[ nebek @ 16.01.2018. 12:52 ] @
Poštovani forumaši,

potrebna mi je pomoć, ako može step-by-step.

Nakon crkavanja starog Huawei HG630 rutera pre neki dan dobio sam novi vdsl ruter ZTE ZXHN H168N.
Mreža je 50mbs.

Novopostavljeni ruter bih zamenio nekim značajno boljim ruterom (D-Link, TP-Link, Cisco, ...) pre svega zbog wireless-a jer ni novim ruterom nisam baš najzadovoljniji.

Tehničari iz Telekoma su mi rekli da je to moguće ali da moram da znam ID rutera na Telekomu, jer bi u protivnom svi menjali rutere kako im se ćefne.

Pretpostavljam da to nije baš tako lako izvodljivo.

Sa druge strane ne bih išao na rešenje da na postojeći ruter samo okačim novi kvalitetniji nego bih uradio baš kompletnu zamenu.

Takođe, ukoliko je to izvodljivo u ličnoj režiji koji bi ruter bio preporuka.
[ Cile1982 @ 19.01.2018. 13:38 ] @
Ma kakav ID rutera,kačio sam razne koje čak i nisu iz Telekoma pa rade bez problema.Možda su nešto menjali,ali čisto sumnjam.Moj savet ti je,da ne bi bacao pare na kupovinu drugog rutera ili eventualno razvlacio UTP kabl od postojećeg do drugog rutera(iako je i to rešenje za proširivanje mreže jer kod mene je tako,kupih jetspeed 2 za 1000din i sad mi on kao sekundarni služi za wifi i IPTV),da razmisliš o nabavci wifi extendera.Uglavnom su plug and play,staviš ga u utičnicu i povežeš sa routerom.Naravno,ako će ti služiti za još nešto osim wifi onda uzmi router.
[ Cile1982 @ 19.01.2018. 14:06 ] @
Asus RT-N18U ima solidan domet,ali ima i cenu od 8000-10000din.Naravno,mogao bi domet pokušati da poboljšaš jednostavnom promenom kanala na neki koji nije opterećen.Takođe,umanjena optička vidljivost kao i više zidova utiču na kvalitet/domet samog uređaja.Uvek imaj u vidu koliku površinu treba da pokriješ signalom i naravno koliko $$$ bi uložio.
[ nebek @ 19.01.2018. 22:53 ] @
Već imam ekstender i to od ranije ... odlična stvarčica koja je pokazala svoje pravo lice kada sam je poneo na letovanje u Grčku!
Tamo mi je ekstender opasno završavao posao.
[ gilopile @ 19.01.2018. 23:04 ] @
Ne znam za nikakav ID, jedino moze biti da je zakljucan na MAC. Trebaju ti od njih samo PPPoE parametri - user/pass
[ nebek @ 20.01.2018. 12:30 ] @
E to me zanima.
Da li se ti parametri mogu slobodno tražiti od njih i da li ih oni uopšte daju?
Recimo da ih daju, da li postoji uputstvo negde za pristup i unos tih parametara u novi ruter?
[ gilopile @ 20.01.2018. 17:56 ] @
Uglavnom cujem da daju te parametre na zahtev.

Sto se unosa tice, standardno za svaki ADSL ruter se unosi u PPPoE konekciju. Snacices se tu sigurno.
[ calexx @ 20.01.2018. 18:12 ] @
Bilo je tako, mislim da odavno više ne daju parametre. Kod nekih modema/rutera postoji mogućnost da se izvuče pa ako ima sreće ... ima i rešenja.
[ gilopile @ 20.01.2018. 18:15 ] @
Da, da, moze kroz inspect elements da se vidi user/ pass na nekim modelima, ali te nista ne kosta i njih da pitas.

Potrazi ovde po forumu, pisano je o tome.
[ nebek @ 20.01.2018. 20:19 ] @
Dobro, to je otprilike to.
Koliko vidim ide se preko opcije PPPoE pa ću i nastaviti u tom pravcu.