[ fromtimetotime @ 28.06.2017. 23:44 ] @
Pre svega veliki pozdrav za ceo community :)

Imam sledeci problem sa paypal servisom pa me zanimaju vasa iskustva sa slicnim problemom i naravno predlozi za resenje istog.

Radi se o gaming accountu (virtual goods) koji sam prodao regularno na ebayu (posle sam saznao da ne podrzavaju prodaju virtuelnih stvari tog tipa, iako slicnih oglasa ima veliki broj) kupac je potvrdio u porukama da je sve ok kako je i navedeno u oglasu, platio uredno i to je to. Medjutim 2 dana posle paypal zadrzava sredstva na nalogu (nekih 7 eura) i trazi da izmirim negativni balans, -41eur posto sam uradio withdraw na moju internet karticu. Slucaj je na cekanju ali po svemu sto sam procitao na internetu, paypal uvek presudjuje u korist kupca, pogotovu za digital goods, u tom slucaju kupwc dobija refund, ja ostajem bez itema, win win za njega. Procitao sam iskustva ljudi koji su bili prevareni na isti nacin i za freelance usluge, gde kupac posle par nedelja trazi pare nazad i zloupotrebljava buyer protection program, i naravno u 99% dobija i pare i proizvod.

E sad, moje pitanje je sta ce se desiti ako odlucim da ne uplatim taj negativni balans i vratim pare? Jasno mi je da je moja greska i da sam trebao da budem pazljiviji, ali eto nisam znao za taj vid prevare od strane kupaca i naseo sam. Sta je najgore sto moze da se desi? U pitanju je 41 euro, koji odbijam da vratim na pp jer sa moje strane isporucio sam sve sto je dogovoreno. Mogu li sudski da me terete ili ce samo suspendovati account i ukinuti mi mogucnost da koristim paypal u buducnosti? (posle ovoga ga ne bih koristio nikad vise). Procitao sam da salju neke collectors debts da naplate i slicno lol. Jel imao neko slican problem? Hvala unapred!!!
[ ademare @ 29.06.2017. 10:25 ] @
Ovo sto ti pises je u suprotnosti sa pravilima !

Znaci ne da PP i Ebay, bivsi vlasnik PP, ne dozvoljavaju ovakve prodaje, da ne dozvoljavaju , ne bi se to ni prodavalo na Ebay-u , vec NE nude zastitu za te proizvode !

Znaci kada kupis nesto sto nije roba u Fizickom smislo , vec nesto Virtuelno PP te ne Stiti !!

Tako da se ovde desilo nesto drugo, posebno ako si prodao Amerikancu ! On se zalio svojoj banci , koja je jaca zastita , ali u USA ne ovde u Srbistanu , ovde banka nece sa tim da se bakce, bas je briga ko je tebe i zasto prevario ! USA Banka stornira uplatu i PP je u minusu.

Oni naravno ne zele da budu u minusu pa zaduzuju tebe , van Svojih pravila !

Druga stvar je da ti ne mogu nista ! Ja bar nisam cuo da je u Srbistanu PP nekog tuzio i slicno , i ne verujem da bi to radili za 40 EUR . Suvise je to sitna suma , da se pp vuce po sudovima .
[ Dexic @ 29.06.2017. 12:19 ] @
Nece tuziti ali mogu povuci ako je aktivna kartica i ima novca.
[ Java Beograd @ 29.06.2017. 13:09 ] @
Cifra nije velika, ali ovo je pravni problem. Zašto baš ti da nadrljaš ? Jel' te neko pitao nešto ? Otkud PP ideja da tebe zaduži, bez ikakve konsultacije ?

USA banka stornirala ? Super. Neka PP onda vidi sa tom USA bankom zašto je i kako stornirala. Ti si isporučio robu/uslugu/digitalni zapis i dobio svoje pare.

"De facto" i "De jure" - ti si ispunio svoje obaveze, i sa pravom zadržavaš svoje pare. Ako 'oće PP da te tuži - OK, neka te tuži. Neka dokaže da ti nisi ispunio svoje obaveze.




Mislim da oni dobro znaju šta se tu dešava, i ko koga vara. Ali povlađuju USA bankama na račun pojedinaca iz trećeg sveta. Ako im je to politika - super - neka onda snose posledice.


