zaista jeste problem"... pa jbt ljudi, koliko nivoa podrske vi imate, jel treba kao papagaj svima da objasnjavam kad sam vec poslao slike i slusao i pricao istu pricu 5x?! Peti put objasnjavam da smatram da je hardverski kvar jer postoji problem na lokalnoj mrezi i da sam probao sve ethernet portove na HGWu, 3 razlicita kabla, 3 razlicita racunara... sve poslato i mailom dokumentovano, zasto mora da se komplikuje prica sa podrskom, je l' toliko tesko proslediti mail nadleznoj podrsci i zavrsiti pricu?

Inace pitao sam za modem, jer sam rekao da imam "lose iskustvo" s njihovim uredjajem i da bih najradije uzeo modem i koristio sam svoj ruter na sta dobijam odgovor "pa vi mozete da koristite svoj ruter, zakacite ga na HGW"... I kazem lepo, ne, modeme ste ranije imali, ubedjivali me da probam HGW i ako mi se ne svidi da mogu da se vratim na Ciscov modem, odgovor je "vec duze vreme u ponudi nemamo te uredjaje, imamo samo HGW".

Pre kraja razgovora je recenica "u najgorem slucaju, AKO ruter nije u redu, zamenicemo vam ga...". Imam osecaj kao da sam satima pricao sa zidom.

Meni npr. speedtestovi i brzine sa Ubeejem funkcionisu sasvim normalno, 5GHz i LAN rade punom brzinom, 2.4GHz zakuca cesto iz nekog razloga, ali mi se najobicnije veb stranice (b92, mondo) ucitavaju po 20-30 sekundi.

Elem, ako ne uspe prica sa modemom, da li HGW mogu da koristim kao obican modem? Da mi ne radi rutiranje podataka, jednostavno kao klasican modem da daje izlaz na WAN i to je to? Teska prica? Iskreno ne radi mi se duplo rutiranje paketa (dodatni hop) ako zaista nemaju modeme. Mozda odlazak do Kralja Petra pomaze?
[ Zlatni_bg @ 30.03.2017. 17:24 ] @
@Binary,

Hijack :) Ubiquiti sam dosta gledao i razmisljao da ga zakacim na stari Cisco HGW kad jos nisam znao da SBB ima svoje 5GHz uredjaje, mada me je cena jaceg (srednjeg valjda) modela malo odbijala. Za AP, mnogo, iako je extra fensi, pogotovu kad se ima racunar koji je 24/7 online.

Inace, i AsusWRT mi zadovoljava bukvalno sve potrebe, pogotovu ako onaj download master radi kako treba :)
[ Binary Mind @ 30.03.2017. 17:48 ] @
Ako stvarno nemaju modeme (u šta sumnjam BTW), onda možeš svoj ruter da zakačiš na LAN port gejtveja (LAN u LAN), ali onda imaš double NAT. Isto tako, u tom slučaju, moraš da ubiješ DHCP na ruteru. Ja sam jedno vreme tako radio dok nije crkao gejtvej pa sam dobio modem jer sam im dosađivao i preko telefona, i na SBB forumu, i direktno u poslovnici u Ustaničkoj...
[ Zlatni_bg @ 30.03.2017. 17:57 ] @
Ma nije samo dupli NAT problem, ispeglacu to softverski da dobijem izlaz odredjenih portova na uredjajima na WAN, nego me brine sto ce njihov hgw i dalje da radi rutiranje u tom slucaju koliko se razumem (naravno ispravi me ako gresim, imao sam mrezne tehnologije kao predmet ali naravno reci nije bilo o HGW uredjajima a malo me zbunjuju i mogucnosti uredjaja), znaci prvo Ubee mora da dobije paket pa onda treba da vidi na koju adresu treba da ide, iako je samo jedna aktivna, a to je IP drugog rutera (posao za Ubee CPU i dodavanje delaya). Ako mu ugasim DHCP ne dobijam to da funkcionise kao modem i dalje, brine me to dodavanje hopa kao sto sam rekao, ne znam da li se onda on zaobilazi? Ili je jedini nacin da to dobijem ipak koriscenje samo modema?
[ Binary Mind @ 30.03.2017. 18:02 ] @
Jedini način da Ubee funkcioniše kao modem bi bio da ima "bridge mode" opciju. U svakom drugom slučaju je u pitanju teška budževina. Inače u scenariju da kačiš svoj ruter na Ubee, ili na bilo koji drugi gejtvej, ne isključuješ DHCP na HGu, već na svom ruteru...
[ Zlatni_bg @ 30.03.2017. 18:26 ] @
Au, to nikako ne odgovara i gubi mi celu poentu. Hteo sam da zakucam neku IP adresu "modema" koji bi bio HGW i da to bude adresa za izlaz na internet, a DHCP da preuzme ruter i da gleda HGW kao izlaz na internet i nista drugo, jednu mac adresu u nizu koja ima funkciju modema ili nesto najslicnije tome. Opcija otpada onda, hvala na informaciji, natezacu se jos sa SBBom pa sta bude, bude. Kapiram da ce me isforsirati da uzmem Ubee i verovatno "poneti jedan za usput" kad budu dolazili, ali uvek mogu da kazem da mi "ne zavrsava posao" i da insistiram na modemu ako cela ta prica da vise nemaju iste nije tacna. Ipak sam deset i kusur godina kod njih, toliko mogu da ispostuju. Sto je najgore imam u steku neki modem za kablovsku od perioda kad sam bio na AVcomu, ali kapiram da je 100Mbps WAN/LAN i pitanje da li bi mogao da radi posao kako treba. Thompson je firma koliko me secanje sluzi :)
[ Binary Mind @ 30.03.2017. 18:33 ] @
Taj Thompson, čak i da se radi o modernom EURODOCSIS 3.x uređaju, bi opet morao da osposobiš u dogovoru sa SBB-om to jest da konfigurišu CMTS za taj Thompson, ali sumnjam da bi ti izašli u susret. Bolje da ih ubediš da ti je zaista potreban njihov kablovski modem a ne home gateway...
[ Sleepless_mind @ 30.03.2017. 20:25 ] @
Trazi staticku IP adresu i reci im da imas svoju infrastrukturu, tj. ruter i da ti je neophodno da bude modem.
[ Binary Mind @ 30.03.2017. 20:36 ] @
Uh! Bolje da traži samo modem. Fiksna IP adresa se dodatno naplaćuje...
[ Zlatni_bg @ 30.03.2017. 20:54 ] @
Ono sto me brine kod te ideje oko "sopstvene" infrakstrukture je, iako fakticki internet konekcija kod kuce nema veze sa tim, mogu da kazu da bas ne spadam pod kucne korisnike, vec biznis korisnike, iako nisam firma. Ne znam kako oni to regulisu, da li se deli na pravna i fizicka lica ili zavisi od potreba paketa. Ali da mi trebaju pre svega fiksne IP adrese, trebaju. Jedan od prvih i glavnih problema Ubee-ja, a stvarno ne znam sta je bilo toliko tesko da se odradi.

Mogu jednostavno da pristanem ovaj put na Ubee, vidim kako cela stvar funkcionise (pokusam da isforsiram IP adrese uredjajima koje zahtevaju, mislim da sigurno postoji nacin da se uzmu iste iako nema direktna opcija za vezivanje), pa ako stvarno ne ide, mislim da ce i oni moci da shvate "vasa oprema ne ispunjava moje potrebe, dajte mi 10x jeftiniji uredjaj oko kog necu morati da vas zovem, pustite me da iskoristim svoj hardver i da dobijem potpunu slobodu za kontrolu svoje lokalne mreze".

Ako je istina da toliki broj klijenata ne moze da izadje na kraj sa Ubeejem (sa Ciscom je moglo, doduse, zaista ne bih poredio Cisco sa Ubeejem), imacu dobar razlog koji mogu da im obrazlozim, propracen i svim ovim silnim pozivima i nalozima za teh. sluzbe... U najgorem slucaju, Cisco je radio dobar posao sa rutiranjem, mozda bi, opet kazem, u najgorem slucaju, AP za 5GHz na istom takodje bio resenje.

Lupim se nekad po glavi i setim one stare "if it ain't broke, don't fix it".
[ Binary Mind @ 30.03.2017. 21:12 ] @
Nemoj mnogo da se praviš pametan sa njima. Samo insistiraj na priči da imaš svoj ruter, i da ti ne treba home gateway. Neka bude što jednostavnije, što manje reči, a što više da se ponavlja. Tako sam ja na kraju izdejstvovao modem. Imao sam olakšavajuću okolnost da se Cisko EPC3928S pokvario pa mi je to bio dodatni argument da ga menjaju, ali za modem pošto imam svoj ruter.

EDIT: Tebi trebaju fiksirane IP adrese u lokalu, što ćeš postići IP bindingom, zbog port forvarda koliko sam shvatio. IP adrese spolja mogu da budu dinamičke, jer ako tražiš i spoljnu fiksnu onda će mora da platiš
[ Zlatni_bg @ 30.03.2017. 21:42 ] @
Ma da, samo lokal mi je bitan jer dajem i razlicite spektre IP adresa u zavisnosti od toga o kakvom uredjaju se radi. U sustini, gledam u jedan subnet da stavljam VMove za testiranje novijih verzija razvijene aplikacije, drugi NAS i httpd+mysqld, ddnsd, itd, treci fizicke racunare... a inace, nije bas neko bitno ogranicenje, ali Ubee ima limit od ~240 uredjaja koliko sam video, jer DHCP start i end vrednosti ne mogu da se menjaju. Fiksirano je na 192.168.0.xxx do 192.168.0.xxx, sto otezava i grupisanje uredjaja. Mislim, moze li gluplje od ovoga:



(lease time sam menjao na sto vecu vrednost, ovo je posle hard reseta danas, trenutno sam slobodan pa me mrzi da podesavam ista)

Staticka IP adresa mi nije bitna, to sam mozda i rekao bio, to mi pegla ddns daemon na serveru, bitni su mi samo www domeni. Osim ako posle svega ovoga ne popijem NAT :)

Elem, udavih oko ovoga svega a sve odgovore si mi dao, od pomoci kako sa SBBom do izbora adekvatnog rutera :) Javljam se kad tehnicka podrska izadje na teren i sta zakljuce da je problem, i ako uspem da izdejstvujem modem. Mozda nekome bude od koristi informacija da li zaista vise nemaju modema ili iz nekog razloga forsiraju HGW.

Jos jednom neizmerno hvala na svoj nesebicnoj i strpljivoj pomoci.
[ calexx @ 31.03.2017. 00:23 ] @
Citat:
Binary Mind:Ako stvarno nemaju modeme (u šta sumnjam BTW), onda možeš svoj ruter da zakačiš na LAN port gejtveja (LAN u LAN), ali onda imaš double NAT.
Nema dupli nat nego njegov ruter onda radi kao svič pa se tako i podešava, isključi se DHCP na njemu da ne smeta i sve radi HG.
[ Binary Mind @ 31.03.2017. 16:49 ] @
Radi kao svič, i ako nije svič, ali nema veze, pošto i tako može da radi, i obično ne smeta, ali kad zasmeta ume da smara. U krajnjem slučaju može i tako. I ja sam to radio kad sam bio primoran, to jest kad na ruteru ne postoji "brigde mode" kao opcija u podešavanjima, a nema kablovskog modema koji bi mogao da zameni ruter. Bio sam pametan, pa sam iskoristio gužvu, i to blagovremeno promenio. Dupli pa čak i višestruki NAT (više od 2 međusobno povezana rutera) ne moraju uvek biti tako loše rešenje kao što se priča, a više rutera mogu, fala bogu, da se povežu međusobno na više načina. Svaka instanca NATa doprinosi poboljšanoj bezbednosti sistema. Recimo ako posmatramo NAT kao kondom, dupli NAT je kao 2 kondoma i tako dalje.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 31.03.2017. u 18:47 GMT+1]
[ whitie2004 @ 31.03.2017. 17:12 ] @
Ako ponovo pogledas onaj moj post na prvoj strani primetices da je prva adresa van SBB-a tek na rednom mestu broj 7 (sedam). Taj seks je dovoljno siguran bez da dodajes jos jedan ruter ... :-)
[ Binary Mind @ 31.03.2017. 17:31 ] @
Pa ti si zaštićen k'o beli medved ili možda kao Šrek (Ogres are like onions. They have layers!)
[ Zlatni_bg @ 02.04.2017. 00:42 ] @
Pa lepo receno, kad me vec *****, nek su bar stavili kondom :)
[ Zlatni_bg @ 03.04.2017. 13:48 ] @
Izborih se za njihov DOCSCIS3.0 modem, nisu mi rekli koji je model, nemaju pojma ovi u call centru (2 razlicita operatera, jedan je saradnik sa ovima na radu na terenu). Kapiram da cu da dobijem EPC3208. Kapiram da mi je ovo najbolja opcija? Prvo su mi ponudili zamenu za Cisco HGW, posto sam se tek probudio rekao sam "da da, moze", posle 15 min nazvao i rekao da ipak zelim samo modem ako je moguce jer imam siroku kucnu mrezu i potrebu za svojim ruterom, posle 5 min cekanja izasli su u susret i rekli da samo treba da potpisem novi ugovor (iz nekog razloga), sto i nije problem jer je prosli potpisan pre manje od mesec dana.

E sad, pre nego sto uzmem neki od ovih rutera koje smo gledali, sta mi je najbolja opcija za isprobavanje trenutnog neta? Stari b/g tp link? Ili postoji neka mogucnost stekanja WAN konektora na LAN na kompu? :)

P.S. Preporuke prodavnica za Asus rutere i modeli dobrodosli, nadam se da se niko ne ljuti i da ne smeta moderatorima jer je na moju inicijativu sve to, u cilju pronalazenja najmanjih cena.
[ Binary Mind @ 03.04.2017. 16:05 ] @
Za isprobavanje modema, kad ga dobiješ, direkt ethernet veza bilo kog računara i modema... Što se tiče cena rutera imaš par poznatih domaćih sajtova gde su informacije poprilično tačne. Onda su tu veliki oglasni portali gde se svašta može naći po povoljnim cenama...
[ Zlatni_bg @ 03.04.2017. 16:27 ] @
Razumeo, pretpostavio sam da ce funkcionisati s obzirom da su svi paketi namenjeni samo jednom jedinom konektoru :)

Pogledao sve i svasta, neckam se izmedju ona 2 modela o kojima smo pricali, onog sto sam naleteo i onog koji si ti preporucio. I dalje pokusavam da nadjem bilo sta sto ce me povuci ka nekom, sem chipseta i toga sto ovaj drugi ima manje flasha :) Necu da se zalecem, pogledacu po netu sta ima jos, mozda sam nesto propustio, al' verujem da su bilo koji od ova 2 sigurna kupovina.

P.S. odgovara li EPC3208 na ping zahteve?
[ Binary Mind @ 03.04.2017. 16:40 ] @
Itekako odgovara:

[ Zlatni_bg @ 03.04.2017. 16:43 ] @
Extra, hvala na informacijama. Javljam kad stigne modem kakva je situacija.

P.S. preko cega pingujes pa dobijas vrednosti manje od 1ms, s obzirom da vidim da je windows ping?
[ Binary Mind @ 03.04.2017. 16:47 ] @
Preko "Network Tools" u AsusWRT-u...
[ Zlatni_bg @ 03.04.2017. 18:04 ] @
Stigao modem, na prvu loptu primecujem mnogo brze otvaranje stranica i nesto losiji speedtest, mada je 120Mbps, prezivecu za par megabita. Nema nista preko 1ms kad pingujem modem sa PCja. Bice da je Ubee bio felerican. Sad jos da nadjem ruter i sve je u fulu. Pitao sam ga ako moze da mi istestira sum na coaxu, nije do sad radio to (samo instalira opremu), ali je znao otprilike kako se radi i nasli smo nesto suma. E sad, da li je u granicama normale, bem li ga, nit on nit ja znamo...

