[ Texas Instruments @ 12.07.2017. 17:05 ] @
Radim kao softver inzenjer 6 godina i moglo bi se reci da mi je karijera do sada bila uspesna, dosta prijatelja bi mi pozavidelo iako smatram da su neki i bojle prosli u zivotu, medjutim vec skoro godinu dana osecam kako sam izgubio motivaciju za poslom i daljim napredovanjem. Posao mi je postao rutina, ne mogu da nadjem motivaciju, odradjujem posao zato sto moram, a nikako ne uzivam u tome kao ranije.

Ucenje novih stvari mi je takodje postalo problem a ranije sam toliko uzivao u dodatnim kursevima (Coursera, Udacity...) i citanju raznih blogova vezanih za struku. Zabrinulo me je to sto ovaj period traje vec neko duze vreme, skoro godinu dana, pa bih voleo da se nekako trgnem iz te camotinje. Imam 30 godina i trebalo bi da sam i dalje "nalozen", da grizem i vucem, a osecam se istroseno i kao penzioner.

Zanima me, kako ste se vi borili sa slicnim periodima posto pretpostavljam da je jos neko prolazio kroz slicne situacije?
[ mjanjic @ 12.07.2017. 17:59 ] @
Ima slična tema na naslovnoj strani, započeta još pre oko 3 i po godine:
https://www.elitesecurity.org/...m-vise-snage-ni-volje-da-radim
[ 7.scena @ 12.07.2017. 20:59 ] @
Raspitaj se kod kolega i prijatelja da ti preporuče psihologa, ali nekog dobrog. To je najozbiljnije rešenje, jer on će najbrže i najstručnije da dešifruje problem i ponudi ti generička i specifična rešenja.

Ako već pitaš javno gomilu forumaša, to što osećaš nije neobična pojava.
Neki se bore promenom projekta, promenom firme, promenom zemlje, promenom žene... Traže nove izazove.
Mnogi se ne bore sa tim problemom.
[ Java Beograd @ 13.07.2017. 08:27 ] @
Nadam se da nisu previše lična pitanja:

1. Da li si oženjen ?
2. Da li radiš u svojoj firmi, ili radiš za platu ?
[ Branimir Maksimovic @ 13.07.2017. 09:07 ] @
Heh sta ja da kazem sa 48 godina i 25 godina staza ;)
Ne kapiram to napredovanje? U kom smislu napredovanje? Radis u nekoj velikoj firmi gde malo toga zavisi od tebe? Jel to problem? Ja sam do 30e menjao poslove ko carape. Ali sto si stariji teze se odlucujes na promenu, Ja sam zadovoljan u firmi gde radim jer se ne osecam kao sraf
i ima nas malo, pa valjda zbog toga i sve ostalo je prijatnije.
[ Texas Instruments @ 13.07.2017. 17:40 ] @
Citat:
mjanjic: Ima slična tema na naslovnoj strani, započeta još pre oko 3 i po godine:
https://www.elitesecurity.org/...m-vise-snage-ni-volje-da-radim

Hvala za link, nisam video tu temu.

Citat:
Java Beograd: Nadam se da nisu previše lična pitanja:

1. Da li si oženjen ?
2. Da li radiš u svojoj firmi, ili radiš za platu ?


Nisam ozenjen, zivim sam 2 godine. Radim u stranoj firmi, predstavnistvo u Beogradu, nije outsource u pitanju.

Citat:
Branimir Maksimovic: Heh sta ja da kazem sa 48 godina i 25 godina staza ;)
Ne kapiram to napredovanje? U kom smislu napredovanje? Radis u nekoj velikoj firmi gde malo toga zavisi od tebe? Jel to problem? Ja sam do 30e menjao poslove ko carape. Ali sto si stariji teze se odlucujes na promenu, Ja sam zadovoljan u firmi gde radim jer se ne osecam kao sraf
i ima nas malo, pa valjda zbog toga i sve ostalo je prijatnije.


Pa napredovanje u smislu daljeg usavrsavanja, ucenja novih stvari i izazova na poslu. Firma radi sopstvene proizvode, BG office nije preterano veliki, a radim u manjem timu (iako ima tih korporativnih sranja i menadzmenta).
[ Branimir Maksimovic @ 13.07.2017. 17:55 ] @
Probaj da uneses novine u posao. Ne znam kolku slobodu imas povodom toga. U svakom slucaju uvek mozes u slobodno vreme da eksperimentises sa razlicitim jezicima . Recimo primerices da je funkcionalno programiranje trenutno in a da je oop out ;p
Svi jezici se svojski trude da imaju anonimne f-je i da imaju neki vid map/reduce ;)
Eto ti Rust i Go nijedan nema nasledjivanje.
[ superbaka @ 13.07.2017. 20:18 ] @
tu samo pomaze da sef krene da zaposljava zgodne koleginice...
[ Branko Santo @ 13.07.2017. 20:51 ] @
1. Nadjes nesto sto te ispunjava
2. Radis posao posteno ali optimalno ni previse ni premalo, plata leze, ides kuci na vreme, ne stresiras se
3. Posle posla uzivas

TL:DR Radis da bi ziveo.
[ Java Beograd @ 14.07.2017. 07:52 ] @
^ Tako je. Branko je u pravu: "Radiš da bi živeo." Obratno je glupo. Firma je firma, a porodica je život.

U firmu ljudi dođu, pa odu. Neki nam budu drage i voljene kolege, a neki, onako. Glupo je vezivati lični život za firmu. Posebn ako je firma tuđa, zar ne ?

- Oženi se. Izrodi decu. Količina pozitivne emocije koje dete donosi pojedincu je milion puta veća od svih mogućih "ludih provoda", "pijančenja sa ortacima", "jurcanja radodajki" i slično.
- A što pa da "grizeš" ? Za čije babe zdravlje ? Treba da radiš vredno i pošteno, treba da misliš o svom ličnom napetku, ali što pa da grizeš i izgaraš ?

Znaš kako: "od izvora su dva putića".

1. Imaš ljude karijeriste, koji grade karijeru, koji nemaju ili zanemaruju porodicu, i redovno se i uspešno penju na kompanijskim lestvicama: od tim lidera, project menadžera, preko tehničkog direktora, CTO, do direktora, regionalnog direktora za Balkan, Evropu, ovoono. Svašta oni nauče: a pre svega nauče kako gaziti po drugima, kako se laktati, kako obraz zameniti đonom.

2. Na drugom putiću su vredni radnici, dovoljno uspešni da imaju pristojnu platu, koji dobro i odgovorno rade svoj posao, ne zapostavljaju ni svoje lično napredovanje u strucu, ali, pre svega, na prvo mesto u životu drže porodicu.

Porodica je večita podrška, mirna luka, mesto ljubavi, opuštanja i svakojekog zadovoljstva. Za onog ko ume i hoće da napravi takvu porodicu.


Stoga, nemoj da se "grizeš što više ne grizeš". Sa 30 godina muškarac bi trebalo da je zreo da osnuje svoju porodicu. Uživaj u svojoj porodici.
[ Living Light @ 14.07.2017. 09:04 ] @
Citat:
Imaš ljude karijeriste, koji grade karijeru, koji nemaju ili zanemaruju porodicu, i redovno se i uspešno penju na kompanijskim lestvicama: od tim lidera, project menadžera, preko tehničkog direktora, CTO, do direktora, regionalnog direktora za Balkan, Evropu, ovoono. Svašta oni nauče: a pre svega nauče kako gaziti po drugima, kako se laktati, kako obraz zameniti đonom.


Upravo tako, pravi opis!

Pa onda za slobodne subote neko "pametno smisli" dobrovoljnu akcija skupljanja lišča,
nije obavezno, --al ko ne dodje bolje da ga nema !

A, "tim-bildinga" nikad dosta, mora da se bude" u toku",
da se prate svetski trendovi na predavanjima od 6-7 sati "u cugu"/dnevno.

Nisi okačio beđ firme na rever?

-Pa ti uopšte nisi lojalan firmi, ne misliš na opstanak, borbu i budučnost,
na tebe firma ne može da se osloni, a i ne pokazuješ da "vučeš" za napredak,

...stavi će te na crnu listu, i bičeš "pod prismotrom" do prve njima smišljene greške,

a onda ti sledi mali odmor, tako da kad provučeš propusnicu na kapiji, pojavi se samo "NO ENTRI".

Sve u svemu, sve je to CEDJENJE čoveka do zadnje kalorije...



[ član @ 14.07.2017. 09:04 ] @
sve to, Javo, jeste tako kako kazes - potpuno se slazem, ALI mislim da to sve ipak nema mnogo veze sa problemom koji pokretac teme ima, tj. da zasnivanje porodice, promena nacina zivota, i sta vec mislim da ne bi doprinelo povratku motivacije na poslu! ja mislim da je najbolje da te dve stvari (porodicu i posao) drzati tako da nemaju mnogo uticaja jedno na drugo, bar se ja uvek trudim da tako bude.
sto se motovacije na poslu tice, mislim da je najjednostavnije kada posao postane rutina, kada nema vise napredovanje, novih stvari koje se mogu kroz posao nauciti, kada kolege i okruzenje pocnu da guse da je takav posao onda najbolje promeniti... motivacija i sve ostalo verujem da ce se takvom promenom povratiti... bar je u mom slucaju tako bilo!
[ Java Beograd @ 14.07.2017. 09:39 ] @
@član
Da i ti si u pravu. Što je i logično, pošto stvari nisu crno-bele.

Ja sam pokušao da osvetlm stranu života koja nema veze sa poslom, i da potenciram kako možda rutina na poslu i nije toliko strašna stvar.

Ali, naravno, da bi čovek bio potpuno ispunjen, neophodno je i da je zadovoljan na poslu. Tačno je i da rutina "ubija".

I - da. Slažem sa @članom, da je možda promena posla, firme, okruženja prava stvar za pokretača teme, u ovom momentu.
[ pajapop @ 14.07.2017. 09:48 ] @
Citat:
Texas Instruments:
Radim kao softver inzenjer 6 godina.... Imam 30 godina i trebalo bi da sam i dalje "nalozen", da grizem i vucem, a osecam se istroseno i kao penzioner.



[ Java Beograd @ 14.07.2017. 10:19 ] @
Ha ! I ja sam voleo ovako da pokazujem ovu sliku, pa da se sprdam sa onima koji kažu da su umorni, a rade u kancelariji.

Ali, osim malo humora, i bezazlene sprdnje, nema tu mnogo logike.

Naravno, tačno je da će kopač uglja u rudniku da se umori. Mada, realno, danas je "kopač uglja" uglavnom rukovaoc rudarskih mašina, neće valjda pijukom da kopa ugalj. Tako da i on sedi na radnom mestu, i pomera one džojstike na komandama mašina.

Ali, budimo realni, i kancelarija "smoždi" čoveka. Ne fizički, ali mentalno.
[ jablan @ 14.07.2017. 10:20 ] @
Citat:
Texas Instruments:
Zanima me, kako ste se vi borili sa slicnim periodima posto pretpostavljam da je jos neko prolazio kroz slicne situacije?


Promeniš firmu, ili tim ako je veća firma u pitanju. Za IT stručnjake to barem nije problem.
[ anon70939 @ 14.07.2017. 10:25 ] @
Kao sto clan rece, na proslom poslu sam se poslednjih 3 meseca osecao bezvoljno i ovako kako je opisano u prvom postu. Ta bezvoljnost je uticala i na moj privatni zivot.
Promena posla mi je prijala, i kolicina novog znanja koje sticem. Kad budem i ovde osetio da upadam u rutinu i da ne napredujem znanjem, verovatno cu poceti da trazim dalje.
A tamo "jedne godine" cu verovatno poceti da trazim rutinski posao. Za sada ga ne zelim.
[ Branko Santo @ 14.07.2017. 11:24 ] @
Mozda samo i oprezno koristiti rec burnuot. Imao sam prilike da vidim dvoje ljudi koji su stvarno izgoreli. Ova prica o tome da nemam motivacije za dodatno ucenje, da se probijam i slicno je jako daleko od toga. Kad vidis da neko u pola radnog vremena pokupi torbe i javi se njegova zena da on nece moci da dodje do daljnjeg na posao jer je u krevetu i ne moze da ustane. Covek 3 meseca bio na hladjenju, psihijatar i sve ostalo.

Kad se izgubi idealizam, energija i da ne kazem decacka zaludjenost to definitivno nije burnout :)

Prosao sam kroz to, godine mi trebale da shvatim da mi nekadasnji prioriteti karijernog razvoja ne odgovaraju trenutnom senzibilitetu. Od kada sam posao poceo da gledam kao nesto sto je tu da bi se zaradile pare i da organizujem aktivnosti izvan posla (koje ne ukljucuju ispijanje piva sa kolegama) mnogo mi je bolje :)
[ član @ 14.07.2017. 11:43 ] @
Citat:
Branko Santo: Kad vidis da neko u pola radnog vremena pokupi torbe i javi se njegova zena da on nece moci da dodje do daljnjeg na posao jer je u krevetu i ne moze da ustane. Covek 3 meseca bio na hladjenju, psihijatar i sve ostalo.

jel to jedan od onih sa one neke druge teme koji su sefu ogrovarali na mailove u 02 ujutru?
[ scoolptor @ 14.07.2017. 11:46 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ha ! I ja sam voleo ovako da pokazujem ovu sliku, pa da se sprdam sa onima koji kažu da su umorni, a rade u kancelariji.

Ali, osim malo humora, i bezazlene sprdnje, nema tu mnogo logike.

Naravno, tačno je da će kopač uglja u rudniku da se umori. Mada, realno, danas je "kopač uglja" uglavnom rukovaoc rudarskih mašina, neće valjda pijukom da kopa ugalj. Tako da i on sedi na radnom mestu, i pomera one džojstike na komandama mašina.

Ali, budimo realni, i kancelarija "smoždi" čoveka. Ne fizički, ali mentalno.


Da, mozda pomera dzojstik, ali radi u zagusenom prostoru na 50C.

Koja je razlika izmedju radnika u kancelariji i proizvodnji? U redosledu pranja ruku i vrsenja male nuzde u WC-u.
[ Branko Santo @ 14.07.2017. 12:24 ] @
Citat:
član:
Citat:
Branko Santo: Kad vidis da neko u pola radnog vremena pokupi torbe i javi se njegova zena da on nece moci da dodje do daljnjeg na posao jer je u krevetu i ne moze da ustane. Covek 3 meseca bio na hladjenju, psihijatar i sve ostalo.

jel to jedan od onih sa one neke druge teme koji su sefu ogrovarali na mailove u 02 ujutru?


Nije ni jedan od tih :) Jedan je bukvalno od previse rada, dobar covek, izuzetan strucnjak ali gigantske kolicine overtime-a dok je drugi od pritiska, deadlinova i borbe sa vetrenjacama.
[ DaliborP @ 14.07.2017. 13:11 ] @
Citat:
Java Beograd:

Znaš kako: "od izvora su dva putića".

1. Imaš ljude karijeriste, koji grade karijeru, koji nemaju ili zanemaruju porodicu, i redovno se i uspešno penju na kompanijskim lestvicama: od tim lidera, project menadžera, preko tehničkog direktora, CTO, do direktora, regionalnog direktora za Balkan, Evropu, ovoono. Svašta oni nauče: a pre svega nauče kako gaziti po drugima, kako se laktati, kako obraz zameniti đonom.

2. Na drugom putiću su vredni radnici, dovoljno uspešni da imaju pristojnu platu, koji dobro i odgovorno rade svoj posao, ne zapostavljaju ni svoje lično napredovanje u strucu, ali, pre svega, na prvo mesto u životu drže porodicu.

Debela generalizacija. Ispada da su svi koji su na menadzment pozicijama po pravilu gaze druge i zanemaruju svoju porodicu sto jednostavno nije tacno. CTO u mojoj firmi se ne javlja na telefon kad napusti kancelariju, niti ikad odgovara na mailove van radnog vremena. Ima porodicu i rekao bi da joj vrlo posvecen.

Sto se tice same teme, ne vidim ja tu nikakav burnout, coveku je samo dosadno. Promeni posao. Rad na jednom projektu duze vreme, pogotovo ako nema puno novog razvoja moze biti vrlo monotono. A drugo pitanje je sta zelis da radis.
[ SlobaBgd @ 14.07.2017. 13:39 ] @
@pokretač teme
Čim ti svoje stanje nazivaš burnout a ne sagorevanje, prezasićenje, pucanje, nezadovoljstvo, premor, nije tebi ništa nego malo hipsterišeš po forumu.
[ Branimir Maksimovic @ 14.07.2017. 14:20 ] @
Setih se da za promenu malo proba da bere maline za 1500 dindzi dnevnicu za 12 sati posla ili da ode u valjevo da radi na 40+ 6 dana u nedelji za 200evrona brzo bi dobio motivaciju ;p
[ član @ 14.07.2017. 21:34 ] @
Citat:
SlobaBgd:Čim ti svoje stanje nazivaš burnout a ne sagorevanje, prezasićenje, pucanje, nezadovoljstvo, premor, nije tebi ništa nego malo hipsterišeš po forumu.

cika-Slobo, jel ti znas sta uopste znaci hipster/hipsterisanje?
[ SlobaBgd @ 14.07.2017. 21:52 ] @
Znam, drugar, bez brige. Nego, pusti ti "šta znači hipster", to je pitanje definicije. Zapitaj se šta je hipsteraj.
Da ne odemo mnogo u offtopic, dalju diskusiju možemo nastaviti u nekoj drugoj temi.
[ Darko Nedeljković @ 15.07.2017. 10:39 ] @
A zbog cega tacno je potrebno napredovati, tj. zbog cega tacno to zelis i zelis li ti to uopste, ili ides logikom to se tako radi, pojma nemam zbog cega. Kad se predje trideseta, polako se pojavljuje jedan po jedan kriterijum po kojima covek nazaduje. Mnogo se iznenadis i iznerviras kad vidis da nesto ne mozes onako dobro kao sto si mogao pre 10 godina. Ali, to samo za prvih 5-6 kriterijuma, posle skontas da sve ide u tom smeru i da za 10 godina mnogo toga neces moci onako kako mozes sad. Kad posle tridesete prvi put odes kod doktora primetis da ti se mnogo stosta izremetilo - secer, holesterol, trigliceridi... Vratis se kuci pun samouverenosti kako ces sve to da vratis u perfekciju sa mesec dana zdravog zivota. Posle nekoliko meseci shvatis da napretka nema ili je zanemarljiv, ali da ako si pazljiv mozes ostati na tom nivou i zaustaviti dalji pad. Tada jasno definises sebi da to zivota i zdravlja sto ti je ostalo neces da trosis na kojekakve bezvezarije, kao sto je napredovanje bez nekog posebnog smisla. Formiras kriterijume kako zelis da zivis ubuduce i ponasas se u skladu sa tim. Razvijes totalnu kurcobolju za ocekivanja okoline koja su suprotna tvojim zeljama i planovima. Od tog trenutka sve to postaje njihov problem, a prestaje da bude tvoj. Ali, ti si sad u tranziciji, treba ti nekoliko meseci do par godina da to sve ukapiras i pocnes da zivis u skladu sa tim, u prvo vreme mozda cak na na uzas okoline ako pravis suvise brze i radikalne promene, a posle se svi naviknu.
[ DaliborP @ 15.07.2017. 17:06 ] @
Ne znam kakve su tvoje tridesete, ali moje sigurno takve nisu bile. Ja sam psihicki i fizicki bio u zenitu u tridesetim a evo i u cetrdesetim. Ko ima takvih problema u tridesetim treba vise da se posveto sebi i svom zdravlju.
[ Java Beograd @ 15.07.2017. 17:51 ] @
Citat:
DaliborP: Ne znam kakve su tvoje tridesete, ali moje sigurno takve nisu bile. Ja sam psihicki i fizicki bio u zenitu u tridesetim a evo i u cetrdesetim. Ko ima takvih problema u tridesetim treba vise da se posveto sebi i svom zdravlju.
Čekaj, sad, jesi li bio u zenitu u tridesetim ili sada u četrdesetim ? Ne može i jedno i drugo. Ako tako nastaviš, bićeš "u zenitu" i u pedesetim, u šezdesetim i sedamdesetim.
[ SlobaBgd @ 15.07.2017. 18:05 ] @
Ne znaš ti, Java, koliko je zenit rastegljiv pojam!
[ Darko Nedeljković @ 15.07.2017. 20:39 ] @
Citat:
DaliborP:
Ne znam kakve su tvoje tridesete, ali moje sigurno takve nisu bile. Ja sam psihicki i fizicki bio u zenitu u tridesetim a evo i u cetrdesetim.

Bezveze mi je da ti rusim samopouzdanje, mogao bih postavti mnogo podpitanja ali ajd samo jedno - jesi li siguranda jos uvek nemas nijednu sedu? Pojava sedih vlasi znaci da si zenit stavio iza sebe i sad ides silaznom putanjom.
[ jablan @ 15.07.2017. 20:48 ] @
[ DaliborP @ 15.07.2017. 20:52 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
DaliborP:
Ne znam kakve su tvoje tridesete, ali moje sigurno takve nisu bile. Ja sam psihicki i fizicki bio u zenitu u tridesetim a evo i u cetrdesetim.

Bezveze mi je da ti rusim samopouzdanje, mogao bih postavti mnogo podpitanja ali ajd samo jedno - jesi li siguranda jos uvek nemas nijednu sedu? Pojava sedih vlasi znaci da si zenit stavio iza sebe i sad ides silaznom putanjom.

Kakve sede vlasi imaju veze sa mentalnim i fizickim sposobnostima? Pitao si jedno pitanje ali ne moze gluplje.
[ DaliborP @ 15.07.2017. 20:58 ] @
Citat:
Java Beograd:Čekaj, sad, jesi li bio u zenitu u tridesetim ili sada u četrdesetim ? Ne može i jedno i drugo. Ako tako nastaviš, bićeš "u zenitu" i u pedesetim, u šezdesetim i sedamdesetim.

Zenit se odnosio na periode zivota koje sam vec proziveo, dakle u odnosu na dvadesete recimo. Kako ce biti u pedesetima iskreno nemam pojma, nisam vidovit. Mogu da komentarisem ono sto znam.

Ako je neko "star" u tridesetim nesto tu drugo nije u redu. To bi trebale biti covekove najbolje godine.
[ SlobaBgd @ 15.07.2017. 21:04 ] @
Ti si stvarno u četrdesetim godinama?! Bez ljutnje, ali sam imao utisak da si na pragu tridesetih, u vr' glave!
Ali dobro je što si ostao mlad duhom.
[ Windows2 @ 15.07.2017. 22:37 ] @
I ja sam se iznenadio. Stekao sam sliku da je mozda neko od 20+.
[ bananaphone @ 15.07.2017. 23:08 ] @
DaliborP - isti utisak - mislio sam da si mladji od mene.

