[ djjonnyr @ 01.10.2017. 14:41 ] @
Pre svega zelim sve da pozdravim na forumu (novi sam clan) i molim admine ako smatraju da je tema neprikladna ili da nije na dobrom mestu postavljena da me usmere jer se ne snalazim jos uvek dobro na sajtu :)

Uzeo sam skoro Microlab M-106 BT 2.1 sistem od 10w nov iz prodavnice sa garancijom od godinu dana.
Uzeo sam ih za tiho slusanje jer mi nije potrebna galama (imam vec neki razglas dve duple 15" od 600w i 4 sub-a 18" od po kilovat), znaci uzeo sam kutije za tiho/fino slusanje jazz-a i slicno dok odmaram,spavam itd.
Nisam pojacavao kutije preko potenciometra ni do trecine mada svi znamo da je tu negde blizu pola na potu skoro i cep kada je signal iz racunara sa dobrom zvucnom na 100% znaci trecina na potu je bila nekih 50% snage (zvuk ne krci kada se dira potenciometar).
Posle nedelju dana primetio sam da mi bas drajver "probija","pucketa" zvucalo je kao da cese pa sam posumnjao jelte posto je kinez da se mozda i razmotao. Probao sam rukom memranu da pomeram ka unutra i nisam primetio da drajver zapinje, ali sam ipak zadrzao sumnju da je do drajvera.
Probao sam da ih reklamiram, medjutim Gembird.rs nije uvazio reklamaciju uz obrazlozenje da to po njima radi kao i svaki novi uredjaj i da ja fantaziram i da ocekujem previse za 32eura.
Ovde mozete pogledati snimak o cemu se radi https://www.youtube.com/watch?v=fGAHjMFSSbE&t=23s , zanemarite moje komentare sa videoklipa jer sam bio besan :)


Nakon ne uvazene reklamacije sam uzeo drugi zvucnik sal sbx 1010/bk 4" 35w. Znao sam da mu pojacalo nece dati vise od 5w kao ni proslom, ali iskreno nisam mogao ni naci slabije drajvere od 4". Zamenim ja drajver kad isti problem i dalje prisutan. Sta se tacno desava kada slusam na tiho drajver pucketa/zvuci kao da cese da probija. Kada malo vise pojacam odnosno na pola (to je skoro 100%) onda radi normalno. E sad zakljucio sam da je problem do pojacala najverovatnije, ali nemam predstavu sta tacno moze da bude posto ne poznajem materiju. Jednom prilikom mi je izgoreo Martin Wisman ULT 750 (jedan kanal) jer smo ga gurali u dva oma iako je po specifikaciji minimalno 4 oma i to nije bio problem servisirati ja i drugar smo uzeli izmerili unimerom izlazne tranzistore (svi probili) kupili komplet sve nove tranzistore na tom kanalu i svu sitnariju sto ide u pobudi jer je sve izgorelo i slicno i to smo namestili i radi vec 3 godine jer smo bukvalno kupili sve sto je moglo na tom kanalu (iznelo negde oko 2500rsd u pro electronicu), ali to je bilo bukvalno popravljanje na slepo jer se ni ja ni on ne razumemo bog zna sta, a ipak smo uspeli da ga namestimo sami.

Interesuje me ako neko moze da pomogne da me usmeri sta bi trebao da proverim i sta bi moglo da bude problem. Kanal na koji su vezani sateliti radi odlicno bez krckanja pucketanja itd, kanal gde je sub daje pri svakom basu na manjoj snazi utisak kao da je zvucnik probio a nije jer sam uzeo novi drajver, a i onaj stari sam probao na drugom pojacalu radi sasvim normalno kao i ovaj novi.

