[ Java Beograd @ 22.09.2017. 09:42 ] @
Vidim da je počela reklamna kampanja.

"Optiku dovodimo u Vaš stan ili kuću o našem trošku. Besplatno obezbeđujemo i instaliramo potrebnu opremu, a posle obavljenih radova sve dovodimo u prvobitno stanje."

Mašala ! Jel' neko probao, uveo ?
[ drdrksa @ 05.10.2017. 14:26 ] @
Videh i ja pomenutu reklamu. Ta nova opticka mreza je jos u povoju, i ovo sto rade je neka vrsta pre-sale ponude, cisto da opipaju trziste i obaveste ljude sta rade. Trenutno je dostupno samo na nekim delovima Beograda, NS-a i Nisa.
[ pctel @ 05.10.2017. 21:05 ] @
Ja pitao pre par dana, kazu ove godine samo naselje Stepa Stepanovic i Belvil. A svaka poslovnica u asrbiji uredno ima cenovnik, ako se dobro secam 100mbps je oko 5.000 dinara mesecno. Posle sam od vipa uzeo 4g net, radi oko 35/15 mbps, za 999 dinara mesecno postavlja se pitanje ima li potrebe uopste potrositi milijarde da se prekopa cela srbija radi postavljanja optickog kabla.
[ @ 05.10.2017. 21:19 ] @
Optički kablovi su po blokovima provučeni jos za vreme Žutih, pre 5-6 godina. Uvučeni u svaku zgradu u ormarče u podstanici beogradskih elektrana. Za što je ovoliko trebalo, boga pitaj.
[ Dexic @ 06.10.2017. 18:33 ] @
[quote]pctel:
Ja pitao pre par dana, kazu ove godine samo naselje Stepa Stepanovic i Belvil. A svaka poslovnica u asrbiji uredno ima cenovnik, ako se dobro secam 100mbps je oko 5.000 dinara mesecno.[/quote
Net100 je 2400 kod Telekoma. Tih 5000 je ko zna koja kombinacija cega.

Citat:
Posle sam od vipa uzeo 4g net, radi oko 35/15 mbps, za 999 dinara mesecno postavlja se pitanje ima li potrebe uopste potrositi milijarde da se prekopa cela srbija radi postavljanja optickog kabla.

A zamisli da dodje 10 ljudi iz tvoje zgrade na tvoju baznu stanicu, neces ni 10/5 dobiti.
[ Jagnjeca brigada @ 18.07.2018. 13:58 ] @
Trenutna ponuda optičkih internet paketa uz ugovornu obavezu sa minimalnim periodom važenja od 24 meseca: do 150/20 Mbps: 3.399,00 dinara; do 250/30 Mbps: 3.799,00 dinara i do 1000/100 Mbps: 8.999,00 dinara. Takođe, u ponudi imamo i internet pakete bez ugovorne obaveze. Cene paketa putem optike bez ugovorne obaveze: do 150/20 Mbps: 3.599,00 dinara; do 250/30 Mbps: 3.999,00 dinara i do 1000/100 Mbps: 9.999,00 dinara



Sto je duplo skuplje od Oriona:
DO 200/20 MB/S
Neograničen Internet
Wifi router za kućni HotSpot
1.899 DIN.
mesečno
https://oriontelekom.rs/internet/
[ bekic.bb2 @ 16.01.2019. 22:49 ] @
Citat:
Java Beograd:
Vidim da je počela reklamna kampanja.

"Optiku dovodimo u Vaš stan ili kuću o našem trošku. Besplatno obezbeđujemo i instaliramo potrebnu opremu, a posle obavljenih radova sve dovodimo u prvobitno stanje."

Mašala ! Jel' neko probao, uveo ?



Isto pitanje?

Hteo bih da uvedem MTS optiku ( Box3 - internet, Tv i nepotrebni ali neizbezni tel za 3k mesečno) pa pitam za utiske postojećih korisnika ako ih ima?
1) valja to ičemu?
2) da li mogu CRT televizori ( katodna cev, RF ulaz ) da isprate tu njihovu digitaliju tojest digitalnu TV sa onim smaračkim "set-top-box" ?
3) kako izgleda kućni deo isnstalacije ( jedan uređaj ili više, da li po kući do TV-a ide instalacija od koaksijalnih kablova ili kako) ?

Ako neko ima iskustva, voleli bismo da čujemo jer priča deluje primamljivo ali i kritike na račun Lelekoma znaju da odbiju
[ Predrag Supurovic @ 16.01.2019. 23:25 ] @
Kako im radi optika ne znam, ali im je izbor TV kanala (i korisnički interfejs na set top box-u) bože sačuvaj.
[ calexx @ 17.01.2019. 07:49 ] @
Iskustva onih koji su dobili (mts) optiku su OK a tu i ne bi trebalo da se pojavljuju neki problemi. Teško da će televizor samo sa RF ulazom da ima sliku, teoretski je moguće da ako ima neki AV ulaz i STB ima takav izlaz to prođe ali mi se čini da se sve više koriste uređaji samo sa digitalnim izlazom. Možda neko sa uvedenom optikom zna odgovor.
[ bekic.bb2 @ 17.01.2019. 09:15 ] @
@Supurovic:
Mislis da je drugacije nego sto su napisali na sajtu ? Jer ovo što je deklarisano za osnovni paket, meni ne deluje loše
https://mts.rs/oec/tv-kanali/mts-tv/osnovni-tv-paket


@calexx
Imam i skart ulaze na ta 2 tv-a ali mi nije jasna ta prica o "digitalnom signalu" na "analognim televizorima"


1) koliko shvatam, svaki tv mora da ima mtsov STB pa me zanima kakav kabl ide po kući do svakog TV-a, odnosno STB-a. Koaksijalni, opticki ili ne daj Bože skart ( debelo i skupo) ?

2) pošto vidim da su im neki kanali "obični", a neki "hd" - kako se to ogleda na TV prijemniku? Na ovim CRT starim pretpostavljam da je nebitno ali ako nabavim LCD, hoce li na njemu onda HD kanali biti ok a oni obicni mutni ( to bi znacilo da su mi samo HD kanali upotrebljivi) ?
[ Branimir Maksimovic @ 17.01.2019. 09:19 ] @
pa STB moze obican koaksijalac. To moze naravno na analognu tv, da bi gledao digitalnu. To je i poenta STB-a.
[ ademare @ 17.01.2019. 10:03 ] @
Do STB - ova , ide klasicni mrezni kabl . Jer MTS strimuje Tv preko interneta , tako da je ulaz na STB-u isti kao na kompjuteru .

Cena na veliko izmedju koaksialnog kabla i mreznog ne postoji , tako da je njima svejedno . Protok za SD kanale je mali par MB u sekundi , Za HD je naravno veci ali nista specijalno da bi morala optika . Optika je tu zbog brzog interneta , jedan malecki deo tog neta se trosi za TV .

Na CRT svejedno , na LCD SD odlicni , HD jos bolji

Kod MTS-a HD kanali se doplacuju ! Postoji posebni paket HD i to se posebno Doplacuje . U osnovnoj ponudi su samo SD kanali .
[ bekic.bb2 @ 17.01.2019. 10:04 ] @
@Branimir
Iskreno, ne vidim nikakavu prednost digitalne TV osim što provajder ima veću kontrolu ( nema divljeg priključivanja) i dodatnu zaradu ( dodatni STB uređaji se naplaćuju itd)
Barem na CRT televizorima ne vidim nikakvu razliku a za LCD ne znam..ali ako je suditi prema kladionicama i njihovim TV - nisam oduševljen slikom. Isti televizori ( po 10 kom) a neki kanali su Ok, neki mutni, neki seckaju i baguju na sekund-dva... u najboljem slucaju isto kao na CRT samo sto je ekran veci pa mu dodje boljitak ( ako vam treba ekran velicine prozora i vrata ).

Ali ništa ja tu ne mogu kad već svi idu na tu digitalnu TV ali znači mi vaš odgovor jer sledi da ću bar moći da iskoristim postojeću koaksijalnu instalaciju po stanu.
Hvala



@ademare
Ovo je sad novi momenat.
Do STB-a ide utp kabl, a sa STB na Tv koaksijalni ili skart?
To onda znači da ipak neću moći da iskoristim postojeću koaksijalnu "infrastkturu" po stanu

Inače, SD je isti nivo formata i kvaliteta kao običan tv signal ( PAl ili koji već koristimo) ?






Inače, ovo je odgovor koji sam dobio od MTS-a:

"Pošto imate analogni ulaz, za povezivanje opreme je potreban HDMI ulaz. " ( dakle pošto imam X a nemam Y treba mi Y koji nemam da bi mi radio X ? Ok, glup sam ali meni deluju kontradiktorno :) )


[ SG kamikaza @ 17.01.2019. 10:30 ] @
Citat:
Kod MTS-a HD kanali se doplacuju ! Postoji posebni paket HD i to se posebno Doplacuje . U osnovnoj ponudi su samo SD kanali .


To jeste tako, ali ja vec skoro 3 godine imam HD paket otključan a ne plaćam ga.
Hoću reći, ne naplaćuju mi nista dodatno na računu.
[ bekic.bb2 @ 17.01.2019. 10:39 ] @
@kamikaza

Kako vam deluje razlika na TV prijemniku u pogledu HD i običnih kanala?
[ SG kamikaza @ 17.01.2019. 11:09 ] @
Razlika u kvalitetu se primeti, ali je meni iskreno beznačajna. Slabo i gledam te većinski sportske kanale.
[ Predrag Supurovic @ 17.01.2019. 11:17 ] @
Ako ces da gledas na CRT rayliku iymedju HD i SD neces primetiti.

Medjutim, najverovatnije STB nemaju analogni izlaz vec samo HDMI pa ces morati da nabavis LCD TV sa HDMI ulazom.

Na LCD se razlika izmedju HD i SD primecuje, ali nije toliko dramaticna. Ionako vecina kanal kji su HD ili su sklairani sa manje reyolucije na HD ili je kompresiaj toliko povcana da se gubi glavni efekat HD-a - ostrina.

Al zato su titlovi na HD kanalima ostri ko zilet.

[ flighter_022 @ 17.01.2019. 11:28 ] @
Po mom iskustvu (SBB D3i), HD kanali jesu čistiji, ali se ne mogu porediti sa nekompresovanim BlueRay HD filmovima, gde se znaju videti pore i dlačice na koži.
[ ademare @ 17.01.2019. 11:36 ] @
Citat:
bekic.bb2:

Ovo je sad novi momenat.
Do STB-a ide utp kabl, a sa STB na Tv koaksijalni ili skart?
To onda znači da ipak neću moći da iskoristim postojeću koaksijalnu "infrastkturu" po stanu

Inače, SD je isti nivo formata i kvaliteta kao običan tv signal ( PAl ili koji već koristimo) ?






Inače, ovo je odgovor koji sam dobio od MTS-a:

"Pošto imate analogni ulaz, za povezivanje opreme je potreban HDMI ulaz. " ( dakle pošto imam X a nemam Y treba mi Y koji nemam da bi mi radio X ? Ok, glup sam ali meni deluju kontradiktorno :) )




To sto su ti napisali iz MTS-a , pise neko ko nikad nije video kako izgleda STB !

U sustini imaju 2 modela . Meni su uvalili dva polovna i jedan nov , jer sam uzimao za 3 televizora . Polovni su stari , veci i dobio sam jedan crni drugi , beli . Velicina spoljna je kao ruter . Osnovno povezivanje je sa TV-om preko cinceva . Tako da ako imas cinceve onda se samo spoji po bojama , klasicni kabl 3 -3 . Mada moze i sa 5 ako imas te ulaze . Ako imas skart na Tv-u bez cinceva onda mora adapter . STB ima i HDMI , ali sa CRT-om on ne sluzi nicemu .

Drugi model , jedini nov sto sam dobio , je minijaturni , mala kockica negde 7 X 7 cm, debela oko 1,5 . Ona ima samo 3 porta , HDMi , strujni i takodje jedan AV ! Znaci i on moze na CRT jer se dobija specijalni kabl u kompletu u STB ide banaica u TV 3 cinca . Za Scart takodje adapter .

Slika je kakva sam ti napisao odlicna , posto imam i LCD TV a i CRT . Ima razlike ali to zavisi od Tv-a , bolja je na LCD-u .
[ bekic.bb2 @ 17.01.2019. 12:28 ] @
@Predrag Supurovic, @calexx, @Branimir Maksimovic, @ademare, @Sg Kamikaza, @flighter_022

Svima hvala i +1 mada bi trebao da vam zahvali MTS jer ste obavili njihov posao. Njihov korisnicki servis bas i nije od pomoci tako da prvi utisak sa tom firmom bas i nije sjajan.

Jedino mi još nejasno ostalo da li DO STB-a ( dakle od mts modema ili čega već pa DO stb-a) ide UTP ili koaksijalni kabl ( ili čak oba po izboru ) ?
Ide isključivo utp ako se ne varam, ali ako neko može neka aminuje pa da eliminišemo tu nedoumicu.
[ ademare @ 17.01.2019. 14:43 ] @
Pre MTS-a ja sam bio kod IKOM-a , pa je njih kupio SBB , tako da sam bio na kraju kod SBB-a . I ja imam po stanu razvucene koaksijalne kablove . Ali nisam ih ni sada uklanjao iako na njih vise nista nije povezano . Mozda zatrebaju u buducnosti .