Realno, mislim da ti ne mogu ništa, povodom ovih 40 EUR. Ali ako hoćeš da i dalje posluješ sa PP, onda razmisli šta ti valja činiti

[ Ivan Dimkovic @ 29.06.2017. 13:20 ] @
Kada koristis PayPal kao prodavac ti prihvatas mogucnost da PayPal transakcija bude opozvana u slucaju da stvar koju nisi prodao ne podleze zastiti prodavca. To se moze desiti iz vise razloga, a jedan od njih je i da je kupac preko svoje banke opozvao transakciju karticom.

Ako PayPal opozove transakciju, oni skidaju pare sa tvog PayPal "racuna".

Ako nema dovoljno para, ides u "minus".

U principu, PayPal tu ima samo mogucnost da ceka da ti legnu neke druge pare, pa da prvo namire svoje; ili da ti salju racun i prete tuzbom sto je za ovu sumu besmisleno.

Sve i da imaju neku tvoju aktivnu karticu u bazi, PayPal ne moze da "povuce" pare koje im "dugujes" zato sto bi takva operacija bila tipican primer neautorizovane transakcije koja ne moze pozitivno da se zavrsi po PayPal kada bi to radili u velikom broju ne bi se dobro zavrsila ni po njihove troskove poslovanja sa karticarima :)

Sve u svemu, ovde je samo pitanje da li ce covek i dalje koristiti PayPal, te pare ce pre ili kasnije morati da plati PayPalu.

Ako nece, PayPal ce verovatno ostati u "minusu" sa njim.

Citat:

Mislim da oni dobro znaju šta se tu dešava, i ko koga vara. Ali povlađuju USA bankama na račun pojedinaca iz trećeg sveta. Ako im je to politika - super - neka onda snose posledice.


Bole njih i za USA banke i za pojedince iz prvog, drugog i treceg sveta.

Razlog zasto ovo izgleda kako izgleda je iz prostog razloga sto su banke (bilo koje) jace od paypala, a paypal je jaci od prodavaca (bilo kojeg). Tako ide i lanac ishrane, ako kupac opozove transakciju na kartici preko banke, Paypal moze da se cese, onda potrazuju pare od prodavca - i tu prodavac moze da se cese, osim ako im to nije poslednja transakcija na paypalu.
[ anon115774 @ 29.06.2017. 15:03 ] @
Citat:
fromtimetotime: (posle ovoga ga ne bih koristio nikad vise)


Zbog cega ako ti je jasno da je tvoja greska?

Citat:
ademare: Tako da se ovde desilo nesto drugo, posebno ako si prodao Amerikancu ! On se zalio svojoj banci , koja je jaca zastita , ali u USA ne ovde u Srbistanu , ovde banka nece sa tim da se bakce, bas je briga ko je tebe i zasto prevario ! USA Banka stornira uplatu i PP je u minusu.


Jeste, americka banka je odmah zvala ministra odbrane da zapreti kome treba ne bi li se storniralo.

Au bre, kol'ko ljudi fantaziraju i zive u holivudskim filmovima...
[ anon115774 @ 29.06.2017. 15:08 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:ako kupac opozove transakciju na kartici preko banke, Paypal moze da se cese


Jesi ti nekad video ovo svojim ocima da se desilo?

Dodje mali Perica u banku i kaze "ajde da mi opozovete ovu transakciju" i oni kazu "done".
[ Ivan Dimkovic @ 29.06.2017. 15:15 ] @
@Informer,

Da, video, svojim ocima - kao prodavac.

Kupac moze imati niz legitimnih razloga na osnovu kojih moze da opozove transakciju, ako su neki od tih razloga zadovoljeni.

Roba ne odgovara opisu, roba nije dostavljena, neautorizovana transakcija itd.

To ne znaci da svaki kupac moze opozvati transakciju, daleko od toga, ali neki mogu - i hoce.

Poenta je da ako kupac ima legitimne razloge za chargeback, kontaktira banku i banka mu odobri isti (dakle, uslovi zadovoljeni), Paypal ce skinuti pare prodavcu osim ako prodaja ne podleze i ne zadovoljava PayPal-ov "seller protection".

Ako para na PayPal "racunu" nema, PayPal ce zaracunati "minus" i sledeci put kad bude legla neka para na PayPal nalog, prvo ce se podmirivati minus.

Citat:

Dodje mali Perica u banku i kaze "ajde da mi opozovete ovu transakciju" i oni kazu "done".


Ne znam ko prica o tome, ja sigurno ne.

Ono o cemu ja pricam je kad kupac ima validan razlog za chargeback i isti mu prodje kod banke.

