[ fermicoder @ 16.03.2018. 10:18 ] @
Pozdrav,
Planiram da otvorim e-prodavnicu (dropshipping) za domace trziste koja bi prodavala fizickim licima.
Kazu da za to moram da kupim fiskalnu kasu i da kupcima saljem racune postom, sto mi ubija volju za zivotom.
Cujem da osim fiskalne kase sad postoje i neke softver/komp/stampac/GPRS uredjaj kombinacije.
1. Da li postoji nacin (i kako) da namestim da narudzba ne stampa fiskalni racun na papir nego u PDF?
2. Kako bi tu isla fiskalizacija, a kako unos proizvoda?
Hvala.

[Ovu poruku je menjao fermicoder dana 16.03.2018. u 11:46 GMT+1]
[ rile23028 @ 16.03.2018. 17:25 ] @
Poštovanje,
kombinacija izdavanja fiskalnih računa preko štampača se odnosi na fiskalni štampač, a ne bilo koji, u principu, slično što i fiskalna kasa, samo što on ne može da radi autonomno bez računara, čak i neke fiskalne kase imaju režim rada fiskalnog štampača. Svi oni su pravljeni tako da to što odštampa mora da ide u fiskalnu memoriju, osim ako nije neki nefiskalni isečak, čak i ako napraviš da se štampa u pdf-u mora i na traci da bude odštampano. Poenta je fiskalna memorija koja je ugrađena u fiskalne uređaje gde se beleži promet i ostali parametri, a poreska preko GPRS uređaja ima mogućnost da tu memoriju očita kada im zatreba. Procedura fiskalizacije je ista i za fiskalne kase i za fiskalne štampače, ako imaš registrovanu firmu, ili preduzetnik za delatnost gde je obavezna fiskalna kasa, odeš u ovlašćeni servis za proizvođača koga odabereš i oni završavaju sve oko fiskalizacije.
[ Dexic @ 17.03.2018. 03:45 ] @
Za prodaju preko neta ne mora fiskalni?
[ Predrag Supurovic @ 17.03.2018. 07:51 ] @
Ne mora, ali samo ako dostavu i naplatu vrše kuriske službe.

A Dropšiping čak i nije prodaja nego posredovanje u trgovini.

[ fermicoder @ 19.03.2018. 13:08 ] @
Hvala Bojane,
Neka ide u fiskalnu kasnu, nije problem. Ja bih samo nekako da to sto bi fiskalna kasa odstampala odstampam i u pdf, pa da to saljem mailom, umesto papira postom,
ali i dalje mi nije jasno da li to moze i kako bi islo. Npr. da li mogu da isprogramiram nesto sto returnuje isto ono sto bi fiskalni odstampao? Ili to zavisi od komunikacije sa poreskom (ako je dvosmerna).

@broker, tacno tako i ta delatnost nije oslobodjena fiskalne kase.
[ bakara @ 19.03.2018. 14:18 ] @
Fiskalni kao fiskalni ne mozes da odstampas ali mozes stampani racun - fakturu koji sadrzi sve stavke iz fiskalnog.
recimo za firme svakako pored fiskalnog izdajes i taj stampani racun za knjizenje.
Takav isti mozes poslati postom i fizickom licu.
[ Predrag Supurovic @ 19.03.2018. 14:21 ] @
Citat:
fermicoder:
@broker, tacno tako i ta delatnost nije oslobodjena fiskalne kase.


Odakle ti ovo @broker? Jesi li i ti neki stari član koji je banovan :)


[ fermicoder @ 19.03.2018. 14:38 ] @
@bakara
I onda ako bih samo taj racun slao na mail, a ovaj fiskalni ne, jel to onda prekrsaj? Ako i jeste, mozda nije neki. :)

@broker
Znam te iz doba SetNeta (mada mislim da si ti bio na nekoj drugoj mrezi). Ali ti mene ne znas, druga generacija.