Sve u svemu, spajkova vise nema. Savet svima koji koriste svoju lokalnu mrezu za bilo sta ozbiljnije, izbegavajte Ubee :)
[ Binary Mind @ 03.04.2017. 19:39 ] @
Koji si modem dobio?
[ Zlatni_bg @ 03.04.2017. 23:05 ] @
Isto kao sto sam nekad imao, isti kao sto ti imas :) EPC3208. Interesantno je kako vecina ljudi koji su me zvali iz SBBa nisu hteli ni da cuju za isti (inace u SBBu ga zovu DOCSIS, niko ne spominje rec modem niti naziv modela, niti imaju pojma koji je), ubedjivali me da ih vec duze vreme nemaju, i tad kad sam pozvao 19900, samo sam rekao da su me zvali i da zele da izvrse zamenu za Cisco HGW, da ne zelim HGW vec samo modem, operaterka je rekla samo da sacekam 5 minuta i javila se i rekla da je dobila odobrenje. E sad, sto mora da se produzi ugovor zbog zamene uredjaja, to mi nije jasno. Ali ostalo je proslo glatko. Dok ne radim speed test, ping je vrh, ka googleu 12-14ms, kad radim skoci prilicno ali kapiram da je zbog toga sto ne postoji nikakav QOS niti prioritezacija paketa. U lokalu je sve okej sa tu i tamo sa povremenim skokom na 2-3ms koji se vrlo retko desavaju, opet, meni je to u granicama normale.

Sad gledam rutere, i stvarno se dvoumim izmedju AC55U i 1200+ ili kako ga vec zovu, vidim na internetu da ima gomila tih 1200 modela (plus, g, itd).

https://en.wikipedia.org/wiki/...uters#ASUS_Wireless_ac_Routers - ovde nalazim samo 1200HP ali mislim da nema slicnosti izmedju njega i plusa. Koristi fast-ethernet (valjda tako zovu 100mbps). Imas li negde specifikacije za 1200 plus?

Cene su im dosta slicne i vagam da li imam ista od 128MB flasha u poredjenju sa 16MB, vidim da su 16MB stavljali samo na ove slabije modele, a nije mi jasno kako je toliko skupo danas staviti vise flash memorije.

U monitor shopu sam nasao i AC58U po pristojnoj ceni, nesto ispod 13k. On u sustini ima sve najbolje od oba ova modela, vise flash memorije, quad core, i mislim da ima vise RAMa. Ova 2 prethodna modela su izmedju 11 i 12k. Sta ti mislis o svemu ovome? Ima li negde link sa detaljnim spec svih uredjaja, gde si ti nalazio info?

edit:wikidevi pomogao, mozemo da izbegnemo zadnje pitanje :)
[ Zlatni_bg @ 04.04.2017. 09:55 ] @
Bah... Binary, pomagaj, AC58U, koliko se isplati u odnosu na AC1200G+? Privlaci me taj quad core ali ne znam koliko je dobro implementirano to sve... Deluje mi previse dobro da bi bila toliko niza cena. Svi ostali imaju neku manu, a ovo je doplata od 1-2k dinara za mnogo bolji uredjaj po karakteristikama. Isao bih cak danas da ga uzmem, eventualno porucim ako nema na stanju nigde.

EDIT: Sjajno, preko noci skocila cena 1000RSD :)
[ Miroslav Cvejić @ 04.04.2017. 10:05 ] @
Moj glas za AC68U. Skoro 2 godine eksploatacije sa fabričkim firmverom bez ikakvih problema.
[ Zlatni_bg @ 04.04.2017. 10:17 ] @
Iznad ciljanog cenovnog ranga. Recimo da mi je 100EUR fleksibilna granica. A razlika izmedju 58U i 68U je 10k :)

Sta ruter cuva na flashu, samo firmver? Nema nekog upisa/ispisa u toku rutiranja paketa, za to je samo RAM zaduzen?

I sto se tice CPU timea, brine me koliko realtime monitoring ume da potrosi resursa kada nadgleda mrezni protok. Znam da je na virtualizaciji i nivou OS to umelo gadno da mi pozdere manje servere, mislim da je jedino Fedora s nekim paketima to znala da odradi kako treba. Uzeo bih i jeftiniji AC1200G+ kada bih znao da 16MB Flasha i 1 CPU na 900MHz (ne znam kakav je broadcomov IPC?!) radio posao. Sad se sve svelo na hardverske karakteristike unutrasnjosti, za connectivity je odluceno sve, nema nekih bitnih razlika. Po 2 antene za 5GHz i 2.4GHz, dakle 2x2, 4 gigabitna porta za LAN i 1gbps WAN (naravno). Samo me brine da li uredjaji sa karakteristikama AC1200G+ mogu da izguraju to bez problema.

P.S. planiram da koristim samo AsusWRT na njihovim ruterima, nikakav custom firmware.
[ Binary Mind @ 04.04.2017. 18:03 ] @
Pa slušaj. Ovaj ARCH13 aka AC58U je mnogo dobra kupovina ako je cena stotinak evra (quad core ARM CPU)... Vidim da je noviji model isto kao i AC1200G+. Inače ako iole možeš dao sam thumbs up za AC68U. Imam ga, i zadovoljan sam. Drugi predlog bi bio isto tako dobri, i pouzdani RT-AC66U (dual band AC1750, 3x3). Starija revizija ima single core MIPS CPU (600MHz), dok nova B1 revizija ima BCM4708C0 dual core ARM CPU i vrlo je hardverski slična rođaku AC68U. Radi se o provereno dobrom ruteru u obe izvedbe.
[ Zlatni_bg @ 04.04.2017. 18:59 ] @
Tesko da cu moci toliko da se otvorim za ruter, imam jos dosta stvari koje treba da sredim sto se licne tehnike tice, kratak sam za jedan SSD i 3+ TB HDDkad smo kod nivoa mreze, a cene skacu svakim danom za sve sto ima NAND/flash (a to je samo pocetak bukvalno). Ovo je bukvalno ispalo kao neplanirani izdatak, od prostog prelaska na 5GHz za bezicne uredjaje je ispao totalni fiasko sa Ubeejem, uz to za klijente nabavljam i AC kartice. 3x3 mi nece trebati kao sto rekoh, zadovoljan sam sa 300Mb/s ili 150Mb/s na starijim uredjajima, a ove nove koje prebacujem na 5GHz, verujem da ce i 1x1 raditi posao za AC. U sustini bilo mi je bitno samo da "ubijem" 65Mbps na mnogim uredjajima koje posedujem i konacno sredim mrezu malo, a nisam se nadao da je Ubee i toliko siromasan sa opcijama. Ironija je da su danas stigle 2 AC mPCIE kartice za laptopove koje nemam gde da isprobam :)

Prosao bih sa jeftinijom opcijom, sve 3x3 a da podrzava dual band je cca 200eur. Nemam nijedan klijentski uredjaj koji podrzava to cak ni na 2.4 :) Glavna stvar mi je ethernet LAN, wifi usputna ali i on treba da mi radi solidno, 2x2 mi zavrsava posao u 75 kvadrata. Sto se tice future proofinga, mislim da prvo sa 1gbps etherneta treba da predjemo na 10gbps, sto ne verujem da ce skoro da se desi :)

Pogledacu dobavljivost AC58U, i da li negde ima i niza cena od one koju sam nasao. Razlika od (sada) oko 2-3 hiljade nije strasna. Ne brine me rutiranje podataka, brine me moje ceprkanje stvari da jednom krenem da koristim sve i svasta na tom ruteru i da ga ne dovedem do 100% CPU iskoriscenja, sa 4 jezgra su manje sanse da se to desi, tj na ruteru bukvalno nemoguce.

Po vasem iskustvu, sa 1-core CPU na ruteru, da li je dolazilo do zagusenja, kasnjenja paketa, nedospelih paketa kada je vise uredjaja zakaceno na mrezu? Sa virtualnim masinama, da kazemo da ima 10 uredjaja u istom trenutku na mrezi. Naravno ne koriste svi pun protok u isto vreme. Neki su na stand by-u, s vremena na vreme klijentske aplikacije salju zahteve ka serverima, negde se browse-uje...
[ Binary Mind @ 04.04.2017. 19:27 ] @
Ni jedan od Asusovih rutera koji smo spomenuli u temi neće imati problema sa tim brojem klijenata o kojima pričaš. Jest da je suviše nov, ali ovaj ARCH13/AC58U je vrlo primamljiv uređaj po ceni i tehničkim karakteristikama. Nekako je zasenio ona 2 jeftinija AC1200 koji su bili spomenuti. Za mene je crta podvučena sa ARCH13. Ako već ne mogu AC66U ili AC68U onda nek' bude taj.
[ Zlatni_bg @ 04.04.2017. 20:09 ] @
Onda je taj, samo sam cekao blagoslov :) Mislis li da je identicna kopija ARCH13?

I ima li neka opcija da se konektujem na telnet/SSH nivou na ruter, radi monitoringa CPU usage-a itd?
[ Binary Mind @ 04.04.2017. 20:26 ] @
Da ARCH13 i AC58U = jedan te isti ruter.

Trebalo bi da može da se telnetuje na taj ruter i sa stock AsusWRT-om. Nema SSH podrške bez alternativnog firmvera. Kod mene može SSH sa AsusWRT-RMerlin. Mogao sam i sa starom Tendom i Tomato firmverom.
[ Zlatni_bg @ 05.04.2017. 00:16 ] @
Vazi :)

Samo mi reci, da li postoji negde spisak svih komandi koje mogu da se izvrse preko telneta? Kako da znam koje sve mogu da koristim? :) Racunam da cu se sa svime bolje upoznati kad ga uzmem, ali dok ga ne uzmem, cisto da se pripremim jer verujem da ce ushicenje zbog novog komada hardvera trajati non stop taj dan :)
[ Binary Mind @ 05.04.2017. 16:14 ] @
Traži na netu. Inače probaj malo da se igraš i programom zvanim Putty. Preko njega može svašta pa možda i SSH na taj ruter.
[ Zlatni_bg @ 05.04.2017. 16:54 ] @
Hehe, osim sto trenutno radim multi-platform development, iz doba kad sam radio samo PHP, neke vece aplikacije i projekti su radili na posebnim serverima, VPS-ovima... u potpunosti sam upoznat sa linux administracijom na sistemskom nivou, kompletnim podesavanjem svih serverskih servisa (mail, http, sql, squid, ftp, mnooogo cega) putty je prva stvar koja je na desktopu posle instalacije Windowsa jer i server koji koristim kod kuce primarno radi na fedori :) Nekada sam imao klijente koji su bili u fazonu "kol'ko kosta da to radi", od klonova raznih igara poput traviana dok je bio popularan do mnogo cega... posle je udavilo to, svaki dan pritisak, sam si odgovoran za sve... Elem, nikad nisam imao potrebu za mreznom administracijom vecom od sistema u svom stanu, nikada nisam odrzavao mreze na nekom vecem nivou. A vidim da AsusWRT koristi BusyBox, samo me zanima sta je sve od paketa tu, na netu je prilicno siromasno ali cu narednih dana da se poigram s tim kad uredjaj stigne, hvala :)
[ Binary Mind @ 05.04.2017. 17:41 ] @
Mislim da nema firmvera za wireless rutere koji nije baziran na nekom Linux kernelu... od najjednostavnijih firmvera za najjeftinije kineske generičke rutere, do komplikovanih firmvera poput Mikrotik RouterOSa...
[ Zlatni_bg @ 05.04.2017. 17:46 ] @
Spomenuo sam to zbog Puttyja samo sto si mi napomenuo, ne zbog kernela :) Sve u svemu, kad stigne igracka igracu se :) Najvise me interesuju servisi koji mogu da rade na ruteru a da pritom ne ometaju saobracaj.
[ Binary Mind @ 05.04.2017. 17:52 ] @
Znam. Gde god je Linux tu Putty može da bude koristan.
[ Binary Mind @ 06.04.2017. 19:47 ] @
dupla poruka...










[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 06.04.2017. u 21:01 GMT+1]
[ Binary Mind @ 06.04.2017. 19:49 ] @
Evo današnjeg merenja brzina na RT-AC68U. Veza je bežična. Paket SBB Trio Gold 60/4. Aktivno nekoliko klijenata (2 računara i 2 android uređaja). Svi vezani bežično...

Beograd:



Ćuprija:



Segedin:



Ljubljana:



Berlin:



Pariz:



Oslo:



Moskva:



Ja sam sa ovim zadovoljan...








[ Zlatni_bg @ 06.04.2017. 20:18 ] @
Okej je, tako nesto i ja dobijam (malo bolje jer trenutno radim samo preko kabla, jurim ruter i dalje, svuda "nema na stanju"...).

Mene vise brine sto i dalje imam spajkove u konekciji. Ping i dalje skoci na jednom ili dva zahteva ka google.com. 8.8.8.8, bilo sta... Moguce da je Ubee pogorsavao stvari a pravi problem stoji na infrastrukturi i dalje. Pratio sam i hopove, cini mi se da poslednji hop na SBB mrezi ima nekih problema, a ponekad i pretposlednji.

Code:

Pinging google.com [216.58.214.238] with 32 bytes of data:
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=14ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=13ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=14ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=15ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=12ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=13ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=13ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=14ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=13ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=13ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=15ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=13ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=14ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=13ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=22ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=17ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=15ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=12ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=13ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=14ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=12ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=17ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=26ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=27ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=12ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=13ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=16ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=15ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=14ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=14ms TTL=58
Reply from 216.58.214.238: bytes=32 time=14ms TTL=58

Ping statistics for 216.58.214.238:
    Packets: Sent = 31, Received = 31, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 12ms, Maximum = 27ms, Average = 14ms


Kako bih rekao, ne svidja mi se ovolika varijacija. Daleko od toga da je strasno ali da se nesto desava, desava se. Ovo je EPC3208->FastE NIC...

Moze li da bude do toga sto jedino modem upravlja saobracajem?

EDIT: Evo sad npr. 100 paketa ka googleu, nema preko 20ms. Znam da se SBB nece cimati oko ovoga. Mogu samo da se nadam da ce postati bolje i da pogledam komplet kablovske instalacije po kuci.

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 06.04.2017. u 21:29 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 06.04.2017. 21:27 ] @
Mozes li mi reci nesto o downstream kanalima? Kakav ti je signal na modemu, sum takodje?
[ Binary Mind @ 06.04.2017. 21:49 ] @
Kačim sliku pa vidi:



Podnošljivo je. Ne perfektno, ali u granicama tolerancije...
[ Zlatni_bg @ 07.04.2017. 00:12 ] @
I kod mene je nesto slicna prica, samo sto ti imas jos jedan downstream kanal, a ja samo jedan.



Moram samo da kazem da SNR varira od 35 do 38, u zavisnosti od doba dana nazalost. Gledano u decibelima, imas 2x bolju cistotu signala od mene :) Mozda je i u tome problem, ali i tvoji i moji rezultati su sasvim primereni. Verujem da ruter ume da se izbori sa prljavim signalom. Pokusacu da pomerim modem od servera, coax od ostalih kablova, iskljucim D3, fakticki sve sto moze da utice na signal. Ne znam bas koliko je shieldovan coax od smetnji.
[ Zlatni_bg @ 09.04.2017. 01:52 ] @
Nasao ruter, sve kul, samo cu u toku sl nedelje morati da odem da ga pokupim zbog nepredvidjenih obaveza. Do tad sam radio neka testiranja, i preko kabla i dalje dobijam neke male spajkove, testirao sam sa 1000 zahteva, avg mi je 13ms, (google.com), ponekad skoci do 17-18, a peakuje na 25ms jednom u 50-100 zahteva. Da li bi to trebalo da bude okej? Video sam da brdo vas nema nikakvih varijacija pinga ali trenutno je to sto mogu da uradim.

