[ SASA M. @ 15.04.2018. 12:37 ] @
Poštovani forumaši, ukoliko možete proširite vest o prikupljanju potpisa starih tzv. vecitih studenata. Svako u svojoj okolini verovatno poznaje nekog kome je ostalo nekoliko ispita do diplomiranja. Svi ti studenti imaju svoje lične razloge zašto nisu diplomirali (zasnivanje porodice, bolest, porodični problemi, nemaština, posao itd). Većina su apsolventi sa 2-5 ispita do diplome.

Relevantni su potpisi studenata upisanih na fakultete u Srbiji po starom programu, sva tražena polja su popuniti i postoji mogučnost da se javno na internetu ne prikažu vaši podaci (obeležite predviđeno polje).

Do kraja aprila moramo da sakupimo potpise i predamo peticiju nadležnim institucijama. Obavestite kolege o peticiji putem FB, na fakultetu, prijatelje, rođake, komšije itd. Budimo složni, zajedno smo jači. Do pobede.

Link ka peticiji je:
https://www.peticije24.com/pro...denti_upisani_pre_bolonje#form

Ministarstvo krši zakon jer želi da primeni retroaktivno što je protiv Ustava RS i uvede rok za završetak. Ukoliko stari studenti ne diplomiraju do 30.09.2018. status studenta će im ukinuti protivustavno. Fakulteti će zahtevati ogromne iznose novca da bi priznali položene ispite, reupisali ih na bolonjski program i naplatili iznos po svakom prenetom (nepoloženom) ispitu i novododatom ispitu.

Lična je satisfakcija tih studenata i njihovih porodica da diplomiraju, kada su upisivali fakultete nije postojao rok za završetak. Širom sveta se ceni celoživotno učenje, samo je u Srbiji to problem. Postoje ozbiljniji problemi od večitih studenata (koji nisu kriminalci) a to je kupovina diploma. Ovi ljudi žele da se poštuje njihovo pravo na studiranje po programu koji su upisali.

Peticiju je potpisalo skoro 2400 ljudi, moramo što ažurnije obavestiti širu javnost jer se potpisi predaju u Maju 2018. Molim Vas podelite link. Hvala unapred.
[ anon142305 @ 15.04.2018. 12:59 ] @
Koliko je meni poznato, on-line peticije nemaju nikakvo pravno dejstvo u pravnom sistemu Srbije. Mislim da bi bilo mnogo celishodnije ste napravili pravu, formalnu peticiju. A drugo, koliko je izvesno da bi prelazak na bolonju bio preskup?
[ SASA M. @ 15.04.2018. 13:11 ] @
Nisam angazovan oko peticije, samo prenosim informacije. Predace se zvanicna peticija, potrebno je da se skupi 4k potpisa.

Ono sto znam:
1. Snizava se nivo kvalifikacije sa 7.1 na 6.2
2. Cena po nepoloženom prenetlm ispitu 100 e plus oko 100 za priznavanje starih ispita I dobijanje novog indeksa. Npr ako je nekome ostalo 3 ispita do diplome 100e+300e
3. Na nekim fakultetima dodace se novih 7-8 ispita
4. Drzavu / fakultet ne kosta nista vise, predmetii su odsusani, o svom trosku placaju ispite i obnovu apsolvenskog staza

[Ovu poruku je menjao SASA M. dana 15.04.2018. u 14:42 GMT+1]
[ SASA M. @ 15.04.2018. 14:20 ] @
Dodacu tiny link jer se nekima sa mobilnog ne otvara ovaj dugacki

https://tinyurl.com/ycyga5tq
[ mjanjic @ 16.04.2018. 01:12 ] @
Nije tačno da fakulteti nemaju problem. Neki predmeti su davno ukinuti, a profesori otišli u penziju.
Predmete može pokriti neko od postojećih nastavnika, koji ima potrebne kvalifikacije i reference, ali kako sad on da ispita te studente kad pojma nema šta su učili niti šta se davalo od zadataka i pitanja na ispitu. Tako da to što su studenti odslušali taj neki predmet još pre 15 godina mogu mačku da okače o rep.

