[ dusans @ 04.02.2018. 11:04 ] @
Planiram da pazarim 4K 27" monitor, na primer:
http://www.lg.com/us/monitors/lg-27UD69P-W-4k-uhd-led-monitor

Interesuje me da li postoje neki veći problemi ako u Windows 10 skaliram na 200%?
Prvenstveno koristim Visual Studio, i tamo to radi dobro koliko sam uspeo da zaključim...
Od ostalih aplikacija - SSMS, Office i Photoshop.
Jel ima nekih aplikacija koje se često koriste a ne skaliraju kako treba?
[ Miroslav Jeftić @ 04.02.2018. 11:56 ] @
Citat:
dusans:
Planiram da pazarim 4K 27" monitor, na primer:
http://www.lg.com/us/monitors/lg-27UD69P-W-4k-uhd-led-monitor

Interesuje me da li postoje neki veći problemi ako u Windows 10 skaliram na 200%?
Prvenstveno koristim Visual Studio, i tamo to radi dobro koliko sam uspeo da zaključim...
Od ostalih aplikacija - SSMS, Office i Photoshop.
Jel ima nekih aplikacija koje se često koriste a ne skaliraju kako treba?


Ja imam isti taj monitor, skaliranje na 175%. Office je dobar, ove druge nisam probao/ne koristim.
[ dusans @ 04.02.2018. 12:02 ] @
Super, hvala :)

Samo me brine ovaj disparitet cena...

Serije 27UD68 i 27UD69
U Srbiji od 560-620 eura
Napolju od 400-450 eura

U čemu je trik?

@mb57
Ja bih rekao da više pripada ovde, nisam dobro razmislio pre postavljanja teme.
[ dejanet @ 04.02.2018. 12:05 ] @
% skaliranja zavisi od udaljenosti monitora i ociju coveka, takodje ljudi razlicito vide.
Posto imam 4K 27'', mogu da preporucim 150%, medjutim i 200% je standardno skaliranje i vecina programa ce raditi dobro.
Za VS, Office, SQL Management Studio, konzole, Web nisam primetio vece probleme, za Photoshop mislim da je bio problem menija koji ostane ne skaliran, pa bude izrazito sitan u odnosu na ostatak, ali predpostavljam da su to popravili u medjuvremenu.

Licno mislim da sam se z-bo sa ovim monitorom, jedina mala prednost je sto mozes da pogledas 4K film.
[ mb57 @ 04.02.2018. 12:10 ] @
U Srbiji deru?!
U Rusiji, tog monitora nema (nisam ga našao) ali ima LG 27UD69P i njegova cena počinje od 380 evra.
[ Miroslav Jeftić @ 04.02.2018. 12:19 ] @
Citat:
dusans: Super, hvala

Samo me brine ovaj disparitet cena...

Serije 27UD68 i 27UD69
U Srbiji od 560-620 eura
Napolju od 400-450 eura

U čemu je trik?


Ja sam ga uzeo na kupujem-prodajem za 430 evra, u našim prodavnicama kad se ugrade, jbg.
[ dusans @ 04.02.2018. 12:23 ] @
Uzeo bih i ja, nego šta ako ima mrtvih piksela,
hteo bih da otvorim i pregledam pre nego što kupim?

Ne znam ni kako se rešava pitanje garancije...
[ mb57 @ 04.02.2018. 12:25 ] @
Naruči ga putem interneta i trebalo bi da bude jeftiniji sa svim troškovima?
[ Miroslav Jeftić @ 04.02.2018. 12:27 ] @
Citat:
dusans: Uzeo bih i ja, nego šta ako ima mrtvih piksela?


Da li u prodavnici dobiješ garanciju na 0 piksela? Nisam pitao, ali ne verujem. Kako god, kad sam razmislio da li vredi da platim 50% veću cenu samo zato da bi bio iz naše prodavnice (koje inače ne važe baš za šampione u rešavanju reklamacija)... meni to ne vredi.
[ dusans @ 04.02.2018. 12:36 ] @
Izvini :) nisam se dobro izrazio...

Naravno da prodavnice ne daju 0-pixel garanciju, LG toleriše do 14 za 2K, za 4K verovatno još više.

Kod nekih domaćih prodavaca možeš da se dogovoriš da otvore i da pregledaš pre nego što kupiš.
Čak da ne uradiš pregled pre kupovine, svakako ima onaj mali rok u kom možeš da vratiš bez obrazloženja.

