[ magrinjo @ 12.11.2017. 19:46 ] @
Pozdrav gospodo,

Imam dva pitanja za vas, s obzirom da sam relativno nov, pogotovo sto se tice naplacivanja klijentima, molio bih vas da mi vasim iskustvom pomognete.

Koliko naplatiti sledecu “aplikaciju”?
Klijent je Auto Servis (+agencija za registraciju vozila), koji ima potrebu da belezi,arhivira a kasnije i ispisuje podake o vozilima koji su bili, od registracije do cene koja je naplacena. Neke stvari koje aplikacija poseduje:

Sortiranje (ispis iz baze) po svim mogucim kriterijumima.
Opcija direktnog pronalazenja po registraciji/imenu vlasnika.
Opcija pronalazenja po osobi koja je odradila servis (majstor).
Opcija da izlista kome istice registracija u narednih 30 dana.
Opcija da se na klik vlasniku vozila automatski posalje e-mail sa obavestenjem o isteku.
Opcija gde se prikazuje ukupna zarada (naplata) za odredjeni mesec ili godinu.
Sami unose podatke, menjaju ih i brisu preko “CMS-a”.
3 usera sa razlicitim nivoom pristupa.
Optimizovan za mobilne uredjaje
Koristio sam MySQL bazu, uz PHP, HTML i CSS.

Ukoliko vam treba jos nesto da bi cena bila preciznija, tu sam da odgovorim.

Potencijalno odrzavanje
Kada ta aplikacija ugleda svetlost dana i pocne da se koristi, kako se ophoditi prema tom projektu/klijentu?
S obzirom da ocekujem da ce biti poziva, eventualnih problema nastalih usled nestrucnosti lica koji je koriste i slicno, da li vrsiti naplatu odrzavanja, ako je odgovor pozitivan, sa kojom cenom ici?
[ Nemanja Avramović @ 14.11.2017. 21:18 ] @
Cenu uvek formiraš kao: broj sati utrošen za završetak posla * cena tvog vremena po satu

Sve ostalo (npr. fiksna cena) je gubljenje vremena (i novca) jer će klijent stalno da te cima za neke izmene. Održavanje sajta naplaćuješ po istom principu.

Cenu svog vremena po satu moraš sam da odrediš u odnosu na to koliko brzo radiš, tj. koliko iskustva imaš.


[ Zlatni_bg @ 15.11.2017. 01:38 ] @
Ili jak ugovor... ja sam se u pocetku opekao zestoko zbog tih "izmena" na kraju. "E aj dodaj ovo, e aj dodaj ono...", okej povisila se cifra shodno tome, ali projektu nikad kraja.
[ VladaSu @ 20.11.2017. 10:15 ] @
Tako sam i ja prosao. Mole me da uradim sajt a nemam kada. Na kraju pristanem. Napisem detaljno sta ce i kako sajt raditi, koja polja u funcije imati. Izgubim ceo dan na pisanju toga.
Kazem im procitajte i razmislite dobro sta ne valja i sta jos treba. Procitaju za 5 minuta i kazu da je ok. Kazem jos jednom da provere jer necu imati dodatnog vremena da izdvojim.
Uradim sajt za mesec dana i onda upadnes u zamku "samo jos ovo" i prvi put popustis i uradis. Onda krene opet "samo jos ovo" i ti stvarno mislis da je samo jos to i na kraju to bude posla 2 meseca umesto mesec dana.

Brat mi je prosao tako da je radio program i uvek neke izmene i umesto 2 meseca radio je 6 meseci. Cenu nije menjao. Na kraju lik odustane kao jer nema sortiranje grid u nekoj koloni ali je program ostao instaliran na njegovom racunaru.
Medjutim lik nije znao da je brat stavio da se program zakljuca posle nekog vremena.
Na kraju je taj program zavrsio u firmi kod mene da ga hakujem :) Kada sam pitao koliko ga je platio lik je naduvao cifru 10 puta. Bilo je jos ljudi tu pa mu nisam kosti lomio.

Drugi slucaj je imao isto tako, fiksna cena, raznorazne dorade i opet 6 meseci radio.
Na kraju klijent kaze da je zadovoljan i to je to to sto mu treba i pred bratom nazove starog programera i kaze mu da vise nece da koristi njegov program i da mu vrati pare.
Naravno onom nije palo na pamet da vrati pare i klijent kaze bratu da odustaje jer stari programer nece da mu vrati pare od starog programa.

Ja sam imao slucaj gde je klijent ima svoj server i i svake nedelje sam dolazio kod njega i on je radio upload koda na njegov server.
Posle dve nedelje mi kaze da hoce odmah da vidi da login ide preko ssl i ja to promenim u configu i medjutim sajt ne radi.
Skontam da nema ssl instaliran i trazim sifru da instaliram. Nije hteo da mi da pristup jer ima svog admina koji odrzava server.
Ok.
Dodjem sledece nedelje i sajt opet ne radi. Gledam ponovo i jos uvek nema ssl. Kazem mu da ako hoce da sajt radi preko ssl onda mora instalirati ssl.
Opet dodjem sledece nedelje, upload novi kod i sajt i dalje ne radi. Jos uvek nema ssl.
I 'ladno lik kaze meni da ne znam da napravim sajt da radi preko ssl-a. Reko instalirajte to na serveru i sajt ce raditi.
Ugasim ssl na sajtu i sajt radi i on gleda i pita zasto nema ssl?
Ne, ja i dalje ne znam. I tu se zavrsila svaka saradnja a mozak je stao na mesec dana jer nije mogao da skonta da postoje takvi ljudi. Proslo je 5-10 godina i jos uvek ne mogu da se nacudim.

Imao sam klijenta kome su dobavljaci podigli cenu robe. I on kaze da mu se u programu povecala cena. Pogledam veca je nabavna a on radi na procentualno fiksnu marzu.
Kaze on hoce da stoji stara prodajna cena jer ne zeli da povisi cenu svojim klijentima.
Ja uradim nivelaciju i vratim staru prodajnu. Gleda on i vidi da mu se smanjila marza. Kaze on meni da ne zeli da gubi svoji zaradu tj marzu. Ok, ja vratim marzu ali se povisi prodajna cena.
On gleda i uzjeban kako se povecala prodajna cena kada je rekao da hoce da bude ta i ta cena. Ja vratim cenu a ono marza opet manja pa se opet uzjebe jer sam mu smanjio marzu.
Gledam lika i ne verujem. Kaze on meni da namestim da je prodajna cena ista kao ranije i da je marza ista kao ranije. Ja mu kazem da onda nabavi robu po ceni koja je bila ranije.
On me gleda kao ludaka kako on moze da nabavlja jeftije kada su svima poskupeli?
I na kraju mi kaze da ga ne zanima, on nabavlja sada skuplje ali hoce da ima procentualno istu marzu i istu prodajnu cenu i da ja to namestim u programu i ako ne namestim onda nisam bas neki programer.
Samo se pokupis i odes.
[ Zlatni_bg @ 20.11.2017. 10:29 ] @
Svako mora da plati danak neiskustvu :) Ja sam prvi put tako i nikad vise. Dalje se vodio onim pravilom 50% start, 50% po zavrsetku. Nema vracanja novca, portfolio imate, ako se svodi na kopiranje neke aplikacije navedite sta se tacno kopira, sve opcije DEFINISITE u zahtevima projekta i to je to. Sto nije navedeno u problemima/zahtevima nece biti ni realizovano, ako neko ima dodatne zelje po zavrsetku, moze ali se placa dodatno. Cak i da je sitno, iz principa, da mi ne bi onda posle "male" izmene trazili jos "malih" izmena. Uz to, sve radi na mom hostingu, navedene su koriscene tehnologije, svi uslovi koje serverski racunar mora da ispunjava da bi aplikacija radila i to je to. Testiranje aplikacije se izvrsi na mom serveru, ako pozele da se prebaci na njihov, uz odredjenu cifru odradicu i to (ako nece sami naravno) uz garanciju da ce raditi, ako ispunjava sve uslove. Bilo kako bilo, u startu trazis 50% i pokrijes se. Posle ili ce da se ponasaju kao ljudi i da te tretiraju kao coveka ili nek od****. Reci ce ljudi da sam bezobrazan, ali bez striktno definisanih pravila je sve bacanje kockica. A uz duzno postovanje svakom klijentu unapred kazem da je zbog losih iskustava sa ljudima iz proslosti i normalni ljudi su svesni da toga ima u svakom poslu. Ako nekome ne odgovara, slobodno neka nadje nekog drugog :)
[ kunc @ 20.11.2017. 10:33 ] @
Imao sam loša iskustva sa samoprozvanim firmama, šefovima, gazdama, developerima, dizajnerima, fotografima, video producentima...


Glavni problem i GENERALNI problem, je taj što se svako bavi gore navednim poslovima. Radio sam sa klijentom koji ima firmu u Austriji, po razogovoru sa klijentom
primjetis da nema pojma o webu, devOps-u i slično. Imao sam isti problem sa SSL-om. Neko im je podvalio free ssl Let's encrypt a uzeo pare kao za pravi EV SSL.

Ja mu objasnim 10 puta da je to obični ssl i da ne moze pisat u greenBaru ime shop-a, kaze on meni, ti si mene pokro, bio je certifikat.


Drugi problem, isto sa klijentom u Austriji, pravim IOS-app, pitam ga jel ima otvoren račun na app storu....ma da, sve imam. Puštena aplikacija, treba se upload na store,
kaže on meni, pa nisi mi to rekao, plati ti od sebe 99$ za račun.


