[ devito12 @ 30.08.2017. 00:04 ] @
pozdrav. treba mi pomoć oko pomenutog u naslovu:
traži se apsolutna i uslovna konvergencija integrala: u zavisnosti od alfa.
kada sam rešavao apsolutnu konvergenciju, radio sam preko poredbenih kriterijuma i dobio da ne konvergira apsolutno (disjunktni su mi skupovi od prvog integrala koji ide od 0 do 1, i od integrala koji ide od 1 do beskonačno).
da bih ispitao uslovnu konvergenciju, u prvom integralu koji ide od 0 od 1 sam pustio limes u 0+ i dobio konačnu vrednost - integral mi konvergira. u drugom integralu sam koristio asimptotiku i dobio da integral konvergira za alfa<2.
ako negde grešim, ako bi neko mogao, neka me ispravi, bio bih jako zahvalan.
da li ako postoji limes, kada nepoznata teži singularitetu, uvek važi da integral konvergira?
hvala unapred i izvinjavam se ako nisam bio dovoljno razumljiv.
[ Branimir Maksimovic @ 30.08.2017. 01:22 ] @
Matematika se izrazava formulama. Da si ispisao u matematickom jeziku ovo sto si napisao mogao bi biti i razumljiv.

edit: al ajde da probram. Posto je odredjeni integral vrednost povrsine ispod f-je, pretpostavljam da ta alpha predstavlja vrednost na x osi dok je vrednost povrsine/integrala y.
Tu sad imas funkciju za koju trazis asimptote?

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 30.08.2017. u 04:54 GMT+1]
[ Living Light @ 30.08.2017. 04:58 ] @
Pazi naslova Teme: Konvergencija Integrala ???!!!

Svaka vam Čast ! .....nista Vas ne razumem

( 'el Vi pricate na Peruanskom ??? )
------------------------------------------------------

Ja sam mislio da su:

-Anal-Digital Osciloskopi,
-3D Multi-Slajsni Skeneri,
- i FULL HD Magnetna Rezonansa, sa 2 Tesla jacine polja,

...vrh vrhova.

Ali, sad se me pokolebali nacisto, i to TOTALE !

......idem, da se tuširam hladnom vodom.....
[ Nedeljko @ 30.08.2017. 07:23 ] @
Smenom dobijamo

.

Deo od 0 do 1 konvergira apsolutno za po Poredbenom kriterijumu. Podintegralna funkcija se može predstaviti kao proizvod funkcije i funkcije . Pošto je funkcija na njemu nenegativna, apsolutna i obična konvergencija se poklapaju.

Deo od 1 do beskonačno konvergira obično za po Dirihleovom kriterijumu. Za divergira jer nije ispunjen neophodan uslov konvergencije. Postoje i intervali proizvoljno udaljeni od nule na kojima funkcija ne menja znak, a integral joj je po apsolutnoj vrednosti veći od , pa divergira po Košijevom kriterijumu.

Od 1 do beskonačno integral apsolutno konvergira za po Dirihleovom kriterijumu. Za ne konvergira apsolutno jer je apsolutna vrednost funkcije pomnožene sa odozdo ograničena pozitivnom konstantom na intervalima , pa je integral apsolutne vrednosti funkcije na takvim intervalima nije manji od , što znači da integral nije manji od .

Konačno, integral od 0 do beskonačno konvergira za , divergira za sve ostale vrednosti, dok apsolutno ne konvergira nikad, pa je konvergencija uslovna za sve vrednosti .
[ Nedeljko @ 30.08.2017. 07:28 ] @
Još nešto, postavljač teme je dobro postavio zadatak. Radi se o parametarskom nesvojstvenom integralu. Treba ispitati konvergenciju u zavisnosti od realnog parametra .
[ Branimir Maksimovic @ 30.08.2017. 09:26 ] @
Kom integralu?
Covek je pitao da li ako postoji limes onda integral konvergira a ti si postavio nekakvu teoremu za 5 minuta ;)
[ Living Light @ 30.08.2017. 09:29 ] @
Drago mi je, da ste tako Aktivni !

Uuufff, sto volim da citam Pametne ljude....
[ Nedeljko @ 30.08.2017. 13:31 ] @
Branimir Maksimović

Hajde, pogledaj šta je to konvergencija nesvojstvenog integrala. Rezultat graničnog procesa je realan broj.

Obična konvergencija je konvergencija funkcije



kada i .

Ovde je tako zato što su nula i beskonačnost singulariteti. Beskonačnost zato što nije konačna, a nula zato što u njenoj blizini funkcija nije ograničena. Kada je ograničena u okolini nule, opet nam ne smeta da umesto konačnog skupa singulariteta razatramo neki njegov konačan nadskup. Višak ništa ne menja.

Apsolutna konvergencija nesvojstvenog integrala je to isto do na zamenu podintegralne funkcije njenom apsolutnom vrednošću. Uslovna konvergencija nesvojstvenog integrala je obična konvergencija, a da nije apsolutna.
[ Branimir Maksimovic @ 30.08.2017. 14:00 ] @
Ne moram da gledam , jel mogu sam da zakjucim da je to asimptota f-je integrala po nekom parametru gde je parametar na x osi;)
dakle tu moze da bude vertikalna,horizontalna i kosa asimptota, a moze i da je nema...
Odgovor na pitanje je da ako postoji asimptota onda integral konvergira.


[ Nedeljko @ 30.08.2017. 15:54 ] @
Ne. Funkcija I(a,b) ima dve promenljive i radi se o limesu.

https://en.wikipedia.org/wiki/...al#Convergence_of_the_integral
[ Branimir Maksimovic @ 30.08.2017. 22:57 ] @
Kako si ti ovo video iz njegovoga posta iz beyond me ;)
Mada verujem da na osnovu terminologije si zakljucio da je to to...
[ Nedeljko @ 10.09.2017. 17:58 ] @
Zadatak je ispitati apsolutnu i uslovnu konvergenciju integrala u zavisnosti od parametra.

Ako ne poznaješ materiju, onda nije čudo što nisi razumeo. Inače, ovo je tip zadataka iz analize 2.