Zakacio stari TP-Link g ruter (...) za probu da vidim da li ce ruter poboljsati rutiranje saobracaja umesto direkt modem na LAN kartu. Strane se brzo otvaraju, cak i preko wifija. Prezivecu ovako par dana, a sto se SBBa tice, mislim da nema sanse da mi izadju u susret i rese problem jer generalno brojevi nisu veliki. Jedino da se nadam da ce u skorije vreme raditi nesto na mrezi i srediti ovo sto se desava. Pratio sam i hopove, vise nema ni veze sa hopovima, do signala je.
[ Branimir Maksimovic @ 09.04.2017. 09:01 ] @
Kako bre do gugla prosek 13?
Meni prosek 7ms sa spajkom do 15ms. A ja imam 10/1 kablovski. Mora da gadjas neki guglov server u Americi....
[ Zlatni_bg @ 09.04.2017. 16:19 ] @
Jok brate, i google.rs isto. Da je Americki oko 150-180 bi bio ping minimum. 7 hopova do google.com imam.
[ Zlatni_bg @ 11.04.2017. 23:41 ] @
Problemi i dalje traju, samo da javim situaciju. Lokal radi extra, ruter radi vrh, samo sto dziter do lokacija u Srbiji bude preko 1ms i ka nasem googleu/dns serverima/bilocemonjihovom svaki cas imam spajkove.

Code:

[root@nidza ~]# ping -c 50 -i 1 google.com
PING google.com (216.58.214.238) 56(84) bytes of data.
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=1 ttl=57 time=13.1 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=2 ttl=57 time=13.7 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=3 ttl=57 time=13.4 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=4 ttl=57 time=14.5 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=5 ttl=57 time=12.1 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=6 ttl=57 time=18.3 ms  <--
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=7 ttl=57 time=14.8 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=8 ttl=57 time=14.0 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=9 ttl=57 time=14.0 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=10 ttl=57 time=13.7 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=11 ttl=57 time=14.6 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=12 ttl=57 time=16.4 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=13 ttl=57 time=14.0 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=14 ttl=57 time=13.4 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=15 ttl=57 time=13.5 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=16 ttl=57 time=14.6 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=17 ttl=57 time=13.7 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=18 ttl=57 time=13.0 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=19 ttl=57 time=12.9 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=20 ttl=57 time=13.8 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=21 ttl=57 time=13.7 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=22 ttl=57 time=13.0 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=23 ttl=57 time=14.5 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=24 ttl=57 time=15.8 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=25 ttl=57 time=33.9 ms <--
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=26 ttl=57 time=13.7 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=27 ttl=57 time=16.2 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=28 ttl=57 time=13.4 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=29 ttl=57 time=14.2 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=30 ttl=57 time=15.3 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=31 ttl=57 time=14.1 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=32 ttl=57 time=15.4 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=33 ttl=57 time=14.8 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=34 ttl=57 time=13.5 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=35 ttl=57 time=14.7 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=36 ttl=57 time=12.8 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=37 ttl=57 time=13.2 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=38 ttl=57 time=14.3 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=39 ttl=57 time=13.3 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=40 ttl=57 time=13.1 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=41 ttl=57 time=13.4 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=42 ttl=57 time=14.7 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=43 ttl=57 time=14.0 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=44 ttl=57 time=15.3 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=45 ttl=57 time=14.1 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=46 ttl=57 time=12.4 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=47 ttl=57 time=15.2 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=48 ttl=57 time=13.4 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=49 ttl=57 time=12.5 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=50 ttl=57 time=14.0 ms

--- google.com ping statistics ---
50 packets transmitted, 50 received, 0% packet loss, time 49085ms
rtt min/avg/max/mdev = 12.150/14.521/33.978/2.994 ms <-- poslednji broj, devijacije u odgovorima


Sad je jos i "mirno" kako ume da bude. Cat6A shieldovan do rutera i modema, po 1m. Najveci problem je sto ovo ume tako da mi zezne neke realtime aplikacije samo tako. Nije da kukam na ping, podnosljivo mi je i tih 40ms koliko ponekad spajkuje do googlea, ali sam QOS se zezne totalno i na mom nivou i na SBB nivou zbog ovih paketa. Negde gde imam ogroman protok paketa (te realtime aplikacije) ili bilo koja online igra poblesavi kad naleti takav paket a ima ih i po 100/sec. Nazalost, po standardima, ovo je kao normalno, jeste, moze da se surfuje i da se skida sve po 15MB/s, nema frke, ali one stvari koje bi radile sa 1Mbps i normalnom linijom ne rade sa ovakvom konekcijom.

Saveti? Kako SBBu objasniti (verovatno su i svesni) da negde imaju zagusenje i da nesto urade po tom pitanju? Ili strpljenje dok problem ne postane vecih razmera?
[ Zlatni_bg @ 11.04.2017. 23:44 ] @
Code:

[root@nidza ~]# ping -c 50 -i 1 krstarica.com
PING krstarica.com (91.109.19.65) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=1 ttl=57 time=28.1 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=2 ttl=57 time=29.4 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=3 ttl=57 time=29.0 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=4 ttl=57 time=28.9 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=5 ttl=57 time=28.8 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=6 ttl=57 time=29.5 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=7 ttl=57 time=30.3 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=8 ttl=57 time=29.2 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=9 ttl=57 time=29.2 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=10 ttl=57 time=29.2 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=11 ttl=57 time=31.0 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=12 ttl=57 time=30.1 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=13 ttl=57 time=30.4 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=14 ttl=57 time=29.4 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=15 ttl=57 time=27.8 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=16 ttl=57 time=28.2 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=17 ttl=57 time=29.7 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=18 ttl=57 time=29.8 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=19 ttl=57 time=29.7 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=20 ttl=57 time=28.0 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=21 ttl=57 time=39.1 ms <--
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=22 ttl=57 time=29.0 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=23 ttl=57 time=29.6 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=24 ttl=57 time=28.1 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=25 ttl=57 time=36.8 ms <--
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=26 ttl=57 time=28.3 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=27 ttl=57 time=28.3 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=28 ttl=57 time=28.6 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=29 ttl=57 time=29.4 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=30 ttl=57 time=29.2 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=31 ttl=57 time=31.6 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=32 ttl=57 time=29.1 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=33 ttl=57 time=29.0 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=34 ttl=57 time=30.9 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=35 ttl=57 time=29.7 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=36 ttl=57 time=28.5 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=37 ttl=57 time=28.5 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=38 ttl=57 time=28.3 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=39 ttl=57 time=29.7 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=40 ttl=57 time=50.8 ms <--
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=41 ttl=57 time=30.7 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=42 ttl=57 time=30.0 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=43 ttl=57 time=29.5 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=44 ttl=57 time=29.1 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=45 ttl=57 time=30.0 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=46 ttl=57 time=29.5 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=47 ttl=57 time=30.3 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=48 ttl=57 time=28.4 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=49 ttl=57 time=29.0 ms
64 bytes from 91.109.19.65 (91.109.19.65): icmp_seq=50 ttl=57 time=29.4 ms

--- krstarica.com ping statistics ---
50 packets transmitted, 50 received, 0% packet loss, time 49088ms
rtt min/avg/max/mdev = 27.890/30.131/50.834/3.522 ms <--
[root@nidza ~]#


Krstarica, ciji server je malo udaljeniji.
[ bachi @ 12.04.2017. 07:50 ] @
A ti se žališ tačno na šta? Ne vidim šta fali ovom pingu, a ako hoćeš niži i stabilniji, a ti lepo zakupi optički link.
[ Zlatni_bg @ 12.04.2017. 08:00 ] @
Pa kao sto sam napisao, ne kukam na ping, kukam na peak vrednosti koje se pojavljuju. Prave mi haos u mnogim situacijama, evo konkretno sto se SBBa tice, gledam D3GO na racunaru i kada se pojavi par zakasnelih paketa za redom, njihov softver prepozna da imam nekvalitetnu internet konekciju i smanji rezoluciju na minimum. U onlajn igrama takodje napravi ogromne probleme jer dosta puta ne moze da mi nadje adekvatan obliznji server, vec me prebaci na neki ruski/turski/udaljeni, takodje u FPS igrama (sta cu, neki izduvni ventil mora da se ima) kasnjenje tog jednog paketa rezultuje teleportovanjem i nesto sto bih najpribliznije nazvao stutteringom.

Dakle nije ping problem, problem su ovi peakovi koji se pojavljuju iz nepoznatih razloga. Kad je vise paketa u sekundi u pitanju problem je vise izrazen, evo sa 100ms zahtevima:

Code:

[root@nidza ~]# ping -c 50 -i 0.1 google.com
PING google.com (216.58.214.238) 56(84) bytes of data.
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=1 ttl=57 time=12.8 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=2 ttl=57 time=14.0 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=3 ttl=57 time=12.9 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=4 ttl=57 time=13.9 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=5 ttl=57 time=13.4 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=6 ttl=57 time=14.3 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=7 ttl=57 time=12.8 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=8 ttl=57 time=13.8 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=9 ttl=57 time=13.4 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=10 ttl=57 time=14.5 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=11 ttl=57 time=12.5 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=12 ttl=57 time=14.1 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=13 ttl=57 time=19.6 ms <-
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=14 ttl=57 time=13.9 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=15 ttl=57 time=12.8 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=16 ttl=57 time=17.9 ms <-
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=17 ttl=57 time=14.2 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=18 ttl=57 time=12.3 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=19 ttl=57 time=14.6 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=20 ttl=57 time=13.5 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=21 ttl=57 time=12.5 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=22 ttl=57 time=14.1 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=23 ttl=57 time=13.7 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=24 ttl=57 time=14.2 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=25 ttl=57 time=15.1 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=26 ttl=57 time=14.2 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=27 ttl=57 time=12.9 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=28 ttl=57 time=14.1 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=29 ttl=57 time=13.2 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=30 ttl=57 time=14.6 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=31 ttl=57 time=13.9 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=32 ttl=57 time=14.8 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=33 ttl=57 time=13.8 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=34 ttl=57 time=13.3 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=35 ttl=57 time=14.6 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=36 ttl=57 time=14.4 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=37 ttl=57 time=14.2 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=38 ttl=57 time=19.2 ms <-
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=39 ttl=57 time=14.8 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=40 ttl=57 time=13.4 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=41 ttl=57 time=15.2 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=42 ttl=57 time=14.2 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=43 ttl=57 time=13.2 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=44 ttl=57 time=15.4 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=45 ttl=57 time=20.5 ms <-
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=46 ttl=57 time=14.1 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=47 ttl=57 time=14.5 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=48 ttl=57 time=13.8 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=49 ttl=57 time=14.3 ms
64 bytes from bud02s24-in-f238.1e100.net (216.58.214.238): icmp_seq=50 ttl=57 time=14.0 ms

--- google.com ping statistics ---
50 packets transmitted, 50 received, 0% packet loss, time 4943ms
rtt min/avg/max/mdev = 12.331/14.357/20.594/1.667 ms
[root@nidza ~]#


Znaci ovo je na nivou pet sekundi/50 paketa. Ne vidim razlog zasto bi svaki n-ti kasnio drasticno vise od nekog drugog? Ne znam da li me najbolje razumes, ali softver koji dobija konstantno odredjen broj paketa u sekundi, kada mu jedan ne stigne na vreme, moze da zezne celu sekundu tog livea. Tipa sledeci stigne pre prethodnog.

Ne znam da li neko na svojoj konekciji moze da mi potvrdi da li pri koriscenju samo jednog zicno vezanog uredjaja ima ovakvih problema. Do sad ih nisam video.
[ Branimir Maksimovic @ 12.04.2017. 09:35 ] @
Mislim da ovi spajkovi nisu uzrok tvog problema. Da sam na tvom mestu pogledao bih kako ide veza do tih gaming servera i tog d3go. Moguce da imas povremeni packet loss.
[ Binary Mind @ 12.04.2017. 16:20 ] @
Jel' ti stig'o Asus? Inače taj ping, nije uopšte loš, a SBB je SBB. Ping kod mene ka google.rs je možda još gori (~20ms) i ima povremenih spajkova. Ja sam i time zadovoljan, sa obzirom da je veza bežična i da živim u soliteru od 20+ spratova koji je pun wifi rutera, krov 2 krov mreža itd...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 12.04.2017. u 17:33 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 13.04.2017. 22:51 ] @
Uzeo sam ga konacno, jos nisam stigao da se igram sa naprednim opcijama ali sam podesio lokalnu mrezu, port forward, mac binding itd, sve je funkcionalno i kida koliko je brzo i stabilno :) Pa cu vam o njemu iskustvo podeliti nesto kasnije, za sad i dalje mucim muku sa SBBom. Sve u svemu, vredi svaku paru ruter :)

Ti cepas wifi, a meni je prioritet ethernet konekcija, za WiFi sam u fazonu kako radi radi, ping mi je manje bitan, nista ping-kriticno ne radim preko wifija. Samo browsing i neki download, ostalo je sve svlacenje sa lokala. Ali kad sam za desktopom ume da bude iritantno, mnooogo iritantno.

Ne znam da li sam ja "netolerantan" mozda zbog cele one price sa Ubee-jem prema ovim ping varijacijama, ali i dalje mislim da nesto ne valja, pogotovu sto je serviser nasao sum na signalu.

Elem, juce sam poslao mail SBBu opet, rekao da je bilo i suma na signalu i da je prelazak na modem "smanjio" problem ali nije eliminisao, pojacali su mi downstream signal danas, sad sam na otprilike konstantnih 40dB SNR-a na EPC-ovoj stranici modema. Ipak izlaze u susret koliko je to moguce, ovaj put u mnogo kracem roku.

Ono zasto mislim da imam problem i dalje je ovo:

Code:

[root@nidza ~]# traceroute -I google.com
traceroute to google.com (216.58.214.206), 30 hops max, 60 byte packets
 1  10.0.0.1 (10.0.0.1)  8.316 ms  8.193 ms  8.157 ms
 2  10.0.0.1 (10.0.0.1)  8.872 ms  8.845 ms  12.328 ms
 3  bg-bg-m-3-pc3.sbb.rs (89.216.4.2)  13.247 ms  13.219 ms  13.189 ms
 4  bg-he-m-1-te8-1.sbb.rs (89.216.5.105)  13.146 ms  13.118 ms  12.565 ms
 5  bg-tp-m-0-be13.sbb.rs (89.216.6.96)  12.506 ms  12.480 ms  12.452 ms
 6  72.14.219.230 (72.14.219.230)  16.915 ms  13.195 ms  13.970 ms
 7  209.85.243.119 (209.85.243.119)  14.831 ms  14.542 ms  14.439 ms
 8  66.249.94.181 (66.249.94.181)  14.405 ms  14.373 ms  14.336 ms
 9  bud02s23-in-f14.1e100.net (216.58.214.206)  13.485 ms  17.424 ms  18.232 ms
[root@nidza ~]#


Dakle, prvi hop mi je 10.0.0.1. Pingujem taj prvi hop:

Code:

--- 10.0.0.1 ping statistics ---
50 packets transmitted, 50 received, 0% packet loss, time 14751ms
rtt min/avg/max/mdev = 6.718/7.786/13.878/1.050 ms


treci hop:

Code:

--- 89.216.4.2 ping statistics ---
50 packets transmitted, 50 received, 0% packet loss, time 14749ms
rtt min/avg/max/mdev = 7.016/8.481/12.819/0.964 ms


peti/poslednji SBB:

Code:

50 packets transmitted, 50 received, 0% packet loss, time 14748ms
rtt min/avg/max/mdev = 7.549/10.589/26.124/3.176 ms


Na ovom petom imam ogromnih problema (bg-tp-m-0-be13.sbb.rs), to mi je izlaz sa SBB mreze, njihov poslednji ruting ka internetu. Da li bi trebalo da imam tolike varijacije?