Paypal tu moze da se slika, ali ni oni nisu budale - pa ce te pare potraziti od prodavca.
[ anon115774 @ 29.06.2017. 16:33 ] @
Znaci, ovaj je otisao u svoju banku i rekao "ne svidja mi se to sto mi je ovaj prodao preko ebay-a" i oni su na osnovu cega tacno "stornirali" transakciju?
[ fromtimetotime @ 29.06.2017. 17:45 ] @
Prvo hvala svima koji su izdvojili vreme da daju odgovor i svoje misljenje vezano za moj problem.

Citat:
Informer:
Zbog cega ako ti je jasno da je tvoja greska?


To sto je moja greska sto nisam znao da ne podrzavaju prodaju "digital/virtual goods" ne znaci da nisam prevaren, i da kupac nije znao sta kupuje.
Po mom misljenju vrlo lagano staju na stranu kupca koji je ovde jasno zloupotrebio buyer protection program iako je dobio to sto je platio, i koji ce verovatno nastaviti to da radi i dalje. Nije neka cifra, ali jednostavno nije fer. Zbog toga sto ne vidim poentu istog ukoliko svaki drugi kupac moze da se hvata za taj buyer protection program i zahteva novac nazad. Znaci da je paypal jedino dobar ako ti prijatelji ili familija salju novac. Iz svega sto sam procitao na netu u ovih 2 dana, zakljucio sam da se radi masovan abuse tog njihovog BP programa od strane kupaca.


Citat:
Informer:
Jeste, americka banka je odmah zvala ministra odbrane da zapreti kome treba ne bi li se storniralo.
Au bre, kol'ko ljudi fantaziraju i zive u holivudskim filmovima...


Ne znam zasto se uopste ukljucujes u diskusiju ako nemas relevantne informacije vezane za temu, osim sto se podsmevas odgovorima ljudi
koji su imali licna iskustva sa ovakvim stvarima i znaju o cemu pricaju.

Citat:
Informer:
Znaci, ovaj je otisao u svoju banku i rekao "ne svidja mi se to sto mi je ovaj prodao preko ebay-a" i oni su na osnovu cega tacno "stornirali" transakciju?


Dal je otisao u banku ili je to uradio preko paypal servisa ne znam, ali razlog trazenja novca nazad je "neautorizovana transakcija" bas kao sto
je Ivan naveo da moze da bude razlog. I to je bilo dovoljno bez daljnih pitanja da paypal stavi HOLD na tu transakciju i meni ponudi opcije da uradim REFUND
ili da im posaljem tracking number koji naravno nemam jer se radi o virtuelnoj stvari koja nije slata postom na njegovu adresu. Konverzacija izmedju mene i kupca preko ebaya gde on potvrdjuje da je sve ok, i da je primio sve potrebne informacije, uopste nisu relevantan dokaz za njih, samim tim sto se radi o "digital goods".

[ Ivan Dimkovic @ 29.06.2017. 18:22 ] @
Citat:
Informer:
Znaci, ovaj je otisao u svoju banku i rekao "ne svidja mi se to sto mi je ovaj prodao preko ebay-a" i oni su na osnovu cega tacno "stornirali" transakciju?


Otkud znam, u mom slucaju kupci jesu i imao sam fck all opcije sa PayPalom, kinta uzeta i to je to. Srecom jako retko se desavalo pa me nije nesto doticalo preterano.
[ DaliborP @ 29.06.2017. 18:54 ] @
Citat:
Informer:
Znaci, ovaj je otisao u svoju banku i rekao "ne svidja mi se to sto mi je ovaj prodao preko ebay-a" i oni su na osnovu cega tacno "stornirali" transakciju?

Ja sam svojevremeno uradio nesto slicno sa rentacar-om u Italiji. Pretpostavljam da je za ebay jos lakse opozvati transakciju, tamo ima prevara koliko hoces.
[ tuxserbia @ 29.06.2017. 21:20 ] @
Citat:
Informer:
Znaci, ovaj je otisao u svoju banku i rekao "ne svidja mi se to sto mi je ovaj prodao preko ebay-a" i oni su na osnovu cega tacno "stornirali" transakciju?


Banka ne verujem, ali ebay i paypal monumentalno. Čim otvoriš incident, u roku od nekoliko dana možeš da dobiješ povraćaj. Zavisi normalno i da li prodavac pravi probleme, ali obično ne. Čak i da prave probleme, uz nekoliko fotki i detaljnim opisom dobijenog vs obećanog, nema razloga da ne vrate uplatu. Naravno, na račun prodavca.
[ anon115774 @ 30.06.2017. 23:16 ] @
Citat:
tuxserbia: Banka ne verujem, ali ebay i paypal monumentalno.


