[ PedjaZ @ 08.10.2017. 21:13 ] @
Laptop je nov.
Zvuk HD je takav kao kada se HD ugasi ali se istog trenutka upali i tako u krug - glave se parkiraju, motor hd se ugasi ali se opet upali i glave vrate...
U toku rada se ovo ne desava vec samo kada se ekran ugasi.
Stavio sam da se HD nikada ne gasi ali nije nista promenilo.

Da li zna neko o cemu se radi?
[ balavi @ 08.10.2017. 21:36 ] @
ovo isto sam primetio na laptopu koji je star jedno godinu i pol dana

samo se to što si ti opisao dešavalo u toku rada uređaja
HDD se uključuje/isključuje ... lap radi normalno, ali nisam skontao štaje
prvo sam mislio da je u pitanju kuler ali kad sam malo bolje obratio pažnju
bio je to rad HDD-a

uređaj je radio OK i dalje tako radi, tako da, mislim, to možda i nije
neki simptom skorijeg otkazivanja čvrstog diska jer tako radi dosta vremena
[ jolemisa @ 08.10.2017. 23:00 ] @
Citat:
PedjaZ:
Laptop je nov.
Zvuk HD je takav kao kada se HD ugasi ali se istog trenutka upali i tako u krug - glave se parkiraju, motor hd se ugasi ali se opet upali i glave vrate...
U toku rada se ovo ne desava vec samo kada se ekran ugasi.
Stavio sam da se HD nikada ne gasi ali nije nista promenilo.

Da li zna neko o cemu se radi?

Pogledaj u podesavanjima u kontrol panelu da ti nije podeseno da bude u sleep mode-u,umesto u shut down-u
[ PedjaZ @ 09.10.2017. 06:09 ] @
Sleep: 2h
Turn off HD: 60 min
Turn off display: 10 min

To sve pocne da se desava 10-tog minuta kada se display ugasi.
Laptop, naravno, i dalje radi.
Dovoljno je malo da se mrdne mis, display se upali i sva škljockanja prestanu.

A inace ga uvek gasim na sleep - shut down mozda jednom nedeljno.


Win10 64bit
[ gilopile @ 09.10.2017. 13:57 ] @
Verovatno HDD odradjuje `self test`. Neki to rade kada su u IDLE duze vreme, neki kada se monitor zatamni....

Pogotovo ce to cesto raditi ako ima koji pending sektor...kako bi ga regenerisao ili relocirao...

Okaci sliku `Health` iz programa HD tune da vidimo.
[ PedjaZ @ 10.10.2017. 08:07 ] @
Evo ga
[ balavi @ 10.10.2017. 09:17 ] @
ako možeš , okači i "health" iz "Hard Disk Sentinel"
[ PedjaZ @ 10.10.2017. 10:56 ] @
Ne znam da li si mislio na ovo...
[ ademare @ 10.10.2017. 14:22 ] @
Meni izgleda , da je ovaj hard disku u redu .

Mozda ti nije prihvatio , podesavanja iz power sekcije ?

Kada podesis nove parametre, moras da ides na Save da ih kompjuter zapamti , ako samo podesis , bez toga , on ih zaboravi . I ugasi ga posle toga ili bar restart , jer spavanje , ima status upaljenog laptopa !
[ Lavlja_Jazbina @ 10.10.2017. 20:48 ] @
Pa hdd nije bas momak a "NOV".Ima dosta veliki procenat gresaka u citanju,dosta dodeljenih novih sektora itd.

Mogu da okacim bolje rezultate od hdd od 20k/h.

Da slucajno hdd nije seagate?

Ajde ako te ne mrzi skini CrystalDiscInfo pa okaci test.
[ Branimir Maksimovic @ 10.10.2017. 22:14 ] @
Western digital pise u onom prvom izvestaju. Po ovome samo to nije umro.
[ Lavlja_Jazbina @ 10.10.2017. 22:22 ] @
Da,nisam otvorio tu sliku.Seagate ima tu munju sa klik parkiranjem glava kao da ce da ispusti dusu istog momenta.
[ Branimir Maksimovic @ 10.10.2017. 22:41 ] @
E da pogotovo VN serija, ako nema aktivnosti jedno 10 minuta odmah parkira glavu. Imam jedan u eksternoj fioci pa se paljenje motora i pokretanje glave jasno cuje svaki put kad krenem da snimam nesto.
[ PedjaZ @ 11.10.2017. 06:30 ] @
Da on parkira glavu i da ostane tako ja se ne bi bunio ali to parkiranje se vrti u krug - a zvuk je da se najezis.
Branimire, sto mislis da je na izdisaju?
Ako crkne - neka crkne bar u garanciji (ako daju garanciju na HD).

