[ mmix @ 17.01.2018. 12:50 ] @
prosto i jednostavno

ne zuri mi se toliko, trebao bi do jeseni da sklopim novu konfiguraciju. Medjutim uopste ne vidim neke najave za i7 varijante Cannon Lake-a. Koliko smo daleko od toga?
[ Branimir Maksimovic @ 17.01.2018. 13:35 ] @
Ima neke glasine da ce da izadje 9700k sa 8 kora od Marta. Cannon Lake mislim da moze da izadje pred kraj 2018 ali mislim da ce to biti samo.za laptopove procesori. Ice Lake u 2019.
[ Branko Santo @ 18.01.2018. 09:48 ] @
Sacekas reviziju Ryzena za par meseci i uzmes octo ryzena :)
[ Branimir Maksimovic @ 18.01.2018. 14:34 ] @
Treba videti dal ce Intelovi procesori pojeftiniti sa obzirom na ovaj hype i to skoro izlazenje Ryzena+. Intel ce svakako morati da reaguje ili sa cenama ili sa novom serijom procesora ;)
[ bojan_bozovic @ 18.01.2018. 14:56 ] @
https://www.amazon.com/AMD-Thr...53&creativeASIN=B0754JNQBP ($478) 8 core, 16 threads

vs

https://www.amazon.com/Intel-B...mp;keywords=i7+8700k+processor ($379) 6 core 12 threads

Ja bih uzeo Ryzen, za CPU intensive workload. Uostalom ne moras da se brines ni za Meltdown patch usporenje na i7.
[ Branimir Maksimovic @ 18.01.2018. 15:03 ] @
Mnogo skup taj threadripper. Sta fali obicnom 1800x ili cak 1700? Mada mi se cini da covek puca na single thread performanse gde je Intel i dalje bolji...
[ Zlatni_bg @ 18.01.2018. 17:43 ] @
Ne kupovati nov kompjuter naredna 3-4 meseca dok se cela zbrka ne smiri i sve ne dovede u red, onda se vide performanse onoga sto ce da se desava na tom kompjuteru, i tada kupiti nov procesor... Ja cekam novi Ryzen, da vidim dokle su dogurali, pa da donesem odluku.

Inace, 9700K nece biti narednih meseci, mogu gotovo da garantujem, jer Intel trenutno dobija kolektivne tuzbe za svesan nemar i izbacivanje procesora sa sigurnosnom greskom. Razmislice dva puta pre nego sto izbace taj cannon lake sada.
[ Zlatni_bg @ 18.01.2018. 17:44 ] @
P.S. procesori sigurnosno pukli, graficke pokupovali majneri... na kraju cemo svi Xbox i RaspberryPi da kupimo :)
[ Branimir Maksimovic @ 18.01.2018. 18:26 ] @
Ma meni nimalo nije problem sto su pukli, zapravo se radujem tome, i ocekujem pad cena ;p
I dalje pucam na 7800X koji je sada malo pojeftinio ali ocekujem da ce jos vise ;p
[ Zlatni_bg @ 18.01.2018. 18:29 ] @
Evo i RAM ti pada polako, mozda ostvaris snove sa 64 GB :p
[ mmix @ 22.01.2018. 14:08 ] @
izvinjavam se sto se nisam javljao , guzva za vikend.


Elem, razmisljao sam o Ryzenu ali mi se uopste ne svidja single thread performansa Ryzena, 8700k je skoro 35% brzi od 1900X, koji je u rangu sa 3770k koje je ono za trecinu jeftiniji. Doduse ne znam koliko ce ovaj Meltdown debakl da otkine odatle.

Nesto mi se cini da je sad bas nezgodno vreme za ovu odluku
[ mmix @ 22.01.2018. 14:32 ] @
Gledam sad, od nove godine je pocela da pada cena za 8700k



[ Zlatni_bg @ 22.01.2018. 16:50 ] @
Imas nove leakove za 2. generaciju Ryzena. Izgleda je IPC +10% a clock nekih 200-300MHz minimalno veci. To bi trebalo da ih sabije jedno uz drugo. Meltdown otkida u zavisnosti od toga sta radis na PCu :)
[ Branimir Maksimovic @ 22.01.2018. 16:52 ] @
Postoji silna zbrka oko imenovanja Ryzena ;)
U stvari ovo sto izlazi je vise kao Ryzen refresh, nego gen 2. koji izlazi kasnije...
[ mmix @ 22.01.2018. 18:46 ] @
Btw, nesto sad gledam. Zasto je Intel redukovao broj kanala na K cipovima? Ovaj 8700k, iako 8 generacija je dual channel, dok je moj matori Haswell 5930K quad.