Ja ne da ne verujem nego kao neko ko se vrlo direktno bavi tim stvarima skoro 15 godina mogu da stavim potpis da je takav scenario sa bankom potpuna izmisljotina.

Sto se tice ebay-a i paypal-a to je vec druga prica i oni mogu da primenjuju svoja pravila kako zele.
[ Dexic @ 01.07.2017. 11:19 ] @
Mislis da je izmisljotina da ima ljudi koju su slagali u banci da nesto nije kako treba, i da im je banka samo vratila novac?
[ Java Beograd @ 01.07.2017. 18:23 ] @
Citat:
DaliborP:Ja sam svojevremeno uradio nesto slicno sa rentacar-om u Italiji. Pretpostavljam da je za ebay jos lakse opozvati transakciju, tamo ima prevara koliko hoces.
Ajde, otkrij nam tajnu. Idem u Italiju u avgustu, pa bih i ja malo dž rent-a-car.
[ anon115774 @ 01.07.2017. 23:28 ] @
Citat:
Dexic:
Mislis da je izmisljotina da ima ljudi koju su slagali u banci da nesto nije kako treba, i da im je banka samo vratila novac?


Nisam bas najbolje razumeo pitanje ali evo da pojasnim:

Potpuna je izmisljotina da neko ode u banku i da kaze "ne svidja mi se ovo sto mi je firma xyz prodala / istekao je rok trajanja / nije onakvo kakvo sam zamisljao" i da je banka onda pocela da se bavi tavim slucajem. Banka je tu da obezbedi bezgotovinski nacin placanja a ako postoji bilo kakav spor vezan za isporucenu uslugu ili robu to resavaju iskljucivo nadlezne sluzbe tipa trzisna inspekcija i slicno.

Banka se bavi jedino slucajevima tipa "zloupotrebljena mi je kartica" odnosno preciznije "transakciju nisam ja napravio". Onog momenta kada klijent prizna da je on napravio transakciju tu se nadleznost banke zavrsava.

Takodje za rent a car, oni imaju mogucnost da prave tzv. "card not present" transakcije jer se dosta cesto desi da se nakon sto musterija vrati auto i ode pojave neki troskovi. Najcesce se desi da nekoliko nedelja nakon sto je auto vracen stigne na adresu agencije pisamce u vidu kazne za nepropisno parkiranje, prekoracenje brzine i slicno. Onda rent-a-car ima mogucnost da okine jos jednu transakciju da naplati taj trosak. Ukoliko klijent dodje u banku i za takvu transakciju kaze "nisam ja ovo napravio" onda ce biti pokrenut proces reklamacije preko karticarske ogranizacije (mada u bankama cim vide rent-a-car prvo ce klijenta da upute da proveri prvo sam sa agencijom jer je najverovatnije neka cestitka od policije) i kada reklamacije stigne do agencije oni ce samo da skeniraju pisamce koje su dobili od policije i da ga posalju natrag banci koja se zali i klijentu ce banka da kaze "eto vidis da jesi ti".
[ Dexic @ 02.07.2017. 09:38 ] @
Ako mislis da ne moze otici i reci "ne svidja mi se", to jesi u pravu.

Ali ovo ostalo nije vec tacno. Konkretno u Velikoj Britaniji mozes traziti chargeback za sta god hoces, a dobices ako:
- nisi ti platio (fraud)
- proizvod nije kao u opisu (misrepresentation or breach of contract)
- proizvod nije dosao na vreme (isto breach of contract)

Banka jeste duzna da se bavi time, i to je deo zakona:
http://www.legislation.gov.uk/ukpga/1974/39/section/75
I radi u praksi.
Ne znam konkretno kako je u drugim zemljama reseno ovo pravno, ali u Americi se isto mozes zaliti banci i kada nesto nije po tvojoj volji samo. To je retko, zato sto u Americi normalni retaileri sami prihvataju stvari nazad uz "no questions asked" polisu, ali je moguce zaliti se i banci jer "pantalone nisu broj 32, kako sam porucio".
Znam, znam.... gde u Americi naci toliko mrsavog Amerikanca da nosi broj 32 :)


Nekada sam cenio tvoje postove jer sam verovao da si barem u teoriji u pravu, ali ocigledno nisi.
[ Java Beograd @ 02.07.2017. 13:31 ] @
Citat:
Dexic: Ako mislis da ne moze otici i reci "ne svidja mi se", to jesi u pravu.