Mozda deluje da sitnicarim, ali mi nije logicno da imam ovolikih varijacija u SBB lokalu. Znaci ovde je iskljucen spoljni uticaj, SBB mreza je u pitanju. Optika takodje nista ne bi pomogla, sem direktnog linka na vecem layeru. Znam da je u ovoj temu bilo postova ka pingovanju googleovih servera sa pingom koji je od 4 do 5ms, na 100 zahteva, Milan je okacio. Bez ikakvih varijacija.

Moja prica se svodi na to da nam SBB povecava brzine, ali generalno na svojoj strani nista ne radi da poboljsa infrastrukturu koja bi podrzala to sve. Jeste, ja sam jedan master ITa, a oni imaju timove inzenjera koji rade na tome svaki dan, nisam relevantan, ali meni ova mreza ne deluje pouzdano vise.

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 14.04.2017. u 00:05 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 14.04.2017. 05:44 ] @
Radio sam jos testiranja, ne znam da li ima potrebe da kacim sve rezultate, mnoge traceove, i udaljene i bliske, i juzno i severno i u strane... Zakljucio sam jedino da je problem na SBB infrastrukturi i da imam ~10ms kasnjenja samo da izadjem sa SBB mreze. U to ukljuceno racunar->ruter->modem. Najblizi googleov server na koji me baca je budimpesta koliko vidim bud02s23-in-f14.1e100.net/216.58.214.206, do njih imam 10ms da izadjem sa SBBa + 4 hopa koja dodaju 3ms. Dakle, lokal 10ms i 3ms internet. Do googlea u Rumuniji je oko 18ms. Sve u svemu problem prave SBB mrezni uredjaji. Ovo je krenulo pre mesec dana, do tad nije bilo ovih problema, tada se radila mreza nekih 5 dana sa prekidima u isporuci signala i ping na ookli je bio ispod 10ms na vecini servera u RS.
[ Milan86 @ 14.04.2017. 09:45 ] @
Evo kako kod mene na Telekomu (VDSL, 50Mb/s) izgleda tracert do Google-a i ping ka tvom trecem i petom SBB hop-u:

Tracert:



Ping ka tvom trecem SBB hop-u:



Ping ka tvom petom SBB hop-u:

[ Zlatni_bg @ 14.04.2017. 10:01 ] @
Svaka cast i puno hvala za ovo. Potvrdjuje moje sumnje da nesto nije u redu sa poslednjim SBB hopom. S obzirom da i dalje treba da im javim rezultate akcije sa njihove strane, prilozicu i ovo u mailu.

Btw, da li mozes da odradis traceroute ka trecem SBB hopu? Cudno je da zaobilazis moj peti, valjda bi trebao da bude obrnut redosled.

Pitanje je da li ce i sta ce uraditi sa tim cvoristem ili sta god to cudo jeste, jer pravi pakao od konekcije. Mislim da toliko prometa ima tu da jednostavno rutiranje ne moze da se odradi bez kasnjenja. Ali pre ili kasnije ce imati samo jos veci problem.
[ Milan86 @ 14.04.2017. 10:14 ] @
Evo, odradio sam tracert ka tvom trecem SBB hopu:



Tvoj peti SBB hop je opterecen verovatno, ali cudno je da je kod mene na Telekomu bolji ping ka istom nego kod tebe na SBB-u...
[ Zlatni_bg @ 14.04.2017. 10:38 ] @
Ne da je opterecen nego preopterecen :)

Meni je zanimljivo kako ako mozes da vidis, koriste se drugi uredjaji za rutiranje od mene i od tebe, tj. od mog slanja zahteva ka internetu, i tvog slanja zahteva ka SBB mrezi. Preskocio se problematican hop.

Za to kako ti imas bolji ping ka mojoj "internoj" mrezi, apsolutno nemam odgovor, pa ni da lupim. Jedino ako ne koriste druge servere za rutiranje ka i od mreze, ali se dosta slabo razumem u toliku mreznu infrastrukturu.

Ne znam gde mi se nalazi 10.0.0.1, verovatno negde mnogo blizu. Do njega imam prosecno 6-9ms. Visoke sestice i niske devetke. Moze da bude da je i to cvoriste optereceno ali da rutira i dalje podatke pod konstantnom brzinom. Jedino sto pravi dodatno kasnjenje.

Code:
--- 10.0.0.1 ping statistics ---
100 packets transmitted, 100 received, 0% packet loss, time 99173ms
rtt min/avg/max/mdev = 6.388/7.925/12.585/0.862 ms


Nije strasno, dvanaestica se samo jednom pojavila i jitter je ispod 1ms. Verovatno zbog tog cvorista imas manji ping od mene. Kako i kuda se ide do tog uredjaja, ko zna. Mozda bleji jato golubova na kablu trenutno :)

Sve u svemu, problem kod njih postoji i nastao je pre ravno mesec dana. Kapiram da ne izlazi ceo BG istim putem na internet, mene je izgleda zakacilo do njihovo "sredjivanje mreze" gde su mozda prebacili korisnike s jednog uredjaja na taj. Mail poslat sa raznim rezultatima sa moje strane, i slike sa tvoje (nadam se da se ne ljutis sto sam poslao), pa se nadam da ce uraditi nesto po tom pitanju.
[ Milan86 @ 14.04.2017. 10:56 ] @
Kablovski Internet spada u shared tehnologije, delis sa svima upstream i downstream kanale na nivou cvorista. Protok po jednom upstream kanalu je 50Mb/s, a po upstream kanalu 27Mb/s i te kanale delis sa svim modemima na nivou cvorista koji su nakaceni na iste. Na istom kablu su televizori, digitalni prijemnici, kamere za video nadzor, nelegalni korisnici - divlji prikljucci. Plus ko zna koliko ima pojacavaca signala od cvorista do tvoje zgrade, plus ko zna u kakvom stanju je nadzemna mreza od cvorista do tebe...

I ja sam imao ogromne varijacije pinga na SBB-u i packet loss, narocito u kasnim popodnevnim i vecernjim satima. Dolazili su xyz puta kod mene i nisu uspeli da rese problem. Prigovor RATEL-u je pomogao da se otkloni packet loss, ali varijacije pinga su ostale. Dzabe sve, kod mene skoro svaki stan ima SBB pa mozes misliti kako je kad se uvece nakace svi, ping divlja.

Uglavnom, prodisao sam kad sam presao na VDSL. Packet loss, prekidi signala, varijacije pinga i prekidi su postali proslost, usluga je ista 24/7 a koristim ga vec 6 meseci. Kad mi istekne ugovor, verovatno cu uzeti paket od 100Mb/s posto bukvalno lezim na Telekomovoj optici, a dotle mozda sprovedu i optiku do stana i puste nove pakete.
[ Zlatni_bg @ 14.04.2017. 11:23 ] @
Pretpostavljao sam da se kanali dele ali nisam znao da imaju tako mali throughoutput. Pogotovu sto je ovaj ENC3208 jedan od najslabijih modema koje sam video, max 8 downstream kanala i 4 upstreama. Ako je po kanalu/frekvenciji koja putuje kroz kabl max 50Mb/s, onda ovde postoji ogroman problem. Zgrada ima 90 stanova, cca 50% korisnika koristi SBB. S obzirom da je sad najnizi normalan paket 70/4 ili tako nesto, 45 stanova sa 70Mb/s... Radije bih da delim 2 opticka vlakna s komsijom nego ovo. Hvala na informaciji, nisam znao ovo sto si mi rekao.

Ja imam ponudu za Orion optiku, 3k RSD za 1Gbit/100Mbit, ali vidim da su drugi dobili i bolje ponude. Da nisam potpisao ugovor sa SBBom koji je do 2 dana posle potpisivanja ugovora radio skroz OK, imao bih jasan izbor. Mislim da je FTTH.

Mada ove probleme imam i u 5 ujutru kada mislim da malo ko koristi internet. Videcemo sta ce uraditi, s obzirom da se radi o centru BGa gde ima gomila solitera, ne verujem da ce bas izignorisati problem. Sreca u nesreci je sto nemam packet loss, naravno da bolje radi internet ali imam manje argumenata za zaljenje onda.

E sad, na svaka 2-3 sprata imamo SBB metalne kutije, da li i tu imaju cvorista pitanje je. Ako je to uredjaj sa ovim nulama i jedinicama u IP adresi onda imam veliki problem, jer je na 10 metara od mene a do istog imam 7-8ms. Zalba RATELu... deluje malo neizvodljivo s obzirom da ne postoji fiksno definisano u brojkama koliko kasnjenje moze da bude, kao i varijacije. Kako stvari stoje, pokusacu da resim problem sa SBBom, deluju radi da pomognu iako sam pojedinac, ali opet pare su u pitanju. Ako sam jedini koji se zali bolje mene da batale nego da ulazu u opremu. Cekam odgovor od njih pa cemo videti.

Nisam znao da cu doziveti dan da xDSL radi bolje od kablovskog interneta :)
[ Milan86 @ 14.04.2017. 11:53 ] @
xDSL nije shared, problem su samo manje brzine i nista vise. Ruteri sto deli Telekom podrzavaju max 17a VDSL2 profil tj. 100Mbps. Koriste FTTB/FTTC za VDSL2 i tamo gde je odradjena ta mreza svi mogu da uzmu 100Mbps i to radi savrseno. Problem je sto vrlo mali procenat korisnika moze da uzme najveci paket, za sad, na malo lokacija je odradjeno to.

Da, max 50Mb/s je po jednom downstram kanalu. Ako kod SBB-a ide optika do zgrade, onda je agregacija samo na nivou te zgrade tj. samo sa komsijama u zgradi delis downstream i upstream kanale. U Stepi je npr. FTTB mreza.
[ Binary Mind @ 14.04.2017. 12:41 ] @
Apropo DSL-a i ja se sećam dok sam imao Orionov ADSL da je ping bio odličan u poređenju sa ovim sa SBB-om. Skoro su bili i kod mene iz Oriona sa ponudama, ali nemam nameru da sa njima više imam posla. Ako budem prelazio na DSL to će biti isključivo Telekom, i to ne dok ne istekne ugovor sa SBB-om koji sam skoro produžio potpisivanjem nekog aneksa za Cinestar Premire HD kanale.

@Zlatni

Inače taj Asus što si uzeo... Pa ja bih ga pojeo kad lokalna mreža ne bi letela. Quad core ARM je quad core ARM...
[ Binary Mind @ 14.04.2017. 12:58 ] @
Evo traceroute rezultata kod mene. Svi klijenti su bežično povezani sa ruterom:

Code:
traceroute to google.com (216.58.214.206), 30 hops max, 38 byte packets
 1  cable-178-148-72-1.dynamic.sbb.rs (178.148.72.1)  16.664 ms  17.471 ms  9.814 ms
 2  bg-ba-m-1-pc3.sbb.rs (89.216.4.78)  11.515 ms  11.929 ms  14.576 ms
 3  bg-yb-m-1-te2-7.sbb.rs (89.216.6.38)  6.047 ms  25.462 ms  14.042 ms
 4  bg-tp-m-0-be11.sbb.rs (89.216.6.17)  14.558 ms  15.489 ms  27.319 ms
 5  72.14.219.230 (72.14.219.230)  20.091 ms  14.639 ms  23.336 ms
 6  209.85.243.119 (209.85.243.119)  19.880 ms  15.825 ms  23.997 ms
 7  66.249.94.181 (66.249.94.181)  18.875 ms  21.632 ms  19.324 ms
 8  bud02s23-in-f206.1e100.net (216.58.214.206)  20.151 ms  19.682 ms  17.134 ms


Code:
Tracing route to google.com [216.58.214.206]
over a maximum of 30 hops:

  1    <1 ms     1 ms    <1 ms  RT-AC68U-8AD8 [192.168.110.1]
  2    10 ms    15 ms    17 ms  cable-178-148-72-1.dynamic.sbb.rs [178.148.72.1]
  3    14 ms     9 ms    18 ms  bg-ba-m-1-pc3.sbb.rs [89.216.4.78]
  4    11 ms    14 ms    10 ms  bg-yb-m-1-te2-7.sbb.rs [89.216.6.38]
  5    14 ms    21 ms    13 ms  bg-tp-m-0-be11.sbb.rs [89.216.6.17]
  6    22 ms    22 ms    22 ms  72.14.219.230
  7    24 ms    20 ms    15 ms  209.85.243.119
  8    15 ms    18 ms    37 ms  66.249.94.181
  9    17 ms    15 ms    19 ms  bud02s23-in-f206.1e100.net [216.58.214.206]

Trace complete.
[ Binary Mind @ 14.04.2017. 18:07 ] @
Malo pre bili iz Oriona kod mene. Ušli su sa FTTH optikom u moju zgradu. Nude jako primamljive triple pakete za male pare. Ne znam da li da zagrizem ili ne. Imam loša iskustva sa njima dok sam bio na ADSLu, a i nešto mi se ne plaćaju penali kod SBB-a zbog raskida ugovora... Nadam se da će u budućnosti biti još ovakvih ponuda (na primer Telekom )...
[ Zlatni_bg @ 14.04.2017. 19:38 ] @
Ma lokalna mreza leti :) Isprobavao sam malcice AC i A wireless standarde, podesavao kanale i bandove, sad cu valjda za vikend moci malo da se igram :) Odusevljen sam firmverom, jedino malo bezze sto su stedeli na broju USB portova, ali ovo je ruter pre svega, necu da ih osudjujem :D Za sad ga bas koristim samo za rutiranje, posle cu da vidim da podignem neki lagani VPN jer to ranije nisam nikad koristio, pa onda igranje sa ostatkom stvarcica :) Prenos u lokalu sa shareovanih diskova je kao da sam na istoj masini, nivo bezicnog signala svuda u stanu perfektan. K'o za djavo zapele obaveze sad, plus ovaj fijasko sa SBBom koji i dalje traje.

Ovaj prvi trejs si radio sa Asusa, vidim da i ti imas istu situaciju kao ja po brojkama, cak mozda i goru, dok izadjes sa mreze 15ms.

