[ knyazs @ 15.05.2017. 02:50 ] @
Pozdrav svima na forumu!

Znam da je tema preseljenja u neku zemlju česta i ima toliko tema samo na ovom forumu da ti glava stane :)

Pitate se onda zašto sam pokrenuo (n)ovu temu? Zato jer želim da čujem dobra ili loša isključivo lična iskustva ljudi koji žive u NL o najvažnijim pitanjima:

#1 O čemu ljudi pričaju kad popiju par pića (iliti kad otvore dušu)?
#2 Zdravstvo i zdravstvena zaštita (sistem, dodatno zdravstveno, kvalitet, usluga,...)?
#3 Vrtići i škole (kvalitet, usluga)?
#4 Rasizam (na poslu, ulici,...)?
#5 Hrana (prodavnice, izbor, cene, mesečni trošak za hranu,...)?
#6 Odeća o obuća (radnje (sajtovi), kvalitet, cena, usluga,...)?
#7 Frizeri, kozmetičari, itd (cene, usluga)?

Kada dajete odgovor, samo stavite referencu pitanja i pišite dalje. Mislim da će tako biti lakše pronaći odgovore u poređenju sa klasični pisanjem gde ljudi daju odgovor na sva pitanja u jednom dahu. Najvažnije je da podelimo lična iskustva, bez ostavljanja linkova jer verujem da danas svi znaju pronaći Expatica i Numbeo sajtove. Na primer:

#1 -
#2 Volim zdravstveni sistem jer...
#7 20-50 eura za...

Prilično sam siguran da sam izostavio neku temu ili pitanje o nekoj temi, tako da ako imate da dodate neko pitanje - javite i ja ću ga dodati u listu i numerisati.

Hvala puno unapred!
[ član @ 15.05.2017. 16:06 ] @
Citat:
knyazs:Prilično sam siguran da sam izostavio neku temu ili pitanje o nekoj temi...!

mislim da si izostavio:
#8 muzicka zelja!
[ knyazs @ 16.05.2017. 00:46 ] @
Hahaha, dobri, stari srpski humor. Kad nemaš ništa pametno reći a ti se našali :)
[ bananaphone @ 16.05.2017. 04:00 ] @
Pa stvarno, i da ti se otpeva nesto, ako moze na holandskom... Pazi molim te - o cemu ljudi pricaju kad popiju par pica :D - https://youtu.be/tIrOGH3MUw0

Numbeo ti je poprilicno pouzdan za Amsterdam, sta cu da ti prepricavam posto je pasteta u supermarketu ili posto su farmerice, sve ti je online covece, pa gledaj sam:

Evo supermarket - https://www.ah.nl/ - srenji(-visi) nivo, ima i jeftinijih opcija... amazon.de - pa vidi cene - moze i jeftinije ali i ne more :D.

Sisanje je i u direktnom i u prenesenom znacenju: https://www.destudioamsterdam.nl/page/prijslijst/

Jedina 3 pitanja koja vidim da nisu nesto sto mozes naci za 5min online su:

#2 Zdravstvo i zdravstvena zaštita (sistem, dodatno zdravstveno, kvalitet, usluga,...)? Primarno zdravstveno (dom zdravlja) fancy zgrade, totalni krs usluga, izplazi jezik, nije ti nista, popij paracetamol, ako budes ziv za 2 nedelje, dodji ponovo da ti dam paracetamol ponovo. Sekundarno zdravstveno, bolnice, jako dobro opremljene, lekari su ±ok, i sto se strucnosti tice i sto se pristupa pacjentu tice.
#3 Vrtići i škole (kvalitet, usluga)? - vrtici uzasno skupi svi od reda (1300-1800e mesecno - minus neki povrat, ako imas pravo na njega), a ima ih i dobrih i losih, ako se malo potrudis lako mozes naci dobar. Skole (od 4g), holandske ±dzabe, kvalitet dosta zavisi od kraja gde zivis tako kad trazis stan, najpre pogledas koje su skole u blizini, internacionalne od 6k, 15k i 20k godisnje u Ams (ima neki povrat poreza), nisu me interesovale pa ni ne znam kakve su, kontam da je ova od 20k dobara :D
#4 Rasizam (na poslu, ulici,...)? Pa kao u celoj zapadnoj EU, svud je onaj prikriveni suzbijani rasizam, svi se smeskaju - a u sebi se misle, naravno u velikim gradovima je to daleko manje izrazeno, u malim sredinama sa homogenom strukturom stanovnistva si nahebo. Naravno rasizam je socijalno/rasni. Obrazovanje i lova kompenzuju rasne nedostatke :D


[ knyazs @ 16.05.2017. 05:34 ] @
Ako znate otpevati na Holandskom, što da ne :)

Što se tiče hrane, obuće i odeće i usluga, nisam ni mislio da mi iko piše pojedinačne cene svakog artikla, već generalno kakav je odnos kvaliteta i cene, raznovrsnost artikala, kakva je hrana generalno i koliko vam prosečno ode na hranu mesečno. Znam da je to sve subjektivno ali pomaže da se uporede cene.
[ bananaphone @ 16.05.2017. 09:43 ] @
Pa brendovi su ti ±isti, iste farmerice, cipele/patike, kosulje, jakne sam kupovao u Srbiji kao i ovde, otvori linkove koje sam ti poslao, vidi posto su pojedini artikli koje ti koristis pa uporedi sa cenama ovde i proceni koliko je skuplje. Ja iskreno ne znam ni koliko smo trosili u Srbiji na hranu, ni koliko trosimo ovde a i ne znam kakav bi taj podatak imao znacaj za tebe, ljudi imaju diametralno suprotne navike u ishrani i nabavci hrane i na kraju krajeva druge budzete u skladu sa kojima se i hrane...

Kao sto rekoh za Amsterdam numbeo je vrlo pouzdan, cene koje vidis tamo ces ± i da vidis u Amsterdamu...

Ukratko sve je tu negde nesto skuplje nego u Srbiji, ako se stekaris i juris rasprodaje, mozes i proci jeftinije nego u Srbiji, sem usluga (restoran/ficka/sisanje/majstor), renti i vrtica - koji su kriminalno skupi. Tako da ako pregovaras za kintu vodi racuna pre svega o renti za stan a ako imas decu ispod 4g - onda i o vrticu, ovo ostalo je sica u poredjenju sa ove dve stavke (Ams - renta 1500 + vrtic za jedno dete 1500 = 3000e u gradu sa prosecnom platom od 2300e neto, da se izvrnes...).
[ mozdasamjaamozdainisam @ 16.05.2017. 18:49 ] @
Nedostaje mi u tvom postu, zasto ovo pitas?! Planiras emigraciju, ili ...?

#1 O čemu ljudi pričaju kad popiju par pića (iliti kad otvore dušu)?
Ali bas o svacemu, kao i ljudi bilo gde drugde na ovoj planeti. Ali generalno, holandjani vole da se zale, na sve. Kad je sunce, da je mnogo toplo, kad je kisa da sunca nema

#2 Zdravstvo i zdravstvena zaštita (sistem, dodatno zdravstveno, kvalitet, usluga,...)?
Na veoma visokom nivou, kako cenovno tako i kvalitetom. U poslednjih par godina se cena i kvalitet malo mimoilaze.
Obavezno zdravstveno ti je oko 80 evra mesecno, ako ga natrpas raznim dopunskim paketima moze da bude i do 400 evra mesecno. Pored toga, prvih 385 evra godisnje placas takodje sam.
Svaka i najmanja bolnica je odlicno opremljena, kvalitet radne snage na OK nivou - jedino se u pojedinim, vecim gradovima duze ceka da dodjes na red, pogotovo kod specijalista.

#3 Vrtići i škole (kvalitet, usluga)?
Nemam predstavu, ali znam da je papreno skupo i da se dosta ljudi odlucuje da jedan bracni drug se karijerno zrtvuje kako ne bi morali da placaju 5 (punih) dana vrtic

#4 Rasizam (na poslu, ulici,...)?
Nema ga nesto preterano. Opet, u vecim gradovima postoje losiji delovi grada, gde mozda ima malo vise. Ali generalno se ja nisam mnogo susretao sa time.

#5 Hrana (prodavnice, izbor, cene, mesečni trošak za hranu,...)?
Sta ti dusa zeli; mozes da se zdravo prehranis i za 75 evra mesecno po osobi, a mozes i za 750.

#6 Odeća o obuća (radnje (sajtovi), kvalitet, cena, usluga,...)?
Kao i pod brojem 5, mozes da se komplet obuces, nekoliko garnitura za manje od 200 evra - a opet mozes i na jedne cipele da das 500. Za nekoga sve, za svakoga ponesto

#7 Frizeri, kozmetičari, itd (cene, usluga)?
Svaki arbeid je ovde jako skup, pa se to ogleda i u ovome. Frizerka kod koje ja redovno idem, placam 16,50 evra sisanje. Ima i za manje, a naravno i za vise. Satnica, generalno, ti je negde od oko 25 evra pa do 250 (advokati i slicno)
[ Ivan Dimkovic @ 16.05.2017. 19:21 ] @
Citat:
mozdasamjaamozdainisam
#2 Zdravstvo i zdravstvena zaštita (sistem, dodatno zdravstveno, kvalitet, usluga,...)?
Na veoma visokom nivou, kako cenovno tako i kvalitetom


Moje iskustvo sa primarnom negom je potpuno suprotno, mrzi me da pisem ali situacije koje sam imao prilike da vidim/iskusim su tragikomicne i mislim da se granice sa totalnom nekompetencijom ili k*rcoboljom, ne znam ni sta je gore.