Ali ovo ostalo nije vec tacno. Konkretno u Velikoj Britaniji mozes traziti chargeback za sta god hoces, a dobices ako:
- nisi ti platio (fraud)
- proizvod nije kao u opisu (misrepresentation or breach of contract)
- proizvod nije dosao na vreme (isto breach of contract)

Banka jeste duzna da se bavi time, i to je deo zakona:
http://www.legislation.gov.uk/ukpga/1974/39/section/75
I radi u praksi.


"Ne sviđa mi se" i "proizvod nije kao u opisu" je neverovatno slično, i neverovatno mnogo rastegljivo.

Pošto kažeš da to radi u praksi, hoćeš li biti ljubazan da objasniš kako to izgleda, ono, bar otprilike. Ti dođeš u banku, kod šalteruše, tj. za pult, i šta:

- kreneš da objašnjavaš šta si dobio a šta si naručio
- da li moraš da doneseš u banku prozvod koji si dobio, ili ti veruju na reč ?
- ko u banci odlučuje i tj. presuđuje da li je proizvod kao u opisu ?
- kako se zove radno mesto bankarskog službenika koji se bavi nezadovoljnim on ine kupcima preko e-bay i preko ali expesa. Da li važi i za bang good ?
- kako dokazuješ da je proizvod zakasnio? Izguglaš ped šalterušom na smartfonu svoj Ali-express account i pokažeš datume, i ona kaže: ok, evo storniram tvoje plaćanje
[ bakara @ 02.07.2017. 17:20 ] @
Odoste vi u debeli OT...

Pokretac teme je rekao da je case protiv njega pokrenut sa zalbom za neautorizovanu transakciju, a kako je prodao virtuelno dobro sa tim moze samo da se slika, jer to ne moze da ospori nikako.
[ anon115774 @ 02.07.2017. 21:53 ] @
Citat:
Dexic:Banka jeste duzna da se bavi time, i to je deo zakona:
http://www.legislation.gov.uk/ukpga/1974/39/section/75


Pokusao sam detaljno da se udubim u tekst sa linka ali izgleda da moj mentalni sklop ne moze da dobaci gde treba. Jel bi hteo meni ovako neukom i neinformisanom da objasnis gde se tacno u tom tekstu kaze da je banka duzna da se bavi takvim reklamacijama?

E da, i takodje me zanima sta radim ako sam platio kesom? Jel onda idem u Kovnicu novca da se zalim?

Citat:
I radi u praksi.


Jesi ti to probao?

Citat:
ali je moguce zaliti se i banci jer "pantalone nisu broj 32, kako sam porucio".


E, ovo vec sad prelazi iz teorije u ozbiljnu komediju. Pazi, zamislio sam scenu gde klijent dolazi na salter i stavlja pantalone:

- dobar dan, narucio sam ove pantalone i pise da su 32 ali nisu
- nema problema gospodine, prodjite iza u kabinu da probate, sad cu ja da dodjem da izmerim duzinu nogavice i obim

A onda na drugi salter dolazi batica koji je porucio Raspberry PI i salterskom sluzbeniku objasnjava da ne radi a onda ovaj vadi lemilicu i univerzalni merni instrument i ispituje komponente...
[ Dexic @ 02.07.2017. 22:14 ] @
Uzjedno i odgovor Javi.
Kako gde? Pa vec u prvom pasusu:
Citat:
If the debtor under a debtor-creditor-supplier agreement falling within section 12(b) or (c) has, in relation to a transaction financed by the agreement, any claim against the supplier in respect of a misrepresentation or breach of contract, he shall have a like claim against the creditor, who, with the supplier, shall accordingly be jointly and severally liable to the debtor.


Ovo je jako prost recnik engleskog zakona, koji kaze da ako kupac (debtor) ima veze sa institucijom finansija (creditor, issuing bank) oko kupovine (falling within section 12b/c), i ima claim protiv prodavca (suppliera), ima claim i protiv banke (creditor). Section 12b/c pokrivaju vezu namenskog kredita, i ukljucuje kreditne kartice. Dakle gotovinski krediti nisu pokriveni.

Ako si platio kesom, imas pravo samo prodavcu da se zalis. Prosto i jednostavno.


Da, probao sam u praksi. CompaniesHouse nam je naplatila istu uslugu za firmu dva puta, poslali smo samo claim, vratili su novac. Niko nista nije pitao u banci, iako se CH zalio kako "jesmo" to trazili (usluga je registracija ISTE firme ;)). TO su nam samo posle javili, kada sam pitao dokle je stiglo, ali chargeback je bio zavrsen, samo se cekala isplata nazad na karticu.