Samoprozvani šef, na linkedIn-u profilu IT Project Manager....sludo je bilo šta reći više. Čuvajte se ljudi, sa ljudima je najteže radit.
[ Predrag Supurovic @ 20.11.2017. 11:18 ] @
Samo treba da pre početka posla sve stavite na papir: jasno definišete šta ćete da uradite i kako će to da radi i šta je potrebno klijent da obezbedi (materjal, resursi, eskerni servisi, usluge islično) ili uradi i koliko će to da košta i koji su uslovi plaćanja.

Štaviše u razgovoru naročito naglasite sve ono što je važno i što pretpostavite da može biti pogrešno shvaćeno ili previđeno od strane klijenta.

Ako dođe do problema: evo izvolte, sve je napisano... nema tu ja rekao, nisam rekao, nisam razumeo, ja mislio i tako dalje...
[ Blue82 @ 20.11.2017. 18:07 ] @
Savet za @magrinjo

Sad lepo sve ovo sto su ti pricali zaboravi i poslusaj savet nekoga sa dugogodisnjim iskustvom u privredi. Ocigledno si pocetnik i verovatno ti je ovo prva aplikacija cim se raspitujes za cenu. Samo hrabro udji u sve to. Ti si daleko od nekoga ko postavlja standarde i uslove. Prodaj aplikaciju kome god mozes po kakvim god uslovima. Pristani na sve izmene i dopune projekta koje ti traze. Slobodno ih naplati ali nemoj preterivati. Ti ne zivis od toga pa ti nece smetati sto 1 projekat radis 4 meseca a sa druge strane... Ima onaj vic, parafraziracu ga.
"Matori advokat otisao u penziju a kancelariju je nasledio njegov sin. Posle par meseci sin mu kaze. Cale, onaj slucaj koji si ti pokusavao da resis poslednjih 6 godina, ja sam resio za mesec dana. Otac mu se na to nasmeje pa kaze. Bravo decace, vidi se da ce od tebe biti veliki advokat, ali fali ti zivotnog iskustva. Vidis, i ja sam mogao da ga resim jos brze od tebe, ali taj slucaj je tebe odskolovao."

Samo nek tebi kaplje momak, nisi ti programer koji ima toliko ponuda da ne stize da ih obradi. Steci ces na taj nacin mozda nove kupce, nesto iskustva, a ako pokusavas da im uvalis onu stvar u startu, tako ce ti se i vratiti.

Budes li kurcevit, diktirao uslove, trazio sanitarnu potvrdu, uverenje od izabranog lekara, dokaz o zavrsenoj srednjoj skoli, izvod iz knjige vencanih i rodjenih nikad od tebe samostalni programer.
[ ssi @ 20.11.2017. 21:38 ] @
Citat:
Blue82: Savet za @magrinjo

Sad lepo sve ovo sto su ti pricali zaboravi i poslusaj savet nekoga sa dugogodisnjim iskustvom u privredi. Ocigledno si pocetnik i verovatno ti je ovo prva aplikacija cim se raspitujes za cenu. Samo hrabro udji u sve to. Ti si daleko od nekoga ko postavlja standarde i uslove. Prodaj aplikaciju kome god mozes po kakvim god uslovima. Pristani na sve izmene i dopune projekta koje ti traze. Slobodno ih naplati ali nemoj preterivati. Ti ne zivis od toga pa ti nece smetati sto 1 projekat radis 4 meseca a sa druge strane... Ima onaj vic, parafraziracu ga.
"Matori advokat otisao u penziju a kancelariju je nasledio njegov sin. Posle par meseci sin mu kaze. Cale, onaj slucaj koji si ti pokusavao da resis poslednjih 6 godina, ja sam resio za mesec dana. Otac mu se na to nasmeje pa kaze. Bravo decace, vidi se da ce od tebe biti veliki advokat, ali fali ti zivotnog iskustva. Vidis, i ja sam mogao da ga resim jos brze od tebe, ali taj slucaj je tebe odskolovao."

Samo nek tebi kaplje momak, nisi ti programer koji ima toliko ponuda da ne stize da ih obradi. Steci ces na taj nacin mozda nove kupce, nesto iskustva, a ako pokusavas da im uvalis onu stvar u startu, tako ce ti se i vratiti.

Budes li kurcevit, diktirao uslove, trazio sanitarnu potvrdu, uverenje od izabranog lekara, dokaz o zavrsenoj srednjoj skoli, izvod iz knjige vencanih i rodjenih nikad od tebe samostalni programer.


I.. ima situaciju da klijent trazi novac nazad zato sto software ne radi na nokiji iz 2002-ge ili PC-ju iz 2004-te

Naravno da morada da bude pazljiv.
[ dakipro @ 20.11.2017. 21:44 ] @
Vecina koji su ovde pisali i jesu sa dugogodisnjim iskustvom u privredi, i vecina pise iz iskustva. Moje iskustvo (sa domacim klijentima) je gotovo identicno. To sto si nov negde ne znaci da treba da radis za dzabe i da ne cenis i postujes svoje vreme. Jer ako ga ti ne postujes, zasto bi bilo ko drugi.

Daleko od toga da treba da budes drzak ili nedajboze nepristojan i da trebas odmah da izadjes sa gomilom zahteva unapred, budi najljubazniji na svetu ali pre nego sto krenes da pises bilo kakav kod ili da prodajes/instaliras, moras sve da imas dogovoreno napismeno, posaljes makar email sta ces da napravis ili dostavis i koliko ce to da kosta i zamolis da ti potvrde da li si sve dobro razumeo. Sve ostalo "ma lako cemo" je gubljenje vremena i zivaca.

Da li si daleko od postavljanja uslova ili ne nije na tebi da sudis, ako neko hoce da ti plati za uslugu onda ocigledno da nekome nesto vredis. Bitno je da li ti mozes i umes da dostavis to sto neko hoce da plati (bilo klijent ili sef).
A razvlacenje projekta zarad sati je najgora stvar koju mozes da uradis za svoju karijeru, ti si dobar koliko i tvoj poslednji projekat. Ako ga budes razvlacio bice ti zaista "poslednji" jer te niko nece preporuciti, a budes li ga radio za dzabe bice ti poslednji jer ti nece pasti napamet da se stresiras i radis dzabe sledeci put. Nisu ljudi glupi, ti sto i jesu zatvaraju firme prilicno brzo.

Sto rece Kunc, najteze je raditi sa ljudima, zato dosta programera i ima problem da se proda i uspesno saradjuje sa ljudima. Oni uglavnom rade za firme jer izbegavaju taj direktan kontakt prodaje i raspravljanja. Ako nisi vican tome, nadji partnera tj neku firmu koja ce da prodaje tvoj software (doduse i njima ces morati da prodas tvoj software)

Takodje nemoj da verujes mnogo u price da "ako sad odradimo to dzabe, sledeci posao ce biti mnogo skuplji itd..." retko se dizu cene dugorocnim partnerima, sta vise obicno budu popusti. Taj sto sad nema para za nekog skupog programera/dizajnera/fotografa, kada dodje do nekih para nece da radi sa jeftinim programerom/dizajnerom, nego ce da ode kod onog "najboljeg" (i skupog) kod koga je u startu i zeleo. Verovatno nisi najbolji i najskuplji, ali nemoj da mislis da si najgori i da treba da radis pod bilo kakvim uslovima samo da ti kaplje. Ako ti odgovara spusti cenu, radi i za dzabe, ali "hold your ground" sto bi rekli, ako/kad vidis da te gaze, kazi im to.
[ Branimir Maksimovic @ 20.11.2017. 22:38 ] @
Citat:
Nemanja Avramović:
Cenu uvek formiraš kao: broj sati utrošen za završetak posla * cena tvog vremena po satu

Sve ostalo (npr. fiksna cena) je gubljenje vremena (i novca) jer će klijent stalno da te cima za neke izmene. Održavanje sajta naplaćuješ po istom principu.

Cenu svog vremena po satu moraš sam da odrediš u odnosu na to koliko brzo radiš, tj. koliko iskustva imaš.




Slozio bih se sa ovim potpuno. Jedini nacin da odredis vrednost posla je u satima rada. Druga varijanta je da uzimas procenat od profita ukoliko moze da
se izracuna profit koji data aplikacija pravi.
[ valjan @ 21.11.2017. 09:05 ] @
Radio sam jedno vreme u firmi koja se bavila prodajom alata, i vrlo često sam čuo od kolega "*ebeš takvog majstora, hoće sa alatom od 10€ da zaradi 1.000", i kasnije sam u mnogim drugim oblastima života shvatio da je jako puno takvih, i da je to često razlog zašto mnogi propadnu, jer ne umeju dobro da procene odnos uloženog i očekivanog dobitka.

U programerskim vodama tvoj alat je tvoje znanje & iskustvo, ali ne samo u kodiranju nego i u prodaji tog što si načukao. U početku je sasvim normalno da radiš puno a zaradiš malo, jer krećeš praktično od nule (možda ne u onom programerskom delu, ali svakako u onom marketing & sales delu), recimo moj prvi freelance posao mi je doneo zaradu od 1$ (kada se odbiju sve provizije) a naradio sam se možda i više nego u nekim drugim projektima koji su mi donosili trocifrene brojke - jednostavno nisam umeo tada da se prodam, ili nisam imao dovoljno znanja & iskustva & hrabrosti da tražim veću cifru.