Ja sam prvo mislio da je to samo moje lose iskustvo (ali je cudno da se desi nekoliko puta i na potpuno razlicitim mestima), onda sam cuo od drugih i na kraju sam pogledao po netu... ne, nisam jedini. Koliko vidim i bananaphone ima isto misljenje.

Ne mogu da kazem nista o sekundarnoj nezi, nisam imao nikakva iskustva... nisam ni siguran da li zelim tj. :) Cuo sam samo da je dobra i da nema veze sa primarnom.
[ bananaphone @ 16.05.2017. 19:59 ] @
@Ivan - generalno su Holandjani malo robinzonski orjentisani, i izbegavaju uzimanje bilo kakvih lekova sem famoznog paracetamola, antibiotik bi uzeli mozda da su im prosuta creva i da vec 3 meseca imaju tesku groznicu.

Onda su i lekari u domovima zdravlja u fazonu - nije ti nista, dok ti objektivno crkavas...

Ja sam se na kraju malo i navikao, u fazonu ako nemam tesku groznicu ili bol 3-4 dana i ne idem kod lekara, stvarno prodje samo od paracetamola, a i oni su se malo navikli da me poslusaju i daju uput za bolnicu kad mi to treba. Ali za nekog ko prvi put dolazi ovde, generalni utisak ce biti upravo taj koji sam napisao a ti potvrdio...

Bolnica (ne dom zdravlja, nego poliklinika i bolnica, kod lekara specijaliste) - bar ova u koju ja idem je susta suprotnost, sad ne mogu da kazem generalno, ali cuo sam i za druge dve bolnice u Ams da su dobre...
[ Ivan Dimkovic @ 16.05.2017. 20:23 ] @
Btw, nisu samo domovi zdravlja u pitanju. Prezivljavanje kancera isto nije spektakularno dobro (http://www.telegraph.co.uk/new...l-worst-in-western-Europe.html), znam za slucajeve gde ljudi idu u Belgiju zbog boljih epiloga (lokalci, ne expati).


[ mozdasamjaamozdainisam @ 16.05.2017. 20:44 ] @
Uf, zdravstvu u NL bi mogao da se posveti citav forum, a ne samo topic i/ili odgovor :(

Slazem se sa vama da je prva linija (kucni lekar) u NL, pa nazovimo drugacije iskustvo nego u Srbiji. Opet, meni licno je fascinantna cinjenica da bas ti kucni lekari dobijaju < 10% godisnjeg zdravstvenog budgeta, a istovremeno resavaju 80% slucajeva! Totalni paradoks. Sa druge strane i u Srbiji domovi zdravlja resavaju najveci broj slucajeva, jedino eto sto u domu zdravlja ima nesto vise specijalizacija/lekara nego sto ih kucni lekari u NL imaju.

Sto se samog zdravstva tice, na zalost, imam debelo iskustvo u NL. Kao i u svakoj drugoj sferi u NL, mora se biti 'dosadan' i skakati im po 'kicmi' da bi dobio sta ti treba. Moguce da sam imao i srece, mozda malo i pameti, ali izabrao sam kucnog lekara poreklom iz Turske i u par prilika, kada ga je holandski kolega menjao, sam na licnoj kozi iskusio razliku. Naravno, na prednost Turcinu, sa kojim se jednostavno bolje razumem. Kako vec godina idem kod njega, nemam nikakvih problema da me uputi dalje. Tome, svakako, doprinosi i moja istorija bolesti, no ipak.

Paracetamol jeste Bog i Batina u Holandiji, njime se leci skoro sve :) Gutaju ga vise nego bombone. Meni licno se dopada pristup da se telu dozvoli da se samo izbori sa bolescu, uz minimalnu dozu medikamenata. De facto, tako se jaca organizam. Naravno, postoje i edge cases u kojima je dijagnoza u startu pogresna, pa sve traje nepotrebno duze - a pacijentu naravno sve to samo dodatno smeta. Antibiotike daju samo i samo ako se bas mora. Eto, u NL sam bio na antibiotskoj terapiji bezmalo skoro godinu dana. Znaci moze, ali trebalo mi je, pa da vas ne lazem sad tacno koliko, ali dugo vremena da dodjem do te terapije.

Sto se druge linije (bolnice) tice, tu im zaista skidam kapu. Izvrsna organizovanost, apsolutno svi uslovi, aparati, lekovi. Imao sam priliku da direktno uporedim Srbiju i NL, naime povodom istog medicinskog razloga sam bio par puta operisan u NL (9x) i jednom (1x) u Srbiji. Zaista, ne moze se, ni na kojoj osnovi, ni na koji nacin - ni po kom stavu meriti Srbija i NL sto se toga tice. Nebo i zemlja.

Jedino sto mi je u neku ruku zao, jeste sto vidim kako im zdravstveni sistem na neki nacin propada. Ne znam od kada ste vas dvoje u NL, ali ja sam placao zdravstveno osiguranje jos u guldenima, kada je to kostalo svega 18 guldena (oko 9 evra danas) mesecno. A to je bilo pre 18 godina. I nije mi zao para, ali realno ne vidim da se zdravstvo poboljsalo za isti procenat za koliko je poskupelo.

Iako se svi zale na skupocu zdravstvenog sistema u NL, reci cu vam samo jednu cinjenicu. Prva operacija koju sam ikada imao ovde (jedna od spomenutih 9), je bila dnevna operacija, sa time sto sam prenocio u bolnici jer sam kasno uvece bio operisan. Sve ukupno sam bio manje od 24h u bolnici. Nekim povodom sam trazio racun i specifikaciju toga - bezmalo 18.000 evra je to kostalo! Pa pomnozi sa jos 8 takvih operacija, pa post operativne posete itd itd itd. Ja verujem da sam 'kostao' zdravstveni sistem, po slobodnoj proceni, izmedju 200.000 i 250.000 evra. I to sve u poslednjih 8 godina. Neka sam i 100 evra mesecno placao osiguranje, to mu dodje 8 * 12 * 100 = 9,600 evra. E, tu se po meni ogleda jedna od najvecih snaga Holandije - grupna osiguranja. Da sam, kojim slucajem, umesto u NL zavrsio u USA, do sada bi 9 puta bakrotirao.

Sve u svemu, jeste li vi primetili koliko su u visinu (rastom) otisli holandjani?! Cini mi se, da su po statistici, prosecno najvisi narod ako ne u celom svetu, onda u Evropi. I to je u pitanju samo poslednja generacija...
[ bananaphone @ 16.05.2017. 20:45 ] @
@Ivan Da - sad - to je statistika, i uzroci zasto je to tako se nalaze u celom sistemu, recimo rana diagnostika (dom zdravlja) je jako slaba, ali na zalost, imali smo priliku da vidimo kako bas izgleda tretman kancera kod porodicnih prijatelja u bolnici u NL (a videli smo i kako izgleda u Srbiji), i veruj mi, gde god da je problem ove statistike, nije u bolnicama. PET skener se dobija za 1 - max nekoliko dana (imaju tipa 40 i kusur PET skenera u zemlji), tretman krece odmah, resursi su predimenzionisani u bolnicama, pacjent ima organizovano sve, ako dolazi samo na terapiju, ima organizovan prevoz do bolnice, bukvalno sve krece odmah i sad, i sve je jako dobro organizovano...

Koliko sam nacuo - u Belgiju ljudi uglavnom idu zbog tretmana neplodnosti (i zato sto im zdravstveno vrlo cesto izlazi u susret ako su cene tretmana iste ili manje u inostranstvu), recimo ja znam da NIPT najpre krenuo u Belgiji, pa smo razmisljali da odemo tamo da uradimo test, ili recimo ugradnja specijalnog "aparata" u samo uvo gluvog deteta, je krenulo pre da se radi u Nemackoj, pa su ljudi isli tamo da resavaju taj problem itd. Sto je po meni nije lose, ako nemas u zemlji dostupan neki resurs, pa fala bogu - sednes u auto i lecis se gde ima, a pri tom ne moraju za tebe ljudi dobre volje da salju SMS-ove, da ti plate tu ekskurziju... Ali ajde - ovo je sad rekla-kazala, tako da ako su lagali mene, ja lazem vas...

EDIT: @mozdasamjaamozdainisam - e pa dobro - to je malo realnija slika zdravstvenog sistema u NL, slicno je i moje iskustvo posle 6-7g ovde...
[ mozdasamjaamozdainisam @ 16.05.2017. 21:00 ] @
Pa mislim da je samo problem uci u taj NL sistem (ovo vazi ne samo za zdravstvo, vec za sve). Kada si jednom u njemu, kao sto kaze bananaphone - to je krajnje korektno.
A za taj ulaz, makar moj 'fazon' je biti dosadan. Naravno, na kulturan i fakticki nacin dosadan - barem je meni do sada prolazilo.

Btw, ne znam da li ste znali, ali svaka veca regionalna bolnica, kao na primer UMC Amsterdam, UMC Utrecht, Radboud (Nijmegen) i slicno, podzemno imaju jos jednu citavu bolnicu na stand-by, sa apsolutno svim aparatima kao sto imaju i u bolnici koju svakodnevno koriste. Zalihe medicinskih preparata, od lekova do gaza, malo pre isteka roka upotrebe 'podizu' gore da se iskoristi, a dole se kupuje novo. Odredjeni broj zdravstvenih radnika je na stand-by (rade normalno svoje smene) i daleko bilo u slucaju vece havarije mogu momentalno da gotovo dupliraju kapacitet bolnice.
[ DusanSukovic @ 16.05.2017. 21:50 ] @
Citat:
bananaphone:
Onda su i lekari u domovima zdravlja u fazonu - nije ti nista, dok ti objektivno crkavas.