Evo slicica kako ta kinezarija unutra izgleda

Prednja strana
https://imgur.com/a/quDhn

Zadnja strana
https://i.imgur.com/6r5QI8H.jpg

Zamenio sam drajver
Probao sam drugi izvor zvuka (telefon,drugi racunar itd)
Probao sam na drugoj fazi sistem da povezem pomislio sam da moze i to da bude otkud znam (ima mrsavo napajanje 10V 1.2A)

Ako neko ima predlog sta da probam ili sta da gledam sta bi moglo da bude problem? Svaki savet je dobrodosao od iskusnijih clanova.
Pozdrav svima,
Nikola

[ mm-tech @ 01.10.2017. 15:31 ] @
Vrlo je moguce da zuji pletenica u bas drajveru.
[ gilopile @ 01.10.2017. 15:42 ] @
Zujala bi ona i kada se pojaca. Ovde udara pletenica ili nesto drugo u dno magneta, pa kad se pojaca, veca struja, membrana se izdigne gore i onda ne moze da dohvati. Obicno kada strada, vecom snagom dobije jace brujanje, a ovde je kontra sto mi upucuje na da dole nesto kaci.

Samo nagadjam. :)
[ Smartowi @ 01.10.2017. 15:49 ] @
Otvori i vidi koji su elektrolitski kondenzatori,popiši,poruči i zameni. Ako ima svoje napajanje omah posle transformatora verovatno ima i male keramičke blok kondenzatore koje takodje treba zameniti. Obično to pomogne. Pozdrav.
[ zeoN_Rider @ 01.10.2017. 17:47 ] @
Citat:
djjonnyr:
Ako neko ima predlog sta da probam ili sta da gledam sta bi moglo da bude problem?


Proprati vezu između prepojačavača i pojačavača snage i obrati pažnju na sprežni kondezator verovarno je 2,2 - 10µF.
[ djjonnyr @ 01.10.2017. 19:54 ] @
- Pletenica nije 100%. Isto se desava i na fabrickom drajveru i na novom SAL drajveru. Probao sam oba drajvera i u kutiji i van kutije gde fizicki mogu da ih ispratim sta se desava i oba krckaju kada je pojacano na tiho 15-25% kada se pojaca na 50%+ onda to prestane, ali zelim to da namestim zato sto meni treba samo onih prvih 15-20%. Probao sam drajvere na drugom pojacalu M.Wisman ProX1100 rade oba drajvera besprekorno. Takodje sam ih probao i na malom pojacalcetu RK8560 koji sam uzeo davno u Kelcu u Beogradu i pravio za neki maturski rad.

- Jedino mi ostaje da krenem tim sistemom eliminacije da zapisem vrednosti e.kondenzatora i da ih sve izmenjam kako je clan dole naveo i ja na te stvari sumnjam, ali opet bolje da pitam iskusnije clanove od mene.
- e.kondenzatori na oko izgledaju normalno nisu naduveni niti bilo sta slicno, ali mozda su promenili vrednost otkud znam. Prvih 7-10dana je sve radilo super.
- Evo i jedne slike https://imgur.com/a/QENNk gde se vidi da direktno iz transformatorcica idu kablovi do ploce, nema niceg izmedju.

[ zeoN_Rider @ 01.10.2017. 20:10 ] @
To što nisu naduvani ne znači ništa. Probe radi, puti da svira tiho i pojačavaj dok se ne pojavi taj zvuk a potom metalnim delom ili pincetom spoji kratko kondezator o kome sam već pisao.
[ Smartowi @ 02.10.2017. 06:02 ] @
Ukoliko postoji fizički prostor u kutiji , ja bih odvojio napajanje i na posebnoj pločici napravio grec i par elektrolita,očigledno da je proizvodjač stavio minimum minimuma komponenti. Ili to ili probaj drugo napajanje,ja bih se kladio da neki kondenzator na odredjenoj frekvenciji ne radi svoj posao.
[ zeoN_Rider @ 02.10.2017. 08:39 ] @
Taj komplet zvučnika je koštao oko 3,5K dinara.
[ djjonnyr @ 02.10.2017. 10:56 ] @
Da.
To sam dole negde naveo.
Znaci nije neka skupa "masinerija", ali ono ocekujem barem da radi, da bude ispravno.
[ zeoN_Rider @ 02.10.2017. 11:03 ] @
Citat:
djjonnyr: Da.
To sam dole negde naveo.
Znaci nije neka skupa "masinerija", ali ono ocekujem barem da radi, da bude ispravno.