Ali i tu je recimo problem što ta "prodaja sebe" nije uvek ista pa ni kriva učenja nije baš jednostavna, jer ne traže svi ljudi tvoje usluge iz istih razloga. Neko ima i dovoljno znanja i iskustva da uradi to što ti radiš, ali nema vremena ili ima nešto što je trenutno važnije pa mu je jednostavnije da nekom drugom delegira posao. On recimo savršeno dobro zna i koliko vremena treba da se to završi i koliko to košta, i naravno da njemu ne možeš da prodaš nešto na isti način kao nekome ko je video to nešto kod svoje konkurencije i skapirao je da je to dobro pa hoće i on isto tako (obično ti šalabajzeri nikad ne traže bolje nego isto kao šta taj neko ima, po tome možeš odmah da zaključiš neke stvari o njima)
[ Branimir Maksimovic @ 21.11.2017. 09:38 ] @
Nema tu puno filozofije. Zna se kolko kosta mesec dana programera u proseku. 1000 evra. Dakle vidis kolko ti treba da zavrsis pa adekvatno naplatis. Dakle naplacujes rad. E sad, tako se nikad neces obogatiti. Obogate se oni koji znaju jedan posao da prodaju n puta ;)
[ Predrag Supurovic @ 21.11.2017. 10:31 ] @
Nije mesec dana rada programera 1000 evra nego 1500 do 2000. Ako ume da se proda i više.
Čistačica dobija 1000 evra.


[ Zlatni_bg @ 21.11.2017. 11:37 ] @
Svako ceni sebe koliko ceni sebe :)
[ ssi @ 21.11.2017. 11:51 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Citat:
Nemanja Avramović:
Cenu uvek formiraš kao: broj sati utrošen za završetak posla * cena tvog vremena po satu

Sve ostalo (npr. fiksna cena) je gubljenje vremena (i novca) jer će klijent stalno da te cima za neke izmene. Održavanje sajta naplaćuješ po istom principu.

Cenu svog vremena po satu moraš sam da odrediš u odnosu na to koliko brzo radiš, tj. koliko iskustva imaš.




Slozio bih se sa ovim potpuno. Jedini nacin da odredis vrednost posla je u satima rada. Druga varijanta je da uzimas procenat od profita ukoliko moze da
se izracuna profit koji data aplikacija pravi.


Plus da pazi jako na "materials" ( serveri. hardware, hosting itd.) To mora da ima u ugovoru.

Inace: software ne radi na pentiJumu sa nemackog placa placenog 3000DEM 1998-e ili hostingu od 1e mesecno - vracaj novac.

Video sam to.
[ gost12 @ 21.11.2017. 12:46 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Nema tu puno filozofije. Zna se kolko kosta mesec dana programera u proseku. 1000 evra. Dakle vidis kolko ti treba da zavrsis pa adekvatno naplatis. Dakle naplacujes rad. E sad, tako se nikad neces obogatiti. Obogate se oni koji znaju jedan posao da prodaju n puta ;)

Mjesec programera početnika vrijedi barem 1500€, a puno je bliže 2k€ kad uzmeš u obzir doprinose/godišnji/bolovanje/oprema/ured/licence...
uzeti u obzir da dev košta 1k€ u startu je put u propast direktno. Mislim da je idealno da dev zaradi minimalno 1500€ za nekih max 120 sati rada.
seniori koštaju minimalno 3k€ mjesečno. Pričam o Hr, ali mislim da su razlike između Hr i Sr minimalne po tom pitanju.
[ Predrag Supurovic @ 21.11.2017. 23:58 ] @
Ma početnik bez 2000 evra ne treba ni da prihvata posao.
[ VladaSu @ 22.11.2017. 11:05 ] @
@Blue82 U vezi price advokata koji je otezao slucaj i sa tim slucajem odskolovao sina.
Ja to nikada ne bih uradio iako se programiranjem bavim 20 godina i zivim od toga. Mog sina ce da skoluju uspesno zavrseni projekti a ne parazitiranje i umetnost neopravdanog izvlacenja para od drugih ljudi.
Mom sinu nece drugi da placaju skolovanje vec cu ja da placam.
Svakom klijentu smem da se javim na ulici i da ga pogledam u oci ali neki klijenti beze na drugu stranu ulice kada me vide. To je njihov problem a ne moj.
Naravno i medju programerima ima dosta ljudi kao sto je taj advokat ali ja sa njima ne kontaktiram i ne dotice me njihovo poslovanje, cak izbegavam da bude i njihovom "krugu" jer necu da me ljudi svrstavaju u tu grupu.
Moze se posteno jako lepo ziveti kao programer.
Tesko da cu ovaj princip promeniti na polovini svog radnog veka.
Posebna mi je cast kada neki klijent sa kojim sam imao neki projekat pre 10 godina me sretne na ulici i insistira da popijemo pice zajedno. To taj advokat nikada nece doziveti.

A advokati su vecinom takvi kao iz te anegdote. Ja sam bio npr od advokata i pitam da li mogu da zapocnem neki posao i da li je u okviru zakona.
Dao sam novac za savet i javice mi se za par dana kada prouci.
Odgovor je bio da misli da je po zakonu ali nije sigurna i da mogu da radim taj posao. Ja je pitam a sta ako nije po zakonu da li cu onda ja ili ona odgovarati? Pa kao ona nema nikakve veze sa tim, sam cu odgovarati.
Koji qurac sam platio savet onda?
[ Branimir Maksimovic @ 22.11.2017. 11:18 ] @
Predrag: "Čistačica dobija 1000 evra."

Heh, gde to u Nemackoj?

Gost "Mjesec programera početnika vrijedi barem 1500€, a puno je bliže 2k€ kad uzmeš u obzir doprinose/godišnji/bolovanje/oprema/ured/licence..."

Pogledaj kolko su prosecne plate u HR, i videces da to nije toliko.... ja recimo imam oko 30% vecu platu za C++ programera nego sto je hrvatski prosek, proverio...

edit:
Predrag:
"Ma početnik bez 2000 evra ne treba ni da prihvata posao."

U Srbiji? Tesko da ce neko platiti pocetnika vise od 600-700 evra.


[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 22.11.2017. u 13:11 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 22.11.2017. 13:24 ] @
Pa vidiš kako se razbacuju brojevima, izaći će početnička plata i na 2500 :)

Ja se sve više razmiljam da stavim ključ u bravu i odem da se prijavim negde da radim kao početnik. :) Za mene bi to bilo prosto ko pasulj, ne bi me bolela glava a plata taman... :)

[ gost12 @ 22.11.2017. 17:45 ] @
Znači u Zagrebu normalna početna plaća za junior deva je 5.000kn neto što ispada 8.019,57 bruto2 (Ono što poslodavac zaista plaća)
8019kn je oko 1070€, sad uzmi u obzir još ured/licence/oprema/godišnji/bolovanje. Ne znam s kojim prosječnim plaćama ste računali, ali ovo je tako.
Gledanje bilo kakvih prosjeka je nemoguće jer mnoge firme isplaćuju manje pa daju više ispod stola/u prosjek su uračunati i radnici koji nisu devovi itd.

Evo i teme oko plaća u Hr: https://wmforum.geek.hr/t/placa-programera-pocetnika/948/7 Ovo je iz 2010 od onda su plaće samo narasle.
Malo sam i rekao.
[ Branimir Maksimovic @ 22.11.2017. 18:05 ] @
Ne znam odakle si izvukao tu cifru, ali znam seniora u Zagrebu koji ima nesto vise od toga sto si naveo ...
Imas sajt prosecne plate u Hrvatskoj, ne verujem da oni vade podatke bez veze.
[ gost12 @ 22.11.2017. 18:46 ] @
Senior koji ima ispod 10k neto u Zg-u ili nije senior ili se stvarno ne zna prodat.
Pa u oglasima za posao na it jobs hrvatska se znaju isto naći oglasi s plaćom koja se nudi i nikad nije ispod ovoga...
Ja sam senior i samo ću reči da imam poprilično više od toga.
Prvi posao u programiranju s 18god. (imao sam iskustva prije jer sam dosta radio za sebe) sam imao plaću iznad 6.000 neto.
a to je bilo pred 10 god

EDIT: da li možda uzimaš u obzir ove koji se bave wordpressom i joomlom? Oni imaju manje, ali to nisu developeri...
[ Branimir Maksimovic @ 22.11.2017. 18:52 ] @
Covek radi zeleznicki saobracaj, signalizaciju.
[ Lavlja_Jazbina @ 22.11.2017. 19:49 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Citat:
Nemanja Avramović:
Cenu uvek formiraš kao: broj sati utrošen za završetak posla * cena tvog vremena po satu

Sve ostalo (npr. fiksna cena) je gubljenje vremena (i novca) jer će klijent stalno da te cima za neke izmene. Održavanje sajta naplaćuješ po istom principu.

Cenu svog vremena po satu moraš sam da odrediš u odnosu na to koliko brzo radiš, tj. koliko iskustva imaš.




Slozio bih se sa ovim potpuno. Jedini nacin da odredis vrednost posla je u satima rada. Druga varijanta je da uzimas procenat od profita ukoliko moze da
se izracuna profit koji data aplikacija pravi
.

Za boldovano da ti progledam kroz prste.Bila je sala?

Ja bi jedno pitanje ucesnicima ove teme.Vi,predate klijentu sourskod,beleske i svu pratecu dokumentaciju klijentu ili ne!
[ Branimir Maksimovic @ 22.11.2017. 20:02 ] @
Lavlja Jazbina:"Za boldovano da ti progledam kroz prste.Bila je sala?"

Pa pazi ako ce program nekom doneti profit mozes da ne naplatis rad odmah, nego da se ugradis u zaradu, sto da ne?
Ne govorim sad o CRUD one time aplikacijama ;)

Lavlja Jazbina:"Ja bi jedno pitanje ucesnicima ove teme.Vi,predate klijentu sourskod,beleske i svu pratecu dokumentaciju klijentu ili ne!"
Nisam dugo radio za domace trziste, ali bih naravno dao source kod, tj jedini slucaj kad ne dajes source kod je kada prodajes neki program
na vise strana ;)
[ Lavlja_Jazbina @ 22.11.2017. 20:15 ] @
Citat:
Pa pazi ako ce program nekom doneti profit mozes da ne naplatis rad odmah

Cekaj,polako.Ti kao programer ucestvujes u unosu,distribuciji,formiranju cene?

