[ vijay @ 17.11.2017. 12:45 ] @
Da li je moguce zameniti samo ventilator na navedenoj gravickoj. Pocela je previse da krci. Cistio sam je i podmazivao ali nema poboljsanja. A posto je kompletan kuler skup hteo sam samo ventilator da stavim. Da li je to moguce i da li mozete da me posavetujete gde da nadjem to? Vrlo lako se skida...

[ ademare @ 17.11.2017. 23:49 ] @
Pa sto ne bi moglo ? Koliko vidim ima 3 srafa .

Ja sam prijatelju menjao na 9500 GT . Tamo je manji ventilator , ali nema tu razlike velike !

Najteze je naci ventilator , ne sme da bude veci od tog , malo manji moze , ne mora da se poklapa u milimetar . Rupe da se poklapaju nema sanse naci .

Izmeri koliki je pa napisi u milimetrima . U principu , vidi po oglasima ili kod Kineza . Ja sam prijatelju kupio kod Kineza , bio nekih 90 dinara . Izbusio nove rupe na hladnjaku, zasrafio novi i gotovo. Radi kao novo .
[ vijay @ 18.11.2017. 22:15 ] @
Hvala ovo mi uliva nadu. Gde si nasao kod kineza tacno? Tamo kad odem izgubim se ko u Sangaju :D
[ ademare @ 19.11.2017. 01:24 ] @
Na Aliju preko inerneta .

Njemu je odgovarao od 36 mm , ali tebi treba veci .

Na primer ovaj od 75 mm , povoljna je cena 1.13 $ tj oko 115 dinara sa postarinom :

https://www.aliexpress.com/ite...90eabfc5e&rmStoreLevelAB=0

P.S. tek sad vidim da je Kinez u naslovu napisao za 9800 GT

Posto je nekakva navodno akcija ovaj je 7 dinara skuplji , ali je po toj ceni jos 2 dana . Posle toga je 135 din . Navodno

https://www.aliexpress.com/ite...4a73a0153&rmStoreLevelAB=0


[Ovu poruku je menjao ademare dana 19.11.2017. u 02:43 GMT+1]
[ SASA M. @ 19.11.2017. 09:02 ] @
slicnih imas po nasim prodavnicama kompijuterske opreme, skines ventilator ako dolazi sa hladnjakom. Ovde ima malo veci izbor:
http://www.tehnotronik.co.rs/s...leri-ventilatori/results,11-10

Mada ja bih na tvom mestu stavio neki klasican 120mm umesto postojeceg i milina. ;)
[ ademare @ 19.11.2017. 12:41 ] @
To su ti isti ventilatori . Samo su skuplji do 3 puta ! Ovaj od 75 mm , verovatno vode kao 70 i nema cenu , ali kako je manji 250 din , ovaj nije manje od 300 , ako ga imaju .

Za tako staru graficku koja cela vredi 2,000-2.500 din max pitanje je da li se isplati ulagati ovako skup ventilator .

Posto je radnja iz Novog Sada , racunaj i postarinu od 150 + din . Znaci min 450 din !
[ vijay @ 19.11.2017. 13:36 ] @
Slazem se za odnos cena/starost kartice. Svakako cu naruciti sa Alija pa kad stigne posto vidim da je bas za moju graficku, a to znaci nema budjenja.

Ako neko slucajno nabasa na ovo kod nas u razumnoj ceni neka javi...

Hvala ekipa!
[ vijay @ 06.12.2017. 13:00 ] @
Da li mogu da umetnem ovaj ventilator? Mislim da mi odgovara, jedina razlika je sto je 2-pin konektor, a na grafici je 4-pin. Hoce li da sljaka?

[ ademare @ 06.12.2017. 13:54 ] @
Hoce , samo on ce raditi , uvek na max . Dok ti sa 3 i 4 zice sa promenjivim brzinama .

Kakav je taj mali konektor pored tog velikog na slici , da nije za taj konektor od dve zice ?

Ovaj od dve zice ima samo +12 V , crvena i crna masa .

Ako ne uspe iz prve , skini konektor taj stari , pa utakni zice sa novog ventilatora u njega, pazeci na raspored , gde je +12 gde je masa .
[ ademare @ 06.12.2017. 14:06 ] @
Ovo nije bas isti problem , ali iscitaj , ima zanimljivih razmisljanja, proguglaj jos po netu , mozda nadjes neko bas original resenje , kako da ventilator sa 2 zice , radi u konektoru sa 4 .

Mozda i neko sa foruma zna pa ce da pomogne .

https://www.instructables.com/answers/4-wires-fan-to-2-wire/

Ti imas kontra problem , nego sto je ovaj na linku .

Ova sto sam ja menjao na gt 9500 , je imala dva konektora , a originalni je radio sa 3 zice . Takodje , na starijim plocama , mozes da stavis i na spoljnji fan konektror na ploci , samo 2 zice , to provereno radi . Ja sam to radio kada mi je crkao na kartici deo koji dovodi struju do konektora na kartici , stavio na plocu i lepo jos uvek radi , isto samo pazis gde je 12 V gde je masa .

Zaboravio sam jednu jednostavnu ideju i resenje . Povezivanje ventilatora sa 2 zice na Molex beli sa napajanja . Molex ima 12 V, 5 V i dve mase . Samo se poveze Crvena sa crvenom, jedna crna sa crnom i radi . Jos je bolje ako na napajanju imas onaj mali konektor za flopi , koji ioanko nicemu ne sluzi . On ima iste zice kao i veliki , znaci samo spojis te dve i radice .