Telekom , narucis da ti dodje majstor , kao sto dolaze majstori i iz SBB- a na primer . Ne placa se nista i takodje on donosi i kablove , jer ja naravno da nisam imao dugacke mrezne da razvodim po stanu .

Prvo je majstor zvao telefonom da dogovori vreme dolaska i da pita za duzinu kablova , jer oni to izradjuju po meri . Meni su u poslovnici dali samo 2 STB-a , treci nisu imali na stanju , pa je majstor doneo i jedan STB .

U poslovnici zbog 3 Tv-a i STB , dali su mi i jedam mali Netisov svitch sa 4 porta .

U sustini trebaju 4 kabla , ali centralni je dovoljno blizu rutera , pa je za njega pasovao onaj mrezni od 2 metra sto se dobija u kompletu sa STB-om .

Ostale dugacke je doneo majstor , po dogovoru o duzini .

Jedino moze da bude razlika , ako stanujes negde gde sada MTS ima kupljenu infrastrukturu od Kopernikusa , Radius Vektora i AVC-a . Oni su bili kablovski operateri , pa je to sada i MTS . Ko je u reonu njihove kablovske infrastrukture , moze da dobije i kablovsku instalaciju .
[ anon70939 @ 17.01.2019. 15:21 ] @
Meni nedavno iz SBB lik hteo da naplati mrežni kabal da bi stb bio na drugom mestu. Rekao da mora da pravda u firmi, pa me savetovao da mi je jeftinije da kupim kabal negde i sam razvučem.
Pretpostavljam da ga samo mrzelo...

Na mom TV, razlika između HD i SD je enormna. Ne znam da li je do SBB ili do TVa
[ bekic.bb2 @ 17.01.2019. 15:27 ] @
@ademare

Znači ide mrežni kabl umesto koaksijalca... :(
To mi ne odgovara jer imam lepo uzidane koaksijalce ali šta da se radi.

Neće se ova saga uskoro završiti :)
Taman odluka krene u jednom pravcu a onda se pojavi neki novi detalj da preokrene rezultat.
A sve ide od MTS korisnickog servisa jer da su znali svoj posao ne bih morao danima po forumima da ispitujem i vučem za rukav

@CoyoteKG
A kakav tv imaš?
CRT ili LCD ?
[ anon70939 @ 17.01.2019. 16:25 ] @
LCD
Kazem jer je neko pomenuo da nema neke razlike

Nemoj da me shvatis pogresno, CRT danas vise ne smatram televizorom kad vidim da novih LCD 32" ima i za 17000 din. Sto mu na rate dodje kao petina te pretplate, odnosno 3 kutije cigareta.

A inače, što neko pomunu prethodno, da mi je bitan TV, nikad ne bih uzeo MTS.
[ Zlatni_bg @ 17.01.2019. 19:00 ] @
Ostavili su haos sa neadekvatno saniranim iskopinama dubine 80cm po celom kraju kod mene. UZAS kako izgleda. Uz to nema nista od jeftinog brzog neta.
[ calexx @ 18.01.2019. 09:19 ] @
Citat:
bekic.bb2:@calexx
Imam i skart ulaze na ta 2 tv-a ali mi nije jasna ta prica o "digitalnom signalu" na "analognim televizorima"


1) koliko shvatam, svaki tv mora da ima mtsov STB pa me zanima kakav kabl ide po kući do svakog TV-a, odnosno STB-a. Koaksijalni, opticki ili ne daj Bože skart ( debelo i skupo) ?

2) pošto vidim da su im neki kanali "obični", a neki "hd" - kako se to ogleda na TV prijemniku? Na ovim CRT starim pretpostavljam da je nebitno ali ako nabavim LCD, hoce li na njemu onda HD kanali biti ok a oni obicni mutni ( to bi znacilo da su mi samo HD kanali upotrebljivi) ?
Priča o digitalnom signalu zavisi od uređaja tj STB-a koji daju. Davno sam imao ADSL i na kratko probao IPTV, u toj varijanti telefonski kabl dolazi do modema/rutera a odatle ide UTP do STB-a. Ta verzija je imala i analogne i digitalne izlaze. Kada sam posle nekoliko godina razmišljao da ponovo uzmem box, nije bilo STB-ova sa analognim izlazima, samo sa HDMI pa sam odustao.

Ovde je u pitanju optika pa bi neko ko je to dobio mogao da napiše koje uređaje daju. Ja imam optiku kod drugog provajdera i optički kabl ide u par media konvertora pa iz jednog izlazi UTP a iz drugog koaksijalac. Postoje i varijante sa ONT-om iz koga izlazi opet koaksijalac ali i varijante bez. Zato je potrebno da se zna šta MTS daje od opreme. Teoretski bi mogla da se iskoristi postojeća koaksijalna mreža mada mi nekako deluje verovatnije da ipak do STB-ova ide UTP kabl.

Odgovor može da napiše neko ko ima opremu ili je bar video koja je kombinacija u pitanju a to nema skoro nikakve veze sa SBB-om koji je bar 95% kablovski provajder pa ionako sve ide koaksijalcima.

Na CRT televizoru nećeš da primetiš razliku jer on ima SD rezoluciju pa nikakav bolji kvalitet ne može da prikaže. LCD HD već može da ima drastično bolju sliku sa HD kanalima, mada se danas preporučuju UHD televizori jer kažu da proizvođači već neko vreme ne prave kvalitetne FHD televizore, sve je okrenuto na UHD stranu. Zavisi i od želje korisnika, ni HD Ready ne moraju da budu loš izbor a prilično su jeftini.
[ bekic.bb2 @ 18.01.2019. 12:16 ] @
@calexx

Juče sam pričao sa njihovim centrom za zamajavanje, odnosno korisničkim servisom.

Uspeo da da raščivijam informaciju da su njihovi uređaji u stanu korisnika povezani IKSLJUČIVO mrežnim /utp kablom. Dakle, 100% se ne može iskoristiti postojeća koaksijalna instalacija.
To je već 3. ili 4. operaterka MTS-a s kojom sam pokušao razgovor i imam utisak kao da blage veze s vezom nemaju, kao da su jutros počele a obuku o telekomunikacijama im držale JK i Dara Bubamara.

Nećete verovati ( i ja sam jedva obuzd'o smeh ) ali operaterka mi reče da ruter može da bude ugrađen u stanu korisnika ili ispred njegovih vrata???
Neću je imenovati ( ne želim blentavoj klinki ništa loše, ionako je kriv onaj ko im drži obuku i pušta u rad) ali ovo je najneozbiljniji korisnički servis za koji znam ili sam čuo.
Valjda im nije i ostatak usluge takav?
[ Branimir Maksimovic @ 18.01.2019. 12:51 ] @
bekic, ako nemas kablovsku televiziju nego IPTV, tough luck, ja sam mislio na kablovsku televiziju.
[ calexx @ 18.01.2019. 16:44 ] @
Citat:
bekic.bb2:Nećete verovati ( i ja sam jedva obuzd'o smeh ) ali operaterka mi reče da ruter može da bude ugrađen u stanu korisnika ili ispred njegovih vrata???
Verovatno je mislila iznad vrata jer nikada nije videla kako se to radi pa meša pojmove. Nije redak slučaj da neko pripremi ormarić iznad ulaznih vrata da bi optički kabl išao samo dotle čime se izbegava mogućnost oštećenja ili lomljenja. Odatle razvodi svoju mrežu, koje god vrste.
Vrlo je verovatno da nema koaksijalaca jer mts ide na IPTV pa verovatno ni uređaji nemaju opciju za drugo a još verovatnije je da i izlazi idu samo u digitalnom obliku pa ti je potreban HDMI na televizorima.
[ flighter_022 @ 19.01.2019. 10:28 ] @
Samo indirektno vezano za temu. Od kako imamo Box paket (par godina) desilo se dva ili tri puta da mi je iskljucen inernet i telefon. Desilo se zbog toga jer je plata kasnila po 45 dana ali toje nka druga prica, nebitno ovde. Ono sto jeste bitno je da ako odete u MTS, oni prime na znanje uplatu, kao izdaju nalog za ukljucenje i to zna da potraje. Jednom sam bio na poslu, javi supruga da smo iskljuceni, ja napravim uplatu online, snimim sliku "uplatnice", objasnim situaciju na njihovom Twitter nalogu, posaljem tu sliku uplatnice i vrlo brzo sam dobio potvrdu da su uradili nalog za ukljucenje.

Dakle, ako imate realan problem, zaboravite na call centar. Na twitteru najbrze odgovaraju.
[ SG kamikaza @ 19.01.2019. 10:35 ] @
Vezano za uključenje gore navedeno, u MTS-u imaš opciju "uključenje na reč" za takve situacije. Uključenje je gotovo odmah.
Možeš čak i da iskoristiš tu mogućnost i imaš rok 72h da se uplata izvrši i proknjizi.
[ bekic.bb2 @ 24.01.2019. 12:56 ] @
Novo pitanje:

- na netu videh da su MTS modemi marke Huawei i da dolaze sa 4 porta. Dva porta (Lan 2 i Lan 3) su rezervisana za priključenje STB uređaja koji idu na tv, a dva porta (L1 i L4) su rezervisana za računare. Kako onda dodati više od 2 Tv-a ako su samo 2 porta namenjena za TV?

Kontaktirao sam MTS servis ali sam dobio odgovor
" za svaki dodatni STB, svaki zahtev podnosite pojedinačno i nakon svakog evidentiranig zahteva pristupa se proverama uslova za realizaciju zahteva"
" dok se zahtev ne podnese nemože se precizno utvrdili da li bi se odobroi isti i realizovali 3 i 4 dodatni STB uređaj"

Iz toga sledi da uopste nije sigurno dodavanje 3 ili 4 tv-a ( stb-a) a ne zna se ni od kakvih "tehničkih uslova" to zavisi.
To sam konkretno i pitao o kakvim se "tehničkim uslovima" radi, ali sam dobio odgovor "Tehničke uslove nije moguće unapred proveriti"


To znači, da prvo morate da sklopite ugovor, sačekate priključenje, pa tek onda možete da podnesete zahtev za priključenje dodatnog TV-a a zahtev će možda biti odobren, a možda i neće. Od čega zavisi - ne znaju


Zato pitam forumaše, da li je neko od vas dodao 3-ći ili 4-ti ili 5-ti ili n-ti TV/stb uređaj ..i kako je izgledao taj proces?

O kakvim "uslovima" oni pričaju ?
Kako na 2 dodeljena TV porta dodajete 3-4-5-n STB uređaja?

Gratis pitanje:)
- da li postoji ikakva druga opcija za pouzdan i kvalitetan prijem Arena Sport kanala ( plaćena, besplatna -npr strimovanje preko neta, ali da nije Kodi i slično) osim putem meni (za sada) sumnjivog i neažurnog MTS provajdera ?
[ rdragan79 @ 24.01.2019. 13:09 ] @
Citat:
bekic.bb2: Novo pitanje:

Gratis pitanje:)
- da li postoji ikakva druga opcija za pouzdan i kvalitetan prijem Arena Sport kanala ( plaćena, besplatna -npr strimovanje preko neta, ali da nije Kodi i slično) osim putem meni (za sada) sumnjivog i neažurnog MTS provajdera ?


možda dvb-t2? koliko je kvalitetan ne mogu ti reći, jer nemam prijem trećeg mux-a (nisam pretplaćen niti planiram), sa mux1 sam zadovoljan,

kod dvb-t2 prijema nije ti potrebna tel. linija i gledaš live program, nema premotavanja i sl. opcija. i pogledaš zonu pokrivanja šta se kod tebe emituje na mux1 i mux2

https://mtsantenatv.rs/kanali.html

valjda dobijas njihov stb ili cam modul i treba ti antena
[ calexx @ 24.01.2019. 13:29 ] @
Citat:
bekic.bb2:Kako onda dodati više od 2 Tv-a ako su samo 2 porta namenjena za TV?
Tehnički uslovi će da pokažu da li sam link tj parica ima dovoljno kapaciteta da isporuči dobar signal i to može da se proceni iz parametara signala na ruteru. Odgovor je uopšten, da ne bi svaki put proveravali, napišu da će da bude provereno i onda odobreno ili ne.
Za dodatne televizore daju dodatni svič po potrebi.
[ bekic.bb2 @ 24.01.2019. 14:29 ] @
@rdragan79
FIna ideja ali hto je i dalje MTS. Samo bi umesto neproverene MTS optičke mreže, koristio antenski sistem i opet isti ( provereno jezivi) MTS korisnički servis

@calexx
Ali nije parica ( telefonski kabl) nego optička mreža. Uveo bih optički priključak FTTH ( Box3 paket ) ali hoću svoj wifi ruter, poneki računar kablom da povežem ( ok, kompjuetrski LAN port mogu svičom da podelim uz trošak za dodatni svič ) kao i 3+ televizora ( za sada3).
Kako to izvesti ako na MTS-ovom uređaju postoje 2 porta za TV ?

Kako podeliti podeliti 2 dodeljena TV porta mts-ovom modemu na 3 ili više tv-a?

Ili možda imaju modeme sa više portova ( osim onih uobičajenih 4) ?
[ ademare @ 24.01.2019. 15:47 ] @
Dobija se mali Switch ! Meni su dali Netisov od 800 din . Switch nema rutiranje , vec samo prosledjuje signal !