Anyway - nema burnout na poslu mnogo veze sa godinama, i psihofizickim klimaksom. Da bi covek sagoreo na poslu, treba neko duze vreme da boravi na poziciji koja mu stvara stres, a mlad covek jednostavno nije jos nigde ostao dovoljno dugo da bi izgoreo. Najvise sam vidjao da pregore ljudi tu negde u ranim 30-tim. Zadrze se dugo na jednoj poziciji, posao se shvata suvise ozbiljno, krenu krediti, nekom i sitna deca, vreme za sebe ne postoji...

Uzmi placeni, ili neplaceni odmor od 1-2-3 meseca o odputuj negde, promeni svakodnevnicu, zidove i ljude - to je najbitnije, i onda razmisli da li je vreme da se menja posao, tim, struka ili sta god ti sustinski stvara stres (kolege, sef, nedovoljno priznanje tvog rada, previse posla, previse odgovornosti - ili nesto trece)...
[ Darko Nedeljković @ 16.07.2017. 06:57 ] @
Citat:
DaliborP:
Ne znam kakve su tvoje tridesete, ali moje sigurno takve nisu bile. Ja sam psihicki i fizicki bio u zenitu u tridesetim a evo i u cetrdesetim.

Ma, ok, sve mi je jasno, isto tako mozes da pitas kakve veze ima holesterol, ili glukoza, ili trigliceridi, kad uz sve to jos uvek dobro "grizes i guras". Mislim da se stanje organizma tokom zivota moze predstaviti kao sinusoida - na pocetku brzi rast, na sredini spor rast zatim spor neprimetan pad i u poslednjoj trecini brz pad. Pojava sedih vlasi znaci da organizam vise nije sposoban za jednu od svojih funkcija, a to drugim recima znaci da si pregurao amplitudu i polako krenuo na dole. Pri tom se to odnosi samo na stanje organizma, a poslovni uspeh slazem se da moze jos neko vreme cak i da raste, jer veliko iskustvo lako kompenzuje taj minimalni i jos uvek neosetni pad. Mozda si ti fenomen, ali ljudi uglavnom ne usvajaju nova znanja istom brzinom sa 35 godina kao i sa 20, ali imaju dosta akumuliranog znanja, pa se to toliko ne primecuje. Postoji cak jedna izreka koja kaze da covek koji nije lep do trideset pete niti bogat do pedesete, ni jedno ni drugo nece postati kasnije. To je potpuno saglasno onom sto ja pisem - deformacije organizma su vidljive odmah, a idealan period za sticanje bogatstva je druga trecina sinusoide (25-50 god) bez obzira sto tu sredinom tridesetih stanje organizma prelazi u tendenciju pada. Tu naravno postoje individualna odstupanja, neko je po stanju organizma ispred svoje generacije, neko iza, a kad predjes 35-u onda je dobro ako si iza. Ja sam na zalost uvek bio ispred - najvisi u razredu, prvi usao u pubertet, prvi imao sve promene na organizmu, pa sad shodno tome i sa glukozom, holesterolom i trigliceridima se prvi susreo.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 16.07.2017. u 08:08 GMT+1]
[ Darko Nedeljković @ 16.07.2017. 07:24 ] @
Citat:
nema burnout na poslu mnogo veze sa godinama, i psihofizickim klimaksom. Da bi covek sagoreo na poslu, treba neko duze vreme da boravi na poziciji koja mu stvara stres, a mlad covek jednostavno nije jos nigde ostao dovoljno dugo da bi izgoreo. Najvise sam vidjao da pregore ljudi tu negde u ranim 30-tim.

Pa eto, statistika te demantuje, ipak se burnout desava uglavnom u tacno odredjenim godinama i statistika se potpuno poklapa sa gore napisanim - pre tridesetih ljudi brzo napreduju i zadovoljni su progresom, posle tridesetih ljudi razviju kurcoboljiu i zabole ih za napredovanje, taj period tranzicije je kritican.
[ DaliborP @ 16.07.2017. 07:51 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Ma, ok, sve mi je jasno, isto tako mozes da pitas kakve veze ima holesterol, ili glukoza, ili trigliceridi, kad uz sve to jos uvek dobro "grizes i guras".

Nemam takvih zdravstvenih problema ni sad a kamoli u tridesetim. Ne verujem da prosecna osoba u tridesetim ima takve probleme. Kad razmislim, ne mogu da se setim nekoga sa takvim problemima u tridesetim.

Radi se o godinama kad je covek jak i zdrav, bar bi trebao da bude. Opet, ako nije onda treba da se zapita zasto. Losa ishrana, cigarete, su obicno glavni razlozi.

Citat:
Pojava sedih vlasi znaci da organizam vise nije sposoban za jednu od svojih funkcija, a to drugim recima znaci da si pregurao amplitudu i polako krenuo na dole.

Meni su sede vlasi krenule pocetkom dvadesetih, hoces reci da sam tad krenuo na dole? :-) Sad ih imam isto koliko i taj glumac, verovatno i vise. Po tebi bi trebao hodati sa stapom :-)

Citat:
pre tridesetih ljudi brzo napreduju i zadovoljni su progresom, posle tridesetih ljudi razviju kurcoboljiu i zabole ih za napredovanje, taj period tranzicije je kritican.

Po tebi ljudi otprilike odustaju od zivota kad dodju do cetrdesetih.
[ bananaphone @ 16.07.2017. 08:08 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
nema burnout na poslu mnogo veze sa godinama, i psihofizickim klimaksom. Da bi covek sagoreo na poslu, treba neko duze vreme da boravi na poziciji koja mu stvara stres, a mlad covek jednostavno nije jos nigde ostao dovoljno dugo da bi izgoreo. Najvise sam vidjao da pregore ljudi tu negde u ranim 30-tim.

Pa eto, statistika te demantuje, ipak se burnout desava uglavnom u tacno odredjenim godinama i statistika se potpuno poklapa sa gore napisanim - pre tridesetih ljudi brzo napreduju i zadovoljni su progresom, posle tridesetih ljudi razviju kurcoboljiu i zabole ih za napredovanje, taj period tranzicije je kritican.



Pa statistika me ne demantuje, nego upravo potvrdjuje ovo sto sam rekao, da nema veze sa psihofizickim padom coveka, nego da duzim boravkom na poslu koji stvara stres. A razloge za stres moras sam da potrazis ili uz pomoc psihologa, ljudi imaju dobre poslove, u dobrim firmama, sa dobrim kolegama, dobrom platom, ali imaju osecaj da su zapostavljeni, da njihov rad nije dovoljno cenjen u odnosu na kolege itd. i ulecu u negativnu spiralu polako, posle 2-3g puknu i odu.

Recimo u jednoj od firmi u kojoj sam radio, uveli su statisticki nadzor koliko ko radi - koji je po misljenju radnika, vrlo neobjektivan, svi su nastavili da rade za iste plate, u istim kancelarijama sa istim dobrim menadzerom, ali stvorio se pritisak da je vecina tima ubrzo otislo u druge firme.

Da se radi o psihofizickom padu, onda bi burnout imao statisticki sve vise i vise, kako se priblizavas penziji, a to nije slucaj.
[ DaliborP @ 16.07.2017. 08:34 ] @
Mene iskreno tuzno iznenadjuje ovo stanje kod nas. Na drugim temama su me ljudi ubedjivali da je bicikliranje do posla teska fizicka aktivnost, da se treba spremati mesecima da se istrci 5km, da je treniranje u gym-u glupost a evo sad da je covek u tridesetim u mentalnom i fizickom padu. Tuzno ako je tako. Zar mi nismo trebali biti sportska nacija koja je dala mnoge pametne ljude? Ili je to samo do tridesete?
[ Branko Santo @ 16.07.2017. 09:21 ] @
Ja mogu da podelim opet samo svoj osecaj zadnjih 5-6 godina. Kome je dosadno mogao bi da nadje moje komentare pocetkom tog perioda pa da vidi koliko sam naostren bio.
Elem do uslovnog burnout-a moze da dodje i bez promene ili loseg uticaja okruzenja. Meni se desilo da sam se ja promenio, da one stvari koje su mi bile bitne (ili sam mislio da su mi bile bitne) to vise nisu.
U takvoj situaciji moj zivot vise nije bio sinhronizovan sa onim kako zelim da zivim (a jos mi to nije bilo ni potpuno jasno). Dihtomija (ako je to pravi izraz) mog tadasnjeg zivota je u meni izazivala osecaj da nesto nije ok, ali ja sam odgovarao sa starim vidjenjem zivota pa sam jurio bolju poziciju, drugu firmu, vise para. Cak sam i taj skok napravio (promenio posao) da bih shvatio empirijski da to u stvari nije bio problem :)
Gomilu vremena potrosih razmisljajuci i analizirajuci sebe ne bih li shvatio da moj sada vec stari zivot/ciljevi/ideje vise nisu aktuelni i da me jedino inercija zadrzava na putanji na kojoj sam bio. Kad sam to shvatio, bilo je "lako" da pocnem postepeno da uvodim promene u ponasanju i razmisljanju i zadrzavam one zbog kojih se osecam lepse (namerno ne napisah bolje) ili odbacim one zbog kojih se nisam osecao lepse.

Kolicina znojenja od nervoze, grceva u stomaku i nedelja (sedmih dana u periodu od sedam dana) provedenih u agoniji razmisljajuci kako da prezivim sledecih 5 je dosta visoka. Nisam pukao i ne znam koliko sam bio blizu ali apsolutno sam svestan koliko je bitno biti spokojan sa svojim zivotom.

P.S. Ima dosta generalizacije i filozofiranja u temi, ali eto nek ima i jedan konkretan primer :)
[ bananaphone @ 16.07.2017. 09:37 ] @
@Branko - ma jasno, tvoja pricu sam video vise puta, pogotovo medju gastarbajterima, ali mislim da to nije klasicni burnout, nego nesto malo drugacije :)
[ Darko Nedeljković @ 16.07.2017. 14:21 ] @
Citat:
Po tebi ljudi otprilike odustaju od zivota kad dodju do cetrdesetih.

Naprotiv, upravo suprotno, tada prestaju da mastaju o napredovanju, kamionima, avionima, belim ladjama ili ko zna cemu drugom, prestaju da se dokazuju i koncentrisu se na sebe i svoj zivot kako bi ga proziveli sa sto manje naprezanja a sto vise uzivanja u onom sto im donosi radost - nekom su to deca, nekom pecanje, nekom kafane i radodajke, nekom neki duhovni put, a nekom mozda i posao donosi najvece zadovoljstvo, sta ja znam, ima nas raznih.
[ DaliborP @ 16.07.2017. 15:34 ] @
Aa to je, ja sam mislio da si mentalno i fizicki nesposoban posle tridesetih. Ovo si sad okrenuo pricu.
[ Branimir Maksimovic @ 16.07.2017. 16:41 ] @
Pa sad nekad sam u 20 im mogao da ispesacim 250 km, bez problema da vucem 40 kila na ledjima ;)
Sto se programiranja tice sad mnogo vise znam nego u 20im ;)
[ Braxi @ 16.07.2017. 18:25 ] @
Citat:
Texas Instruments:
Radim kao softver inzenjer 6 godina moglo bi se reci da mi je karijera do sada bila uspesna, dosta prijatelja bi mi pozavidelo iako smatram da su neki i bojle prosli u zivotu, <cut>


hm, mozda tvoje nezadovoljstvo nema veze sa tvojom karijerom. Tj mozda si skenjan nesto na privatnom planu, pa krivca trazis na poslu ?!
[ Braxi @ 16.07.2017. 18:26 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Pa sad nekad sam u 20 im mogao da ispesacim 250 km, bez problema da vucem 40 kila na ledjima ;)
Sto se programiranja tice sad mnogo vise znam nego u 20im ;)


ja sam nekada mogao da nosim 20 kila u ruci, a onda sam se ugojio 20 kila pa ih nosim po celom telu.

What's the point, pa ne postajemo mladji i jaci i lepsi sa godinama !
[ Sceka @ 16.07.2017. 18:58 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Po tebi ljudi otprilike odustaju od zivota kad dodju do cetrdesetih.

Naprotiv, upravo suprotno, tada prestaju da mastaju o napredovanju, kamionima, avionima, belim ladjama ili ko zna cemu drugom, prestaju da se dokazuju i koncentrisu se na sebe i svoj zivot kako bi ga proziveli sa sto manje naprezanja a sto vise uzivanja u onom sto im donosi radost - nekom su to deca, nekom pecanje, nekom kafane i radodajke, nekom neki duhovni put, a nekom mozda i posao donosi najvece zadovoljstvo, sta ja znam, ima nas raznih.

Je l' ti to govoris iz iskustva ili se oslanjas na statistike i digitron?


Pozdrav!
[ Branimir Maksimovic @ 16.07.2017. 19:58 ] @
Citat:
Braxi:
What's the point, pa ne postajemo mladji i jaci i lepsi sa godinama !


Al postajemo pametniji ! ;)
[ član @ 17.07.2017. 06:33 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
A zbog cega tacno je potrebno napredovati, tj. zbog cega tacno to zelis i zelis li ti to uopste, ili ides logikom to se tako radi, pojma nemam zbog cega. Kad se predje trideseta, polako se pojavljuje jedan po jedan kriterijum po kojima covek nazaduje. Mnogo se iznenadis i iznerviras kad vidis da nesto ne mozes onako dobro kao sto si mogao pre 10 godina. Ali, to samo za prvih 5-6 kriterijuma, posle skontas da sve ide u tom smeru i da za 10 godina mnogo toga neces moci onako kako mozes sad. Kad posle tridesete prvi put odes kod doktora primetis da ti se mnogo stosta izremetilo - secer, holesterol, trigliceridi... Vratis se kuci pun samouverenosti kako ces sve to da vratis u perfekciju sa mesec dana zdravog zivota. Posle nekoliko meseci shvatis da napretka nema ili je zanemarljiv, ali da ako si pazljiv mozes ostati na tom nivou i zaustaviti dalji pad. Tada jasno definises sebi da to zivota i zdravlja sto ti je ostalo neces da trosis na kojekakve bezvezarije, kao sto je napredovanje bez nekog posebnog smisla. Formiras kriterijume kako zelis da zivis ubuduce i ponasas se u skladu sa tim. Razvijes totalnu kurcobolju za ocekivanja okoline koja su suprotna tvojim zeljama i planovima. Od tog trenutka sve to postaje njihov problem, a prestaje da bude tvoj. Ali, ti si sad u tranziciji, treba ti nekoliko meseci do par godina da to sve ukapiras i pocnes da zivis u skladu sa tim, u prvo vreme mozda cak na na uzas okoline ako pravis suvise brze i radikalne promene, a posle se svi naviknu.

jel ti ono, Nedeljkovicu, bese kamiondzija po zanimanju?
[ Darko Nedeljković @ 17.07.2017. 06:57 ] @
Citat:
DaliborP:
Aa to je, ja sam mislio da si mentalno i fizicki nesposoban posle tridesetih. Ovo si sad okrenuo pricu.

Nisam okrenuo, pise jos u prvoj poruci, ali nebitno, bitno je da smo se mi slizili:
Citat:
Tada jasno definises sebi da to zivota i zdravlja sto ti je ostalo neces da trosis na kojekakve bezvezarije, kao sto je napredovanje bez nekog posebnog smisla. Formiras kriterijume kako zelis da zivis ubuduce i ponasas se u skladu sa tim. Razvijes totalnu kurcobolju za ocekivanja okoline koja su suprotna tvojim zeljama i planovima. Od tog trenutka sve to postaje njihov problem, a prestaje da bude tvoj.
[ dule_ns @ 17.07.2017. 09:12 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
DaliborP:
Ne znam kakve su tvoje tridesete, ali moje sigurno takve nisu bile. Ja sam psihicki i fizicki bio u zenitu u tridesetim a evo i u cetrdesetim.

Bezveze mi je da ti rusim samopouzdanje, mogao bih postavti mnogo podpitanja ali ajd samo jedno - jesi li siguranda jos uvek nemas nijednu sedu? Pojava sedih vlasi znaci da si zenit stavio iza sebe i sad ides silaznom putanjom.

Au brate, ja sam sede počeo da dobijam u srednjoj školi pre 25 godina. Na.ebao sam.
[ DaliborP @ 17.07.2017. 10:08 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Nisam okrenuo, pise jos u prvoj poruci, ali nebitno, bitno je da smo se mi slizili:

Slozili? Daleko od toga. Ako si ti osetio "pad" u tridesetim godinama, to ne vazi na sve. Ako ti ne uzivas u poslu kojim se bavis, opet to ne vazi za sve. Ako ti ne zelis da napredujes - opet, to ne vazi za sve ostale.
Citat:
dule_ns:Au brate, ja sam sede počeo da dobijam u srednjoj školi pre 25 godina. Na.ebao sam.

Dobro da si ziv po Darkovoj teoriji :)
[ Darko Nedeljković @ 18.07.2017. 10:12 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Pa sad nekad sam u 20 im mogao da ispesacim 250 km, bez problema da vucem 40 kila na ledjima
Sto se programiranja tice sad mnogo vise znam nego u 20im

Da, o tome pricam, ti si verovatno negde oko amplitude, sto znaci da je tvoje znanje vece od onih u dvadesetim, ali je njihovo napredovanje mnogo brze, a covek obicno oseca zadovoljstvo zbog brzine napredovanja, a ne zbog nivoa koji je davno dostigao. Tako i pokretac teme, postao je nezadovoljan jer je usporio napredovanje, a neki dvadesetogodisnjak je daleko zadovoljniji od njega bez obzira sto je sa znanjem blizu nule, ali brzo napreduje...

Citat:
Je l' ti to govoris iz iskustva ili se oslanjas na statistike i digitron?

Iz iskustva, sto licnog, sto posmatram okolo sta ljudi pricaju, a sta su ti isti pricali pre 10 godina. A i secam se dok sam ja bio mlad i lud sta su stariji govorili do kad ce to da traje.

Citat:
jel ti ono, Nedeljkovicu, bese kamiondzija po zanimanju?

Pa imam ja 16 zanimanja, to mi je trenutno vise hobi, ali ko zna, mozda jednog dana...
Po zanimanju iz srednje skole sam elektrotehnicar, a sa fakulteta ekonomista/IT, a dodatno imam licencu ministarstva za poslove BZR (bezbednost i zdravlje na radu). Da bih vozio autobus po evropi naucio sam 4 strana jezika, ali mi ipak sudbina nije bila takva. Dosao sam u ovu firmu sa zeljom da vozim kamion i bavim se razvojem elektronike, ali su me brzo prebacili da budem sef racunovodstva, administracije i BZR, bez da sam ja to zeleo, nego jednostavno, mnogo im je bilo lako da nadju drugog kamiondziju, a za ovo ostalo veoma tesko. Ako neko hoce da kaze da je to zato sto sam los vozac ili elektronicar, nije u pravu, nego sto na ovoj poziciji donesem/sacuvam firmi vise novca. Eto, kad smo se vec dotakli licnih pitanja da povezemo sa temom - cesta promena zanimanja je vrlo efikasan nacin da se izbegne burnout i profesionalni zivot ucini zanimljivijim. Svaka cast nekom ko 40 godian moze da radi jedan isti posao, ja to ne mogu. U proslosti sam bio serviser elektronike, krupije u kazinu, bankarski radnik, it tehnicka podrska i verovatno sam jos ponesto zaboravio
[ Sceka @ 18.07.2017. 10:37 ] @
Citat:
Iz iskustva, sto licnog, sto posmatram okolo sta ljudi pricaju, a sta su ti isti pricali pre 10 godina. A i secam se dok sam ja bio mlad i lud sta su stariji govorili do kad ce to da traje.

I onda si skontao da si strucnjak pa dajes sebi za pravo da pridikujes drugima, da osvescujes druge, da ucis druge...?

Citat:
Pa imam ja 16 zanimanja, ...
...
...

Tome jos treba dodati i da si vrstan psihijatar, psiholog, poljoprivrednik, putopisac, račundzija (maestralno baratanje digitronom), ... ... ...

(u principu ostaje ono sto sa odavno napisao, sve zna ali ni u cemu nije dobar i/ili najbolji, ni jedan posao se ne radi nista vise od „razumem se ja i u to” - pa tako i ti, ali te nista ne sprecava da sebe nameces kao autoriteta na svim poljima)



Pozdrav!
[ pajapop @ 18.07.2017. 11:17 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
...Dosao sam u ovu firmu sa zeljom da vozim kamion i bavim se razvojem elektronike, ali su me brzo prebacili da budem.....


Na srecu, izgleda da u firmi neko zna de se ne mesaju babe i zabe...i brzo je odreagovao...hu...ha...

[ Darko Nedeljković @ 18.07.2017. 11:44 ] @
@Sceka
Globalrichlist kaze da sa prihodom od 39 evra mesecno spadas u 54% najbogatijih ljudi na planeti, znaci pola planete nekako prezivljava sa toliko ili manje. To je nivo zivotnog standarda socijalnih slucajeva - kupuje se uglavnom hrana i placa se struja, za ostalo se nema. Hleb 30 dinara, krastavci 30 din/kg, paradajz 60 din/kg, jaja 12 din/kom (neki imaju sopstvene kokoste, ali dok im kupe zito to izadje isto), pastete 25 din/kom, salama 250 din/kg. Jedes pazljivo, vise hleba, manje ostalog sta je skuplje, ako si mnogo gladan pojedes celu veknu i jos malko necega sta ima. Kad se tako organizujes, ne mozes pojesti vise od evro dnevno. Higijena konvergira ka nuli, nista zubna pasta, kupanje pred vece godisnje praznike, odeca se kupuje second hand na vasarima po 100 din/kom, cesto vojna jer je najizdrzljivija, ili se dobija na poklon od rodjaka iz grada, nekada pocepana, nekada pohabana, a nekada je samo cudnih boja koje vise nisu u modi. Namestaj u kuci je takodje ili onaj koji su rodjaci iz grada odbacili kao neupotrebljiv pre 20 godina, ili stari, drveni, koji moze da sluzi 100 godina. Iz kreveta i duseka vire federi, oni koje ja i ti odbacimo kao neupotrebljive oni koriste jos 20 godina, zbog toga svi imaju vidno krivu kicmu i hodaju pogrbljeno, a pogled im kao da danima uopste ne spavaju. Zidovi ispucali, kuca od kad je sagradjena nije imala nikakvo renoviranje, keramickih plocica pola otpalo pola se jos drzi, ako pricamo o onima koji uopste imaju keramicke plocice u kuci. Sporet stari, rupe od korozije se zakrpe blatom ili komadom nekog starog lima. Itd to je samo ponesto sto ja vidjam prilikom kracih poseta seoskim sredinama, neko ko bi se ozbiljnije pozabavio time mogao bi o tome snimiti dokumentarni film i informisati radnicku klasu naviknutu na zivotni standard gde se trosi 10-30 evra dnevno.
[ Darko Nedeljković @ 18.07.2017. 11:53 ] @
Citat:
Sceka:
I onda si skontao da si strucnjak pa dajes sebi za pravo da pridikujes drugima, da osvescujes druge, da ucis druge...?