Hteo si da kažeš da si pošteno platio?
[ djjonnyr @ 02.10.2017. 12:03 ] @
Valjda je za sistem od svega ni 10w novo iz prodavnice posteno? :)
Ili su moja ocekivanja kako su mi rekli sa reklamacije "prevelika".
Moje jedino ocekivanje je da to na 10-15% snage ne krci/krcka?
Ili je to preveliko ocekivanje za nov uredjaj, sta znam.
Svestan sam da nije kvalitet u pitanju, ali opet.
[ zeoN_Rider @ 02.10.2017. 12:05 ] @
'si probao ono što sam predložio?
[ djjonnyr @ 02.10.2017. 12:47 ] @
Da kratko spojim ovaj veliki e.kondenzator 2200uf 16v? https://i.imgur.com/PeokG6f.jpg
[ ackopk @ 02.10.2017. 13:39 ] @
Proveri kablove od izvora do zvucnika, takodje povezi na drugi izvor zvuka (telefon ili cd player ili bilo sta sto imas). Meni to deluje na los signal ili los potenciometar. Spoji direktno ulazni signal iza potenciometra pa i kontrolisi jacinu zvuka iz windowsa.
[ djjonnyr @ 02.10.2017. 13:49 ] @
- Kablovi su 100% ispravni iz izvora (racunara) jer kada povezem duple 15" sa slejvom zvuk je sasvim normalan, takodje kada povezem drugi slejv za 4 18tice zvuk je takodje normalan.
- Menjao sam i izvore zvuka (telefon i dva razlicita racunara) Obe ploce sa kojih zvuk saljem rade besprekorno MSI Z270 Tomahawk i Asus Z270 Tuf Mark 2.
- Zvuk ne krci kada se dira potenciometar (ne verujem da je do potenciometra).
- Drajveri su 100% ispravni i fabricki i onaj drugi mali sal od 4" novi koji sam skoro kupio. Probao sam gole drajvere na drugo pojacalo rade normalno. Takodje sam ih probao na jedno malo rucno pravljeno pojacalce RK8560 gde takodje rade besprekorno. Drugi kanal gde su sateliti radi besprekorno. Samo kanal gde je bas/sub na odredjenoj snazi krcka i kada se pretera/pojaca preko te snage onda to prestane. Uglavom se taj problem desava ispod 45% snage negde na trecini, cetvrtini potenciometra.
[ djjonnyr @ 02.10.2017. 14:21 ] @
Evo klipa gde je stranica gde se pojacalo nalazi skinuta da bih se uverio da drajver fizicki nista ne kaci (ovo je sad sa ovim drugim novim drajverom koji sam kupio pre 2dana). Mozda se i jasnije ovde cuje krcanje/krckanje probijanje. Sinoc sam snimao u tisini.

https://www.youtube.com/watch?v=bhulnMhvg3g&feature=youtu.be

Na ovoj traci je krckanje bas primetno skoro na svim snagama.
[ zeoN_Rider @ 02.10.2017. 14:31 ] @
Citat:
djjonnyr:
Da kratko spojim ovaj veliki e.kondenzator 2200uf 16v? https://i.imgur.com/PeokG6f.jpg


Taman posla, taj je u napajanju. Lepo sam napisao koji da proveriš i kolika je vrednost.
[ ackopk @ 02.10.2017. 14:40 ] @
Uzmi onda u windowsu smanjuj jacinu zvuka a potenciometar neka ti onda bude u drugoj polovini pa vidi da li opet imas tog krckanja.
[ djjonnyr @ 02.10.2017. 15:34 ] @
Ja se izvinjavam @zeoN_Rider mahinalno sam procitao 2200uf 10v toliko je ovaj glavni (zato sam permutovao ono sto je napisano), sada zapravo vidim da pise 2.2 - 10uf, pogledacu jos jednom bolje.