Znaci ne trebaju ti 2 porta za IPTV , dovoljan je 1 da bi gledao na 3 STB-a .
[ bekic.bb2 @ 24.01.2019. 18:43 ] @
@ademare, calexx, rdragan79

+1
Dakle običan svič rešava stvar ? Ako stigneš reci da li može neki koj već imam ( imam ih 4-5-6 kom 10/100mbs) ili mora baš njihov..



A ja sam prelomio. Izvrteo sam razne mogućnosti ( kabl, antena, optika, adsl) ali se na kraju svelo na 2 provajdera - SBB i MTS.
SBB je pouzdan, proveren ali MTS je jeftiniji i jedini ima Arena Sport kanale.

Zbog toga, odlučih se za MTS mada nevoljno zbog katastrofalnog korisničkog servisa MTS-a koji ne sluti ni na šta dobro.
I danas sam cimao MTS podršku a posle i njihove koleginice iz SBB a razlika je nebo i zemlja.... devojkama iz SBB call centra možeš dati da ti rade zadatak iz hemije i elaborat iz drvnih kostrukcija a one iz MTS-a ne razlikuju HDMi kabl od gajtana pegle.

Loš prvi utisak, ali 'ajde, kažu da može ugovor da se raskine bez penala pa da vidimo. Potpisujem za koji dan
[ ademare @ 24.01.2019. 20:44 ] @
Moze svaki . Oni daju neki malecki marke Netis , ima po prodavnicama 800 din . Nema nikakve opcije , samo se ukljuci i vozi
[ calexx @ 26.01.2019. 07:27 ] @
Citat:
bekic.bb2:I danas sam cimao MTS podršku a posle i njihove koleginice iz SBB a razlika je nebo i zemlja.... devojkama iz SBB call centra možeš dati da ti rade zadatak iz hemije i elaborat iz drvnih kostrukcija a one iz MTS-a ne razlikuju HDMi kabl od gajtana pegle.
Više o tome u nekoj SBB temi ili na njihovom forumu. ;) Meni deluje čudno da si imao dobro iskustvo sa SBB devojkama, osim ako stvarno nije bila neka hemičarka ili se razume u drvne konstrukcije. ;)
Sama podrška ima zadatak da proceni ko može da rešava probleme i da preusmeri na pravo mesto. Godinama sam koristio i SBB i MTS ali nisam imao nekih problema, možda i zato što bih obično rešio 90% osnovnih a za komplikovanije tj one koje samo oni mogu da reše išao do neke napredne podrške pa su me valjda zapamtili.
[ bekic.bb2 @ 23.03.2019. 14:19 ] @
@calexx

a meni je cudno da ne sme da se pise nista protiv MTS-a. Ali ok, tvoj forum - tvoja prćija pa nek vlada demokratija.

Ja sam od MTS-a odustao jer osim pomenutih devojčica, "dokazali" su se i instalateri koju su nam pri uvodjenju optike u zgradu pokidali uzemljenje a komsijama strujne kablove.
Potom su idiotski razvukli vertikale ( malo po fasadi pa malo po unutrasnosti). Nedavno se jedna komsinica prikljucila i do nje ide tanka kanalica koja kao pijana vijuga po hodnicima a mestimicno je i isprekidana pa viri struna u nekom spiralnom buziru.

Unakazili su nam zgradu a najbolje su uradile komsije koje su imale interfon pa ih nisu ni pustili unutra ( imali su srecu jer su bili posle nas pa su na nasem primeru naucili ).
Vise bih vole da sam pretplatnik domace firme ali ovi su bre cirkus a ne firma. Ja cu na MTS da se prikacim kad ih privatizuju i dovedu u red.

Ako ovo bude objavljeno - hvala, ako ne - uzivajte u cenzuri i "realnosti"
[ calexx @ 23.03.2019. 18:21 ] @
Ko je rekao da je zabranjeno pisati protiv nekoga? Samo sam komentarisao da call centar ne mora da zna mnogo i zadatak im je da proslede kome je potrebno. Ne znam kako su postavljali, neko kaže da je uredno, neko da nije, ali i ne znam da li im to rade podizvođači. Kod mene nema mts optike, ima SBB kabla koji je razvučen od poslednjeg sprata do prizemlja u nekim metalnim kanalicama a od sprata iznad mene do mojih vrata i bez kanalice. Sada sličnim putem ide optički kabl trećeg provajdera, oba pomenuta sam otkazao za internet i televiziju. Ionako je sve iza cevi kojima prolazi grejanje pa se kanalice i kablovi i ne vide.
A ni forum nije moj.
[ bekic.bb2 @ 25.03.2019. 15:53 ] @
Ok, mozda sam pogresan utisak stekao.
A za MTS call centar se varas ako mislis da ne znaju samo "sitna crevca". Postavljao sam prepiske sa njima, ne radi se o sitnim crevcima nego bre pojma nemaju.
Kao da su do juce prodavali ribu i muskatle a onda ih iznenada prebacili na korisnicki centar firme za telekomunikacije. Ja onoako nesto odavno video. Gledam njih i shvatam zasto je komunizam morao propasti - privilegovan polozaj i garantovana radna mesta vode ka neopisivom neznanju, zabusavanju i bezobrazluku.

Ne valja ni suprotno ( stalni strah i tenzija) ali istina je negde na sredini
[ scoolptor @ 01.05.2019. 18:35 ] @
Da li uvlace kabel gotov kabel, ili na licu mesta rade splajsovanje konektora?
[ bekic.bb2 @ 10.09.2019. 11:45 ] @
@scoolptor

Na licu mesta rade "splajsovanje" na jednom mestu - gde opticki kablic ulazi u onaj "zavrsni terminal" ili kako li se vec zove ta kutijica na kraju optickog kabla ( strune zapravo) u stanu korisnika.

Inace moji utisci nakon mesec-dva na MTS optickoj mrezi:

- velika pouzdanost sistema ( internet 1 usporio, nijednom bagovao -> ukupno 1 reset )
- neuredna montaza u smislu previse kablova i opreme ( za 2 tv i internet -> minimum 4 MTS uređaja se postavljaju)
- napajanje MTS sviča prejako pišti ( srećom pa sam imao svoj stari svič a možete i da kupite za 500-600 din )
- "šetanje"/menjanje kanala ide mnooogo brže nego na SBB
- kanali su takvi da MTS može da menja naziv u PINK telecomunications (srećom ima Nat Geo, Discovery i još par dobrih)
- MTS wifi slabo dobacuje i na 2,4 GHz. Brzina wifi na 20 cm od uređaja je oko 60-70%, na 4m oko 40-50% a na 8m do 20%)
- MTS wifi ruter nudi korisniku samo osnovne mogucnosti podešavanja ( lozinka, SSD, kanal, 2 ili 5 GHz )
- MTS call centar napreduje. Naucili su da dizu slusalicu, pa cak i da kazu "Dobar dan" ... jedino sto i dalje deluje da su zalutali iz recimo tekstilne industrije, prerade drveta itd. Ili ih mozda veza zeznula pa umesto u ministarstvo - uvalila ih u MTS

Sve u svemu - MTS je neozbiljna firma sa jako ozbiljnom opremom koja srećom odrađuje posao umesto njih. Nisam se pokajao što sam kod njih prešao ali neću žaliti ni da pređem kod nekog drugog provajdera sa optičkom infrastruktorom ( ako se takav pojavi u mom kraju).


Kažem, oprema im je pouzdana ali je ljudski faktor u MTS prosto skandalozan za svakog ko radi ili je navikao na profesionalizam i brzinu radnika u privatnom sektoru. Koliko god da je oprema dobra, zatajiće pre ili kasnije a tada je potrebna ažurnost i profesionalizam što je kod ovih za sada nezamislivo.
Čak i ne kriju - pitao sam ih za koliko rešavaju kvarove a rekoše mi "Ako je pojedinačni kvar onda za 48H a ako je grupni onda koliko treba...nema gornje granice" !??
U praksi saznajem da ljudi sa MTS ( adsl ) i po 2 nedelje obijaju pragove, žale se ali signal nemaju dok računi uredno stižu.


Ukratko - optika je super pa makar ako je i od MTS, ali ako u svom kraju imate mogucnost izbora vise optickih provajdera e onda birajte nekog privatnika da biste bili mirni i kod ( neizbeznih) kvarova
[ bekic.bb2 @ 26.01.2020. 15:28 ] @
Da apdejtujem svoj iskaz nakon 5+ meseci na Telekom optičkoj mreži:
Nijedan jedini prekid internet konekcije za 5+ meseci !

Verovatno važi isto i za TV signal ( logično jer idu preko istog optičkog vlakna) ali ionako ne gledam TV tako da neću da komentarišem.
Internet me iskreno oduševljava a posebno nakon muka sa prethodnim distributerima ( adsl i kabl) gde je net usporavao u vreme kad ljudi dodju s posla a pucao skroz kad je kiša, sneg itd.

Od mene iskrena preporuka za Telekom optičku mrežu ( ne adsl) .
[ bachi @ 26.01.2020. 18:36 ] @
Baš čudno, optika i pouzdanost. :D
[ bekic.bb2 @ 27.01.2020. 11:46 ] @
Nema mesta sarkazmu jer svaka tehnika moze da zapne u izvodjenju i da se upropasti.

I koaksijalna mreza bi trebalo da je dobra pa je meni SBB net pucao po 3-4 puta nedeljno i kako im je bakar stario, oksidirao - tako se broj prekida povecavao a svaka kisha izazivala prekide.
Zato sam se silom prilika odlucio na Telekom optiku ( realno, u to vreme im nista nisam verovao) i to uz pola godine oklevanja sto se vidi i po postovima na ovoj temi.

Ali optika je pesma. Mada, cuo sam ( a i video) da uopste i nisu Telekomovi majstori "splajsovali" i postavljali optiku nego privatne firme-podizvodjaci.
Valjda je u tome tajna kvaliteta Telekom optike :P
[ Predrag Supurovic @ 27.01.2020. 12:08 ] @
Može li internet preko te optike da se koristi bez telekomovog rutera, nego on direktno da se ubode u sopstveni ruter, na primer Mikrotik?
[ mjanjic @ 27.01.2020. 12:12 ] @
Citat:
bekic.bb2:
U praksi saznajem da ljudi sa MTS ( adsl ) i po 2 nedelje obijaju pragove, žale se ali signal nemaju dok računi uredno stižu.

To zavisi kako gde. Ja sam ranije imao pozitivna iskustva sa njihovim servisom, ali može biti da je zato što sam pre 10 godina ili koju više iskamčio od njih fiksni telefon nadzornog centra u Kragujevcu, pa sam ih cimao direktno odmah nakon prijave kvara, a oni možda umislili da imam neku "vezu"...

Uglavnom, zadnji put kad sam imao ozbiljan problem, stradala je pločica za ADSL u mini centrali (u stvari, pretplatnički koncetrator, jer je "centrala" u KG i čak signal tako ide pa makar se pozivao prvi komšija sa fiksnog na fiksni), a svi portovi zauzeti... uglavnom, ja se pomirio da će to da traje bar 10 dana, kad oni ujutru oko pola 8 već zamenili pločicu i došli kući da provere da li je sve u redu, ja se zahvaljujem i kažem da nisam očekivao tako brzo, a oni odgovaraju da ih je šef ribao što nisu prethodni dan to odradili. Još me zivkali 5-6 puta taj prethodni dan, na kraju ja tek što sam došao sa posla, oni zvali da pitaju da li sve radi, odgovorio im odrično, oni opet zvali na fiksni par puta i onda je i fiksni ostao bez signala - ne budem lenj pa odem do tog "koncentratora", pošto je na 400-500 metara od kuće, kad tamo i kamion i auto Telekoma sa 4-5 majstora ;)

Tada su mi rekli da sve što se prijavi do podne moraju tog dana da poprave ako je moguće, a za sve kvarove prijavljene do kraja radnog vremena moraju da otklone sledeći dan pre podne.

Sad, kod mene je lako jer je taj "koncentrator" nešto relativno novo, ima naselja gde su one prve generacije digitalnih centrala koje su u poluraspadu i tu se stalno nešto kvari. Ovde nema šta da se pokvari, osim te pločice koja odvaja internet signal od govornog i pakuje u kanal na optici, a kad su to radili postavljeni su i novi kablovi. Da su tada (pre oko 10-12 godina) imali pameti da odmah postave optiku do kuća pa puste signal kad se stvore ostali uslovi, ili da su bar postavili cevi kroz koje mogu da se provuku novi kablovi, ovako bi sad opet morali da kopaju...
[ bachi @ 27.01.2020. 12:13 ] @
Ja upšte nisam bio sarkastičan. Bilo bi pravo čudo da optička mreža ne radi stabilno.
[ Milan Kragujevic @ 27.01.2020. 15:27 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Može li internet preko te optike da se koristi bez telekomovog rutera, nego on direktno da se ubode u sopstveni ruter, na primer Mikrotik?


Ne, verovatno može uz neku magiju (hardverske modifikacije), ali Huawei OLT zahteva Huawei ONT, itd...

edit: Može bridge mode na HG8245H i HG8245Q2 sa ovim kredencijalima: https://milankragujevic.com/hu...ont-lozinka-za-admin-nalog-mts (možda to nekome znači)
[ bekic.bb2 @ 27.01.2020. 16:44 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Može li internet preko te optike da se koristi bez telekomovog rutera, nego on direktno da se ubode u sopstveni ruter, na primer Mikrotik?



