[ mb57 @ 19.10.2017. 14:03 ] @
Interesuje me da li i sa kim Srbija ima ugovor o dvojnom državljanstvu.
Na internetu nisam uspeo da nađem takav spisak kao ni podatak da Srbija to ne dozvoljava?
[ cape011 @ 19.10.2017. 19:35 ] @
Ne postoji takav ugovor.
Država to ili dozvoljava ili ne dozvoljava. Srbija dozvoljava svojim građanima. Dok stranim državljanima koji žele da dobiju srpsko, ne dozvoljava.

http://www.paragraf.rs/propisi...ljanstvu_republike_srbije.html

Ako neka država ne dozvoljava da imaš dvojno, a želiš da stekneš njihovo državljanstvo, moraš se prvo odreći srpskog.
U nekim slučajevima možeš zadržati.
Svaka država ima svoje zakone o državljanstvima.

Pogledaj na vikipediji.
https://en.wikipedia.org/wiki/Naturalization
https://en.wikipedia.org/wiki/Multiple_citizenship
[ mb57 @ 19.10.2017. 19:52 ] @
Postoji između Srbije i BiH, to sam našao ali ne i za druge zemlje.
Naišao sam na bombastičan naslov: "Dupli pasoši mogući sa 150 država" ali ne i konkretan spisak?
[ zzz030 @ 19.10.2017. 20:55 ] @
Konkretno uzmes drzavu koja ti padne na pamet pa izguglas. Takav spisak ne verujem da je neko sastavljao jer nikakve koristi od nje nema.
[ Vladimir_sdk @ 29.10.2017. 20:27 ] @
Citat:
mb57:
Interesuje me da li i sa kim Srbija ima ugovor o dvojnom državljanstvu.
Na internetu nisam uspeo da nađem takav spisak kao ni podatak da Srbija to ne dozvoljava?
Mozes imati rusko i srpsko drzavljanstvo, tj. jedan i drugi pasos. Da budem kokretniji u primeru, da bi dobio srpsko drzavljanstvo ne moras da se odreknes ruskog. Veliki pozz..
[ maaar @ 29.10.2017. 23:28 ] @
Zakon o drzavljanstvu Rep.Srbije poznaje princip dvojnog drzavljanstva u slucaju medjunarodnih ugovora. Konkretno, postoji medjunarodni ugovor nekadasnje SRJ (pravna naslednica danasnja Rep.Srbija) i BiH u kome je ovaj princip utemeljen u clanu 2 tog ugovora:

"Države ugovornice su saglasne da državljani jedne države ugovornice mogu sticati i državljanstvo druge države ugovornice u skladu sa zakonodavstvom država ugovornica i da sticanje drugog državljanstva neće biti uslovljeno prestankom ranijeg državljanstva."

Sam ugovor daje povlasceni prijem u drzavljanstvo, a izmedju ostalog i pravo da se zadrzi maticno drzavljanstvo. U slucaju normalnog prijema u drzavljanstvo, jedan od uslova za prijem je ispis iz maticnog drzavljanstva. Svojstvo dualnog drzavljanstva Zakon poznaje iskljucivo za osobe koje u isto vreme imaju drzavljanstvo Rep.Srbije i BiH i to temeljen navedenog ugovora.

Sam Zakon o drzavljanstvu Rep.Srbije, izuzev ako to nije odredjeno u medjunardnog ugovoru, ne poznaje princip dvojnog drzavljanstva - stranci koji traze prijem u drzavljantvo Rep.Srbije se moraju ispisati iz svog maticnog drzavljanstva. Prema Zakonu o drz. ti ljudi se smatraju drzavljanima iskljucivo Rep.Srbije cak i ako posle ponovo steknu svoje prethodno ili neko novo drzavljanstvo. Princip dvojnog drzavljanstva zakon ne poznaje ali ga i ne zabranjuje. Drzavljani Rep.Srbije mogu da steknu strano drzavljanstvo bez ispisa iz drzavljanstva Rep.Srbije, ako to nije uslovljeno prijemom u novo drzavljanstvo od strane drzave koje vrsi prijem.