Ne znam kakva je praksa na KP i da li neko pristaje na to, čak i da dam malo više para a da me puste da pregledam.

U suštini, ne želim da se družim sa mrtvim pikselima out-of-the-box, niti da me deru.

Hvala.

@mb57, predlog odakle da poručim?
[ mb57 @ 04.02.2018. 12:48 ] @
Čitam na ruskim sajtovima utiske za navedeni monitor.
Od negativnih izdvojio bi:
1- Neravnomeran osvetljaj
2- 60 Hz samo putem Display Port ili HDMI 2.0.

Od pozitivnih:
1- Posle više od godinu dana intezivnog korišćenja nema mrtvih piksela
2- Matrica 8bit+FRC podržava profesionalan rad u boji.
3- Realno prikazivanje boja bez kalibracije.
4- Visoka gustina prikaza slike
5- Tanko kućište sa uskim okvirima.
[ Miroslav Jeftić @ 04.02.2018. 12:48 ] @
Citat:
dusans: Izvini nisam se dobro izrazio...

Naravno da prodavnice ne daju 0-pixel garanciju, LG toleriše do 14 za 2K, za 4K verovatno još više.

Kod nekih domaćih prodavaca možeš da se dogovoriš da otvore i da pregledaš pre nego što kupiš.
Čak da ne uradiš pregled pre kupovine, svakako ima onaj mali rok u kom možeš da vratiš bez obrazloženja.

Ne znam kakva je praksa na KP i da li neko pristaje na to, čak i da dam malo više para a da me puste da pregledam.


Ne znam, jedino da pitaš nekog od prodavaca, možda bi neko i pristao. Za sada nisam primetio nijedan na mom primerku, da kucnem u drvo.

Citat:
Od negativnih izdvojio bi:

2- 60 Hz samo putem Display Port ili HDMI 2.0.


Pa samo i ima DP i HDMI, kakva im je to primedba.
[ mb57 @ 04.02.2018. 13:03 ] @
Citat:
dusans:@mb57, predlog odakle da poručim?

Mogu ti dati adrese u Rusiji i lično se raspitati za cenu slanja. Slao sam neke stvari u Srbiju i, otprilike za tu težinu (5kg) slanje bi bilo oko 30-40evra.
Dobijaš broj pošiljke i pošta Rusije ti šalje svakodnevno na mejl informacije gde se pošiljka nalazi sve do preuzimanja.
Pre par meseci, slao sam pošiljku od nekih 4kg i za istu platio oko 30 evra za transport i pratio informacije o pošiljci od pošte Rusije:

[ mb57 @ 04.02.2018. 13:06 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Pa samo i ima DP i HDMI, kakva im je to primedba. :D

Ne znam, nisam obraćao pažnju, samo sam preveo tekst.
[ Miroslav Jeftić @ 04.02.2018. 13:06 ] @
Samo da ne bude skuplja pita nego tepsija.
[ mb57 @ 04.02.2018. 13:17 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:Ja sam ga uzeo na kupujem-prodajem za 430 evra, u našim prodavnicama kad se ugrade, jbg. :)

http://blog.tag-web-design.net/prevara-na-kupujem-prodajem/
Citat:
Miroslav Jeftić: Samo da ne bude skuplja pita nego tepsija. :)

I kako sad tumačiti tvoje pisanje?
[ Miroslav Jeftić @ 04.02.2018. 13:30 ] @
Citat:
mb57: I kako sad tumačiti tvoje pisanje?


Uuu, svaka čast, iskopao si na internetu jedno loše iskustvo. Prodavac od kojeg sam kupio ima tu prodavnicu nekoliko godina, preko 1000 preporuka, naravno loša iskustva su uvek moguća, ali nije mi prvi put da kupujem.
S druge strane, na tih 380e koliko navodno košta monitor u Rusiji (čisto sumnjam, ali ajde), treba dodati tih 50e otpreme i +30% dažbina, a ako bilo šta nije u redu onda računaj opet troškove slanja za Rusiju, troškove slanja iz Rusije i puno sreće da se objasniš sa carinom da je u pitanju nešto što si već platio, inače će ti opet uredno naplatiti dažbine.
[ mb57 @ 04.02.2018. 13:31 ] @
https://www.ebay.com/itm/LG-4K...m2a94c1c1b2:g:f2QAAOSwfjRaAgoT
[ mb57 @ 04.02.2018. 13:40 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:S druge strane, na tih 380e koliko navodno košta monitor u Rusiji (čisto sumnjam, ali ajde)