Moju sposobnos ti bi da naplatis.HMM.NE MOZE.Ajde da malo prodrmamo kaveze.Koliko mislite da ste dobri programeri?

Ovde se frlja opasno sa ciframa,a da se moze,pri poseti lekaru,mehanicaru,nekom majstorluku,prvo sto bi uveo je

da se pita cime se bavis,a ako bude pozitivno u odgovoru programer,5x skuplje nego za ostale.

Citam temu,pa onaj post sto sam te citirao i kazem sebi,nemoj jos,nisi spreman.Uzmi koji bromozepan.

Uhvatilo me ono moje,tastaturom po 10 prstiju i ocesati nos kao zamenu za kucanje.Sve da anuliram.

---------------------------------------------
Hocu ( dobio sam u zadnjem poslu) kompletan kod sa beleskama da neko drugi moze da nastavi posao posto moze

da se desi da programera :napusti svalerka,kurva,zena.Sece vene od depresije,hoce da se besi,ode u Tunguziju,Zanzibar itd.

Jbg,platio posteno.Placanje kako se dogovorimo,i akontacija,i pola unapred,moze i sve.

Ali cvrc,uvek privatni problemi koji mi razvlace projekat a on kao pingvin na ledu.Evo,pri kraju je.

Meni bitne stavke,olaksan unos.Program za unos da bi se usisalo,pa poprilican mil. podataka.I da,uvek problem kao

omadjijano,PRETRAGA.I tako evo,14 godina borbe sa "vama".
[ dakipro @ 22.11.2017. 20:22 ] @
Ja iskreno ovaj tvoj posljenji post @Lavlja_jazbina nisam uopste razumeo, ili nejasno pises ili nije vezan za temu.
Ako je u dogovoru da se dostave beleske i pise dokumentacija, i to se, jasno ti je, placa jer uzima vremena. Ako se kupuje gotov proizvod (cms, sistem za auto servise ili sta vec) onda ne ide tehnicka dokumentacija, jer prodaje se proizvod, ne tehnicki proces izrade. Po principu kupis kokakolu, ne i recept i proces pravljenja iste. Upravo zato se stvari definisu papirom da obe strane znaju sta i kada dobijaju, koliko vremena i novaca je u prici.
[ Branimir Maksimovic @ 22.11.2017. 20:41 ] @
Lavlja Jazbina:"Cekaj,polako.Ti kao programer ucestvujes u unosu,distribuciji,formiranju cene?

Moju sposobnos ti bi da naplatis.HMM.NE MOZE.Ajde da malo prodrmamo kaveze.Koliko mislite da ste dobri programeri?"

A ciju sposobnost *ti* naplacujes?

[ nkrgovic @ 22.11.2017. 20:48 ] @
Ja mislim da je Bane skroz u pravu. Imas dve varijante:

1) Cena tipa : Broj sati x Moja cena sata. Hoces? Divno, izvoli, hvala, dovidjenja. Veruj mi @LavljaJazbina - svima je lakse.
2) Ne odgovara ti 1)? Hoces da izvoljevas, da neko ulozi sebe u milion sitnih prepravki jer ti zapravo ne treba proizvod (tj. ne znas ni sta ti tacno treba) - nego neki agile proces, plus to neces da platis jer ti je skupo - onda si ti, realno, startup-like. A u startup seniori ulaze sa procentom.

Nije poenta da je iko lud da trazi procenat, pa da proverava. Jok, nema pametnija posla.... Ali ako klijent NECE da plati realno u satima, a i dalje bi da dobije nesto to je alternativa.
[ dejanet @ 22.11.2017. 20:50 ] @
Orjentacione cene su 20-50 EUR po coveku po radnom casu i to je to. Za metar dana 50 * 176 = 8800 EUR.
Posle toga ide ugovor o odrzavanju koji se odnosi na periodicni update programa sa novim komponentama i u skladu sa promenama OS-a ili hardware-a. On naravno ni slucajno ne obuhvata razvoj novih funkcionalnosti, vec je to predmet novog ugovora itd. U slucaju prekida ugovora o odrzavanju, eventualno proizvodjac software-a moze uploadovati source na cloud ili usb stick i to je to.
U ovoj varijanti ne postoje juniori ili seniori, vec samo proizvod koji radi po specifikaciji ili ne. Takodje postoje i izuzeci..

U varijanti rada za platu postoji gruba kategorizacija na juniore, mediore i seniore i vrlo su sarene plate od 800 EUR do 3000+ EUR, sto se regiona tice.
Takodje vazno je napomenuti da rad <= 6-12 meseci nije rad za platu na neodredjeno, vec se radi o konsultanskom poslu, za koji bi trebalo da se placa znacajno vise.
Mislim da nas zakon ne poznaje ovu kategoriju.
[ Branimir Maksimovic @ 22.11.2017. 20:59 ] @
dejanet "Orjentacione cene su 20-50 EUR po coveku po radnom casu i to je to. Za metar dana 50 * 176 = 8800 EUR."

Da, i vodoinstaler kad menja gumicu na cesmi naplati i 40 evra a radi za daleko manju platu. Pa eto ovi sto popunjavaju formular za britansku vizu
to naplacuju 50 evra, ko ne zna sam da popuni i engleski.

Dakle, da, jedno je kad radis za platu, a drugo kad efektivno guras posao.
[ Lavlja_Jazbina @ 22.11.2017. 21:01 ] @
To sto se ne razume,prihvatam.Programeri inace slabo kapiraju,valjda se smatraju nadljudima.

Ja program koji zahtevam nije sablonski,ja sam autor.Ne moze se moja autorska ideja koristiti za drugog klijenta !

Tako da koka kola metafora otpada.Baza,ja je punim izvorno.Koliko znam poprilicno ukradenih "razbijenih" baza se koristi

od strane programera koji skracuju unos za web sopove.Zamolio bih da se ovo usvoji,posto negirati ovu konstataciju je bespredmetno.

SQL baza je u pitanju.Rekao bi da ovde nema hejta i neke mrznje,naprotiv.Ono sto sam shvatio da bez grafickih prikaza i brifinga,

nema dogovora niti se moze shvatiti sta se trazi.Ali postoji i jedan deo koji mi nece biti jasan,ili treba po Maksimovicevom predlogu

DA SE UDJE U PROCENAT PRODAJE PROGRAMA.To su mislim pre desetak godina pokusali u firmi,da li Mentakor ili Mantakor,

nisam siguran.U Cirila i Metodija.Jedna je od onog harmonikasa Joksimovica ( ima stan u prizemlju) a ovi su na 2. ili 3. spratu.

Radili su nesto za Sony Erikson.Elem.Na brifinfu sve to onako dogovarano ,cak se ponudilo i razbijanje baze ali cena je formirana

kad se saznalo za koliko se program prodaje.Udjose ljudi u 80 klijenata pa je cigfra od 8,5k€ njima bila normalna.

Znam da je 900€ bilo testiranje programa,cuj testiranje.

Da budem jos jasniji,problem naplate je kada se radi program koji nije sablonski i nisu ga nikad radili,kao prvo,a drugo,

zasto se razbija glava da se udje u bransu,materiju programa za koji imaju zahtev?

Recimo,treba mi program u koji treba da se unese povrsina za obradu zemlje.Kolicina djubriva,prihrane,kolicina semena,hemije

potiv korova,navodnjavanje.Sta radi programer,pocinje da razmislja kojim traktorom cu da sejem,539 ili neki Fendt od 150ks,da li

cu to sejati kad je kisa ili suvo,da li je sejalica pneumatska ili ne,da li ce klica ici levo ili desno i ono kao finalno,kolika ce zarada i prinos

na kraju biti.Nit ore nit kopa ali bi da se informise.

A samo trazim da se kolicine proporcijalno odredjuju kad ukucam povrsinu koja se seje.Valjda sam bio jasniji?

[ Branimir Maksimovic @ 22.11.2017. 21:06 ] @
Lavlja Jazbina:"To sto se ne razume,prihvatam.Programeri inace slabo kapiraju,valjda se smatraju nadljudima.

Ja program koji zahtevam nije sablonski,ja sam autor.Ne moze se moja autorska ideja koristiti za drugog klijenta !"

E pa onda zaposli coveka ili vezi ga ugovorom o poslovnoj tajni.
Mislim sve kosta. Kazem ovde nista nije za dzabe niti jeftino. Kako ces dogovoriti stvari sve zavisi *od poslodavca*.
[ Lavlja_Jazbina @ 22.11.2017. 21:19 ] @
Citat:
E pa onda zaposli coveka ili vezi ga ugovorom o poslovnoj tajni.

Da resio sam,posebno za ovaj zadnji.Font sam sam pravio a ima jos skrivenih delova koji ce dokazati da je moje.

Nego,zar nije normalno da ako sam ti vec platio,dobijem dokumentaciju da bi to nekad neko drugi nastavio da radi na

autorskom programu klijenta? zNAM BAS POPRILICAN BROJ slepih (napustenih) programa gde su programeri nekim

razlogom otisli u inostranstvo a kontakta vise nema.

Zanima me sta ces reci,onako informativno.O ceni vredi pricati ali da se drze obe strane dogovora.Svaciji trud i vreme treba ukalkulisati.

Ima tu svega,kao da se u Javi moze napraviti konj sa 10 nogu ali ce se kuckati godinu dala ili,da u Drupalu ima odlicnih alata

i sablona ali ako nesto menjas ( neki svoj zahtev) to zahteva vreme.Ok,ali uvek se negde vreme prosvercuje i prikaze se neka

komplikovana situacija.
[ Branimir Maksimovic @ 22.11.2017. 21:46 ] @
"Nego,zar nije normalno da ako sam ti vec platio,dobijem dokumentaciju da bi to nekad neko drugi nastavio da radi na

autorskom programu klijenta?"

