[ agasoft @ 17.05.2017. 09:09 ] @
Imam laptop Acer Aspire Travelmate 5735, kupljen još davnog novembra 2011.
U poslednje vreme služio je kao treći računar, za neke sitne potrebice.
Od pre nekoliko dana, primetio sam da se isključuje nasumično, nakon jako kratkog vremena i rada, tipa 15 minuta.
Procesor je Intel P7350. Aida64 kaže da temperatura dostiže 104C, a na 105 se isključuje. Takođe kaže da throttling dostiže 100%. Ove vrednosti nastaju iz čistog stanja mirovanja, ne radim ništa. Po uključenju, temperatura dostigne 65-70C već posle 5 minuta. Ventilatori se čuju, rade, ali kao da ne rade. Znam da ništa ne može napamet, ali me zanima neko vaše uopšteno mišljenje. Da li su mu dani odbrojani ili treba da se posvetim nekom čišćenju, s obzirom na to da već ima 5 ipo godina i da je stvarno od toga bar 4 ipo radio aktivno. Možda bih mogao da izvučem još neku godinu sa njim.
[ Ivan Dimkovic @ 17.05.2017. 09:49 ] @
Ocisti kontaktnu povrsinu izmedju procesora, cipseta itd. i hladnjaka, stavi novu termalnu pastu i ocisti ventilator(e).

Kada vracas hladnjak nazad proveri dobro da je dobar kontakt sa procesorom.
[ Miroslav Cvejić @ 17.05.2017. 09:52 ] @
Da li je ikad čišćen iznutra?

Skoro sigurno se zapušio hladnjak (rebra puna prašine) i velike su šanse da je heatpipe odradio svoje (ovako se ponaša kada naprsne i ispari tečnost iz njega).

Ili opet, postoji rizik da je sam hladnjak spao sa procesora.

Otvori, pogledaj ili ako nisi vičan nosi u servis.
[ agasoft @ 17.05.2017. 10:04 ] @
Ne, nije nikad otvaran.
Pogledaću svakako. Desk sam otvarao puno puta, a laptop, za sve postoji
prvi put. Ako ništa, nosim na servis. I ja sam mislio nešto slično da je
u pitanju al reko bolje da pitam pre nego se upustim u neki rad.
[ Ivan Dimkovic @ 17.05.2017. 11:44 ] @
Najverovatnije je neki problem na rashladnom sistemu, na to ukazuje polako dostizanje max. dozvoljene temperature (105C).

Sto znaci da moze relativno jednostavno da se popravi. Ako je laptop padao i sl. moze da se desi da je hladnjak spao, nekad je i sama termalna pasta jadno nanesena. A moze biti i da je, sto Miroslav pomenu, heatpipe otisao ili se samo hladnjak napunio prasine.

Sve u svemu, najverovatnije problem mozes resiti u najboljem slucaju ciscenjem i re-apliciranjem termalne paste, u najgorem zamenom hladnjaka.