[ okraz @ 18.06.2017. 18:51 ] @
Imam maticnu plocu asus P5VD2-X koja je testirana i htio bi napraviti jednu prosjecnu konfiguraciju.
Trazio sam uputstvo za ovu plocu a u dilemi sam u vezi izbora tipa HDD.
Imam nekoliko hdd tipa IDE ali nisam siguran kako ih povezati na ovu maticnu.
Koliko vidim i ono sto sam nasao o ovoj ploci ,izgleda da je ona primarno namijenjena za SATA hdd.
Molim pojasnjenje ?
[ calexx @ 18.06.2017. 19:00 ] @
Koliko vidim, ova ploča ima dva IDE konektora, osim ako ne postoje razne verzije. Da li ta tvoja ploča ima IDE konektore?
[ tuxserbia @ 18.06.2017. 23:22 ] @
Ko što reče Slavoljub, imaš dva IDE konektora i tri ( plus jedan spoljni ) SATA. Plavi konektor je pod kontrolom osnovnog sistemskog čipa, VT8237A, a onaj crni, pod 90 stepeni pod kontrolom JMicron čipa. On kontroliše i dva SATA konektora, onaj blizu procesora, kao i onaj spoljni, sa zadnje strane. Prva dva SATA konektora, blizu onim IDE, su pod kontrolom sistema.

Sve u svemu, može komotno četiri IDE diskova ( plus 3+1 SATA ), ja lično bih išao prvo na plavi. Mnogo sam sumnjičav kad su u pitanju ti dodatni kontroleri. :-)
[ Zlatni_bg @ 19.06.2017. 02:11 ] @
Ja bih prvo preispitao isplativost sredjivanja ovoga :) Osim ako se nemaju i ostali delovi, DDR2, CPU...
[ okraz @ 19.06.2017. 05:07 ] @
Moja maticna je,nazalost,malo siromasnjia.
Ima samo dva IDE konektora ...plavi i crni.
Takodje ima dva SATA konektora
Pored crnog pise flopi...stara verzija
Znaci hdd i dvd cd rom????
Nije nesto ali pored HDD imam napojnu ,IDE hard disk,DDR 2 cetiri komada..
Ostalo je samo da li Dvd rom mogu spojiti na crni konektor?
Hvala na sugestijam svima.....nista bez ELITsecuriti!!!

Ostaje samo pitanje graficke i pricesora pa moli savjet.

[Ovu poruku je menjao okraz dana 19.06.2017. u 06:23 GMT+1]
[ gilopile @ 19.06.2017. 05:33 ] @
WD1600AAJS 160GB - uzmes i to je to.
ATA ni ne razmatraj.

Steta sto ploca ne podrzava malo jace C2D procesore FSB 1333.

C2D E6600 uzmes i 2x2GB RAM i super komp.
HD 5450... 6570, 6770 i sl. 5770, 5750...Ako ne treba da radi nista graficki zahtevno, uzmes sta god nadjes, samo da je minimum Dx9c i PCI-e slot kartica i gotovo.
Win7 home premium i caos :)





[Ovu poruku je menjao gilopile dana 19.06.2017. u 06:51 GMT+1]
[ okraz @ 19.06.2017. 06:00 ] @
Ostalo je samo pitane graficke.
Imam GTA msi ali bi je zmijenio .
Ovu konfiguraciju koristicu primarno za rad u AUTO CADu

Hvala
[ ujillistd @ 21.06.2017. 10:22 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Ja bih prvo preispitao isplativost sredjivanja ovoga Osim ako se nemaju i ostali delovi, DDR2, CPU...


Moram i ja da se složim sa ovim... pošto ti nedostaju procesor i grafika, mislim da ti je mnogo pametnije da negde uzmeš kompletnu staru konfiguraciju za male pare, a da je ipak koliko toliko novijeg datuma.

Ne znam odakle si, ali na KP-u mogu da se pronađu prilično jeftine konfiguracije koje su daleko bolja ponuda od ove (novija memorija, brzi sata hdd, procesor...).

Pored toga što je u startu brža, biće ti i mnogo lakše da zameniš neki deo ukoliko ti crkne. Sa ovim što imaš ćeš to vrlo teško
[ ademare @ 21.06.2017. 12:01 ] @
Ima ovde dosta za i protiv .

Prvo protiv bi bila VIA , na toj ploci su njeni zadnji trzaji , da je valjalo to sto prave , pravili bi i kasnije nego niko to nije hteo da kupi u dovoljnoj kolicini ! Stari ATA diskovi samo ako se ostaje na XP-u ! Za win7 samo SATA !

Krpiti ovako stari kompjuter nije jeftino , zato trgovci polovnih kompjutera , prvo pokusaju da prodaju komplet po nekoj za njih dobroj ceni, a kako je to nije lako , rasture ga u delove , pa na kraju cesto zarade i vise nego za komplet !

Na KP i slicnim mestima Relativno jeftini su Stari Brendirani kompjuteri , koji se kupuju na Kilo na Nemackim i slicnim Otpadima ! U sustini nema tu nista lose ako kompjuter radi , vec je tu problem sto ti Brendirani iz tog perioda nisu zamisljeni da se na njima bilo sta menja , dodaje itd . Vec da radi tako kako jeste , a mahom se prodaju Office konfiguracije . Pa imamo Nestandardne maticne ploce , nestandardna , mala napajanja , Nestandarna kucista itd.