[Ovu poruku je menjao ademare dana 06.12.2017. u 15:43 GMT+1]
[ SASA M. @ 06.12.2017. 20:01 ] @
Nisam pisao nakon sto je pokretac teme rekao da ce naruciti bas odgovarajuci, pa ne mora nista da budzi. Sad vidim da je kupio ventilator bez regulacije. Ako mu ne smeta buka neka ga stavi da radi na 12v. Bolja varijanta je da da ga stavi da radi na 7v umesto na 5v jer veliki broj ventilatora ima problema da se pokrene na 5v. Ako bas hoce ne 5v, proveri vise puta da li se ventilator pokrece i da li kada ga zaustavis prstom on nastavi da radi.

Ovo je primer povezivanja:


[ ademare @ 06.12.2017. 21:09 ] @
Ovaj link koji si ti okacio : http://www.tehnotronik.co.rs/s...leri-ventilatori/results,11-10

Ako bolje pogledas videces da si okacio Link , ventilatora Iskljucivo sa 2 zice . Znaci bez regulacije , koji uvek rade na MAX .
[ vijay @ 07.12.2017. 14:15 ] @
@SASA M.

Nisam jos nista kupio jer ne pronalazim 4pinski u ponudi. Gledam ovaj po dimenzijama mi samo on odgovara, ali me zanima da li bez seckanja zica mogu samo da uglavim 2pinski u 4pinski?

Inace, kartica ima veoma specifican kruzni raspored cipova preko kojih dolazi originalna resetka kulera, pa ne znam da li smem da stavim neki drugi kuler:



[ vijay @ 07.12.2017. 14:20 ] @
@SASA M.

Nisam jos nista kupio jer ne pronalazim 4pinski u ponudi. Gledam ovaj po dimenzijama mi samo on odgovara, ali me zanima da li bez seckanja zica mogu samo da uglavim 2pinski u 4pinski?

Inace, kartica ima veoma specifican kruzni raspored cipova preko kojih dolazi originalna resetka kulera, pa ne znam da li smem da stavim neki drugi kuler:



[ ademare @ 07.12.2017. 14:50 ] @
Ovi jeftini su samo sa 2 zice . Znaci nemaju nikakvu kontrolu brzine , kao sto imaju oni sa 3 -4 zice , vec rade na fiksnom naponu i brzini .

Predvidjeni su da rade na 12 V , tako da ih je najjednostavnije povezati sa belim Molexom od napajanja, ili ko ima onaj mali za flopi jos bolje .

Nema seckanja zica ali se moraju zice nekako povezati , nekakvom buksnom, upletavanjem, lemljenjem , to je vec stvar izbora . U onaj od flopija mali , mogle bi da se izvuku iz originalnog 2 pinskog konektora zice ( sa sve buksnama metalnim ) i da se ubodu u flopi konektor . Zato je to najjednostavnije .

Osim toga bi trebalo da se proba , ja ovaj sto sam namestao od 36 mm , oni su obicno bucni , ovaj nije bio uopste bucan na 12 V . Mada je to individualno ,ono sto meni nije , mozda tebi jeste bucno . Zato se umesto sa 12V moze pokusati spojiti sa 5 V , mada to moze biti i nedovoljno za hladjenje , ili Sasa je dao ovde semu , ja to nisam probao da se dobije 7 volti .
[ ademare @ 07.12.2017. 15:21 ] @
Jos jednu stvar , bih hteo da napisem, je da mi je cudno da se u ovu prilicno zanimljivu temu ne ukljuci jos neko ! Ima na forumu dosta ljudi koji se razumeju u hardwer i bolje od mene , tema ventilatori , hladjenje, ne samo grafickih kartica je prilicno zanimljiva za siri krug ljudi .

Da li nece da nam otkriju neke tajne ili je nesto drugo u pitanju ne znam , ali se niko ne ukljucuje od onih koji sigurno znaju vise .
[ SASA M. @ 07.12.2017. 16:05 ] @
Link je okacen kao primer da ventilatori za gpu mogu da se nadju i ovde. Medju prvim linkovima koji je pretrazivac izbacio. Logicno je da ce pokretac teme pogledati i videti da li mu neki odgovara. Kao i da ce se rukovoditi ovim primerom i pogledati ostale prodavnice, win win, tehnmanija Gigatron i sl. vijay je napisao da ce kupiti sa ali-ja i za mene je tada tema bila zavrsna. Nisam ulazio u to da li je nesto skupo ili ne jer to za nekog drugog ne mogu da procenim. Cena za mene nije jedini kriterijum.
[ gilopile @ 08.12.2017. 14:30 ] @
Mozes bez po` muke staviti bilo koji, recimo, imas za sock am2, am3...4pin ventove i lako mozes da ga prepojis i uglavis umesto postojeceg i radice kontrola obrtaja.
Naravno, moguce je i budzenje 3pin, pa ga skopcas na plocu i ako ti ploca podrzava kontrolu obrtaja sys fan-a, mozes lepo napraviti profil u programu speedFan ili jednstavno manuelno podizati rpm kada radis nesto graficki zahtevno na kompu uz pracenje temperature GPU. Naviknes se za jedan dan. U sustini, kada si na desktopu ili lagani surf, stavis na 35% ( recimo 1500rpm ), skoro necujno, a kada pokrenes neku igricu i sl, odvrnes fan...
[ SASA M. @ 08.12.2017. 15:43 ] @
Mala samo napomena, neki 3-pinski konektori na maticnoj mogu imati 5v umesto 12v. Treba proveriti u uputstvu kakva je konkretna situacija sa njegovom plocom, mada je lakse mozda zakaciti na molex kako je predlagano. Sto se tice zamenskog ventilatora za gpu sa 4 pin-a, jos prvi put kada sam pogledao sta se nudi kod nas, video sam na KP nekog lika koji prodaje, ali je cena 990din.