Navodno sve može pa čak i sopstveni optički modem da se koristi ( nisam probao )

https://mts.rs/Privatni/Korisn...sopstveni-modem-ili-ruter.html

Ja kad sam uvodio optiku, isto sam imao ideju da WIFI i DHCP idu preko jednog od moja dva stara, predobra, vazljubljena TPLink740.
Na kraju sam odustao jer me mrzelo da premeštam rutere/AP po kući nego sam samo 1 TpLink ostavio da bežično bridzuje optičkog Havajca dobijenog od Telekoma i lepo se slažu.


To tvoje mislim da sigurno može ( u LAN port Havajca bocnes utp do WAN porta tvog Mikrotik rutera). Isključiš na na Havajcu DHCP i WIFI i eto...
E sad da li ti treba sve to ( duplo NAT-ovanje, dodatni uređaji) iskalkuliši sam.
Ali opet bi morao da imaš optički modem ( svoj ili Telekomov) a mislim da to poprilično košta u privatnoj režiji ( 8 000 na IT svetu, ako se sećam dobro)
-------------------
Sad videh - ti bi da skroz elimises Telekom modem i ruter ali to ne verujem da moze tako lako. Mozda eventualno uz sopstveni optički modem pa da u njemu podesavas ali to je pretpostavka



[Ovu poruku je menjao bekic.bb2 dana 27.01.2020. u 17:56 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 27.01.2020. 18:20 ] @
"Napominjemo da Telekom Srbija pruža podršku samo za modeme koje korisnici dobijaju uz našu internet ponudu."

Hahah, srecno.
[ bekic.bb2 @ 27.01.2020. 18:40 ] @
Zlatko, zar kod tebe u SBB-u pruzaju podrsku ( zamenu, troubleshoot itd) za opremu koja nije njihova?
Ne secam se tog momenta a 10 god sam koristio SBB ?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
BTW - "Preporučujemo Vam da koristite mts opremu za kućni internet, ali možete da koristite i svoju opremu."

Ko zna znanje ( i dovoljno je zainteresovan), moze da nabaci svoju opremu i dobija podesavanja ali za bagove itd neka se snalazi sam a ne da cima call centar / korisnicki servis itd.
Ja sam tako shvatio Telekom poruku.
[ bachi @ 27.01.2020. 20:57 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
"Napominjemo da Telekom Srbija pruža podršku samo za modeme koje korisnici dobijaju uz našu internet ponudu."

Hahah, srecno.

Ovo je sasvim najnormalnija praksa.
[ calexx @ 27.01.2020. 22:17 ] @
Naravno da neće da daju podršku za iljadu raznih uređaja od kojih su neki možda i neispravni. Kada je u pitanju njihova oprema, jedan od koraka je da im se vrati i oni daju drugi uređaj. Kako to izvesti ako imaš neki svoj?

Kod mog provajdera je sve otvoreno i liberalno, internet dolazi optikom, u sobi su mi medija konvertori od kojih jedan obrće signal na UTP a drugi na koaksijani kabl. Sve dalje od toga može da bude moja oprema ali ne vidim razlog da ne koristim provajderovu ako je fraj. Dobio sam neki STB (pošto uskoro konačno kupujem televizor, onda i on postaje višak ali će da mu se nađe namena) i Netis dualbend gigabitni ruter. Nije mu sjajan wifi signal, mnogo bolje mi se pokazao SBB-ov Cisco 3925 ali me to ne pogađa, dovoljno je da interneta ima a gde je brzina bitna, tu je kabl.

Sama podrška provajdera je bila korisna kod promena paketa i povećanja brzina. Od obične Tende preko još par drugih sam došao do ovog rutera. Da je moje, sve bih morao da kupujem, ovako samo zamenim za sledeći nivo. I uvek mogu da tražim da mi reše probleme, tako je i bilo sa pretposlednjim ruterom koji je na kraju zamenjen za ovaj.
[ Milan Kragujevic @ 28.01.2020. 09:43 ] @
Ljudi, jedna stvar je imati svoj ruter, ali je nemoguće koristiti sopstveni medija konverter.

Huawei oprema na strani centrale (OLT) zahteva Huawei opremu kod korisnika (ONT), zato u Mirijevu daju ZTE CPE opremu korisnicima, jer je to "pilot projekat" koji je zaboravljen, gde je i ONT i OLT ZTE.

Uvek se na Huawei ONT može zakačiti Mikrotik ili bilo šta drugo, i naravno staviti Bridge mod na HG8245Q2 odnosno HG8245H.

Inače kod kablovskih provajdera je takođe nemoguće koristiti sopstveni DOCSIS modem, jer su svi DOCSIS 3.0 modemi zaštićeni dovoljno da se MAC adresa ne može menjati, a autentifikacija uređaja se vrši na osnovu MAC adrese (pošto je kablovski internet, kao i optički, deljeni medijum). Registracija MAC adrese je moguća isključivo od strane provajdera, a nijedan (veći) provajder u Srbiji neće da registruje tuđi modem na svoj CMTS.

Što se @bekic.bb2 tiče, WR740N je toliko hiljada puta lošiji uređaj od HG8245Q2, prosto mi nije jasno zbog čega bi na njemu koristio DHCP i WLAN, umesto na Huawei ONT-u koji Telekom daje? Ili barem na nekom gigabitnom AC ruteru sa više od 32 MB RAM memorije. WR740N ruteri su 100 Mbps uređaji, pa neće moći da ostvariš ništa osim najjeftinijeg "optika" paketa, koji inače ide i preko VDSL-a (100/10 Mbps). Sve iznad 95 Mbps je nemoguće iskoristiti na takvom uređaju.

Telekom Srbija za optiku koristi 1310 nm za upstream i 1490 nm za downstream, SFP adapter takvih specifikacija košta ~8000 din u Netiks-u, i onda ti treba i ruter sa SFP portom, i naravno da ti neko u Telekomu aktivira skalameriju da bi mogao da se autentifikuješ sa sistemom, pošto Huawei OLT proveravaju serijski broj uređaja na mreži.

Optika je mnogo sličnija DOCSIS-u jer je deljeni medijum, u poređenju sa xDSL tehnologijom koja je dedicated transport od CPE do DSLAM.

edit: Inače taj članak https://mts.rs/Privatni/Korisn...sopstveni-modem-ili-ruter.html spominje VPI/VCI brojeve, to je dakle primenjivo za ADSL2+. Na VDSL-u se može takođe koristiti sopstveni modem, ali iz prostog razloga što Telekom ne proverava PPPoE kredencijale, pa više korisnika može da ih deli, kao i da koriste bilo koji uređaj. Brzina i karakteristike Internet usluge se određuju na osnovu veze sa centralom, koja nije deljena. Centrala može da "nacilja" uređaj nekog korisnika bez potrebe da taj korisnik koristi sopstvene PPPoE podatke ili Telekomov modem, jer jedna telefonska parica ima samo jedan modem prikačen, i jasno je kome pripada ta parica.
[ bekic.bb2 @ 28.01.2020. 18:07 ] @
@Milan

Mene moj TpLink voli pa mi njegov DHCP daje samo lepe brojeve - npr: 5, 10,15,20, 25...itd
Svi drugi DHCP-i mi daju neke koske tipa 16, 79, 147 itd
Eto kad baš moraš da znaš :)
[ Milan Kragujevic @ 28.01.2020. 18:15 ] @
Ako ti je net <= 100 Mbps, koristi ga i njegov patetično loš (u današnje vreme) WiFi, ako ti je net >100 Mbps, koristi ga i uživaj u delu brzine koju plaćaš, i patetičnom WiFi-ju, ako ti je net 1000 Mbps, onda kupi Archer C7, kad imaš para za takav paket imaš i za normalan ruter, isti je DHCP server.
[ Zlatni_bg @ 28.01.2020. 21:25 ] @
@bachi @bekic

Znam da ne pruzaju i naravno da ne ocekujem da pruzaju, moj komentar je bio na to da Telekom dozvoljava da se koristi tudji modem itd, bio sam u fazonu "srecno onome ko zeli da se igra s tim". Ne znam sto ste me drugacije shvatili.
[ Milan Kragujevic @ 28.01.2020. 21:52 ] @
Ne veličam Telekom opremu već Huawei ONT, koji koristi i Telekom Srbija, i Supernova, i SBB za svoju optiku, i ne znam više ko to ne koristi. Nije kao da ima puno izbora na tržištu. Drugo, to što sam ja trenutno SBB korisnik ne znači ništa, "čeka" me ponuda 12m 1dinar (bilo 14 meseci, smanjili mi jer sam ih olajavao na blogu i tviteru) za Super par Max paket na optici koja mi je već uvedena samo treba da se aktivira i potpiše ugovor. Tu sleduje HG8245Q2 i brzina je 1000/100 Mbps. Ali to ne menja činjenicu da su Supernova i Telekom Srbija najgori operateri u zemlji i regionu. Spašava ih činjenica da optika ne crkava tako lako, ali su ljudi na koaksijalnoj vezi u problemu, i trpe agoniju već neko vreme (idi na bench forum i pregledaj Supernova temu pre 17.01. -- da izbegneš United Media post-ove, kao i Radijus Vektor i pogotovu Kopernikus teme).
[ bekic.bb2 @ 05.02.2020. 11:09 ] @
Telekom jos uvek ima i ADSL , SBB ima koaksijalnu - obe su bakarne instalacije i to već ide u istoriju. Optika je majka, to me zanimalo i to sam uzeo.

Kisa, sneg, mecava, vetar , poplava - nista to na moju optiku ne utice.
Nijedan jedini prekid, a ping (2 ms) i brzina ( 99 Mbs) zakucani u svako doba dana ( cak i u spicu kad ADSL i koaksijalni usporavaju).
Zato sam odusevljen Telekom optikom
[ Lavina @ 04.04.2020. 19:22 ] @
Dobar dan, posto ja trenutno imam na sbb kombinaciju DOCSIS 3.0 sa mojim routerom (tplink+gargoyle) koji super radi, ali bi trebao da predjem na mts optiku interesuje me da li HG8245H i HG8245Q2 moze u bridge modu i da li ima problema pri restartovanju (posto sam vidio na forumu komentar kada se rastertuje izadje iz bridge moda) ili mogu da odmah trazim Huawei HG8310 koji mi iskreno odgovara zbog dimenzija, ili mora da se uzme staticka IP

Hvala na odgovoru. poz
[ Milan Kragujevic @ 04.04.2020. 19:32 ] @
HG8310 ne daju nikome, možda biznis korisnicima. HG8245H isto mislim da ne daju više, svima ide Q2, za >400 Mbps ide Q2 svakako. HG8245Q2 se može prebaciti u Bridge mode, i ne gubi konfiguraciju pri restartu, taj korisnik je imao defektan hardver, zamenjen mu je i radi dobro, ako se dobro sećam. Kredencijale za admin nalog na HG8245 imaš na mom sajtu: https://milankragujevic.com/hu...ont-lozinka-za-admin-nalog-mts
[ bekic.bb2 @ 14.05.2020. 19:01 ] @
Hajde da pohvalim Telekom optiku - odlicno mi posluzili u ovo karantin vreme za rad od kuce. Ko se logovao preko Telekom optike nije imao nijedno ispadanje sa mreze a svi ostali su stucnuli makar simbolicno.

Ali , ima i cudnih stvari za koje neko ovde mozda ima resenje?
Imam konekciju deklarisanu na 100 mb/s što i jeste tako ali preko žičane veze. Bežično imam 40 mb/s (laptop) pa i manje ( na jednom telefonu do 16 mb/s )

Pri merenju, svi pomenuti uređaji su bili na jednakoj udaljenosti od ONT rutera ( HG8245Q2 ) i svi podržavaju b/g/n standard.
Ipak, nijedan nema brzinu koju bi trebalo.

Na pomenutom HG8245Q2 ne moze da se podesi da konekcija bude samo n tipa nego kombinovano b/g/n.




@Milan Kragujevic
Sifra za admin nalog koju si postavio radi, ali ne vidim da negde moze da se promeni admin sifra?


[ Milan Kragujevic @ 14.05.2020. 20:19 ] @
>ne vidim da negde moze da se promeni admin sifra?
Ne može.

>Bežično imam 40 mb/s (laptop) pa i manje ( na jednom telefonu do 16 mb/s )
Brže od ~50 Mb/s (u zavisnosti od zagušenja RF spektra drugih mreža na lokaciji) može samo na 802.11ac, na 5GHz. Za to ti treba Q2 ONT.

Na laptopu može oko 100 Mbps na WiFi, jer ima 2 antene, ali telefoni imaju jednu. Ako pogledaš info mreže u Android* OS-u, videćeš da je link speed 72 Mb/s. Na laptopu bi bio 150 Mb/s. Računaj da je realni protok oko 67% od teoretskog, sa mogućim padovima i povećanjem latencije na "sumanute" vrednosti (>1000ms) na trenutke.

* pretpostavljam da je Android jer iPhone ima ac WiFi već 7 godina.

Brzine od 300 Mb/s koje su teoretske za 802.11n standard možeš dobiti na uređaju sa 2 antene i 40 MHz širinom kanala, a širinu kanala od 40 MHz ne možeš da imaš u zgradi tj. nigde gde ima više od jedne mreže na 2.4GHz. Možeš da probaš da podesiš, Q2 ti neće dozvoliti da se to stvarno "primeni".

Sve brže od toga samo na 802.11ac, i to do 300 Mb/s realno na telefonu (link speed 433 Mb/s) odnosno 600 Mb/s na laptopu sa dve antene (link speed 867 Mb/s).

