[ shone01 @ 08.06.2018. 20:26 ] @
Prelistao sam forum i nisam nasao potrebne informacije plus je vecina tema koje se bave mojim problemom zastarela. Svaka pomoc je dobrodosla.

Prelazim u stan u kom nebih da razvlacim kablove iako je razdaljina od rutera do PCa samo oko 8 metara (1 zid). U pitanju je SBBov internet od 100mb downloada i 6mb uploada.

Interesuje me dali je moguce dobiti dobru brzinu downloada/uploada i mali ping za povremeni gaming uz neki adapter ili sam osudjen na kabel, i ako je moguce ljubazno bi molio za preporuku za adapter.
[ verbe @ 08.06.2018. 20:45 ] @
Probaj ovo:

http://www.netiks.rs/tp-link-t...150mb-s-high-power-usb-bezicna
[ shone01 @ 08.06.2018. 21:06 ] @
Drug mi rece da je taj adapter osnovna varijanta (najgora), jel ima nesto malo bolje? Jel bolje da ide na usb ili direkt na plocu, verujem da je bolje na PCI?
[ verbe @ 08.06.2018. 21:31 ] @
Pa ti reče, 8 metara + zid. Mislim da će ovo da ti završi posao. A imaš na tom sajtu da biraš. Da, bolja je pci varijanta. (Uglavnom)... kad ne znaš šta je bolje, kupiš skuplje.
[ shone01 @ 08.06.2018. 21:40 ] @
Cisto da budem siguran zelim da uzmem nesto bolje, neznaci mi nista da ustedim hiljadu dinara. Citam po netu da ovaj ruter moze da se namesti da prima signal sa wifia drugog rutera i da ga mogu povezati sa kompom, ja se ne razumem previse... Sta mislis o tome?

http://www.duocom.rs/sr/proizvod/tp-link-tl-wr841nd/35053
[ verbe @ 08.06.2018. 21:47 ] @
Ovaj je 802.11 n standard (obicno n standard ima dve antene), sto znaci da podrzava brzine do 300 mbps. Mozes uzeti taj. Pun pogodak. To sto ima dve antene, ne znaci da salje-prima, vec to uglavnom zavisi od softvera. Dve antene, znaci dupla brzina. E sad, koliko ti sbb ruter salje, nece moci brze :)

[ shone01 @ 08.06.2018. 22:01 ] @
Koliko je komplikovano namestiti ruter da radi kao wifi adapter? :) Jel to bolja varijanta od antene koju si ti preporucio?

Sta mislis o ovome:
https://www.winwin.rs/mreze-si...-rp-sma-anten-kon-1144623.html
[ verbe @ 08.06.2018. 22:10 ] @
Ruter i jeste adapter. Nema tu u principu nikakvog adaptera. Ti imaš signal od sbb rutera i samo treba da ga uhvatis. Znaci ruter mora da ti radi kao access point, tj. prijemnik. I sigurno ima vise opcija od kartice. Kartice nece uvek na svim sistemima da rade. A ako uzmes onaj ruter, onda ti treba lan kabl do kompjutera. Komplikovano?

Pa ako znas sta radis, nije komplikovano. Samo ga ukljucis kao accfess point i gotovo, izaberes signal, uneses password, tj. zastitu, vpa-ili sta vec i to je to. Pustis ga da sam dodeli adresu tvom kompu. A mozes i staticku adresu da stavis, ali to je mislim, tebi nepotrebno. Mozda moze da radi i u repetitor modu. Ali ja ti to ne bih savetovao. Jer su ruteri previse blizu i dolazece do interferencije signala. Pusti sbb ruter nek ti salje signal a ovaj stavi samo kao prijemnik. Mada, ako kacis samo jedan komp, dovoljan ti je usb adapter. Oni se najlakse podesavaju. Samo gurnes usb i radi. Imas usb adaptere i sa 300 mbps.
[ shone01 @ 08.06.2018. 22:16 ] @
Sve mi je jasno za sad. Nije mi problem da kupim pola metra lan kabla ako bi uzeo onaj ruter.
A reci mi sto se tice pinga i generalno za gaming sta je bolja varijanta?
[ Doktor Hlad @ 08.06.2018. 22:42 ] @
Citat:
shone01: A reci mi sto se tice pinga i generalno za gaming sta je bolja varijanta?


Kabl.
[ shone01 @ 08.06.2018. 22:51 ] @
Jel se "oseti" razlika izmedju lana i bezicnog u igrama?
[ Doktor Hlad @ 09.06.2018. 00:16 ] @
Nauci prvo sta znaci "lan" pre nego sto odlucis da se razbacujes izrazima :)
[ shone01 @ 09.06.2018. 00:22 ] @
Bolje pomozi posto takvim komentarima ne dobijas nista.
[ Doktor Hlad @ 09.06.2018. 00:47 ] @
Bez ljutnje samo mi upada u oci da se u poslednje vreme mnogi razbacuju izrazima "lan" i "wan" a niko ne zna sta to tacno znaci. Tvoje pitanje mi je zvucalo kao ono "sta je brze ili zec?" :)

Elem, ako pretpostavimo da si umesto na lan mislio na kabl onda je odgovor slozen:

U laboratorijskim uslovima nema nikakve razlike. Ping do druge strane ce da bude <1ms u oba slucaja.

U realnim uslovima na kablu ce ping da bude 1-5ms (i to ce da bude 5 ako ga bas bas nagazis) a kroz vazduh ce da bude 1-10000ms i to uglavnom nece da zavisi od tebe nego najvise od spoljnih faktora kojih u laboratorijskim uslovima nema.
[ shone01 @ 09.06.2018. 00:53 ] @
Hvala na odgovoru. Sta bi mi ti preporucio za moju situaciju, koji ruter ili usb adapter do recimo 3000 dinara? Probacu vazduhom pa ako nebude islo preci cu na kabel.

http://www.duocom.rs/sr/proizvod/tp-link-tl-wr841nd/35053
za ovaj kazu da je dobar ali su sve matori komentari i po nekoliko godina, a ne znam ni koji usb adapter je best buy...
[ Doktor Hlad @ 09.06.2018. 08:22 ] @
Best buy termin se koristi za najbolji odnos cene i kvaliteta. U tvom slucaju to nema nikakvu ulogu jer ti je cena ogranicena na najmanju mogucu tako da je nebitno sta ces da kupis. Jednostavno odes u prodavnicu i kupis bilo sta za tu cifru.