Pa source kod ti je najbolja dokumentacija. Ionako ce programer raditi na tome, ako ne razume source kod sta ce razumeti?
E sad mozes angazovati coveka da pise dokumentaciju, pogotovo sto ti tu dodjes kao system analist tj odradjujes taj deo posla.
[ dakipro @ 22.11.2017. 21:52 ] @
Ako si vec nesto platio i dogovorio onda je normalno (i zakonski obavezno) da to dobijes, to ukljucuje source, user manual, usb flesh, dokumentaciju i sve ostalo. Naravno, trebas nekako da p(d)okazes sta si platio i sta treba da dobijes, i sta ti ko duguje.

Ali mislim da se malo skrece diskusija sa teme, ako imas jedan problematican slucaj koji bi diskutovao vise sa pravne tacke gledista, bolje otvori temu u Art of programming, dobices mnogo kvalitetnije argumente i predloge sta ti je ciniti.
[ Zlatni_bg @ 22.11.2017. 23:06 ] @
Ja mislim da je ova tema u top 5 povukla mnoge osobe koje nemaju bas iskustva oko cele price u sebe. Mozda i neko ima jednokratno iskustvo, ali smatram da je nedovoljno da bi mogao da iznosi bilo kakve "globalne" zakljucke.

Inace, sto se tice cene rada, otprilike 450-700EUR je plata PHP juniora. Posle 6-12 meseci se moze ocekivati povecanje, a seniori mogu da uberu vece cifre, ali ne bih isao u tu astronomsku sferu reda par hiljada evra. Realnije je 1500 mesecno za klasicnog seniora. U dobroj firmi i sa dobrim znanjem 2000. Ipak je ovo Srbija. Ako govorimo o freelance poslu tu se stvari menjaju. A i poceli smo sa freelance poslom, i ne znam zasto se skrenulo na ovu stranu. Zasto uvek ima ljudi koji vole da truju?
[ Predrag Supurovic @ 22.11.2017. 23:08 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
To sto se ne razume,prihvatam.Programeri inace slabo kapiraju,valjda se smatraju nadljudima.


Meni se čini da ti ne razumeš šta je projektovanje i razvoj apliakcija, a ni da je posao stvar dogovora a ne ucenjivanja.


Citat:

Ja program koji zahtevam nije sablonski,ja sam autor.Ne moze se moja autorska ideja koristiti za drugog klijenta !


To je sve stvar ugovora. Sama ideja niej autorsko delo i može da se zaštiti samo kao patent. Ako to ne uraiš, nemaš nikakvo pravo nad tim.

Program je s druge strane autorsko delo. Naručilac može da iam i svojstvo koautora ako se tako dogvori sa programerom. Ako se ne dogovori, opet nema nikakva prava na autorsko delo.

Ako hoćeš program koji ćeš samo ti da koristiš to jest da angažuješ programera (ili programere) koji će da ruadi nešto što samo tebi može da proda onda ćeš i platiti odgovarajuću cenu.

Ako hoćeš sors i dokumentaciju sorsa i to ima odgovarajuću cenu.

Dakle nije to ništa neizvodljivo i neuobičajeno, samo što sve to mora da se dogovori na dnu njive jer to sve značajno utiče na cenu.

Čak i načn plaćanja, da li će biti po satu, ili fiksno, da li će biti unapred, po završenom poslu ili na rate, da li će biti procenat od ekspolatacije programa, sve je to stvar dogovora. Ne može niko nikoga tu da ucenjuje i uslovljavava. Ako se dogovori super, ako se ne dogovori, razlaz. Sigurno ni ti kao naručilac programa, a ni onaj ko taj program treba da napravi nećete pristati na uslove koji vam ne odgovaraju zar ne?

[ Branimir Maksimovic @ 23.11.2017. 06:26 ] @
Zlatni:"U dobroj firmi i sa dobrim znanjem 2000"

Mislis bruto? ;)
Pazi treba imati toliko neto. To znaci preko 3000 bruto. Cisto sumnjam da ce firma prijaviti u Srbiji tolku platu na belo ;)
Mislim, sve je moguce.
[ Zlatni_bg @ 23.11.2017. 09:44 ] @
Neto, maximum PHP seniora. Preko toga, druge pozicije.
[ Lavlja_Jazbina @ 23.11.2017. 16:58 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Ja mislim da je ova tema u top 5 povukla mnoge osobe koje nemaju bas iskustva oko cele price u sebe. Mozda i neko ima jednokratno iskustvo, ali smatram da je nedovoljno da bi mogao da iznosi bilo kakve "globalne" zakljucke.

Inace, sto se tice cene rada, otprilike 450-700EUR je plata PHP juniora. Posle 6-12 meseci se moze ocekivati povecanje, a seniori mogu da uberu vece cifre, ali ne bih isao u tu astronomsku sferu reda par hiljada evra. Realnije je 1500 mesecno za klasicnog seniora. U dobroj firmi i sa dobrim znanjem 2000. Ipak je ovo Srbija. Ako govorimo o freelance poslu tu se stvari menjaju. A i poceli smo sa freelance poslom, i ne znam zasto se skrenulo na ovu stranu. Zasto uvek ima ljudi koji vole da truju?

Ja mislim bas suprotno.Ovde se stalno vrti oko plata.Plata je jedno a naplatiti aplikaciju koja je uradjena je drugo.

Neko sa vise iskustva ce uraditi brze a pocetnik mnoogo sporije.I nije ovo izdvojen slucaj pa se nisam snasao,vise od decenije mucim muku

sa bransom koja je za vreme milosevica radila aplikacije za 100 marona i dubokim naklonom.

Jedno je program koji sablonski (recimo za knjigovodje) i nesto sto se iz pocetka pravi (narucuje).


Citat:
Ja mislim da je ova tema u top 5 povukla mnoge osobe koje nemaju bas iskustva oko cele price u sebe
.

Posto izgleda da je rasprava zatvorenog tia,evo ja se povlacim kao neko ko koristi usluge ( tvoje sigurno nikad,mislim da ti je bolje)

pa medjusobno dokazujte ciji je duzi i "bolji".


Citat:
dakipro....Ako si vec nesto platio i dogovorio onda je normalno (i zakonski obavezno) da to dobijes, to ukljucuje source, user manual, usb flesh, dokumentaciju i sve ostalo. Naravno, trebas nekako da p(d)okazes sta si platio i sta treba da dobijes, i sta ti ko duguje.


Ovo je odgovor koji mi uliva nadu za dalje po pitanju nekih aplikacija koje su u planu,naravno i dogovor sa ljudima kao sto sam i nasao.

Mada neka ovde neka gospoda budu decentna i priznaju da li bi to i uradila.

Pozdrav.....

***************************************************************
[ Branimir Maksimovic @ 23.11.2017. 17:10 ] @
"Ja mislim bas suprotno.Ovde se stalno vrti oko plata.Plata je jedno a naplatiti aplikaciju koja je uradjena je drugo."

Pa kako da obracunas vrednost posla? Neko kaze aj ne zaracunavaj sat kolko je plata nego udri i 50 evra. U svakom slucaju nema nekog marketa
ovde pa da vidis u prodavnici kolko se cene krecu. Znaci moras se za nesto uhvatiti, ne mozes reci e danas je lep dan pa cu dati jeftinije, ili bas ruzan
dan, danas cu da udarim duplo ;p

Licno, zaracunao bih po satu rada. Ako ima nekih dodatnih izvoljevanja, naravno svako izvoljevanje dodatno kosta, ali sve se svodi na to koliko svog zivota potrosis na nesto.
[ Lavlja_Jazbina @ 23.11.2017. 17:20 ] @
Ne bi svadju a vidim da to neki ovde pokusavaju pa bolje da palim.

Kad bi ti rekao da na ovim prostorima sam u delfiju imao prvi uradjen katalog i jos par aplikacija koji su bile

izgleda ispred vremena ,danas (unazad 5 godina) vise se potrosi vremena u odgonetanju za sta mi program treba

nego da se pristupi izradu temelja,koji je jel nepromenjiv za razliku od drugih delova.

Znaci cena se formira,da vidim za sta ti ovo treba. A to sto se krvari dok se unese sa 100x vecom satnicom nema veze.

Bitno u celoj prici je A CEMU CE OVO DA SLUZI. Ajde nema veze,necemo u sirinu.Neka se svako snalazi,znam samo da ovo za sledecu godinu je unikat

i nema na celom jbn www,tako da i pokusaj baze da se implementira kod drugog,hmmm taj deo bolje da se ne desi.

Branimire,pozdrav.Nisam hteo da remetim,al aj,sugradjanin,komsija,nas domaci..
[ Zlatni_bg @ 23.11.2017. 17:26 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Svako mora da plati danak neiskustvu :) Ja sam prvi put tako i nikad vise. Dalje se vodio onim pravilom 50% start, 50% po zavrsetku. Nema vracanja novca, portfolio imate, ako se svodi na kopiranje neke aplikacije navedite sta se tacno kopira, sve opcije DEFINISITE u zahtevima projekta i to je to. Sto nije navedeno u problemima/zahtevima nece biti ni realizovano, ako neko ima dodatne zelje po zavrsetku, moze ali se placa dodatno. Cak i da je sitno, iz principa, da mi ne bi onda posle "male" izmene trazili jos "malih" izmena. Uz to, sve radi na mom hostingu, navedene su koriscene tehnologije, svi uslovi koje serverski racunar mora da ispunjava da bi aplikacija radila i to je to. Testiranje aplikacije se izvrsi na mom serveru, ako pozele da se prebaci na njihov, uz odredjenu cifru odradicu i to (ako nece sami naravno) uz garanciju da ce raditi, ako ispunjava sve uslove. Bilo kako bilo, u startu trazis 50% i pokrijes se. Posle ili ce da se ponasaju kao ljudi i da te tretiraju kao coveka ili nek od****. Reci ce ljudi da sam bezobrazan, ali bez striktno definisanih pravila je sve bacanje kockica. A uz duzno postovanje svakom klijentu unapred kazem da je zbog losih iskustava sa ljudima iz proslosti i normalni ljudi su svesni da toga ima u svakom poslu. Ako nekome ne odgovara, slobodno neka nadje nekog drugog :)



@Lavlja Jazbina,

Ako tebi nesto ovde nije "poslovno korektno", u redu, tvoje misljenje. Ali ja ne vidim sta se u mojoj poslovnoj politici kosi sa zdravim razumom i necim sto bi eventualno ti trebalo da prihvatis. Svaki komad softvera koji sam isporucio je imao potpunu propratnu dokumentaciju ukoliko se ista trazila. Ukoliko nije, svejedno je isla sva dokumentacija koja je meni bila neophodna za izradu. Opisi funkcija, dizajn baze podataka...