Za veće brzine treba 802.11ac "Wave 2", a to ne podržava ni ONT ni većina uređaja. On može da kombinuje 8 kanala za 160 MHz propusnog opsega i podržava realne brzine do 1 Gbps, a teoretsku brzinu linka do 2.7 Gbps.

Za još brže, 802.11ax 60 GHz.
[ ademare @ 14.05.2020. 20:56 ] @
Meni se uopste ne svidja poslovna politika koju vodi MTS . Bila je neka druga tema gde sam pisao da posto Drzavna agencija odobrava poskupljenja Telekomunikacionih usluga , da MTS u stvari zudi da navodno " konkurencija " stalno poskupljuje da bi i oni dizali cene !

Za godinu dana su poskupeli paket Box 4 , paket Box 4 moze imati i VDSL i optiku zavisno da li kod korisnika postoje uslovi . Znaci za godinu dana su bez ikakvog razloga poskupeli , podigli cenu paketa Box 4 crveni , tu je VDSL 20 ili optika 100 MB sa 3.700 na 4.000 din .

Niti je poskupeo fiksni telefon , niti mobilni , naravno ni sam internet kod Telekoma nije poskupljivao , pa ni IPTV ! Zasto je onda Box poskupeo 300 din ?

Jos ono sto mi se manje svidja je da su Smanjili broj STB uredjaja koje daju uz Box 4 crveni . Pre godinu je bilo ukupno u ceni 3 STB , sada je samo 2 !

Moze i sada 3 ali doplata 150 din . mesecno !

Naravno moze neko da pomisli , sta ovaj pise zbog 450 din mesecno ? Pa jeste 450 din mesecno , ali za 24 meseca nakupi se tu lepa svotica 450 din * 24 meseca = 10.800 din Nizasta !

Od svega je naravno najveci Bezobrazluk , iznajmljivanje STB-a za 150 din mesecno ! Ta beda ne kosta u nabavci vise od 10 $ ! Ako kosta onda je u pitanju Korupcija . Realna cena na Veliko je 10 $ . Jos da ne pricam da sam ja dobio 2 polovna STB ! Znaci ko zna koliko je to godina u upotrebi bilo i vec se odavno amortizovalo ! Amortizovalo to znaci da je vec otplacena njegova vrednost !

I sada treba Lopovima iz Telekoma za nesto sto je Polovno izdvojiti 150 *24 meseca = 3.600 din . Za nesto sto je polovno vec odsluzilo svoje ! Iznajmljivanje skuplje nego da se kupi novo ?
[ Milan Kragujevic @ 14.05.2020. 21:18 ] @
Slažem se, @ademare.

STB-ovi su njima besplatni, tj. dobijaju ih nazad i imaju ih toliko da se prodaju kutije pune belih EC2108V5 sa starim logom na KP.

Veća "prevara" po meni je što se VDSL i optika brzine drastično razlikuju a koštaju isto.

Nekad je Orion imao "TROJKA" paket, a u jednom periodu je bila brzina do 1Gbps, koliko maks. može kod tebe na lokaciji. Paket koštao 3000 din, imao fiksni, siromašnu TV ponudu i najbrži mogući net koji imaš.

Takva ponuda bi imala smisla, jer njih realno isto košta i 10 i 1000 Mbps u "nabavci", pošto sami od sebe nabavljaju. Opet imaju veliki deo kolača jer mogu da deru one jadnike sa lošom bakarnom infrastrukturom kojima i dan danas prodaju BOX 20 Mbps a podese port na manje od 10 Mbps i to ADSL2+ a ne VDSL kao što sleduje za 20/4 Mbps brzinu.

Još je VDSL kod preprodavaca jeftiniji nego kod Telekoma (ne računam BOX paket nego "go" net + fiksni odvojeno).

Takođe je prevara što "brže na optici" kreće oed BOX 3 paketa, ko ima BOX 2 isto je i na VDSL-u i optici, ista brzina bude.




Enivej, da najavim da sam zbog selidbe uzeo BOX 3 Max optika paket u ponedeljak i sutra dolaze da instaliraju. Hteli su juče, ali ja nisam mogao. Turnaround-time 2 dana. Prijatelj čekao 2 meseca u Novom Sadu u stanu gde već ima ZOK.

Telekom - Dobra veza.

Ako im to nije bio slogan nikad, treba da bude
[ Branimir Maksimovic @ 15.05.2020. 00:22 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:
Brže od ~50 Mb/s (u zavisnosti od zagušenja RF spektra drugih mreža na lokaciji) može samo na 802.11ac, na 5GHz. Za to ti treba Q2 ONT.


Da, i kao sto si rekao uredjaj treba da podrzava. Ja sam najbolju brzinu postigao sa Samsung S5 100mb, dok ostali telefoni vise manje.
Na 2.4 nikad nisam video brze od 50mb.
[ Milan Kragujevic @ 15.05.2020. 06:31 ] @
alfaunits je jednom kod mene na CGA2121 dobio 300 Mbps u dvorištu, od max. 300 Mbps po tadašnjem paketu na SBB sa Galaxy Note 9. Na S7 edge dobio 200 Mb/s, a ja oko 100 Mb/s. Pričamo za 5GHz, naravno, ali je interesantno koliko se "kvalitet" uređaja razlikuje.
[ calexx @ 15.05.2020. 10:22 ] @
Sve je to dobro ali ja nikako ne razumem potrebu da se "meri" mobilni. Mislim, za rad na kompu je ponekad bitno da ima veliku ili punu brzinu ali da li mobilni izvlači 100, 200 ili 30Mbps je po meni nebitno. Osim ako baš baš postoji potreba ali to opet više zavisi od telefona nego od rutera.
[ bekic.bb2 @ 15.05.2020. 14:45 ] @
@ Milan Kragujevic

Juce sam dodao "extender". Stari Tp Link 740n sam bridge-ovao i žično povezao sa HG8245Q2 da baca signal po drugom kraju stana.

E sad, fora je sto su vece brzine u delu koji pokriva stari Tp Link 740n nego na 20cm od glavnog rutera - Huawei HG8245Q2 !?

Isti uredjaj ( Huawei telefon) pored glavnog rutera Huawei HG8245Q2 meri oko 20mb/s a na najudaljenijem kraju gde sam postavio TpLink meri 60 mb/s i to iza zida ( TpLink pa zid pa telefon)


Nema mi logike da pomocni AP/osakaceni stari ruter bude 3 puta brzi?
Osim sto je u tom delu znatno manji saobracaj, manje je okolnih WIFI a to se uklapa u ono sto si rekao.


Posto imam jos jedan TpLink740n, razmisljam da njega postavim za glavni?
da na Huawei HG8245Q2 iskljucim wifi i DHCP server ako ima ta opcija uopste
Na kraju bi topologija bila Huawei HG8245Q2 kao gateway - TpLink 1 kao glavni ruter - TpLink 2 kao AP ( bridge )


PS - da napomenem da mi je Huawei HG8245Q2 podesen na 2.4 GhZ ( na 5 GhZ ima svih 100mb/s ali je domet kraci od pljuckanja u dalj)




@calexx
Naravno da mi ne treba posebna brzina na tel, ali je tel laksi za setnju i merenje po kuci



@ ademare
Meni nista nije poskupelo za evo nekih 10ak ili 11 meseci. Zakljucio sam ugovor na 2899 i toliko mi stize.
Treci STB je bio gratis ali u okviru jednog Box4 ( plavi?) paketa ali to je bila privremena akcija ( u vreme kad sam ja razmatrao i potpisao Box3)
[ ademare @ 15.05.2020. 15:32 ] @
Naravno da ne poskupljuje dok traje minimalni rok ugovora tj. 24 meseca , onima koji ugovor imaju .

Ja sam pisao o usluzi ne vezano za mene kao korisnika licno .

Usluga redovna bez akcija bila X din i 3 STB .

Danas ta ista usluga X + 300 din i 2 STB . Zasto ? Pa da se uzmu pare . Znaci ko danas sklapa ugovor , za njega vaze novi uslovi i cene , znatno nepovoljnije nego pre godinu dana , bez vidljivih razloga , jer nijedna usluga MTS-a koje cine paket nije poskupela .
[ Milan Kragujevic @ 15.05.2020. 16:17 ] @
Upravo dobio HG8245Q2 i 400/160 Mbps paket.

2.4GHz: 54/32 Mbps - https://milankragujevic.com/uploads/photo_2020-05-15_17-02-38.jpg
5GHz: 281/150 Mbps - https://milankragujevic.com/up...hoto_2020-05-15_17-02-38_2.jpg

Preko kabla OK. Packet loss na 2.4GHz užas. Ovo se nije dešavalo na SBB-ovom CGA2121 na 2.4GHz. Možda je Q2 loš kao model?

Svejedno, tražio sam baš Q2 zbog 5GHz, 2.4GHz ne koristim... A za laptop kabl.
[ bekic.bb2 @ 15.05.2020. 22:10 ] @
@Milan

Čudno mi što ti ne daje punu brzinu na 5 GHz ? Meni na 5Ghz daje isto kao na kablu ( osim što je domet manji) .

Da nisi bio daleko pri merenju ( 3+ metara) ?
Koiko vidim, kod tebe je ravnomerno spustio i DL i UL a kod mene UL ostane netaknut ( 20mbs) a DL krajcuje od 30 do 60%


@ademare
Cena nije nista sa ugovornom obavezom i bez.
To ti je bas tih 300 din razlike ( naravno skuplje bez obaveze) a za STB smo apsolvirali ( privremena akcija a ne obaveza )

Koliko vidim , cene su u dinar iste kao kada sam ja potpisao pre 10-11 meseci
https://mts.rs/Privatni/BOX/BOX-3/FIKSNA-TV-NET
[ ademare @ 16.05.2020. 01:37 ] @
Ja ne pisem za Box 3 jer to nisam pratio .

Sve sto sam napisao odnosi se na Box 4 !

Valjda znam koliko placam , manje 300 din i 3STB . A vidim sadasnju cenu . Tada nije bila nikakva akcija cenovna , kao sto i sada nije , vec toliko GB neta i slicno .
[ Milan Kragujevic @ 16.05.2020. 10:46 ] @
>Čudno mi što ti ne daje punu brzinu na 5 GHz ? Meni na 5Ghz daje isto kao na kablu ( osim što je domet manji) .

Moj krš telefon ne može brže. Ograničen je po samom WiFi čipsetu.

Krš = 500€ cena u Srbiji. Dobro radi tek na telefonima od >700€.

>Da nisi bio daleko pri merenju ( 3+ metara) ?
Ne, mada isto je.

Inače, ispred zgrade (ja sam na 5. spratu) izmerim oko 20/20 Mbps na 2.4GHz WiFi. :D

>Koiko vidim, kod tebe je ravnomerno spustio i DL i UL a kod mene UL ostane netaknut ( 20mbs) a DL krajcuje od 30 do 60%
Brzina na 2.4GHz je 50/50 Mbps. Meni je upload 160 Mbps a download 400 Mbps. Tebi je netaknut upload jer je manji od 50 Mbps.
Tj. ne smanjuje se procentualno već apsolutna vrednost. Ako ti je paket 100/20 Mbps, DL će ti biti 50% a upload 100%, međutim u realnosti
ograničen si na 50/50 Mbps, procentualno je samo u odnosu na tvoju brzinu, smanjenje je uvek na 50 Mbps, ili manje ako ti je ukupna brzina
manja od tih 50 Mb.

@ademare Mislim da je BOX 4 poskupeo jer su malo kao poboljšali pogodnosti + su im postpaid tarife poskupele i osakaćene dodatno.

Ja sam razmatrao da li da uzmem BOX 3 sa mobilnim (i da napustim Telenor) ili sa TV, odabrao sam sa TV jer je ponuda tarifa u mts-u
stvarno loša, ja sam navikao na Telenor i bolje mi je da imam višak IPTV, koji će svakako dobro doći nekad kad zatreba, nego da imam
loš postpaid broj, i da mi bude mnogo skuplje nego sa IPTV-jem, pošto sam morao da migiram na najjači paket jer sam imao VDSL 100
i ne može da se migrira sa VDSL 100 na optika 100 jer je to VDSL 20.
[ Branimir Maksimovic @ 16.05.2020. 11:25 ] @
"Moj krš telefon ne može brže. Ograničen je po samom WiFi čipsetu. "

Heh zato na mom krshu do 150e 4G daje 50/50, dok wifi 25 maks :)
[ Milan Kragujevic @ 16.05.2020. 11:34 ] @
Na kršu moje babe, od 50€ (Alcatel 1), 4G je 110/30 Mbps u selu, a WiFi, sa najkrš kineskim netis ruterom na 40 MHz, uspeva oko 80/30 Mbps.
[ Branimir Maksimovic @ 16.05.2020. 12:05 ] @
Pa taj i nije bas krs, sto ce reci da cena ne otslikava i kvalitet uvek ;)
[ dragancesu @ 16.05.2020. 13:31 ] @
Da ne otvaram novu temu, malopre su me zvali da ponude tu uslugu

Moze optika 50 mb, cena 1790 dinara, ok. Ali ako je opticki internet kakve veze ima sa telefonom. Sada imam ADSL i mislio sam ako prelazim na optiku onda mi ne treba fiksni, mogu da ga odjavim. E, ne može. Zašto? To nisu znali da mi kažu, da li neko zna?
[ bachi @ 16.05.2020. 13:39 ] @
Zbog 600 dinara mesečno.
[ Branimir Maksimovic @ 16.05.2020. 13:43 ] @
Ne vidim zbog cega ne bi mogao da se odjavi fiksni ako ne treba...
[ Milan Kragujevic @ 16.05.2020. 13:46 ] @
Zbog toga što Telekom hoće da uzima 659 din više nego što bi trebalo. Fiksni se uvek može ugasiti, čak sam ja u jednom trenutku imao ugašen fiksni i "golu" DSL liniju pre nego što su aktivirali BBTF.