OK, onda jos mi nije jasa razlika izmedju fiskalne kase i fiskalnog stmpaca. Ovaj drugi ne moze bez racunara.
Pretpostavljam da je do baze proizvoda. Da li stampac onda dolazi uz neki softver koji ovi sto mi rade fiskalizaciju postave,
ili mora posebno. Mislim, sta mi je bolje, posto bih imao cesto promenjljivu listu artikala?
[ Predrag Supurovic @ 19.03.2018. 14:42 ] @
Ako ti računar služi kao kasa onda koristiš fiskali štampač. Ako ti fiskalna kasa služi kao kasa onda koristiš fiskalnu kasu.


p.s. ma nemam ja mnogo veze sa SetNetom, samo sam ga osnovao... al zanimljvo mi je da jos uvek ima ljudi iz tog doba :)


[ anon70939 @ 19.03.2018. 19:35 ] @
Mi smo jedno vreme prodavali nešto preko firme (programerska firma doo), slali poštom i ispostavljali klasične fakture koje su iste kao i one za pružanje usluga. Ne znam baš terminologiju ni kako da objasnim, ali ak oimaš dodatna pitanja mogu sutra da proverim.

Znam samo da nismo morali da dodajemo neku novu delatnost, spadalo je već u ovo što radimo, iako je knjigovođa insistirao na nekom zaboravih kom broju, advokat rekao da nema potrebe.

Dakle nismo bili u obavezi da štampamo fiskalne isečke, ali zato je mogao da poskupi jer je imao više posla oko svake pojedinačne fakture. E sad, zavisi od toga šta prodaješ, ako su sitnice onda to nije isplativo rešenje.

A valjda po nekom novom zakonu takve fakture mogu i da se šalju mailom?
Bar nama što šalju fakture, tipa Eunet i SBB, pa pošalju na mail i važe. Knjigovođa naš insistira da ih cimamo svaki put da nam pošalju i poštom, jer kako sam ga razumeo "zbog startijih inspektora koji ne prihvataju drugačije osim na papiru". A ti pošto šalješ fizičkim licima, valjda ne bi trebalo da imaš taj problem.

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 19.03.2018. u 20:55 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 20.03.2018. 08:09 ] @
Kad radis sa firmama onda fiskalen računae i ne izdaješ osim u maloprodaji. Kada radiš sa fizičkim licima, onda je fiskalni račun obavezan (osim ako zakonom nije regulsiano drugačije za neki konkretan slučaj).

Mislim da fiskalni račun u PDF ne može jer je urpavo to parče papir akoje izađe iz fiskalnog uređaja dokaz da je obračunat porez. Račn u digitlanoj formi, pa makar i skeniran, niej nikakav dokaz.

[ fermicoder @ 20.03.2018. 08:18 ] @
Hvala svima! Onda deluje da je dropshiping sa destinacijom u Srbiji besmislen jer za svaku kupovinu mora da se salje fiskalni postom.
[ Predrag Supurovic @ 20.03.2018. 08:27 ] @
Hm, meni je ideja dropšipinga besmislena sama po sebi, jer da bi mogao na toem da razadi moraš da imaš veoam visoku maržu, a danas su ljudi dovoljno pametni da sami provere koliko šta košta na ebay-u i da tu sami kupe.
[ fermicoder @ 20.03.2018. 15:43 ] @
Svaka cast na optimizmu. :)
[ dr0id @ 20.03.2018. 19:30 ] @
Ako je dropshipping iz inostranstva, to ce ovde jako tesko ici zbog odokativnih metoda odredjivanja troskova i razl. rokova dostave. Ako je od domacih veleprodaja i sl, nesto ne verujem da mozes biti povoljniji ili popularniji od postojecih.
Pismeni mogu i sami da naruce iz inostranstva; lenji, plasljivi i zaduzeniji preferiraju domace maloprodaje i cekove/rate, a ostali imaju oglase (KP, Limundo, FB i sl. su sigurno x puta popularniji od svih e-prodavnica zajedno).