Ovi klasicni Sklapani Kinezi , ja volim da ih nazovem Sklepani , na oglasima nisu ni malo jeftini ! Znatno su skuplji od ovih Brendiranih , ili ako imaju neku povoljnu cenu , racunajte da imaju skrivenih mana, i da ne rade kako treba !
[ okraz @ 21.06.2017. 14:55 ] @
Znam da ne vrijedi puno ulagati ali imam jkuciste,napojnu,hdd ,ram memorije i jedino ce graficka kartica je upitna.
Imam jednu iz serije gta 8500 ali nesto mi gta ne stima.
Trazim neku graficku sa bar giga memorije ?
Radi pc i sa ovom ali?
Volio bi da neko predlozi nesto jace a da nije preskupo
Gilopile je dao predlog ali nisam je nasao u BIJELJINI.?
HVALA NA SUGESTIJAMA
[ ademare @ 21.06.2017. 19:09 ] @
A sad kapiram , kartica koju imas je 8500 GT . Nema GTA je skracenica za igru . Nije losa ta kartica ako je GT , one GS nisu bas ni za sta , GT je solidna .

KOd nas su graficke bas precenjene , a ti verovatno moras da vodis racuna o nekoj koja nema veliku potrosnju, zbog napajanja, da ne ispadne da moras da kupujes i novo napajanje !

Ako ti je 8500 GT slaba , pokusaj sa jednom generacijom vise . Znaci 9500 GT , sa 9400 GT ne bi osetio veliki napredak . Obe trose oko 50 wati , pa napajanje to sto imas verovatno izdrzalo , ali cene su jake !
[ Zlatni_bg @ 21.06.2017. 23:52 ] @
Rode moj, upitno je tu dosta stvari. I brzina samog procesora koji ces naci, i nacin na koji ce to sve zajedno funkcionisati. Dosta iskustva sam imao sa starim konfiguracijama tokom godina, donosili su mi ljudi sve i svasta u stilu "evo ti, nama ne treba" i "opipao" sam razne procesore i graficke, video sta valja, sta ne valja za danasnje koriscenje. Iskreno, za neki normalan i opusten rad, bez dual-core intela poput neke i3 ili pentiuma sa HT-om ne bih koristio, sto se AMDa tice, nista ispod quad-corea na bar 2GHz, poput 5350 procesora. Veruj mi druze, i to sve da proradi, a verujem da hoce, nisi ovde dosao da nista ne uradis, upitno je i dalje koliko ces biti zadovoljan. Vreme i nove aplikacije su zgazile stare konfiguracije. Danas na nekim starijim racunarima, poput lap topa koji trenutno koristim zbog 17" 4:3 ekrana sa T4400 procesorom, ni stvari poput fejsbuka normalno ne mogu da se otvore.

Ja bih ti iskreno, iz iskustva, savetovao da to prodas, i ako bas nemas novca, pokusas da skupis za neku AM1 konfiguraciju. Sebi sam ih sklopio par za serverske potrebe i rade perfektno, imaju integrisanu grafiku sasvim zadovoljavajuceg kvaliteta - R3 grafika (pogotovu ako su igre na 720p rez), mozes maticnu i procesor da nadjes za ispod 8 hiljada. Uzmes jedan stik najjeftinijeg DDR3 rama koji mozes da nadjes, neki HDD/SSD sta god uspes ili konverter SATA->IDE i stavis svoj disk i miran si. Napajanje imas, sve imas.
[ Zlatni_bg @ 21.06.2017. 23:54 ] @
I da, integrisana R3 grafika u 5350 procesoru, kida sve te stare zasebne grafike koje traze i dodatan 6 ili 6+2 pin sa napajanja. Igrao sam na TVu neko vreme (jer mi je jedna konf sa 5350 prikacena na televizor) world of tanks, warthunder i slicne igrice u dnevnoj sobi, i uspevao da izvucem 60FPS iz istih. Da ne pricam o tome da je potrosnja iz uticnice kada radis obicne stvari poput web browsinga ~20W a kada igras igrice max 35-40W.
[ ujillistd @ 22.06.2017. 09:23 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Rode moj, upitno je tu dosta stvari. I brzina samog procesora koji ces naci, i nacin na koji ce to sve zajedno funkcionisati. Dosta iskustva sam imao sa starim konfiguracijama tokom godina, donosili su mi ljudi sve i svasta u stilu "evo ti, nama ne treba" i "opipao" sam razne procesore i graficke, video sta valja, sta ne valja za danasnje koriscenje. Iskreno, za neki normalan i opusten rad, bez dual-core intela poput neke i3 ili pentiuma sa HT-om ne bih koristio, sto se AMDa tice, nista ispod quad-corea na bar 2GHz, poput 5350 procesora. Veruj mi druze, i to sve da proradi, a verujem da hoce, nisi ovde dosao da nista ne uradis, upitno je i dalje koliko ces biti zadovoljan. Vreme i nove aplikacije su zgazile stare konfiguracije. Danas na nekim starijim racunarima, poput lap topa koji trenutno koristim zbog 17" 4:3 ekrana sa T4400 procesorom, ni stvari poput fejsbuka normalno ne mogu da se otvore.

Ja bih ti iskreno, iz iskustva, savetovao da to prodas, i ako bas nemas novca, pokusas da skupis za neku AM1 konfiguraciju. Sebi sam ih sklopio par za serverske potrebe i rade perfektno, imaju integrisanu grafiku sasvim zadovoljavajuceg kvaliteta - R3 grafika (pogotovu ako su igre na 720p rez), mozes maticnu i procesor da nadjes za ispod 8 hiljada. Uzmes jedan stik najjeftinijeg DDR3 rama koji mozes da nadjes, neki HDD/SSD sta god uspes ili konverter SATA->IDE i stavis svoj disk i miran si. Napajanje imas, sve imas.


Ovo ti je i moj predlog... sa time što imaš ćeš teško moći nešto ljudski da uradiš, a za malo više para možeš da nabaviš dosta bolju konfiguraciju i da ne razmišljaš.