Ako hoces gaming da teras preko wifi i da ti to bude stabilno u zgradi (znaci zagusenje od komsiluka) onda jedino 5Ghz varijante dolaze u obzir ali to za 3000 neces naci.
[ shone01 @ 09.06.2018. 08:50 ] @
Ima i za manje da se nadje da radi na 5ghz.

Sta mislis o ova tri?

http://www.netiks.rs/ac600-hig...wireless-dual-band-usb-adapter
http://www.netiks.rs/tp-link-archer-t2uh-ac600
http://www.netiks.rs/ac1300-hi...wireless-dual-band-usb-adapter
[ Doktor Hlad @ 09.06.2018. 12:27 ] @
A kakvi su kapaciteti na sbb modemu?
[ shone01 @ 09.06.2018. 12:33 ] @
Ubee Home Gateway
2,4 GHz
5 GHz
4 LAN porta
802.11 ac

Nepise model na internetu a trenutno nemogu da pogledam na samom modemu koji je model pa da izguglam.. Meni u principu nije toliko bitno da mogu da povucem svih 100mbps downloada, bitnije mi je da povucem 6mbps uploada i da imam koliko toliko normalan ping za gaming.
[ verbe @ 09.06.2018. 12:50 ] @
A zar je toliki problem provući lan kabal? Moze lepo na ivicu poda i zida da se stavi ili ispod tepiha. Ne samo sto je najjeftinije, nego je i najbolje.
[ shone01 @ 09.06.2018. 12:54 ] @
Znam al bi morao da busim zid i da stavljam kanalicu da bi to licilo na nesto...
[ Binary Mind @ 09.06.2018. 14:14 ] @
U tvom slučaju povezivanje ethernet kablom je najbolja varijanta jer imaš taj UBEE HG. Ja kući imam isto SBB 100/6, ali nemam HG nego Cisco EMTA uređaj (EPC3208 ), glavni ruter (Asus RT-AC68U) koji obavlja funkciju rutiranja + pomoćni ruter (Xiaomi MI-R3G) koji radi u wireless repeater brigde režimu (~10m + dvoja vrata udaljen od Asus-a). To kod mene jako dobro funkcioniše, ali ja nemam UBEE niti onaj Cisco HG, niti želim da ih imam ako ne moram.
[ shone01 @ 09.06.2018. 14:21 ] @
Citat:
Binary Mind: U tvom slučaju povezivanje ethernet kablom je najbolja varijanta jer imaš taj UBEE HG. Ja kući imam isto SBB 100/6, ali nemam HG nego Cisco EMTA uređaj (EPC3208 ), glavni ruter (Asus RT-AC68U) koji obavlja funkciju rutiranja + pomoćni ruter (Xiaomi MI-R3G) koji radi u wireless repeater brigde režimu (~10m + dvoja vrata udaljen od Asus-a). To kod mene jako dobro funkcioniše, ali ja nemam UBEE niti onaj Cisco HG, niti želim da ih imam ako ne moram. :D


Sto je najbolje da idem preko kabla, jel nesto fali aparatu koji ja imam? Jel bi mogao da preporucis neki adapter ili ruter koji bi radio kao access point ako idem na wireless varijantu?
[ Binary Mind @ 09.06.2018. 14:30 ] @
Kod HG uređaja su mogućnosti podešavanja ograničena. To im fali...
[ verbe @ 09.06.2018. 14:33 ] @
Ti shone01, tebra ili ne razumes srpski, ili si dokon ko i mi :D kablom je najsigurnije i najlakše, obzirom da si pitao, kako to da podesiš :/ A ako hoćeš wireless, onda uzmi brate koji god hoces wireless ruter. Za 3000 din imaš da biraš. Odeš u prodavnicu i uzmeš bilo koji. Prvo nije neka razdaljina, drugo, nećeš ti da šeruješ internet korisnicima pa da ti treba 100mbps. Za taj jedan desktop mozes koji hoces ruter. Evo, ja ti garantujem i bez problema ces da izguras tih "famoznih" 6 mbps upload. Daj sta stvaras oko toga filozofiju.

Trece koje ti to igirce mislis da teras pa se toliko raspitujes i brines. 2-3 mbps je sasvim zadovoljavajuce za sve igrice.
[ shone01 @ 09.06.2018. 14:40 ] @
Znao sam ja da je kabel najbolji i pre nego sto sam dosao ovde, a necu da razvlacim kablove i busim zidove ako je nepotrebno. Ok kupicu bilo koji posto je ocigledno tesko dobiti preporuku od nekoga ko je imao pozitivna iskustva sa svojim uredjajom.

Hvala na potrosenom vremenu.
[ Binary Mind @ 09.06.2018. 14:44 ] @
Evo ja sam nabrojao svoje rutere, i oba rade jako dobro ono za šta su namenjeni... tako da ih preporučujem.
[ Doktor Hlad @ 09.06.2018. 15:34 ] @
Citat:
shone01:
Ubee Home Gateway
2,4 GHz
5 GHz
4 LAN porta
802.11 ac

Nepise model na internetu a trenutno nemogu da pogledam na samom modemu koji je model pa da izguglam.. Meni u principu nije toliko bitno da mogu da povucem svih 100mbps downloada, bitnije mi je da povucem 6mbps uploada i da imam koliko toliko normalan ping za gaming.


Dok ne probas neces znati. Ko zna ko sta jos mozda ima u stanovima okolo. Zato je kabl najbolji jer je fizicki sloj samo tvoj i ne moze bilo ko sa strane da smeta.

P.S. "Ne mogu", "ne znam", "ne pise"...
[ Binary Mind @ 09.06.2018. 15:37 ] @
Nemoj da ga zbunjuješ sa OSI modelom...
[ Doktor Hlad @ 09.06.2018. 15:38 ] @
Citat:
shone01:
Znao sam ja da je kabel najbolji i pre nego sto sam dosao ovde, a necu da razvlacim kablove i busim zidove ako je nepotrebno. Ok kupicu bilo koji posto je ocigledno tesko dobiti preporuku od nekoga ko je imao pozitivna iskustva sa svojim uredjajom.

Hvala na potrosenom vremenu.


Nije tesko dobiti preporuku ali ako dodjes ovde sa stavom "recite mi sta je najbolje a da je ujedno i najjeftinije" onda ces tesko odgovor da dobijes. Ne postoji "najbolje i najjeftinije". Kapiram da je svima u danasnje vreme "fancy" da imaju wifi umesto kabla ali to nije uvek najbolje resenje i ne za ono sto tebi treba a pogotovo ne ako hoces najjeftiniju varijantu.

