[ torze @ 30.03.2018. 19:06 ] @
Pozdrav
Nabavio sam Severovu devetku monofaznu pumpu za vodu sa bocom.Imam bunar dubine 22m,5m visina vode.Pumpu bi ubacio iznad vode a bocu bi ukopao i smjestio na jedan metar ispod zemlje.Imam par pitanja
Da li je dobro da kondenzator bude sa motorom ili da ga izvucem kod boce?
Koji presek kabla da uzmem i da li licnasti ili pun presek?
Sa bi tebao da uzemljim i koju zastitu mi preporucujete za motor?
Unapred hvala.
[ torze @ 01.04.2018. 20:25 ] @
iko?
[ veselinovic @ 02.04.2018. 06:13 ] @
Ajde kad nece niko.
1. Kondenzator moze da bude i na motoru i vani. Ja bih kondenzator radje stavio van motora, cisto da bude mani uticaj vode a i kod odredjenih mjerenja je lakse kad su svi izvodi gore.

2. Presjek kabla zavisi od dva faktora a to su struja koju potrosac vuce i duzina kabla. Ovako napamet u normalnim okolnostima cijenim 2.5 mm2. Svakako licnasti zbog vibracija i pomjeranja.

3. Uzemljavas sve metalne mase, motor, cjevovod, bocu, ....

4. Osiguracem ces stititi kabal a sam motor nekom motornom zastitom. Da bi odabrao zastitu moras znati podatke sa motora. A inace zavisi i od cega stitis motor, zastite mogu da se komplikuju tipa podnaponska, prenaponska, podstrujna ( koristi se kod pumpi ) prekostrujna,....
[ Horvat I @ 05.04.2018. 21:09 ] @
Nisi napisao ali smatram da je kopani bunar. Zbog izparavanja/kondenzacije ne preporučujem motor iznad vode. Bolje rešenje potopna pumpa ili injektor.
Ako baš mora onda motor na vodu putem plovka da bude što sličnija temperatura da se smanji kondenzacija.
Struju ti je Veselinović odgovorio, jedino što kondenzator ne bih odvajao jer ovima vlaga ne smeta