Ma jok, nego smo davno konstatovali da ako bi ti radio u skladu sa upravo napisanim, onda bi prokomentarisao ponesto samo na temema o produkciji muzike, a na ostalima se uopste ne bi javljao, ali posto nije tako, onda i ti i ja i uglavnom svi ostali kao totalni nestrucnjaci napisemo svoja misljenja i zapazanja i forum funkcionise.

Citat:
Na srecu, izgleda da u firmi neko zna de se ne mesaju babe i zabe...i brzo je odreagovao...hu...ha...

Ako ti tako kazes neka ti bude, mada je istina da su kvalitetni vozaci kamiona i autobusa tokom prethodnih godina najvecim delom napustili Srbiju, a oni sto su posle mene dosli da rade to su neki decacici koji tek osnovne stvari znaju... tako da uopste nije neki problem biti bolji od njih, ali da ne polemisemo neka bude - ne umem da vozim, pa sam zato prebacen u racunovodstvo ako ti je to neko zadovoljstvo.
[ Braxi @ 18.07.2017. 12:23 ] @
kad god mi je tesko pomislim na Putina.
[ Sceka @ 18.07.2017. 12:53 ] @
Citat:
Darko Nedeljković: Ma jok, nego smo davno konstatovali da ako bi ti radio u skladu sa upravo napisanim, onda bi prokomentarisao ponesto samo na temema o produkciji muzike, a na ostalima se uopste ne bi javljao, ali posto nije tako, onda i ti i ja i uglavnom svi ostali kao totalni nestrucnjaci napisemo svoja misljenja i zapazanja i forum funkcionise.

Ko to „smo” (jer ovo sto sam ja boldovao u citiranom a inace nije boldovano u originalnoj poruci, podrazumeva da nisi ti nego nekolicina / mnogo njih zajedno sa tobom)? I kakve veze ima sa onim sto sam ja napisao. A napisao sam za konkretan rad, za realnot u zivotu - 16 i ko zna koliko zanimanja si ti naveo, da toliko zanimanja radis u stvarnom zivotu, da si to sve radio i radis i mozes da radis...\

Ja se profesionalno bavim snimanjem i produkcijom. To je moje zanimanje. Znam i mnoge druge stvari, neke i odlicno, ali ne radim nista od toga sto znam jer imam zanimanje kome sam se posvetio, unapredjivao, izucavao, dizao na veci nivo...

Problem kod tebe je sto ne shvatas i verovatno nikada neces shvatiti da je covek koji ima toliko zanimanja u svim tim zanimanjima samo prosecan, obicno ni toliko, i ni jedno od mnostva zanimanja ne radi dobro, odlicno, savrseno - sto je poenta.

Na forumima... ti se postavljas kao autoritet, bez osnova, a to je ono sto je problem, mada to ti ne vidis tako...


Pozdrav!
[ Sceka @ 18.07.2017. 12:57 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
@Sceka
Globalrichlist kaze da sa prihodom od 39 evra mesecno spadas u 54% najbogatijih ljudi na planeti, znaci pola planete nekako prezivljava sa toliko ili manje. To je nivo zivotnog standarda socijalnih slucajeva - kupuje se uglavnom hrana i placa se struja, za ostalo se nema. Hleb 30 dinara, krastavci 30 din/kg, paradajz 60 din/kg, jaja 12 din/kom (neki imaju sopstvene kokoste, ali dok im kupe zito to izadje isto), pastete 25 din/kom, salama 250 din/kg. Jedes pazljivo, vise hleba, manje ostalog sta je skuplje, ako si mnogo gladan pojedes celu veknu i jos malko necega sta ima. Kad se tako organizujes, ne mozes pojesti vise od evro dnevno. Higijena konvergira ka nuli, nista zubna pasta, kupanje pred vece godisnje praznike, odeca se kupuje second hand na vasarima po 100 din/kom, cesto vojna jer je najizdrzljivija, ili se dobija na poklon od rodjaka iz grada, nekada pocepana, nekada pohabana, a nekada je samo cudnih boja koje vise nisu u modi. Namestaj u kuci je takodje ili onaj koji su rodjaci iz grada odbacili kao neupotrebljiv pre 20 godina, ili stari, drveni, koji moze da sluzi 100 godina. Iz kreveta i duseka vire federi, oni koje ja i ti odbacimo kao neupotrebljive oni koriste jos 20 godina, zbog toga svi imaju vidno krivu kicmu i hodaju pogrbljeno, a pogled im kao da danima uopste ne spavaju. Zidovi ispucali, kuca od kad je sagradjena nije imala nikakvo renoviranje, keramickih plocica pola otpalo pola se jos drzi, ako pricamo o onima koji uopste imaju keramicke plocice u kuci. Sporet stari, rupe od korozije se zakrpe blatom ili komadom nekog starog lima. Itd to je samo ponesto sto ja vidjam prilikom kracih poseta seoskim sredinama, neko ko bi se ozbiljnije pozabavio time mogao bi o tome snimiti dokumentarni film i informisati radnicku klasu naviknutu na zivotni standard gde se trosi 10-30 evra dnevno.

Pretpostavljam da si slucajno omasio temu...

Ma pusti te navode nekih i statistike (nisam citao dalje od prve dve reci jer me ne zanima sta je neko negde reako, napisao, istrazivao, statistike, proseci, preseci, grafikoni... a narocito na svetskom nivou..........).

Odgovori konkretno kako je moguce da troclana porodica kod nas, da ponovim kod nas!, zivi sa 39€ mesecno?

(prebaci u odgovarajucu temu)


Pozdrav!
[ Darko Nedeljković @ 18.07.2017. 13:10 ] @
Citat:
Sceka:
Problem kod tebe je sto ne shvatas i verovatno nikada neces shvatiti da je covek koji ima toliko zanimanja u svim tim zanimanjima samo prosecan, obicno ni toliko, i ni jedno od mnostva zanimanja ne radi dobro, odlicno, savrseno - sto je poenta.

Dobro, pretpostavimo da ja ne znam nista da radim, onda cu ja mozda imati nekih problema zbog toga, necu imati posao, umiracu od gladi i slicno. Za sada nista od toga nije u opticaju, a sve i da bude, ja ne vidim razlog zasto bi se neko na forumu (npr. ti) bavio mojim hipotetickim problemom, za koji ja uopste nikada nisam primetio da postoji? Ja se ni na koji nacin ne predstavljam superiornijim u odnosu na prosecnog clana foruma, a to neko tako dozivljava onda je to samo njegova licna percepcija. Ali nebitno, daj da se ne bavimo offtopic glupostima, covek me pitao da objasnim svoje zanimanje, ja sam to uradio najkrace sto sam mogao a da jos uvek bude jasno... ako imamo nesto da polemisemo u vezi teme super, ako nemam predlazem da se zaustavimo na ovom, da sam bio pametan na licno pitanje o zanimanju trebao sam da mu odgovorim pitanjem sta ga boli pimpek i da nastavimo dalje bez offtopica. Bilo kako bilo, neko je pre mene pomenuo promenu posla/zanimanja kao resenje, tako da se nisam ja prvi na planeti a ni na forumu toga setio.
[ Darko Nedeljković @ 18.07.2017. 13:20 ] @
Citat:
Pretpostavljam da si slucajno omasio temu...

Izvinjavam se. Pocevsi od druge recenice nalazi se konkretno objasnjenje.
[ Darko Nedeljković @ 18.07.2017. 14:14 ] @
Citat:
Sceka:
(prebaci u odgovarajucu temu)

Ne znam zasto mi ne dozvoljava izmenu/brisanje pogresne poruke.
[ Arnie @ 24.07.2017. 00:48 ] @
@Java Beograd, šta je sa onim ljudima koji iz nekog razloga ne žele da zasnivaju porodicu (misle da ne bi bili dobri roditelji, ne vole decu, ne vole da se vezuju ili bilo koji drugi razlog)?

Ako je neko karijerista ne mora da znači da je zamenio obraz đonom već da možda veruje u viziju svoje kompanije (iako postoji mnogo ljudi sa osobinama koje si naveo, a kojima je cilj da strpaju lovu u džep i dođu na visoke pozicije). Način na koji si napisao tvoj post je, barem meni, izgledao veoma agresivno.

On: mislim da su psiholog i rekreacija najbolje rešenje za tvoj problem. Takođe ne bi bilo loše da sedneš i razmisliš da li te posao i dalje ispunjava tj. da li je u pitanju neka prolazna faza ili si izgubio volju da se baviš njime i dalje.
[ bonaca54 @ 25.07.2017. 10:16 ] @
Ako imaš tačno vreme rodjenja (sat i minut), da ne odstupa više od 10 min u plusu, ili minusu, pošalji mi datum, vreme i mesto rodjenja, tvoj problem je astrološke prirode (Saturn).
skype - mementocosmicum
[ DaliborP @ 25.07.2017. 10:19 ] @
Eto resenja
[ član @ 25.07.2017. 10:26 ] @
ja isto glasam da pokretac teme posalje potrebne podatke!
mi ovde dve nedelje pokusavamo da pronadjemo resenje, a niko se nije setio da problem mozda lezi u Saturnu!
[ Cube25 @ 25.07.2017. 11:53 ] @
Ali pazi, računica zavisi i da li će uzeti u obzir Planetu X... inače... ode mas' u propast.
Nemoj da te prevare ;)

P.S. I da, astro-stručnjak obavezno mora da ima neko zvučno ime (k'o Bora Radar na ovim foruima), ili nesto ozbiljno na latinskom, koji samo stručnjaci znaju... bez toga nikako. I obavezno, da je sredio nekoj pevaljki život... ono, da ima sliku sa njom na zidu, i priča priče...
[ bananaphone @ 25.07.2017. 11:55 ] @
Citat:
Arnie:
@Java Beograd, šta je sa onim ljudima koji iz nekog razloga ne žele da zasnivaju porodicu (misle da ne bi bili dobri roditelji, ne vole decu, ne vole da se vezuju ili bilo koji drugi razlog)?

Ako je neko karijerista ne mora da znači da je zamenio obraz đonom već da možda veruje u viziju svoje kompanije (iako postoji mnogo ljudi sa osobinama koje si naveo, a kojima je cilj da strpaju lovu u džep i dođu na visoke pozicije). Način na koji si napisao tvoj post je, barem meni, izgledao veoma agresivno.


Java je mator covek, a za tebe mogu samo da predpostavim da si mlad, zato sto sam i ja tako rezonovao kad sam bio mladji. Ja sam negde na pola puta i sa godinama i sa vidjenjem zivota :D

Znam mnogo matoraca koji su mi govorili isto kad sam bio mladji, sto mi je tad delovalo agresivno, a sad mi i nije previse daleko od istine...

BTW - svako bira svoj put, radi kako mislis da je najbolje za tebe, samo sam hteo da dam malo kredibiliteta ovoj prici koju je napisao Java...
[ DaliborP @ 25.07.2017. 14:33 ] @
I kakav si tacno kredibilitet dao toj prici?
[ dusanboss @ 25.07.2017. 14:54 ] @
Citat:
bananaphone:
Citat:
Arnie:
@Java Beograd, šta je sa onim ljudima koji iz nekog razloga ne žele da zasnivaju porodicu (misle da ne bi bili dobri roditelji, ne vole decu, ne vole da se vezuju ili bilo koji drugi razlog)?

Ako je neko karijerista ne mora da znači da je zamenio obraz đonom već da možda veruje u viziju svoje kompanije (iako postoji mnogo ljudi sa osobinama koje si naveo, a kojima je cilj da strpaju lovu u džep i dođu na visoke pozicije). Način na koji si napisao tvoj post je, barem meni, izgledao veoma agresivno.


Java je mator covek, a za tebe mogu samo da predpostavim da si mlad, zato sto sam i ja tako rezonovao kad sam bio mladji. Ja sam negde na pola puta i sa godinama i sa vidjenjem zivota :D

Znam mnogo matoraca koji su mi govorili isto kad sam bio mladji, sto mi je tad delovalo agresivno, a sad mi i nije previse daleko od istine...

BTW - svako bira svoj put, radi kako mislis da je najbolje za tebe, samo sam hteo da dam malo kredibiliteta ovoj prici koju je napisao Java...


A sta je tvoj stav sada o zasnivanju porodice i šta je bio kad si bi mladji?
[ bananaphone @ 25.07.2017. 18:07 ] @
Citat:
dusanboss: A sta je tvoj stav sada o zasnivanju porodice i šta je bio kad si bi mladji?


Pa nije mi bio imperativ na zasnivanju porodice i brizi o porodici (mislim da zenu i decu) kad sam imao 22g... Znao sam da me to ceka negde down the road, ali da sam se tim bas bavio - i nisam. Imao sam "profesionalne ambicije" - ne bas direktno one koje je Java opisao, da postanem sef nekom ili necem, ali posvecivao sam zivot ucenju i stvaranju u oblasti kojom sam se bavio sto je dovelo i do napredovanja u karijeri - opet u smeru koji se meni svidjao.

Vremenom su se stvari promenile, i sad mi je iskljuciv imperativ na porodici, ostalo je pomalo sekundarno, ne kazem nebitno, nego jednostavno nije toliko bitno koliko je bilo pre.

Moj stav se promenio oko nekih sustinskih pitanja - recimo ako treba da biram posao ili poziciju, koji ce biti bolji za porodicu a losiji za moj profesionalni razvoj.

Citat:
DaliborP:
I kakav si tacno kredibilitet dao toj prici?


Dalibore covece u vecitom zenitu - tebi ocigleno nikakav :D
[ DaliborP @ 25.07.2017. 20:40 ] @
Pusti ti mene, nego me bas zanima sta je tacno u pitanju da bi mogao podrzati onakve generalizacije ogromne grupe ljudi.
[ bananaphone @ 25.07.2017. 20:55 ] @
Citat:
DaliborP: Pusti ti mene, nego me bas zanima sta je tacno u pitanju da bi mogao podrzati onakve generalizacije ogromne grupe ljudi.


Dalibore - ako nisi shvatio iz moja dva prethodna posta, ja ti ne mogu objasniti. Na kraju krajeva ne moras da razumes svaciji stav.

Java je izneo jedno misljenje, Arnie je izneo svoje misljenje. Ja samo kazem da sam sreo dosta matorih ljudi koji imaju vrlo slican odnos prema zivotu, poslu i porodici kao Java.
I nije prvi put da cujem da ljudi koji su imali i karijere i porodice i ispunjen zivot, da dele Javin stav. Hocu da kazem da postoje 2 objasnjenja, ili se radi o kolektivnom generacijskom ludilu, ili mozda tu ipak ima nesto.

Sa druge strane razumem i Arnia, jer sam sreo dosta mladih ljudi koji tako rezonuju.

I mozda je tu kvaka oko ne razumevanja ljudi na ovoj temi, ljudi se nalaze u prirodno drugoj fazi zivota i prioriteta i ubedjuju i druge da su upravo ti njihovi trenutni prioriteti "oni pravi".

Ja sam negde izmedju sa svojim vidjenjem, ne mogu da pravim tako ostre podele kao Java, ali ne mogu ni da pricam kao Arnie o "viziji moje kompanije" kao zvezdi vodilji (ideologiji, filozofiji) koja me vodi kroz zivot.

Kontam kako sam ja prosao u zivotu kroz razlicite faze i prioriteti su mi se menjali, pa ce mozda i drugima da se menjaju.

To ti je to, ja ne mogu jasnije da se izrazim niti bolje da opisem.
[ DaliborP @ 25.07.2017. 21:08 ] @
Ja razumem tvoj stav, jasno je da vecina ljudi stavlja porodicu kao prioritet, sto je potpuno normalno. Ali jedno je imati odnos prema poslu i porodici, a drugo je praviti generalizacije poput ove:
Citat:
1. Imaš ljude karijeriste, koji grade karijeru, koji nemaju ili zanemaruju porodicu, i redovno se i uspešno penju na kompanijskim lestvicama: od tim lidera, project menadžera, preko tehničkog direktora, CTO, do direktora, regionalnog direktora za Balkan, Evropu, ovoono. Svašta oni nauče: a pre svega nauče kako gaziti po drugima, kako se laktati, kako obraz zameniti đonom.

2. Na drugom putiću su vredni radnici, dovoljno uspešni da imaju pristojnu platu, koji dobro i odgovorno rade svoj posao, ne zapostavljaju ni svoje lično napredovanje u strucu, ali, pre svega, na prvo mesto u životu drže porodicu.

Ja sam pitao na osnovu cega mozes da das kredibilitet toj prici, posto je tesko reci koji je primer vise pogresan.

A Arnie je pitao validno pitanje, jer ako ne upada u grupu 2, onda ispada da je covek sebicni hostapler koji gazi preko drugih.
[ bananaphone @ 25.07.2017. 21:46 ] @
@Dalibor - radi se o generalizacijama i arhitipovima, koji mogu samo procentualno i aproksimativno da budu tacni i ne odnose se na sve ljude na svetu. Jedan deo ljudi ce se prepoznati negde izmedju 1 i 2, dobar deo ne vidi sebe ni u 1 ni u 2, hoce da peca ili igra wow i hebe mu se za osnivanje familije da ne pominjem firminu ideologiju...

Priznaces da postoji vise od 2 tipa ljudi u bilo kojoj oblasti ljudskog delovanja ;) i da poenta Javinog posta nije da ultimativno napravi dve jedine moguce kategorije ljudi na svetu i napravi podelu - Dalibor grupa x, bananaphone gurpa z - Dalibor je pobedio, bananaphone je izgubio!

Sad kad napisak "arhitipovi" pogledaj od C.G. Jung-a sta pise o razlicitim fazama zivota kroz koje covek moze da prodje, evo lep i kratak tekst na temu http://www.purposefairy.com/617/carl-g-jung-archetypes/ - sad naravno ovo je pojednostavljivanje, ne mora covek da prodje sve ove faze, ni tim redom, niti samo jednom, moze da se vrti izmedju 2 faze ceo zivot, ili da prodje 16 drugih faza, ali mislim da vredi procitati - i pokusati razumeti o cemu se radi.


EDIT:
Citat:
DaliborP:
Ja razumem tvoj stav, jasno je da vecina ljudi stavlja porodicu kao prioritet, sto je potpuno normalno...


Ja sam ti napisao da je to moj TRENUTNI stav ili zivotni moto, i to je poenta. Ja SAD dajem prioritet porodici, ali pre toga sam davao prioritet nekoj profesionalnoj ambiciji, a pre toga nekoj trecoj stvari - recimo bila mi je bitna elektronika i sport.

P.S. Ja sam na ovom forumu bio jako davno aktivan, pre 15+ godina, i svi moji postovi su bili vezani za tehniku, ne secam se ni jednog posta na madzone-u a sad su mi maltene svi postovi ovde, i to valjda govori nesto...




[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 25.07.2017. u 23:35 GMT+1]
[ dusanboss @ 25.07.2017. 23:14 ] @
Za našeg bi Dalibora Ameri rekli da je "Social Justice Warrior".

[ DaliborP @ 26.07.2017. 10:31 ] @
Citat:
bananaphone:
@Dalibor - radi se o generalizacijama i arhitipovima, koji mogu samo procentualno i aproksimativno da budu tacni i ne odnose se na sve ljude na svetu. Jedan deo ljudi ce se prepoznati negde izmedju 1 i 2, dobar deo ne vidi sebe ni u 1 ni u 2, hoce da peca ili igra wow i hebe mu se za osnivanje familije da ne pominjem firminu ideologiju...

Naravno da se radi o debelim generalizacijama, to sam i rekao. Zato te i pitam, kakav tacno kredibilitet dajes toj izjavi. To sto ce se neko prepoznati izmedju ili negde drugo ne menja ono sto je napisano.
Citat:

Priznaces da postoji vise od 2 tipa ljudi u bilo kojoj oblasti ljudskog delovanja ;) i da poenta Javinog posta nije da ultimativno napravi dve jedine moguce kategorije ljudi na svetu i napravi podelu

Pa upravo samo ja to i rekao - da ne postoje 2 grupe ljudi i da je vrlo pogresno tako kategorisati ljude, a sad mi ti to ponovo objasnjavas...nisi mi bas jasan. Ili se slazes sa necim, ili ne. Ne mozes dati "kredibilitet" i onda tumaciti napisano na potpuno drugaciji nacin nego sto je prezentovano.
[ bananaphone @ 26.07.2017. 11:38 ] @
Kazem ti - ne mogu da ti objasnim. Nemam taj dar da se izrazim na nacin koji bi tebi bio jasan.

To sto se radi u generalizaciji i uprostavanju, (po definiciji, generalizacija ne moze da bude apsolutno tacna i primenjiva na sve), ne znaci da nije dobrim delom tacna, i da ne postoje dve velike okvirne kategorije osobina kod ljudi, u sferi poslovnih odnosa, jedni koji su okrenuti karijeri a drugi koji su okrenuti porodici.

Nije ni neka preterana tajna da su mnogi koji su okrenuti poslu i karijeri, zanemarili porodicni zivot. Nije ni preterana tajna da su se mnogi popeli na visoke pozicije laktanjem i ne bas previse moralnim potezima (normalno i tu postoje generalizacije, recimo u kreativnim industrijama, gde se stvara nova vrednost, manje ima politike i laktanja, nego recimo u bankarskom sektoru, sto se opet ne odnose na sve firme a pogotovo ne na sve pojedince).

Sve to ne definise tebe i tvoj zivot, niti te svrstava apsolutno u bilo koju od nabrojanih kategorija.

Evo sad u NL ide poprilicno smesna reklama, za oceve da se vise aktiviraju kod kuce, i smanje posvecenost poslu, da ne budu stranci svojoj deci: https://youtu.be/lePtsc9nOaU

U sceni idealne porodice, koja ima nedeljni rucak - klinac gleda oca i pita se "Ko je ovaj covek sto dolazi nedeljom da sece meso?" :D

Evo jos jednom procitaj post koji mislis da je validan:

Citat:
Arnie:
@Java Beograd, šta je sa onim ljudima koji iz nekog razloga ne žele da zasnivaju porodicu (misle da ne bi bili dobri roditelji, ne vole decu, ne vole da se vezuju ili bilo koji drugi razlog)?


Nece familiju iz bilo kog njemu validnog razloga.

Citat:
Arnie:
Ako je neko karijerista ne mora da znači da je zamenio obraz đonom već da možda veruje u viziju svoje kompanije (iako postoji mnogo ljudi sa osobinama koje si naveo, a kojima je cilj da strpaju lovu u džep i dođu na visoke pozicije). Način na koji si napisao tvoj post je, barem meni, izgledao veoma agresivno.


Hoce karijeru, i priznaje da su mnogi karijeristi dosli na visoke pozicije na nacin koji je Java opisao, samo sebe ne prepoznaje apsolutno u toj kategoriji, odnosno ne smatra da je laktas i covek bez morala, ako ne zeli porodicu a zeli karijeru.


Dakle sukob oko Javine izjave je oko toga da li ti pripadas jednoj ili drugoj kategoriji, (a posto se radi o generalizaciji, naravno da ne moras da pripadas ni jednog kategoriji ni eksplicitno ni delimicno) a ne oko toga da li sama generalizacija u tom smeru postoji.