P.S. "uredjajem"...
[ Zlatni_bg @ 10.06.2018. 06:37 ] @
Kad izgubis zivce kao ja pre nekog vremena sa WiFi-jem ima da odresis kesu :) Moja tema, seca se Binary, je pocela sa "debagovanjem" Ubee-ja i zavrsila se nabavkom SBB-ovog modema i Asusovog rutera (AC58U) od cirka 14 hiljada.
[ Zlatni_bg @ 10.06.2018. 06:40 ] @
P.S.

Ako hoces tih "punih 100Mb/s" preko Wifi-ja, treba ti AC konekcija. Ni 2x2 2.4GHz n konekcija ti nece dati ono sto zelis, bar meni nije, ili je bila prilicno maxovana. Cene AC adaptera su prilicno visoke. Ja bih isao na PCIE, mislim da je manji overhead nego preko USBa. Nekako mi USB i networking ne idu, USB nije bas pravljen da radi "u realnom vremenu" kao na primer firewire itd.
[ Binary Mind @ 10.06.2018. 11:49 ] @
A tek što USB adapteri znaju da prave probleme sa računarima... Plavi ekrani i tako to...
[ Branimir Maksimovic @ 13.06.2018. 21:35 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Kad izgubis zivce kao ja pre nekog vremena sa WiFi-jem ima da odresis kesu :) Moja tema, seca se Binary, je pocela sa "debagovanjem" Ubee-ja i zavrsila se nabavkom SBB-ovog modema i Asusovog rutera (AC58U) od cirka 14 hiljada.


Ponukan tvojom pricom o AC58U, uzeh danas i ja taj isti ;)
Mogu da primetim da je otvaranje stranica momentalno umesto nekih 1-2 sek laga na starom wr841n ;)
[ Binary Mind @ 14.06.2018. 21:18 ] @
To je mrcina od rutera, a nije preskupa. Ima neki snažan Qualcomm Atheros-ov CPU koliko se sećam...
[ Branimir Maksimovic @ 15.06.2018. 05:16 ] @
Da https://openwrt.org/toh/hwdata/asus/asus_rt-ac58u
[ Zlatni_bg @ 15.06.2018. 08:37 ] @
Ruter je vrh, nije toliko popularan kao jaci modeli, ali je quad-core, ima 128MB RAMa, 16MB flasha...

Generalno kida, DNS mu je mnogo brz (koristim njega kao DNS), jedini problem na koji sam naisao s njim je snaga WiFi-ja. Na 3-4 metra od njega sve radi kako treba ali kako se udaljavas, signal bas ume da slabi. Vidim kako me nadjacavaju ostale mreze u zgradi. Na jedno 12-13 metara od rutera imam neku mrtvu tacku, to je posle jednog armiranog zida i jednog pregradnog.

Razmisljam kad bude viska para (koliko x sam to izgovorio sebi) da uzmem Unifi AC LR ili PRO za wifi AP, mada nisam osetio neku preku potrebu za tim, uglavnom sam u radijusu od 6-7 metara od rutera.

Kapiram da je zakucano pojacanje signala po EU standardima, pokusavao sam svasta preko SSH da bih pojacao signal, nista nije "drasticno" pomoglo. Navodno mu wlan0 i wlan1 pojacam za neka 2dB ali ne oseti se uopste.

... ja i Bane opet teramo temu na svoju stranu :D
[ Binary Mind @ 15.06.2018. 15:56 ] @
Ovaj Xiaomi što sam ga skoro kupio da bude repeater + bridge je po specifikacijama jači nego Asus koji imam. Ima Mediatek-ov 880MHz dual core CPU sa 4 threada tako da ga njegov kineski firmver vidi kao quad core. Koštao me je reda veličine nekog wireless AC adaptera u domaćim prodavnicama tako da sam veoma zadovoljan tom kupovinom...
[ Branimir Maksimovic @ 15.06.2018. 18:47 ] @
Hm, ja da proverim izasao sad na dvoriste jedno 20 metara od rutera, ima signal negde oko pola na telefonu ;p
Inace ceo stan od 65 kvadrata je solidno pokriven, ruter je u dnevnoj sobi koja je na sredini.

edit:
inace sacekaj da se stabilizuje LEDE firmware za ovaj ruter pa ces moci da pojacavas signal koliko hoces ;)

edit2:
"Ruter je vrh, nije toliko popularan kao jaci modeli, ali je quad-core, ima 128MB RAMa, 16MB flasha... "
sic 128mb nanda!

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 15.06.2018. u 20:38 GMT+1]
[ Binary Mind @ 15.06.2018. 19:44 ] @
Bingo. Može da se nafiluje bogom ocem sa adekvatnim custom firmware-om, mada nešto kilave sa LEDE/Openwrt za taj model...
[ Branimir Maksimovic @ 16.06.2018. 07:45 ] @
Heh stock firmware vozi Linux, kernel 3.14. Samo 20mb flasha je iksoristio, da tu moze dosta toga jos da se stavi. LEDE je imao inicijalni support od tek pre 2-3 meseca i nema nikakve f-je za ovaj ruter tako da je za sad bolji stock firmware.
[ Zlatni_bg @ 17.06.2018. 14:11 ] @
Pricaj mi o tome, ja cekam vec godinu i kusur nesto za njega :D

Zeznuh se oko flasha, mada sam davno ceprkao po njemu :) Znam samo da nije bilo sanse da mu pristupim trajno, sve je moralo na RAM, uspeo sam da mu zbudzim neki package manager i neke pakete, podigao svasta na njemu, ali sve ode posle restarta :) Tad niko nije imao nacin da mu cacka NAND/flash/stagod da ima.

Meni 75kvm pokriva djene-djene, kad sam za kompom, do kog imam bas bas cvrst armirani, noseci zid, i spustim telefon na sto, imam 1/3 signala. Istom putanjom 3-4 metra dalje nemam signal u drugoj sobi. Mozda su moji zidovi problem, mada se ne secam da sam imao ovako slabiji signal sa drugim ruterima.

Ono sto smara je sto je "nerfovan" 2.4GHz da parira 5GHz... Videcemo sta ce biti, mada ja se ne zalim uopste. Ko god i ima vece potrebe, naravno da ce vise para uloziti u AP.
[ Zlatni_bg @ 17.06.2018. 14:14 ] @
Citat:
Binary Mind:
Ovaj Xiaomi što sam ga skoro kupio da bude repeater + bridge je po specifikacijama jači nego Asus koji imam. Ima Mediatek-ov 880MHz dual core CPU sa 4 threada tako da ga njegov kineski firmver vidi kao quad core. Koštao me je reda veličine nekog wireless AC adaptera u domaćim prodavnicama tako da sam veoma zadovoljan tom kupovinom...