@ackopk, nista ne dobijam time kada pojacam na potu preko 70-80% a zvuk kontrolisem preko pc-a, uvek na slicnom mestu @certain point zvucnik pocne da krcka/probija dok ne dobije jos snage onda se unormali, kako god se ja trudio da balansiram, dal pojacao vise iz racunara telefona manje sa potenciometrom, ili vise sa potenciometrom, a manje iz izvora uvek na nekih 20-25% snage na 90% traka drajver pocne da krcka.
100% nije sa kablovima i izvorom. Drajvere sam testirao na odvojenom pojacalu (rade), tako da je ostao 90% problem na samom pojacalu, moracu detaljno uz pomoc iskusnijih clanova to da ispitam jer ne poznajem materiju najbolje.
Umeo bih da izmenjam sve kondezatore u slucaju potrebe, ali nisam neki preterani znalac za neke druge stvari, zato sam se i javio ovde na forumu. :)
[ ackopk @ 02.10.2017. 19:09 ] @
Ok, samo sam hteo da eliminisem dovod signala. Imao sam slicnih problema, cak sam menjao i izlazne integralce i na kraju sam skontao da problem dolazi iz loseg zenskog 3,5mm prikljucka.
Da li si pregledao stampu? Losi lemovi mozda?
[ djjonnyr @ 02.10.2017. 19:20 ] @
https://i.imgur.com/mbrgpFj.jpg
Deluje korektno sa zadnje strane.
[ vucko47 @ 02.10.2017. 20:50 ] @
A zasto ne izmenjas elkose pa onda dalje? I nije neka investicija a mozda pomogne.
[ djjonnyr @ 02.10.2017. 22:05 ] @
To i planiram. Pa javljam utiske odatle.
[ Zlatni_bg @ 03.10.2017. 08:01 ] @
Hehe, veci kablovi od trafoa :)
[ djjonnyr @ 03.10.2017. 12:09 ] @
Pa da :) Trafo svega 1.2A 10V.
[ zeoN_Rider @ 03.10.2017. 16:00 ] @
Pusti transformator, jesi li pogledao ili ne što sam ti napisao?
[ ademare @ 03.10.2017. 16:26 ] @
Jel ovo tehnika 011 sa novim nalogom ?
[ zeoN_Rider @ 03.10.2017. 17:34 ] @
Nije.
[ ademare @ 03.10.2017. 18:17 ] @
A lici

Al dobro ti ga znas najbolje
[ zeoN_Rider @ 03.10.2017. 18:23 ] @
Ja sve znam najbolje.
[ gmhans @ 23.10.2017. 11:28 ] @
Onda sokole, pardon, Nikola, nema te sa utiscima već 20 dana, uradi li šta?
[ djjonnyr @ 23.10.2017. 23:46 ] @
Trebam unimer da kupim (nemam nijedan u kuci).
Bez toga nista. :)
[ zeoN_Rider @ 23.10.2017. 23:58 ] @
Citat:
djjonnyr: Trebam unimer da kupim (nemam nijedan u kuci).


To si treb'o odmah da nabaviš pa onda da kreneš u akciju.
[ gmhans @ 24.10.2017. 06:32 ] @
Imaš li bar lemilicu?
[ djjonnyr @ 24.10.2017. 06:55 ] @
Imam lemilicu. Imao sam i unimer ranije nego ne mogu da ga pronadjem jer ga skoro nisam koristio. A sad me stisla autoskola sa troskovima pa se zato kupovina istog oduzila. :)
[ gmhans @ 24.10.2017. 07:11 ] @
Citat:
vucko47:
A zasto ne izmenjas elkose pa onda dalje? I nije neka investicija a mozda pomogne.

Evo, lepo ti čovek rekao, kreni sa mrtve tačke, da se ne dopisujemo ovde do besvesti...