Pa onda ce se OP osecati kao kod kuce, posto tipican Dom Zdravlja u Srbiji lici na na lazaret, a ne na zdravstvenu ustanovu :-/
[ knyazs @ 17.05.2017. 04:32 ] @
Hvala vam svima na odgovorima! Da, pokrenuo sam ovaj forum jer razmišljam o dolasku u NL.

Vidim da je najveća briga u NL oko zdravstva. Naravno, zdravstvo je svugde drugačije; i ja sam bio prilično "šokiran" načinom rada i kvalitetom usluge kada sam emigrirao iz Srbije, ali što kažete, valjda se čovek privikne na novi sistem i prihvati činjenično stanje.

Recite mi kakvo je stanje sa nekretninama, ali za kupovinu? Da li ja kao stranac mogu da kupim neki stan ili kuću neometano ili postoje neke začkoljice ako nisam državljanin?
[ bananaphone @ 17.05.2017. 04:43 ] @
Mozes da kupis sta hoces, samo su cene nekretnina otisle nebu pod oblake, pogotovo Amsterdam i okolina, a ljudi odlepili, bukvalno licitiraju za nekretnine, vecina nekretnina se prodaje preko trazene cene...
[ bananaphone @ 17.05.2017. 04:57 ] @
Citat:
DusanSukovic:
Citat:
bananaphone:
Onda su i lekari u domovima zdravlja u fazonu - nije ti nista, dok ti objektivno crkavas.



Pa onda ce se OP osecati kao kod kuce, posto tipican Dom Zdravlja u Srbiji lici na na lazaret, a ne na zdravstvenu ustanovu :-/


Ne kazem, u Srbiji zdravstvo puca po savovima, ali druga je fora veruj mi, ovi se razbijaju od para, a usluga je realno go k* kod lekara opste prakse.
Neke proste stvari, koje ne zavise od resursa, tipa fizioterapija, logoped, lekar opste prakse itd, jos uvek mozes da iskopas u Srbiji da bude jako dobro, pogotovo ako imas malo parica da ides privatno... Sa druge strane - sve sto zavisi od resursa i opreme je jednostavno receno - neuporedivo...


@mozdasamjaamozdainisam - 100% se slazem, smaranje se visoko ceni, kao imas inicijativu i pali u 95% slucajeva, ne samo kod lekara, nego maltene svuda... Imaju cak i neku izreku tipa dobio si svoje "ne", sad idi po "da".
[ Branko Santo @ 17.05.2017. 16:00 ] @
@bananaphone
Bas sam ovih dana gledao IJburg koji ne znam zasto nije popularan i iznenadio se koliko je pristupacan. 3.500ke/m2 je odlicna cena, u Pragu ispod 3.000ke/m2 u gradu nema novogradnje (ili barem priblizno novog). A plate su realno 60-100% vece za IT.
[ SlobaBgd @ 17.05.2017. 16:38 ] @
Samo da pitam - šta je 3.500ke i 3.000ke? Oznaka za cenu? U kojoj valuti? Ili nešto drugo?
[ Ivan Dimkovic @ 17.05.2017. 17:30 ] @
Citat:
Branko Santo:
@bananaphone
Bas sam ovih dana gledao IJburg koji ne znam zasto nije popularan i iznenadio se koliko je pristupacan. 3.500ke/m2 je odlicna cena, u Pragu ispod 3.000ke/m2 u gradu nema novogradnje (ili barem priblizno novog). A plate su realno 60-100% vece za IT.


Evo kako ce da se zavrsi to kad nadjes nesto "povoljno": agent ce ti reci da dodjes na neki "open house" termin posto mu je tako lakse, jedva ces da udjes posto ce biti cca. 30 ljudi u tom momentu i prodavac te nece ni uzimati u obzir ako nisi koju desetinu hiljada digao ponudu od trazene cene.

A onda ce da traze "drugi krug" gde ce jos da napucaju cenu zato sto je ponuda toliko bedna u odnosu na potraznju da ce verovatno uskoro prodavati stanove i bez da puste da se gleda :)

[ Branko Santo @ 17.05.2017. 17:36 ] @
@SlobaBgd
ke = kilo eura

@Ivan Dimkovic
Nije bas toliko povoljno :) 50% skuplje od "losih delova grada" 15% jeftinije od finih delova grada, mnogo jeftinije od finansijskog dela i centra. Pride ima ih 20ak sigurno takvih.
Nisam do sada morao da se otimam ali sam cuo za price, cak imam i drugara koji je tako izvisio za stan u Dublinu.
[ SlobaBgd @ 17.05.2017. 17:48 ] @
Citat:
Branko Santo: @SlobaBgd
ke = kilo eura

Znači li to da je cena 3000 000 evra? Tri miliona evra? Ili se malo gađamo kompjuterskim izrazima, ono 3k ovoga-onoga, umesto kao sav normalan svet da kažemo 3 hiljade evra?
[ Ivan Dimkovic @ 17.05.2017. 19:12 ] @
Citat:
Branko Santo:
@SlobaBgd
ke = kilo eura

@Ivan Dimkovic
Nije bas toliko povoljno :) 50% skuplje od "losih delova grada" 15% jeftinije od finih delova grada, mnogo jeftinije od finansijskog dela i centra. Pride ima ih 20ak sigurno takvih.
Nisam do sada morao da se otimam ali sam cuo za price, cak imam i drugara koji je tako izvisio za stan u Dublinu.


Heh dodji u NL ako zelis da vidis kako ces da izvisis... pa recimo uvek :) Bukvalno je doslo do tog nivoa, red hot, ko da su zadnji dani dosli i neces ici u raj ako nemas nekretninu. Ljudi se primise na niske kamate a cene skocile vise nego bilo kakva kamata.

Meni licno izgleda kao tezak bubble ali ko ce ga znati.

U svakom slucaju, ako kupujes nesto da valja ocekuj 5+ ponuda, drugi krug i... zaboravi na oglasenu cenu.
[ DaliborP @ 17.05.2017. 19:50 ] @
Hehe sve mi je to jako poznato :-) Ni kad pukne taj bubble stvari se ne menjaju, prodje par godina i onda sve ispocetka.
[ Branko Santo @ 17.05.2017. 20:31 ] @
@SlobaBgd
Ocigledno glavna odlika mi nije inteligencija :) U pravu si 3.500 eura po kvadratnom metru :)
Izvinjavam se zbog unosenja zabune.

@Ivan
Hvala na informaciji, vredi dosta pogotovo ukoliko nekad dodjem u situaciju da pregovaram za platu.
[ bananaphone @ 17.05.2017. 20:31 ] @
@Branko - tako i ja kad gledam cene u Pragu :D

IJburg je ok kraj stvarno, a jos uvek nije zavladalo potpuno ludilo na IJburg-u, a ovo sto Ivan prica je tacno, potpuni odlepitis, ako cena u oglasu nije dignuta 30% u odnosu na proslu godinu, nekretnina se prodaje u fazonu - gledanje 2 nedelje, svi daju ponude, najbolja ponuda odnosi nekretninu. Mnogo je i mucki, u fazonu angazujes agenciju da kupuje stan za tebe (provizija 1%), onda tvoja agencija pozove agenciju prodavca, i agent ti savetuje da ponudis 2k vise od najvise ponude i stan je tvoj, inace ako sam nudis, ides na slepo pa mozes da ponudis i 20k preko a da niko nista nije nudio :D.

Potpuno nerealna situacija...
[ Branko Santo @ 18.05.2017. 05:53 ] @
Ljudi to su jako jako bitne informacije, hvala. To mi menja racunice znacajno. Ako su cene 20% vece nego oglasene to je bas velika razlika.
[ bananaphone @ 18.05.2017. 06:38 ] @
Nije 20% standard, ±10% je max, ako nije neka super atraktivna nekretnina http://www.funda.nl/koop/verko...am/huis-49120970-keverberg-55/ - ova je navodno otisla za 550k, ako jeste - cista glupost :D.

Ali ajde ako si vec dosao do te ozbiljne faze, nadji prodate nekretnine na http://www.funda.nl/ - ali gledaj bar negde 5-6 meseci da su vec prodate - posto funda stavi oglas kao prodan, kad se potpise predugovor, a onda ide mesec dana sredjivanja finansija, pa dok se to uknjizi u katastru bla bla...

Onda odes na https://webwinkel.kadaster.nl/ - pa ukucas postanski i kucni broj, pa Koopsominformatie - kosta 2.4e. Dobices na email sve nekretnine koje su na tom postanskom broju prodane u poslednjih 5g - mislim, sa tacnim iznosima za koliko su zaista prodane. m2 u tom reportu - ako gledas kuce, se odnose na velicinu parcele, ima drugi detaljan report za sve ostalo, ali generalno ovo ti je za pocetak dovoljno. Dace ti osecaj posto su se prodavale slicne nekretnine pre 2-3g...

Druga stvar je sto imas gomilu lepih naselja oko Amsterdama, koja su jako dobra za porodice sa decom, a jeftinija su 15-25% od ekvivalentne nekretnine u Ams, pri tom i nemas rentu za zemlju...
[ knyazs @ 18.05.2017. 07:34 ] @
Drago mi se tema oko nekretnina u NL fino razvija i moram priznati da sam već dobio nekoliko veoma bitnih i korisnih informacija.

Raspitujem se oko dolaska u NL jer želim da pobegnem iz haosa koji vlada na tržištu nekretnina u Sidneju. Ne bih da vam stajem na žulj, ali verujte mi da vi u NL nemate pojma šta je to bubble. Koga zanima, proguglajte "Sydney property market" i biće vam jasno.