Rublja - Evro: https://www.google.rs/search?s...7k1j0i131i67k1.108.225JT-G9sNk






27098:70,489=384
[ Miroslav Jeftić @ 04.02.2018. 14:01 ] @


Polovan monitor i sa greškom, čitaš li uopšte...?
[ mb57 @ 04.02.2018. 14:06 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Polovan monitor i sa greškom, čitaš li uopšte...? :)

Promaklo mi je, jbg.
Da li si ti pročitao post u kome sam ti potvrdio tačnost cene monitora u Rusiji?
[ Miroslav Jeftić @ 04.02.2018. 14:15 ] @
Citat:
mb57: Promaklo mi je, jbg.
Da li si ti pročitao post u kome sam ti potvrdio tačnost cene monitora u Rusiji?


Jesam, ok tu je negde, ali i dalje ostaje da moraš platiti slanje (tj. ako uopšte šalju za Srbiju), a shipping weight za monitor je inače 10 kilograma, a ne 5 kao što si napisao, plus carina, plus porez i troškovi carinskog pregleda, plus da moliš boga da se ne ošteti nešto u putu i na carini.
Naravno, neka slobodno sam odluči da li će ga i odakle uzeti, lično mislim da bi bilo skroz šašavo naručivati tako nešto iz Rusije ili slične zemlje.
[ mb57 @ 04.02.2018. 14:23 ] @
Poštarina se plaća na osnovu težine pošiljke a ukupna težina, kako je navedeno je 6,44kg.
Za deo oko carine i ostalih dažbina ne znam, pošto ovde država ne naplaćuje ništa na onlajn kupovine.
Naveo sam kao opciju a i on sam može da pogleda još negog onlaj prodavca pa da sve stavi na papir.
U svakom slučaju, konstatovali smo koliko su naši trgovci alavi.

Da, kako si ti kupio na kp monitor za 420E? Jel on bio nov, neraspakovan ili polovan?
[ Miroslav Jeftić @ 04.02.2018. 14:38 ] @
Citat:
mb57: Poštarina se plaća na osnovu težine pošiljke a ukupna težina, kako je navedeno je 6,44kg.


Na zvaničnoj stranici piše "Shipping Weight: 20.5 lbs": http://www.lg.com/us/monitors/lg-27UD69P-W-4k-uhd-led-monitor

Citat:
Za deo oko carine i ostalih dažbina ne znam, pošto ovde država ne naplaćuje ništa na onlajn kupovine.
Naveo sam kao opciju a i on sam može da pogleda još negog onlaj prodavca pa da sve stavi na papir.
U svakom slučaju, konstatovali smo koliko su naši trgovci alavi.

Da, kako si ti kupio na kp monitor za 420E? Jel on bio nov, neraspakovan ili polovan?


Ne naplaćuje ako kupuješ u zemlji, ali ako bi kupio nešto u inostranstvu, sigurno bi ti naplatili dažbine prilikom ulaska pošiljke u zemlju, kao i u svakoj drugoj zemlji, ne verujem da su toliko velikodušni da puste slobodan uvoz.
Ja sam inače kupio nov monitor, nov/neraspakovan.
[ mb57 @ 04.02.2018. 14:53 ] @
Na sajtu, LG RU, piše:
Težina monitora 4,5kg
Težina monitora sa postoljem 5kg
Upakovan 6,6kg

Na sve pošiljke sa onlajn prodavnica nema carine i poreza bez obzira odakle su.
Mnoge stvari (ne znam do koje težine) šalju se besplatno u Rusiju.
Već sam naručio gomilu stvri sa ebuy, alija, gearbest... i nikada nisam plati ni rublju više od cene koju sam dao prodavcu.
[ Miroslav Jeftić @ 04.02.2018. 15:01 ] @
Zanimljivo, vi ste onda baš liberalni. Ovde se plaća 10% carine na ukupnu vrednost pošiljke (cena+otprema) i onda se na sve to zajedno plaća i 20% PDV-a, plus troškovi carinskog pregleda i možda samo još nešto sitno zaboravio.
[ mb57 @ 04.02.2018. 15:12 ] @
Kada sam se doselio u Rusiju, bio sam u čudu kada sam to saznao. Do duše, ima neko ograničenje do koje cene može bez carine i poreza ali nisam siguran do koje jer je moj poznanik naručivao i preko 1000 evra i ništa nije paltio. Neko kaže da je limit 5000 ali da li je to baš toliko, ne znam.
Zbog toga i trgovci ne šamaraju sa cenama jer imaju konkurenciju.
[ Miroslav Jeftić @ 04.02.2018. 17:20 ] @
Citat:
dusans:
Planiram da pazarim 4K 27" monitor, na primer:
http://www.lg.com/us/monitors/lg-27UD69P-W-4k-uhd-led-monitor