Evo i CrystalDiscInfo
[ Zlatni_bg @ 11.10.2017. 09:00 ] @
Bice da windows radi svoje stvari, poput apdejta, skeniranja itd. Meni se desava na skoro svim racunarima, odustao sam od mozganja. Krene da radi "maintance" i pustim ga jednostavno da radi svoj posao.
[ Lavlja_Jazbina @ 11.10.2017. 19:40 ] @
Kako ih nije sramota da vise uvaljuju te diskove koji se vrte na 5400?
[ gilopile @ 11.10.2017. 20:25 ] @
Ja sam pogresio. Nije isto kada krene self test i ovo sto se tebi desava. Kod tebe ga nesto `dize` svako malo. Bice da je Zlatni u pravu, nesto win ebava...Ostavi tako i mozda ce prestati nakon nekog vremana.
[ PedjaZ @ 11.10.2017. 21:03 ] @
Definitivno ga windows dize ali sto se gasi kada nije stavljeno da se gasi?
Da li ga isto windows gasi ili neka logika HD (usteda energije i slicno).
To je vec misterija.

Uglavnom, stavio sam da se vise ne gasi ekran.

Vidim na netu ima slicnih pitanja ali nema i konkretnog odgovora.


Citat:
Lavlja_Jazbina:
Kako ih nije sramota da vise uvaljuju te diskove koji se vrte na 5400?

Ako pitas prodavce reci ce ti da je to zbog vece autonomije, a realnost je da su jeftiniji
:)
[ gilopile @ 11.10.2017. 21:16 ] @
Ne bi trebalo da ima razlike u radu HDD-a kada je display upaljen i kada si namestio da se gasi.

Moze biti da ga FW gasi na odredjeno vreme kad IDLE-uje, a win ga opet dize jer uvek ima po neki proces koji zahteva podatke sa HDD. Zacaran krug :)
[ Lavlja_Jazbina @ 11.10.2017. 21:28 ] @
Ajde o svega pomenutog uradi kao do sada samo sto ces dikonektovati internet.
[ Zlatni_bg @ 12.10.2017. 09:16 ] @
Pa skoro svi 2.5" HDD su na 5400RPM. Iskreno, za lap top nije ni toliko bitno. Danas ako je nekom latency problem, neka gurne SSD unutra a umesto CD drajva cepi adapter i HDD tu.

Nema veze ovo sa gasenjem ekrana. Ekran i da se ne gasi, Windows radi svoj maintance. Windows ce ugasiti HDD kada se nista ne radi s njim (imaj u vidu da onda HDD treba da bude sekundarni disk, C: ce se tesko ugasiti) ali maintance ce ga opet pokrenuti. Nisam se zamajavao dovoljno da bih nasao problem, mozda bi gasanje AV-a i apdejta resilo problem, ali bolje da ga pustis da radi to svoje. Cim krenes da radis nesto, maintance ce prestati.
[ PedjaZ @ 12.10.2017. 21:35 ] @
Pogasio programcice, skinuo ga sa neta... isto.
Zacrni se ekran, HD nesto radi pa stane, posle par sekundi opet proradi pa posle par sekundi stane i tako u krug.
Resenje:
Stavio da se ekran nikada ne gasi.

Ne znam sta drugo.

Zlatni, ovo nije maintenance vec silovanje HD.
Sta ce ti gore za HD nego da ga stalno palis i gasis.
Naravno da C stalno nesto radi ali ja ni ne zelim da ga ugasim - on je stavljen na NEVER.
[ Lavlja_Jazbina @ 12.10.2017. 22:45 ] @
Jeste ti maltretiranje al jbg.Probaj da podignes sistem sa knopix-som ili Hirensbutom onaj mini xp.E sad za hirens ne znam da li ima opciju da se stavi da gasi monitor.

Mozda sam OS negde ima falinku.Nista mi drugo ne pada na pamet.
[ Zlatni_bg @ 13.10.2017. 23:21 ] @
I cekaj, ekran se ne gasi, i ostane tako recimo pola sata, bez ikakve aktivnosti/pomeranja misa/itd, i vise se ne dogadja sve to?
[ PedjaZ @ 14.10.2017. 12:18 ] @
Da, onog trena kada se zacrni, desava se magija.

Probacu sa update-om mada mi je mrsko jer traje pola dana (dowload + instalacija...), ali nemam sta drugo.
[ Doctor46 @ 08.12.2017. 16:44 ] @
Da li si uspeo da resis problem sa tim paljenjem i gasenjem hard diska posto i ja imam potpuno identicni problem. Kada radim za laptopom nista se ne cuje sve radi super i cim se ekran iskljuci cuje se kako se hard konstantno pali i gasi i to skljocanje ali cim udje u sleep mode oept se nista ne cuje. Trazio sam po netu odgovore ali nisam nista nasao pa me zanima da li si uspeo da resis ovaj problem?
[ gilopile @ 08.12.2017. 17:05 ] @
Kao sto neko rece, verovatno maintenance win kada idle-uje odredjeno vreme ili, logicno kad se zatamni displej konta da se ne radi nista i onda drlja svasta.

