[ DSL @ 09.05.2018. 12:51 ] @
Znam, neki ce ovde reci predji na Altium,KCAD,PCAD...XCAD...
Trenutni resursi mi to ne omogucavaju niti bih da trosim previse vremena na learning curve...

Konkretan problem. U Protelu kopiram neku ploču i, posto pokusavam da napravim dobru kopiju, treba da iskopiram i jednu zonu u kojoj je logo originalnog proizvodjača ploče. Logo nije premazan solder lakom pa je pozlata dohvatila logo i sve se to lepo vidi. Nema zelenog preko.
Sad, jasno mi je da nekim internim mehanizmom program kapira gde treba da napravi te soldermask supljine i sve mi nesto deluje da ce na sve sto je multilayer napraviti soldermask aperture ali ne bih da posaljem to na izradu i da se neprijatno iznenadim.
Daklem, kako da izvedem sigurno ovaj deo price...? Kako da isforsiram?definisem zonu u kojoj obican track ne bude prekriven solder maskom?
[ foxhunter1 @ 10.05.2018. 21:05 ] @
Solder maska se crta u negativu. Za pedove program automatski to radi, a ako zelis negde dodatno da skines masku
potrebno je da na solder mask lejeru stavis neku povrsinu u vidu kruga, pravougaonika, kvadrata... linije. Tamo gde si
to stavio - posle izrade PCBa nece biti solder maske. Licno ne radim u Protelu pa ti ne mogu detaljno pomoci, ali princip
je isti kod svih programa.

Ako treba dodatnih objasnjenja - tu sam.

Pozdrav,
[ motor @ 10.05.2018. 21:19 ] @

Za naprimjer, ako je vod na gornjoj strani pločice, nalazi se na slijedećom sloju:

Vodovi - Top Layer
Oznaka komponente, simbol komponente, tekst... - Top Overlay (i logo proizvođača)
Zaštita za lak - Top Solder. Ako se nešto nalazi na ovom sloju, taj dio neće biti lakiran. Jednostavno rečeno, ako imaš potrebe za podebljati vod, taj vod (ili samo dio voda), treba kopirati i u ovaj (top solder) sloj.
Znači, na tom djelu gdje se nalazi vod u top solder-u, tu vod neće biti lakiran i moguće ga je podebljati.

Nakon izrađenih gerber fajlova, provjeri da li je sve na dobrim slojevima, gerbv programom, prije nego što pošalješ gerber fajlove proizvođaču PCB-a
[ DSL @ 10.05.2018. 21:28 ] @
Koliko razumeh, ako mi je od interesa da izvesnu zonu ne pokrijem lakom, samo stavim nešto u obliku te zone na top solder sloj.
Pitam da olaksam sebi, iako sam se vec snasao ručnom intervencijom nad gerber fajlom koji se odnosi na top solder layer...
[ DSL @ 10.05.2018. 21:29 ] @
Ma da...posle treceg citanja obe vase poruke, postalo je kristalno jasno.
Hvala drustvo!!