Interesuje me da li postoje neki veći problemi ako u Windows 10 skaliram na 200%?
Prvenstveno koristim Visual Studio, i tamo to radi dobro koliko sam uspeo da zaključim...
Od ostalih aplikacija - SSMS, Office i Photoshop.
Jel ima nekih aplikacija koje se često koriste a ne skaliraju kako treba?


Nego da se vratimo na temu, jesi li siguran da ti je potreban 27" 4K, što se mene tiče, mislim da sam minimalno prvih nedelju ili dve sve vreme mislio "šta mi je ovo trebalo".
[ mb57 @ 04.02.2018. 17:36 ] @
Slažem se sa pitanjem Miroslava jer sam i ja mislio da kupim jedan monitor veći od 24".
Onda sam u jednoj prodavnici seo za 27" monitor i bio mi je glomazan.
Definitivno sam odustao kada sam video cenu monitora od 27" i 4K televizora od 43".
https://belgorod.mediamarkt.ru...mclid=177651009617272482700000
Pošto je mediamarkt ogromna radnja, mogao sam da uporedim kvalitet slike i sa zvučnim imenima ali nisam video opravdanost cena za zvučna imena.


[ dusans @ 04.02.2018. 17:56 ] @
Znam da mi treba nešto krupniji prikaz u odnosu na ovo što trenutno imam...
Recimo neki full HD 24" je oko 6% sitniji u odnosu na ovaj 22" 1680x1050 i to je onda sa konja na magarca.
A recimo full HD 27" je oko 20% krupniji u odnosu na ovaj moj 22", što je mislim OK,
ali su i pikseli krupniji pa se gubi na oštrini...

Uglavnom, hteo bih da uzmem bolji display, da bude IPS, da bude oštriji tekst, itd...
E sad zašto sam se odlučio na 4K a ne 2K (1440p)?
1. Nedovoljna prednost 2K u ceni u odnosu na 4K.
2. 4K mapira 1080p u donosu 1:2 a 2K mapira 1080p u odnosu 1:1.33 (čitaj interpolacija - mutno)
3. Ako mi i ne paše 1:2 scaling na 4K uvek mogu da uradim fallback na nešto
između interpolirano, dok je na 2K uvek interpolirano.
4. 2K bez skaliranja je suviše sitno, otprilike 33% sitnije u odnosu na ovo trenutno što imam,
tako da to tek otpada.
[ mjanjic @ 04.02.2018. 22:15 ] @
Krupni pikseli na FullHD 43"... Čekaj dok raspakujemo ovde neki 65" FullHD da vidimo sa koliko metara je OK slika, za neki 58" isto FullHD ne mogu nikako da naštelujem sliku da liči na nešto po pitanju oštrine i sl. Pustim neki fudbal sa YT kao test, kamera tako brzo ide preko terena da se ništa ne vidi, nevezano za oštrinu i kvalitet slike, tu slika mora da bude 100FPS da bi se na tolikoj dijagonali videli detalji pri "švenku" kamere (npr. u fudbalu)...

A za to da li 27" ili 24", pa možda je neka zlatna sredina 21:9, ali ne ovi sa 1080p po vertikali, nego recimo LG 34UC99 (34" 3440 x 1440) ili čak LG 38UC99 (38" zakrivljen, 3840 x 1600).

Međutim, već smo pričali da mnogi više preferiraju 2 monitora nego jedan ovakav široki, što može biti podnošljivo sa nekim novim modelom koji ima vrlo tanak okvir, ali ipak... jedina prednost 2 monitora je kada na jednom od njih koristite neku aplikaciju u full screen modu, i eventualno kod programa koji imaju pogodan režim rada za dual monitore (recimo pojedini programi za obradu fotografija).