Novac je motivacija, a ne tehničko ograničenje. Isti razlog zašto BOX 2 ne dobija veće brzine na optici u odnosu na xDSL, nego mora BOX 3, dakle i TV da se plaća...
[ calexx @ 16.05.2020. 20:06 ] @
Odjavite održavanje SBB-u. Neko to zove analogna, oni održavanje a i MTS može da dozvoli ukidanje fiksne linije i naplaćuje održavanje.
Citat:
Branimir Maksimovic:
"Moj krš telefon ne može brže. Ograničen je po samom WiFi čipsetu. "

Heh zato na mom krshu do 150e 4G daje 50/50, dok wifi 25 maks :)
Ja imam nekoliko krš telefona, na svakome radi wifi, mogu da apdejtujem aplikacije i pogledam ponešto. Možda sam nekad i merio brzine ali to više ne radim. Zašto bih ako sve radi?
Citat:
bekic.bb2:@calexx
Naravno da mi ne treba posebna brzina na tel, ali je tel laksi za setnju i merenje po kuci
Kao i svaki merni instrument, ako se svodi na to, mora da ima mogućnost da nešto izmeri. Ako ja znam da moj telefon ne može da meri neke velike brzine, onda ću da nabavim neki koji sve može i samo njim merim. Ali neću.
[ Milan Kragujevic @ 16.05.2020. 20:16 ] @
calexx, naravno da ne može da se odjavi održavanje u SBB-u.

Internet-only ponuda nije više uopšte dostupna, a i kada je bila, uslov je bio da postoji priključak "osnovne kablovske" na adresi, jer SBB korisnike "vodi" po adresama a ne po JMBG-u (da spreče "zloupotrebe" meseca po dinar - raskinem ja uzme žena/devojka/baba/majka/otac/komšija i dobije ponudu za "nove korisnike").

Takvi postupci su imali neku potporu samo dok je bila analogna TV pa si mogao da "kradeš" TV signal sa kabla do modema a plaćaš samo net.
To više ne može u mestima gde je ukinuta analogna, ali su tu stavku ugovora ostavili.

>Zašto bih ako sve radi?
Zato što ti nisi ciljna grupa onih koji mere WiFi na telefonu
[ mjanjic @ 16.05.2020. 20:53 ] @
"jer SBB korisnike "vodi" po adresama a ne po JMBG-u"

Pa i Telekom vodi korisnike po telefonskom broju (fiksni telefon), pa ne može nijedan BOX paket (pa time ni televizija) bez fiksnog, čak i ako se koristi isključivo optika.

Ali, u tim nekim BOX paketima se pretplata za fiksni "istopi" kroz popust za sve usluge u odnosu na zbir pojedinačnih cena.

Ono što meni smeta je to što država nije na vreme reagovala da kablovskim distributerima zabrani posedovanje TV kanala, već da se oni bave isključivo distribucijom, tada bi svi distributeri nudili npr. sve sportske kanale, ili sve filmske kanale, ili kombinacije kanala po izboru, kako bi pridobili što više korisnika.

Ovako se stvorio jedan duopol gde su neki korisnici dovedeni u situaciju da moraju da uzmu pakete kod oba operatera ako baš žele da gledaju određena sportska dešavanja koja su zasupljena ili kod jednog ili kod drugog operatera.
[ calexx @ 16.05.2020. 22:21 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:Takvi postupci su imali neku potporu samo dok je bila analogna TV pa si mogao da "kradeš" TV signal sa kabla do modema a plaćaš samo net.
To više ne može u mestima gde je ukinuta analogna, ali su tu stavku ugovora ostavili.
Kada je krenula kablovska televizija, naravno da je nuđena samo analogna i onda je to održavanje izjednačeno kod korisnika sa nekakvom pretplatom za analognu televiziju. Jednom davno je to donekle objašnjeno, poruka https://www.elitesecurity.org/p2817409 gde ima nekih detalja od pre ~9 godina ali uglavnom i dalje može da se prihvati. Jednostavno, ako bi se izbacilo održavanje, osnovni SBB digitalni paket (tamo gde nema analogne) bi koštao 104 dinara mesečno a moraš da priznaš da ne deluje realno. Autoput je napravljen od "naših" para, zašto se sada naplaćuje putarina? Da li si platio kablove, raznu opremu kod sebe ili na čvorištima, u SBB-u, mesečni zakup bandera (oko koga se opet spore) pa intervencije do kojih dođe iz bilo kog razloga, plate onima koji to održavaju pa i naplaćuju? Ili misliš da je 104 dinara realno?
Staviš satelitsku antenu na krov, imaš trošak i posle gledaš bez nekih dodatnih troškova. Uzmeš televiziju od provajdera, onda plaćaš ono što traže. Ne moraš.

Moj provajder nudi samo internet, samo televiziju ili kombinacije svega i svačega. Znači da može i tako, mada je verovatnije da su samo bolje raspoređene cene. Može i SBB da ukine održavanje a da cene interneta/paketa poveća za 1.395 i onda kaže da nema održavanja. Ovo je samo deljenje cene na što više da izgleda što manje.
[ Milan Kragujevic @ 16.05.2020. 22:46 ] @
@calexx

Potpuno pogrešno posmatraš stvar.

Neko ko nema pretplatu na TV uslugu plaća održavanje infrastrukture kroz pretplatu za Internet paket.
Tu se uvodi Osnovi TV paket koji sadrži sve što sada sadrži održavanje, dakle održavanje i Start TV paket.
Ko ne plaća TV paket plaća održavanje kroz Internet. Ko plaća TV paket plaća održavanje kroz to.
Ko plaća oba ima Duo paket gde se cena start paketa umanjivala za cenu održavanja ali se prikazivalo kao dve odvojene stvake - ovde se može ubaciti popust od cene održavanja na jednu od usluga.

To što se zove održavanje ne znači održavanje, jer možeš SAMO održavanje da plaćaš i dobijaš Start paket i do 3 D3 mini / D3 Cam uređaja.

Inače taj Start paket nije nimalo "naivan", sadrži 142 TV kanala (48 HD), isto kao EON Light TV.
Dakle, od tih 1395 din, dosta ode na licenciranje TV kanala.
To što oni to zovu "održavanje" NE ZNAČI da je to SAMO održavanje, već je to 142 TV kanala na do 3 TV uređaja bez mesečne rente I održavanje mreže.

Oni su istorijski bundle-ovali osnovne TV kanale iz Start paketa uz održavanje jer nisu mogli da te spreče da, ako ti kabl već dolazi, gledaš kanale koje ne plaćaš. Sada su svi kanali enkriptovani a
analogni kanali ugašeni, barem u digitalizovanim gradovima, pa je sama naplata održavanja kao takvog besmislena. Inače SBB-u nije problem da ima dva tier-a usluge, za digitalizovane i ne-digitalizovane
gradove, što vidimo na primeru većih brzina za EON Duo i Trio korisnike u digitalizovanim gradovima.

Mogu da ukinu održavanje, uvedu ukinuti "Internet-only" paket, povećaju cenu tog paketa za iznos *stvarnog* održavanja koji ulazi u cenu osnove TV ponude, i "skloni" uslov da moraš i TV da plaćaš da bi
imao samo NET. A TV neka ostane kako jeste, samo da se ne zove "Održavanje (Start paket)" već "Single TV Start". Ko ima dve usluge dobija popust na jednu od njih za cenu održavanja, ili uzme Duo pakete.

Tako je korisnicima koji hoće samo Internet i ne žele TV uopšte jeftinije, jer mogu da plaćaju samo NET + "stvarno" održavanje. Skuplje je nego raniji "samo NET" paketi, ali svakako jeftinije nego NET + Start TV.

@mjanjic

>Pa i Telekom vodi korisnike po telefonskom broju (fiksni telefon), pa ne može nijedan BOX paket (pa time ni televizija) bez fiksnog, čak i ako se koristi isključivo optika.

To sam spomenuo samo zbog činjenice da jedan korisnik može uzeti na svoje ime samo NET, a drugi samo TV, ako su u istom objektu, dakle adresa + br. stana (ako je zgrada). Ukoliko nema već aktivne TV usluge
na nekoj lokaciji, korisnik mora da uzme i TV i NET uslugu i ako možda hoće samo NET.

Telekom korisnike vodi po JMBG-u, jer ja imam 2 BOX paketa, i na oba sam (bio) nov korisnik. Zapravo 4 fiksna, jer su 2 bila POTS pa posle prebačeni na BBTF, pri čemu je menjana numeracija, ukupno 2 aktivna
ali istorijski u sistemu 4 fiksna postoje na mom nalogu.

>Ono što meni smeta je to što država nije na vreme reagovala da kablovskim distributerima zabrani posedovanje TV kanala, već da se oni bave isključivo distribucijom, tada bi svi distributeri nudili npr. sve sportske kanale,
ili sve filmske kanale, ili kombinacije kanala po izboru, kako bi pridobili što više korisnika.

I da zabrane Bundling servisa. To prvo je RAK uradio u BiH. I radi odlično za korisnike, samo ne za operatore ;) A ovo drugo se pokušavalo u USA, u EU, i nigde nije uspelo. Svuda se bundle-uju servisi, kao i kod nas, po
principu "moraš FIX / TV da bi imao NET" i "moraš i FIX / TV da bi imao brži NET" (npr. Telekom i brži net na optici na BOX 3 vs BOX 2, i SBB EON vs EON Duo paketi)...
[ bekic.bb2 @ 17.05.2020. 09:04 ] @
@dragancesu

Nema posebnog objasnjenja.
Jednostavno - telefon je Telekomu osnovna usluga preko koje sve ide, kao sto je SBB-u osnovna usluga kablovska TV.

Zato ti ni jedni ni drugi ne daju npr internet ako prethodno ne uzmes telefon ili kablovsku tv

Sto se mene tice, briga me da li je Potato ili Potejto - gledam konacnu cifru na kraju i brzinu neta.


Dok sam bio na SBB-u nisam gledao Tv a sad kad sam na Telekom ne koristim ni fiksni ni Tv - ali je Telekom opticki net najbolje nesto ( pu pu pu ) a jos su i jeftiniji. Zato sam tu
[ Milan Kragujevic @ 17.05.2020. 09:17 ] @
@bekic.bb2

Da. Bitno je da se razumemo da naplata 2 usluge nekome ko hoće jednu nije ograničena tehničkim karakteristikama već finansijama.

"Naked DSL" (https://en.wikipedia.org/wiki/Naked_DSL) postoji u svetu, to je xDSL bez POTS fiksne linije. Telekom nudi korisnicima
BBTF fiksnu liniju koja ide preko IP mreže i sama POTS linija se gasi, nema "tu tu" na žicama više.

DOCSIS-only usluge se takođe nude u svetu, ali su obično dosta skuplje nego NET+TV, čak i kada gledamo ukupnu cenu a ne pojedinačnu.
Tu mi nije baš jasno zašto, ali dobro, možda vladari iz senke i MSM znaju nešto što ja ne znam
[ calexx @ 17.05.2020. 09:26 ] @
Ne sećam se da je SBB ikada imao internet only paket, osim ako ne misliš na internet bez televizije ali opet tu ide plus održavanje. Samo održavanje je nepotpun naziv, to je mesečno održavanje kablovsko distributivnog sistema i praćenje analogne kablovske televizije kako im piše u cenovniku i košta 1.395 dinara. Ako je u pitanju digitalizovani kraj, onda se za 1.499 praktično dobije mesečno održavanje kablovsko distributivnog sistema i praćenje digitalne kablovske televizije. Ovo je uglavnom cena za to održavanje i u paketu se skoro za dž dobija i televizija. Ko hoće internet, opet mora da plati mesečno održavanje kablovsko distributivnog sistema i onda plus internet. Najmanji takav paket košta 1.790+1.395 tj 3.185 a SBB je nekada davno i imao tako sabrane cene. Eto, SBB može da ponudi internet-only paket za 3.185 i to bez dodatne naplate održavanja. Jel tako bolje? Najmanji Eon paket je 3.099 što je tu negde, što praktično znaći da je to njihova realna cena za održavanje, internet i televiziju. Uglavnom važi da je održavanje 1.395, da uz to ide gratis TV i onda se po želji dodaje internet ili telefon.

SBB je ipak u osnovi provajder kablovske televizije i njegova prednost je u tom delu. Gomila paketa i razne dodatne usluge koje idu uz to su osnova SBB ponude a internet, koji je kasnije i dodat, je nešto što se dodatno i plaća.

Da ponovim, nije održavanje besmislena stavka samim ukidanjem analogne televizije, sami programi su bili skoro pa gratis uz održavanje a i nema velike razlike da li neko gleda analognu ili digitalnu. Održavanje je obavezno, televizija je skoro gratis dodatak, internet se plaća uz održavanje.