Xiaomi je majka svega u zadnje vreme... imam jednu malu bespilotnu letelicu (ne volim da koristim rec dron) koja mi sluzi za "vezbanje" i letenje uglavnom po kuci, i da ostanem u formi za vece ptice. Uzeh Xiaomi repeater koji moze da se kaci na power bank (napaja se preko USBa, bukvalno jedini na trzistu) i od 35-45 metara dometa dobijem 235m :) Ne da je ripiter nego je zlo, osecam da krsi i CE i FCC pravila po snazi :D
[ Branimir Maksimovic @ 17.06.2018. 18:26 ] @
Pa ne znam, meni svuda jak signal cak i na dvoristu, mozda da stavis zadnji firmware iz aprila?
E sad updated diskusija na open-wrt forumu, ali ja bas nisam za hakerisanje sa obzirom da nisam nesto vican sa open-wrt.
https://forum.lede-project.org/t/asus-ac58u-what-about/1691/5
[ Binary Mind @ 18.06.2018. 17:52 ] @
@Zlatni_bg

Ma čudo su. Prave bukvalno sve. Prave jeftino, a ipak vode računa o kvalitetu. Ako ovako nastave biće dobro po nas potrošače. :-) Ima i LEDE za ovaj Šaomi, ali nema stabilnih verzija, tako da me za sad ne interesuje. Ne želim da se zakopam u non-stop podešavanju a uvek nešto da ne radi kako treba. Padavan dobro odrađuje ono za šta sam namenio ruter, a to je funkcija wireless repeatera, i funkcija wireless ethernet bridge-a...
[ Zlatni_bg @ 18.06.2018. 21:43 ] @
Kad su ljudi gadljivi na kineske nazive, neka im, ja nisam :D

@Bane,

Uvek imam poslednji patch. Moguce da je i etar kod mene takav. Zato i forsiram 5GHz na svim uredjajima. Sve zivo sam isprobao, tako je kako je :)
[ Binary Mind @ 19.06.2018. 19:26 ] @
Meni se čini da, od kad je Asus počeo sam novijim verzijama firmverima za moj ruter (Zvanični Asuswrt verzije 3.0.0.4.384.X i Meriln verzije 384.X), da se domet malo smanjio u odnosu na pre. Sad moram da pojačam TX power na 50% da bih imao domet koji sam imao sa starijim verzijama Asuswrt-a sa minimalnim TX-power-om, mada moram priznati da je domet i dalje zadovoljavajući u odnosu na sve ostale wireless rutere koje sam imao pre njega. Šaomi je ipak skromnog dometa u odnosu na Asus, ali nije ni on loš. Domet na 5GHz mu je skroman dok je na 2.4 GHz dobar, ali pošto Asus daleko baca nije problem sa komunikacijom između rutera u 5 GHz opsegu pošto Šaomi koristim kao repeater/bridge samo u 5 GHz opsegu.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 19.06.2018. u 20:49 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 19.06.2018. 20:40 ] @
Sad videh imas ac68u, taj sam hteo posto ga podrzava dd-wrt, al je mnogo skup ;p
[ Binary Mind @ 19.06.2018. 20:56 ] @
Jeste. Mnogo je skup kad se kupuje u našim radnjama... Nerealno skup.
[ Zlatni_bg @ 19.06.2018. 20:57 ] @
Pogledaj kod madjara, 2x nize cene... ja sam se smorio kad sam video, a bilo kasno :) Izgleda da RATEL dere za dozvole, ili se neko ozbiljno ugradjuje :) Uzmes AC68U za cenu nizu od AC58U :)

edit: i binary zna gde :P
[ Binary Mind @ 19.06.2018. 21:30 ] @
Ja svoj nisam tamo uzeo, ali sam sve jedno prošao jeftino. Ima i na Amazonu da se nadju T-Mobile verzije mnogo jeftino. Njihov firmver je loš, ali se lako preflešuje u nešto bolje. Ja sam sve isprobao na svom i ostao sam na Merlinu jer je najoptimizovaniji za ove bolje Asus rutere, a opet nije ograničen kao originalni Asuswrt, a ima i puno dodataka koji se mogu instalirati kroz Entware. Svi ostali custom ROM-ovi koriste open source Broadcom drajvere koji ipak nisu isti kao originalni koje koristi Asuswrt. Isti slučaj je sa Padavanom. I kod njega su originalni closed source Mediatek drajveri za razliku od open source varijante kod ostalih poput Lede i sličnih...
[ Branimir Maksimovic @ 21.06.2018. 06:14 ] @
Nema jos ni merlina za ac58u :(. Izgleda da treba bar 3 godine da prodje da neki ruter bude podrzan ;(
[ Binary Mind @ 21.06.2018. 07:57 ] @
Merlin je samo za rutere sa Broadcom chipsetom. Posto taj RT-AC58U ima Qualcomm Atheros chipset nece biti Merlina za njega. Samo Lede i ddwrt su u igri za njega, ali sve zavisi od toga koliko su developeri zainteresovani da se bave tim ruterom...
[ Branimir Maksimovic @ 23.06.2018. 08:54 ] @
Nasao sam lede firmware ovde http://lede-ac58u.zyxmon.org/
E sad da li bi mi preporucio to da flashujem posto vracanje stock firmware-a nije trivijalno?
[ Binary Mind @ 23.06.2018. 11:11 ] @
Odluka da li flešovati ili ne je tvoja i samo tvoja kao i odgovornost ako nešto krene po zlu. Uputstva su tu. Lede je u svakom slučaju bolja varijanta nego stock Asuswrt ako provereno stabilno radi sa tim ruterom. 4pda je odličan ruski forum. I ja sam Šaomi (isto je zaheban za flešovanje u odnosu na Asus koji imam za koji postoje gotovi trx i bin fajlovi i flešvanje se radi preko veba, dok za Xiaomi moram da koristim telnet i ssh sesije) flešovao uz pomoć resursa sa tog foruma jer su preostali Padavan developeri tamo aktivni.