Reci mi, iz Oriona su ti zvonili na vrata ili setkali po zgradi zbog instalacije? Posto je meni na ponudi u zgradi pisalo da ce komercijalisti dolaziti od vrata do vrata, samo nikad nisu dosli. Ponude su im zanimljive, diskutovali smo o tome na drugoj temi, ja sam zanemeo kad sam video da su neki dobili i bolje ponude od mene. Dobili su 1Gbit za 1200RSD, optika. Za to bi me bolelo uvo za ugovor sa SBBom, koristio bih ga za bekap link, eventualno neki load balancing, ili bilo sta drugo... mada sa 1Gbit optikom, jedino sto mozes sa SBB netom da radis je da ga koristis ako optika padne, nije bas da ti treba load balancing :) Ja razmisljam da ih pozovem i pitam da li postoji mogucnost za samo optiku po toj ceni po kojoj su neki dobili, pa sta bude.
[ Binary Mind @ 14.04.2017. 23:37 ] @
Da ovo je drugi put da mi zvone na vrata. Prvi put je bilo pre par nedelja, ali samo da obaveste da ulaze sa FTTH u zgradu a danas sam dobio papir sa ponudama. 1Gb/s internet za 2999RSD a 1Gb/s Triple (Internet + Telefon + TV) za 4548RSD. To je već više nego što sad plaćam, ali na primer 200Mb/s Triple za 3448RSD je jeftiniji nego SBB-ov Trio Gold (60Mb/s) koji sad koristim... ili 100Mb/s Triple koji košta 2448RSD.
[ Zlatni_bg @ 15.04.2017. 07:14 ] @
Ne znam sto kod mene nisu dosli. A na papiru pise da je istekla ta akcija, tj. svima nam je trajala koji smo se javili na nekoj drugoj temi do kraja marta. Ali kapiram da "jedan poziv resi sve" :)

Ja bih uzeo samo internet kod njih, SBB mi je super za TV, i za internet je bio do ovih cudnih desavanja. Praznici su, verovatno cu sacekati na sledeci odgovor na mail, ali cu pokusati da nam svima na SBBu izborim bolji izlaz na net :) Da sam dobio samo tu ponudu za 1gbit/1200RSD... pa skakao bih od srece. Ali i ovih 3k deluje jako primamljivo. Nije neki trosak zbog kog bih propao da imam dve internet konekcije, ali prvo zelim da vidim da li SBB moze da uradi ista povodom pinga. Juce u kaficu koji ima wifi izlaz na akademsku mrezu testiram ping, 2ms na svim speedtestovima u Srbiji... dusa mi je plakala. Ping sa androida nije prelazio 5ms ka googleu cak ni preko WiFija.

Ovaj orion gigabitni ako ima dobar izlaz na net, pa i da je brzina 10-20% slabija, je pun pogodak. Znas da narednih 5 godina nece moci brze od toga, a realno, niti ce iko od nas imati potrebu za vecom brzinom :) Sa 100Mbps uploadom ti bukvalno ostavljaju prostora i da drzis WAN servere kod kuce. Par klinaca koji zele CS server pokriju mesecni trosak :)
[ Binary Mind @ 15.04.2017. 10:36 ] @
Realno gledano, oni što su dobili te ponude 1Gb/s za 1200RSD su jako dobro prošli. Da sam dobio takvu ponudu, ili ~2500RSD za 1Gb/s triple paket, tad bih vervatno i ja vrlo dobro razmislio o ponovnom prelasku na Orion. Ovako, opet realno gledano, cene koje sad nude su nešto što očekujem da će biti aktuelno duže vremena jer im skoro niko od prosečnih kućnih korisnika neće uzimati to za preko 8000RSD koliko piše da je stvarna cena ponuda.
[ bachi @ 15.04.2017. 13:34 ] @
Pa kontaktiraj ih i traži ponudu koju su imali pre par dana 1Gb za 1200 din i pitaj hoće li ili neće. Njima gori pod nogama, poprilično zaostaju za konkurencijom, tako da će pristati na sve.
[ Zlatni_bg @ 15.04.2017. 20:57 ] @
Hehe, kontaktirao sam, najmanji problem je jedan mail pustiti :) Jos nisu stigli do moje lokacije ali kazu da ce uskoro, ubrzano rade na toj optici svuda po BGu izgleda. Kada stignu, bicu spreman za dogovor ;) 4 pakle marlbora mesecno ne prave razliku :D
[ Binary Mind @ 16.04.2017. 15:32 ] @
LOL! Ja razmišljam o 1Gb/s a nemam ni jedan Wireless-AC adapter. Kupio sam Wireless-AC ruter da bih se pripremio za budućnost, a budućnost me upravo ujela za prkno. Nemam nameru da provlačim kablove kroz celu kuću. Takođe nemam nameru da kupujem Wireless-AC adaptere, niti da menjam računare u skorijoj budućnosti, tako da će FTTH malo da popričeka. Važno je da postoji kao opcija.
[ Zlatni_bg @ 16.04.2017. 20:18 ] @
Daj bre Binary, pa od brace kineza za 10ak EUR imas PCIE mini AC za lap top :) Sto se desktopova tice, kanalice do radne stanice i miran si :) Kad si vec mogao toliko za ruter da das, nemoj sad na klijentima da stedis :D
[ Binary Mind @ 16.04.2017. 21:08 ] @
Ma biće... Samo ne odmah kad su gospoda iz Oriona rešila da uđu sa optikom u zgradu... Pomenuo sam već da sa njima nemam dobra iskustva od pre tako da bih sačekao sa ishitrenim potezima. Možda u međuvremenu SBB pređe ne DOCSIS 3.1 gde je isto moguć 1Gb/s download. Možda Telekom uđe u moju zgradu sa FTTB, ili FTTH/FTTP, ili u neku od obližnjih zgrada sa FTTN. Sad ima VDSL ali slabo funkcioniše u mojoj zgradi zbog toga što je FTTN čvorište predaleko za neke ozbiljnije brzine. Nisam nestrpljiv. Za sad i ovako kilav SBB može da prođe...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 16.04.2017. u 22:36 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 18.04.2017. 09:36 ] @






Potom sledi moj odgovor:

Pozdrav,

Hvala na trudu oko mog prikljucka. Kako bih objasnio problem, pre nekih mesec dana su na cvoristu koje je vezano za moj priljkucak vrseni radovi u roku od cca 5 dana. Posle toga su krenuli problemi sa pingom, bar ono sto ja vidim kao problem (oko 15. marta). Pre toga, ping ka googleu je bio ispod 10 sek i ping na speedtestu je bio znatno manji. Sada, i speedtest na vasem serveru daje rezultat od 10ms. Dakle od kada su uradjene promene na nekom cvoristu tog datuma, imam problema sa tim. Zamena HGWa za modem je smanjila problem ali nije eleminisala. Svuda gde imam izlaz na internet putem bg-tp-m-0-be13.sbb.rs, vecina kasnjenja je na nivou SBB mreze. Na primer, ping do Google servera u Budimpesti je prosecno 13ms, dok je do poslednjeg hopa u SBB mrezi ping sa ogromnim varijacijama, i otprilike od izlaza sa SBB mreze do googlea u Budimpesti imam isti broj hopova kao i na njoj:

[root@nidza ~]# traceroute -I google.com
traceroute to google.com (216.58.209.206), 30 hops max, 60 byte packets
1 10.0.0.1 (10.0.0.1) 7.720 ms 7.602 ms 8.333 ms
2 10.0.0.1 (10.0.0.1) 8.303 ms 12.169 ms 12.144 ms
3 bg-bg-m-2-pc3.sbb.rs (89.216.4.0) 12.842 ms 12.818 ms 12.792 ms
4 bg-he-m-1-te7-1.sbb.rs (89.216.5.97) 12.750 ms 12.723 ms 12.699 ms
5 bg-tp-m-0-be13.sbb.rs (89.216.6.96) 13.536 ms 13.510 ms 13.482 ms
6 72.14.219.230 (72.14.219.230) 16.990 ms 12.899 ms 12.787 ms
7 209.85.243.121 (209.85.243.121) 13.276 ms 13.979 ms 13.941 ms
8 66.249.94.113 (66.249.94.113) 13.948 ms 18.526 ms 18.487 ms
9 bud02s22-in-f14.1e100.net (216.58.209.206) 17.580 ms 17.544 ms 17.464 ms

Ne znam zasto sada do prvog mreznog uredjaja imam ping ~7ms a do izlaza sa SBB mreze 13ms, kada do pre mesec dana nije bilo tako?

Evo sa SBB mreze, tj. moje konekcije ka izlasku:
[root@nidza ~]# ping -c 100 -i 0.1 89.216.6.96
PING 89.216.6.96 (89.216.6.96) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=1 ttl=252 time=8.97 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=2 ttl=252 time=12.1 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=3 ttl=252 time=11.1 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=4 ttl=252 time=10.0 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=5 ttl=252 time=8.96 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=6 ttl=252 time=8.04 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=7 ttl=252 time=11.4 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=8 ttl=252 time=10.1 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=9 ttl=252 time=9.00 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=10 ttl=252 time=12.1 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=11 ttl=252 time=10.9 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=12 ttl=252 time=10.1 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=13 ttl=252 time=10.3 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=14 ttl=252 time=9.50 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=15 ttl=252 time=8.73 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=16 ttl=252 time=8.49 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=17 ttl=252 time=7.34 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=18 ttl=252 time=10.3 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=19 ttl=252 time=9.15 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=20 ttl=252 time=8.37 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=21 ttl=252 time=11.2 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=22 ttl=252 time=10.2 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=23 ttl=252 time=10.4 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=24 ttl=252 time=7.91 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=25 ttl=252 time=7.20 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=26 ttl=252 time=10.1 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=27 ttl=252 time=9.16 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=28 ttl=252 time=8.84 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=29 ttl=252 time=7.61 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=30 ttl=252 time=11.2 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=31 ttl=252 time=10.1 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=32 ttl=252 time=9.15 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=33 ttl=252 time=12.0 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=34 ttl=252 time=11.2 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=35 ttl=252 time=10.1 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=36 ttl=252 time=9.20 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=37 ttl=252 time=12.2 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=38 ttl=252 time=11.1 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=39 ttl=252 time=10.1 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=40 ttl=252 time=9.10 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=41 ttl=252 time=12.0 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=42 ttl=252 time=11.0 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=43 ttl=252 time=9.81 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=44 ttl=252 time=9.00 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=45 ttl=252 time=12.1 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=46 ttl=252 time=10.9 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=47 ttl=252 time=14.0 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=48 ttl=252 time=9.76 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=49 ttl=252 time=21.2 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=50 ttl=252 time=11.8 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=51 ttl=252 time=11.2 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=52 ttl=252 time=10.1 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=53 ttl=252 time=8.97 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=54 ttl=252 time=12.0 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=55 ttl=252 time=11.1 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=56 ttl=252 time=10.1 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=57 ttl=252 time=9.25 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=58 ttl=252 time=16.1 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=59 ttl=252 time=11.2 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=60 ttl=252 time=10.1 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=61 ttl=252 time=9.49 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=62 ttl=252 time=9.08 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=63 ttl=252 time=12.0 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=64 ttl=252 time=11.2 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=65 ttl=252 time=10.2 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=66 ttl=252 time=9.06 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=67 ttl=252 time=20.3 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=68 ttl=252 time=11.2 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=69 ttl=252 time=10.1 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=70 ttl=252 time=9.17 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=71 ttl=252 time=8.10 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=72 ttl=252 time=11.2 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=73 ttl=252 time=10.2 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=74 ttl=252 time=9.01 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=75 ttl=252 time=8.27 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=76 ttl=252 time=10.9 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=77 ttl=252 time=10.0 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=78 ttl=252 time=9.39 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=79 ttl=252 time=8.11 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=80 ttl=252 time=10.9 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=81 ttl=252 time=10.0 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=82 ttl=252 time=9.59 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=83 ttl=252 time=12.9 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=84 ttl=252 time=8.23 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=85 ttl=252 time=11.1 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=86 ttl=252 time=10.1 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=87 ttl=252 time=10.2 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=88 ttl=252 time=9.03 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=89 ttl=252 time=12.3 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=90 ttl=252 time=11.2 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=91 ttl=252 time=10.1 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=92 ttl=252 time=9.51 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=93 ttl=252 time=8.55 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=94 ttl=252 time=10.9 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=95 ttl=252 time=10.3 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=96 ttl=252 time=9.24 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=97 ttl=252 time=8.51 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=98 ttl=252 time=8.74 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=99 ttl=252 time=8.20 ms
64 bytes from 89.216.6.96: icmp_seq=100 ttl=252 time=11.1 ms

--- 89.216.6.96 ping statistics ---
100 packets transmitted, 100 received, 0% packet loss, time 9989ms
rtt min/avg/max/mdev = 7.203/10.355/21.230/2.079 ms




Da li su normalne tolike varijacije u lokalu, u Beogradu, na vasim mreznim uredjajima? Dakle ovo je pre izlaska na internet. Od 7 do 21ms, na nivou od 10sek, namerno testirano sa 10req/sec jer vecina aplikacija ne salje jedan zahtev po sec? Kada povecam broj zahteva po sec, varijacije budu dosta vece. Znam da ICMP podaci nemaju prioritet, i traceroute radim isto preko -I, ali mi nije jasno zasto se posle intervencije od pre mesec dana ping toliko promenio, kao i njegove varijacije.

Da li je onda ovaj broj normalan? Posto kao sto rekoh, sa eksterne mreze nemam problema pri pingu svog treceg hopa, a ka petom imam, sto se vidi i po slikama. Ping sa VDSLa ka googleu/HU je takodje potpuno stabilan, sa varijacijama od 1ms. Traceroute mogu da radim ka bilo kom serveru, ali opet moram da prodjem izlaz na 89.216.6.96, koji remeti ping.

Ono sto je fascinantno je da je ping ka mom trecem hopu manji sa Tel Srb VDSLa nego sa moje mreze koja bi trebalo da bude lokalna.

Hvala,

Nikola Stojisavljevic

--------------------------


Interesuje me vase misljenje, da li od muve pravim magarca ili nesto stvarno ne valja... jer sav izlaz na internet mi ide preko tog cvorista koje reaguje na ping ko loto kuglice da se izvlace.
[ Milan86 @ 18.04.2017. 18:34 ] @
Druze, testirao sam ping kod druga na Zvezdari koji ima ADSL 10/1. Ping ka Guglu mu je 4ms (ka Google cache serveru) kao i kod mene. Iste vrednosti pinga su i kod mene na VDSL-2 50/2 i kod njega na ADSL-u 10/1, a i kod mene i kod njega je ping ka SBB-u manji i stabilniji od tvog pinga ka istom.

Rekoh ti da sam imao isti problem sa pingom na SBB-u i da nista nije moglo da se uradi po tom pitanju. Jednostavno, kablovski Internet je shared (objasnio sam u nekom prethodnom postu) i zato je kvalitet usluge sklon varijacijama u zavisnosti od opterecenja cvorista.


[ Binary Mind @ 18.04.2017. 19:23 ] @
@Zlatni

Imaš pravo da budeš nezadovoljan imenjače (I ja se zovem Nikola.), ali njih za takve stvari ______ (popuniti po želji)... Teško da će nešto uraditi po tom pitanju. Jednostavno im je infrastrktura problematična. Kad baš zaškripi krpe, ali za ovakve stvari ih ______ (popuniti po želji). U mojoj zgradi, i komšiluku ista stvar, ali malo ko primećuje da nešto ne valja kao, na primer, ti, ja i Milan. Važno je da radi fejs, youtube, skype itd...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 18.04.2017. u 22:36 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 19.04.2017. 04:25 ] @
Shvatih ja da je shared, shvatih celu pricu... ali je fora sto je taj njihov internet, kakav god da je, radio sasvim normalno pre mesec dana, ping je bio stabilan. Kada sam otvorio ovu temu se potrefilo da su im radovi i da sam uzeo Ubee. Izgleda su obe stvari imala negativnog efekta. Sad pokusavam da idem tom rutom, da im stavim do znanja da je neko primetio da su nas stavili previse na neki njihov mrezni uredjaj. Opet ta prica da je do skoro sve bilo okej. E sad, koji, 'bem li ga. Ako ucine nesto, ucine, ako ne ucine, tu sam gde sam dok ne dodje nesto bolje. Sa VDSL/ADSL ili sta god ima telekom imamo ogromnih problema u zgradi, max brzine su 10Mbps bile pre pola godine (drugar se zeznuo i potpisao ugovor pre 2 god, ispostavilo se da ne mogu vise da mu isporuce). Navodno instalacije po zgradi nisu kako treba, sa TS strane sve okej.

Fora je sto i servisi koje oni pruzaju ne rade kako treba, tipa D3GO. Kada nalete problematicni paketi, D3GO softver detektuje losu konekciju i skroz spusti rezoluciju, ne vrati je na standardnu/punu dok se ne resetuje program.