MTS nudi Net 50 za 1.799 pa se tu doda i tlf pretplata koja je praktično održavanje. Jedan je Exe-net koji će da ponudi internet-only za 1.740 mesečno bez dodatnih troškova (plus prva tri meseca popust) i to ne internet tipa 50/4 nego 100/40 što je solidno bolje. Tj, ima ovde još sličnih ali nema tu kod vas. ;) Šta da vam radim, bunite se.
Citat:
bekic.bb2:Dok sam bio na SBB-u nisam gledao Tv a sad kad sam na Telekom ne koristim ni fiksni ni Tv - ali je Telekom opticki net najbolje nesto ( pu pu pu ) a jos su i jeftiniji. Zato sam tu
Tačnije, najbolje nešto što se nudi u tvom kraju, ima i boljih ponuda tu i tamo i ovamo. :)
[ Branimir Maksimovic @ 17.05.2020. 09:33 ] @
"Jedan je Exe-net koji će da ponudi internet-only za 1.740 mesečno bez dodatnih troškova (plus prva tri meseca popust) i to ne internet tipa 50/4 nego 100/40 što je solidno bolje."

Nish, prestonica optike ;)!!!
[ bekic.bb2 @ 17.05.2020. 09:34 ] @
@calexx

Licno sam zvao SBB i trazio samo internet ( pre nego sto sam uveo Telekom optiku) i nema sanse.
SBB uslovljava uzimanjem TV paketa, Telekom uslovljava uzimanjem fiksnog telefona.

Isti su u toj prici samo je Telekom jeftiniji, a u varijanti sa optikom i mnogo kvalitetniji
[ Branimir Maksimovic @ 17.05.2020. 09:36 ] @
Ja sam na supernovi moze bez telefona za 300 dindzi manje :P
A supernova je isti gazda....
[ Milan Kragujevic @ 17.05.2020. 09:48 ] @
@Branimir Maksimovic: Supernova gazda je samo na papiru isti, nivo kvaliteta usluge, instalacije, podrške i svega ostalog što nije billing je MNOGO viši na Telekomu. Supernova je "bottom of the barrel" skupina provajderčića, ujedinjeni u svom nedostatku kvaliteta. Billing im jednako ne valja jer to rade Telekomovci sada.

@calexx: Ne razumem zašto promoviše održavanje kao "gratis TV", kad njih zakup TV kanala košta mnogo više nego "održavanje". Moj predlog sam predstavio u postu gore, jasno da neće da ugroze svoj TV biznis, pa bundle-uju održavanje i 142 TV kanala.

BTW, na digitalizovanim područjima "Održavanje" isto košta 1395 din i ima 142 kanala Start paketa.

Kao što sam naveo, realna cena NET-only paketa bi bila "realno održavanje (bez TV kanala)" (koje verovatno iznosi oko 300 din) + cena Interneta, realna cena TV paketa neka bude ista, a ko ima dva dobije popust na jedan u iznosu realnog održavanja 300 din.

Ne košta održavanje 1395 din mesečno po korisniku, jer oni ništa uopšte ne održavaju. Priča od ranije kako je HFC mreža nešto "super duper fensi" su *od ranije*, ta oprema je sebe otplatila odavno. Modeme koje daju nisu nabavljali 5 godina, samo recikliraju stare.

Valjda nam je jasno da je skuplje licencirati 142 TV kanala nego jednom u godinu dana poslati tehničara da pročačka kabl i zameni konektore. Zato tih 1395 din nije 90% održavanje nego 10%. Ostalo su TV kanali iz Start paketa. To vidimo i po EON OTT Light paketu koji košta isto toliko a održavanje nemaju, cene za servere su konstantne i niske.
[ calexx @ 17.05.2020. 11:05 ] @
Citat:
bekic.bb2:Licno sam zvao SBB i trazio samo internet ( pre nego sto sam uveo Telekom optiku) i nema sanse.
SBB uslovljava uzimanjem TV paketa, Telekom uslovljava uzimanjem fiksnog telefona.

Isti su u toj prici samo je Telekom jeftiniji, a u varijanti sa optikom i mnogo kvalitetniji
Ne znam da je SBB ikada imao samo internet uslugu, bez tog održavanja. Ne moraš da uzmeš TV paket, može i samo internet ali plus održavanje. To je kod SBB-a, a kod Telekoma je plaćanje fiksnog, koristio ili ne.

Nisam odavno poredio SBB i MTS a naročito ne optiku pa ne znam detalje ponude ili cene. Komentar se odnosio na to da je tebi možda bolja MTS optika ali to nije nešto najbolje jer negde (daleko južno) ima mnogo bolje. ;)
Citat:
Milan Kragujevic: Ne košta održavanje 1395 din mesečno po korisniku, jer oni ništa uopšte ne održavaju. Priča od ranije kako je HFC mreža nešto "super duper fensi" su *od ranije*, ta oprema je sebe otplatila odavno. Modeme koje daju nisu nabavljali 5 godina, samo recikliraju stare.
Ona stara priča se odnosila na staru opremu, stare kablove, stare pakete. Pretpostavljam da je to već otplaćeno ali se dodaju novi korisnici, prave nova čvorišta, ubacuje nova oprema umesto stare, ljudi i dalje idu i nameštaju kablove, opremu, održavaju postojeću, plaćaju reklame, plaćaju šalteruše, direktori pune džepove ... jbg, ja sam slično plaćao 64/32 kao što se sada naplaćuju mnogo veće brzine i samim tim je ponuda pojeftinila. Crkne im maršal ... tj neka preskupa makina u nekom centru, a sigurno ima i toga. To neće da uvale korisnicima nego ide od te zarade. Pa SBB neće da stavi agregate/UPS-ove u čvorišta da nestanak struje ne utiče na rad.

E sad, da li je realno 1.395 ili 300 je iz druge priče. Da nema korisnika koji plaćaju ovoliko, spustili bi cene. Ima ih, mnogi hoće N1, SK i slične gluposti i plaćaće i 1.350 i mnogo više da ne ostanu bez toga. Ja televiziju ne gledam, mada sam skoro ipak kupio televizor, ali nisam uzeo klot internet nego sa televizijom jer za nešto malo preko ipak imam i to. Naravno da mislim da je SBB preskup, da nemam ovo što imam onda bih stavio na vagu sve ponude i izabrao šta mi odgovara. Svakako nemam nameru da pričam da je SBB bespotrebno skup jer ne mogu da utičem na to i ne zanimaju me vetrenjače. Oni nude, drugi nude, ko hoće uzme, ko neće ne uzme i kraj priče. Ko sam uopšte ja da kažem da je 1.395 previše za održavanje kada stotine hiljada ostalih misli da nije?
[ since1986BC @ 17.05.2020. 11:51 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ja sam na supernovi moze bez telefona za 300 dindzi manje :P
A supernova je isti gazda....

Zanimljivo. Samo sto to kriju za veci deo nepismene Srbije.

Optiku samo imamo i kod Orion telekoma. Ali oni se sporo sire na trzistu.

*Bila nekad davno Nuba optiks pa prdnuli. Zasto zbog gore pomenutog duopola (mjanjic post https://www.elitesecurity.org/p3950176).
[ calexx @ 17.05.2020. 12:59 ] @
Da je problem pomenuti duopol, ne bi dozvolili ni ovdašnje optičare (koliko god je od skoro mts vlasnik exe-neta, postoje još neki) nego verovatnije zbog toga kako su uopšte krenuli, kako su radili i kako su koristili posebne povlastice. Kada je došlo na red da se plati ono što nije plaćeno na mostu, ispostavilo se da je ćuprija težak problem. Nekome je plaćeno ono što nije državi pa je bilo previše da opet plaćaju.
[ bekic.bb2 @ 17.05.2020. 13:00 ] @
@calexx
Upravo kontaktirao SBB. I dalje ne daju internet bez tv-a




[ Branimir Maksimovic @ 17.05.2020. 13:03 ] @
Citat:
since1986BC:
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ja sam na supernovi moze bez telefona za 300 dindzi manje :P
A supernova je isti gazda....

Zanimljivo. Samo sto to kriju za veci deo nepismene Srbije.

Optiku samo imamo i kod Orion telekoma. Ali oni se sporo sire na trzistu.

*Bila nekad davno Nuba optiks pa prdnuli. Zasto zbog gore pomenutog duopola (mjanjic post https://www.elitesecurity.org/p3950176).


Sto je najveci fazon mozes i bez TV programa samo net, a kablovksa je :P
[ bekic.bb2 @ 17.05.2020. 13:12 ] @
Tja, SBB prakticno nema optiku a najskuplji su i ne daju bez TV-a,
Telekom ne da bez fiksnog telefona a Orion "optika" ide malo optickim kablom a malo wifi linkom :)

Rece mi drugar da su kod njega uveli optiku ali sa zgrade na drugu zgradu prebacili antenom :)) Oseti se to kroz ping i max brzinu ( cim je ping preko 2-3-4ms to optika nije )
Cirkus
[ calexx @ 17.05.2020. 13:39 ] @
Citat:
bekic.bb2: Upravo kontaktirao SBB. I dalje ne daju internet bez tv-a
Ako misliš internet bez održavanja, SBB to nikada nije nudio, ne nudi i pitanje je da li će da ponudi. Koliko ja znam. Samo internet bez televizije (digitalne) plus održavanje im je u cenovniku i pretpostavljam da je moguće da se dobije. Ipak, sabrano je otprilike kao najjeftiniji Eon paket pa je pitanje da li se isplati, prednost je to što može bez UO.
Citat:
bekic.bb2: Rece mi drugar da su kod njega uveli optiku ali sa zgrade na drugu zgradu prebacili antenom :)) Oseti se to kroz ping i max brzinu ( cim je ping preko 2-3-4ms to optika nije )
To optika? Mogu oni i koaksijalcem da dovedu do zgrade pa spuste optiku do stanova, to bi neko zvao optikom?? Da li to nazivaju FTTH?? Čudno.
[ bekic.bb2 @ 17.05.2020. 13:58 ] @
@calexx
Ako svojim ocima ne verujes ja nemam sta dalje da dodam. SBB saopstenje je tu pa ko hoce - videce

https://www.elitesecurity.org/t497007-4#3950264

Za "optiku" preko Oriona je tako kako sam napisao uz napomenu da nisam 100% siguran da li mi je to ispricao za Orion neku drugu manju firmu ?

Uostalom, to uvek moze da se testira kroz maks brzinu i jos bolje - kroz ping time.
Ako ping nije 1-5 ms, to je neka sumnjiva "optika" ( kod mene na Telekomu zakucano na 1-2ms, retko 3ms)
[ calexx @ 17.05.2020. 15:01 ] @
Sve ovo što se vidi je nedorečeno. U cenovniku imaju uslugu interneta na koju se dodaje održavanje što nekome može da znači televizija. Ako si ih pitao za samo internet i ništa ali ništa preko, to ne može, ako ih pitaš za internet plus održavanje bez teve ponude, onda odgovor može da bude zanimljiv. Ne vidim razlog da ne može internet plus održavanje jer to košta i više od najjeftinijeg eon paketa.

Koja god firma, FTTH valjda znači od centrale do korisnika a ne od krova do korisnika.
[ bekic.bb2 @ 17.05.2020. 15:12 ] @
Kad bi ljudi umeli da kazu "Ups, zeznuo sam se" - ovo ne bi bio Balkan, osmanlijska zaostavstina


https://www.elitesecurity.org/t497007-4#3950264
[ calexx @ 17.05.2020. 16:26 ] @
Kao što sam pisao, ovakva formulacija je shvaćena ... samo internet, bez održavanja. To ne postoji ali postoji internet bez televizije kao dodatka.



Uz ovo nema (digitalne) televizije, ima održavanja i analogne ako postoji.
[ Milan Kragujevic @ 17.05.2020. 16:33 ] @
Naravno da ima digitalne televizije, Start paket. Sa 142 kanala. To spada pod održavanje, znam jer sam u starom stanu imao samo TV uslugu kada sam se useljavao. 1395 din, zvalo se "Mesečno održavanje", imalo 142 kanala i D3 mini jer je u Zemunu ugašena analogna.
[ ademare @ 17.05.2020. 18:38 ] @
U sustini ko nece TV ne mora da uzme , ali mora da plati

[ calexx @ 17.05.2020. 20:26 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:Naravno da ima digitalne televizije, Start paket. Sa 142 kanala. To spada pod održavanje, znam jer sam u starom stanu imao samo TV uslugu kada sam se useljavao. 1395 din, zvalo se "Mesečno održavanje", imalo 142 kanala i D3 mini jer je u Zemunu ugašena analogna.
Teoretski, solo internet podrazumeva samo održavanje preko interneta a pošto osnovni teve paket isto košta, onda se uzme taj i solo internet a pošto eon light duo košta manje od tog zbira, onda uzmeš njega. Ili nađeš nešto bolje. U svakom slučaju ostaje održavanje kao osnovna ponuda a šta još uz to ... meni preskupo. Pa ja kod mog provajdera za 2k mesečno (uračunat popust) mogu da dobijem internet, televiziju i telefon. Ili za 1.500 mesečno samo internet. Malo li je?

A možda bi neko mogao da napiše koju o MTS optici da ostanemo u temi? ;) Dosta smo hvalili SBB.
[ Milan Kragujevic @ 17.05.2020. 20:38 ] @
>A možda bi neko mogao da napiše koju o MTS optici da ostanemo u temi? ;) Dosta smo hvalili SBB.

Evo, ja, kao novi korisnik, nemam negativnih zapažanja. To za sve ostale koji nemaju previsoke / nedostižne standarde kao što imam ja: "10000% zadovoljan."