Ovo sto si opisao se nece desiti, ali banka ima istu odgovornost kao i prodavac u Engleskoj (skoro, za stvari skuplje od 75GBP). Taj zakon ce Tereza da menja vrlo brzo, jer se previse ljudi i zali na gluposti.
Banka ce traziti od prodavca da objasni sta se desilo, ako on ne dokaze da je poslao pantalone br. 32 (a sto skoro niko ne moze dokazati), vraca mu se novac, ali je duzan da vrati proizvod! Nema prava da zaradi na tome, to stoji u zakonu inace.

Ako stvarno znas puno o bankarstvu, znaces i koliko puno laznih chargebacks Britanci traze i van UK.
[ Dexic @ 02.07.2017. 22:23 ] @
A na brzi guglic:
Article 15 direktive 2008/48/EC - EU pravila za povracaj sredstava za razne osnove
Korkein oikeus/Högsta domstolen, KKO:2007:6 - resenje vrhovnog suda Finske, gde se kaze isto sto sam rekao za UK. (odavde: https://www.ecc.fi/globalasset.../2014/chargeback-in-the-eu.pdf, strana 9)
Audiencia Provincial de Baleares, sentence dated 13 March 2007 - slican ishod za Spaniju.
U Danskoj i Portugaliji je malo slabije, ali ima slicnih zakona.
U Irskoj je identican zakon kao u UK.

Sve je na istoj stranici brosure.
[ anon115774 @ 02.07.2017. 22:24 ] @
Citat:
Dexic: Da, probao sam u praksi. CompaniesHouse nam je naplatila istu uslugu za firmu dva puta, poslali smo samo claim, vratili su novac.


Ovo je upravo ono o cemu ja pricam. Napravljene su dve transakcije i za jednu od te dve ti si banci izneo tvrdnju da je nisi napravio. To jeste posao banke da se bavi takvom reklamacijom.

Citat:
Ako stvarno znas puno o bankarstvu, znaces i koliko puno laznih chargebacks Britanci traze i van UK.


Nemoj nista da se brines, nismo mi nista bolji. Kad bi znao sta sve nasi rade sa rent-a-car agencijama i karticama...
[ Dexic @ 02.07.2017. 22:34 ] @
Nemam potrebe da znam o nasima, vidim da ne cinimo ni 1% prometa koji imaju UK banke :)
Nisu bile identicne transakcije. Bilo je tipa:
T1: Firma1, BlaBla1, BlaBla2
T2: Firma1, Blabla3, Blabla4
Uopste se nije videlo da su isto naplatili dok nisu poslali invoice, na kome je bilo ocito.
Java, obican radnik banke ovo radi.

Vrati se ti na one zakone i objasni odakle tebi da oni ne postoje i ne vaze, nemoj sada da se vadis :)
[ anon115774 @ 03.07.2017. 11:51 ] @
Citat:
Dexic: Nisu bile identicne transakcije. Bilo je tipa:
T1: Firma1, BlaBla1, BlaBla2
T2: Firma1, Blabla3, Blabla4


Pa upravo to sam i rekao. Bile su dve transakcije i za jednu od te dve ti tvrdis da je nisi napravio. To je sasvim ok situacija.

Citat:
Vrati se ti na one zakone i objasni odakle tebi da oni ne postoje i ne vaze, nemoj sada da se vadis :)


Vidi, da bi mogao da se razumes u nesto i da pricas o nekim stvarima nije dovoljno samo da znas da koristis google i da izvuces neke stvari iz konteksta i da onda drzis predavanja okolo.

Tacno je da su neke zemlje pokusale da urede maksimalno celu proceduru koja je ionako postojala i do sada. Pominjes odluke suda. Pa znas li ti sta je sve trebalo prethodno da se desi i koji mehanizmi da se iscrpe da bi se doslo do suda? Da su banke imale salterske sluzbenike kompetentne i ovlascene da odlucuju o tome da li je doslo do krsenja ugovora izmedju kupca i prodavca ne bi se sigurno islo na sud.

Dakle, isto kao i sa neovlascenom transakcijom, slucaj kada roba nije isporucena se delimicno tretira kao isto to jer u momentu reklamacije ne moze da se zna da li ovaj nije poslao robu namerno (dakle - neovlascena transakcija) ili je neki problem u transportu. I u tom slucaju nece salterski sluzbenik licno da se stavi u ulogu sudije (niti sme) vec ce da prosledi reklamaciju sluzbi unutar banke zaduzenoj za te stvari, ovi ce dalje procesoru, procesor ce dalje banci preko koje je trgovac napravio transakciju, ovi ce dalje da traze dokaze od trgovca da je roba isporucena i tek ako to sve propadne (trgovac ne moze da dokaze) onda moze da se radi chargeback.
[ Dexic @ 03.07.2017. 12:22 ] @
Obe transakcije sam ja obavio, ali su oni u drugoj naplatili ponovo isto sto i u prvoj. BlaBla3 i 4 su legitimne stavke.