Pokusajte WinSat da iskljucite, bar te opcije kad idle-uje da ne cacka nista.

U start/run kucati `Scheduler` Kad se pokrene, locirati windows pa Maintenance i tu pogasiti sve sto u `conditions` tab-u, a moze ili komplet disable-ovati servis i videti da li pomaze.

Isti slucaj je i sa desktop racunarima...Nisam do sada cackao, ali cu i ja pokusati, jer kad mi se ugasi monitor ( namesten na 10 min ), odma pocne HDD da drlja i CPU FAN ode na 100%, jer se i CPU verovatno znatno optereti tim servisom.
[ Doctor46 @ 08.12.2017. 19:34 ] @
Ne razumem se ja toliko oko racunara pa ne bih da nesto dzaram u sta se ne razumem a i ako windows radi nesto u pozadini dok je ekran iskljucen logicno bi bilo da je hdd onda non stop ukljucen a ne da se stalno pali i gasi. Odnecu ga u servis da ga oni pogledaju posto je laptop i dalje pod garancijom, ja drugo resenje ne vidim trazio sam po netu i nisam nista mogao da nadjem sem ovog posta koji se poklapa sa mojim slucajem.
[ ademare @ 08.12.2017. 20:56 ] @
Pa da dok je u garanciji , neka oni u servisu podese vec sta od programa treba .

Skoro sam imao slucaj , dosao covek da mu Instaliram Win 7 .On je kupio Laptop sa win 7 , pa posle prelazio na 10 i hteo da se vrati . Nisam imao mnogo vremena , da sa njim ulazim u detalje gde je kupio , jer je to bio kupio njegov otac, a mangupi sto su mu prodali , prvo ispitali da se covek ne razume i onda mu Prodali Piratski Windows !

Kaze mi covek , posle godinu dana se pojavio onaj crni ekran gde sitnim slovima pise da je Win kopija . I odnese on u servis , oni mu kazu sve je u redu , to su virusi , neka dodje za dva dana , i posle kada su mu vratili na laptopu , bili tamo neki fajlovi .

Kazem mu ja i mi cemo te iste da stavimo , kad je vec Placeni Original u pitanju
[ gilopile @ 08.12.2017. 21:26 ] @
Ovo se ne tretira kao kvar i u servisu se nece ni baktati sa ovim, jer je to sasvim normalno u OS-u. Svako ponaosob sebi podesava sistem...Cak i da mu se skljoka OS, servis to ne pokriva.
Al bi bilo ebeno da te svako cima za bilo sta u OS-u sto nekome ne radi kako treba...:D
Isto da pomesas kanale na TV-u i zoves servis da ti to rese, mada, ovde u OS-u nista nije ni pomesano, to je sevis koji sasvim normalno funkcionise tako po defaultu.
[ SASA M. @ 08.12.2017. 21:41 ] @
Ne znam da li je i u ovom slucaju, desava se da se tzv skljocane zameni pogresno za temperaturnu kalibraciju. Disk ima opciju koja je automatska da proverava citanje se odredjenih lokacija tako sto brzo pomera glavu po nekoj unapred definisanoj shemi. Najbolje je pre sumnje na kvar uraditi neki test sa npr. Hard Disk Sentinel ili hdd tune i sl.
[ Doctor46 @ 08.12.2017. 22:01 ] @
Uradio sam test na Hard disk sentinelu i sve je bilo ok, temperatura je oko 30 stepeni i health je 100% i sve je ok. Ovo skljockanje sam pre par dana otkrio jer se dosad nije nista culo i sve je radilo ok, drug mi je radio pre 2 nedelje reinstalaciju kompa i ne znam da li je moguce da je to dovelo do ovog problema.
[ ademare @ 08.12.2017. 22:18 ] @
Ako je Laptop dosao sa fabricki Instaliranim Windowsom, onda je moguce , da posle reinstalacije nastanu neke promene . Jer je uvek moguce da su neki detalji u Windowsu fabricki bili drugacije podeseni nego Default stanje . Tj. podrazumevano stanje .

Ako je Laptop kupljen bez OS , pa naknadno instaliran, onda jos jedna reinstalacija ne menja stvari .