400/160 Mbps paket, uvaljen mi je BOX 3 jer sam migrirao BOX 2 FIX + NET na optiku i nisu hteli brže ako ne uzmem još i TV odnosno mobilnu tarifu.
Uzeo IPTV, naravno najjači BOX 3 paket (that's how I roll).

Skoro sam shvatio da nema servera na svetu koji može da isporuči 500 Mbps a kamo li 1000 Mbps, pa je sve iznad ovog najjačeg BOX 3 paketa previše, čak
i za mene.

ONT je dobar. Radi sve što treba da radi. BTW, kolega testirao sa Huawei P Smart Z (STK-LX1, Kirin 710F) do 200 Mbps, ja na Honor 9X (STK-LX1, Kirin 710F) do 300 Mbps.

Ne znam zašto njegov telefon koji je identičan kao moj (oznaka, CPU, WiFi čip integrisan u SoC, OS verzija, itd) ima 100 Mbps manje konstantno... Ali dobro.
[ optix @ 17.05.2020. 22:42 ] @
Nisi iza cgnat-a na telekomu?


Citat:
Milan Kragujevic: Skoro sam shvatio da nema servera na svetu koji može da isporuči 500 Mbps a kamo li 1000 Mbps, pa je sve iznad ovog najjačeg BOX 3 paketa previše, čak
i za mene.


Mogu naravno svi ozbiljniji CDN sistemi tipa Akamai, Cloudflare, Google, Amazon, Azure itd.. moze cak i Telekom-ov speedtest server

[ Milan Kragujevic @ 17.05.2020. 22:52 ] @
Nisam. A i da jesam sam sebi bi "skinuo" CGNAT.

Možda može da isporuči, ali ja nemam dovoljno materijala koji skidam redovno a da je toliko veliki i da je na CDN-u. Ono što se skida nije na CDN-u a nije ni veliko...
[ optix @ 17.05.2020. 23:01 ] @
Ima neka fora za telekom?

Ili mislis da dignes tunnel do nekog servera sa javnom..
[ Milan Kragujevic @ 17.05.2020. 23:13 ] @
Naravno da ne pricam za tunel. Ima fora, necu da kazem. Fora je jednostavna ali teska za izvesti, mnogima beskorisna, ko nije u mojoj situaciji. 👻
[ calexx @ 18.05.2020. 09:59 ] @
Citat:
optix:Nisi iza cgnat-a na telekomu? :-)
Ovo je još jedan problem ali više za SBB nego za MTS. Ovi drugi su neko vreme i davali javnu na zahtev, ne znam kako je sada a SBB to uglavnom ne radi, više im se sviđa da korisnici doplaćuju za statičku. ;)

Što se brzina tiče, bolje da je veća jer može da se dovlači i sa više izvora, mogu i ostali u familiji da koriste internet pa se manje zaguši. A nekada je rečeno da nije ni potrebno više od 768Kbps mada su tada komentari po forumima bili ... ma kada bih dobio 2Mbps, ja u životu ne bih pomislio na veću brzinu. ;)
[ viss02 @ 07.08.2020. 00:03 ] @
Mozda je malo offtopic ali izgleda da je telekom uradio update softvera za HG8245Q2.

Danas su mi uradili instaliaciju, ukogujem se kao admin sa "20HWont17.", igram se malo sa podesavanjima za wifi.
Ajde reko sada da uradim reset na default, pa da ubacim u bridge mode kako bih pravio pppoe na mom ruteru... ne mogu da se ulogujem.
Obzirom da sam probao reset na default sa i bez optike, na vise uredjaja ne mogu da se ulogujem. Telnet pristup - nema ga.

Da li je neko imao slican problem?

Hardware Version: B99.A
Software Version: V3R017C10S125
Manufacture Info: 2102311YQH6RK......
[ Milan Kragujevic @ 21.09.2020. 08:28 ] @
@viss02 malo kasnim ALI: Ako neće sa 20HWont17. onda je ztonpk. Po default-u "iz fabrike" je ztonpk, pa onda oni ažuriraju firmware na verziju koja ima 20HWont17. Problem se javlja kad ne ažuriraju firmware nego samo podese config ručno tj. upload-uju blanko backup, jer onda ne radi TR069 i neće da se spoji da bi preuzeo novi config. Tada je ztonpk šifr.a. U tom slučaju ne radi BBTF i nekad ne radi IPTV - za to moraš da ih zoveš da prijaviš smetnju pa kad se namole srediće ti nekako.
[ gile24nbg @ 17.10.2020. 22:37 ] @
Meni su juče uveli optiku MTS na Novom Beogradu, ali za paket 100/20 crveni box, brzina koju dobijam preko wi fi je maximalno 20 mps...
[ calexx @ 18.10.2020. 16:55 ] @
I opet sve iz početka. Brzina se meri na kablu. WiFi ima bezbroj mogućih ograničenja i smetnji pa ako hoćeš i tako da meriš, moraš da napišeš sve detalje. Od rutera preko podešavanja do uređaja koji to meri.
[ bekic.bb2 @ 02.12.2020. 19:41 ] @
@gile24nbg

Mogu mirne duše da kažem da je to nemoguće ( da si dobio sporiji net nego što si platio).
Odnosno, ili si čačkao nešto po ruteru ili je u najgorem slučaju neki feler sa modemom/ruterom , ali to se lako reklamira. Takođe, moguće je i da imaš neki prastari uređaj povezan na WiFi mrežu koji zatim koči sve ostale.

Zašto kažem da je nemoguće?
Ne samo što sam prezadovoljni korisnik Telekom OPTIKE već skoro 2 godine, nego zato što znam da Telekom pusti čak i jači protok kad se radi o WiFI, baš zato što se očekuju gubici u bežičnom prenosu pa da na kraju korisnik uprkos prirodnim gubicima ipak dobije brzinu koju je platio.



[ vladant @ 19.12.2020. 14:03 ] @
HG8245Q2 uopste ne vidi ruter-e koji su prikljuceni na lan1 port navedenog, net dobijem kada kabl ubodem direktno u laptop.
imam tp link 740 i 741, u drugi upucao dd wrt, nije pomoglo. nece ni kao switch, samo sa lan portovima.
ima li neko ideju sta raditi, sa pomenutim uredjajima?

pokusao ravni, uktstenikabl, poterao ga 2 puta po par minuta, i to je sve, pukne.
[ Milan Kragujevic @ 19.12.2020. 14:27 ] @
Ajde prvo kreni od toga šta hoćeš da postigneš, pa ćemo polako...
[ vladant @ 19.12.2020. 14:31 ] @
Procitao sam skoro ceo tvoj sajt
nostop mi stoji otvorena https://milankragujevic.com/hu...ont-lozinka-za-admin-nalog-mts
hocu da stavim ruter u drugu kucu da bih dobio net
kabl, obe varijante - ravni, ukrsten, uboden u lan1 na HG8245Q2 pa u wan na tp link, tp kaze wan unpluged
kada kabl ubodem u lap top, dobijem internet
nije uspelo ni sa dd wrt na drugom ruteru

eto za pocetak...
sta da napisem daje?
sada pisem sa tog kabla koji je uboden u laptop
pravim hotspot na laptopu, da bi klinac dobio net na sony konzoli. ma muke...

[Ovu poruku je menjao vladant dana 19.12.2020. u 15:43 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao vladant dana 19.12.2020. u 15:44 GMT+1]
[ vladant @ 19.12.2020. 14:53 ] @
isao i sa lan u lan, verujem ispravno podesim opseg ip adresa, iskljucim dhcp, da povuku uredjaji direktno sa ovog mts-ovog, ma jok...

uradim ping test sa tp linka ka ip adresi HG8245Q2, nista, kao da ga nema

poznajem osnovne stvari oko umrezavanja, ali ovo ne ide nikako

dva puta po par minuta je proradio tako sto sam uradio hard reset na tp linku kome je osnovna ip 192.168.0.1
posto je mts -ov 192.168.1.1 (otkljucao sam i 192.168.2.1) restartujem oba uredjaja, proradi na par minuta, i to je to, sve stane

[Ovu poruku je menjao vladant dana 19.12.2020. u 16:07 GMT+1]

Da ne pominjem da kada uradim speedtest sada dok je kabl u laptopu, meri ispod 100 Mb, a trebalo bi da je 200
to sada nije toliko vazno,
pre nepunih mesec brat i ja, kuca do kuce, presli sa sbb na mts optiku
na sbb-u isti laptop merio 480 Mb od 500 na koaksijalcu

[Ovu poruku je menjao vladant dana 19.12.2020. u 16:19 GMT+1]

Iscitacu, uraditi prtsc svih parametara s oba uredjaja koji mogu pomoci da ovo resim

[Ovu poruku je menjao vladant dana 19.12.2020. u 16:39 GMT+1]
[ vladant @ 19.12.2020. 18:14 ] @
Glupost...

Konektor na kablu nije bio dobro postavljen

Izvinjavam se za predhodne postove

Ostaje da vidim zbog cega nema pune brzine, kao sto sam pomenuo ranije
[ Branimir Maksimovic @ 19.12.2020. 18:27 ] @
Ja imam stari tplink wr841n, morao sam da kupim nov ruter, jer ovaj nije mogao preko 60mb/s
[ vladant @ 19.12.2020. 18:51 ] @
da, preko rutera ni moji 740n i 741nd ne mogu preko 100 Mb
ali i kabl direktno u laptopu ne ide preko 100 Mb
nije problem kartica ili kabl, posto je na sbb ista postavka isla do 480 Mb
ali mi sada to nije vazno, dok ne nabavim bolji ruter
Brat kod koga je HG8245Q2 nece biti srecan da bude uskracen
Bavicemo se time vec...
[ Milan Kragujevic @ 19.12.2020. 19:03 ] @
Neispravan ti je kabl. Kao što piše na mom sajtu, problem je ili kabl ili pogrešna frekvencija WiFi ili loš uređaj (loš WiFi ili loš Ethernet čipset).

Dakle, probaj sa fabrički izlivenim kablom do 3 metra sa 8 žica pa ako radi onda idemo dalje, ako ne radi proveri LAN karticu u laptopu.

HG8245Q2 nema apsolutno nikakvih problema sa velikim brzinama, što znači da je problem skoro sigurno kod tebe, a ako nije onda ti je neispravan ONT (ali je to malo verovatno, do sada nisam čuo da je neko imao neispravan ONT).
[ vladant @ 19.12.2020. 21:31 ] @
Kao sto sam vec napisao,
u identicnoj postavci na sbb-u je brzina isla do 480 Mb
Dakle, kabl je u redu

Sada sa paketom od 200 Mb ide do 94 Mb ping 2ms

Predhodni problem sam otkrio, tako sto sam zamenio kablove koriscene za iptv i internet
Kabl koji je ranije na sbb-u bio za internet, sada je bio povezan za iptv, a drugi koji je sluzio za vracanje programa unazad na d3 uredjaju je sada bio povezan za internet
Kada sam vratio kabl koji je koriscen za internet, da opet sluzi za internet, sve je proradilo
Kabl koji je sluzio za vracanje programa unazad na sbb-u sam povezao za iptv, i tv nije radio
Logicno je bilo da sa kablom nesto nije u redu, i posle zamene rj45 konektora, proradio je i tv
Dakle i za vracanje programa unazad na sbb-u su koriscene parice koje su bile dobro povezane(neke nisu)

Brzina interneta na kablu za internet direktno prikljucenom na laptop je ostala 94 Mb


Ocigledno da sa losim konektorom, parice za vracanje programa unazad su bile dobre,
takodje i kada sam ga prikljucivao direktno na laptop, radio je, a na ruteru nije.
Definitivno se koriste druge parice prilikom povezivanja na ruter

Posto ne umem da prepoznam gde je podesena brzina interneta u HG8245Q2 (gledam ali ne vidim)
sledeci korak ce biti verovatno poziv tehnickoj podrsci
wifi se nisam bavio

Ne iskljucujem mogucnost da je nesto kod mene,
ali ni mogucnost da je telekom pustio samo 100 Mb

[Ovu poruku je menjao vladant dana 19.12.2020. u 22:42 GMT+1]



[Ovu poruku je menjao vladant dana 19.12.2020. u 22:50 GMT+1]

Direktno na kablu bez mog rutera

[Ovu poruku je menjao vladant dana 19.12.2020. u 22:54 GMT+1]
[ Milan Kragujevic @ 19.12.2020. 22:49 ] @
Nema šanse da je telekom pustio samo 100 mbps a upload 80 mbps. Pošto nije 100 Mbps nego 94 Mbps, a ne 96 ili 97 Mbps, garantujem da je problem u 1) uređaju ili 2) kablu (žabica, krimp, redosled žica, whatever).

Pogledaj link speed na mrežnom adapteru u Windows-u. Ako nije 1 Gbps onda ti je problem kabl.

I kada sam rekao da probaš kablom direktno u Q2, lepo sam napisao da nađeš fabrički napravljen kabl dužine do 3 metara. A ne da isti problematičan kabl uključiš u laptop.
[ flighter_022 @ 20.12.2020. 12:05 ] @
Kupi 1m LAN kabl, za tu duzinu svejedno da li je kinez ili ti je neko ovde pravio, pa probaj ponovo. To ne moze vise od 200 dinara da kosta, ili neka ti u nekom servisu naprave za 2 minute. Ako si u Novom Sadu napravicu ti ja kabl na brzinu samo da nadjem krimp klesta i konektore.