[ DusanInfinity @ 01.02.2018. 18:35 ] @
Pozdrav!

Potrebna mi je pomoc oko kupovine laptopa.
Budzet: ~70.000 dinara - 600e

Ovako, zelim da kupim laptop i da samom kupovinom izvucem maksimum za tu kolicinu novca. (najbolja moguca konfiguracija)
Izgled laptopa mi je nebitan, nije mi bitno da li laptop ima neke lampice i ostale stvari, najbitnije mi je da laptop bude dobar i lep iznutra.

Bacio sam pogled po netu, i zapao mi je za oko ovaj laptop: https://www.emmi.rs/laptop-ra%...156fhd.11.html?productId=67362
Kako vam se cini on?

I da, laptop najverovatnije uzimam putem www.betakomerc.rs ili emmi, tako da, ako mozete, saljite mi predloge sa tih sajtova.

Hvala!
[ djoka_l @ 01.02.2018. 18:53 ] @
Nije loš.
Ja bih izbegavao samo Asus, Acer i MSI. Lenovo, HP, Samsung, Toshiba bi bili moj izbor. Ja bih uzeo sa operativnim sistemom (Win 10 Home), ali ako se tebi baš kupuje Linux, samo izvoli. Poslednja 3 laptopa i desktop koje sam kupovao su svi bili sa Windowsom (i jedan Ubuntu za posao), možda si ti ljubitelj piraterije?
Konfiguracija je OK, memorija 8GB, taman kako treba, disk 2TB (mogao bi komotno da prođeš i sa 1TB, ako bude tesno sa novcem). Što se mene tiče, ja bih radije uzeo Intel i5, ili i7 procesor i nVidia karticu, ali nećeš ni sa ovim da pogrešiš. Solidan ekran. Ako ti ne smeta što nemaš DVD, a želiš tanak i lak laptop onda dobro, za neke instalacije bi bilo dobro da imaš DVD, mada sve možeš i sa USB-a da instaliraš. Neki put zatreba, pa ćeš možda morati da kupiš eksterni DVD.

Nema magične kombinacije, koliko para daš, takav laptop i dobijaš. Cene su takve da nalepnica ništa ne znači, ako nije kinesko, sve valja.
[ DusanInfinity @ 01.02.2018. 23:03 ] @
Ja sistem ne gledam, uvek dizem u vecini slucajeva sam, win 10. Sto se skladista tice, meni je dovoljno 250gb SSD-a i nista vise. Inace, nije bas uvek tako, postoje laptopovi sa ultra cenama koji imaju razne stvari, tipa neke lampice, neke posebne tastature, a kod nekih laptopova je 50% cene placanje marke samo. Tako da, ja ne obracam paznju na te stvari, i najvise bih da platim te komponente unutar laptopa.

Inace, nisam bas siguran, da li je moguca nadogradnja RAM memorije na laptop sa tog linka?
[ maksvel @ 01.02.2018. 23:11 ] @
Ovaj što si zakačio ima klasičan disk od 2TB. Po meni bolje gledaj SSD, a za skladištenje možeš kasnije lako da dokupiš eksterni disk.
Stoji 2-ćelijska baterija, što pretpostavljam da ne obećava naročitu autonomiju. Ne znam je li ti to bitno.
Većina proizvođača ima dobrih i loših modela. Proguglaj malo iskustva o pojedinim serijama. Imao sam prilike da, nažalost, iskusim prilično loše modele Lenovo IdeaPad-a, Toshibe, Dell-a, ali to ne mora da generalizuje stvari.
[ ademare @ 02.02.2018. 00:00 ] @
Tesko da za 600 Eur u Srbiji moze da kupi , i7 ili model koji vec ima i SSD i diskretnu grafiku .

Osnovni problem ove konfiguracije koja nije losa je da je Lenovo napravio citavu seriju 320 i da u SVE u koje stavlja diskretne graficke stavlja ovu 530 koja je ipak low end model .

Znaci i u laptopove od 37.000 din i u one od 70.000 ?! To po meni bas i nema nekog rezona , posebno ne u ovom slucaju ovog APU A12 , gde je integrisana , skoro identicna po snazi sa diskretnom ?! Pa cemu onda sluzi takva diskretna , ako je ista kao ugradjena ?

Inace ovaj procesor u realnom radu je na nivou i3 modela .

Tako da pre kupovine treba u okviru budzeta , da se naprave prioriteti . Oni mogu biti brzina procesora , za ovu cenu se moze naci i5 , koji je u realnom radu bolji od a12 , posebno kada je u pitanju koriscenje diskretne grafike . Drugi prioritet , kao teziste moze biti , grafika , treci monitor , cetvrti SSD .

Sva 4 za ovaj novac ne moze !

Za ovaj model konkretno mislim da nije dobar , jer je to isti laptop , samo menjaju maticnu i procesor . Kuciste , monitor , je isto za celu seriju i kada se to ima u vidu onda i nije bas neka dobra kupovina . Vec sam napisao o diskretnoj viska , koja dize cenu .

Savet za kupovinu, kada kupac napise sta mu je prioritet , pa po tome birati .
[ mjanjic @ 02.02.2018. 00:22 ] @
Ja, kad sam tražio, gledao sam ovako: FHD ekran, 8GB memorija i SSD 256GB, a ostalo šta ima. Uzeo Lenovo 710S, međutim... nije baš npr. za programiranje, nervira me što nema odvojene home/end tastere (navikao se na brzo selektovanje koda sa Ctrl+Shift+Home/End) nego su na strelicama u kombinaciji sa Fn tasterom (pa selektujte ceo red koda sa Ctrl+Shift+Fn+End/Home i još ako hoćete više redova, treba i strelica gore/dole). Ko je navikao da radi brzo, stražno nervira.

Zatim, laptop je odličan kad treba često da ga nosite, veličine A4 sveske, lagan, a moćan (meni se zadesio i7, ali dvojezgarni, praktično je isti kao i5, jedino je Turbo malo jači), ali nije baš da se sedi 5 sati i radi nešto ozbiljnije - mada za to mi nije bio ni prethodni 15.6" model.

E sad, pojavi se nedavno, nekih 3 meseca posle ove kupovine, za 30.000 više Dell sa 16GB rama, 256SSD+2TB hdd, FHD ips ekran, 15.6", i7 4-jezgra... jeste puno para, ali svakako uzimam beskamatno na 12 rata preko kartice (kod Emija nemaju onu veću cenu ako nije za keš) tako da bi to bilo 3-4000 više mesečno, ali je laptop zver sa svakodnevni rad, a bio poslednji primerak koji je imao 10-15% nižu cenu.


Dakle, razmisli malo, juri te akcije gde spuste cenu poslednjem modelu i vidi na neke rate da uzmeš (možeš u kešu koliko imaš plus ostatak npr. na 12 rata.