Mislim da sam se dovoljno potrudio da objasnim svoj stav i ovo je moj poslednji post upucen tebi na ovu temu, kao sto sam napisao - pa ne moras da shvatis stavove i vidjenja svih korisnika foruma :D
[ Sceka @ 26.07.2017. 12:39 ] @
Uglavnom se sve svodi na „ako ja ne spadam u nesto opisano onda znaci da to opisano ne drzi vodu”, ovde na temi.


Pozdrav!
[ DaliborP @ 26.07.2017. 13:00 ] @
Citat:
bananaphone:
To sto se radi u generalizaciji i uprostavanju, (po definiciji, generalizacija ne moze da bude apsolutno tacna i primenjiva na sve), ne znaci da nije dobrim delom tacna, i da ne postoje dve velike okvirne kategorije osobina kod ljudi, u sferi poslovnih odnosa, jedni koji su okrenuti karijeri a drugi koji su okrenuti porodici.

Znas ti onaj vic kad pita mali cigo tata, kakve su sanse da ovog leta idemo na more?
A cale mu kaže pa vidis sine, 40% idemo, a 100% ne idemo.

E takav je i tvoj stav. Pa se cudis sto ti je tesko da nesto objasnis.

[ bananaphone @ 26.07.2017. 13:41 ] @
Eto vidis, nisi shvatio ni prve dve recenice mojih postova ili generalizujes to sto pisem :D

Rekao sam da ne mogu TEBI da objasnim, sto ne znaci da generalno imam problem da ljudi razumeju to sto pisem ili govorim :D
[ pl4stik @ 29.07.2017. 09:25 ] @
Ja bi ti reko da krenes u freelance i odjednom osetis neopisivu slobodu u svakom smislu a doduse postane i opasno dinamicno i sigurno neces da udjes u kolotecinu pogotovu ako opalis cenu pa se od tebe ocekuje cuda u najmanju ruku, poslovi su obicno 3-6 meseci, a i pare te nekako razmrdaju itd...
Savrseno s moje tacke gledista
[ pisac @ 03.08.2017. 04:06 ] @
Citat:
Arnie:@Java Beograd, šta je sa onim ljudima koji iz nekog razloga ne žele da zasnivaju porodicu (misle da ne bi bili dobri roditelji, ne vole decu, ne vole da se vezuju ili bilo koji drugi razlog)?

Ako je neko karijerista ne mora da znači da je zamenio obraz đonom već da možda veruje u viziju svoje kompanije (iako postoji mnogo ljudi sa osobinama koje si naveo, a kojima je cilj da strpaju lovu u džep i dođu na visoke pozicije). Način na koji si napisao tvoj post je, barem meni, izgledao veoma agresivno.


Svako ko ne voli decu i ko se odrekne potomstva radi karijere je izbacio sebe iz evolucije, na sreću budućeg čovečanostva.

Psihopate ne vole decu jer ne osećaju ljubav već samo posesivnost, i nemaju empatiju već samo interes, tako da njima eventualna deca služe samo da bi se uklopili u ostatak društva i da bi imali nešto nad čime mogu da praktikuju kontrolu ili eventualno kao produžetak sebe i svoje moći kroz nastavak njihovih gena i postupaka nakon njihove smrti. Psihopatama je moć jedini način da ispune svoj život, zato su upravo psihopate oni koji najviše posvećuju sebe jureći visoke pozicije u firmama i politici, na štetu svog porodičnog života koji njima u stvari i ne znači bog-zna-šta. Psihopate svojim postupcima (zanemarivanjem porodice/dece radi karijere) prave od svoje dece upravo iste psihopate, jer je zanemarivanje (ili zlostavljanje) dece način na koji deca postaju psihopate.

Psihopata ima 4% u populaciji, a u visokoj politici i firmama ih ima i do oko 50%, jer se njima život upravo svodi samo na to: jurnjava za moći i uspehom. To je granični poremećaj ličnosti odnosno osoba deluje sasvim normalno (i misli da je sasvim normalna ali "sposobnija od drugih") ali joj nešto prilično radikalno nedostaje u glavi (posledica zanemarivanja ili zlostavljanja u detinjstvu) i nije u stanju da oseti ono što oseća većina. Zato i Amerika bez griže savesti pobije milion dece u Iraku i to opravdava neophodnom kolateralnom štetom - psihopate nemaju empatiju, a psihopate su većina u Američkoj politici.

---

E sad, druga je stvar kad je neko mladi i neiživljen, pa mu deca nisu još u mislima. Međutim, za to postoji pravilo: decu treba praviti do 30. godine, jer je čovek mlad do 30, srednjih godina do 45 (taman da odgaji decu dok je sposoban), a star posle 45 (sve počinje polako da otkazuje, i do 75. je otprilike završeno otkazivanje svega). To je biologija, nije moja izmišljotina.
[ Massko @ 04.08.2017. 17:26 ] @
Ja mogu da se pohvalim ili pozalim time, sto kompjuter-e koristim za nekoliko stvari meni drage. Web razvoj, linux cackanje, surfovanje i slusanje muzike, dobro padne i po neki film.

Ali poslednjih godina, valjda imam visak slobodnog vremena, provodim vreme, tako sto ili pravim neki virtuelni sajt ili preinstaliram linux. Cas sam na debianu, cas na mintu, cas na manjaru, ceznem za slackwerom, palim se na cent-os itd.

A web razvoj, to je već posebna priča. Nemam volje da radim komercijalne stvari. Nedostaje mi motivacije. Možda je to strah od neuspeha, ne znam. Ali ono što radim, mahom je to php, ja radim za sebe. Smislim neki sajt, što izgled, što funkcija i onda to radim, i živim u lažnom svetu kako sam ja programer. A zapravo nisam. Perem auta, tepihe, varim auspuhe.

Ono što mi je nedostatak to je poznavanje engleskog. To stoji. Ali da hoću mogao bih i na srpskom nešto da radim, da imam korist, ali sve nešto bežim od toga. Ljudi sa mnogo manje znanja kreću u te duboke vode, a ja stalno nešto, čekaj da naučim još ovo, još ovo. A i druga stvar, ne odvaja mi se od kuće. Eto to je moj problem dugogodišnji. A trenutni - tražim motivaciju da krenem nešto u vezi nekog novog sajta. Neću opet da se reklamiram, ali da kažem napravio sam taj i taj sajt, ali sad bih radio nešto hardkor, neke klase da zbrčkam i neki moj sistem, ali nemam ideju.
[ bananaphone @ 05.08.2017. 10:08 ] @
@Massko - tebe ne muci burnout, ja ti ne mogu uliti motivaciju niti zelju za promenom, lenjost ces morati da prevazidjes sam, mogu samo da ti kazem da sve stvari koje ti fale - tipa engleski jezik, i neko malo dublje poznavanje IT-a, mogu da se slupaju za manje od godinu dana upornog i sistematicnog rada, sto je stvarno nista, a od njih zavisi kako ce ti izgledati ostatak zivota, a zivot je samo jedan i nema reprizu...

Naravno postoji i druga opcija, posvetis se proucavanju neke od indijskih religija, koje se vrte oko reinkarnacije, i shvatis da zivot u stvari ima reprizu, tako da nastavis da varis auspuhe u ovom zivotu, a u sledecem ostvaris IT karijeru :D
[ Darko Nedeljković @ 05.08.2017. 11:05 ] @
Citat:
...lenjost ces morati da prevazidjes sam...

Ne mora da znaci da ce morati - mnogi ljudi se rode, prozive ceo zivot i umru kao lenji. Lenjost se uzima kao nesto apriori lose, protiv cega se treba boriti, ali nije to uopste tako, "Arbeit Macht Frei" nacin razmisljanja ce polako otici u istoriju, lenjost ima svoje prednosti i svesno se bira kao nesto sto je lepse i pojedincu ugodnije, bez obzira sto ima losu reputaciju (neopravdano). Svaki pojedinac zna sta zeli i sta mu odgovara i po tom se upravlja. Meni naprimer odgovara da znam 5 stranih jezika i odgovara mi da svakoga dana mucim sebe lekcijama da bih to postigao. Nekom ne odgovara da muci sebe, nego mu odgovara da to vreme posveti nekoj prijatnijoj aktivnosti.

Znaci, moramo pre svega shvatiti da niko nije mazohista (postoje mozda veoma retki izuzeci), pa da sopstveni zivot organizuje na po sebe neprijatniji nacin. Neko je lenj zato sto mu trenutno odgovara da bude lenj. Neko spava 12 sati dnevno, a neko samo 3 sata - i jedan i drugi to rade jer im upravo tako vise odgovara nego drugacije.

Citat:
engleski jezik, i neko malo dublje poznavanje IT-a, mogu da se slupaju za manje od godinu dana upornog i sistematicnog rada

Ucenje govornih, pa i programskih jezika je dozivotna aktivnost, ne moze to da se nauci da znas ako ti za par decenija mozda zatreba. Ili konstantno ucis i vezbas, ili ne gubis vreme na to bezveze. Engleski se doduse moze prilicno pasivno odrzavati na nekom nivou bez velikog napora, ali samo zato sto ga negde cujemo i vidimo svakoga sata ili dana u zivotu, a da toga nismo ni svesni.

Citat:
...nastavis da varis auspuhe u ovom zivotu, a u sledecem ostvaris IT karijeru...

generalno ne postoji neka sustinska razlika izmedju varenja auspuha i IT-a - i jedno i drugo podrazuemeva da mora da se poznaje neka tehnologija rada, da se ima odgovarajuci alat, da se znaju osnovni sablonski nacini resavanja najcescih problema i da se ima malo kreativnoti u resavanju onih malo redjih



[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 05.08.2017. u 12:16 GMT+1]
[ bananaphone @ 05.08.2017. 11:46 ] @
Darko - previse filozofije.

Konkretno je situacija u IT-u takva da sa nekim 0+ znanjem i poznavanjem engleskog jezika na nekom srednjem nivou, mozes da dobijes takav-kakav pocetnicki-rudarski-support posao u IT-u, tj dobijes ulaznicu. Za sto je potrebno max 1 godina ulozenog truda za nekog ko pre toga nije radio IT i ne poznaje dobro jezik.

Znam za nekoliko slucajeva u Srbiji koji su uspeli da se prebace iz potpuno 10-te karijere u IT, u poznim godinama, bez ikakvog predznanja, i to u poslednje 2 godine, a i znam nekoliko ljudi koji su trenutno u tranziciji (slusaju kurseve i uce) i pokusavaju da se prebace.

Potraznja za IT kadrovima je postala suluda (u svetu i u Srbiji), i kriterijumi su spusteni maksimalno, tako da je jedini izgovor za nekog ko zeli da se prebaci i radi u IT-u - lenjost i inertnost...
[ Darko Nedeljković @ 05.08.2017. 12:30 ] @
Sve ja to shvatam, nego - sa osrednjim znanjem odvrtanja i zavrtanja srafova pri zameni delova i osnovnim znanjem rada sa elektrolucnim i CO2 aparatima dobijas posao u roku od odmah, plus ako ti buduci poslodavac trazi da pises CV okrenes se i odes kod drugog uz komentar "nek ti to pise tvoj tata". A za to je potrebno maksimalno 15 dana ulozenog truda. Potraznje za kadrovima za odrzavanje automobila je postala suluda (potrebni su u svakom gradu, varosici i vecem selu) i kriterijumi su spusteni maksimalno...
sta ti je, popij jedno pivce i smiri zivce, forum sluzi za filozofiranje i sagledavanje problema iz najrazlicitijih uglova, to mu je osnovna namena.
[ Massko @ 05.08.2017. 13:55 ] @
Ne znam, jel neko uopšte pročitao moj post do kraja.

Ja nisam na 0+ it vestina, nego bar na 4 ako se meri do 5. Problem je što evo, otvorio sam nalog na upwork-u, mogu da apliciram za poslove, a mene mrzi, bukvalno, nisam čak ni svoj profil popunio. A mnogo poslova koji se nude znao bih da odradim, osim tog šugavog engleskog, što je velika barijera, jer ne može čovek da ti objasni šta treba. Mada ja razumem pisani engleski, i u chatu se snalazim, ali izgovor nikako.

Nisam lenj, nego se plašim uspeha :) To je neki metafizički problem.
[ bananaphone @ 05.08.2017. 14:58 ] @
Citat:
Massko: Ne znam, jel neko uopšte pročitao moj post do kraja.

Ja nisam na 0+ it vestina, nego bar na 4 ako se meri do 5. Problem je što evo, otvorio sam nalog na upwork-u, mogu da apliciram za poslove, a mene mrzi, bukvalno, nisam čak ni svoj profil popunio. A mnogo poslova koji se nude znao bih da odradim, osim tog šugavog engleskog, što je velika barijera, jer ne može čovek da ti objasni šta treba. Mada ja razumem pisani engleski, i u chatu se snalazim, ali izgovor nikako.

Nisam lenj, nego se plašim uspeha :) To je neki metafizički problem.



Ja ne znam da li si ti procitao moj post pazljivo :D

Ja ne znam koliko ti znas, rekao sam da svako sa 0+ znanja ima sansu na trzistu rada, nisam rekao da ti imas 0+ znanja, nego da ljudi koji nemaju nikakvo znanje imaju sansu sad da krenu. Tako da ti nije izgovor stanje na trzistu rada za IT, trziste nikad nije bilo bolje, bar koliko ja znam...

Sa druge strane budi pazljiv kad sebi dodelis 4 na skali od 5 za znanje, mozda je 4 ali kad meris na skali u svojoj radnoj sobi, kad krenes da radis u nekoj manjoj kompaniji, sa ljudima koji svaki dan cukaju po par sati i tako 10-15g, mozda ces na njihovoj skali biti malo nize :D - nista zlonamerno, cisto moje iskustvo sa mojim znanjem, koje je kako sam sve vise napredovao, postajalo sve manje, zato sto je skala postajala sve zaje*banija...

Engleski jezik je cista 100%-tna lenjost (nedostatak volje i zelje i ambicije, a ne nedostatak inteligencije ili neki treci hendikep), nemam bolju rec da opisem to, upisi neku skolicu, uci online, gledaj filmove bez titlova, resi to kako znas i umes. Na kraju krajeva u malim programerskim kucama u Srbiji, nije bas da je oficijalni jezik engleski, pogotovo za pocetnike...

Iskoristi voz koji ide sad, pitanje je da li ce za 5g biti ovoliko prilika za pocetnike u IT-u...
[ bananaphone @ 05.08.2017. 18:52 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
... popij jedno pivce i smiri zivce, forum sluzi za filozofiranje i sagledavanje problema iz najrazlicitijih uglova, to mu je osnovna namena.



BTW ne odgovorih Darku - nije bilo nervozno "previse filozofije" nego - prosto - previse filozofije :). Nisam nastelovao "ton" mog posta, valjda sam trebao da stavim ":)" nakon sto sam ti se obratio...
[ Living Light @ 05.08.2017. 22:25 ] @
"valjda sam trebao da stavim ""

Trebao si da stavis

..pa da vidimo nastavak price
[ AMD guy @ 11.08.2017. 19:39 ] @
Mozda njemu treba malo duzi odmor jedno 2 ili 3 meseca da ode negde na mirno mesto, i da opet pronadje tu motivaciju i da malo odmori zivce :) Sala mala.
[ konjko @ 14.08.2017. 21:49 ] @
Jednostavno svako dodje u taj period zivota kad ga nista ne ispunjava, a kamoli poso koji radi. Bit kompletne price je to da je bitno zaradit novac, a do tebe je kolke ciljeve imas u zivotu, onaj ko voli da radi i nije bas cist :)
[ Pocev-od-mene @ 08.09.2017. 01:23 ] @
Ovako prijatelju,

svaki posao postane rutina i dosadan. Ja sam u sličnim godinama i imao sam taj problem. Ja sam napustio taj posao i okrenuo se istoj branši ali sada se svakodnevno trudim da dolazim do posla. Trenutno na svom poslu imaš ista primanja, znaš šta ćeš da radiš, znaš sve i to je taj osjećaj koji ti je vjerovatno dosadio. Međutim, pokušaj pomoći ljudima svojim znanjem, snimaj video tutorijale, pusti ih besplatno ili ih ponudi na servisima na prodaju. Piši o svom znanju, pokušavaj na sve načine da ljudima olakšaš i mislim da ćeš tu naći zadovoljstvo, a u isto vrijeme ćeš početi da primaš različite ponude za posao sa kojima dalje možeš usrećiti neke ljude. Ja trenutno provodim mnogo vremena u putovanju, kucanju na razna vrata, pričam sa raznim ljudima i pokušavam da sklopim posao, kada uspijem onda taj posao ponudim prijateljima iz struke koji ga uz moje mentorstvo završe i zarade sebi džeparac, a i ja gledam da imam profit od toga i veoma sam zadovoljan.

Sretno
[ vorkosign @ 04.10.2017. 19:34 ] @
jeste prodaji ljudima maglu kako si pametan,vredan i inteligentan pa ćeš od isti takvi i dobiti posao hahahaha..
posle kad se otrezniš od bunila može biti da se smoriš i osediš ali nije to ništa to je samo klimakterijum i predvorje staračke demencije..
kad izlapiš dibidus i počneš u papučama da ideš na posao onda si tek pogodio smisao ljudskog života i nema ništa da brineš..
drugi će se već pobrinuti za tebe,naravno da bi ti pomogli..
[ Lavlja_Jazbina @ 04.10.2017. 20:55 ] @
Citat:
konjko:
Jednostavno svako dodje u taj period zivota kad ga nista ne ispunjava, a kamoli poso koji radi. Bit kompletne price je to da je bitno zaradit novac, a do tebe je kolke ciljeve imas u zivotu, onaj ko voli da radi i nije bas cist :)

Brate mili bas me upropasti.Znaci,to sto me ispunjava da turbiram posao jos vise ubacuje me za epitet,nije cist.

Nece bas da bude.Taj šit depresija i nezadovoljsto ne pali kod mene,ni u porodici a i sire.
[ sinnke @ 10.12.2017. 22:24 ] @
Pocni da pijes, samo naravno pazi da ne postanes alkos i nemoj zestoko. Znaci ono par piva svaki dan i bice ti ok.
[ electronic_fan @ 05.01.2018. 05:34 ] @
Citat:
Texas Instruments:
Radim kao softver inzenjer 6 godina i moglo bi se reci da mi je karijera do sada bila uspesna, dosta prijatelja bi mi pozavidelo iako smatram da su neki i bojle prosli u zivotu, medjutim vec skoro godinu dana osecam kako sam izgubio motivaciju za poslom i daljim napredovanjem. Posao mi je postao rutina, ne mogu da nadjem motivaciju, odradjujem posao zato sto moram, a nikako ne uzivam u tome kao ranije.

Ucenje novih stvari mi je takodje postalo problem a ranije sam toliko uzivao u dodatnim kursevima (Coursera, Udacity...) i citanju raznih blogova vezanih za struku. Zabrinulo me je to sto ovaj period traje vec neko duze vreme, skoro godinu dana, pa bih voleo da se nekako trgnem iz te camotinje. Imam 30 godina i trebalo bi da sam i dalje "nalozen", da grizem i vucem, a osecam se istroseno i kao penzioner.

Zanima me, kako ste se vi borili sa slicnim periodima posto pretpostavljam da je jos neko prolazio kroz slicne situacije?


Mnogo se ovde na forumu kao odgovor generalizuje, gleda kroz svoj filter, različito rezonuje, filosofira o smislu života itd itd. Ali ne videh da iko ukazuje na glavni izvor frustracije i sagorevanja...

Kao prvo, danas svako sa 250 Evra (ili manje), može da registruje d.o.o., zaposli radnike, zaduži se, postavi se kao veliki vodja sa kompleksom Boga u svom malom univerzumu (firmi), unapredjuje, kažnjava i ponižava zaposlene, a sve po svom nahodjenju i pod plaštom zakonskih propisa koji su uvek na strani poslodavca, koji državi na kraju krajeva plaćaj po osnovu poreza daleko više nego taj jadni i bedni zaposleni...

I sada se postavlja glavno pitanje, kakva je svrha napredovanja u firmi ako takav poslodavac po svom nahodjenju odlučuje o svemu? Kakva je tvoja motivacija da 4, 5, 10 ili 20 godina provedeš u jednoj firmi na istom ili sličnom mestu sa manjom ili većom zaradom, ali vezanim za iste ili slične poslove? Kakve to ikakve veze ima i za zaposlenje u nekoj drugoj firmi osim ličnog stečenog iskustva, ne nužno samo profesionalnog?

Ako pretpostavimo da većina programera ima IQ iznad 120 i da u jednoj vrsti posla uživa dok ga ne savada, posle čega postaje monoton/rutina, uključujući i ljude u firmi oko njega, tada nastaje sagorevanje na poslu koje zahteva promenu ili same vrste posla kao i okruženja, uključujući i samu firmu. Po nekim istraživanjima, generalno se to dešava posle 4 godine, nekada pre ili kasnije zavisno od same osobe, vrste posla, motivacije...

U tom slučaju, ja ne vidim nikakav problem da se iz te sredine ode, traži posao sa više izazova, radi na ličnim projektima ili planovima koji prozvode daleko veće zadovoljstvo i ispunjenost, otvori sopstvena firma (to je već druga priča, koja kod nas malo teže ide)... Nezadovoljstvo na poslu, održava se ne samo na ličnom, već i na porodičnom planu, a tada sve postaje izuzetno komplikovano. Ali opet, sve zavisi kako se na sam posao gleda: kao egzistencijalni izvor prihoda, izazov i zadovoljstvo, itd.

Ti si još uvek mlad i možda još nisi na sebi iskusio ekstremni mobing i stres ili nisi to naveo kao glavni razlog, ali to je jedan od najvažnijih razloga zbog koga se ljudi odlučuju na otkaz. Svejedno znam i ljude koji ceo život rade na istom poslu i ne pomišljaju da daju otkaz iako svaki dan rade jedan te isti posao, zbog straha od neizvesnosti, nemogućnosti da prehrane porodicu i sebe ili jednostavno ne znaju ništa drugo da rade...
[ Branimir Maksimovic @ 05.01.2018. 06:01 ] @
Kazes ovo: "Kao prvo, danas svako sa 250 Evra (ili manje), može da registruje d.o.o., zaposli radnike, zaduži se, postavi se kao veliki vodja sa kompleksom Boga u svom malom univerzumu (firmi),"

pa onda ovo: "..otvori sopstvena firma (to je već druga priča, koja kod nas malo teže ide)..."

Sta je tacno?
[ electronic_fan @ 05.01.2018. 06:28 ] @
I jedno i drugo.

Ako je cilj da se korektno saradjuje sa zaposlenima koji su tu da posao koji sam poslodavac lično fizički ne može da odradi u neko dogledno planirano vreme i ostvari profit na toj svojoj ideji i dalje radi na ostvarivanu drugih planova, tada je sasvim normalno da otvori firmu. Ne vidim ovde apsolutno nikakvu potrebu za bilo kakvim nagradama i kaznama, "napredovanja na lestvici"...