Sad, sta ti znaci "tvoje usluge sigurno nikad" nisam siguran, ali tvoj problem. Ja sam dovoljno budala u zivotu video da bih naucio da se od istih izgradim. A ti ako u ovome pronalazis nesto sto ti se ne svidja i zelis da muzes nekoga, slobodno zaobidji. Kao sto imas svakakvih majstora imas i svakakvih programera. Ja ne vidim IGDE da sam uvredio bilo koga ko ima normalan pogled na poslovnu situaciju u Srbiji.

P.S. platu jos ne primam zbog ulaganja u obrazovanje i ostalih stvari, ali radnog iskustva debelo imam, te se meni nista apsolutno ne vrti oko plate. Ovo su plate koje su nudjene meni u raznim periodima. A sto se tice isporuke aplikacija... rekoh sve iznad. I da, prema normalnim ljudima imam debeo naklon i postovanje, sto i pise tamo. Tretiraj me kao coveka, ja cu tebe kao jos veceg. A ti si se ovde javio bukvalno gazeci po celoj profesiji i grupi ljudi bez ijednog argumenta sa pricom koja je apsolutno nejasna, da te niko nije razumeo sta si zeleo da kazes.
[ Branimir Maksimovic @ 23.11.2017. 17:27 ] @
"Ne bi svadju a vidim da to neki ovde pokusavaju pa bolje da palim."

Nema svadje nikakve ;)

"Kad bi ti rekao da na ovim prostorima sam u delfiju imao prvi uradjen katalog i jos par aplikacija koji su bile"

Bravo!!!
Radio sam u C++ builderu do 1999. Zadnji app koji sam u njemu uradio je program za evidenciju izbeglica za UN, koji sam naplatio 1600DEM
za jedno mesec dana posla.


[ Zlatni_bg @ 23.11.2017. 17:41 ] @
Dodacu jos samo na ovo sto si rekao da se vise vremena provede u tome da ti objasnis sta ti treba.

Ti meni kad posaljes zahtev sa neophodnim opcijama, ukoliko se neka odnosi na strucne oblasti (matematicke formule, ekonomiju itd), od mene samo dobijes zahtev da obrazlozis sve sto mi nije jasno jednom. Za dogovaranje mi nikad nije trebalo vise od jednog dana. Jave mi se ljudi, pitaju da li sam slobodan za projekat, jesam/nisam, ako jesam kazem posaljite mi informativno sta vam treba, potom posaljem koje sve informacije treba da mi se dostave za izradu aplikacije, po prijemu zahteva projekta proverim sve 10x da nesto nije propusteno, napravim svoj izvestaj sta ce sve biti realizovano, posaljem ponudu i to je to. Ukoliko sam ja propustio ili smatram da je neka opcija neophodna za funkcionisanje, naravno da cu je i sam ubaciti. Ali neko ko trazi web shop i navede realizaciju placanja pouzecem ne moze da me pita zasto na aplikaciji nema placanja putem paypala ili kreditnih kartica, vec to treba da trazi. I kad god mi se desi da je neka naplata proizvoda u pitanju uvek trazim obrazlozenje i predlozim nacin resenja.

Ne znam kako si i na sta ti gubio vreme ali kod normalnih programera 95% vremena ode na realizaciju, 5% na komunikaciju. Ja kad bih svaki dan 10x slao mailove/zvao/pitao da li ovo ovako ili onako, nikad nista ne bih zavrsio.
[ dakipro @ 23.11.2017. 18:52 ] @
Mojih zadnjih 11 godina programiranja izgleda ovako kako je Zlatni_bg opisao, i dan danas uzivam u tome sto radim posle sigurno vise od 150 projekata, retko kad imam osecaj da me neko cinculira i mislim da ljudi nemaju osecaj da ih ja zavlacim ili razvlacim. Doduse, veoma puno biram klijente i projekte, pa opet, kome se svidja super. I isto me srecu klijenti i jave se, igrom slucaja pre 15min mi se jedan javio na telegramu, da se setio nekog naseg prvog projekta. Koji smo btw radili deo u placanju a deo u procentu zarade (vec pomenuti startup, samo se tad nije tako zvalo). Dakle, opet bukvalno sve stvar dogovora.

Doduse, sigurno je bitno biti prvo covek pa onda programer :)
[ Lavlja_Jazbina @ 23.11.2017. 21:01 ] @
Citat:
Ako tebi nesto ovde nije "poslovno korektno", u redu, tvoje misljenje. Ali ja ne vidim sta se u mojoj poslovnoj politici kosi sa zdravim razumom i necim sto bi eventualno ti trebalo da prihvatis. Svaki komad softvera koji sam isporucio je imao potpunu propratnu dokumentaciju ukoliko se ista trazila. Ukoliko nije, svejedno je isla sva dokumentacija koja je meni bila neophodna za izradu. Opisi funkcija, dizajn baze podataka..

jA SE IZVINJAVAM,vidim da ovde ima vise koreknog odnosa nego za ovih 14 godina koliko lutam.Nisam primetio deo koji me dosada uvek zaobilazio

u dogovoru.Pita ja i Shadoweda pre 2 godine,ali on,iskulira.
[ Branimir Maksimovic @ 23.11.2017. 22:55 ] @
Pa mozda je sad korektniji odnos nego 90ih, nije vise tolika kriza, pa ljudi daju dokumentaciju i sorseve gratis ;p
[ Zlatni_bg @ 24.11.2017. 00:10 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Citat:
Ako tebi nesto ovde nije "poslovno korektno", u redu, tvoje misljenje. Ali ja ne vidim sta se u mojoj poslovnoj politici kosi sa zdravim razumom i necim sto bi eventualno ti trebalo da prihvatis. Svaki komad softvera koji sam isporucio je imao potpunu propratnu dokumentaciju ukoliko se ista trazila. Ukoliko nije, svejedno je isla sva dokumentacija koja je meni bila neophodna za izradu. Opisi funkcija, dizajn baze podataka..

jA SE IZVINJAVAM,vidim da ovde ima vise koreknog odnosa nego za ovih 14 godina koliko lutam.Nisam primetio deo koji me dosada uvek zaobilazio

u dogovoru.Pita ja i Shadoweda pre 2 godine,ali on,iskulira.


Pazi, vecina projekata koje sam imao su bile aplikacije koje su vec postojale ali nisu zadovoljavale neke kriterijume ili je neko zeleo nesto "bas svoje". Imao sam i svakakvih drugih projekata, od vrlo laganih do vrlo, vrlo kompleksnih za koje mi je preseo svaki dinar. (razna kloniranja browser igrica, youtube/itd downloader aplikacija...) Niko nikad nije trazio da se na bilo koji nacin podaci "sakriju" od ostalih, valjda sam i ja racunao da se podrazumeva da necu drugom prodati isto resenje koje je radjeno od nule. Isto, placeno je programiranje, znaci da osoba koja je platila ima puno pravo na taj programski kod, i da moze da bira da li ce da hostuje aplikaciju na mojim serverima gde garantujem da ce okruzenje imati sve neophodno za neometan rad, ili zeli zip/tar datoteku sa svim izvornim kodom i bekap baze podataka. Uz to, sve od digitalne dokumentacije dajem (nemam razlog da istu ne dam, sutradan ako je nekome preselo poslovanje sa mnom svejedno ce naci nekog drugog) i po potrebi ako je bas neophodno sve sto sam crtao na papiru, mada je to uglavnom manje bitno i sadrzi neku inicijalnu ideju koju sam ja napravio u glavi da meni bude lakse (nista ne menja papir i olovku). E sad, moze po potrebi da se pruzi i puna dokumentacija svake funkcije u izvornom kodu (konkretno metoda, klasa...) koje bi nekome ko sutradan zeli da nadogradjuje aplikaciju olaksalo posao. Uglavnom uvek dostavim osnovne delove toga (koje sam pisao da bih se ja licno lakse snasao u tome), a opet s obzirom da je i to vremenski zahtevno, mogu da obrazlozim svaku funkciju (metod, kakogod) ali povecava cenu projekta zbog ulozenog vremena. Verovao ili ne, to je najdosadniji deo, mada ga niko ni ne trazi uglavnom, svi traze samo nesto sto ce raditi, i u vecini slucajeva su me rade volje pitali za nadogradnju postojecih sistema, cak i oni koji su trazili tu punu dokumentaciju. Otprilike izgleda kao neki diplomski rad.