Vidim da su u fazonu da je sve okej i da je ovo sve u granicama tolerancije po njima, samo bih voleo kada bi "undo"-ovali stetu koju su napravili pre mesec dana :) Ali ako bude borba protiv vetrenjaca, sta da radim, istrpecu na ovom netu dok ne bude neceg boljeg :) Do tad dok jos tece ova prica cu pokusati da ih smaram, ne znam da li bi pomogla i zalba RATELu za nesavesno poslovanje, stavljanje prevelikog broja korisnika na infrastrukturu koja ne moze da ih podrzi... znam da slabo te stvari prolaze ali su jedine opcije koje ostaju. Krivo mi je sto sam se bukvalno kleo u ovaj internet vec skoro 10 godina i onda se ovo desi. Najtuznije je sto je isto i sad u 5 ujutru i u 5 popodne, kvalitet ne varira, konstantno je los.
[ Milan86 @ 19.04.2017. 09:26 ] @
Ovo je vece zlo nego sto sam mislio: http://www.elitesecurity.org/p3058930 ...
[ Zlatni_bg @ 19.04.2017. 11:13 ] @
Mislis zbog cena CMTS uredjaja? 24.000EUR za 8 kanala, na koje realno mogu da zakace 4 korisnika po 100Mbit/s? :)

Bas me zanima koliko bi ih skuplje izaslo optiku da su provlacili do stanova umesto ovoga :)

P.S. Mogu da kukam kako ne mogu da igram CS:GO kao covek zbog cele situacije, ali ispada malo decije :)
[ Milan86 @ 19.04.2017. 11:32 ] @
Ne zbog cene CMTS-a vec zbog same tehnologije... Par heavy downloader-a sa najjacim paketima i eto problema za sve.

Optika do stana bi bila prava stvar, ali SBB nece lako odustati od koaksijalca na lokacijama gde vec imaju postojecu mrezu. A sto je najtuznije, usput su poceli da uvaljuju privatne IP adrese korisnicima, tj. da ih NAT-uju usled nedostatka IPv4 adresa, a Docsis 3.0 oprema ima nativnu podrsku za IPv6, ali im ne pada napamet da daju IPv6 adrese korisnicima jer im to predstavlja dodatni trosak. A jos manje im pada napamet da NAT-ovanim korisnicima vrate na zahtev javnu dinamicku IP adresu vec ih teraju da kupe staticku IP adresu po ceni od 610 din. mesecno.

[ Zlatni_bg @ 19.04.2017. 11:44 ] @
NATovanje jos nije pocelo po BG koliko znam, mada je pitanje koliko ce potrajati to. Verujem da su poceli da prodaju opsege IP adresa, ili ako su pod zakupom da skracuju troskove. Podseca me na 2005. kad je ceo BG bio NATovan i svi su imali lokalne SBB IP adrese sa vecom brzinom (mislim da je oko 512Kb/s bilo u lokalu, 128Kb/s na WAN). Jedan ban SBB korisnika na krstarica IRC i ode nas 500 :)

Htedoh reci, mislim da cena CMTS opreme kosta mnogo u poredjenju sa onim koliko oni mogu da zarade. Evo, od mene 4k RSD mesecno, to je ispod 400EUR godisnje. Da kazem "moja" 2 kanala kostaju 24000EUR/8x2=6000EUR, samo da otplate "stabilnu" mrezu koju bi mogli da mi pruze bi im trebalo 15 godina, samo za CMTS :) Ne racunajuci linkove ka inostranstvu, troskove ostatka infrastrukture, licenci, zaposlenih... Voleo bih samo da znam koliko korisnika ide po tih 8 kanala koje dobijamo. Brine me pretpostavka da je preko par stotina. Ono sto me buni je sto i dalje mogu da imam max download koji mi pruzaju, znaci nema bottlenecka sa brzinama, samo sa protokom paketa.

I uporno povecavaju brzine da pariraju konkurenciji. A tuzno je sto dok ne dodje do ovoga svi budemo u fazonu "vau, SBB nudi Duo pakete za 3kRSD sa 70Mbit/s" a niko se ne zapita po kojoj ceni ta konekcija dolazi.

Sto se tice NATa, trenutna politika im je ko je NATovan, nema nazad. Sem tih 600RSD mesecno. A verujem da ce jedan u 10 da se pozali da je NATovan, ne znam sto je toliko tesko izaci u susret.

Btw, promenili su cenovnik optike, pojacali brzine, smanjili cene: http://sbb.rs/Binary/477/sbb_ponuda_sa_cenovnikom_20170403.pdf - treca strana. Jos samo kad bi ta optika bila dostupna igde :)
[ Branimir Maksimovic @ 19.04.2017. 14:55 ] @
Mislim da krstaricin IRC vredja inteligenciju tako da to nije bitno ;p
[ Binary Mind @ 19.04.2017. 17:02 ] @
Ja se sve nadam da će Telekom i Orion da krenu ozbiljno sa optikom po većim urbanim sredinama u Srbiji. Orion je izgleda već krenuo po Beogradu barem prema porukama u ovoj i nekim drugim temema na ovom ES forumu. Valjda će to da natera i SBB da malo dotera i modernizuje svoju mrežnu infrastrukturu po Srbiji. Ja se iskreno nadam, i red je da malo više kvaliteta dobijamo za, ne mali, novac koji im dajemo da bi imali kvalitetnu uslugu. Međutim džaba je što mi ovde diskutujemo o DOCSIS parametrima, hopovima, kašnjenju i gubljenju paketa kad većinu SBB-ovih korisnika ovo apsolutno ne interesuje dok rade Facebook i Youtube. Dokle god je tako, ništa se konkretno neće desiti kako bi se ovaj problem rešio...
[ whitie2004 @ 19.04.2017. 17:08 ] @
Ako je verovati ovima http://www.dslreports.com/faq/7135
obicno se kaci 100 - 2000 "home" korisnika na 1 node, pa moze da se reducira ta racunica gore ...
[ Binary Mind @ 19.04.2017. 17:15 ] @
Meni je sad ping znatno usporio, i imam packet loss. Izgleda da je zbog onog asteroida koji treba danas da prođe blizu nas.
[ Zlatni_bg @ 20.04.2017. 00:20 ] @
Citat:
Binary Mind:
Međutim džaba je što mi ovde diskutujemo o DOCSIS parametrima, hopovima, kašnjenju i gubljenju paketa kad većinu SBB-ovih korisnika ovo apsolutno ne interesuje dok rade Facebook i Youtube. :) Dokle god je tako, ništa se konkretno neće desiti kako bi se ovaj problem rešio...


Gledaj ironiju imenjance: prvo vece kako sam dobio Ubee, sedim sa devojkom u dnevnoj sobi, gledam TV, ona lista instagram, i kaze mi "sta ti je sa internetom?". Ja pitam sto, kaze pa nece nista da otvori. Gledam sta se desava, otvara one male thumbnailove jedan po jedan, video baferuje svake sekunde. Probam i 5GHz i 2.4GHz, isto. Naravno, besmisleno mi je bilo da palim PC tada da bilo sta isprobavam :)

Tako da, primetice dosta ljudi los da ga nazovem QOS, samo je razlika koliko ce se njih javiti SBB podrsci i koliko ce oni ozbiljno shvatiti "sporo mi radi instagram". Kada obe mere uzmemo, mislim da je krivica SBBa. Obicnom korisniku nece raditi net kako treba i "mozda" ce pozvati da se pozali, ali tier 3 podrsci ce biti smesno sto nekoj devojci ne radi instagram kako treba, a iza toga pitaj Boga sta se desava.

Ali, i nasa diskusija o DOCSIS tehnologiji nije za dzabe. Ja sam znao da svi idemo preko coaxa, ali me nikad nije interesovalo sta je iza svega toga sto mi daje internet putem istog. Nisam imao pojma za BW kanala. Dobra stvar je upoznati prosecne korisnike sa tim. Neki bi se zapitali 2x pre nego sto padnu na visoke brzine :)

I najbitnija stvar: cela podrska se fokusira samo na parametre koje dobija modem. Apsolutno ne gledaju/ignorisu ostale faktore sem korisnikovog modema.
[ Zlatni_bg @ 20.04.2017. 23:41 ] @
Kratko pitanje posto smo pricali o Asus ruterima proteklih stranica: da li koristite QoS na istim i kako ga definisete?
[ Milan86 @ 21.04.2017. 10:32 ] @
Odradi Tracert i ping ka Instagramu.

Evo kako kod mene na Telekomu izgleda:

[ Zlatni_bg @ 21.04.2017. 10:48 ] @
Gde li mene baca :)

Code:

[root@nidza ~]# traceroute -I instagram.com
traceroute to instagram.com (34.198.217.170), 30 hops max, 60 byte packets
 1  router.asus.com (192.168.1.1)  1.524 ms  1.410 ms  1.376 ms
 2  10.0.0.1 (10.0.0.1)  8.020 ms  7.995 ms  7.967 ms
 3  bg-bg-m-2-pc3.sbb.rs (89.216.4.0)  8.579 ms  8.801 ms  8.774 ms
 4  bg-he-m-1-te7-1.sbb.rs (89.216.5.97)  8.487 ms  12.693 ms  12.670 ms
 5  bg-tp-m-0-be13.sbb.rs (89.216.6.96)  14.043 ms  14.016 ms  14.315 ms
 6  bg-ne-r-1-hu6-0.sbb.rs (89.216.5.252)  16.155 ms  13.828 ms  13.807 ms
 7  ae4.cr0-sof1.ip4.gtt.net (141.136.103.229)  14.771 ms  12.749 ms  12.638 ms
 8  et-3-1-0.cr4-was1.ip4.gtt.net (141.136.111.165)  127.200 ms  126.308 ms  126.267 ms
 9  ip4.gtt.net (173.205.43.226)  127.834 ms  127.808 ms  127.777 ms
10  * * *
11  * * *
12  54.239.110.155 (54.239.110.155)  696.390 ms  696.166 ms  700.761 ms
13  54.239.108.229 (54.239.108.229)  127.720 ms  130.159 ms  129.265 ms
14  205.251.245.189 (205.251.245.189)  128.952 ms  128.240 ms  128.199 ms
15  * * *
16  * * *
17  * * *
18  * * *
19  * * *
20  ec2-34-198-217-170.compute-1.amazonaws.com (34.198.217.170)  129.162 ms  132.991 ms  132.699 ms


Code:

[root@nidza ~]# ping -c 20 instagram.com
PING instagram.com (34.199.154.37) 56(84) bytes of data.
64 bytes from ec2-34-199-154-37.compute-1.amazonaws.com (34.199.154.37): icmp_seq=1 ttl=237 time=130 ms
64 bytes from ec2-34-199-154-37.compute-1.amazonaws.com (34.199.154.37): icmp_seq=2 ttl=237 time=130 ms
64 bytes from ec2-34-199-154-37.compute-1.amazonaws.com (34.199.154.37): icmp_seq=3 ttl=237 time=129 ms
64 bytes from ec2-34-199-154-37.compute-1.amazonaws.com (34.199.154.37): icmp_seq=4 ttl=237 time=129 ms
64 bytes from ec2-34-199-154-37.compute-1.amazonaws.com (34.199.154.37): icmp_seq=5 ttl=237 time=129 ms
64 bytes from ec2-34-199-154-37.compute-1.amazonaws.com (34.199.154.37): icmp_seq=6 ttl=237 time=129 ms
64 bytes from ec2-34-199-154-37.compute-1.amazonaws.com (34.199.154.37): icmp_seq=7 ttl=237 time=130 ms
64 bytes from ec2-34-199-154-37.compute-1.amazonaws.com (34.199.154.37): icmp_seq=8 ttl=237 time=130 ms
64 bytes from ec2-34-199-154-37.compute-1.amazonaws.com (34.199.154.37): icmp_seq=9 ttl=237 time=131 ms
64 bytes from ec2-34-199-154-37.compute-1.amazonaws.com (34.199.154.37): icmp_seq=10 ttl=237 time=129 ms
64 bytes from ec2-34-199-154-37.compute-1.amazonaws.com (34.199.154.37): icmp_seq=11 ttl=237 time=129 ms
64 bytes from ec2-34-199-154-37.compute-1.amazonaws.com (34.199.154.37): icmp_seq=12 ttl=237 time=132 ms
64 bytes from ec2-34-199-154-37.compute-1.amazonaws.com (34.199.154.37): icmp_seq=13 ttl=237 time=129 ms
64 bytes from ec2-34-199-154-37.compute-1.amazonaws.com (34.199.154.37): icmp_seq=14 ttl=237 time=130 ms
64 bytes from ec2-34-199-154-37.compute-1.amazonaws.com (34.199.154.37): icmp_seq=15 ttl=237 time=130 ms
64 bytes from ec2-34-199-154-37.compute-1.amazonaws.com (34.199.154.37): icmp_seq=16 ttl=237 time=130 ms
64 bytes from ec2-34-199-154-37.compute-1.amazonaws.com (34.199.154.37): icmp_seq=17 ttl=237 time=130 ms
64 bytes from ec2-34-199-154-37.compute-1.amazonaws.com (34.199.154.37): icmp_seq=18 ttl=237 time=130 ms
64 bytes from ec2-34-199-154-37.compute-1.amazonaws.com (34.199.154.37): icmp_seq=19 ttl=237 time=130 ms
64 bytes from ec2-34-199-154-37.compute-1.amazonaws.com (34.199.154.37): icmp_seq=20 ttl=237 time=130 ms

--- instagram.com ping statistics ---
20 packets transmitted, 20 received, 0% packet loss, time 19034ms
rtt min/avg/max/mdev = 129.240/130.357/132.569/0.873 ms


Iskreno s pingom nemam problem da bude ovol'ki, dok god se drzi u par ms razlike :)

Evo ka tvom instagram serveru:

Code:

[root@nidza ~]# ping -c 20 31.13.84.52
PING 31.13.84.52 (31.13.84.52) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 31.13.84.52: icmp_seq=1 ttl=89 time=17.4 ms
64 bytes from 31.13.84.52: icmp_seq=2 ttl=89 time=19.1 ms
64 bytes from 31.13.84.52: icmp_seq=3 ttl=89 time=19.2 ms
64 bytes from 31.13.84.52: icmp_seq=4 ttl=89 time=19.3 ms
64 bytes from 31.13.84.52: icmp_seq=5 ttl=89 time=19.3 ms
64 bytes from 31.13.84.52: icmp_seq=6 ttl=89 time=19.1 ms
64 bytes from 31.13.84.52: icmp_seq=7 ttl=89 time=17.3 ms
64 bytes from 31.13.84.52: icmp_seq=8 ttl=89 time=19.4 ms
64 bytes from 31.13.84.52: icmp_seq=9 ttl=89 time=19.3 ms
64 bytes from 31.13.84.52: icmp_seq=10 ttl=89 time=19.2 ms
64 bytes from 31.13.84.52: icmp_seq=11 ttl=89 time=19.3 ms
64 bytes from 31.13.84.52: icmp_seq=12 ttl=89 time=17.3 ms
64 bytes from 31.13.84.52: icmp_seq=13 ttl=89 time=19.2 ms
64 bytes from 31.13.84.52: icmp_seq=14 ttl=89 time=17.6 ms
64 bytes from 31.13.84.52: icmp_seq=15 ttl=89 time=18.3 ms
64 bytes from 31.13.84.52: icmp_seq=16 ttl=89 time=18.3 ms
64 bytes from 31.13.84.52: icmp_seq=17 ttl=89 time=19.7 ms
64 bytes from 31.13.84.52: icmp_seq=18 ttl=89 time=18.7 ms
64 bytes from 31.13.84.52: icmp_seq=19 ttl=89 time=17.4 ms
64 bytes from 31.13.84.52: icmp_seq=20 ttl=89 time=19.3 ms

--- 31.13.84.52 ping statistics ---
20 packets transmitted, 20 received, 0% packet loss, time 19036ms
rtt min/avg/max/mdev = 17.359/18.729/19.723/0.822 ms


Izgleda cu morati da menjam DNS server s obzirom gde me baca, nije mi jasno odakle tebi putanja ka ovom obliznjem? :)
[ Milan86 @ 21.04.2017. 10:55 ] @
Telekom ima bolje rute, ocito.

