[ zecos @ 07.01.2018. 16:42 ] @
Pozdrav svima,

Zamolio bih ako neko moze da objasni imam jako veliki problem sa signalom/brzinom, uglavnom situacija je sledeca AP je mikrotik cm9, i signal je uglavnom 59/79 tx/rx, problem se javlja gde je signal 59 da brzija nikad ne prelazi 18 mbps a cesto je i manje. Klijent je bio prvo voltplus 32 dbi i groove, sada je stavljen airgrid 28 dbi i situacija je ista. Zasto je tako velika razlika izmedju tx i rx? u cemu moze biti problem?


[ gilopile @ 07.01.2018. 16:50 ] @
Pokusaj jednostavno da promenis kanal na cm9 i ako si podesavao tx power, vrati na default ili ti na 17dBm. Koliki mu je CCQ, da li ima vece varijacije?
[ zecos @ 07.01.2018. 17:00 ] @
Overall Tx CCQ ima vecih varijacija... od 26-27% do 52% menjao sam frequencije i uglavnom je isto..... to je ccq na strani AP-a, na strani klijenta ( airgrida ) je oko 94%
[ gilopile @ 07.01.2018. 17:03 ] @
Da, jako lose je to. Ocigledno da postoje neki sumovi.

Pokusaj da promenis napajanje, promeni i Pigtail ili pokusaj da ga skopcas u ant B i podesi u interface-u ant B. Stavi najvisu freq koju mozes i restartuj ruter.

Vrlo moguce i da usmerenost nije dobra, bez obzira na relativno ok signal. Vise puta mi se desavalo da -50 signal ima CCQ20-30, a kada pomerim antenu, znaci nije idealno usmerena ( bar ja mislim ), signal -68, a CCQ, tx/rx i protok znatno skoci.
Tako da se vise ne obazirem na brojke, vec na puke testove.
[ zecos @ 07.01.2018. 17:05 ] @
Mikrotik obori izlaznu snagu na -4 ako podesim jacinu antene na izlazu, ako je ostavim na 0, onda mi u current tx powers stoji sve 0 ( napominjem da je rastojanje izmedju 2 lokacije kilometar ravno, a prepreke su grane od 2-3 stabla )
[ zecos @ 07.01.2018. 17:08 ] @
Napajanje je 48V poe, u pitanju je rb532 sa nekih 10tak metara kabla, zanimljivo da druga strana lepo radi na 108/108 mbps na vecem rastojanju do duse obe kartice podrzavaju 40 turbo
[ gilopile @ 07.01.2018. 17:08 ] @
Hmm, i te grane znaju da naprave problem. Znaci, pokusaj da preusmeravas antenu, idi do -65 max i onda svako malo testiraj.

Zar taj napon nije malo povisen? Bolje stavi 12-24V 2-4A.
Kada sve ovo probas i nema boljitka, onda pokusaj i sa zamenom kartice. Desava se da jednostavo degradira i pravi ovakve probleme. Gledaj da nabavis R52, R52n ili jos bolje R52HnD.

Posto nema novih, obicno se nadju u prodaju cm9 kartice kojima je izvadjena dusa, radile i po 5,6 godina...Kada bi se nasla nova, ihhh.

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 07.01.2018. u 18:19 GMT+1]
[ zecos @ 07.01.2018. 17:29 ] @
Na tom RB ima da se rucno podesi ulazni napon... 12-24 i 25-56V, cak se preporucuje 48V za tu plocu posebno ko ima daughterboard (moj slucaj ) Sve to bi bilo super lako da oprema nije smestena na vrh zgrade koja ima krov od salonit ploca... Gledacu da nabavim neku mikrotik N karticu pa mozda resim problem na taj nacin! ali mi i dalje nije jasno zasto ima 20 db razlike izmedju TX i RX kad je sve na jednom chainu, razumeo bi da posebno ide tx a posebno rx... ali kad je zajedno, to me buni! Razlika u antena je 2 db
[ zecos @ 07.01.2018. 17:38 ] @
Da li je moguce da je chip zasicen jacinom signala i da zato gusi protok?
[ gilopile @ 07.01.2018. 17:40 ] @
Aha, onda ok ako ima da se podesi. Nisam gledao specifikaciju uredjaja. Ako imas uslova, slobodno probaj sa drugim adapterom, druge jacina i napona, cisto i to da proveris.

Nema veze sto su na istom chainu, desava se, cakstovise retko kad je identican tx/rx, sve zavisi kako su antene usmerene jedna prema drugoj, uvek tu ima odstupanja, nekad manje, nekad vise. Nekad je to nezanemarivo malo, a nekad pravi ovakve probleme.

Ja bih ipak jos jednom probao sve moguce raspolozive frekvencije i testirao bar pola sata svaku i ostavio onu koja se najbolje pokaze za sada. Odradi i u interf.Wlan Freq. usage i vidi sta kaze, koje su najmanje zagadjene...

``Da li je moguce da je chip zasicen jacinom signala i da zato gusi protok?``

Ne bih rekao u ovom slucaju da je to problem, ipak 1km nije bas tolika blizina i jacina nije ispod 50dbi. Mozes, naravno i probati sa smanjivanjem TX power-a manjim od 17dBm...
[ zecos @ 07.01.2018. 17:44 ] @
Ispustih iz vida da je i to moguce.. da je jedna bolje usmerena od druge pa u tome razlika... Ok, Hvala na pomoci! Ostaje pentranje po krovu pa cemo videti sta ce se desiti! Pozdrav
[ gilopile @ 07.01.2018. 17:47 ] @
Naravno da je moguce. Ne rasipaju nikad isto razlicite antene signal. Za tu rabotu i proveru je najbolje da si gore kod antene okreces i pratis signal CCQ, testiras...Najbitnije je da je sto veci CCQ, za jacinu signala te bas briga. Moze biti -50, a da CCQ divlja i naravno nista od dobrog protoka....a moze da se desi da imas signal -65, tx/rx na max, CCQ 90-100% i onda si na konju :)

Jbg, ostaje ti ono najgore - pentranje po krovu i testiranje. Samo gledaj da se ne strmoglavis kroz taj lesonit i uz malo srece mozda i proradi kako treba. :)