E sad, sto se tice "autorstva"... generalno svako ko poseduje izvorni kod, poseduje ga pa ga poseduje, dok se sudski to ne resi, taj kod je svaciji ko ga nadje. Ima dosta delova skoro svake aplikacije (rad sa korisnickim nalozima, zastite, logovanje i pracenje...) koje svi vec imamo spremne i koristimo u svakom projektu. Naravno, to nikad ne izgleda isto krajnjem korisniku ali je kod uglavnom isti - zasto bismo pisali za svaki projekat identicne delove koda koji mora da postoji? Tu vec malo nastaje problem oko cele ideje da je klijent vlasnik celog koda, i da moze da me tuzi ukoliko iskoristim isti kod za, na primer, pracenje popularnosti proizvoda u web shopu.

Imam nesto iskustva i sa odeljenjem za VTK, blizak sam sa sudskim vestacima za isti. Dosta puta je bilo tuzenih strana gde je kod bio "slican" nekom vec napisanom. I tu uglavnom ide vestacenje da bi se dokazalo. Ishodi su, mogu reci slobodno smesni. Nemoguce je dokazati da je malo izmenjen kod ustvari kopija originala jer svako moze da ga napise na isti nacin kao sto je neko vec uradio. Gotovo nikad nije moguce uraditi 100% sigurno vestacenje ukoliko je kod bar malo promenjen.
[ zeljkoa @ 27.11.2017. 13:49 ] @
Važnije je da dobro ugovorite šta sve od opcija treba da se uradi, nego da precizno pogodite cenu.

Ako se zajebete u ceni, zajebali ste se jednokratno, a ako ne precizirate projektni zadatak, možete nepotrebno izgubiti mesece ili čak i godine rada koji ne možete naplatiti!
[ Zlatni_bg @ 27.11.2017. 17:33 ] @
Cena je vrlo fleksibilna. Kada se zavrsi aplikacija uvek ima jos nesto sto neko pozeli da implementira, lako se menja. Ja generalno ubacim ljudima vise opcija nego sto treba po defaultu (za dz ubacim nesto sto bih ja voleo da nadjem u toj aplikaciji), sve sto mislim da moze da im zatreba, ali za "nadogradnju" nikad ne naplacujem "radni sat" kao kad radim osnovu aplikacije. Kad poredim svoj trud/vreme, spustim cenu 30-50% u odnosu na do tad, cisto da sto pre zavrsimo pricu, a i da ne ispadne sad da cu da oderem nekoga ako pozeli nesto dodatno. Generalno kad se aplikacija zavrsi i kad programer zna sta je gde radio, dorade su laganica.
[ Lavlja_Jazbina @ 27.11.2017. 17:48 ] @
Citat:
Naravno, to nikad ne izgleda isto krajnjem korisniku ali je kod uglavnom isti - zasto bismo pisali za svaki projekat identicne delove koda koji mora da postoji?

Slazem se,ali konstrukcija i funkcija programa koji ne postoji apsolutno nigde a baza se unosi a ne implemntira od drugog ( krade) mi daje

deo autorskog dela.U toj si bransi ( mislim programerskoj) i ajde da uzmemo auto bransku,koliko njih je unelo podatke pesice a da

( u ovom slucaju programer ) nije ubacena tudja.Isti redovi,iste oznake,razmaci,font.

Otisli smo sada malo sa teme ali ovo navedeno se naplacuje papreno a da korisnik nije mrdnuo prstom.Ubaceni podatci naplaceni,(krsenje autorskih prava)

korisnik to platio ( i treba ) ali sad dolazimo do teme i naplata aplikacije.Hmmm.

Jedno je program sa unosom i bazom koju puni korisnik ( legalno ) za razliku od ovog drugog navedenog.

[ Zlatni_bg @ 27.11.2017. 18:39 ] @
Jes', ali i za automobile postoje kalupi od kojih se prave delovi ;)

Nismo daleko, naprotiv, drago mi je da cujem necije misljenje o svemu ovome i drago mi je da se o tome prica, kako bismo inace mogli da znamo misljenje klijenata i da znamo njihove zelje?

Sad pazi, nisam u potpunosti razumeo o cemu se radi u tvom slucaju, ali mi je manje-vise jasno, ti me ispravi ako gresim. Imas neki svoj program koji koristi neke svoje algoritme za ovo ili ono. Uz to ima i propratne opcije autentifikacije i neki dizajn. Imas bazu podataka koju si ti napravio, ili podatke koje zelis da programer unese u bazu podataka.

Po mom misljenju, u potpunosti imas pravo da biras dizajn aplikacije na osnovu onoga sto ti se svidja, font, razmake, css stil (ja to uglavnom resavam sa dizajnerom i dam odredjenu svotu novca da bih se bavio funkcionalnosti aplikacije a ne dizajnom kad je nesto kompleksnije u pitanju) i da ja to vise ne koristim. To je sasvim u redu jer svaki klijent ima svoje zelje za stilom aplikacije koji nikad nije isti.

Sa druge strane, pored osnovnih funkcija prijave na aplikaciju, logovanja pristupa, rada na aplikaciji itd, ti imas potrebu za nekim funkcijama rada nad tom bazom podataka. Ja to realizujem, i da, radio sam to samo za tebe. S obzirom da svaka "custom" baza/tabela ima svoju strukturu ja moram da pravim interfejs za istu, i taj interfejs u 99% slucajeva ne mogu niti zelim da koristim na drugoj aplikaciji, jer prepravke mogu vise da mi zagorcaju zivot nego rad ispocetka.

A podaci u bazi su samo tvoje vlasnistvo i ja se uglavnom ne petljam s tim. Ostavim mogucnost unosa preko csv fajla svih podataka koji ti trebaju, ti mozes da mi das par primera da bih ja video kako to treba da izgleda i to je to. Po potrebi mogu da popunim i celu bazu podataka, ali ako su podaci sa papira to je ogroman problem.

Ako zelis mozes ovde da napises konkretno kojim problemom se bavi tvoja aplikacija, ili bar da parafraziras da ne bismo diskutovali u prazno o tome, pa da svako kaze neko svoje misljenje.

Ovo cime se vecina nas profesionalno bavi ovde nije podesavanje WordPress sajtova vec pravljenje sajtova od nule :)
[ Lavlja_Jazbina @ 27.11.2017. 19:01 ] @
Vec se radi u DRUPALU i sad je "prosao voz",sa sada.

Citat:
Protiv svakog čoveka čovek se može braniti, ali protiv pohvale ostaje bespomoćan.

Nemoj da bude kao ovo Frojdovo,ali tvoje pisanje je toliko cisto i posteno da covek zastane i kaze,mozda je prosao

armagedon pa sve ocistio pa se krenulo iznova.

Tvoj stav,odnos prema poslu koji radis ( tvoje zanimanje ) je za sablon primera kako pre pocetka ulaska u neki posao.

A za polemiku i mozda zamenu ce mo videti u junu.Ipak je ogroman posao u pitanju.

Za kolege koji strikaju tudje baze,vreme ce pokazati svoje.

I da dodam,pre je sasvim drugi ugao ponude posla po pitanju programa.Secam se firme Blue Soft koji su imali program

koji je imao kompletno izradjen svoj program za vodjenje firmi-prodavnica.Ulazi,izlazi ,kalkulacije itd.Za razliku od dos programa

koji su bili zastupljeni.E tu je proizvod firme ( Vas) i program ima svoju cenu koji se razlikuje od programa sa zahtevima.

Dosta zastupljen program po prodavnicama je od Vudima.Pravljen po zahtevu vlasnika od dobrog druga i tu je za 2 godine

obradjeno i izbaceno sve sto se nazivalo decija bolest.
[ magrinjo @ 28.11.2017. 13:00 ] @
Momci , hvala na odgovorima :)

Imam jos par pitanja za vas.


1) Klijent ima pismenu bazu od 2000 registracija (za svaki unos ima oko 10-ak popunjenih polja).
S obzirom da zeli da se i ti podaci nadju u bazi, jedini nacin je data entry, tj. da ga rucno ubacim u nju.

U ovom slucaju, koja bi cena po vama bila "realna i postena" za ovu brojku, odnosno po unosu (ukoliko se tako gleda)?



2) Odrzavanje aplikacije

Klijentu bih ponudio sledece dve opcije za aplikaciju

- Opcija "kljuc u ruke" gde bi klijent dobio potpuno funkcionalan program, ali gde ja ne bih bio u obavezi da reagujem usled greske nastale (ne)znanjem lica koje ga koriste, da bilo sta menjam, naknadno dodajem i radim na implementaciji novih ideja.

- Druga opcija, "odrzavanje aplikacije" gde bi u startu platili 30% od ukupne predvidjene cene, a da svaki mesec od trenutka kada aplikacija ugleda svetlost dana oni imaju mesecnu obavezu prema meni.
Aplikacija bi bila hostovana na mojim serverima, i u tom slucaju ukoliko zele da prekinu saradnju -source code ostaje meni, osim u slucaju moje dobre volje ili naplate za to.

Moja obaveza u opciji "odrzavanje..." bila bi da sve funkcionise besprekorno, uz odrzavanje i implementiranje novih ideja u program bez dodatne nadoknade (sem onog mesecnog "odrzavanja").



Verujem da je druga opcija bolja po obe strane, poucen iskustvom starijih programera, koje sam cuo i procitao.

Vasa misljenja?
[ dakipro @ 28.11.2017. 13:21 ] @
Sta znaci "odrzavanje i implementiranje novih ideja u program bez dodatne nadoknade" ?

Ne znam kako se tebi uklapa u biznis model, odnosno sta su ti planovi i ambicije, ali meni je opcija 2 nekako previse otvorena i ne definisana. Korisnik ti plati 30% a ti radis i hosting i support i obuku i ostalo. Takodje zavisi koliko bi ti placali mesecno i za koliko vremena bi ti isplatio 100% aplikacije i tvoje vreme za odrzavanje i obuku i ispravku gresaka itd. Nisam siguran zasto bi ti platili samo 30%, sta ti dobijas time? Ostaje aplikacija tebi?
Ako ti imas interes da zadrziz aplikaciju, onda je lepo prebaci u SaaS model, software as a service i pusti jos musterija da je koriste (eventualno je prepravi ako ne podrzava vise odvojenih korisnika/tennanta). Tada imas matematiku da naplacujes mesecno fiksnu cifru i razvijas dalje. Eventualno vidi sa njima neki dogovor oko ekskluzive, prednost u supportu ili kako vec.