P.S. Ako se odlučiš za taj zahvat i ako budeš zadovoljan ishodom, možda i Zlatni krene tvojim stopama

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 23.06.2018. u 12:24 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 23.06.2018. 11:33 ] @
Moja odluka ali nisam siguran da mi to treba posto sve radi i sa stock firmware-om. Signal se gubi tek ispred zgrade i to je ok. E sad sta bi to toliko dobro trebalo da dobijem na to sam mislio? U principu ono sto radi ne diraj, stara je deviza ;p
[ Binary Mind @ 23.06.2018. 11:53 ] @
Dobijaš slobodu pri konfiguraciji i gomilu opcija proširanja mogućnosti uređaja. Dobijaš i bagove poput neoptimizovanih drajvera i sličnog. Ako ti stock odgovara ovakav kakav jeste bolje ništa ne diraj, jer kod Lede-a je "steep learning curve" i znanje rada u CLI-u (command-line interface) je obavezno ako želiš da ga konfigurišeš u sitna crevca. :)
[ Branimir Maksimovic @ 23.06.2018. 12:02 ] @
Vidim potrebno je odvojiti vreme za to (pogotovo sto ako nesto podje naopako mora da se inhibira rescue mod stavljanjem bogus firmware-a) a bavio bih se vikendom necim pametnijim ;p
[ Binary Mind @ 23.06.2018. 13:15 ] @
Pa... Potrebno je odvojiti vremena... Nije na klik.
[ Branimir Maksimovic @ 23.06.2018. 18:13 ] @
Ipak sam flashovao. Radi ko sat. Tacno po uputstvima sa sajta. Prva stvar je sto moze da se nasetuje snaga do 30dbm za 2.4 i 23dbm za 5 (mislim da je kod nas propisano 16dbm). E sad tu ima statisktike bolje i generalno znas kako sta. Zadovoljan sam ;)
[ Zlatni_bg @ 23.06.2018. 18:28 ] @
Kako bese komanda preko SSH na adapteru da proverim pojacanje? Mislim da je preko 16 ipak. Pusti neki screenshot :) Ja bih se igrao danas s tim ali dobio sam kuce od nedelju dana na pazenje do utorka. Lakse mi je kernel da napisem nego ovo :)
[ Branimir Maksimovic @ 23.06.2018. 18:54 ] @
pa ne znam, ovo je izgleda vezano za regulatory domain u UI-ju inace /etc/config/wireless
pa tu editujes na vrednost koju hoces. Heh ima i ko prava distribucija package manager u UI-ju;p
Evo sad kad sam prebacio sa USA na Srbiju ne moze vise od 20 dbm ;)

edit `iw reg get` daje limite za datu zemlju. Hm u Srbiji ne smes da teras 80mhz na 5Ghz i ograniceni su kanali.

Dakle samo izaberes neki drugi reg domain i teraj ;p


[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 23.06.2018. u 20:06 GMT+1]
[ Binary Mind @ 23.06.2018. 21:31 ] @
Eto sad imate čime da se igrate. Ja se još ne usuđujem da to čudo stavim na Šaomi jer po forumima vidim da ne radi baš kako treba a ovo sad što sam flešovao jako dobro radi kod mene.
[ Branimir Maksimovic @ 23.06.2018. 22:00 ] @
Ma nema potrebe, ja sam ovo uradio cisto iz zezanja, uopste nije bilo potrebe da radim.

I ima bug. Kad se mnogo menja regulatory domain zabaguje i ruter mora da se iskljuci iz struje i ukljuci da bi 5Ghz mreza ponovo proradila. Ne znam dal da stavljam ako ima sveziji snapshot ali i ovo je snapshot tako da ;)
[ Binary Mind @ 23.06.2018. 22:09 ] @
Pa ne znam. Ti reče da si zadovoljan...
[ Branimir Maksimovic @ 23.06.2018. 22:32 ] @
Ma to je sitan bug. Verovatno u postavci limita za reg domain postoji nekakav problem, ali sad sam postavio na USA i to necu menjati :)
Bitno da sad ruter zraci sa 1000mw(2) i 200mw (5) umesto sa 40 koliko verovatno ide sa defaultnim firmware-om ;)
1000 je dovoljno za dobar signal ispred zgrade ali je 200 nedovljno, bas cu da potrazim zemlju gde je dozvoljeno 1000 i sa 5Ghz ;)
Nisam gledao sta bih stavljao od paketa eventualno SQM ali mi ni to ne treba .
Jel imas neki predlog sta bi bilo korisno staviti posto uopste nemam ideju?
[ Binary Mind @ 23.06.2018. 23:01 ] @
Ne znam. Ima toliko toga, ali za početak OpenVPN, WireGuard, adblock, WOL, neki torrent client i tako to...
[ Branimir Maksimovic @ 23.06.2018. 23:22 ] @
Hvala, poigracu se sa time, nego provalio sam na visim frekvencijama (iznad 5735Mhz) dozvoljava se 1000mw ali to ne moze da uhvati moj telefon ;(

edit:
Inace u okolini ima 18 2.4Ghz mreza i sve na istim kanalima 1,6 i 11. 5Ghz mreza uopste nema ;)

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 24.06.2018. u 00:40 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 24.06.2018. 01:55 ] @
Ja bas zbog mnogo neispeglanosti nisam stavljao ni LEDE niti bilo sta sem standardnog AsusWRT. Jesi li siguran da ceo vat mozes da emitujes u etar? To je bas, bas mnogo. Jel postoji sansa da izvrsimo neka merenja u poredjenju sa stock podesavanjima, da li se LEDE igra sa brojkama ili je stvarno tako. Secam se da sam ja preko SSH nekako pojacao signal bii za navodno 2dBm, trebalo bi da bude bar 50% jace, ali merenja signala u praksi nisu nikakvo poboljsanje pokazala. Nesto mislim da je ruter hardlockovan, i da bi ti za 1000mW + 500mW trebao ventilator.
[ Branimir Maksimovic @ 24.06.2018. 07:27 ] @
Pa moze, ukoliko setovanja nesto kazu. Kazem sa 1w hvatam mrezu ispred zgrade.i pokriva celo dvoriste to je jedno 30 metara od rutera.

edit: kazem ocigleno jaci signal sa 1w nego sa mrezom sa 200mw.

edit2: nego kako si menjao jacinu signala? na asuswrt mislim da to nije moguce.

edit3: sad sam malo eksperimentisao to zaglupljivanje 5Ghz mreze je izgleda do rutera. Kada izaberem vece frekvencije (veci kanal od 36) ruteru treba vise vremena da podigne interfejs i sto je cudno
onda mi ne radi scan sve dok je interfejs up javlja da je device busy. Cim prebacim na kanal 36 sve radi normalno i interfejs se dize momentalno. Moguce da je bug do openwrt-a ali ipak driver ceka
na response od rutera.