@ Doctor46

Ne kosta te nista da se obratis servisu dok je u garanciji . I ti samo prijavi sta se dogadja , da je poceo da se cuje HD i to sta se dogadja . A oni neka vide sta ce , da li ce nesto da podesavaju ili sta vec . Trebali bi bar da ga testiraju ako nista drugo . Mada je realno mala sansa da od toga nesto bude. Oni u servisu retko reaguju , dok nesto ne crkne , zato povremeno pravi beckup vaznih podataka .
[ Doctor46 @ 08.12.2017. 22:22 ] @
Kupljen je bez OS i u istom tom servisu su mi uradili sistem, uglavnom odnecu tamo da vide sta se desava jer je ipak pod garancijom pa ne bih da nesto dzaram bez razloga
[ gilopile @ 08.12.2017. 22:26 ] @
Mozes ti odneti, ali ce ti reci isto sto i mi ovde, a to je da je to sastavni deo OS-a i mora tako da se ponasa. Nista tu nije u kvaru niti sta zabagovalo.

OS mora u nekom trenutku da odradjuje maintenance, a najpogodnije je bas tada kad nista ne radis na kompu. Isto je i sa samim HDD-om. Mora u nekom odredjenom vremenskom intervalu da odradi slef test isto kada neko vreme IDLE-uje zapocne test da ne ometa rad u OS-u.
Za razliku od HDD-a, OS mozes podesiti da odradjuje kada ti hoces, ili automatski kada duze vreme IDL-uje ili se zatamni ekran, sto je znak da korisnik najverovatnije nista ne radi na kompu. Naravno, ako se i dalje provlaci neki zahtevan proces, sacekace IDLE, bez obzira na crn ekran :)
[ Doctor46 @ 08.12.2017. 22:31 ] @
Pa ako tako mora da se ponasa logicno bi bilo da dok je ekran iskljucen da hdd non stop radi a ne ovako da se cima sa paljenjem i gasenjem, to cimanje je za svu elektroniku najgora stvar i zato hocu da vidim da to nekako otklonim jer sam citao po drugim forumima da to moze biti znak za otkazivanje hard diska e sad ne razumem se toliko pa je bolje da oni pogledaju
[ gilopile @ 10.12.2017. 23:15 ] @
Ne brini za HDD, ne smeta njemu to sto parkira glave, pa opet za neko vreme izlaze...Elektronika je sve vreme pod naponom i tu nema nikakvih sokova. To dodje jos bolje, jer se laptop nosi, udara, pada...pa ako su glave u parking zoni, vrlo male su sanse da usled udarca ili pada strada HDD, a ako se glave nonstop nalaze iznad ploca, svaki malo jaci udarac je ujedno i kraj za HDD.
To je sve sastavni deo firmware-a HDD-a i to je normalno ponasanje istog, stoga, sreviser nema tu sta da servisira.
[ Lavlja_Jazbina @ 11.12.2017. 05:41 ] @
Citat:
To je sve sastavni deo firmware-a HDD-a i to je normalno ponasanje istog, stoga,

kupi SSD i mirna Backa.Kingston 250gb=10k/rsd.
[ PedjaZ @ 11.04.2018. 16:11 ] @
Posle par meseci da dopunim temu.

Vec neko vreme se povremeno cuje kako struze metal o metal - mozda se to i ranije desavalo samo sto se od buke nije culo.
Zvuk ne dolazi iz zvucnika, CD/DVD nema, ventilator tih.
Nema sta drugo nego HD.

Poceo je da zeza i pri podizanju - par puta se zaglavio, par puta se uplalio uz jeziv zvuk HD (a tosle toga i neki "checksum.... error").

Samo cekam da me zezne kada mi najvise treba.



SSD sam imao na jednom desktopu (kingston 60GB, SSDNOW 300 - SV300S37A/60G) - izdrzao dve godine i onda krenula katastrofa :)
[ SASA M. @ 11.04.2018. 17:45 ] @
Uradi neki test (HD Tune, Sentinel i sl) da procenis u kakvom je stanju. Napisah to i tada, ali nema povratne informacije Bolje nego da nagadash ovako. i naravno backup
[ PedjaZ @ 12.04.2018. 11:11 ] @



bekap uradjen :)

[Ovu poruku je menjao PedjaZ dana 12.04.2018. u 14:36 GMT+1]
[ SASA M. @ 12.04.2018. 19:12 ] @
Po ovom svemu nema problema ni sa mehanikom, ni sa povrsinom magnetnih ploca.
Meni i dalje deluje kao da disk radi kalibraciju, ona se obicno cuje kao da se glava otkacila i proizvodi cudan zvuk koji moze da zamrzne racunar na sekund. Ako imas vremena, pusti jos neki test za procenu pouzdanosti povrsine ploca u disku, pozeljno neki koji ne cita samo sekvencijalno podatke sa diska. Mislim da sentinel to ima, plus bilo bi dobro da ga ostavis aktivnim u narednom periodu, da nadzire parametre pri radu obicno da bolju procenu kada je vise dana akivan na masini. Tada on daje precizniju ocenu a ne oterecuje racunar.