Generalno, u svim gradovima sa puno poslova (Amsterdam, Minhen, London, svi gradovi u Švici,...) su nekretnine od 2009 pa na dalje otišle u bescenje (jeftini krediti, kako neko ranije spomenu), tako da ja planiram dolazak u NL ali nikako ne u Amsterdam, već neki tzv. 2nd Tier ili 3rd Tier grad kao što su Rotterdam, Utrecht, Eindhoven,... Inače, odliv mozgova iz velikih centara u manje koji se dešava već neko vreme je lepo opisan ovde, koga zanima (http://theconversation.com/fro...k-for-our-growing-cities-76787).

Recite mi, da li iko ima informaciju kakva je situacija sa nekretninama u ostalim gradovima, sem Amsterdama?

[ bananaphone @ 18.05.2017. 08:04 ] @
Ceo https://en.wikipedia.org/wiki/Randstad je slican, normalno manje je ludilo u drugim gradovima, ali ne znaci da ga nema. Evo jucer sam pricao sa komsinicom, hoce da ide u Haarlem, otisla da pogleda kucu - pola sata, kazu joj, treba ponudu da date do sutra, sutra skupljamo sve ponude i kuca je prodana :D, jbt kad kupujes farmerice nekad ti treba vise vremena...
[ Branko Santo @ 18.05.2017. 08:19 ] @
@bananaphone
Lafe odlicna informacija. Nisam znao ovo za katastar, puno ce da pomogne, hvala! Ako je 10% veca od oglasene i dalje meni to izgleda OK pogotovo kad se vraca koliko 40-50% kamate koju platis na kraju godine?

@knyazs
U Pragu skocila novogradnja 20% u 2016. 10% u 2015. Ne zustavlja se ni ove godine. Mi smo uzeli podcenjen stan u leto 2014 i cenim da je sada 50% visa cena kad pogledam sta se prodaje i kako. Broj stanova na ponudi se za 3 godine prepolovio. Ali da ne smaram.

Licno iskustvo sa intervjuima (bio u procesu sa tri firme tokom godina) je da:
-ozbiljno pokusavaju da ti podvale nizu platu nego market rate
-prodaju "30% ruling" maltene kao da firma daje te pare a ne drzava
[ peromalosutra @ 18.05.2017. 09:02 ] @
Kada već pričamo o Holandiji, možda mogu da se ogrebem o par pitanja.

Koliko može očekivati neki senior developer (8 godina iskustva)? Nalazim neke prosjeke od 41.000e bruto godišnje? To izađe na nekih 2500e neto mjesečno. Sa druge strane, stan ispod 1000e je teško naći, gledao sam konkretno za Hag. Numbeo izbacuje da treba 750e po osobi mjesečno, bez rente, tako ispada da se sa tom platom jedva pokrije život za dve osobe?

E sad, jedno je statistika, a drugo je lično iskustvo, zato bi bilo dobro ako neko može da da svoje viđenje.

[ DaliborP @ 18.05.2017. 09:36 ] @
Citat:
peromalosutra: Koliko može očekivati neki senior developer (8 godina iskustva)? Nalazim neke prosjeke od 41.000e bruto godišnje?

Odgovor ti se sam namece, i nije iskreno vezan za drzavu. Ako je prosek 41k, to znaci da ima dosta ljudi koji zaradjuju manje ili oko proseka i manja grupa ljudi koji zaradjuju dosta vise od proseka.

E sad kako vidis sebe? Kao prosecnog ili iznad proseka - tu ti je i odgovor koliku platu mozes da ocekujes. Druga bitna stavka je to da nisi sticao iskustvo u Holandiji, sto ti nazalost u vecini slucajeva srozava kredibilitet u ocima poslodavca i moze da utice na platu za taj prvi posao.
[ bananaphone @ 18.05.2017. 10:05 ] @
@Branko - nemas brige, pitaj ako te jos nesto interesuje, u mnogim krajevima Ams i okoline, su cene otisle 50% i vise... Povrat poreza imas na kamatu, ali kamate su male pa je i povrat mali, a cene su zaista paprene sad, ako bude ponovo pad cena, pricamo o gubitcima od 100-200k, sto je solidan razlog za srcani udar... Naravno i rente su nenormalne, tako da ako planiras da ostanes ovde 30g, kredit se uvek isplati...

@peromalosutra - 41k je mala plata za dobrog developera, a dolazak ovde bez 30% rulling-a se maltene ne isplati, o tom je pisano na drugoj temi, imas i uslove za 30% rulling itd...


[ mali_od_palube @ 18.05.2017. 13:54 ] @
@peromalosutra: ne znam za Hoalndiju, ali za Austriju mogu da potvrdim sto je DaliborP napisao:

Citat:
Druga bitna stavka je to da nisi sticao iskustvo u Holandiji, sto ti nazalost u vecini slucajeva srozava kredibilitet u ocima poslodavca i moze da utice na platu za taj prvi posao.


Moje misljenje je da je takav kompromis OK za prvi posao koji bi ti sluzio kao "ulazna karta" na trziste rada (za tebe) nove drzave. Posle par godina mozes da unovcis svoje predjasnje iskustvo prilikom promene posla, naravno ako se dobro "prodas" :)

Sto se tice plate, ne znam koliko je merodavno ali mislim da ti moze upotpuniti sliku:

https://www.glassdoor.com/Sala...RCH_IL.0,15_IM3120_KO16,40.htm

na tom sajtu sam lupio random Nijmengen zato sto jedan poznanik vec duze vreme radi tamo kao sw. eng.
[ mozdasamjaamozdainisam @ 19.05.2017. 10:22 ] @
Sto se tice nekretnina, veci gradovi, pogotovo Amsterdam su totalno ludilo :)

Mogu da ti prenesem neka iskustva iz zapadnog dela Holandije, grad Arnhem koji je oko 110 km udaljen od Amsterdama. U poslednje 2-3 godine, zbog jako niskih kamata (vec od 1,8% godisnje) podigla se potraznja, pa samim time i cena nekretnina. U Arnhemu sada dostizu vrednost pre pucanja trzista od pre 10-ak godina. Osetan je rast vrednosti, ali nije toliko ubrzan i lud kao u vecim gradovima. Sto je nekretnina u startu skuplja, to joj se cena vise i povecava.

Takodje, napomenuo bi i sledece sto se tice nekretnina. Do pre par godina moglo se podici cak do 110% vrednosti hipoteke, gde su 10% bili za renoviranje (i to se moralo dokazati racunima da je tih 10% zaista iskorisceno za renoviranje, ali se na konto toga i deo kamate/poreza vracao na tih 10%). Danas je spusteno na cini mi se nesto ispod 100%, recimo 95% maksimalne vrednosti. Sto ce reci, da moras neki deo novca sam da ulozis da bi dobio nekretninu.

Sa druge strane, postoji razlika da li kupujes novogradnju ili postojecu nekretninu. Razlika se ogleda u troskovima prenosa vlasnistva. Novogradnja poznaje takozvano v.o.n (Vrij Op Naam), odnosno placa se svega nekih 2% vrednosti hipoteke za administrativne takse. Kod postojece gradnje, ukupni troskovi prenosa vlasnistva su oko 8% vrednosti nekretnine. Sto nije zanemarljivo ako je nekretnina 200.000+ evra

Na kraju, kuce su generalno kvadraturno jeftinije od stanova. Izuzetno mnogo se jos uvek gradi u Holandiji. U Arnhemu gde sam ja, za 10 godina koliko zivim ovde, izgradila su se tri potpuno nova dela grada, koji nikada ranije nisu postojali, plus jedno 10% drugih delova grada je renovirano/izgradjeno. U proseku, 'podignu' jednu malu cetvrt, recimo 7 do 20 kuca za manje do godinu dana.

=========

Sto se tice pitanja vezano za programiranje i struku u IT. 2008 godine, radeci u jednoj NL firmi zaposlili smo preko outsourcinga dva momka iz Ukrajine. Tada su radili PHP/MySQL. Radili su 1,5 godinu (remote) za nas. Posetili su nas 2 ili 3 puta u tom periodu. Sa jednim od njim sam i danas u kontaktu. On je 2010 presao u Nemacku, gde je radio svega par meseci za jednu firmu. Nakon toga mi se javio, da je dobio ponudu za posao u Amsterdamu, gde je i nakon par meseci presao.

Za eto, nekih 5 godina, promenio je 3 poslodavca u Amsterdamu. Ima 30% pravilo (sto znaci da manje placa porez na zaradu i da mu vise ostaje neto). Za tih 5 godina je kupio stan u Amsterdamu (oko 280.000 evra), i trenutno ima oko 4.000 neto. Za 2-3 godine kada mu prestane 30% pravilo, imace manje, ali vrlo moguce da ce do tada da dobije povisicu ili promeni firmu, pa i nece izgubiti mnogo na neto iznosu.

Trenutno je vise okrenut novijim tehnologijama, da te ne lazem ne znam tacno koje. Jedna je od inteligentnijih i ambicioznih osoba koje znam. Danas ima 33 godine.

Poenta moje price je, je da je apsolutno moguce probiti se ovde. Iz mog zapazanja, treba biti samouveren, prepustiti se u poneki (smisleni) rizik, a biti i pomalo 'bezobrazan' kada se pregovara o plati, funkciji i slicno. Najteze, kao i uvek, je zapoceti :)
[ bananaphone @ 20.05.2017. 05:12 ] @
@mozdasamjaamozdainisam - jos samo da dodam da je zemlja na kojoj se nalazi vecina nekretnina u Ams iznajmljena. Odnosno vlasnik nekretnine nije i vlasnik zemlje, uglavnom je grad Ams vlasnik, ima i situacija gde je vlasnik zemlje trece lice, i kod jako malog dela nekretnina, vlasnik nekretnine je i vlasnik zemlje.