Čak i kad je u pitanju predmet koji postoji, ti studenti očekuju da ih neko dočeka na fakultetu vikendom, jer radnim danima ne mogu da doputuju zbog posla...
I ako dođu jednom u 2 meseca u toku radnog dana, krenu od vrata do vrata da obilaze sve kancelarije sa nekim spiskom, i očekuju da im se maltene pokloni ocena.



Zbog takvih treba jednom staviti tačku na te stare studijske programe, jer ako niste uspeli za ove 2 dodatne godine da položite ispite, nećete ni za sledeće 2.
Razlog: ostali su vam ispiti kod profesora koji vam neće pokloniti šesticu samo da se više ne pojavljujete kod njih - ostali su vam ispiti koje morate da naučite, da se pojavite na ispitu i da uradite dovoljno za prolaz, a vi to ne možete ili nećete već godinama, ili koji god da su razlozi, kako ćete u sledećih 2 godine odjednom dobiti vreme ili volju da naučite šta treba i položite te ispite?


Znam čoveka koji je davno napustio faks iako je stigao do apsolventa, ostalo mu 11 ili 12 ispita, čak i 2 matematike iz 1. i 2. godine.
Ne pada mu na pamet da se pojavi na faksu, ima dobru platu u IT kompaniji, pozicija mu ne zavisi od diplome već od znanja, tako da ne želi da maltretira ni sebe ni druge sa tim ispitima (ko posle 15 godina pauze da ponovo uči matematiku 2 ili 3?), a pogotovo ne da laže sebe kako mu je ostalo nekoliko ispita i kako mu je bitno da mu država omogući da i dalje zadrži status studenta.
"Ličnu satisfakciju" je našao u drugim stvarima, a ne u diplomi za koju je procenio da nije vredna potrebnog vremena i energije, jer mu neće uticati na platu, a uskratiće mu vreme koje može da provede kreativnije sa porodicom.
[ Java Beograd @ 16.04.2018. 07:30 ] @
Ne kapiram, čemu to produžavanje ?
[ anon142305 @ 19.04.2018. 13:15 ] @
Pa valjda je cilj produzavanja da se izbegne sve ono sto je gore pobrojano kao negativno.

Ja znam par ljudi koji nisu zavrsili fakultet po starom programu i, znajuci te slucajeve, siguran sam da im nikakvo produzivanje statusa nece pomoci. Jednostavno, povukli su se sa fakulteta, bliski ljudi pozavrsavali, ovi ostali bez ikoga poznatog, nisu u toku sa stanjem na pojedinim ispitima (novo gradivo, sta se trazi, sta ne i sl). Mislim da ce me sad neko pogresno razumeti, ali meni se cini da bi prebacivanje na bolonju moglo (ali samo moglo) njima da donese i neki podstrek, ako bi ih to prebacivanje "vratilo" na fakultet, u smislu da se povezu sa novim (tj. redovnim) generacijama, da ponovo budu u toku.

Naravno, ako je to prebacivanje protivustavno, kao sto se gore tvrdi, onda rasprave nema.
[ Java Beograd @ 19.04.2018. 13:27 ] @
Realno, ako je neko stvarno hteo da studira i završi studije, taj je već završio. A i ako nije iz prve, sto puta je pomeran rok - ko je studirao (u pravom smislu) on je već završio.

[ Darko Nedeljković @ 19.04.2018. 13:40 ] @
Ti ljudi nikada nece zavrsiti fakultet i to je jasno i njima i nama. Medjutim, sa druge strane, ne odgovara im status osobe sa zavrsenom srednjom skolom, vec im apsolvent fakulteta mnogo bolje zvuci. Bilo bi dobro iznaci nacin da mogu dozivotno da produzavaju status apsolventa tako sto svake godine uplacuju neku globu i srecni oni, srecna drzava, a nama ostalima svejedno