[ Brkic @ 24.02.2018. 18:24 ] @
Prilikom gašenja neonke sa običnim starterom u drugoj sobi bljesnu sijalice koje su spojene na dimer i sada kada sam ugasio neonku dimer je u drugoj sobi pukao i više ne radi. Na istoj su fazi ta neonka i dimer.
U čemu je problem i zašto je pregoreo dimer tj.zašto reaguje na gašenje neonke?
[ veselinovic @ 24.02.2018. 22:48 ] @
Zato sto ti nedostaje ( neispravan ili neodgovarajuci) kondenzator za kompenzaciju ipopravak kos fi.
Ovako imas skoro cisti induktivitet koji pri gasenju pravi naponski spic.
E sad, kako mreza nije pojela taj pik je pitanje.
vjerovatno si daleko od TS i na toj fazi nema nesto potrosaca.
[ Brkic @ 24.02.2018. 23:39 ] @
Nema kondenzatora kod neonke, mogu li iskoristiti velike mrežne kondenzatore iz PC napajanja pa da od njih napravim nešto? Imam gomilu napajanja.
[ veselinovic @ 25.02.2018. 07:45 ] @
Na zalost ne.
Treba ti nepolarizovani kondezator red velicine 0.47 do 2 uF.
Velicina zavisi od snage neonke uhlavnom.
[ emiSAr @ 25.02.2018. 08:05 ] @
Ako u tim napajanjima ima kondenzatora kao na slici, naredaj paralelno na kapacitet koji je predlozio komsija @veselinovic. Koje je snage ta "neonka2-fluoroscentrna cijev?
pOz
[ mrkabrka @ 25.02.2018. 08:32 ] @
Popravi dimer, zameni osigurac ili triac u njemu...To ne bi trebalo da se desava nesto nije uredu ili sa neonkom ili sa dimerom, ili sa samom instalacijom. Ja imam sve moguce i nemoguce kombinacije i za ovo cujem prvi put.
[ emiSAr @ 25.02.2018. 09:23 ] @
Klasicna fluoroscentna armatura sa magnetnom-zeljeznom prigusnicom i starterom je induktivni potrosac. Starter kad razdvoji kontakte, u prigusnici se indukuje prenapon reda 500-600 v
koji je dovoljan da fluocijev propali vec zagrijan low presure gas-zivinu paru. Sama cijev "proguta" naponski spic. Isto se gogadja kod gasenja-samo ako nema kompenzacionog
kondenzatora da "proguta" isti spic-dogadja se gore navedeno.
Kompenzacioni kondenzatori u fluoarmaturama najslicniji su radnim motornim kondenzatorima i u zavisnosti od snage armature-kapacitet im se krece do 5,6-6,3 uF- DC napona do
1200V.-
pOz
[ mrkabrka @ 25.02.2018. 09:28 ] @
Jeli to teorija ili praksa?
[ emiSAr @ 25.02.2018. 09:50 ] @
Jako duga praksa. Kakve sve smetnje u mrezi prouzrokuje fluoroscentna rasvjeta moze se dota knjiga napisati. Vecinu smetnji otklanja ispravno dimenzionisan kompenzacioni
kondenzator u samoj armaturi - odnosi se na armature sa magnetnim prigusnicama. Elektronski balasti mogu RF zagaditi prostor gdje se nalaze.-
pOz
[ Brkic @ 25.02.2018. 12:16 ] @
Hvala emisar, takvih bipolarnih kond u napajanjima ima retko i malog su kapaciteta, i sada sam se setio da su ti veliki naponski obični elektroliti koji idu posle greca.

Na dimeru crkao trijak al mi nije jasno kako kada obrtni prekidač prekida fazu i na trijaku nije bilo napona.
Ali isto tako dok nije crkao Dimer je ugašen a sijalice trepnu kada ugasim tu neonku,obična neonka od 30w.
Taj dimer mi neki jadan i čudna mu šema ni nalik kakve šeme imam i što sam pravio.

Još jedno pitanje ako ipak mogu da se iskoriste ti veliki elektroliti, da stavim grec na prigusnicu i te velike elektrolite dal bi imalo nekog efekta?
[ emiSAr @ 25.02.2018. 13:43 ] @
Na prigusnicu ne moze se nista staviti-nece upaliti fluocijev. 30W je nestandardno-da nije akvarijum? Ako uspijes naci elektronski balast za tu fluocijev bilo bi najlakse za ostatak instalacije-
potrosaca na istoj.-
pOz
[ Brkic @ 27.02.2018. 16:27 ] @
Pogrešio sam nije 30w već 36w standardna cev od 120cm i ima ih 2 kom u haubi.
[ emiSAr @ 27.02.2018. 16:41 ] @
Da kod gasenja te armature nebi nesto drugo nastradalo, pokusaj naci 5,6uF motorni radni kondenzator - bijele boje je i ima mogucnost montaze.-
Montira se paralelno armaturi, izmedju faze koja dolazi preko prekidaca (kod tebe je prenapon preskocio prekidac) i nule.-
pOz