Za tu zemlju se placa renta i period rente i iznos je fiksiran. Za neke nekretnine ta renta je placena do odredjene godine, a za druge, je iznos fiksiran do odredjene godine.

Recimo kucica koju sam slao: http://www.funda.nl/koop/verko...am/huis-49120970-keverberg-55/

Eigendomssituatie
Gemeentelijk eigendom belast met erfpacht (einddatum erfpacht: 30-04-2034) <= do '34 je potpisan prethodni ugovor za rentu zemlje.
Lasten € 147,02 per jaar <= nije placeno unapred, nego se placa svake godine ±150e

E sad - mnogi ce reci sta je 150e godisnje za rentu zemlje, ali ovo je iznos koji je dogovoren ±1960 i pojela ga je inflacija, i kad istekne 2034, novi iznos moze biti par hiljada eura godisnje, a novi ugovori se potpisuju sa rentom koja se uvecava sa inflacijom :)

Tako da treba voditi racuna do kad je zemlja placena i koliko je trenutna trzisna renta zemlje u tom kraju u kom gledate. Vrlo cesto se pojave nekretnine sa atraktivnim cenama, gde zemlja nije placena, ili istice kroz koju godinu, poput ove: http://www.funda.nl/koop/verko...2230-van-leijenberghlaan-18-f/ - a onda kad procitate detaljan opis vidite "Jaarlijkse canon bedraagt € 3.491,- per jaar voor het appartement en € 78,65 per jaar voor de plaats in de parkeergarage." - odnosno ±3600e godisnje ode samo na rentu zemlje...
[ knyazs @ 21.05.2017. 13:57 ] @
@bananaphone, wow, ovo su jako korisne informacije, hvala puno na zadnjem postu! Još nekoliko pitanja se prirodno nadovezuju na prethodno:
- Da li je cena zemlje ista za celu NL iz zavisi od mesta do mesta, udaljenosti od grada / prevoza i sl.?
- Da li se negde može videti trenutna cena zemlje za mesto / naselje / nekretninu, osim na funda.nl (jer nema naveden "Jaarlijkse canon bedraagt" za svaku nekretninu)?
[ bananaphone @ 21.05.2017. 21:24 ] @
Zavisi od cene nekretnine, lokacije u gradu i po kom zakonu je inicijalno pokrenuta renta (tipa iz 55' iz 66', iz 7x, iz 2000 itd) neki je komplikovan racun, bio sam ga davno iskopao, ali sad me mrzi da ga trazim, a i menjace se valjda zakon o renti nesto u Julu, pa gledaj posle toga, i uglavnom je ova renta u Amsterdamu, za okolna mesta uglanom nema rente zemlje, odnosno kad kupis nekretninu - kupio si i zemlju.

Mnogi expati zavrse u prigradskim naseljima, poput Amstelveen-a, Abcoude-a, Badhoevedorp-a, Oude Kerk-a, Aalsmeer-a, Hoofddorp-a, koji su na pljunomet od Amsterdama ili cak spojeni sa Amsterdamom, a imaju sve sto je potrebno za miran porodicni zivot.

Pored toga imas gradove koji su na pola sata od Amsterdama, a sami po sebi su jako lepi, Utrecht, Leiden, Haarlem, su ti bukvalno na pola sata, a ipak su gradovi, sa svim resursima, tipa univerziteti, bolnice, velike zeleznicke stanice, blizo aerodroma itd...
[ srbaja @ 22.01.2018. 14:11 ] @
Ako sve bude kako treba, uskoro dolazim na 30% ruling.
Ono sto mi je trenutno glavna nepoznanica je kako naci prvi stan, a da to bude sto pre (da ne bih mnogo dugo placao airbnb/hotel sto je ipak skuplje)? Kao sigurnu varijantu su mi preporucili pouzdanog agenta, ali njegova tarifa je 1 kirija + PDV. S druge strane, neki kazu da su nasli stan preko oglasa bez provizije (ili eventualno simbolicna clanarina za sam sajt), ali da su proveli dosta vremena trazeci. Holandjani koje sam pitao nisu od mnogo pomoci, izgleda da ne traze cesto stan :). Pretpostvljam da nista ne mogu da zavrsim iz Beograda pre nego sto dodjem, tj. da je za rentiranje nepohodno da se prvo sredi IND/BSN/Banka?
Drugo pitanje je vezano za lokaciju. S obzirom da bih za pocetak ipak da budem bas u Amsterdamu, zanima me dali ih ima i koji su krajevi za izbegavanje. Cuo sam da je npr. Nieuw-West na granici nebezbednog, ali i da je npr Zuidoost pretezno "ethnic", ali ne znam koliko je to prenaduvano (u principu me samo zanima da zena moze sama u 22h da se vraca kuci i da nema djubreta po ulicama :). Svaka preporuka je dobrodosla (firma je kod RAI stanice).
[ bananaphone @ 24.01.2018. 17:22 ] @
Sluzbe odrzavanja su dobre, pa ne mozes da udjes u neki kraj i procenis po stanju ulica da li je dobar kraj ili ne.

Zuidoost i Bos en Lommer (severni deo Nieuw West-a) ako mozes zaobidji u sirokom luku, zaista nisu mesta gde bi hteo da zivis, i definitino nije sigurno za zenu da se seta nocu. Juzni deo Nieuw West - Nieuw Sloten je jos tu-i-tamo ok kraj, zavisi od mikro lokacije...

Ako dolazis sa klincima - gledaj mozda Amstelveen kao prvu stanicu, eventualno Badhoevedorp ili Ouderkerk. Ne znam koliki ti je budzet za rentu i sta ustvari hoces da iznajmis...

Retko ko se izvukao da ne plati agenta danas, postoji renta od velikih korporacija gde se placa manji iznos, ali su stanovi uglavnom bez podova i namestaja, pa ces tu da puknes solidno vecu lovu od jedne krije. Doduse kirija isto bude solidno manja...

Cak i ako mozes da nesto premostis iz Beograda, ja to toplo savetujem da ne iznajmljujes nista preko neta, dok ne pogledas stan i kraj gde se stan nalazi licno, posto slike na netu i ono sto ces da vidis uzivo mogu da budu kao dupe i oko. Tipa lep stancic od 60m2, solidan namestaj i lokacija - dodjes da pogledas - stan ima 40m2, i sav namestaj je taj sa fotografija, ali su fotke napravljene pre 10g kad je renoviran, od tada nikad nisu ni oprali kuhinju ili menjali dusek, kamoli okrecili, a zgrada se nalazi na benzinskoj pumpi :D :D :D

[ srbaja @ 25.01.2018. 13:45 ] @
Nemamo klince, samo gospodja i ja, tako da nam je pristojan 1-bedroom dovoljan, druga soba pozeljna (da mogu da dodju gosti :). Plan je ne dajemo vise od 1500e mesecno, ali svakako je bolje ako moze manje od toga (mada nismo raspolozeni na preterane kompromise po pitanju kvaliteta stana). Za sada nam i Harlem deluje OK, vozovi su cesti i brzi a firma placa prevoz. Razmatramo i Oud-Zuid i De Pijp (tu je malo skuplje ali ima i manjih stanova pa se mozda uklopimo) i deo prema Ijburgu (tamo sam dosta boravio i dopada mi se, a i stanovi su novi i veliki ali je malo nezgodno za prevoz do RAI-ja). Nadam se samo da sam dobro procenio budzet :). A ovi potpuno prazni stanovi nam ipak ne odgovaraju ako moramo previse da ulazemo u nesto sto posle ne mozemo da prenesemo u sledeci stan.
[ peromalosutra @ 25.01.2018. 15:23 ] @
Ja bih svakako preporucio da ides preko agencije, jer treba biti na licu mjesta da se to ganja direktno. Meni se desilo da je proviziju vec platio vlasnik stana, a valjda postoji neki zakon gdje se provizija ne smije naplatiti dvaput, tako da sam se izvukao bez placanja iste (samo jedna rata kaucije + jedna rata unaprijed). Doduse, ne znam kako ovo mozes da provjeris.

Takodje, dobro procitaj ugovor, kod mene stoji da su rezije ukljucene u cijenu rente, osim sto na jednom mjestu pominju da u to ne ulazi voda. Nekidan stize racun 400 eura za tu vodu. :) Ja sam doselio prije nekih 7 mjeseci (doduse u Hag, ne Amsterdam), pa pitaj sta god te zanima.

[ bananaphone @ 25.01.2018. 20:35 ] @
Pa ako ces da sljakas na RAI-u, gledaj Buitenveldert i Rivierenbuurt u Amsterdamu i Amstelveen, sa 1500e budzetom bi trebalo nesto da iskoci, tesko ces naci stan u Oud-Zuid-u (stavi search na Fundi bez limita, a onda stavi svoj limit od 1500, pa vidi jel ostalo 2 stana u Oud-Zuid-u za te pare :D ), Pijp je macka u dzaku, ima super krajeva, a ima i delova gde u 3AM mozes da cujes budale kako arlaucu i razbijaju flase, a skup je skoro kao Oud-Zuid ako iole valja kraj...