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 24.06.2018. u 09:03 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 24.06.2018. u 09:41 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 24.06.2018. u 10:27 GMT+1]
[ Binary Mind @ 24.06.2018. 14:32 ] @
Koliki channel bandwith koristiš na 5GHz. Po tome što opisuješ, hoće to ako koristiš 80MHz. Ako koristiš 80MHz smanji to malo pa vidi da li će bit razlike u ponašanju...
[ Branimir Maksimovic @ 24.06.2018. 16:53 ] @
Da nesto tu definitivno zeza u kombinacijama sa bandwidth-om i frekvencijom. Koristio sam velike frekvencije i tu driver dosta dugo ceka da se device odazove. Nisam spustao ispod 80Mhz tako da ne znam al mozda bi tada bolje radilo kako kazes.

U medjuvremenu sam upgradeovao sve pakete i sad mi ne rade real time graphs ;)
luci-bwc redovno radi znaci da negde sa novom verizjom ima neki bug prilikom poziva ove komande.
E sad instalirao sam drugu statistiku koja radi pa cu time da se zadovoljim dok se ovo ne resi :P

edit:
vratio sam na stari snapshot, ovaj zadnji je katastrofa potpuno nestabilna wireless konekcija.
Nista ostavljam ovaj koji je na zyxmon sajtu dat taj dobro radi necu vise da se zezam ;p





[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 24.06.2018. u 18:16 GMT+1]
[ Binary Mind @ 24.06.2018. 17:33 ] @
Eto vidiš zašto se ja ne usuđujem da flešujem Lede na Šaomi. Zato što i za ovaj Šaomi kod mene za sad izlaze samo Lede snapšotovi, što će reći da nema stabilne verzije. E dok se to ne desi (dok ne izađe stabilna verzija Lede-a za njega), nemam nameru da flešujem Lede. Ima neki Kineski fork Openwrt-a koji se zove Pandorabox za ovaj Šaomi, za koji kažu da odlično radi (sa zvaničnim [non-open source] drajverima), ali za njega treba da flešujem neki custom kineski bootloader na Kineskom [Breed] što mi se ne radi, tako da čekam stabilnu verziju Lede-a, ako se to ikad desi, a do tad će Šaomija da vozi Padavan.
[ Branimir Maksimovic @ 24.06.2018. 17:39 ] @
Kako god, dobio sam bolju statistiku i jaci signal te mogu da se igram sa paketima, ali nazalost zadnji devel snapshot ne valja a sad necu ni novi luci da stavljam, e sad to je prilicno problematicno glede paketa za lucy;(
[ Binary Mind @ 24.06.2018. 17:56 ] @
Uvek postoji opcija da se vratiš na stock, mada bih rekao da taj Lede koji si inicijalno skinuo, iako je malko stariji snapshot, može da se dotera da lepo radi dok ne izađe nešto novije a stabilnije...
[ Branimir Maksimovic @ 24.06.2018. 18:08 ] @
Nista stavio sam novi luci kako bi mogao za nju da stavljam pakete, pa sad to sto ne rade real time graphs nema veze posto ima luci_statistics modul ne vezano za to;p
Inace sa 40Mhz radi bez problema na visim frekvencijama. E sad ne bih sad vracao stock ni da mi neko plati ;p
[ Binary Mind @ 24.06.2018. 18:27 ] @
Rekoh ti ja da je channel bandwidth bio problem. Ne pitaj me kako znam...
[ Branimir Maksimovic @ 25.06.2018. 01:17 ] @
Ipak sam se vratio na stock firmware, pokusao sam da apgrejdujem na poslednji snapshot ali avaj tu ne radi internet, a bez toga mrka kapa. Ne mora kao sto je receno na sajtu da se fleshuje bogus firmware, dovoljno je ugasiti ruter ubosti reset sacekati 5 sekundi
i onda upaliti ruter ne pustajuci reset. Kada ruter pocne polako da blinka znaci da je usao u rescue mode. E sad to da koriste tftp su promenili, koriste nesto drugo pa sam izgubio vreme pokusavajuci da uploadujem firmware preko toga. Onda sam upalio Windows
virtualku instalirao asus rescue utility i uz pomoc toga uplodovao stock firmware i kraj. A sad odoh da odmorim ;p
[ Binary Mind @ 25.06.2018. 15:34 ] @
Dobro je da su Asus ruteri teški za brickovanje zbog te njihove firmware restauration alatke...
[ Branimir Maksimovic @ 26.06.2018. 04:34 ] @
Da, prakticno ne moze da se brikuje zato sto mozes bilo koji firmware da updatu-ujes preko rescue utilityija ;)
Nego sad sam video koliki je tx power na stock firmware-u. 2.4Ghz ima tx power 18dbm (63mw), a 5Ghz ima 16(39Mw), i to je maksimum, nije ni cudo da zlatnom kroz betonske
zidove slabo dobacuje. Kod mene je cigla pa verovatno zbog toga nemam problema.

edit:
nego nasao sam kineski build openwrt-a ovde i to je najsveziji:
https://router-sh.ptpt52.com/rom/
poigracu se preko vikenda.

edit2:
ali to je test build, [pitanje je dal radi internet ;p

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 26.06.2018. u 05:47 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 26.06.2018. u 06:11 GMT+1]
[ Binary Mind @ 27.06.2018. 16:31 ] @
Opasni Kinezi. Ja merkam jedan njihov firmver za MediaTek (Tomato Phoenix), ali me opet odvraća sama pomisao da menjam klasični uboot za Breed bootloader.
[ Branimir Maksimovic @ 30.06.2018. 01:20 ] @
Ovaj kinez je pravljen za neko hakovanje kinjeskog firewall-a. Sve je na kineskom i nigde nisam nasao koji mu je password ;(
Osim toga nije bilo interneta ko sto sam pretpostavio.
Tako da definitivno ostajem na stock firmware-u.
[ Zlatni_bg @ 30.06.2018. 02:51 ] @
Znaci pojacavanje signala ce cekati neki drugi dan... :D

Ja sam sa stockom skroz zadovoljan. Samo me frustrira sto kad spustim telefon za desktopom imam jednu crticu WiFi-ja a daleko sam ne vise od 6-7 metara od samog rutera.