Po meni bi opcija 3 bila najbolja (1+2). 1 plate ti aplikaciju koliko vredi, 2 plate ti support i odrzavanje i dorade i sta treba. Tako imas cist racun i dugu ljubav na obe strane.
[ magrinjo @ 28.11.2017. 13:34 ] @
Hmmm, da... ima smisla.

Imas li ideju za pitanje br. 1?
[ dakipro @ 28.11.2017. 14:08 ] @
Citat:
Klijent ima pismenu bazu od 2000 registracija


licno ne bi to radio ako ne moram... ako poznajes pitaj nekog studenta/komsiju/mladju sestru/malog sa coska ako hoce da zaradi koju kintu pa da kuca rucno, pa se pogodi za cenu ili ih posalji kod klijenta da se pogadjaju ako imas "tecnu" komunikaciju sa klijentom ( ako ne, ne smaraj ga detaljima, just do it).
Ako to budes prihvatio onda naplati programerski sat, probaj da unosis pa vidi koliko si uspeo za 5min, pa onda pomnozi puta koliko ti je ostalo. I dodaj 20% na pauze i kofein i sokove, jer ce mozak da ti blokira ako ne pravis pauzu redovno (barem meni tako bilo kad sam jednom unosio 60 redova u bazu rucno 45min, kad sam otisao u pekaru posle nisam mogo da se setim kako se zove ono sto se pije uz burek).
[ Zlatni_bg @ 28.11.2017. 18:29 ] @
Ja sam spominjao da sam placao za dizajn ljude skoro svaki put kad radim projekat. Reci cu ti samo da si ti po struci programer, a ne data miner, popunjivac tabela i slicno. Tome treba da tezis. Na te "najlakse" poslove ode najvise vremena. U zavisnosti od toga koliko su "osetljivi" podaci vidis da li neko moze da ih unese umesto tebe. Dok je 2000 redova dobro je. Ali racunaj da ce par dana da ti ode na to, i cenu isto kao da programiras. Daki ti je rekao sve vec manje vise. Ja vise volim da ostavim opciju importa preko CSV-a ili da dam klijentu sto vise olaksanu mogucnost unosa nego da se petljam sa vec postojecim podacima. Manja kolicina je okej, ali generalno to nije tvoj posao - osim ako ne dobijes fajl koji mozes da importujes na neki nacin.

Suma sumarum... zavisi od toga koliko ti se radi taj projekat i da li imas nesto drugo na vidiku. U pocetku pristajes na takve stvari, posle sve manje i manje.
[ SlobaBgd @ 28.11.2017. 18:45 ] @
Citat:
dakipro:
...posle nisam mogo da se setim kako se zove ono sto se pije uz burek).

Pivo?
[ Branimir Maksimovic @ 28.11.2017. 18:54 ] @
Ima zena koje su munje za taj unos podataka. Secam se u SDK kad sam nesto radio za njih 90ih, zene su kucale naslepo uplatnice velikom brzinom ;)
[ Lavlja_Jazbina @ 28.11.2017. 19:02 ] @
Citat:
1) Klijent ima pismenu bazu od 2000 registracija (za svaki unos ima oko 10-ak popunjenih polja).
S obzirom da zeli da se i ti podaci nadju u bazi, jedini nacin je data entry, tj. da ga rucno ubacim u nju.

U ovom slucaju, koja bi cena po vama bila "realna i postena" za ovu brojku, odnosno po unosu (ukoliko se tako gleda)?


Bila munja ili ne,najbitnije po pitanju unosa su tacni podatci ( brojevi posebno ).

Da li unos radis sa copy paste ili rucno kucas?

Iz iskustva,gotovo svi programeri na pomisao unosa su imali razrogacene oci kao u crtanim filmovima ( metafora ).

Ovde moram da stanem na tvoju stranu i ne bih uzeo cenu sata programiranja nego x3.
[ Lavlja_Jazbina @ 28.11.2017. 19:05 ] @
Da napravim malu digresiju od teme ali programerski stivo.

Kako bi se ovima iz Halcoma nane nanine,nemate pojma.Pa zar promena kartice treba da te je be program i nece da se otvori.

Nema.na svake 3 godine mora da bude problema pa to ti je.Pa 8k rsd uzmu da ti prosta stvar ne radi. Web aplikacija posebno,zaboravi.
[ Branimir Maksimovic @ 28.11.2017. 19:05 ] @
"Bila munja ili ne,najbitnije po pitanju unosa su tacni podatci ( brojevi posebno )"

Pa kad su bitni brojevi nije problem ubaciti i checksum cifru ;)
Niko ko kuca rucno brojeve (a ne skenira barkod) podlozan je gresci ;p
[ Lavlja_Jazbina @ 28.11.2017. 19:09 ] @
Citat:
nije problem ubaciti i checksum cifru ;)

Ovo nisam razumeo.Zamisli da neko unosi bazu maticnih brojeva,i pogresi bilo koji!

Na tako nesto sam mislio,a moze da bude i reg.br.tablice,Popis bilo cega itd.

Tacnost unosa je krucijalni deo,i tu nema izvini. Zato mu i kazem (predlazem) x3 od cene rada programiranja,minimum.
[ Branimir Maksimovic @ 28.11.2017. 19:23 ] @
Pa pazi, sve je podlozno greskama. Desavaju se.
[ valjan @ 28.11.2017. 20:57 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Citat:
nije problem ubaciti i checksum cifru ;)

Ovo nisam razumeo.Zamisli da neko unosi bazu maticnih brojeva,i pogresi bilo koji!


Pa poslednja cifra u matičnom broju je kontrolni broj po modulu 11 ;-)
[ Lavlja_Jazbina @ 28.11.2017. 21:09 ] @
Maticni u Auto bransi ? Pominjao je registracije pa sam po difoltu se nepotpuno izrazio.

Mada si mi dao ideju modela 97 za obelezavanje slika po 9tocifrenom broju.
[ Zlatni_bg @ 28.11.2017. 22:17 ] @
Svako ce napraviti eventualnu gresku, to je neizbezno u prepisivanju podataka s papira. Ali eto, moze i programer da proveri, a moze i onaj ko mu je dao podatke koje treba da unese.

Ono sto je dalje diskutabilno je da li je baza poverljiva, tacnije ko sme da vidi te podatke. NDA dokument moze da se potpise sa programerom, ali onda on ne sme da juri nekog drugog da unosi te podatke za njega bez dozvole klijenta. To je deo koji Lavlju Jazbinu verovatno interesuje. I iskreno, ni meni ne bi bilo svejedno klincu iz komsiluka da dam da unosi te podatke.

Ako se unosi sa papira, ide rucno.

Ako je copy/paste posao, bolje je prebaciti ceo .xyz dokument u neki citljiv format i importovati ga u bazu. Problem sa digitalnim dokumentima ne postoji, ali sa onim sto je napisano na papiru postoji, sto zbog vremena, sto zbog ispravnosti. Opet, zavisi o kakvoj aplikaciji se radi, ali najbolje je da klijent sam unosi te podatke ili on sam da nadje nekoga ko ce ih uneti ako se radi o ogromnoj kolicini. Ponavljam jos jednom, sve zavisi od aplikacije do aplikacije. Ako pravim web shop, napravim osnovu koja se prodaje, ne unosim ja proizvode ni za namenski pravljene web shopove, bar mi niko do sad nije to trazio. Bolje je jer ce se i klijent obuciti da radi u aplikaciji, a ja necu moci da napravim gresku u unosu podataka.
[ Zlatni_bg @ 28.11.2017. 22:20 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Citat:
nije problem ubaciti i checksum cifru ;)

Ovo nisam razumeo.Zamisli da neko unosi bazu maticnih brojeva,i pogresi bilo koji!

Na tako nesto sam mislio,a moze da bude i reg.br.tablice,Popis bilo cega itd.

Tacnost unosa je krucijalni deo,i tu nema izvini. Zato mu i kazem (predlazem) x3 od cene rada programiranja,minimum.


Reci cu samo za poslednju recenicu. Bolje je da platis nekom drugom unos podataka nego programeru. Nije njegov posao, i koliko god neko bio dobar programer ne znaci da ce odraditi posao kao neko obucen za to. Sto je Bane spomenuo, salterski radnici su munje za to. 8 sati svaki dan kucanja poziva na broj, racuna... pa ne dodje do greske u 99.9% slucajeva. Programer nema toliko dobru sposobnost unosa podataka. Sto je daki rekao, posle 60 unosa sprzis mozak.
[ Shadowed @ 29.11.2017. 09:54 ] @
@magrinjo,
Ako hoces, posalji mi privatnom porukom jednu stranu tih podataka skeniranu ili lepo uslikanu mobilnim da vidimo kakvi su podaci i koliko je citljivo pa da na osnovu tezine i obima posla moze da se formira cena.
[ magrinjo @ 29.11.2017. 12:52 ] @
Nasao sam dva Indijca za taj posao, odradice ga za "male pare", sto bi se reklo.


Nego, oko samog "odrzavanja" aplikacije nakon njene izrade... s kojom biste cenom isli, ako bi to "odrzavanje" podrazumevalo tehnicku podrsku kao i periodnicno unapredjenje same aplikacije implementacijom novih ideja, sto njihovih,sto mojih?

Sama aplikacija se svodi na upis u bazu i ispis iz nje, bez mnogo dodatnih funkcija koje cu da provucem kroz PHP.