Haarlem je lep grad ali tamo idem samo turisticki, pa ne mogu da ti kazem gde i sta da gledas...
[ srbaja @ 26.01.2018. 08:51 ] @
Da li je potrebno da dokumenta (izvod iz maticne knijge rodjenih i vencanih) imaju apostille pecat? (izvadio sam onu medjunarodnu varijantu koja je na francuskom i srpskom, a na poledjini jos desetak jezika medju kojim i holandski, nadam se da ne moram da prevodim)
[ bananaphone @ 26.01.2018. 10:32 ] @
A ne secam se vise iskreno. Mislim da dokumenta koja su izdata na medjunarodnim obrazcima ne treba da prevodis. Pozovi IND i ambasadu, pa nek ti potvrde, valjda ima i neko iz te firme ko ti pomaze sa papirima...
[ B3R1 @ 28.01.2018. 16:01 ] @
Ne moras da prevodis, a izgleda da vise nije potreban ni apostil:
https://www.netherlandsandyou....galising-your-documents/serbia
[ srbaja @ 29.01.2018. 09:24 ] @
Odlicno, ne znam kako sam promasio ovu stranicu. Hvala!
[ madmax-wifi @ 09.02.2018. 05:50 ] @
Citao sam malo vasu prepisku oko stanarine i ovo za racun za vodu....
Pa se razmisljam kako opstaju ljudi tamo koji rade po plastenicima za 1300-1400e...?
[ speculaas @ 17.02.2018. 21:16 ] @
Postoje razne opcije, neki ljudi dele stan sa vise cimera - moguce je pronaci sobu za 500 EUR sa svim troskovima placenim.
Raspon koji si naveo izgleda dosta blizu minimalcu, ako je to slucaj trebalo bi da postoji i pristup socialnim stanovima po povlascenoj ceni.
[ bananaphone @ 18.02.2018. 16:32 ] @
Citat:
madmax-wifi:
Citao sam malo vasu prepisku oko stanarine i ovo za racun za vodu....
Pa se razmisljam kako opstaju ljudi tamo koji rade po plastenicima za 1300-1400e...?


Isto kako zive ljudi koji rade u plastenicima sirom sveta... Hebeno, snalaze se, ne rentaju ni u Beogradu trosoban stan na Vracaru ili Zvezdari...

EDIT: Sta sam hteo da kazem, pa ne moras da zivis u najboljim krajevima u Amsterdamu, imas i prigradska naselja, recimo Hoofddorp ili Almere, mozes za 700-1000e da iznajmis fin stan, pri tom su to jos uvek jako fina naselja, imas i siromasnijih krajeva, postoje i socijalni stanovi itd itd itd...

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 20.02.2018. u 09:30 GMT+1]
[ NauticaOrangeWatchBG @ 28.02.2018. 10:34 ] @
Postovani, nov sam na forumu

Da li neko moze da mi kaze okvirno kakve su sanse za podnosenje azila ili neke druge forme za dobijanje radne i boravisne dozvole u Holandiji

Imam 25 godina, trenutno sam zaposlen na neodredjeno u jednoj amerckoj firmi u Beogradu , imam 7 ispita do fakultetske diplome, 2 puta sam do sada bio u Holandiji i tamo imam rodjaka koji je rodjeni Holandjanin (resident) . Engleskim vladam prilicno dobro , takodje posvetio bi se ucenju i Holandskog jezika

Svaki savet je dobrodosao :)
[ peromalosutra @ 02.03.2018. 08:13 ] @
Nemoj me pogresno shvatiti, ali: ides na fakultet, imas posao, putujes (vec si bio u Holandiji), ne znam na osnovu cega bi dobio azil.

Cime se bavis? Za odlazak tamo treba da prvo nadjes posao i poslodavca koji je spreman da ti izganja papire. Kada dobijes posao, procedura traje mjesec-dva. Druga opcija je da imas EU pasos, ali cim pitas pretpostavljam da to nije slucaj. Takodje, nisu svi EU pasosi, sa HR jos uvijek ne dobijas automatski radnu dozvolu.
[ NauticaOrangeWatchBG @ 02.03.2018. 12:00 ] @
Radim tehnicku podrsku remotley za americko trziste. Razumem sa koje tacke gledas na ovo, ali sta se desava dalje kada dodje do osnivanja porodice, detetu bi hteo da obezbedim bolje skolovanje i vise mogucnsti za napredak, ovde ne osecam da to imam niti ja niti buduce generacije
[ DaliborP @ 02.03.2018. 12:24 ] @
Dobro te covek pita....na osnovu cega bi trazio azil?
Mislim da najbolje da zaboravis na tu opciju. Bolje se fokusiraj na trazenje posla, bar posla u IT struci ima koliko hoces.
[ peromalosutra @ 02.03.2018. 12:28 ] @
Naravno, ne dovodim u pitanje tvoju odluku (i sam sam napravio istu), samo kazem da mislim da ces preko azila to tesko da postignes.

Ucenje holandskog ce ti dati prednost, mada firme koje su spremne organizovati papirologiju oko dolaska su uglavnom internacionalne, pa je podrazumjevani jezik engleski. Moje iskustvo je da ti holandski gotovo i ne treba, engleski znaju svi, ali ako planiras da dodjes i da zivis ovdje, naravno da je dobro da ga znas.

Ne znam da li ti je odlazak dugorocni plan, ako jeste, mozda bi mogao da probas da se prekvalifikujes na neku IT oblast, npr. web development pa onda sa tim da pokusas da trazis posao. To nije nesto sto moze da se uradi do sutra, trebace ti neko vrijeme, ali dugorocno je prilicno sigurno. Naravno, pricam iz svoje perspektive jer sam ja otisao kao SW inzinjer, ima i drugih ljudi na forumu pa mozda oni imaju neke druge ideje.
[ NauticaOrangeWatchBG @ 02.03.2018. 12:32 ] @
U firmi u kojoj radim imam znanja iz distrbucije resursa, kao i logistickih tokova kretanja robe , verujem da je i to jedno od zanimanja koje je trazeno pored IT ali ne u tolikoj meri. Da li imate savet za trazenje posla pored onog standarrdnog slanjem CV-a na mejl preko platformi za zaposljavanje?
[ srbaja @ 02.03.2018. 15:26 ] @
Imas 25 godina? Sve i da nemas blage veze sa IT/programiranjem, do 28-te mozes da budes sposoban da nadjes posao u toj struci Srbiji, do 30-te da budes solidan, a do 35-te vrlo iskusan. Ako si vredan i posvecen mozes sve te rokove da prepolovis i da u 30oj apliciras za poslove u Holandiji gde ce poslodavac da ti sredi sve papire.
[ srbaja @ 02.03.2018. 15:27 ] @
Inace, samo da potvrdim da u Holandskoj ambasadi ne traze apostil pecat ako je Izvod iz maticne knjige izdat na medjunarodnom obrascu.
[ ikac2000 @ 02.03.2018. 18:58 ] @
Ne traze ni u DE.
[ bananaphone @ 10.03.2018. 07:24 ] @
Za ljude koji sanjaju o zivotu u centru Amsterdama: https://app.frame.io/r/2b50664...92-2498-42a2-a908-8869c0e66d19
[ B3R1 @ 24.04.2018. 17:15 ] @
Za vecinu vas koji tek dolazite u Holandiju kao highly skilled migranti - malcice losa vest "30% regeling" ce od naredne godine trajati svega 5 godina (umesto dosadasnjih 8):

https://www.iamexpat.nl/expat-...-netherlands-be-shortened-2019
[ srbaja @ 25.04.2018. 00:13 ] @
Nije samo za one koji tek dolaze:
"This change will apply to both newcomers applying for the ruling and those already receiving the tax advantage."
[ bananaphone @ 25.04.2018. 06:25 ] @
Pa odnosi se na postojece, ali postojeci su toga jako jako svesni, place pola zaposlenih u mojoj firmi :D

Preko toga ovo jos nije usvojeno, 99% ce biti usvojeno, ali je pitanje da li ce biti neki amandman, koji ce da mozda izuzme postojece, posto se stvorio veliki pritisak...

Ljudi koji tek planiraju da dodju i misle da ce 8 godina imati povlastice, nek razmisle jos jednom...
[ Vladimir_sdk @ 02.06.2018. 12:05 ] @
Bananaphone mozes li mi proveriti informaciju hoce li Holandija 01. jula ukinuti radne dozvole za gradjane za hrvatskim pasosem.

[Ovu poruku je menjao Vladimir_sdk dana 03.06.2018. u 19:08 GMT+1]
[ bananaphone @ 09.06.2018. 16:35 ] @
Citat:
Vladimir_sdk: Bananaphone mozes li mi proveriti informaciju hoce li Holandija 01. jula ukinuti radne dozvole za gradjane za hrvatskim pasosem.

[Ovu poruku je menjao Vladimir_sdk dana 03.06.2018. u 19:08 GMT+1]


Evo sad videh poruku, a vest su pustili jucer: https://nos.nl/artikel/2235638...ale-werkvergunning-welkom.html

Od 01 Jula ne treba radna dozvola :)

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 09.06.2018. u 18:39 GMT+1]
[ Vladimir_sdk @ 09.06.2018. 18:52 ] @
Hvala ti na odgovoru!
[ bananaphone @ 09.06.2018. 18:57 ] @
Citat:
Vladimir_sdk: Hvala ti na odgovoru!