Ako mu je otvaranje firme cilj da terorom ostvaruje neki predvidjeni profit, nema velike perspektive da zadrži kvalitetan kadar. Kakav je u takvoj firnu smisao "napredovanja na lestvici"?

Reč je prvenstveno o malim firmama.

A sve velike današnje firme su uglavnom nastale iz "garaže" nekoliko ljudi sa vizijom.
[ Branimir Maksimovic @ 05.01.2018. 06:38 ] @
Znas kako u drzavi u kojoj uspevaju samo trgovine,kockarnice i zelenasi , uglavnom usluzne delatnosti, otvoriti firmu koja ce se baviti necim drugim nije lako....
[ electronic_fan @ 05.01.2018. 07:01 ] @
Znam, nažalost, vrlo dobro.

Ali takodje je i bitno da se uslužne delatnosti kao što je IT mogu obavljati worldwide, gde je potencijalni prihod višestruki od onoga u zemlji. A sama materijalna ulaganja nemerljivo manja nego u trgovini ili proizvodnji.

Kao fizičko lice, kod nas je i dalje nemoguće obavljati bilo koji IT posao worldwide, a ostalo zahteva otvaranje firme (bar preduzetničke radnje ili d.o.o, zavisno od realne potrebe). Ipak, ulaganja (osim za otvaranje firme) za namirivanje svih obaveza prema državi, kao i striktnom poštovanju svih (prilično komplikovanih i najčešče zastarelih, bar u današnje vreme za IT) zakonskih propisa i rešenja, nije nimalo za potcenjivanje. Zato sam i napisao da upuštanje u otvaranje firme "kod nas ide malo teže".
[ Sleepwalkerbg @ 07.01.2018. 03:59 ] @
Mir Bozji i Hristos se rodi.

Tema jako zanimljiva.

Meni pogotovo. Evo, da pomognem:

Posle mnogo godina "freelance" rada (elektronika, racunari) - batalim sve i zaposlim se u jednoj jakoj firmi kao IT (contractor) u oktobru 2016 .
Iako sam radio preko posrednika (outsorce) - za platu od preko 800 evra , nisam se bunio. Izgledalo je kao san - brzo sam ugasio broj na koga su me zvali klijenti iz oglasa i posvetio se samo poslu u novoj firmi jer je vec ceo prethodni nacin poslovanja poceo da mi se gadi.
Ranije sam morao odgovarati na svaki poziv , krpiti krseve , trpeti bud@le itd. Postalo mi muka da se uhvatim za lemilicu ili sl.
Napokon sam imao finu pocetnu - sigurnu platu i mislio sam da je to dovoljno da se vrati i ljubav ka starom poslu.
Gadno se prevarih.
Ja sam samo cekao tu platu , ali osecaj "zasicenja" poslom nije nestao. Stavise, ubrzo je postalo jos gore - mrzeo sam sve oko IT , pogotovo sto se to svodilo na IT u novoj firmi (IT= Aj Ti, "Aj ti po burek", "Aj ti po pivo" , naravno i pravi IT)
Lemilicu nisam mogao da vidim ocima jer sam samo cekao kraj radnog vremena da odmorim.
A onda su poceli da zovu i van radnog vremena. Poceo i da ostajem prekovremeno.
Mislio sam da ce lova da resi sve. Nije resila nista.
Pitao sam se zasto to sve radim ? Cemu to ? Pritisak otisao na 160 sa 110. Lose spavam. Hronicno umoran.. Pucam.
I tako dodje jun 2017.
Nesto je puklo u meni. Mislio sam da sam poludeo , mozda i jesam ko zna. Dajem instant otkaz.
Krenuo sam putem koji sam odavno sanjao ali nisam imao hrabrosti da podjem.
Zeleo sam klavir (klavijature). Muzika je bila moja druga ljubav od malena , ljubav kojoj nikad nisam imao hrabrosti da se prepustim (tehnika mi se uvek cinila perspektivnijim izborom).
Konjina od 35 godina pocela da vezba i svira klavijature prosle godine.Hahahahahaha
Doduse , ja sviruckam od srednje skole , ali sam ozbiljno poceo sa vezbanjem (7 i vise sati dnevno) tek od prosle godine posle otkaza.
Rezultat:
Uspeo sam da se "napakujem" za svirku i od toga sada planiram da zivim. Klavijatura je pocela i da mi zaradjuje.
Odsviram , nema reklamacija , nema "hladnih lemova" , nema "ne radi mi FleKbuk i InstaRgam...".
Ako se nastavi ovim tempom - mogu i privatni penzioni fond da placam i briga me.
Spavam normalno. Pritisak dobar. Vozim bicikl. Trcim.UZIVAM.
Ceo zivot sam nocna prica i to mi je posebno predstavljalo problem u radu, a sad mi je to velika prednost.
Desilo se i cudo - Pre jedno mesec dana sam poceo da radim i stari freelance posao (elektronika), ali sa elanom kojeg nisam skoro imao. Sve ide na bolje i osecaj je sjajan. Sad mogu da biram jer imam backup i ne trcim nikome.
Nisam bio godinama ovoliko pun optimizma i volje.
Promenio sam glavno zanimanje i presrecan sam.
Trebalo je m*da , svi ortaci su odmahnuli rukom i rekli "puk'o je" , ali nakon finansijskih i zdravstvenih rezultata polako staju na " moju stranu" ;)

Moja pouka - uvek sledi svoje snove , slusaj sta ti organizam govori i ne "siluj" ako ne ide. Budi svoj i budi dosledan tome. Ako je potreban i krupan korak, budi musko - "pregrizi" i shvati da je zivot jedan.
Zivi ga. Pronadji sebe u necemu sto te ispunjava. Bez strasti i ljubavi zivot i nije zivot.

Izvinjavam se zbog poduzeg posta (ovo je kraca verzija :) ).
Pozdrav svima i srecni Bozicni i Novogodisnji praznici.


[ electronic_fan @ 07.01.2018. 08:32 ] @
Citat:
Sleepwalkerbg: Mir Bozji i Hristos se rodi.
Ja sam samo cekao tu platu , ali osecaj "zasicenja" poslom nije nestao. Stavise, ubrzo je postalo jos gore - mrzeo sam sve oko IT , pogotovo sto se to svodilo na IT u novoj firmi (IT= Aj Ti, "Aj ti po burek", "Aj ti po pivo" , naravno i pravi IT)
...
Izvinjavam se zbog poduzeg posta (ovo je kraca verzija :) ).



Mnogo sličnosti sa mojim radim iskustvom, a verovatno i većinom ostalih. Redak je poslodavac i garnitura poltrona oko njega koji se adekvatno/korektno ponaša prema zaposlenima.

U svakom ugovoru o radu piše ovo: "... i sve ostalo što poslodavac naloži". A to većina poslodavaca bukvalno shvata kao svoje diskreciono pravo da naredi bilo šta, pa i ribanje WC-a i babysitting sopstvene dece, zivkanje van radnog vremena, pa čak i noću da se odradi neki "hitan posao" ili da savet...

Katastrofalna je greška da se to prihvati, čime se od zaposlenog, čovek pretvara u običnog roba... E to je ekstremni mobing, koji većina zaposlenih prihvatata "zdravo za gotovo", inače otkaz "po sili zakona", t.j. odbio si "radni zadatak" po ličnom nahodjenju pretpostavljenog, ali se to uvek preformuliše kao "radni zadatak u okviru posla".

Nemaš više posao zbog koga si zaposlio radnika - razgovaraj sa njim kao čovek, ponudi mu odgovarajuću otpremninu da može da se snadje u neko dogledno vreme i ostavi mogućnost da sa njim i ubuduće saradjuješ ukoliko se stvore mogućnosti, a ne da ga najuriš kao pseto koje je ostavilo 4 ili više godina života u toj firmi - jer je odbilo da bude tvoj lični rob.

To ja lično nikada nisam trpeo niti prihvatao, ni dok sam bio mlad. Isto tako ni povišen glas, čak i zato što je sam poslodavac ustao na "levu nogu". ili je toliko poslova prihvaćeno da u redovno radno vreme ne može fizički da se obavi pa se prekovremeno radi i preko zakonske norme i bez plaćanja, a neće da zaposli još ljudi... Smisao poslodavca i jeste da zaposlenom da da obavi odgovarajući posao za koji je ovaj stručan, a ne da se iživljava.

Svima, gde sam ja lično konkurisao u prošlosti, na razgovoru za posao kažem da je "nulta tolerancija" za takve postupke. Ne odgovara ti takav stav, nećemo saradjivati. Jednom uradi tako nešto i sa saradnjom je završeno. U suprotnom, kakva je to firma? Logično ona koja traži isključivo robovsku snagu i tu nema šta da traži iole dobar kadar.

Bilo je posle takvog oholog ponašanja i zvanja da se ponovo vratim, ali nikada nisam video logiku da i prihvatim i prolazim opet tako nešto. Čovek se uči na sopstvenim greškama, ali ih nikada ne ponavlja. Inače, čemu iskustvo i visok IQ?

Još jedna bitna stvar. U relevantnim zakonskim propisima nigde ne postoji obaveza onoga ko otvara firmu da prvo ode na pshiofizičku evaluaciju (za zaposlenog ta odredba postoji), već je bitno samo da sa državom zasnuje odnos obveznika poreza i doprinosa. To doduše nigde u svetu ne postoji osim provera ranije krivične odgovornosti, ali bi svakako bilo poželjno da se uvede.

Najvrednije što čovek ima je psihičko i fizičko zdravlje i lično dostojanstvo. To ne sme nikome da dozvoli da ga uruši, degradira ili čak brutalno gazi.

Na kraju krajeva, postavlja se pitanje svrhe svega i to si lepo naveo u svom zaključku.


[Ovu poruku je menjao electronic_fan dana 07.01.2018. u 10:09 GMT+1]
[ mjanjic @ 07.01.2018. 22:18 ] @
Ja već godinama "tinjam", nije baš čist IT sektor, ali je u principu dosta posla "aj ti... ovo, ono, treba za juče, za ujutru..."
Do pre 4 godine mi to i jeste bio posao, ali sam imao slobodnog vremena, bilo na poslu (a onda odradim kod kuće uveče) ili van posla. Pre te 4 godine promenim poziciju, plata nešto veća, ali se obaveze stalno nagomilavaju i nigde kraja, plus sa prethodne pozicije ostala gomila poslova jer bukvalno nema ko (ili nema ko hoće) da ih preuzme u firmi.

I tako, došao sam pre 2-3 sedmice u situaciju da uradim maltene kao lik u filmu "Falling Down". Već 2 godine se rešavam da krenem "đonom" na ljude koji me zivkaju i ulaze u kancelariju sa "brate, prijatelju..." fazonom, tapšanjem po ramenu, a još je moj deda govorio da "od tapšanja po ramenu hoće leđa da ogrbave".

Sad sam stvarno rešio, ne zanima me više kolegijalnost ni ta "prijateljstva", u IT i bliskim oblastima je najbolje nemati prijatelje na poslu, nego nakon posla svako na svoju stranu, a na poslu svako svoje i samo službeno obraćanje prema nadležnosti.
Možeš da imaš prijatelje u istoj firmi i struci kad si kamiondžija i sl., pa si na poslu udaljen od kolega, ali tamo gde ste svi geografski na nekoliko do nekoliko desetina metara, plus gde je većina funkcionalno nepismena (a u 21. veku ko nema dovoljno poznavanje rada na računaru, što ne podrazumeva samo da se proveri e-mail i eventualno otkuca nešto jednostavno u Word-u, praktično je nepismen), treba se maksimalno sklanjati i praviti se nesposoban.
Naročito u firmama gde isti ljudi uvek izbegnu dodatne poslove jer nadređeni uvek imaju opravdanje tipa "ma ne ume on to" ili "smotan je on za to", ali i vi i oni što su "smotani" primate istu platu.
U normalnom svetu bi ti "smotani" trebali da imaju bar 50% manju platu, tj. vi bi trebali da imate 100% veću, ali kod nas imate istu, ili ako rukovodilac hoće da vas "ispoštuje", onda dobijete 5% ili eventualno 10% neki bonus, a efektivno ste radili duplo veći broj sati.

Na kraju, nesanica, nemate vremena za privatan život, na poslu rešavate probleme koje bi trebao neko drugi da rešava jer za to prima platu ili čak i funkcionalni dodatak od 10 ili 20%... na kraju dođete do granice ludila, počnete da razmišljate o besmislu svega i da odete negde da čuvate ovce.


A onda se često setim koleginice koja je od prvog radnog dana zauzela stav da nikome ne izlazi u susret na poslu, bilo po pitanju privatnih stvari (tipa "možeš da mi namestiš ovo na laptopu") ili čak onih vezanih za posao ako je neko "smotan" sam da uradi (tipa "možeš li da mi postaviš na sajt... odgovori da ne može danas, već prekosutra!), da ne pominjem da nekoga poveze usput kad krene posle posla, dobije odgovor "ne idem kroz centar zbog gužve"...

I svi su je maksimalno poštovali, a nekoga ko 100 puta izađe u susret odmah, 101. put kad stvarno ne može zbog drugih obaveza, popije komentar da mora da je nešto ljut, da ovo, da ono...


Mi smo kao narod u proseku apsolutno nezahvalni i brzo zaboravimo to što nam je neko 100 puta izašao u susret ako je 101. put odbio jer realno nema vremena i ima preče obaveze i na poslu i privatno.



Zato, generalno, ko god je u situaciji da može lako da promeni firmu, treba da je promeni kad krene bilo šta što oseća kao mobing (ne mora da bude mobing u smislu Zakona, bitno je da li čovek oseća pritisak, nema slobodnog vremena, radi više poslova paralelno, po ceo dan mora da odgovara na pozive, poruke, mejlove...).

A kad dođe u novu firmu, samo se pravi lud da ne zna ništa osim onoga za šta prima platu. Sigurno u svakoj firmi postoje ljudi koji su plaćeni za rešavanje određenih vrsta problema, i kad god dobijete pitanje npr. "možeš li da mi pogledaš na laptopu.." lepo odgovorite da je za to zadužen "Pera" i da vi ne znate to jer se time ne bavite već godinama...



Jer, "kako je lepo biti GLUP" je nešto čemu treba težiti na poslu u smislu da budete vrhunski stručni za ono za šta primate platu, a za sve ostalo apsolutni duduk (ne stvarno, nego da tako misle svi na poslu, kao i rodbina, prijatelji, itd.).
Mnogo je lakše za vas da na poslu većina misli da ste glupi i da ne znate ništa van osnovnog posla za koji ste plaćeni, nego da vas svi tapšu po ramenu jer sve znate (a u stvari, za 90% toga često morate da konsultujete Google pošto ne možete sve da držite u glavi, pa je i to dodatno gubljenje vremena), jer tada je mnogo teže odbiti da odvojite vreme za rešavanje tuđeg problema kada ljudi znaju da vi to ZNATE, a kad misle da ste "glupi" onda vas neće niko ni cimati za bilo koji svoj problem.


I tako, u Srbiji najbolje prolaze "glupi", koji često primaju istu platu kao vi, mozak im bar 15 sati dnevno na paši, a vi 15 sati dnevno razmišljajte o poslu, i to je glavni izvor frustracija i nezadovoljstva poslom.
Često, i kada promenite firmu, ali nastavite da radite isti ili sličan posao, ne promeni se ništa, jer ste u sličnoj poziciji, bombarduju vas sa svih strana zahtevima, stalno ste u vremenskom škripcu i stalno pod pritiskom da se određeni poslovi završe na vreme.

To donekle i može da se izdrži do 30. godine, jer nije problem ne spavati jednu ili čak dve noći zaredom i ostati normalan, ali posle toga psihički i fizički zamor počinju da ostavljaju dugotrajnije posledice, pa jeda noć bez dobrog sna ostavi posledice u sledećih 7 dana, što u kombinaciji sa previše obaveza može dovesti osobu da jednostavno "iskoči iz šina".
[ bananaphone @ 14.01.2018. 07:22 ] @
@Sleepwalkerbg - bravo, svaka cast, ovo je jedan od najboljih nacina da se prevazidje burnout.
[ Lavlja_Jazbina @ 14.01.2018. 09:48 ] @
Pod uslovom da post nije fingiran,a ako nije,tu je palo neko nasledstvo.

edit:
Pade mi na pamet Solar Fake sa recima i njegovim "iskustvom".
[ dejanet @ 14.01.2018. 11:41 ] @
Ako je covek free, nema porodicu, po meni je normalnije raditi tako nego "goreti" na neodgovarajucem poslu.
Sa decom i zenom trabaju muda i mnogo razumevanja od zene(koje cesto nemaju). Mislim ono mesecima drndam gitaru 7 sati dnevno - hahaha.
[ Braxi @ 14.01.2018. 17:29 ] @
zavisi kakva je zena.

Ako imas neku gotovanku koja ocekuje da ti teglis sve a ona malo rasiri noge, onda jbg.

A ako imas modernu, ostvarenu zenu onda je OK.
[ bananaphone @ 14.01.2018. 21:21 ] @
Citat:
dejanet:
Ako je covek free, nema porodicu, po meni je normalnije raditi tako nego "goreti" na neodgovarajucem poslu.
Sa decom i zenom trabaju muda i mnogo razumevanja od zene(koje cesto nemaju). Mislim ono mesecima drndam gitaru 7 sati dnevno - hahaha.


Kompromisi kompromisi :D

Pa ne moras da ispratis njega 100%, nije fora da spalis sve mostove iza sebe, bar ja tako mislim, fora je da je covek uspeo da se malo distancira od izvora stresa i da prebaci mozak u neku drugu dimenziju i izvede se iz burnout-a do nivoa da mu je lemilica ponovo interesantna...

Ne moras sad 7h dnevno da vezbas jogu i trljas se snegom, plivas za krst casni, skupljas salveta i sviras gusle, dok deca ruse kucu a racuni se gomilaju :D
[ bogdan.kecman @ 28.04.2018. 02:26 ] @
moj je 40cm!!!!!!

kreni samo od jedne proste cinjenice - svako ima ono sto mu je najbitnije... problem je sto ne kapiraju ljudi da zbog toga sta je najbitnije sve ostalo pati ... dal su to pare, hedonizam, izlezavanje, lenjost, porodica, ljubav, adrenalin, narcisoidnost... nebitno

ako nisi zadovoljan gde si i sta radis, razmisli zasto i sta je u stvari to sto ti je podsvesno najbitnije i da li mozda zelis to da promenis

sto se burnout-a tice, prvi i osnovni korak je da kapiras da goris, kad skapiras da goris - sedi, razmisil, menjaj sta god.. ako si dovoljno inteligentan da skontas da si krenuo da goris, dovoljno si inteligentan da resis problem, svaki je individualan i silver bullet ne postoji (tj. silver bullet je, sedi, razmisli i onda delaj, odma, bez odlaganja)
[ Turmen @ 29.05.2018. 10:49 ] @
Sve je više i više ljudi koji se bore sa "burnoutom" (koliko se razumem u lingvistiku postoji i srpska reč za to, ali avaj), a ja mislim da je razlog za to očigledan..

Sve je više onih koji ne vole programiranje (ako pričamo o ITu), već su tu "zalutali" jer eto - lakše se nalazi posao, dobre su plate, novine pišu "postanite programer i posle 3 godine ćete parkirati Porshe ispred kuće sa bazenom" i slično...

I kao produkt svega toga, poznajem brdo programera, kojima leže svakog prvog 1000 - 1500e na račun, a u međuvremenu su se propili ili ne daj bože upustili u konzumaciju lakših droga ili antidepresiva i kukaju o "burnoutovima" i frljaju sa sličim terminima.. A sa druge strane automehaničar koji mi sređuje auto, radi za cca 300 - 400e, ali vidi se da voli svoj posao, uživa u njemu, voli automobile i jedan je od pozitivijih ljudi koje sam upoznao.. I ko je lud u celoj toj priči?

Najbolji programeri koje poznajem vole svoj posao. I pasionirani su, uživaju u pisanju kodova, smišljaju, uče nove tehnologije, nove programske jezike, eksprerimentišu.. Davno je meni učiteljica pričala da nije najbogatiji čovek onaj koji ima mnogo para na računu već onaj koji radi i živi od onoga što voli. Tako da mislim da je tu ključ svega i rešenje svih problema.

Ukoliko pokretač teme radi posao koji voli, onda promena okruženja, novi izazov je rešenje svih problema. I hobi, rekreacija, boravak u prirodi, šetnje, odmor, vreme sa dragim ljudima.

Ukoliko ne voli programiranje, treba da se prešalta na to što voli, proba da se ostvari u tome i biće srećniji čak i sa manjim brojem cifara na svom računu. Ubeđen sam u to.. A i ko voli svoj posao, koji god da je, radiće ga bolje od ostalih i samim tim imati više posla, klijenata i više para.. Duboko u sebi verujem da vrhunski automehaničar, frizer, električar zarađuje više od prosečnog programera.
[ Jamajca @ 29.05.2018. 11:02 ] @
carry on...
[ Aleksandar Đokić @ 30.05.2018. 02:28 ] @
@Turmen

Jedno gresis, a to je sto ulazis u pricu sa pretpostavkom da je posao automehanicara tezi, pa eto cak iako zaradjuje duplo manje srecniji je.

Posao programera je tezan posao, poprilicno. I posle vise od 8 sati dnevno buljenja u monitor i sedenja ispred istog sta mislis kako ce se osecati ? Onaj mehanicar ide tamo vamo, cuka, vrti, prica sa musterijama... a programer - znas i sam.

Plus sto kao i u svakoj struci nisu svi jednako "capable"... pa mnogima treba da stvarno zalegnu da bi dosli do nekog nivoa.



[Ovu poruku je menjao Aleksandar Đokić dana 30.05.2018. u 15:47 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 30.05.2018. 04:35 ] @
Turmen: "novine pišu "postanite programer i posle 3 godine ćete parkirati Porshe ispred kuće sa bazenom""

Novine svasta pisu...

Aleksandar:"Posao programera je tezan posao, poprilicno. I posle vise od 8 sati dnevno buljenja u monitor i sedenja ispred istog sta mislis kako ce se osecati ?"

To je to. Ako nisi u ljubavi sa poslom vrlo brzo ces pozeleti da ga menjas ;p
[ Aleksandar Đokić @ 30.05.2018. 14:49 ] @
Hteo sam da napisem da se uzima da je posao automehanicara tezi... pa eto radi tezi posao za manje pare i plus srecniji. Idi begaj.

Pa naravno da ces posle 8+ samo sedenje, ne moras ni da radis nista, da izadjem u saspes u sebe sve sto nadjes (sad da ne preterujem :) ).
[ Turmen @ 30.05.2018. 16:22 ] @
Citat:
To je to. Ako nisi u ljubavi sa poslom vrlo brzo ces pozeleti da ga menjas ;p


U tome je i bila poenta mog posta

Citat:
Posao programera je tezan posao, poprilicno.