Nego, stavi ti Guglove DNS servere i vidi da li i dalje postoji problem sa ucitavanjem slika na Instagramu i sl. :)
[ Zlatni_bg @ 21.04.2017. 10:59 ] @
Google DNS stavljam na svakom uredjaju po difoltu, stara navika od vremena AVComa. Moracu da pogledam da kojim slucajem ruter ne uzima "vlast" nad podesavanjima DNS servera.

Edit: nema, on mi je samo gateway, DNS je googleov... osim ako nije nesto sto meni promice.
[ Milan86 @ 21.04.2017. 11:10 ] @
Isteraj to do kraja sa SBB-om, pravice se blesavi ali im ne dozvoli to. Moras biti drzak sa njima jer oni samo taj jezik razumeju. Salji im preko mejla tracert/ping rezultate sa detaljnim opisom problema, a posle celu prepisku preko mejla sacuvaj u PDF fajl i isti posalji Ratelu.
[ Zlatni_bg @ 21.04.2017. 11:35 ] @
Saljem im ja sve mailom do sada sto smo odradili, u istoj konverzaciji. Isto tako mislim da si se ti javio na Benchmarku (Rock86 ;) ), ja sam dzonitash tamo, prilicno neaktivan ali je SBB konverzacija tamo mnogo obimnija :) Pokusavam da dokumentujem sto je vise moguce razlicitih rezultata SBB korisnika i ostalih konekcija i da napravim poredjenje. SBB uvek moze da kaze da je "sve u najboljem redu i u granicama normale", ja mogu to da prihvatim ili sto kaze Binary, da budem nezadovoljan. Isto tako ako ja nisam merodavan da prosudim da li je konekcija u redu ili nije, postoje organi i za to. Ja mogu da imam svoje sumnje koje mogu da prosledim nadleznima ako imam dovoljno materijala. Poslacu zalbu, najverovatnije shodno "nepostenom poslovanju", tacnije stavljanja prevelikog broja korisnika na infrastrukturu koja to ne moze da podrzi. Necu previse da ulazim u pravnu etiku, slabo se razumem u to, ali neko mora da odradi kontrolu da li je sve sto se desava u redu ili nije. Za sad sam tu gde sam, ruter malo poboljsava situaciju, pegla je, za razliku od Ubee-ja kog sam dobio od SBBa ovo je banja.

Krivo mi je malo sto rade ovo, drze pola Srbije pod internetom, imaju tendenciju da budu najkvalitetniji i najrasprostranjeniji ISP kod nas, ali bas ne zele to da odrade. Izgleda ulazu samo kad moraju.
[ pajaja @ 21.04.2017. 16:43 ] @
Pozdrav,

Nemojte pogresno da me shvatite ali mislim da gubite vreme sa zalbama. Ne postoji nikakvo telo koje vrsi tu vrstu kontrole, niti postoji ikakav dokument koji propisuje broj korisnika na upstream-u (ili cemu vec) za ovakav tip pristupne tehnologije. Neko iz SBB-a moze da pokaze dokumentaciju za uBR10012 u kojoj pise da je na tom uredjaju podrzano do 64000 korisnika, a njihov broj korisnika na njemu nije ni blizu toga. Cak i da se ne gleda maksimalan broj korisnika vec preporucen (koji nije obavezujuci), i dalje ne verujem da bi bilo nekih problema. Neko je naveo cifru od 100-2000 modema po cvoru na prethodnim stranama, pitanje je iz koje godine je taj podatak ali mozete da ocekujete da je stvaran broj modema na vasem cvoru blizi ovoj donjoj granici. Zbog svega toga zalba iz tog aspekta pukog broja korisnika na infrastrukturi nije realna. Mozes da se zalis na kvalitet usluge ali obzirom da nisi potpisao nikakav SLA sa njima te oscilacije koje imas su u potpunosti nebitne. Cak i da imas SLA, pitanje je koliko bi ozbiljno neko shvatio tvoj problem.

Citat:
Htedoh reci, mislim da cena CMTS opreme kosta mnogo u poredjenju sa onim koliko oni mogu da zarade. Evo, od mene 4k RSD mesecno, to je ispod 400EUR godisnje. Da kazem "moja" 2 kanala kostaju 24000EUR/8x2=6000EUR, samo da otplate "stabilnu" mrezu koju bi mogli da mi pruze bi im trebalo 15 godina, samo za CMTS :) Ne racunajuci linkove ka inostranstvu, troskove ostatka infrastrukture, licenci, zaposlenih...


Ne znam odakle ti ta cifra od 24k evra, komplikovano je doci do tacne racunice posto dosta zavisi od konkretne opreme koju imaju na lokaciji. Neka oprema se (posebno nova) dodatno, pored cene hardvera, licencira i po aktivnim frekvencijama i to odvojeno za downstream i upstream, neka ne, itd. M-CMTS koji koriste ne salje downstream kanale vec to ide sa EQAM-a, tako da tu treba uracunati cenu i njih (i licenci za njih naravno:)) kao i DTI za njihovu sinhronizaciju. Ali mozes pretpostaviti da kad se to sve napakuje za jednu lokaciju je stvarna cifra za 8 kanala za sve to i do 2x manja od tvoje pretpostavke.

Citat:
Voleo bih samo da znam koliko korisnika ide po tih 8 kanala koje dobijamo. Brine me pretpostavka da je preko par stotina. Ono sto me buni je sto i dalje mogu da imam max download koji mi pruzaju, znaci nema bottlenecka sa brzinama, samo sa protokom paketa.


Dobra pretpostavka za broj korisnika:) Nema bottleneck-a zato sto imas 8 bondovanih kanala koji imaju relativno veliki kapacitet, obzirom da u jednom trenutku imas mali broj aktivnih modema (u odnosu na ukupan broj modema) negde uvek ima slobodnog kapaciteta i CMTS zna lepo da rasporedi tvoj saobracaj kuda treba. Ono sto mozda ne znas, a odlika je DOCSIS-a, je da modem pre slanja svakog tvog (korisnickog) paketa mora da posalje zahtev za slanje CMTS-u, da dobije odobrenje i vremenski interval za slanje i tek onda da posalje nesto. U praksi to ne vazi za VoIP saobracaj i nije bukvalno svaki paket, postoje razne optimizacije, ali shvatas poentu - ne moze samo da posalje kad hoce.

Citat:
I najbitnija stvar: cela podrska se fokusira samo na parametre koje dobija modem. Apsolutno ne gledaju/ignorisu ostale faktore sem korisnikovog modema.


U 99% slucajeva je problem izmedju modema i CMTS-a. Govorim za probleme isporuke saobracaja do samog modema, ne o tome da li korisnik zna da koristi modem, da li mu radi WiFi na home gateway-u, i tako te probleme.

btw. instagram.com i www.instagram.com nisu iste stvari, otuda i tolike razlike :)


[ Milan86 @ 21.04.2017. 18:17 ] @
I ja mislim da nema nista od zalbe, dobro su se ogradili.


@Zlatni_bg

Evo jos nekoliko testova konekcije, cisto radi poredjenja:

Speedtest (VDSL 50/2):



Ping ka SBB-ovom DNS serveru:




Odradi i ti test pinga ka SBB-ovom DNS serveru (89.216.1.30) pa da uporedimo.




[ Binary Mind @ 21.04.2017. 18:24 ] @
Kakva crna žalba RATELu??? To je borba sa vetrenjačama u ovom slučaju...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 21.04.2017. u 19:59 GMT+1]
[ Binary Mind @ 25.04.2017. 16:30 ] @
Kod mene juče u jednom trenutku bio OK ping u odnosu na prosek koji je ~10ms kada pingujem Beogradske hostove...

[ anon115774 @ 26.04.2017. 16:52 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Gde li mene baca :)

Code:

[root@nidza ~]# traceroute -I instagram.com
traceroute to instagram.com (34.198.217.170), 30 hops max, 60 byte packets
 1  router.asus.com (192.168.1.1)  1.524 ms  1.410 ms  1.376 ms
 2  10.0.0.1 (10.0.0.1)  8.020 ms  7.995 ms  7.967 ms
 3  bg-bg-m-2-pc3.sbb.rs (89.216.4.0)  8.579 ms  8.801 ms  8.774 ms
 4  bg-he-m-1-te7-1.sbb.rs (89.216.5.97)  8.487 ms  12.693 ms  12.670 ms
 5  bg-tp-m-0-be13.sbb.rs (89.216.6.96)  14.043 ms  14.016 ms  14.315 ms
 6  bg-ne-r-1-hu6-0.sbb.rs (89.216.5.252)  16.155 ms  13.828 ms  13.807 ms
 7  ae4.cr0-sof1.ip4.gtt.net (141.136.103.229)  14.771 ms  12.749 ms  12.638 ms
 8  et-3-1-0.cr4-was1.ip4.gtt.net (141.136.111.165)  127.200 ms  126.308 ms  126.267 ms
 9  ip4.gtt.net (173.205.43.226)  127.834 ms  127.808 ms  127.777 ms
10  * * *
11  * * *
12  54.239.110.155 (54.239.110.155)  696.390 ms  696.166 ms  700.761 ms
13  54.239.108.229 (54.239.108.229)  127.720 ms  130.159 ms  129.265 ms
14  205.251.245.189 (205.251.245.189)  128.952 ms  128.240 ms  128.199 ms
15  * * *
16  * * *
17  * * *
18  * * *
19  * * *
20  ec2-34-198-217-170.compute-1.amazonaws.com (34.198.217.170)  129.162 ms  132.991 ms  132.699 ms


Izgleda cu morati da menjam DNS server s obzirom gde me baca, nije mi jasno odakle tebi putanja ka ovom obliznjem? :)


Ne, nego ces morati da pazis sta kucas. www.instagram.com nije isto sto i instagram.com.

A sto se tice DNS-a i brzine ucitavanja slika, to nema ama bas nikakve veze jedno sa drugim. DNS ce biti pozvan samo prvi put prilikom ucitavanja stranice i to je to. Nece da radi DNS upit za svaku sliku.
[ Zlatni_bg @ 26.04.2017. 18:07 ] @
Malo kasnis informer s obzirom da smo sve to vec diskutovali ovde sto si ti rekao, a za DNS, da, znam, dok god je kesirano kod mene na racunaru. I ne, nisam ni mislio da radi zahtev DNS za svaki sliku vec da paketi koji moraju da dodju do hosta moraju da idu tom putanjom od 200ms.

Ne znam da li namerno unosis takvu energiju u razgovor ali to "nego ces morati da pazis sta kucas" ne zvuci nimalo lepo.
[ pajaja @ 18.05.2017. 23:30 ] @
Prebacio sam offtopic poruke o Asus ruteru u posebnu temu, pa o njemu mozete nastaviti tamo.
[ Zlatni_bg @ 30.10.2021. 16:58 ] @
55 meseci kasnije, zbog manjka kanala, morao sam opet da uzmem Ubee da bih izgurao max brzinu. I opet isti djavo, ping spajkovi, svakih 3-4 sekunde na 40-500ms.

Sta da radim vise?
[ Zlatni_bg @ 30.10.2021. 17:05 ] @
Evo ga pingplot. Ovaj je jos bolji od prethodnog.
[ Milan Kragujevic @ 30.10.2021. 17:21 ] @
Koji Ubee su ti dali? Koji model (pošto ih ima tri).

Svakako to nije normalno stanje, meni se to ne dešava u Kostolcu koji ima analogiju, na paketu 300/15 Mbps, tako da definitivno ne treba da se dešava ni tebi, mada nije isključeno da je stvarno toliko trula mreža.

Okači ovde i DOCSIS Signal parametre iz modema.
[ Zlatni_bg @ 30.10.2021. 17:26 ] @
UBEE EVW32C-0V je model.

Mali test kako izgleda preko pinga direkt sa modema ka 8.8.8.8:

Code:

admin@RT-AC58U:/tmp/home/root# ping -c 500 8.8.8.8
PING 8.8.8.8 (8.8.8.8): 56 data bytes
64 bytes from 8.8.8.8: seq=0 ttl=118 time=11.141 ms
64 bytes from 8.8.8.8: seq=1 ttl=118 time=10.623 ms
64 bytes from 8.8.8.8: seq=2 ttl=118 time=154.748 ms
64 bytes from 8.8.8.8: seq=3 ttl=118 time=12.207 ms
64 bytes from 8.8.8.8: seq=4 ttl=118 time=12.478 ms
64 bytes from 8.8.8.8: seq=5 ttl=118 time=12.245 ms
64 bytes from 8.8.8.8: seq=6 ttl=118 time=13.407 ms
64 bytes from 8.8.8.8: seq=7 ttl=118 time=12.483 ms
64 bytes from 8.8.8.8: seq=8 ttl=118 time=11.532 ms
64 bytes from 8.8.8.8: seq=9 ttl=118 time=11.793 ms
64 bytes from 8.8.8.8: seq=10 ttl=118 time=11.536 ms
64 bytes from 8.8.8.8: seq=11 ttl=118 time=12.918 ms
64 bytes from 8.8.8.8: seq=12 ttl=118 time=12.339 ms
64 bytes from 8.8.8.8: seq=13 ttl=118 time=12.703 ms
64 bytes from 8.8.8.8: seq=14 ttl=118 time=13.861 ms
64 bytes from 8.8.8.8: seq=15 ttl=118 time=12.584 ms
64 bytes from 8.8.8.8: seq=16 ttl=118 time=11.749 ms
64 bytes from 8.8.8.8: seq=17 ttl=118 time=11.615 ms
64 bytes from 8.8.8.8: seq=18 ttl=118 time=205.736 ms
64 bytes from 8.8.8.8: seq=19 ttl=118 time=11.024 ms
64 bytes from 8.8.8.8: seq=20 ttl=118 time=11.342 ms
64 bytes from 8.8.8.8: seq=21 ttl=118 time=10.909 ms
64 bytes from 8.8.8.8: seq=22 ttl=118 time=24.433 ms
...


Mrezu smo pregledali danas, bukvalno nema nista problematicno na njoj. Evo parametara:



Kao da onaj modem 8x4 nije mogao da uhvati neki od ovih problematicnih kanala. Cim mu je dostupno 24x8, hvata neki koji je u q, i tu nastaje problem.
[ Milan Kragujevic @ 30.10.2021. 17:38 ] @
DOCSIS signal je ok, možda bih stavio oslabljivač da dovedem downstream na 0 dBmV a upstream dignem na 40 dBmV.