Razmisljam da li bi menjanje zemlje pomoglo. Tipa prebacim na Kinu... a od custom fw-a sam odustao jos od prvog pokusaja mesec-dva posto sam ga uzeo. Mislim da je za takvo igranje ipak nesto drugo, AC68U ili slicno.
[ Branimir Maksimovic @ 30.06.2018. 03:15 ] @
Svakako da bi menjanje zemlje pomoglo, recimo stavis na US gde mozes da nasetujes do 1000mw ;) E sad kako to izvesti?

edit:
defaultno setovanje je na GB i to ne valja:
pastuj sledece:
Code:

wl country EU
nvram set pci/1/1/ccode=EU
nvram set pci/2/1/ccode=EU
nvram set wl_country_code=EU
nvram set wl0_country_code=EU
nvram set wl1_country_code=EU
nvram set regulation_domain=EU
nvram set regulation_domain_5G=EU
nvram set wl_reg_mode=off
nvram set wl0_reg_mode=off
nvram set wl1_reg_mode=off
nvram commit
service restart_wireless

[ Binary Mind @ 30.06.2018. 13:47 ] @
Probajte ovo:


Code:

nvram set 0:ccode=#a
nvram set 1:ccode=#a
nvram set 0:regrev=0
nvram set 1:regrev=0
nvram set wl0_country_code=#a
nvram set wl0_country_rev=0
nvram set wl0_reg_mode=off
nvram set wl1_country_code=#a
nvram set wl1_country_rev=0
nvram set wl1_reg_mode=off
nvram commit
reboot


Naravno, ne verujem da bilo šta od ovih podešavanja može da opstane kad se ruter resetuje ili ugasi iz bilo kog razloga...
[ Branimir Maksimovic @ 30.06.2018. 14:52 ] @
Meni ovo sa EU sto sam postao nabiflalo signal ;)
sa 16 na 25dbm tj sa 40 na 300mw. Izgleda da uvek setovanje ide na maks po zemlji.

edit:
setovanja ne prezivljavaju reboot, znaci svaki put nakon buta treba ovo uraditi ;(

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 30.06.2018. u 16:50 GMT+1]
[ Binary Mind @ 30.06.2018. 15:55 ] @
A ovo što sam ja priložio je da se isključe sva ograničenja. Radi na Merlinu. Za zvanični Asuswrt bi isto trebalo da šljaka... Na Padavanu postoji u setovanjima "debug all channels" gde se koriste svi kanali na 5 GHz, i naravno da koristim to setovanje.


[ Zlatni_bg @ 30.06.2018. 22:25 ] @
Nema na AsusWRTu to nigde...

Ono sto sam nasao je da na 2.4GHz imam kanal 13. Mislim da on nije bas "legalan" kod nas. Znam da BPL koje letim, tek kad otkljucam "kinesku regiju" dobijem kanal 13 i jedno 3-4x veci domet (svi DJI dronovi). Nazalost, to odradim tako sto instaliram fakeGPS na sekundarni telefon, prevarim uredjaj gde sam, i ne dam mu vise da prihvati da je u SRB... a ovo sa nvram-om sam cackao cim sam ga uzeo jedno par dana, sve je uspevalo da se "commituje", cak sam imao i neke promene da su stvarno vidljive, ali nikad nisam video da je signal zaista jaci. Pokusacu opet. A nije ni mala tolika sto se ne sacuva posle reboota ako je samo ovo problem, bolje nego da brickujemo nesto. Samo smara sto nemamo pristup uopste nicemu sto nije RAM. Ima par tutoriala kako da se ipak sve to upise u flash ali meni nikad nije poslo za rukom. U RAMu sam uspeo i transmission da drzim ali bas, bas, bas se pojede RAM na ovaj nacin, ne savetujem da se ista instalira na ruter u RAM.
[ Zlatni_bg @ 30.06.2018. 22:26 ] @
Btw, Bane, preko cega si proveravao jacinu signala? I dalje ne mogu da se setim jbne komande.

@Binary, tako sam ja ranije pokusavao sa wildcardovima i slicno, ne moze. Na AsusWRT to ne prolazi u nvramu:/ Tacnije commituje se, kada proveris vrednosti te su, ali nista korisno ne uradi.

edit: iwconfig je*o mu ja mater :) Imam 18dB na 2.4GHz i 23dB na 5.5GHz :)

Sa EU podesavanjima 25/26dB na adapterima :) Jos da nadjemo nacin da doguramo do 30dB :)

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 01.07.2018. u 00:09 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 01.07.2018. 00:06 ] @
`iwlist txpower` je komanda. zaista je jaci signal vidi se na uredjajima koji se povezuju.
samo stavi ovo sto je stavio binary ili ja i pojacace ti znacajno signal 100% samo nemoj reboot na kraju nego `service restart_wireless`.
[ Zlatni_bg @ 01.07.2018. 01:56 ] @
To i odradio, kazem sljaka ;) Tvoje konkretno, za EU, pokusao sam US da vidim da li ce ista bolje biti, al' jok, isti su limiti.

Je l' ovo po cenu necega jos ili samo toplote uredjaja? ;)
[ Branimir Maksimovic @ 01.07.2018. 02:01 ] @
Ma jok ruteri se prave da mogu do 1W da sijaju bez problema jer to je maks limit.

edit:
inace mozes da napravis skriptu pa stavi u /jffs dir jer tamo ostaje ono sto upises nakon reboot-a.
[ TRUE RMS @ 01.07.2018. 02:13 ] @
Branimire,
ako nisam svašta-nešto pomešao,

Da li to znači da ovaj moj plastikaner Huawei HG-630 može da se digne na 1W ?

Mada nisam u njemu video neke tranzistore koji mogu da guraju 1W.

Ne znam, pa pitam.
[ Branimir Maksimovic @ 01.07.2018. 02:24 ] @
Ne mozes da diras ruter koji si dobio os ISP-a, tj ne mozes tu nista da podesavas sto nije predvidjeno. Ne znam sad jel taj moze ili ne moze 1W. Uzmi neki ruter pa ga prikaci na taj hjuvej i onda stavljaj custom firmware do mile volje ; )
[ TRUE RMS @ 01.07.2018. 02:38 ] @
Zahvaljujem.