Znam gledam ih svaki dan, radim u timu sa programerima i sam pokušavam nešto da programiram (pišem automatske test - skripte u Javi), tako da znam koliko je prvo potrebno truda, odricanja, rada, neprospavanih noći, propuštenih izlazaka i bleja sa ortacima potrebno da bi se uopšte došlo do nekog nivoa.. Ali opet se vraćamo, ko ima afinitete i ljubav prema tome, nekako mu sve to lakše pada.

Citat:
Hteo sam da napisem da se uzima da je posao automehanicara tezi... pa eto radi tezi posao za manje pare i plus srecniji. Idi begaj


Ne - radi posao koji voli za manje para..

[ DaliborP @ 30.05.2018. 16:40 ] @
Citat:
Turmen: Znam gledam ih svaki dan, radim u timu sa programerima i sam pokušavam nešto da programiram (pišem automatske test - skripte u Javi), tako da znam koliko je prvo potrebno truda, odricanja, rada, neprospavanih noći, propuštenih izlazaka i bleja sa ortacima potrebno da bi se uopšte došlo do nekog nivoa..

Isto koliko je potrebno truda, odricanja, rada, neprospavanih noći, propuštenih izlazaka i bleja sa ortacima za bilo koji drugi profesionalni posao.

Ne znam po koji put cu reci, posao programera (sto je jos jedna velika generalizacija, ali za drugu temu) nije nesto specijalno zahtevniji niti trazi vise odricanja u odnosu na ostale poslove, pogotovo tehnicke struke. Cak naprotiv, posao je takav da radis uvek u vrlo komfornom okruzenju, dakle kancelariji sa grejanjem i klimom, sa fiksnim radnim vremenom i prilicno dobrih uslovima sto se tice zarade i benificija u odnosu na ostala zaposlenja.
[ Branimir Maksimovic @ 30.05.2018. 17:18 ] @
"Ne znam po koji put cu reci, posao programera (sto je jos jedna velika generalizacija, ali za drugu temu) nije nesto specijalno zahtevniji niti trazi vise odricanja u odnosu na ostale poslove, pogotovo tehnicke struke. Cak naprotiv, posao je takav da radis uvek u vrlo komfornom okruzenju, dakle kancelariji sa grejanjem i klimom, sa fiksnim radnim vremenom i prilicno dobrih uslovima sto se tice zarade i benificija u odnosu na ostala zaposlenja."

Fiksno radno vreme? To samo u drzavnoj firmi gde zarada onda nije bas neka;p
U komfornom okruzenju? Da si ziv i zdrav radio sam ja i u memljivom podrumu ...
A da ne govorim o open space-u koju jako negativno utice na psihu...
Uslovi su najgori za kancelarisjki posao jer guraju ljude u jednu prostoriju i nimalo nije prijatno.
Od vecine kancelarijskih poslova ovaj je najgori.
Sto se tice zarade trziste diktira cenu. Svakako da ce cena pasti ukoliko vise ljudi pocne da se bavi ovim, ali zato u nedostatku prostora
trpaj ih na gomilu ko stoku :p
[ pctel @ 30.05.2018. 18:04 ] @
Branimire, sve to sto si naveo vazi za pocetnike, ali pocetnicima u naprimer gradjevinarstvu je jos teze, ne mozes odmah biti majstor nego prvo fizikalac pa polako... Svi programeri nakon nekog broja godina i akumuliranog znanja i iskustva dodju do fiksnog radnog vremena. U pocetku kad od 8 sati 7 trazis na google kako se sta radi i ispravljas ono sto si lose uradio, a imas 1 sat efektivnog radnog vremena, onda je i samom tebi logicno da probas da barem dupliras to efektivno radno vreme, a to mozes ako 14 sati dnevno trazis na google kako se sta radi i ispravljas ono sto si pogresno uradio... Iskusan programer sa dosta iskustva nema nikakve potrebe da radi u memljivom podrumu. Uglavnom moze da bira i drzavu i firmu i radno okruzenje.
[ Branimir Maksimovic @ 30.05.2018. 18:25 ] @
"Svi programeri nakon nekog broja godina i akumuliranog znanja i iskustva dodju do fiksnog radnog vremena."

Ma daj. Kad radis na rokove i kad ti nabacaju posao,radices u to fiksno radno vreme koje je propisano...

"U pocetku kad od 8 sati 7 trazis na google kako se sta radi i ispravljas ono sto si lose uradio, a imas 1 sat efektivnog radnog vremena"

Takvi sigurno ne dobijaju posao ili nece se dugo zadrzati ;p


"Iskusan programer sa dosta iskustva nema nikakve potrebe da radi u memljivom podrumu."

E vis ja sam sa 10 godina radnog iskustva radio u podrumu jer je firma tek stajala na noge pa se nije bilo para za bolji prostor.

"Uglavnom moze da bira i drzavu i firmu i radno okruzenje."

Znas kako:
1. we can do it good
2. we can do it fast
3. we can do it cheap
Pick any two...

[ Turmen @ 30.05.2018. 18:28 ] @
Ja se slažem sa konstatacijom da je za svaki iole kompleksniji posao potrebno podjednako mnogo odricanja (pritom ne mislim na univerzalne poslove koje manje više može da radi svako).. Zato i jeste najbolje da se svako bavi onim što mu leži, što ga zanima i što voli.. Ja recimo nikad ne bih mogao da se bavim pravom, ekonomijom i verovatno bih posle godinu dana rada tog posla bio zreo za Lazu.. Pogotovo ukoliko posao ne ispuni neka tvoja očekivanja

Šta je lakše, šta je teže je individualna stvar.. Meni je lakše da programiram, nego da utovarujem džakove, krečim, javljam se na telefon u nekoj korisničkoj podršci ili servisiram automobile i belu tehniku.. Nekom drugom će biti lakše nešto drugo, sve je stvar afiniteta..

Citat:
A da ne govorim o open space-u koju jako negativno utice na psihu


Ovo je istina, znam mnoge ljude koji su eto po prirodi inrtovertni i bolje im je da sami sede u nekom servisu, nego da budu okruženi ljudima u open space-u.. Čak i meni na momente smeta da se razumemo, pogotovo kada mi je potrebno da se baš skoncentrišem..

[ bogdan.kecman @ 30.05.2018. 20:25 ] @
@DaliborP, pctel - ja bi rekao da nemate ideju sta i kako radi prosecan programator

@branimir, i ti si verovao u kule i gradove... joj sto mi to poznata prica

svaki posao moze ti se ogadi (iako ti se struka svidja) i svaki posao, ma koliko ga voleo moze da bude tezak i naporan i nezdrav ... isto tako posao koji "normalno" ne podnosis iz struke koju ne podnosis moze da bude prijatan i zdrav .... poredjenje sta je teze a sta je lakse je budalastina i svako ko se toga vata ocigledno nema preterano iskustvo u zivotu ... sve je to individualno, ja da mora da radim na kasi u maksiju za milion evra dnevno rokno bi se posle 3 dana, ili da mora radim knjigovodstvo za milion evra - rokno bi se ... a opet, ljudi to rade za kikiriki i do jaja uzivaju u zivotu... svako ima sta mu prija i sta mu ne prija ... ja cu dzaba da ke123am na forumu 3h dnevno i skroz ce mi prija, da me isprazni negativne energije, opusti ... ako terba 3h dnevno da pricam direktno sa ljudima ja cu posle nedelju dana da zavrsim u bolnici ... neko drugi ce radije 23h dnevno da melje sa ljudima direktno a da napise 2 recenice na forumu mu je robija, razliciti smo, razlicito gledamo na stvari...

burnout nema NIKAKVE veze sa tim dal volis posao, ima veze sa organizacijom, samo-organizacijom, managementom projekata na kojima radis i vremena koje imas + sa okruzenjem u kom se nalazis... to je deo, koji sam spomenuo, da svaki posao, ma koliko volis, moze da ti se ogadi.. pre nego do njega dodje ima mnogo tehnika da se spreci / uspori put ka istom ali kada do doticnog dodje, kao sto napisah pre 7 strana, jedino realno resenje je strucna pomoc.. ne znam koji .!. je u srbistanu tabu tema da odes kod psihologa na razgovor, u razvijenom svetu, posebno tehnoloski razvijenom, to je normalna stvar ko zubar ili ginekolog (mada kad razmislim, srbi i zubare i ginekologe isto tako izbegavaju) mozak je organ koji ume se pokvari ko svaki drugi i koji, kao i svaki drugi organ, treba se odrzava



[ Aleksandar Đokić @ 31.05.2018. 00:32 ] @
Citat:
Zato i jeste najbolje da se svako bavi onim što mu leži, što ga zanima i što voli.. Ja recimo nikad ne bih mogao da se bavim pravom, ekonomijom i verovatno bih posle godinu dana rada tog posla bio zreo za Lazu.


Ni ja, i zato u slobodno vreme sto rece Bogdan tupim po ovim forumima o stvarima koje me interesuju jer me to opusta... da me ne interesuje verovatno bi, cak i da me neko placa, bezao sto dalje.

Ti kazes da dosta programera se bavi time zato sto je tu bilo vise posla... i tu se ne slazem. U IT-ju ima toliko posla u svim delovima IT-ja da mogu da biraju. Nego mozda programiranje zvuci prestiznije, a dosta njih nije za to.

Pa ja sam prvi pobego od programiranja na pocetku srednje skole, jer mi je postalo dosadno... mada nije ni imao ko da me zainteresuje ali to je druga prica.
[ Branimir Maksimovic @ 31.05.2018. 06:08 ] @
Bogdan:"burnout nema NIKAKVE veze sa tim dal volis posao, ima veze sa organizacijom, samo-organizacijom, managementom projekata na kojima radis i vremena koje imas + sa okruzenjem u kom se nalazis..."|

Kad bih ja znao sta je burnout. Ajde ja to shvatam kao ono kada se smoris pa ti treba veci napor da radis. Desava se svakom pogotovo ako duze radi jedno te isto. Ja to lecim, vec sam pomenuo radeci za svoju dusu
i uceci drugacije stvari. Nekom je mozda potreban duzi odmor, ne znam. Meni je odmor smor ;)

"jedino realno resenje je strucna pomoc.. ne znam koji .!. je u srbistanu tabu tema da odes kod psihologa na razgovor,"

Znas kako, zatucana sredina, cim cuju da posecujes psihologa odmah pomisle da nesto nije u redu sa tobom ;p

[ pctel @ 31.05.2018. 08:15 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
@DaliborP, pctel - ja bi rekao da nemate ideju sta i kako radi prosecan programator

OK, mozda si u pravu, ja imam neke godine iskustva sa programerima u banci i u firmama koje rade softver za banku i ja to dozivljavam kao prosek i neku standardnu pricu - svi oni su prosli kroz podrum i 16 sati dnevno ispred ekrana da bi dosli u banku, a kad su dosli imali su fiksno radno vreme i relativno dobre uslove rada. Dozvoljavam mogucnost da ima i slucajeva da dobri programeri sa iskustvom sede u memljivom podrumu i rade za male pare 16 sati dnevno, samo ja ih nikada nisam video. Ali, kao sto kazes, ja zaista nemam ideju ako takvi postoje zasto sede tu a ne odu u banku ili drugu slicnu firmu?
[ bogdan.kecman @ 31.05.2018. 08:47 ] @
@branimir :D :D :D

@pctel, to nema veze sa prosekom... gde bilo sta bankarsko moze da bude
za bilo sto prosek?!?!?! sto se programatora u bankama tice, sa njima
imam dosta iskustva i oni su u proseku "ispodprosecno losi" (da budem
politicki korektan, realno su 99% totalni pajseraj koji u profi IT firmi
ne bi izdrzao 6 meseci) koji ima extremno dobre uslove za rad jer i u
bankama gledaju ko male bogove ... nema to veze ni sa IT-om ni sa
prosekom bilo cega ..

a to cega ima u realnom zivotu, ima svega, pitanje samo koliko imas
prilike sa cim da se sretnes tako da je prosek prilicno nebitan (stara
prica o sarmi, ili o srpskoj prosecnoj plati koja je prilicno dobra
paralela uslovima u kojima IT-evci kod nas rade)
[ Branimir Maksimovic @ 31.05.2018. 09:01 ] @
pctel:"Dozvoljavam mogucnost da ima i slucajeva da dobri programeri sa iskustvom sede u memljivom podrumu i rade za male pare 16 sati dnevno, samo ja ih nikada nisam video."

Ni ja. Da bi radio u podrumu motivacija (novcana) mora da bude adekvatna ;)
[ DaliborP @ 31.05.2018. 09:06 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Fiksno radno vreme? To samo u drzavnoj firmi gde zarada onda nije bas neka;p

Fiksno radno vreme, da postoji okvir dolaska i odlaska na posao, na primer 8:30-5:30 ili slicno. To sto ce negde neko ostati duze ili kasnije doci na posao, sta je tu specificno samo za programere? Vazi za bilo koju struku, osim mozda za radnike u smenama ili na traci.
Citat:
U komfornom okruzenju? Da si ziv i zdrav radio sam ja i u memljivom podrumu ...

Aha, ako si ti radio, onda svi rade. Cherry picking. Pricam o proseku, a prosek nije memljiv podrum. Radio si za startup, tvoj izbor.
Citat:
A da ne govorim o open space-u koju jako negativno utice na psihu...
Uslovi su najgori za kancelarisjki posao jer guraju ljude u jednu prostoriju i nimalo nije prijatno.
Od vecine kancelarijskih poslova ovaj je najgori.

Dakle ne valjda sedeti u ofisu, lose utice na psihu. Aha, pricaj mi jos malo kako je tesko.
Citat:
bogdan.kecman:
@DaliborP, pctel - ja bi rekao da nemate ideju sta i kako radi prosecan programator

Visi na forumima objasnjavajuci kako je njegov posao tezak? Naprotiv, mislim da vrlo dobro znam sta i kako radi. I koliko ne radi.

Uostalom, ako tako mislis, objasni mi, sta je tacno pogresno u mojoj izjavi, gde nisam u pravu?
[ bogdan.kecman @ 31.05.2018. 09:14 ] @
@dalibor, ja uopste ne tvrdim da je moj posao tezak, cak stavise, ja ne
znam nijedan drugi koji bi meni bio laksi ... ja tvrdim da svaki posao
moze da bude lak i da bude tezak i da vadjenje IT-a iz kante sa svim
ostalim poslovima predstavlja gresku .. osim sto je "trenutno" malo
bolje placen od ostalih poslova (uglavnom samo zato sto je vece trziste
pa manje zavisis od lokalne vlasti i u glavnom u proseku) sve ostalo je
vise manje isto .. bilo kakvo izdvajanje IT-a je ono gde je osnova greske
[ Turmen @ 31.05.2018. 09:24 ] @
Citat:
bogdan.kecman:

burnout nema NIKAKVE veze sa tim dal volis posao, ima veze sa organizacijom, samo-organizacijom, managementom projekata na kojima radis i vremena koje imas + sa okruzenjem u kom se nalazis...



Ima i toga.. Ako voliš posao, može da ga upropasti loše okruženje, kolege kreteni, nerazumni klijenti kojima sve treba za juče, nesposobni menadžeri i kadrovska služba, prenatrpanost poslom, malo slobodnog vremena (znači ništa viđanje sa devojkom, drugarima, fudbal, basket, more, bazen, koncerti i slično), neadektvatno vrednovanje svog truda i slično..

Zato i rekoh, prvenstveno ako postoji ljubav prema poslu, promena firme i okruženja rešava problem.. Ja sam kroz slično stanje prošao kada sam radeći svoj posao, koji volim, za koji sam se školovao, radio u firmi i okruženju koje ne bih poželeo najgorem neprijatelju.. Radilo se po smenama, menadžment nije znao dva broja da sabere, nije bilo usavršavanja, atmosfera među kolegama je bila blago rečeno katastrofa, bilo je puno tračeva, spletki, podmetanja nogu zarad nekog sitnog napredovanja.. Jednostavno odlazak na posao mi je bio kao odlazak na giljotinu, brojao sam minute do isteka radnog vremena, a van radnog vremena sam bio "mrtvo puvalo" koje je mrzelo da izađe, da se vidi sa društvom, prošeta i slično, trpela je moja veza, nisam imao volje da učim, da se razvijam - mogao bih roman da napišem o tome..

Sada par godina posle, radim isti posao, ali okruženje je "zdravije" i odlazim na posao sa elanom, entuzijazmom, nije mi problem da ostanem prekovremeno kada je potrebno, imam vremena za prijatelje, rekreaciju, vožnju bajsa, prirodu, bavljenje muzikom i slično i sve je drugačije.. I imam entuzijazma da učim, da se razvijam, eksperimentišem u poslu i slično..
[ DaliborP @ 31.05.2018. 09:34 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
@dalibor, ja uopste ne tvrdim da je moj posao tezak, cak stavise, ja ne
znam nijedan drugi koji bi meni bio laksi ... ja tvrdim da svaki posao
moze da bude lak i da bude tezak i da vadjenje IT-a iz kante sa svim
ostalim poslovima predstavlja gresku .. osim sto je "trenutno" malo
bolje placen od ostalih poslova (uglavnom samo zato sto je vece trziste
pa manje zavisis od lokalne vlasti i u glavnom u proseku) sve ostalo je
vise manje isto .. bilo kakvo izdvajanje IT-a je ono gde je osnova greske

Cekaj, na moj post koji je vise manji identican ovome sto si ti napisao, gde ja govorim da razlike nema u odnosu na druge profesije, ti mi kazes da ja nemam ideju kako i sta radi prosecan programator. Pa sta si ustvari hteo da kazes, iskreno nije mi najjasnije?
[ bogdan.kecman @ 31.05.2018. 09:43 ] @
Citat:
DaliborP: Cekaj, na moj post koji je vise manji identican ovome sto si ti napisao, gde ja govorim da razlike nema u odnosu na druge profesije, ti mi kazes da ja nemam ideju kako i sta radi prosecan programator. Pa sta si ustvari hteo da kazes, iskreno nije mi najjasnije?


ovaj deo je potpuno u neslaganju sa realnim stanjem (sve ostalo je 1/1):

Citat:
Cak naprotiv, posao je takav da radis uvek u vrlo komfornom okruzenju, dakle kancelariji sa grejanjem i klimom, sa fiksnim radnim vremenom
[ DaliborP @ 31.05.2018. 09:53 ] @
Ok, razumemo se. Kad sam rekao komforno okruzenje, mislio sam na radno mesto koje je u odnosu na druge profesije ipak dosta privlacnije. Gradjevinski inzenjer mora da ide po gradjevinama i konstrukcijama sa slemom i u prasini, pravnik da obilazi sudove i klijente, doktor specijalista da trci da resava urgentne slucajeve, itd itd.

Sedeti u kancelariji sa klimom, grejanjem, velikim monitorima i udobnom stolicom (mislim da je to prosek danas, naravno da ima izuzetaka) po mom misljenju je prilicno konforno okruzenje. Problemi poput open office layout-a, mnogo ljudi na jednom mestu itd su sto bi se reklo first world problems.
[ jablan @ 31.05.2018. 09:59 ] @
@bogdan: Ti dakle tvrdiš da većina programera ne rade u kancelariji sa grejanjem i klimom i fiksnim radnim vremenom?
[ Turmen @ 31.05.2018. 10:11 ] @
Citat:
Sedeti u kancelariji sa klimom, grejanjem, velikim monitorima i udobnom stolicom (mislim da je to prosek danas, naravno da ima izuzetaka) po mom misljenju je prilicno konforno okruzenje.


Ovo je kao kad ti dođe neki građevinski radnik i kaže "pa kako si se to umorio, ceo dan sediš u kancelariji, nisi na vetru, kiši, promaji, suncu, zamisli kako je meni..."

Malo njih konta da postoji i "psihički umor", svi na umor gledaju kao na isključivo fizičko stanje.
[ bogdan.kecman @ 31.05.2018. 10:12 ] @
Citat:
DaliborP: Ok, razumemo se.


nekako je u mailu taj deo bio "izdvojen" pa sam samo njega i video, delovalo je da je ostalo quote ... da sam iscitao sve ne bi ni reagovao.. u principu mislimo isto sa blagim razlikama


Citat:
DaliborP:
Kad sam rekao komforno okruzenje, mislio sam na radno mesto koje je u odnosu na druge profesije ipak dosta privlacnije. Gradjevinski inzenjer mora da ide po gradjevinama i konstrukcijama sa slemom i u prasini, pravnik da obilazi sudove i klijente, doktor specijalista da trci da resava urgentne slucajeve, itd itd.


IT je suvise sirok da bi se generalizovalo (mnogi u it-u se bore sa gadnijom prasinom i prljavstinom od gradj. inzenjera, idu na terene i slicno..) ali ako pricamo o programiranju to je klasican "desk job" iliti "kancelariski posao" i ima sve prednosti i mane svakog drugog kanc. posla. nista drugacije od knjigovodje ili arhivatora... mali procenat ljudi tu ima privilegiju da je taj kanc "do jaja", ili da radi od kuce ili .. najcesce je taj kanc blagi uzas.. tj potpuno isti kao i svi drugi kancovi ...