I koliko vidim, posle skupih Skylake-X u Gen 8 nijedan procesor ga nema. To me forsira da uzimam 4x16Gb stikove umesto 8x8Gb.

Vidim ja da cu da se vratim korak unazad na Skylake-X/X299 na kraju.

[ Zlatni_bg @ 22.01.2018. 20:17 ] @
Jer su razlicite platforme. Enterprise vs consumer grade. Imas i sad X299. Imas Skylake-X sa quad channelom.
[ Branimir Maksimovic @ 22.01.2018. 20:37 ] @
mmix napisa : "I koliko vidim, posle skupih Skylake-X u Gen 8 nijedan procesor ga nema"

Nikad nije bilo da je mainstream CPU bio quad. Mada, koliko vidim ovde se zapravo radi o broju memorijskih slotova na ploci ;)
Bolje uzmi 4*16 pa ostavi mogucnost prosirenja. Imas i Kaby Lake X koji doduse ima 4 kora, ali ako imas para uzmi 7820X sa 8 kora ;)
[ mmix @ 22.01.2018. 20:52 ] @
moj 5930K je quad, on nije Enterprise. Enteprise su Xeon-i, X je high end desktop/workstation ali poslenja X serija je bila na Skylake-u.

Ne radi se samo o broju slotova. Radi se i broju kontrolera tj ukupnom bandwidthu. Drugo, ne mogu ni da uzmem 4x16 pa da ostavim 4 slota prazno jer su izgleda svi ti cipovi limitirani na 64Gb. high end X299 ploce imaju 8 slotova ali su i dalje to 4x dual
[ Ivan Dimkovic @ 22.01.2018. 21:17 ] @
5930K je HEDT platforma.

HEDT = kastrirani Xeon koji uspeva da postigne visoke radne frekvencije bez da mu treba atomska energija i NASA hladjenje, dakle baziran na serverskoj platformi, odatle mu quad channel memorijski kontroler.
[ mmix @ 22.01.2018. 22:18 ] @
Ok, zasto se onda prestalo sa time? Kao da Gen8 uopste ne planira high end cipove? A nisu ni svi XEONi quadovi isto. Glupava zezancija zbog malo silikona.

Nesto mi se sve vise cini da ce da se razbije kasica i uzme 7820X, sve mi je izglednije da nema nista od 88xxx na 10nm, bar ne do dogodine, a realnije izgleda tek na Gen 9. Ionako ne koristim ovih 40PCIe lanes nizasta.

Ostaje nada da ce AMD da natera INtel da koriguje cene do kraja leta
[ Zlatni_bg @ 23.01.2018. 00:09 ] @
Nije do sada svaka generacija imala i enterprise i consumer proizvode. Peta generacija je npr. bila cela enterprise, pocevsi sa 5820K, skylake - sesta - ima i jedno i drugo, sedma je od skoro dobila i jedno i drugo, bukvalno kad je osma izasla, tad je i sedma dobila enteprise.

Ja bih sacekao novi Ryzen na tvom mestu. Tad ce pasti i cene svega. Single core i mene odbija ali +15% na SC koliko se ocekuje, sto zbog optimizacije sto zbog viseg clocka, bice sasvim dosta.
[ Branimir Maksimovic @ 23.01.2018. 01:12 ] @
Citat:
mmix:
moj 5930K je quad, on nije Enterprise. Enteprise su Xeon-i, X je high end desktop/workstation ali poslenja X serija je bila na Skylake-u.

Ne radi se samo o broju slotova. Radi se i broju kontrolera tj ukupnom bandwidthu. Drugo, ne mogu ni da uzmem 4x16 pa da ostavim 4 slota prazno jer su izgleda svi ti cipovi limitirani na 64Gb. high end X299 ploce imaju 8 slotova ali su i dalje to 4x dual


A ne, Skylake-X moze 128GB ;)
[ mmix @ 23.01.2018. 10:48 ] @
To je bilo dok sam razmatrao 8700K

Ali u ovom trenutku necu ici vise od 64. Trenutne potrebe su mi da vucem 3-4 virtuelne masine odjednom, na sadasnjiuh 48 sam onako knap da svi mogu da rade sa iskljucenim virtuelnim diskovima. Vise bih voleo da to rasporedim na 8Gb stikove zbog stabilnosti
[ Zlatni_bg @ 23.01.2018. 19:01 ] @
Iskreno, s obzirom da overklokujem sve sto mi padne pod ruku, iz iskustva na svim platformama mogu da ti kazem da manje stikova pruza vise stabilnosti. Za postizanje sintetickih rekorda u overkloku se vade svi DIMMovi sem jednog koji je neophodan.