Nista - nek ti je sa srecom :)
[ Vladimir_sdk @ 11.02.2019. 23:21 ] @
Bio 2 meseca u Nemackoj pa zatim 2 u Holandiji. U Holandiji sa engleskim jezikom se mozete provuci i raditi ali u Nemackoj ni govora. Zato mi je Holandija legla bolje heh.. Sta reci.. uredjena drzava, putevi asfalt fenomenalni. Vozovi prva liga. Odmah ko dodje tamo vadjenje BSN broja i racun u banci. domace sim.. Licno ING banku preporucujem ako bolje baratate eng nego holandskim.. Sve u svemu i tamo ima azdaja kao u Nemackoj, tih agencija, posrednika.. uzimaju vam `leba iz usta. Dakle.. ucite jezik ako zelite da uspete i da njih zaobidjete... Plata na svakih sedam dana, o jeaa.. dan ranije lista na email, sutradan na racun banke.. Za razliku od Nemacke koja zima trecinu od bruto, holandjani daleko manje. Hrana je skuplja nego u Nemackoj.. Vreme skoro uvek tmurno i kisovito.. Nemacka bolja za porodicu, Holandija ne.. To je neki moj utisak za to kratko vreme..
[ Levitacija @ 03.03.2019. 13:28 ] @
Ko moze i zeli neka nam pomogne sa savetima, smernicama.
Muz je dobio posao u Holandiji. Probni period mu je tri meseca i ima ugovor na godinu dana. Da li neko zna kada najpre zena i deca mogu da mu se pridruze? Da li je prepreka trajanje ugovora ili ta stavka mora da se promeni da bismo mi sto pre otisli?
Vrtići - kako moze da ih priuste porodice sa srednjim primanjima ako su toliko skupi? Kolika je pomoc drzave i sta treba da se ispuni od uslova da bi je neko dobio?
Da li neko ima preporuku za dobar sajt za kupovinu namestaja/tehnike? Trenutno uporedjujemo cene. Hvala unapred.
[ bananaphone @ 18.03.2019. 22:00 ] @
@Levitacija - pa pitanje je na koju vizu dolazi da radi u NL?

Za vrtice postoji nekakav povrat poreza, ali oba supruznika moraju da studiraju, idu na tecaj jezika ili da rade. Postoi subvencija grada za podskolsko, gde grad pokriva deo sati u pretskolskom, ali to je od godine do godine i od grada do grada.

ikea.nl - odlican sajt - imaju razni namestaj :)
[ pero_brzi @ 24.04.2019. 14:39 ] @
Zdravo ljudi, u vezi ove taxe sto ste naveli https://www.iamexpat.nl/ , koliko sam razumeo ovo pravilo ako vas ubace u high skilled migrante, vasa bruto plata je prvih 30% oslobodjena poreza...porez se placa na platu od 1000 na 700
(300 ide bez prvih nekoliko godina )
Zanima me jesu li porezi u Holandiji u procentima ili ima neki deo koji se ne oporezuje i bez ovog pravila.

Pitanje- Na osnovu cega vas ubacuju u tu grupu .. i kako je u drugim drzavama Nemacka/ Austrija /Switcerland

da li ovo pravilo vazi iza gradjane Eu , pitam vas posebno sto imate hrvatska dokumenta.
[ Vladimir_sdk @ 03.05.2019. 22:41 ] @
Zna li neko do kad je rok za povrat poreza za 2018 i znate li za neku agenciju koja to radi..
[ B3R1 @ 08.05.2019. 09:48 ] @
Citat:
pero_brzi:
Zdravo ljudi, u vezi ove taxe sto ste naveli https://www.iamexpat.nl/ , koliko sam razumeo ovo pravilo ako vas ubace u high skilled migrante, vasa bruto plata je prvih 30% oslobodjena poreza...porez se placa na platu od 1000 na 700

Tako je uglavnom. Ali imaj u vidu da status "high skill" migranta (kennismigrant) nema veze sa pomenutom poreskom olaksicom, jer o tome odlucuju dve nezavisne drzavne sluzbe. O tvom boravku odlucuje IND, koji je u nadleznosti Ministarstva pravde. Za poreze, carine, takse i sve ostale slicne drzavne namete zaduzen je Belastingdienst, koji je pod Ministrastvom finansija. U vecini slucajeva high skill migrantu se daje tih 30% popusta, ali ponekad te i odbiju iz samo njima znanih razloga. U svakom slucaju, ta olaksica traje svega 5 godina i nema sanse da to produzis (od 2018, ranije je trajala 8, jos ranije 10 ... sve lepe stvari ovde polako nestaju).
Citat:
Zanima me jesu li porezi u Holandiji u procentima ili ima neki deo koji se ne oporezuje i bez ovog pravila.

Progresivna skala. Godisnji prihod se sabere, pa na prvih 20384 evra stopa je 18.75%, na sledecih 15000 evra stopa je 20.20% itd. Kada na Guglu ukucas "belasting schijven 2019" (bez navodnika!) dobices lepu tabelu. A imas to i na sajtu koji si naveo imas clanak o tome, pa procitaj.
Citat:
Pitanje- Na osnovu cega vas ubacuju u tu grupu

Status kennismigranta sredjuje poslodavac. Firme koje zele da uvoze inostrane strucnjake koristeci "kennismigranten" program potpisuju ugovor o tome sa IND i time sticu pravo da uvezu ljude po ubrzanoj proceduri. Svi ostali moraju da koriste regularan proces - najpre da traze strucnjake lokalno, pa ako im se niko ne javi da traze unutar EU, pa unutar EEA, pa tek onda mogu da zaposle nekog izvan EU/EEA. Znaci, nisu sve firme u tom programu, ali vecina onih velikih jeste. Takodje, da bi dobio taj status firma mora da ti da dovoljnu platu, trenutni minimum je 4500 evra bruto (oko 3000 neto).
Citat:
.. i kako je u drugim drzavama Nemacka/ Austrija /Switcerland

Nemam pojma. Ustvari, znam da Nemacka ima nesto slicno sto se zove "blue card". Austrija bi trebalo da ima to isto, samo znam da je tamo bas tesko jer su puni imigranata, a mala su zemlja. Svajcarska je posebna prica, oni imaju kvote cak i za EU drzavljane, do njihovih papira je tesko doci.
Citat:
da li ovo pravilo vazi iza gradjane Eu , pitam vas posebno sto imate hrvatska dokumenta.

EU drzavljanin u Holandiji (osim Holandjana, naravno) moze takodje da dobije 30% popust. Znam Grke koji to imaju.
[ bananaphone @ 08.05.2019. 19:47 ] @
Mogu i Holandjani ako su ziveli dug period van NL da dobiju 30%

Detalji o rullingu:

https://www.iamsterdam.com/en/...ling/30-percent-ruling-indepth


Bruto - neto kalkulator za NL, ima opciju da selektujes 30%, pa mozes da vidis koliko se on odrazava na neto platu:

https://thetax.nl
[ bananaphone @ 08.05.2019. 19:50 ] @
Citat:
Vladimir_sdk:
Zna li neko do kad je rok za povrat poreza za 2018 i znate li za neku agenciju koja to radi..


30. April, ja mislim, a popunjavamo sami, tako da ne mogu da ti pomognem za agenciju.
[ Vladimir_sdk @ 18.05.2019. 22:48 ] @
Posle tog roka ne postoji mogucnost povrata? Jer citao sam negde da se moze unazad 5 godina to uraditi.
[ bananaphone @ 19.05.2019. 07:39 ] @
Citat:
Vladimir_sdk: Posle tog roka ne postoji mogucnost povrata? Jer citao sam negde da se moze unazad 5 godina to uraditi.


Pa kako ne, mogu i oni tebe da naguze za porez unazad 5g, kazu pogresno smo izracunali 2016-tu godinu, treba da nam vratis 2000e . Takodjer i ti mozes da skontas da si nesto pogresno popunio pre 2 godine i da treba da ti vrate dodatne pare, i mozes da ponovo radis porez.

Satro bi trebao da platis neki penal zato sto kasnis, ali bar iz mog iskustva, najveci problem je sto ti ne vrate lovu do roka do kog su oni obavezni ako podneses porez do roka, nego ti vrate par meseci kasnije...

Pazi ovo je iskustvo jednog coveka, tako da uvek uzmi sa dozom rezerve, i kao sto rekoh pozovi ih telefonom, pre nisu hteli da pricaju na engleskom (bila je neka fora, kao nije native jezik pa ako ih pogresno razumes, mogu da snose posledice), sad nema nikakvih problema. Uglavnom su opusteni i ljubazni.