Citat:
DaliborP:
Sedeti u kancelariji sa klimom, grejanjem, velikim monitorima i udobnom stolicom (mislim da je to prosek danas, naravno da ima izuzetaka) po mom misljenju je prilicno konforno okruzenje. Problemi poput open office layout-a, mnogo ljudi na jednom mestu itd su sto bi se reklo first world problems.


ma nije prosek :( veruj mi, voleo bi ja da jeste, ali nije .. stolice i u jacim firmama su "sra123e" i to ozbiljno ... sa klimama je uvek problem jer jednima smeta a drugima je neophodno a pakuje se puno ljudi u kanc, racunari na kojima se radi su uvek kompromis ... pitaj svoje IT kolege koliko njih sedi na mrezici a koliko njih sedi na stolici u kojoj posle 8h m00da budu ko kuvana jaja? jeste udobnije nego za mesalicom al nije isti rang posla ...i to ne pricam o balkanu .. pricam o IBM-u, ORACLE-u, Microsoft-u, APPLE-u ... u USA, u zapadnoj Evropi .. "udobnosti" i "fancy racunari" su bili u toj prici samo za vreme prvog .not balona i kad je puko taj balon tada su nestali i ogromni monitori, aeron stolice i sve ostalo sto je bilo vezivano uz programiranje ... sada te saceka "office laptop" i pateticna stolica od 350eur i to je to a max fenseraja su masina za kafu i watercooler .. ima, naravno, firmi koje nisu u tom fazonu, ali one nisu prosek, ako pricamo o proseku, ima vas u malom kancu sestoro naguranih na 3 stola, sedite na kineskim stolicama od 200-250eur, imate jednu beko klimu preko koje je neko stavio karton da mu ne duva za vrat, u kancu smrdi na svlacionicu, dole je itison koji nije usisan 2-3 nedelje a nije opran 10+ godina ... svaki put kad treba se upali klima neko se buni i na + milion otvara prozor ...

nemoj da gledas iz svog ugla, gledaj generalno, stanje kakvo je svuda... ja ako gledam iz mog ugla sve je idealno, sedis sam u kancu od 30m2 sa ozvucenjem od soma evra, 5 monitora od 27", dedicated proxmox serverima, desktop menjas jednom godisnje za novu 2000eur masinu (2keur bez diskova i monitora, znaci cpu+ram+mb), sedis u stolici od 2000$ i radis kad hoces i koliko hoces.... al to nije prosek... mene us123alo ... prosek je potpuno isti ko oni arhivatori, samo za razliku od njih moras da radis, ne mozes da blejis
[ bogdan.kecman @ 31.05.2018. 10:17 ] @
Citat:
Turmen:
Ovo je kao kad ti dođe neki građevinski radnik


iskreno sta misli neko sa 2 razreda osnovne skole je bitno koliko i teta sa plavog mosta ..

elem, ja cu opet da ponovim posto se ocigledno vatate za pogresne stvari, burnout nema veze sa "danas mi je bio tezak dan na poslu", sta god to "Tesko" bilo, niti ima veze sa uslovima rada niti ima veze sa tipom posla ... uvek i iskljucivo ima veze sa organizacijom, samoorganizacijom i okruzenjem ... ako pricamo o burnoutu ... nije vezan samo za IT i nije vezan za udobnost i ljubav prema poslu ... kod IT-a je cesci zato sto su u IT-u menadzeri bez ikakvog realnog iskustva u tome pa dozvoljavaju da im ljudi izgore, u "starijim" granama industrije te oteraju na godisnji i zabrane ti da radis iako ti hoces i slicno... nema to veze dal si u do jaja stolici sa klimom i dobrom platom
[ bogdan.kecman @ 31.05.2018. 10:21 ] @
Citat:
jablan: @bogdan: Ti dakle tvrdiš da većina programera ne rade u kancelariji sa grejanjem i klimom i fiksnim radnim vremenom?


ne vidim sta je to sa "fiksnim radnim vremenom" znacajno, da, vecina svih zaposlenih na kancelariskim poslovima (ukljucujuci programatore) imaju fiksno radno vreme

kancelarije obicno imaju i klimu i grejanje, sve kancelarije, u kojima rade bilo koji kancelarijski moljci, od cate u vj i sreskog pisara, preko arhivatora do bankara i direktora ... i te kancelarije su uglavnom matore, raspadnute, smrde... i za razliku od svih ovih navedenih gde ih je obicno po 1-2 u kancu, programatore obicno u isti taj kanc nakrcaju ko sardine 6 komada ili vise ... ili ih smeste u cubicle ili jos gore u otvoren prostor...

[ DaliborP @ 31.05.2018. 10:30 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
ma nije prosek :( veruj mi, voleo bi ja da jeste, ali nije .. stolice i u jacim firmama su "sra123e" i to ozbiljno ... sa klimama je uvek problem jer jednima smeta a drugima je neophodno a pakuje se puno ljudi u kanc, racunari na kojima se radi su uvek kompromis ... pitaj svoje IT kolege koliko njih sedi na mrezici a koliko njih sedi na stolici u kojoj posle 8h m00da budu ko kuvana jaja? jeste udobnije nego za mesalicom al nije isti rang posla ...i to ne pricam o balkanu .. pricam o IBM-u, ORACLE-u, Microsoft-u, APPLE-u ... u USA, u zapadnoj Evropi .. "udobnosti" i "fancy racunari" su bili u toj prici samo za vreme prvog .not balona i kad je puko taj balon tada su nestali i ogromni monitori, aeron stolice i sve ostalo sto je bilo vezivano uz programiranje ... sada te saceka "office laptop" i pateticna stolica od 350eur i to je to a max fenseraja su masina za kafu i watercooler .. ima, naravno, firmi koje nisu u tom fazonu, ali one nisu prosek, ako pricamo o proseku, ima vas u malom kancu sestoro naguranih na 3 stola, sedite na kineskim stolicama od 200-250eur, imate jednu beko klimu preko koje je neko stavio karton da mu ne duva za vrat, u kancu smrdi na svlacionicu, dole je itison koji nije usisan 2-3 nedelje a nije opran 10+ godina ... svaki put kad treba se upali klima neko se buni i na + milion otvara prozor ...

Ja radim u zapadnoj Evropi u IT-ju, a radio sam pre 12+ godina u IT firmama u Beogradu. Mogu lepo da uporedim obe strane. Ni tad se ne secam tih "groznih" uslova o kojima pricas, jeste da su vecinom bile strane firme (dve domace) ali nista od toga nije bio slucaj. Imali smo vrlo solidne masine i pristojne kancelarije. Stolica se ne secam, ali takodjer ne secam se da je bio problem da se zatrazi bolja stolica kome treba. Prosle godine sam obisao par IT firmi u Novom Sadu i Beogradu - opet nista od toga nisam video, naprotiv, video sam samo napredak u radnim uslovima.

Sto se tice tih velikih firmi na zapadu, mogu da dam par primera ofis-a sto sam licno obisao i uverio u kvalitet radnog okruzenja: Microsoft, Unisys, Accenture, Google, Facebook, Airbnb, Linkedin, Dell, IBM, Workday, Hubspot. Irska i Amerika. A da ne pricam o desetinama mnogo manjih firmi za koje nisi ni cuo. I znas sta - nigde to nisam video o cemu ti pricas. Kazem ja, first world problems.
[ bogdan.kecman @ 31.05.2018. 10:56 ] @
@dalibor, ja sam do pre par godina radio konsalting u mnogim tim firmama i video na sta lice ... od tih koje si spomenuo
- microsoft - cubicli i centralna klima i uzasne stolice, sede ljudi u 1x1.5m klaustrofobicnom prostoru ... onda su presli na open space u nekoliko centara, jos gore
- google nije prosek, bio, osim sto se primaju previse na open space sve je ostalo do jaja, i kvalitetne stolice i kvalitetni stolovi i kvalitetne masine i ..
- FB - jedno od najgorih mesta za rad od poznatih firmi, dobar deo tima su nam preuzeli, osim kinte nista nije lepo tamo
- ibm gori cubicli nego u m$-u
ostale sa tvog spiska nisam imao prilike da posetim ali mnoge druge jesam, ukljucujuci apple (gde i sa savremenom klimom i ventilacijom smrdi, u onolikom prostoru, gde se ljudi bune i daju otkaz zbog nepodnosljivog prostora za rad), twitter... no opet kazem, pricamo o proseku, ne o 6 velikih fancy firmi .. eno u linbitu (prave drbd i svasta jos nesto) svako radno mesto ima mega turbo stolicu, 3 monitora, ergonomske pacove, 3d pacove cuda muda, moz biras os budes sam u kancu ili ces u open space, u open space-u svako ima skoro 3m u sirinu samo za sebe ... automat za fuka sa 300+ ukusa, bedza klopa, voce, sokovi, jim, zenba, sauna.. slobodno radno vreme .. obicna mala austriska firma ... ima toga, ali nije to prosek ... odes u grcku, naci firmu sa humanim uslovima za IT je gotovo nemoguce... ukraina, rusija, indija ... srbistan je negde u sredini, kod nas ima i ok firmi i uzasnih memljivih podrumcina... naravno situacija se menja na bolje zato sto je manjak radne snage pa ti podrumi ne prezivljavaju dugo ali i dalje je losa situacija jako
[ dejanet @ 31.05.2018. 11:01 ] @
Bogdan je opisao malu IT firmu i upravo je tako do u detalj, kod nas bas tako, dok na zapadu ima malo vise zajednickog prostora, ali su tu paneli, stolovi, aparat za filter i espreso i voda. Sto se multinacionalnih firmi tice, vaze drugacija pravila i uslovi. Tu imam skormno iskustvo, ali u oba slucaja taj prvi osecaj usled enterijera, vazduha centralne klime, itisona i cistoce, kao i dres koda, imas sasvim drugaciji pogled na firmu. Po meni je to sa namerom, kako prema svojim zaposlenima, tako i za partnere, ulagace i slicno. Bitan deo marketinga.
[ DaliborP @ 31.05.2018. 11:10 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
@dalibor, ja sam do pre par godina radio konsalting u mnogim tim firmama i video na sta lice ... od tih koje si spomenuo
- microsoft - cubicli i centralna klima i uzasne stolice, sede ljudi u 1x1.5m klaustrofobicnom prostoru ... onda su presli na open space u nekoliko centara, jos gore

Ne znam sta da ti kazem...da proveris dioptriju? Meni se cini da ti imas neke predrasude prema radu u ofisu i kontaktu sa ljudima, koliko sam shvatio citajuci tvoje postove. Radis od kuce i ne zelis komunikaciju sa ljudima. Postujem to, sve ok, ali onda nisi merodavan.

Evo novi microsoft office u kom sam skoro bio, bas bezveze, smrdi i uzasne stolice:



[ bogdan.kecman @ 31.05.2018. 11:28 ] @
bio sam u m$ ofisu ovde u beogradu - odlican je, bio sam u m$ ofisu u irskoj - do jaja je, bio sam u m$ ofisu u bostonu, centralna klima sa onim "bolnickim" smradom, cubicles ono 1x1.5m, i atmosfera za samoubistvo ... no nije m$ merilo

ja nemam predrasude, radio sam 20+ godina u ofisu (nikada duze od 2 dana u tim podrumima, ja sam mogao da biram, to ne znaci da tih podruma nema) i 10+ godina od kuce vrlo dobro znam prednosti i mane i jednog i drugog, ni sa ljudima nemam problem :D .. ne bi radio salterski posao ni za brdo karamela zato sto imam problem sa glupim ljudima, sa njima ne zelim da radim, ali retki su takvi u IT-u tako da ljudi nisu problem... ali open plan, cubicles i slicno nikako nisu prijatni za rad kada treba se skoncentrises

problem je sto ti gledas office u zapadnoj evropi a ja pricam o prosecnom ofisu gde mnogo vise programera imas istocno od srbije a ne zapadno koji ne rade u lepim uslovima koje ti gledas.. imas vise developera u bugarskoj i ukraini nego u celoj zapadnoj evropi a onda na to kad dodas rusiju, pa indiju, pa kinu .. ja kazem pricamo o sarmi jbg..

[ DaliborP @ 31.05.2018. 11:36 ] @
Citat:
bogdan.kecman: problem je sto ti gledas office u zapadnoj evropi a ja pricam o prosecnom ofisu gde mnogo vise programera imas istocno od srbije a ne zapadno koji ne rade u lepim uslovima koje ti gledas.. imas vise developera u bugarskoj i ukraini nego u celoj zapadnoj evropi a onda na to kad dodas rusiju, pa indiju, pa kinu .. ja kazem pricamo o sarmi jbg..

Nece biti, ne gledam ja nista nego ti saras iz posta u post, pa jos sad meni prebacujes. Prvo smo pricali smo o Srbiji i prosecnom programer, onda si ti skrenuo na USA i zapadnu Evropu kao ustvari ni tamo ne valja nista, ja sam lepo dao primere na obe strane a evo ti sad krenuo da pricas o Bugarskoj, Ukrajini i sarmi. Mislim pokusaj da ne rasplinjujes diskusiju u svakom drugom postu, onda nece biti konfuzije.
[ bogdan.kecman @ 31.05.2018. 11:55 ] @
pa u srbiji ti je 80% ovih memljivih gde su nakrcani ko sardine .. u
srbiji imas 4-5 velikih firmi i milion malih od milion malih 80% su
memljive sardinirane
[ Turmen @ 31.05.2018. 11:55 ] @
Mislim da pokretač naše teme ne radi ni u Microsoftu ni u Google ni u Twitteru, a i da radi, to je stvar psihe, i tamo ljudi pregorevaju podjednako kao i programeri koji rade u startapovima smeštenim po dvosobnim stanovima na Čukaričkoj Padini ili Mirijevu.. ali sve u svemu, mislim da su kod nas firme koje imaju ok uslove u velikoj manjini, mnogo je više open spaceva, gde u salonac od 100kvm smestiš 50ljudi i slično.. ali mislim da ni to nije toliko bitno, mislim da ljudi najviše pucaju ukoliko su u lošem okruženju... Naveo sam jednu moju bivšu firmu, imala je i solidne stolice i playroom, sony PS, prostrane manje open spaceve, ali sam bio blizu pucanja jer sam bio okružen manje više diskutabilnim ljudima..

A kada bih radio sa ok kolegama, u dobrom okruženju, ne bi mi smetao ni memljiv podrum.. Ali svi smo različiti
[ bogdan.kecman @ 31.05.2018. 12:04 ] @
cek nisam skonto jel 100m2 salonac sa 50 ljudi "dobar" prostor ili
primer naguranih mnogo ljudi u mali prostor :D ... posto ja citam da si
ga stavio kao primer dobrog a to je 2m2 po coveku
[ Turmen @ 31.05.2018. 12:14 ] @
Citat:
cek nisam skonto jel 100m2 salonac sa 50 ljudi "dobar" prostor ili
primer naguranih mnogo ljudi u mali prostor :D ... posto ja citam da si
ga stavio kao primer dobrog a to je 2m2 po coveku




Ma jok, koji crni dobar :) napisao sam da su firme sa ok prostorom u manjini, preovladavaju ovi salonci, adaptirani stanovi, gde recimo 50 ljudi deli isti toalet, kuhinju od 10kvm, terasu od 3kvm i slično. ("mislim da su kod nas firme koje imaju ok uslove u velikoj manjini, mnogo je više open spaceva, gde u salonac od 100kvm smestiš 50ljudi i slično")
[ bogdan.kecman @ 31.05.2018. 12:27 ] @
ah ok, uplasio si me :D

da, to je klasicna postavka, 80-100m2 i oko 1 covek na 2m2 pritom u
stanu od 80-100m2 imas 20+m2 prostora koji nije za rad (klonja, hodnik,
kuhinja ...) .. evo ja sad selim moj office (meni samo sekretarica i 1
QA sedi u ofisu svi ostali rade od kuce) ... 500-600eur je terazije,
29nov, hilandarska, studentski trg .. za salonac 80-120m2 i u svakom je
bilo po 40-50ljudi (vrh je odlicna gajba pored doma omladine, 90m2
prostora + odvojena kuhinja, bila je firma sa 75 developera +
sekretarica .. meni nije jasno kako su stali, ono kako su slozili
stolove :( .. i kao zaposlili su jos ljudi i otisli su dole u 29.nov u
120m2 - doduse to nisam video tako mi rekao agent koji je pokazivao
gajbu ) ...
[ anon70939 @ 31.05.2018. 13:12 ] @
da mi je neko pričao da ću da uživam da radim od kuće, ne bih mu verovao...

Iako prethodno nas 5 je delilo 75kvm u pešačkoj zoni i imali smo 3 odvojene prostorije.
Jedini smor je bio što je klonja na sred stana, i u zajebanciji kad bi neko išao u WC zamolio bi ostale kolege da puste malo glasnije muziku :)

Jedino što mi nedostaje je izlazak na pauzu negde tu po centru, i po neka reč sa kolegama. Mada smo i ovako vrlo malo komunicirali, samo dok se kuva kafa, ostalo je zabadanje za komp sa slusalicama na glavi i tisina...

Pa sam eto krajem godine "izgoreo", iako sam od kuće u sjajnim uslovima radio, problem je bio što sam radio konstantno po 15h dnevno, i noću i vikendima, dok nisam isterao neki pogrešno procenjen projekat. I tad kad sam isterao dao sam otkaz.
Doduše i dalje radim tu, ali sad je ipak malo bolje, šef se konsultuje ovaj put sa mnom oko procene posla.

A kad pričam o gorenju, to nije bilo samo klasično nezadovoljstvo poslom, nego baš i ogromni problemi u privatnom životu koje sam napravio poslom, pritisci sa svih strana, ogromna odgovornost zbog rizika od penala za firmu, istovremeno izgubili neke ljude koji doduše nisu bili vezani za taj projekat. Istovremeno cimaju klijenti za neke druge projekte sa kojima se kasnilo...
Baš bio užasan period. Sklopilo se baš puno toga, da ono nisam mogao ni da spavam, nego kad legnem vrtim po glavi "šta mi je promaklo, što ne radi, da li je bolje ovako", i onda sam morao kojekakvim opijatima da onesvešćujem mozak da bih mogao da odmorim za sutra opet isto...

edit:
nisam izgoreo zbog tih par meseci, to bih iskulirao, nego je tempo i stresu su slicni zadnjih 2-3 godine, samo sto je ovamo prelila kap.

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 31.05.2018. u 15:15 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 31.05.2018. 14:31 ] @
Citat:
DaliborP:
Citat:
Branimir Maksimovic:
Fiksno radno vreme? To samo u drzavnoj firmi gde zarada onda nije bas neka;p

Fiksno radno vreme, da postoji okvir dolaska i odlaska na posao, na primer 8:30-5:30 ili slicno. To sto ce negde neko ostati duze ili kasnije doci na posao, sta je tu specificno samo za programere? Vazi za bilo koju struku, osim mozda za radnike u smenama ili na traci.
Citat:
U komfornom okruzenju? Da si ziv i zdrav radio sam ja i u memljivom podrumu ...

Aha, ako si ti radio, onda svi rade. Cherry picking. Pricam o proseku, a prosek nije memljiv podrum. Radio si za startup, tvoj izbor.
Citat:
A da ne govorim o open space-u koju jako negativno utice na psihu...
Uslovi su najgori za kancelarisjki posao jer guraju ljude u jednu prostoriju i nimalo nije prijatno.
Od vecine kancelarijskih poslova ovaj je najgori.

Dakle ne valjda sedeti u ofisu, lose utice na psihu. Aha, pricaj mi jos malo kako je tesko.
Citat:
bogdan.kecman:
@DaliborP, pctel - ja bi rekao da nemate ideju sta i kako radi prosecan programator

Visi na forumima objasnjavajuci kako je njegov posao tezak? Naprotiv, mislim da vrlo dobro znam sta i kako radi. I koliko ne radi.

Uostalom, ako tako mislis, objasni mi, sta je tacno pogresno u mojoj izjavi, gde nisam u pravu?


Ti si generalizovao, ja sam dao kontra primer. Inace, Ne bih da vrtim istu pricu, ocigledno da nema smisla...
[ Branimir Maksimovic @ 31.05.2018. 15:07 ] @
Coyote:"da mi je neko pričao da ću da uživam da radim od kuće, ne bih mu verovao..."

heh, pricaj mi o tome ;)
Imas vremena za sve ... razgacis se ... opusteno...

"Pa sam eto krajem godine "izgoreo", iako sam od kuće u sjajnim uslovima radio, problem je bio što sam radio konstantno po 15h dnevno, i noću i vikendima,"

Jaoj, ja tako ne radim odavno.
E sad od sutra sam na novom poslu, nadam se da ce biti sve ok ;p
[ anon70939 @ 31.05.2018. 15:16 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Jaoj, ja tako ne radim odavno.

Ali znači da nekad jesi, sad si pro pa više ne moraš :D. Valjda ću i ja jednog dana tako :D
[ Turmen @ 31.05.2018. 15:44 ] @
Citat:
CoyoteKG:
da mi je neko pričao da ću da uživam da radim od kuće, ne bih mu verovao...


Uh nemam pojma, ja sam nešto freelanceovao od kuće.. Meni prija taj dnevni ritual "odlaska negde" i "vraćanja odnekud", a i gotivan mi je taj socijalni momenat, odlazak na pauze, šetnje sa kolegama, ručkove, kalemegdan i slično.. Imam mogućnost povremenog rada od kuće u firmi, još nisam nijednom radio od kuće.. Kontam da ću doći u fazu kada će mi prijati, sve u svoje vreme..Sada i kada bih radio remote posao, verovatno bih iznajmio neki coworking prostor, ili sa još par kolega neki stan, pa bi smo radili tako.
[ Dekstasijel @ 31.05.2018. 16:10 ] @
Imao sam slican problem, ali trening i fizicka aktivnost, kao i bolje ishrana su uticali da dobijem motivaciju. Da krenem u nove stvari. Kao i odmor. Potreban je odmor od svega sto se radi
[ anon70939 @ 31.05.2018. 21:45 ] @
Citat:
Turmen:.. Meni prija taj dnevni ritual "odlaska negde" i "vraćanja odnekud", a i gotivan mi je taj socijalni momenat, odlazak na pauze, šetnje sa kolegama, ručkove, kalemegdan i slično..

Pa tako sam i ja razmisljao. I kad smo odlucili da zatvorimo office i radimo od kuce smorio sam se. Ali eto posle pola godine razmisljam da bih ovako zauvek :).
Ne zato sto manje radi, posla uvek ima, nego sto ne zabadam u office do 8-9h uvece. Nego mi sve vec tu kuci. Imam dosta vise vremena. Nemam ceo ritual spremanja za posao ujutru, nego maltene u gacama pijem kafu za kompom i pocinjem vec da radim.
Mada bi bilo ful da mogu ponekad da odem do office :)
[ bogdan.kecman @ 01.06.2018. 04:16 ] @
@coyotekg, ja imam kanc da mogu ljudi da dodju da rade iz kanca ako bas
hoce, developeri svracaju u kanc samo ako treba se uradi debug sessija
sa vise ljudi odjednom ili ako se neki bug reprodukuje samo na
odredjenom uredjaju koji postoji samo u kancu pa onda dodju tamo da to
zajedno sa q&a inzenjerom odrade zajedno.. inace jedino q&a i
sekretarica su tamo svaki dan (tj sekretarica svaki dan, q&a 90% vremena
tamo 10% od kuce) .... ja u oracle office svratim jednom godisnje kad
organizuju paketice za decu sa dedamrazom, ako mi je smor da sedim kuci
da radim (neko dole busi, drnda, stagod) pokupim lap pa u neki kafic i
radim odande, nisam pozeleo da sednem u office ne pamtim.... no, ono sto
je za123 sa radom van office-a je sto mora imas samoorganizaciju inace
radis 24/7 a poslodavci nemaju mere, vecina je u fazonu "Radi, radi radi
radi radi ... ako mozes jos, radi jos ..." tako da ako se ne organizujes
kako treba brzo izgoris
[ whitie2004 @ 01.06.2018. 08:51 ] @
bogdan >>> " ne znam koji .!. je u srbistanu tabu tema da odes kod psihologa na razgovor ... "

Kod tog ili slicnog strucnjaka moras da odes kada treba da produzis papire za pistolj .... zato!

Nije da je njega briga dal' ce da dodjes na jutarnji brifing 'nenaspavan', nego neka parica preko za dobro misljenje nikad nije naodmet.
Nasi psiholozi su kao i sve nase 'iz Serbistana' - pa to je tvoj zasticeni termin.