Nista nisam izvukao van konteksta, vec sam ti citirao zakon, koji jesam primenio u praksi. U UK i Irskoj po zakonu je banka podjednako odgovorna koliko i prodavac. PODJEDNAKO. Kupac uopste ne mora da se zali prodavcu prvo, moze direktno banci.
Nece sigurno Informer odlucivati o tome da li je roba ispravna, vec kao sto kazes prosledice dokle moze. Ako se ne dokaze da je kupac pogresio vraca se novac.

U Finskoj je Vrhovni Sud presudio da je tako, po zakonu. A ne jednom random slucaju samo. Spanija isto.


Za Uk znam iz iskustva, provodim previse vremena tamo. Nisam uopste morao guglati, znao sam sta se primenjuje. Objasni ti sada zasto pricas neistine oko FT sektora?
[ Java Beograd @ 03.07.2017. 14:07 ] @
@Dexic
OK, kapiram da imaš iskustva. Pitam, bez ironije:

Šta sprečava kupce da do mile volje opozivaju plaćanje ? Dobio robu - zaključio soptvenim odokativnim metodama da roba ne odgovara opisu - zove banku i dobije pare nazad. Ekstra !
Pazi, London je ogroman, a tek Britanija ! Koliko ljudi treba da bude zaposleno u bankama da se rešavaju slični sporovi, imajući u vidu da internet trgovina raste eksponencijalnom brzinom ?

Kako to izgleda u praksi ? Pitam, stvarno nemam predstave, niti mogu da zamislim !

Citat:
Dexic: Ako se ne dokaze da je kupac pogresio vraca se novac.
Pazi, DOKAZIVANJE je jako ozbiljna stvar. Svi pravni sistemi na svetu počivaju na dokazima i dokazivanjima, i zato i postoje sudski postupci. Sudija, porota, tužilac, advokat ...
Ko i kako uspostavlja dokazni postupak pred bankarskim službenikom ?
Ja tvrdim da roba ne odgovara opisu, dobijem pare nazad. Jel' me banka me zove da pokažem proizvod ? Šta kad nisam tu ? Ne mogu da dođem do banke ? Jel postoje bankarski pozivari ? Ko presuđuje da li odgovara opisu ili ne ? Kako prodavac da zaštiti svoja prava ? Gde i kako on može da dokaže da je proizvod valjan ?



Nemoj mi samo reći da su Britanci gadljivi na pare, i da im nije u mentalitetu da ušićare kad god mogu. Hint: http://www.b92.net/biz/vesti/s...6&dd=25&nav_id=1275791


[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 03.07.2017. u 15:19 GMT+1]
[ Dexic @ 03.07.2017. 15:30 ] @
Nisam mislio nista lose za tvoje pitanje, skroz je na mestu.

U praksi, to u UK izgleda bas "kako mali Mikica zamislja".
Bankar bi realno trebao da radi procene ako je u pitanju nesaobraznost, ali to se sve prenosi na prodavca, ako on jos uvek postoji (ako ne postoji, maltene po defaultu se vraca novac).
Ako je fizicki proizvod u pitanju, kupac donese do banke, ali to je samo da bi bankar video da "nije izmislio sa ulice", nista ne proverava, NE UZIMA robu tada nikako, eventualno slika. To se salje prodavcu na uvid i zahteva se odgovor.
Vecina prodavaca vrati novac i uopste ne pokusava da se tuzi ili brine oko toga, jer ljudi vrate robu u prihvatljivom stanju. Ono sto im se vrati osteceno, otpisuju kao delimican trosak, prodaje se u Outletima ili tako nesto, uracuna se u cene to jos pre pocetka prodaje, jer svaka bransa zna koliko otprilike moze ocekivati takvih problema.

Obican radnik u banci to radi, salterski (mada u UK dosta banaka nema vise salterskih radnika vise, sve su operateri, kako bi ih kod nas zvali). Nista se on ne pita, niti njega zanima, to mu je deo posla. U nekim bankama mozda smaraju da bi se korisnik predomislio i izgubio volju da uradi ista, ali BRITANCE (bele) to i ne dotakne. Navikli su na to.