Sa druge strane ako prvi put radis porez, mozda mozes i agenciju da angazujes, ne bi trebalo previse da te izadje, ali bi bilo dobro da sedis pored tog ko popunjava, cisto da sledeci put mozes sam da uradis.
[ Vladimir_sdk @ 24.05.2019. 11:54 ] @
I nece previse izaci 50-ak eura.. Nego u Srbiji se mora uloziti u dokumente za min.finansija, papirologija oko 20 eura, prevodi jos toliko. Kad se sve sabere ostace nesto i meni valjda. Nego mozete li mi kazati da li se sve sto se radi u Eu pise u radni staz? I gde se to moze proveriti je li upisano..
[ bananaphone @ 24.05.2019. 17:16 ] @
Trebao bi da mozes da se ulogujes na ovaj site: https://www.mijnpensioenoverzicht.nl/ za NL. Tu bi trebalo da se vidi i SVB i privatni penzioni fondovi.
[ barkley @ 23.09.2019. 10:53 ] @
Poštovani, nisam pisao do sada, ali ajde da se "uključim"... Imam jedno pitanje pa ako neko može neka odgovori...
Imam 40 godina, završio sam DIF, i plus sam košarkaški trener, radim sa decom dugi niz godina. Postoji li neka šansa za preselenje, neka nostrifikacija diplome ili šta god drugo? Engleskim jezikom se služim dobro,holandski nula bodova. Imam baš blisku rodbinu koja tamo živi preko 50 godina, tako da mi smeštaj ne bi bio problem. Kolike su šanse i da li uopšte postoje za rad u nekim školama ili klubovima?
Hvala unapred
[ bananaphone @ 24.09.2019. 12:07 ] @
Ja sam iz potpuno druge price pa ne mogu da ti kazem nista iz prve ruke.
Ovde je generalno manjak profesora u skolama, ne znam da li se to odnosi na profesore fizickog, ali da bi radio u skoli, moras da znas jezik. Ne vidim kako bi mogao da radis u lokalnoj skoli a da te deca ne razumeju.
Jedina opcija je mozda neka internacionalna skola, ali i tu se podrazumeva da govoris engleski na jako visokom nivou - evo mozes da pogledas sta traze i koju platu nude ovde:

http://www.werkenbijespritscho...imary-school-teacher-aics.html

Ali i tada bi morao biti u NL sa validnim boravkom, jer tesko da ce skola da finansira tvoju radnu i boravisnu dozvolu, ako nisi EU gradjanin... BTW plate su bruto, tj, u njihovom oglasu nude platu koja krece od ±2050e neto mesecno, a sa tom lovom je jako jako tesko pregurati mesec u Amsterdamu, tesko da bi mogao i stan da iznajmis, verovatno bi morao da delis stan sa nekim ili da rentas sobu.
[ bettyboop2006 @ 19.07.2020. 11:10 ] @
Pozdrav, isčitala sam celu temu ali nisam našla ono što me zanima. Naime, suprug, ćerkica i ja planiramo selidbu u Holandiju, gde će on na univerzitetu Delft da nastavi školovanje. Treba da počnem da tražim stan, pa ne znam odakle da krenem. Koji kraj bi mi preporučili da je za porodičan život i da nije mnogo skupa kirija, ne mora biti u neposrednoj blizini Delfta, pošto smo čuli da je tamo teško naći povoljan stan. Mi smo gledali na mapi, Šidan nam odgovara po lokaciji, ali ne znamo da li je bezbedan, kolike su kirije, kakvi su vrtići, itd...Da li ja mogu iz srbije da kontaktiram agencije za nekretnine za traženje stana ili moram lično? Imate li preporuku za neku agenciju iz te oblasti?
Hvala unapred na svim informacijama....
[ član @ 20.07.2020. 06:19 ] @
nisam nikada trazio stan u Holandiji, ali mislim da online nema sanse da iznajmis stan. da se raspitujes mozes svakako, i kod agencija i kod vlasnika, ali bez licnog razgovora sa vlasnikom… tesko ces ti neko iznajmiti stan. pored toga, ono za sta ce vas svako sigurno prvo pitati su dokazi o finansijama. ako se radi o nekim placenim studijama tvog muza, onda ce vam svakako traziti ugovor na uvid.
iz Srbije mozete da nadjete stan preko airbnb da imate gde da odeter dok trazite stan.
mislim da je svakako bolje da ode prvo samo tvoj muz, nadje stan, sve tamo sredi, pa onda da dodjete ti i dete.
[ srbaja @ 20.07.2020. 11:31 ] @
Slazem se sa clanom, takva su i moja iskustva. Stan cete tesko iznajmiti ne daljinu, treba vam BSN broj, bankovni racun i (najcesce) ugovor iz koga se vide prihodi. Mi smo bili u jeftinom hotelu tri nedelje dok nismo nasli stan (ali sa malim detetom to verovatno nije bas zgodno resenje). Takodje racunajte da je uobicajen depozit u visini jedne ili dve mesecne kirije. Za cene mozete da vidite ovde, pregledno je: https://www.pararius.com/apart...44&center=4.36251,51.99606
Imajte u vidu da ako je nesto pooljnije od ostalih ponuda, obizno postoji razlog za to. Takodje, javni prevoz moze da bude dosta skup (ako firma ne placa), (a po zabacenim mestima gde nema voza busevi mogu da bude ne bas cesti) pa imajte i to u vidu, google maps moze da vam da vrlo dobru procenu vremena putovanja javnim prevozom izmedju dve tacke.
[ bananaphone @ 26.07.2020. 08:01 ] @
Citat:
bettyboop2006:
Pozdrav, isčitala sam celu temu ali nisam našla ono što me zanima. Naime, suprug, ćerkica i ja planiramo selidbu u Holandiju, gde će on na univerzitetu Delft da nastavi školovanje. Treba da počnem da tražim stan, pa ne znam odakle da krenem. Koji kraj bi mi preporučili da je za porodičan život i da nije mnogo skupa kirija, ne mora biti u neposrednoj blizini Delfta, pošto smo čuli da je tamo teško naći povoljan stan. Mi smo gledali na mapi, Šidan nam odgovara po lokaciji, ali ne znamo da li je bezbedan, kolike su kirije, kakvi su vrtići, itd...Da li ja mogu iz srbije da kontaktiram agencije za nekretnine za traženje stana ili moram lično? Imate li preporuku za neku agenciju iz te oblasti?
Hvala unapred na svim informacijama....


Nemam nikakva iskustva sa Delf-tom, ali ako ste ograniceni budzetom, pored vec recenog, mozda mozete razmisliti o renti stana od korporacije. Obicno su to veci stanovi, sa pristojnom cenom, ali bez namestaja, a vrlo cesto bez poda, koji morate sami instalirati. Na period do godinu dana - po meni se ne ispalti zezati, ali na duze periode se itekako isplati.

https://ikwilhuren.nu/huurwoningen/delft

Malo je veca zavrzlama sa korporacijom da dobijete takav stan, ali ako pratite njihova uputstva i budete dovoljno dosadni, mislim da cete uspeti. Naravno kad dobijete BSN, ugovor, racun u banci i ostalo sto vam je potrebno da bi iznajmili stan.


[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 26.07.2020. u 10:25 GMT+1]
[ član @ 27.07.2020. 07:09 ] @
Citat:
bananaphone: Nemam nikakva iskustva sa Delf-tom, ali ako ste ograniceni budzetom, pored vec recenog, mozda mozete razmisliti o renti stana od korporacije. Obicno su to veci stanovi, sa pristojnom cenom, ali bez namestaja, a vrlo cesto bez poda, koji morate sami instalirati. Na period do godinu dana - po meni se ne ispalti zezati, ali na duze periode se itekako isplati.

to neki socijalni stanovi?
[ bananaphone @ 27.07.2020. 07:45 ] @
Citat:
član: to neki socijalni stanovi?


Ne, mada je slican koncept. U NL, postoje velike korporacije koje poseduju gomilu stanova (u velikim gradovima, vecina stanova koji se rentaju su u vlasnistvu korporacija). Deo tih stanova su socijalni stanovi, drugi deo je na slobodnom trzistu, pricamo o ovim drugim. Generalno, ti stanovi i ako su na slobodnom trzistu su malo komplikovaniji za iznajmljivanje, mozda moras da cekas da se stan oslobodi, malo su neprakticiniji - posto moras da resavas i namestaj a cesto i pod, ali imaju i svojih prednosti. Cena je cesto dosta povoljnija, i dugorocno se itekako isplate, nemas "gazdu", relativno su dobro odrzavani, i vrlo cesto agencijska provizija je mala - odnosno samo administrativni trosak, cesto i ne ostavljas depozit.
[ B3R1 @ 28.07.2020. 12:20 ] @
Da ne filozofiramo previse - kratko i jasno:
https://www.delft.nl/en/housing/

Sve vam je objasnjeno i sazvakano, na engleskom, pa procitajte i proucite.
[ filip3ff @ 10.08.2020. 23:20 ] @
Imam neke prijatelje u Amsterdamu, i po njihovoj priči i po onome što sam video, oduševljen sam! Definitivno, prvo bih tamo!
[ Ivan Dimkovic @ 17.02.2024. 19:08 ] @
Da malo osvezim iskustva, ovog puta za foundere... posto sam skoro otvorio firmu (tj. holding + operacije) u NL...

Iako mora da se poseti notar, sve ostalo se zavrsava online - notar moze da uradi i registraciju u privrednoj komori (ekvivalent APR-u u Srbiji). Osnivacki kapital moze biti i 1 EUR, nema minimuma kao npr. sto je bilo u DE 50K.

Posle toga je sve lako - bankovni racuni za firme se otvaraju preko mobilnog kod bunq-a npr (paznja: za firmine racune, pogotovu ako je u pitanju holding, provere hoce da traju od nekoliko dana do par nedelja), a i racunovodje rade preko WhatsApp-a :-)

Jedina specificnost NL je sto za drustvo sa ogranicenom odgovornoscu (BV) direktor mora biti placen bar razumnu platu (trenutno min. 56K EUR godisnje) kako bi se sprecilo da se sav profit izvuce kroz dividende a direktor plati 1 EUR i izbegne socijalna/itd. izdavanja.

Rezim oporezivanja deluje 'opusteno' u smislu da su razumni rokovi + u BV je moguce preneti/zapoceti 30% ruling (oslobodjenje poreza). Doduse ove godine su postavili maksimume za 30% ruling iznad kojih vise ne aplicira.

Sve u svemu, NL je prilicno dobra tu, pogotovu dok ljude kaci 30% ruling... posle toga, porez jeste vrlo visok (top bracket je 49%) za one koji imaju samo mogucnost da budu placeni kao zaposleni (plata). Ali, sa druge strane, kvalitet zivota je vrlo visok i nadasve je prijatnije za zivot (bar meni) od npr. DE, sa mnogo vise stvari za radjenje van posla.