Ako ti vec virtualizacija vuce toliko i vidim da te to najvise interesuje, sta ti je problem sa AMDom trenutno?
[ mmix @ 24.01.2018. 00:15 ] @
Nije samo virtuelizacija, jedna od tih masina mi je i dev box i radimo dosta simulacija pri cemu uprkos particionisanju jedan tread vuce seriju medjusobno zavisnih proracuna. 30% razlike na single threadu mi je razlika izmedju 3 i 4 sata cekanja.

Sto se tice ram-a, i dalje se lomim. Cujem razne price. Sa jedne strane dva sticka po kanalu nestabilnije ali moze da se resi dizanjem voltaze na kontroleru, sa druge strane vise rama po sticku losije termalne karaktristike => nestabilnost. Nisam pametan. Na ovom mom sam jedva uspeo da poteram XMP, ali zato sto sam se izglupirao sa razlicitim velicinama stikova.
[ Zlatni_bg @ 25.01.2018. 14:33 ] @
Napon je uglavnom testiran za odredjenu frekvenciju, pa bi XMP trebalo da odradi posao oko toga, podesi tajminge, frekvenciju i napon. Meni je dizanje napona uglavnom pomagalo oko overkloka RAMa ili redukcije tajminga. Nikad se nije desilo da nece da radi na definisanim vrednostima proizvodjaca, ali sam uvek gurao 2 stika.

RAM bas i nema termalne karakteristike, ne greje se :) Svi ovi "heatsinkovi" ako ih mozemo tako nazvati su tu zbog estetike i eventualnog sprecavanja stete statickog elektriciteta.

Inace, Ryzen je specificna platforma, na trenutnoj generacji je komunikacija izmedju modula u CPU zakucana na brzinu RAMa. Gledao sam par testova 4.05GHz Ryzena sa 3600MHz memorijom, kida cak i 5GHz Kaby lake. Tu su napravili mali propust i valjda ce ga resiti sada.

AMD je najavio podrsku za vece clockove DDR4(za prvu gen im se bas zurilo, bilo je biti ili nebiti), pa ako to rese, dignu da DDR4 moze da radi na 3600MHz bez problema, podignu max clock za 200-300MHz i po sadasnjim testovima ostane da je IPC poboljsan za ~10%, otprilike ce prestici Intel. Sacekaj mart ako ikako mozes, nemoj da ti bude zao :)

EDIT: Mozda tebi XMP nije radio kako treba ako si uzeo 2 ista kita? :)
[ mmix @ 25.01.2018. 15:11 ] @
Ma na JEDECu je sve radilo kako treba out of the box, XMP je neformalni setting.

Ram se greje, i to eksponencijalno raste interna temperatura sa naponom (secas se onog izraza za snagu U^2/R), na XMP profilu se vec greje primetno. S tim sto ti vidis eksternu temperaturu na povrsini, interno je daleko veca. Temperatura utice (ubrzava) leakove na tranzistorima u celijima, sto bi narodski rekao sa vecom temperaturom DRAM brze zaboravlja, u nekom trenutku zaboravi brze od refresha i eto malera. Vece gustine DRAM celija, losije termalne karakteristike (drain je vezan za povrsinu cipa i ne skalira linearno sa povecanjm broja tranzistora) => veca radna temperatura, veca nestabilnost. Tako sam ja bar shvatio iz price i ima mi smisla.



A definitivno cu sacekati da vidim sta se desava do jeseni.
[ Zlatni_bg @ 25.01.2018. 17:11 ] @
JEDEC vrednosti umeju da budu smesne u poredjenju sta stikovi mogu zaista da urade, jer je ipak JEDEC standardizovan :)

Primera radi, 1866MHz CL11 DDR3 stikove mogu da guram na 2200MHz CL10 uz ~1.65V. Nisam osetio nikakvo povecanje toplote na istim, mada i D15 hladnjak pravi promaju oko njih. RAM je prilicno nedovoljno ispitana prica u praksi, mnogi su vec deceniju govorili da brzina i tajminzi nemaju veze sa performansama i da su mizerne, tek od pre godinu-dve se pokazalo drugacije, cak i na starim platformama.

Elem, da ne letimo s teme, napravio si dobar izbor. Do tad ce verovatno izaci jos jedna HEDT Intel platforma, pa ces naci nesto adekvatno za sebe ako ti Ryzen vec ne bude radio posao. Ja sam bio spreman da kesiram 8700K ali me je DDR4 cena sprecila u tome, i onda Meltdown. Sad se strpim dok ne vidim u kom smeru sve to ide, bar me je nesto nateralo da ne vadim novcanik, verujem da bih se pokajao da jesam.
[ Branimir Maksimovic @ 25.01.2018. 22:59 ] @
Sad je najgore vreme za kupovinu hardvera, definitivno.... na jesen, da, treba sacekati...