[Ovu poruku je menjao whitie2004 dana 01.06.2018. u 16:17 GMT+1]
[ Turmen @ 01.06.2018. 14:28 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
no, ono sto
je za123 sa radom van office-a je sto mora imas samoorganizaciju inace
radis 24/7 a poslodavci nemaju mere, vecina je u fazonu "Radi, radi radi
radi radi ... ako mozes jos, radi jos ..." tako da ako se ne organizujes
kako treba brzo izgoris


Ovo se meni desilo kada sam radio od kuće - Radio sam otkako otvorim oči, dok ih ne zatvorim..Ali sa pauzama, pa keva zove da joj se pomogne nešto, pa odem do prodavnice, pa iskuliram malo uz muziku, pa odgledam nešto na TVu.. Jednom rečju, nisam dostigao taj nivo samoorganizacije.. E onda sam počeo da radim iz kafića, i već je bilo drugačije - odredio sebi da sam tamo od 8 - 16h i to je to.
[ bogdan.kecman @ 01.06.2018. 17:23 ] @
@whitie, ima ba odlicnih psihologa kod nas koji jako dobro mogu da
pomognu kod takvih problema, ja znam jednu tetu na nbgd koja razbija,
doduse nije jeftina al za ljude iz IT-a to nisu neki znacajni novci

@turmen, ja sam imao srece da kada sam poceo da radim od kuce imali smo
"clock in/out" i onda mi posle 3 dana menadzer kaze - sad necu 10 dana
da te vidim on-line ti si svoje odradio ... i tako me lupao po prstima
par meseci dok nisam naucio .. samoorganizacija je za1234bata stvar,
posebno kad radis nesto sto volis
[ anon70939 @ 01.06.2018. 23:15 ] @
Imam ja samoorganizaciju za rad od kuće. imam sobicu gde mi monitori uz zid, i nema nista drugo u sobi sto bi mi odvlacilo paznju.
Obicno moje kolege rade kad ko se probudi, ali do pola 11 su svi sigurno online. Ja imam naviku tacno u 9:00. I za vreme radnog vremena, moze paznju na kratko da mi uduzme ES i to je to.

E sad, zbog ovog razloga
Citat:
bogdan.kecman: samoorganizacija je za1234bata stvar,
posebno kad radis nesto sto volis

ne zavrsim u 17h, nego ko zna kad... Doduse onda sam "izgoreo" (ne zbog mnogo posla, nego zbog lose organizacije i stresa), i od tad od 9 do 17-18h. Tad se odjavljujem 100% odem u šetnju, tamovamo, pa posle ako zatreba mogu još malo, ali ipak to neko vreme sam sada više posvetio raznoraznom učenju
[ Branimir Maksimovic @ 01.06.2018. 23:59 ] @
Ja od danas ponovo klasika posao u radno vreme ;p
Sardina pak, klasika, al sta cu, ne mozes sve imati ;)
[ Aleksandar Đokić @ 02.06.2018. 03:32 ] @
Citat:
i nema nista drugo u sobi sto bi mi odvlacilo paznju.


Cim si ovo napisao tu nesto nije kako treba...

evo ja dosao sad iz grada i uzeo "samo sekund nesto da proverim"...
[ anon70939 @ 02.06.2018. 09:51 ] @
Citat:
Aleksandar Đokić:
Citat:
i nema nista drugo u sobi sto bi mi odvlacilo paznju.

Cim si ovo napisao tu nesto nije kako treba...

Pa ne znam šta ne bi bilo u redu :).
Neplanski je da nema ništa u sobi što bi mi "odvlačilo pažnju". Jedino što može da mi odvuče pažnju je žena sa svojim pitanjima i potpitanjima.

I ja došao noćas sa svadbe neke, i isto samo nešto da proverim, i zabodoh još sat pored kompa :D

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 02.06.2018. u 14:31 GMT+1]
[ Turmen @ 04.06.2018. 10:40 ] @
Citat:
bogdan.kecman:

@turmen, ja sam imao srece da kada sam poceo da radim od kuce imali smo
"clock in/out" i onda mi posle 3 dana menadzer kaze - sad necu 10 dana
da te vidim on-line ti si svoje odradio ... i tako me lupao po prstima
par meseci dok nisam naucio .. samoorganizacija je za1234bata stvar,
posebno kad radis nesto sto volis


Svaka čast na menadžeru. Većina sa kojima sam ja sarađivao kao, bi mi kao nagradu za prerano završen posao, dala novi posao :) Doduše na poslednjem freelance projektu koji sam završio pre godinu dana, PM i lead developer je bio lik koga slobodno mogu da kažem smatram prijateljem, pa me je onda on lupao po prstima, eventualno me dodatno zapošljavao kada je frka, pa da mu malo pomognem i olakšam, tako da mi to nije teško padalo.
[ mjanjic @ 11.07.2018. 01:25 ] @
Do 30. godine ili tako nešto ne treba izgoreti na glavnom poslu, tu se obično u ozbiljnijim firmama prave "sprintovi" po 2 do 4 sedmice (može i drugačije, zavisi od firme i tipa projekta, ali nekoliko firmi koje znam rade na 2 sedmice), dobiješ šta treba sve da uradiš za te 2 sedmice, pa lepo rasporedi vreme.

Sad, možeš k'o manijak da radiš 25 sati dnevno i da uradiš posao za par dana, napravićeš problem drugima da moraju da budu vredniji ili će ti prebaciti deo posla ostalih članova tima ili...


Ko je postao pametan na vreme, razvlači lepo posao, tj. radi ga normalnim tempom da ne izgori, a ako ima volje i energije, van radnog vremena radi sa strane nešto privatno. Dakle, em van posla radi nešto drugo, em dobije dodatnu lovu za taj posao, pa je zadovoljstvo dvostruko, jer nema te firme gde će za duplo brže urađen posao dobiti duplo veću platu.
A ko se zaleteo u početku da se dokazuje pa su svi oko njega navikli da radi 5 puta više nego ostali, najbolje da promeni firmu, jer kad 100 puta uradite ogroman posao, ne možete 101. put da uradite upola manje, odmah će svi pa i nadređeni reći da zabušavate i da nešto nije u redu sa vama.
Retke su firme gde će nadređeni praktično da vam naredi da usporite, jer zna da ćete im biti potrebni sveži i odmorni kad projekat bude pri kraju i kad je potrebno biti svež i odmoran ako dođe do nepredviđenih komplikacija ili tada bude potrebno raditi i koji dan prekovremeno.

Na glavnom poslu se treba probijati po vertikali, pokazivati organizacione sposobnosti, usavršavati se za vođenje timova i projekata i sl., završiti neke sertifikate, jer ko do 40. ne napreduje do nivoa da ne fizikališe sa elementarnim kodom, nagrabusio je pošto se tehnologije brzo menjaju i sve napreduje daleko brže nego pre 15-ak godina, a i brže se umaramo i sporije se oporavljamo kad preteramo sa poslom nego oni koji su upola mlađi.
[ TRUE RMS @ 12.07.2018. 22:46 ] @
Citat:
CoyoteKG: i isto samo nešto da proverim, i zabodoh još sat pored kompa

Vidiš kako na NET-u vreme leti ?

Samo se okreneš, prodje sat-dva.

A kamo li na programiranju , na radnom mestu,
tu tek vreme nikako da prodje :)
[ anon70939 @ 22.07.2018. 11:27 ] @
http://rs.n1info.com/a405921/L...resnijih-poslova-na-svetu.html

pa ge su ovde programeri na ovoj listi :D
[ bogdan.kecman @ 22.07.2018. 11:44 ] @
ta lista je cist boolshit
[ Branimir Maksimovic @ 22.07.2018. 11:52 ] @
Domaci mediji su krsh...
[ TRUE RMS @ 22.07.2018. 14:40 ] @
Citat:
bogdan.kecman: ta lista je cist boolshit

Bogdane,
Šta beše onaj "boolshit" ?

Kako bi se to reklo na naški ?
[ bogdan.kecman @ 22.07.2018. 14:44 ] @
bikovo gov123no
[ scoolptor @ 22.07.2018. 14:57 ] @
Iliti, gnusna laz, gloopost.
[ jablan @ 22.07.2018. 22:54 ] @
Što misliš da je bulšit, meni prilično verodostojno izgleda. Sigurno da hirurg koji nekom odlučuje o životu i smrti trpi mnogo veći stres od mene što prevrćem bitove.
[ Shadowed @ 23.07.2018. 00:08 ] @
Jašta. A, rekao bih, i od urologa. :)
[ bogdan.kecman @ 23.07.2018. 07:54 ] @
da bre ovi sto rade visinske radove nemaju nikakav stres, oni sto rade
stotine metara pod zemljom nemaju nikakav stres, oni sto odgovaraju za
zivote stotina ili hiljada ljudi svakom svojom odlukom nemaju nikakav
stres, oni sto opravljaju live instalacije pod visokim naponom nemaju
nikakav stres... koji to stres ima urolog da zasluzuje da se nadje na
toj listi ? na primer ili medicinska sestra anesteziologa? sta joj je to
stres ne zna dal ce joj ga staviti i anesteziolog i njegov asistent ili
samo asistent, a mozda ju nece nijedan pa je pod stresom ?!?!? a plesaci
tek sto su u stresu eblo majku.... a tek saobracajci, zamisli
maltretiraju ljude po ulici bas su u stresnoj situaciji, mozda mu nece
sledeci dati deset evra jbt kako ce zeni na oci... kako da ukrade 10evra
da kolega ne vidi ?! lista je retardirana
[ jablan @ 23.07.2018. 09:06 ] @
:D Nisu bre to srpski saobraćajci.
[ bogdan.kecman @ 23.07.2018. 10:43 ] @
da bre a ovi svetski su tek u stresu jblo majku sede i gledaju na
kamerama ko sta radi :D
[ Branimir Maksimovic @ 23.07.2018. 16:08 ] @
i opominju ljude da gase cigarete u vetrovitom tunelu metroa ;p
[ bogdan.kecman @ 01.10.2018. 05:53 ] @
https://www.1843magazine.com/b...e-daily/the-way-out-of-burnout
[ Ivan Dimkovic @ 01.10.2018. 08:37 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
da bre ovi sto rade visinske radove nemaju nikakav stres, oni sto rade
stotine metara pod zemljom nemaju nikakav stres, oni sto odgovaraju za
zivote stotina ili hiljada ljudi svakom svojom odlukom nemaju nikakav
stres, oni sto opravljaju live instalacije pod visokim naponom nemaju
nikakav stres... koji to stres ima urolog da zasluzuje da se nadje na
toj listi ? na primer ili medicinska sestra anesteziologa? sta joj je to
stres ne zna dal ce joj ga staviti i anesteziolog i njegov asistent ili
samo asistent, a mozda ju nece nijedan pa je pod stresom ?!?!? a plesaci
tek sto su u stresu eblo majku.... a tek saobracajci, zamisli
maltretiraju ljude po ulici bas su u stresnoj situaciji, mozda mu nece
sledeci dati deset evra jbt kako ce zeni na oci... kako da ukrade 10evra
da kolega ne vidi ?! lista je retardirana


Pretpostavljam da je visok stres medicinske sestre anesteziologa prouzrokovan time sto ona/on verovatno misli da greskom moze da ubije pacijenta, a nema agenciju (a ni strucnost mozda) da to posle spreci (u slucaju za*era kompletno zavisi od toga sta ce anesteziolog uraditi).

Zavisi verovatno tu od osobe do osobe, imas ljudi koji ce u tom slucaju biti sasvim OK ("nisam ja odgovoran, anesteziolog je"), a opet imas i onih koji uvek sebe uzimaju za odgovorne i ti su verovatno problem tu.

Za urologa pojma nemam, mozda je stresno slusati nesrecnika koji se dere dok mu kamen prolazi kroz urinarni trakt :-)

[ bogdan.kecman @ 05.11.2018. 17:38 ] @
https://www.youtube.com/watch?v=94Njxye_OHQ


[ pctel @ 09.12.2018. 08:34 ] @
Novi pristup resavanju problema:
“Zatvor mi je pružio osećaj slobode,”, rekla je za Rojters Park Hje-Ri, dvadesetosmogodišnja kancelarijska radnica.
https://www.vice.com/rs/articl...nog-zivota?utm_source=vicefbsr
[ bogdan.kecman @ 14.01.2019. 10:41 ] @
https://www.youtube.com/watch?v=tHCnc17vNHE
[ sogrbilja @ 16.02.2019. 16:46 ] @
Ja nisam pričitao baš sve odgovore ovde na temu, ali i ja sam se osećao isto i to me nije pustilo ni sada. Mislim da je to normalno, posle određenog vremena čovek se zasiti svega toga i više se ne može nazad. Ono što sam ja učinio jeste da sam počeo da koristim godišnje odmore za daleka putovanja i to mi je pomoglo (+ postao sam vegan, počeo da planinarim, da trčim. kupio bajs, primao strance u goste itd). Između putovanja sam radio solidno, ne baš kao kada sam počinjao, ali bio sam produktivan i najvažnije osećao sam se dobro, čak bolje nego pre. Znači fokus sam prebacio na putovanja i lutanja. Na kraju krajeva ko se rodio da sedi i tipka za kompjuterom?
[ mokra_carapa @ 18.05.2019. 23:09 ] @
Ma fizicka aktivnost npr trcanje je odlino da se ne razmislja previse o poslu. Citanje knjiga, bilo koja druga zanimacija osim posla i bit ce ok. Ne forsira se bezveze work-life balance
[ Ingemar381 @ 19.07.2019. 10:01 ] @
Citat:
Dekstasijel:
Imao sam slican problem, ali trening i fizicka aktivnost, kao i bolje ishrana su uticali da dobijem motivaciju. Da krenem u nove stvari. Kao i odmor. Potreban je odmor od svega sto se radi


Kad čovek zapadne u depresiju, zasićenost i tome slično, mislim da je najvažnije održavati mentalnu i fizičku higijenu.
Bez obzira na nezadovoljtsvo sa poslom ne treba biti nezadovoljan sa sobom iako jeste povezano jedno sa drugim.
Kvalitetno spavanje + vežbanje (kakvo god i štagod) + Kvalitetnija ishrana.

Inače evo mog 'slučaja' pa ako ko ima bilo kakav predlog dobro bi došao.


radim kao IT support u istoj firmi već 5 godina. Starija ekipa od mene, prosek 45+. Babe, tetke, strine.... Administracija, ugovori, pečati, potpisi...
Ukratko moj posao se sastoji od instaliranja OSa Win/Linux, setovanja maila , povezivanja štampača(usb/lan), skenera....
Nabavka/trebovanje. Minimalno pristupam ADu i patch panelu.
Plata 45.000.

Problem >>>
- plata - ok možda je normalna za taj posao - ne bih znao - ali kome je dovoljno 45soma?
- Ono što je mnogo gore od plate je što ne vidim kuda idem. Kako? Evo >
Ne radim sa IT ekipom, tj. radim sâm i čujem se sa ljudima koji održavaju mrežu samo kada treba.
Tako da nisam svakodnevno u kontaktu sa njima, retko razmenjujemo mišljenja, retko pokupim nešto od njih itd.
- Ako i uzmem neki sertifikat npr. CCNA, pitanje je da li će mi povećati platu ili dobiti dozvolu da podešavam bilo šta više od ovoga.
To zavisi od drugih stvari :/

Planovi
- Da zavrsim CCNA u sledećih nekoliko meseci.
Problem - slaba motivacija (neki bi rekli kontradiktorno)
- Da nađem dodatni posao. Terenski - da malo odmorim mozak i izađem iz kancelarije. Ali kome treba radnik posle 16h ili vikendom?
Umesto da ovde kupim preko potrebno iskustvo /kad ću ako neću sad?/ dolazim u iskušenje da nađem dodatni posao i da tu zadovoljim potrebe, dok na poslu imamo cisco rutere, switcheve, upseve, kamere ....

[ pctel @ 19.07.2019. 11:55 ] @
Citat:
- Da nađem dodatni posao. Terenski - da malo odmorim mozak i izađem iz kancelarije. Ali kome treba radnik posle 16h ili vikendom?

Treba, itekako, ali to su jednokratni poslovi, tipa uzmes 1.000 dinara za intervenciju oko sat vremena, plus jos 1.000 za dolazak, ako je dalje od 5-6km. Das oglase i cekas, ljude dlsta muce instalacije elektronske banke, portala poreske uprave, prijave i odjave zaposlenih, pristup apr-u, portalu za gradjevinske dozvole, elektronski potpis u acrobat readeru i slicni poslovi sa elektronskim sertifikatima kod kojih na svakih par meseci obavezno neki update sve poj*#&, hocu recu poremeti. Znaci, ljudima to treba, a prosecan IT-evac ce lakse da prihvati da mu lupis samar, nego to da radi. Zasto - pa zato sto kad se prvi put susrece sa time ima da izgubi 3 sata da nadje sta je problem. A problema ima maksimalno 20 razlicitih, sve i da racunas 2 operativna sistema x 2 brauzera x 5 servisa. Zato formiras cenu pausalno, da ne misle ljudi da ih namerno zezas kad 2 sata nesto klikces a nigde napretka. A posle kad popamtis sve sablone, resavas za manje od 5 minuta, sa sve restartom i proverom radi li. I cenu najbolje da formiras za odmah dvostruko vecu nego za sutra, tako pokupis i one kojima je bitno da prodju jeftino i one kojima gori pod nogama da sto pre rese problem. A za radno vreme ne brini, kad je ta vrsta problema u pitanju, koju retko ko hoce/ume da resi, taman da kazes u 3 nocu da dodje vlasnik da ti otvori firmu, ne pravi se pitanje oko toga. Samo opusteno, kad te pita moze li do 17h kazes probajte vi to do 17 da resite nekako da ja ne dolazim, pa ako ne uspete, javite da ja dodjem. I onda u 17:01 eto telefonskog poziva Samo se distanciras od onih najjednostavnijih poslova koje svako dete zna, kao sto su instalacije os, antivirusa i Skype. Naleti usput i ponesto hardvera da se proda, kad treba pojacati memoriju, ugraditi ssd, citac kartica crko itd, na to uzmes jos malo i svima super.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 19.07.2019. u 14:49 GMT+1]
[ DirigentXYZ @ 19.07.2019. 12:16 ] @
Svaki posao je težak, ali zagrejati stolicu je najstresnije. Kad si u cvetu mladosti, i treba da prcaš okolo mlade zenke, ti moras da ucis debele knjige. Od toga ljudi najcesce polude, sve ostalo je luk i voda. Evo je se lecim zemljoradnjom. Opustajuce. Jeste da znoj samo kipti i kičma puca, ali kad dodjes kući popijes kafu istusiras se i legnes da spavas, spavas kao beba.
[ Branimir Maksimovic @ 19.07.2019. 13:59 ] @
Zemljoradnja je mnogo bolja od teretane...
[ DirigentXYZ @ 19.07.2019. 17:14 ] @
Naravno. Ljudi u gradovima nemaju kako da se oznoje, pa idu u teretanu, a fizički rad je idealan za oslobadjanje od stresa, pa makar voznja bicikle dok *uda ne utrnu.
[ Living Light @ 19.07.2019. 18:16 ] @
Citat:
Ingemar381: evo mog 'slučaja'
- plata - ok možda je normalna za taj posao - ne bih znao - ali kome je dovoljno 45soma?

45000din/176h=255din u proseku.
(ako je u toj sumi i neki prevoz, topli obrok-onda je još gora situacija)

Za te novce mi u firmi upošljavamo fizičke/pomoćne radnike.
Sa ugovorom tipa "Dok traju zalihe".
______________________________________________________
Ingemar381,

Ti nisi osoba tako niske kvalifikacije.
Od poslodavca nemoj da očekuješ da ti podigne platu,
jer i "ovako sve funkcioniše". Tako da to zaboravi.

"Ovi" se hvale, da je prosećna plata u BG ~oko 57000.

Ti nisi prosek !

Prvo nadji drugi posao, gde češ "manje da trpiš",
a ako ga nadješ, ovde daš lepo "Laku Noć", i to bez velike cike i dreke.
Vrata se ne zatvaraju NOGOM !

Verujem da češ da nadješ drugi, zanivljiviji posao,

-Samo treba HTETI !
Učini taj prvi korak, pošalji CV na više adresa.

Konačno: Nisi Ti "venčan sa sadašnjom firmom" !

Želim da nam se javiš, da si uradio prvi korak.

pOz
[ pctel @ 19.07.2019. 19:56 ] @
Citat:
45000din/176h=255din u proseku.
(ako je u toj sumi i neki prevoz, topli obrok-onda je još gora situacija)

Za te novce mi u firmi upošljavamo fizičke/pomoćne radnike.
Sa ugovorom tipa "Dok traju zalihe".

Da, to je nekako doslo na isto, s tim da ako si fizikalac uzmes kramp pa kopas 8 sati dnevno, a ako kao IT-evac provedes dve trecine vremena citajuci blic, forume i fejsbook, onda uopste nisi lose prosao. Za bolje placen posao mora mnogo vise da se uci i mnogo vise da se uradi.
[ Branimir Maksimovic @ 20.07.2019. 06:23 ] @
Nego, kako to IT plata tako niska? To se ne uklapa u medijsku sliku ... zar nisu mediji rekli da su plate u IT-ju skocile duplo?
[ pctel @ 20.07.2019. 09:14 ] @
Da se ne lazemo, taj posao se smatra najnize kvalifikovanim u IT i vidjao sam da ga veoma uspesno obavljaju ljudi sa diplomom srednje gradjevinske skole, automehanicari i ostali mehanicari i tehnicari. I sto je najgore, nema nekog napredovanja sa rastom znanja i iskustva, jer ono sto se navodi kao izlaz - Cisco, serveri, domen i slicna grupa poslova je realno sasvim drugo zanimanje i retko dolazi do mesanja, tipa radi ovo sto sad radi, pa po nekad prcka nesto oko Cisco, servera i domena - nema toga. Nego moras prakticno izuciti potpuno novi zanat i preci na potpuno drugacije radno mesto. To zahteva par godina intenzivnog ucenja i da oformis kucnu verziju tog okruzenja gde vezbas dok ne dostignes neki nivo znanja koji se trazi za ulazak na takvo radno mesto. Ako samo naucis neki minimum za dobijanje sertifikata, nema neke koristi od toga. Sa nivoa tehnicara/srafciger majstora treba preci na nivo inzenjera, to nikako nije mala niti laka stvar i po mom misljenju ljudi kojima fali motivacija treba da zaborave takve fix ideje. Realno, oni su tu gde jesu upravo zato sto im je falilo motivacije da izuce nesto teze za ucenje. Sad treba da sebi postave pitanje - jesu li uvideli svoje greske i promenili svoje shvatanje zivota, ili nastavljaju po starom. Ako nastavljaju po starom, to je sasvim ok izbor, ali ne treba da ocekuju drugacije rezultate.
[ Annamaria79 @ 13.03.2023. 08:42 ] @
Kupujem cvijeće za opuštanje . Aromaterapija . Možete li mi reći neke dobre dostave cvijeća
[ Pavel7878 @ 19.03.2023. 14:17 ] @
Zdravo. Često naručujem cvijeće na ovoj stranici https://cvetekspres.rs/ . Ali ako imate cvjećarnicu u blizini . Možete otići na to i izabrati za sebe .
[ mjanjic @ 25.03.2023. 14:41 ] @
Pa, kolika ti je plata ako često naručuješ cveće odatle :)))
Sajt više izgleda kao neki projekat studenta kao deo ispita, posebno kad se pogledaju "random" cene.


A za motivaciju... možda je najbolje promeniti sredinu ili čak i zanimanje.