Probaj da sve uređaje diskonektuješ sa Ubee-ja i da spojiš SAMO računar (ne i ASUS ruter) na modem (proveri i da nema uređaja na WiFi) i onda tu uradiš ping. Takođe pre toga uradi ping ka IP adresi Ubee-ja sa ASUS rutera (npr. 192.168.0.1 ako je default config na Ubee).
[ Zlatni_bg @ 30.10.2021. 17:42 ] @
Probao brate moj, probao... fora je sto su mi danas zamenili EPC sa Ubee-jem. 55 meseci nije bilo problema, cim je Ubee postavljen, krenuo je haos. Imao sam ove opcije - da ostanem na 10 download ili da probamo sa Ubee, pod uslovom da ako probamo Ubee - cao prijatno sa EPC3208, ne moze nazad. Nebitno da li resava ili ne resava problem.
Problem je resio ali ovo sada pravi problem, isto kao i pre 55 meseci. Kad pingujem bilo sta u lokalu, sve je do jaja, nema problema, cim izlazim dalje od HGWa, eto jittera... P.S. na Ubee-ju sam pogasio WiFi i ostale stvari koje mi ne trebaju jer imam ruter.
[ Milan Kragujevic @ 30.10.2021. 17:50 ] @
Nisi me razumeo, mislio sam da pinguješ Ubee a ne ASUS.

Svejedno, molim te raskači sve uređaje sa Ubee-ja i poveži samo računar i na njemu proveri ping.
[ Zlatni_bg @ 30.10.2021. 17:59 ] @
Evo ga, Desktop -> Ubee ping, u Ubee ukljucen samo desktop UTP kabl:

Code:
PS C:\Windows\system32> ping -t 192.168.0.1

Pinging 192.168.0.1 with 32 bytes of data:
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time=3ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time=216ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time=2ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time=122ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time=1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time=68ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time=285ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64
Reply from 192.168.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=64

Ping statistics for 192.168.0.1:
    Packets: Sent = 45, Received = 45, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 0ms, Maximum = 285ms, Average = 15ms
Control-C

[ Milan Kragujevic @ 30.10.2021. 18:01 ] @
Da, to sam hteo da vidim. Znam šta je problem. Ubee ti je neispravan.

Traži zamenu za Technicolor CGA2121.

Meni je ping ka Ubee uvek 0-1ms. Imao sam čak PET neispravna Ubee-ja sa takvim problemom.

Uopšte nije problem na DOCSIS mreži.
[ Zlatni_bg @ 30.10.2021. 18:05 ] @
Bah... ovo mi je treci po redu. I opet isti problem, znaci da maltene svako ima problem, samo je pitanje ko ga primeti, ko ne.

Kakav je CGA2121? Je l' bar moze DMZ i da se pogasi wifi ako ne moze bridge? Bukvalno mi treba da najmanje zavisim od tog HGWa i da sto pre sve uredjaje bacim sa LANa na WAN, da mi HGW sluzi samo za analogno-digitalni prenos i kao modem.
[ Milan Kragujevic @ 30.10.2021. 18:07 ] @
Može DMZ i da se gasi WiFi, ima više opcija nego Ubee. Dešava se da se jednom u nedelju-dve zaglavi njegov web interfejs, dakle Internet radi, i firewall/DMZ ali modemov web UI izbacuje empty response. Rešenje je restart ručno ili preko moj SBB portala. Pošto imaš izbora između njega i Ubee, a Ubee lutrija ti ne odgovara, mislim da je to OK kompromis.
[ Zlatni_bg @ 30.10.2021. 18:11 ] @
Nista, vec sam pre nego sto sam okacio post ovde pustio mejl supportu sa slikama, opisom problema i svime ostalim, cekam da vidim sta ce da jave.

Haos prave s ovim HGW nama koji ne zelimo da zavisimo od njihovih parametara, ali jbg, lakse im je da imaju punu kontorlu nad celom kucnom mrezom nego samo do modema.

Ubee koji sam sad dobio i koji sam imao su dosta razliciti po opcijama. Ranije nije bio ni DMZ, port forward, sad ima SMB, Media share, firewall, gomila nekih opcija. Mada po onome kako mi se kucni wifi ponasa, deluje mi da gasenje wifi-ja na ubee-ju zapravo ne ugasi u potpunosti emitovanje signala. Vidim vece ometanje.

Koje su sanse isto da se desi sa CGA? :D
[ Milan Kragujevic @ 30.10.2021. 18:21 ] @
Da li si ugasio UniFi? Ubee ne emituje mrežu a da li nešto drugo radi ne možemo da znamo bez analizatora visokofrekventnog RF spektra.

Što se tiče CGA, pošto ti je Ubee svakako neupotrebljiv, a zamena besplatna, smatram da bi trebao da probaš. U najgorem slučaju, umotaj modem u aluminijumsku foliju.
[ Zlatni_bg @ 30.10.2021. 18:44 ] @
Ugasio Unifi naravno preko portala. Sa EPC bar nisam morao da razmisljam i o tome :)

Ici ce u neki cosak ako bas bude morao i duzi lan kabl od HGWa do rutera i to je to. Javljam kako sve prodje, mada ova agonija po iskustvu mislim da ce da potraje. Jos ako se desi da nemaju CGA bukvalno nemam opciju sem da dodju sa 10 Ubee-ja i redjamo ih dok jedan ne bude radio kako treba. Ne mogu da verujem kako je tolika kolicina Ubeeja koji su poluispravni zavrsila kod njih.
[ ademare @ 30.10.2021. 19:18 ] @
Ti modemi se koriste godinama .

Plus taj sto ti reklamiras , ne ide na reciklazu , vec drugom korisniku i tako u krug .

Zato imaju tonu takvih jer ih ne rashoduju vec daju drugima .
[ Zlatni_bg @ 30.10.2021. 23:38 ] @
Sta daju poslovnim korisnicima?
[ Milan Kragujevic @ 31.10.2021. 06:46 ] @
Daju im isto to - EPC3208 ili EPC3925 ili Ubee ili CGA2121.
[ Zlatni_bg @ 31.10.2021. 21:04 ] @
Eskalirao sam ovo i na support@sbb, i na telefonsku podrsku i na onaj online chat sto imaju. Videcemo sta ce da bude.

Inace, problematiku sam izolovao na ovo:

Ping spolja (hetzner, AWS, OracleCloud) -> Ubee = jitter
Ping iznutra (desktop pc, thinkpad preko LANa, i sve sto ima UTP konektor) -> Ubee = jitter.
Asus ruter -> CAT7 kabl -> ping Ubee = jitter.

Znaci nit je do internog switcha, nit je do modema u HGWu, do samog, kompletnog Ubee-ja je. Bukvalno ne postoji nacin da ga popravim. Nabije na 600 requestova nekih 30-50 sa preko 50 pa do 300ms u lokalu. I jedan request od preko 10ms u lokalu mi je neprihvatljiv.

Zivaca vise da se zaje&avam s njima i tim felericnim uredjajima nemam, prosli put je mesec dana trajalo cimanje dok nije sredjeno. Na sve to mi kazu da EPC3208 treba bez problema da gura 300/30 i da nije trebalo da ga menjam - super, ali nije gurao. I naravno, sve provere s njihove strane su OK, a ja pingujem sa svih zivih servera po planeti, cimam drugare da me pinguju i svi dobijaju jitter pri tome.
[ Milan Kragujevic @ 31.10.2021. 21:13 ] @
Neka ti daju CGA2121 ili menjaj Ubee-je dok ne nađeš ispravan primerak 🥲
[ Zlatni_bg @ 04.11.2021. 18:15 ] @
Dobio sam CGA2121, isprobavam upravo sad jer tek stigoh s posla. Ovo je 2x vece od PS4 i bukvalno je kao ITX kuciste, preterase ga malo. A interfejs, Boze me sacuvaj :) Uopste mi ne uliva poverenje :D
[ Milan Kragujevic @ 04.11.2021. 18:23 ] @
E pa sad ... barem se ne greje

Meni je simpatičan CGA2121, tako glomazan glomazan korisnik pa glomazan i ruter.

A da je veći od PS4 - nije. Otprilike su iste veličine
[ dzonihsv @ 04.11.2021. 23:36 ] @
^

[ Zlatni_bg @ 05.11.2021. 21:35 ] @
:D Kamo srece da je PS :D

Sve je inace kul sa CGA2121, nema jittera, ping skokova, itd.

Ono sto je neizvodljivo doduse je da iskljucim WiFi radio :(
[ Milan Kragujevic @ 05.11.2021. 21:45 ] @
Kako je neizvodljivo? Bukvalno ima dugme na advanced strani za WiFi 2.4GHz i 5GHz.
[ _owl_ @ 05.11.2021. 21:48 ] @
Kako ne možeš da isključiš radio?
[img]https://imgur.com/JdYLP5W[/img]
[ Zlatni_bg @ 05.11.2021. 21:50 ] @
Izveo sve to. Signal u stanu katastrofa. Iskljucio na sve moguce nacine, i Unifi i sve zivo. Po SBB nalogu, moj CGA nije taj koji vidim, ali neki CGA ima jaci signal od mog Asus rutera. Svi uredjaji su mi preko AsusWRT na "srednjem" kvalitetu signala. Bukvalno sam ubedjen da radio u njemu radi.
[ Milan Kragujevic @ 05.11.2021. 22:04 ] @
Jel si probao da ugasiš CGA iz struje i potražiš taj signal? Ako nisi, to je moj predlog.
[ Zlatni_bg @ 06.11.2021. 02:30 ] @
Probao... debagovao sam malo sve zivo, mrtav od petka na poslu, ne mogu da skapiram sta se desava. Ili je moj Unifi ukljucen iako je ugasen, ili su se od silnih prevezivanja sje&ale antene... RSSI i dogovorene brzine transfera su bas lose. Kroz jedan armirani zid na 2x2AC dobijam 292-350Mb/s dogovorene brzine. AX imam na uredjajima ali ne na ruteru.

Sutra cu da pogledam bolje. Ako je vrisnuo ruter, nemam zivaca sad da ga menjam, dacu sansu CGA da se pokaze. Deluje da ima "dovoljno" opcija za neki period. Sem toga probacu da nadjem non-overlapping kanale i rucno zakucam svuda, mada ne znam Unifi kako bira svoje ako je aktivan, da li po postojecoj 5GHz mrezi ili ima svoj modul. Ostaje i opcija da otvorim CGA :)
[ Zlatni_bg @ 06.11.2021. 19:08 ] @
Bice da je vrisnulo nesto na AC58U, signal je katastrofa ili sam ga ispomerao zestoko pa lako opada signal. Htedoh privremeno da koristim CGA za 5GHz, ali... CGA droppuje konekcije svako malo i opet me baca na AC58U kada pukne net.

Izgleda je vreme za prevremeno menjanje i rutera. Sto volim ove zaje&ancije kad jedan dan sve radi ok, sledeci dan hoces da poboljsas nesto i potrosis i zivaca, i vremena, i para da bi sve radilo koliko toliko bolje :)
[ Milan Kragujevic @ 06.11.2021. 19:15 ] @
Vidi, to da li je CGA uzrok smetnjama ili ne, možeš da testiraš tako što ćeš CGA da isključiš iz struje. Ako postoji problem sa signalom, onda ti je ASUS ruter neispravan i to je to. 5GHz signal ne prolazi kroz zidove baš najbolje, i preporučljivo je imati po jedan AP sa smanjenim TX power u svakoj drugoj prostoriji tj. svakoj prostoriji koja je sa dva ili više zida odvojena od najbliže prostorije koja ima AP.

Ja u dvospratnoj kući na selu koristim 2 AP-a, jedan na spratu na severozapadnoj strani i jedan u prizemlju na jugoistočnoj strani kuće, i još jedan AP u pomoćnoj zgradi u istom dvorištu. U stanu u Beogradu sam imao signal sa CGA2121 na parkingu ispred zgrade dovoljno za 100 Mbps i na 5GHz.

Mislim da to što CGA2121 emituje WiFi mrežu generalno ne može da utiče na jačinu signala sa drugog rutera već isključivo može da umanji brzinu protoka UKOLIKO postoji protok na CGA2121 na istom kanalu. Odnosno, ruter koji samo emituje SSID na kojem nema nakačenih klijenata ne zauzima RF spektar za WiFi uopšte (tj. osim trivijalno male količine spektra samo za beacons).
[ Zlatni_bg @ 06.11.2021. 20:22 ] @
Ma jasno je to meni sve brate. Gasio sam ga iz struje, ali imam u vrlo maloj blizini jos neki Unifi. Evidentno nije moj ako i dalje stoji upaljen posle gasenja CGA iz struje. Ali ne mogu da znam da li moj Unifi radi nikako jer se samo jedan Unifi pojavljuje u svakom trenutku, i kad upalim CGA :) Eventualno preko MAC-a.

Ono sto pravi problem su dogovorene brzine izmedju klijenata i AP-ova, i CGA i AC58U. Upravo vrsim testiranja, i CGA dogovori 866Mbps, a speedtest pokazuje 200-220. AC58U dogovori ispod 400Mbps i ispuni 270-280. Iperf mi iz nekog razloga ne radi najbolje kao server ni na ruteru ni na kucnom serveru, maxujem 330 bez ikakvih prepreka i zato mi je ultra tesko da debagujem ovo. Razdvojio sam im kanale da se ne preklapaju, bukvalno ne pravi razliku u brzini ni na jednom ni na drugom. Asus je nafiblan na 26dBm na 5GHz. Nije strasno s obzirom da signal ka bilo kojoj sobi sem dnevne prolazi kroz noseci, zestoko armirani zid (20 spratova ima zgrada) pod uglom koji nije 90 stepeni.

Zakljucak je da CGA zestoko laze oko dogovorenih brzina, tj. i ne laze vec dogovara vece brzine od onih koje moze da postigne, i verovatno zato pravi zabunu, a Asus dogovori bukvalno minimum koji moze da ispuni i to je to. Nervira sto na 2x2AC izvlacim dogovorenih 300-450 u najboljem slucaju kroz zidove. To je ok za net ali nije ok za home network sa NAS-om i ostalim servisima...

CGA2121 je mnogo slab sa dodatnim podesavanjima, ne da mi da koristim svoje DNS servere, samo SBB-ove. Mislim da to mogu da pregazim ako na Asusu podesim one one one one ili google DNS. Sve u svemu, nervira me sto nemam potpunu kontrolu nad uredjajem da bih znao sta zapravo radi, kao kad sam imao samo modem od SBBa. Ovako mogu da nagadjam vecinu stvari. A sa NAS-om trenutno imam problema, tacnije sa jednim od njih - imam dva, i ne mogu lepo da debagujem sve.

Sa ovim silnim uredjajima i gomilom hardvera, softvera koji se vrti na serverima, bukvalno cu pre da izludim nego da podesim sad sve kako valja. Al' ajde bar su black friday popusti poceli, verovatno ce nesto novo da padne ako ovo nastavi da pravi probleme a CGA da se zabaci u neku komodu i oblozi necim aluminijumskim, preventive radi. Za one pare koje sam dao za Asus AC ruter sada moze da se uzme 3x jaci Asusov AX ruter. Samo mi je mrsko da dajem pare jer sam hteo da radim apgrejd desktopa i taj novac bi verovatno otisao ili na vise SSD prostora ili RAM, jer kad spojim sve sto mi treba, prevazilazim 1200EUR za mobo+cpu+ram.

Ovo je ono sto buni, inace nov thinkpad je u pitanju:
[ Milan Kragujevic @ 06.11.2021. 20:39 ] @
Crni sine, zar to nije jeftinije, brže, lakše i jednostavnije da koristiš Ethernet? Ja WiFi koristim samo za mobilni telefon. Sve ostalo kablovima.

Što se brzine tiče, bitno je da znaš da je max PHY za 802.11ac 2x2 zapravo 866.7 Mbps, a da je overhead na WiFi tj. MAC 802.11 oko 40% što ukazuje da je maksimalna brzina korisnog protoka na TCP sloju oko 520 Mbps u idealnim RF uslovima sa maksimalnom jačinom signala.

Mislim da imaš nerealna očekivanja od WiFi tehnologije i da ćeš biti srećniji ako koristiš Ethernet za sve uređaje kojima su neophodne velike brzine protoka.