Sudije, advokati i slicno - to se desava jedino ako neko stalno vraca stvari pa se posumnja da laze (fraud), i pravi ozbiljan problem banci, a ne prodavcima (prodavac ih stavlja na blacklistu po kreditnoj). Pre ce se desiti da banka otkaze njemu kreditnu, i ne stavi ga trajno na blacklist, a mnoge banke dele te podatke.

Vracanje stvari koje ne odgovaraju opisu je nista cudno u UK. Nije to Srbija gde se kupac tretira kao magarac.
I prodavci su odlucili da uracunaju chargebacks u cene, i to samo kao cene chargebacka (njima to naplacuje banka, osim ako nisu ogromni, tipa John Lewis robna kuca, DFS "sale is always on", Dyson, itd.), jer roba se samo vrati uglavnom neostecena. Manje kosta da se cimas stalno za tako nesto, nego da menjas sistem :(

Mislim da i Starbucks radi na tom principu u Americi. Ako se neko zali, uopste se ne cimaju, nego vrate odmah.
[ Ivan Dimkovic @ 03.07.2017. 16:18 ] @
Citat:
Java Beograd
Kako to izgleda u praksi ? Pitam, stvarno nemam predstave, niti mogu da zamislim !


Ja ne znam kako to izgleda "u praksi" na strani banke, niti me zanima iskreno, znam kako izgleda na strani kupca, mene: nije mi stigla roba, zalio se prodavcu nisam dobio nikakav odgovor, zvao banku, dao im detalje, oni na kraju opozvali transakciju.

Nisam isao ni u filijalu, moja banka je nema. Nazvao telefonom, poslao fax sa potpisom i to je bilo to (fax je tad bilo "in"). Proslo je nekoliko nedelja i pare su bile nazad.

Kao kupac, pojma nemam koliku ekipu ima banka, koliko istrazuju, mene nisu nista propitivali samo su trazili pismeno da im napisem koja je transakcija bila u pitanju i sta je razlog sto trazim pare nazad.

U zivotu sam 3 puta imao takvu situaciju, ni jednom nije bila u pitanju lazna/neautorizovana transakcija - to su uvek hvatali pre nego sto se desi, vec nedostavka robe i odbijanje vracanja ocigledno defektne robe.

...

Takodje mogu da ti kazem kako izgleda kao prodavac na PayPal-u:

a) PayPal te obavesti da je kupac izvrsio chargeback
b) PayPal ti uzme pare

Tu se cela prica zavrsila. Nikakvi "dispute" dugmici, nista.

Mozda zato sto je u pitanju softver, mozda kad prodajes fizicku robu imas mogucnosti da osporis to, ja nisam imao tu opciju.

Moguce je i ako imas direktno procesor da imas vece mogucnosti osporavanja, da te mozda neko i nazove i pita da li si nesto poslao i sl. O tome mogu svoje iskustvo da podele ljudi koji valjaju konkretnu robu.
[ DaliborP @ 03.07.2017. 16:54 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
DaliborP:Ja sam svojevremeno uradio nesto slicno sa rentacar-om u Italiji. Pretpostavljam da je za ebay jos lakse opozvati transakciju, tamo ima prevara koliko hoces.
Ajde, otkrij nam tajnu. Idem u Italiju u avgustu, pa bih i ja malo dž rent-a-car.

Naplatili su mi pun rezorvoar goriva koji sam ustvari sipao pre nego sto sam vratio auto. Zvao banku, pokazao racun za gorivo sa pumpe i to je to, transakcija ponistena.
[ Dexic @ 03.07.2017. 17:06 ] @
Nasu ili stranu?
[ DaliborP @ 03.07.2017. 17:13 ] @
Stranu.
[ anon70939 @ 03.07.2017. 17:54 ] @
Cisto za ubuduce, prodao sam nekoliko gaming accounta preko playerauctions i nikada nisam imao problema.
Valjda se taj pojam zove "Escrow" gde posrednik uzme novac od kupca, i account od prodavca i proveri account da li je onakav kako je naveedno u oglasu. I onda podatke o accountu posalje kupcu.
I ako je sve u redu, ako se kupac slozi da je dobio ono sto je platio, tek onda uplati novac prodavcu, i taj novac nema sanse vise da bude povucen.
[ Dexic @ 04.07.2017. 13:39 ] @
Informer jesi ti rekao da banka ne moze iznad srednjeg kurss prodavati EUR?
[ Dexic @ 04.07.2017. 20:06 ] @
Izgleda da smo ustanovili da Infomer nema uopste iskustva, nego prica iz price :)