pOz
[ Zlatni_bg @ 01.07.2018. 02:53 ] @
K'o oce da se igra ima mnogo boljih rutera :) Ovo je vise jeftini AC2x2 dual-band koji iz kutije zavrsava posao :)

btw, sa domacom regijom sam uspeo preko iwconfig da pojacam signal za 2dB. Na EU ne uspevam, al' sigurno ima nacin nesto da skarabudzimo sa stockom :) Je l' moguce skriptu da pozovemo pri bootu uredjaja?
[ Branimir Maksimovic @ 01.07.2018. 03:13 ] @
Ne moze, to moze samo merlin. Inace koliko vidim txpower je uvek na max po defaultu.
[ Zlatni_bg @ 01.07.2018. 03:40 ] @
Mozes da menjas preko iwconfig ath0/ath1 txpower vrednost. Samo ne moze vise od ovoga. Moze manje... Na stocku se secam da je moglo nesto malo preko.
[ Branimir Maksimovic @ 01.07.2018. 11:30 ] @
Mislio sam na custom skripte da startuje prilikom buta, to nazalost nisu omogucili u stock asuswrt ;(
[ Binary Mind @ 01.07.2018. 12:36 ] @
Mogu da ih razumem. Kad bi omogućili korišćenje custom skripti u zvaničnom firmveru, imali bi problema sa tehničkom podrškom i armijom IT nepismenih entuzijasta. Ovako, postoji Merlin, doduše samo za skuplje rutere sa Broadcom čipsetom, kao eksperimentalni fork Asuswrt-a, gde se isprobavaju razne stvari pa se nešto od tih eksperimentalnih dodataka posle implementira i u zvaničnom Asuswrtu. Naravno Merlin nije zvanično podržan od stane Asus-a, pa ih zabole ako neko soft-brikuje ruter sa custom (nezvaničnim) firmverom, a nema znanja da ga vrati u radno stanje.
[ Branimir Maksimovic @ 02.07.2018. 00:35 ] @
Nego, na kraju sam sam izbildovao openwrt snapshot i i dodao i luci i sve sto mi je trebalo u image. E sad trebalo mi je jedno 2 sata sve da nasetujem, ali ovo sad radi dobro ;)
[ Binary Mind @ 02.07.2018. 10:12 ] @
Sam si napravio snapshot koji funkcionise?
[ Branimir Maksimovic @ 02.07.2018. 12:42 ] @
Da izbildovao iz source-a na kraju ;)
[ Binary Mind @ 02.07.2018. 16:26 ] @
I? Kažeš radi dobro? Daj Zlatnom na testiranje, a posle, ako sve bude u redu možeš da započneš temu na Lede developer forumu da si napravio stable build da olakšaš muke brojnim vlasnicima tog rutera. E šteta što nemaš ovaj Šaomi da se i ja malo ofajdim a ne da čamim čekajući da neko napravi nešto stabilno.
[ Branimir Maksimovic @ 02.07.2018. 17:00 ] @
Pa sad nije ovo stable build i nista nije podeseno ;)
Ali radi kako treba. Stavio sam i htop ima jos jedno 58 mega mesta na flashu da stavljam zezalice.;p
E sad ne znam zasto ali procitao sam da na visim frekvencijama je normalno 10 minuta da se podigne 5G valjda
zbog skaniranja radara. U svakom slucaju zadovoljan sam sad kad sam naucio sam da izbildam image ;p
[ Binary Mind @ 02.07.2018. 17:12 ] @
Pa dobro. Jel' radi internet barem i da li imaš bw na koji si pretplaćen?
[ Branimir Maksimovic @ 02.07.2018. 18:14 ] @
Sve pet ;)
[ Binary Mind @ 02.07.2018. 19:29 ] @
Meni izgleda počeo da zahebava Xiaomi na 80 MHz channel bandwidth-u, a radio stabilno više od 2 nedelje. Asus je stabilan k'o stena, kako god mu podesim, ali ovi jeftiniji ruteri izgleda svi zezaju na 80 MHz... Pratiću situaciju, ali nije im fora da moram da uštrojim uređaj da ne radi u specifikaciji zbog kvaliteta izrade... I ja se bunim a jeftino sam prošao :P

EDIT: Ostavio sam ga na 80 MHz. Radi dobro posle factory reseta i rekonfiguracije. Manje od 80 MHz me ne interesuje jer sam onda mogao da uzmem i wireless N ruter sa gigabitnim svičem pa da znam da ne može da ide više od 300 Mbps i ćao...


[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 03.07.2018. u 23:10 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 05.07.2018. 05:30 ] @
Ruter flash memorija je crkla na kraju, moram rma, pa ako uvaze ;(
Flash je izgoreo samo nakon 20-30 flashovanja ;(
[ Zlatni_bg @ 05.07.2018. 07:53 ] @
Uvazice, s obzirom da je jedini nebrisivi memorijski cip na ruteru :)

Nego, ja uzeo opet da se cimam sa entware-om na standardnom fwu. Treba mi nano, nikako se ne slazem sa vi(m)om i jos par stvari preko SSH... Pre godinu i kusur sam uspeo, sad sam oglupeo.

Ako moze pomoc...

https://gist.github.com/dreamcat4/6e58639288c1a1716b85

Naime, zabodem kod bindovanja /opt na direktorijum na USBu. Kaze mi da dir ne postoji, a istu stvar uradim sa jffs i prodje bez problema. Ne dam vam puno s cime da radite, ali i ja toliko znam. I znam da i drugi dir ne mogu da bindujem sem jffs. Tipa, ne mogu /dev/mnt/sda1/nesto da mauntujem na /bilosta. Ali sa jffs prodje. Ne znam da l' sam lud.
[ Branimir Maksimovic @ 05.07.2018. 08:21 ] @
To ti je pravljeno verovatno za openwrt koji mountuje /overlay na / pa mozes da pises brises bilo gde. Najverovatnije su privilegije dira problem. probaj kao sto kaze prvo negde na /tmp/nesto pa probaj bind onda na /opt mozda tako prodje?

Nadam se da cu dobiti ruter da se igram, taman sam usao u stos sa openwrtom, ali po cenu i previse flashovanja i vracanja stocka ;)
[ Zlatni_bg @ 05.07.2018. 08:52 ] @
Sljakalo je ovo i na AsusWRTu nego sam vracao na fabricka, previse RAMa mi jelo to sto sam hteo. Nego ne mogu da se setim sta sam radio da radi :( Mozda je i radilo samo na prvom fw-u pa ga dodatno zakljucali posle. Sta mislis, kakve su sanse da se kompajlira sam AsusWRT za njega posto je open source, sa izmenama? To sam pokusao isto pre godinu i kusur al brate gigabajt sorsa...
[ Branimir Maksimovic @ 05.07.2018. 09:18 ] @
Mislim da mozes da kompajliras asuswrt pod uslovom da su napravili celo build okruzenje, nista te ne kosta da probas.

BTW, nisam ni znao da je open source, onda mozes da napravis sta god ti treba.

edit:
trebace ti Linux onda.
[ Zlatni_bg @ 05.07.2018. 09:41 ] @
Kucni serveri su na linuxu ;) Open source je valjda sve sem drajvera za wlan. Prosli put sam izgubio zivce, sad je mozda vreme da se bolje pogleda. I merlin je nekako nastao :p
[ Binary Mind @ 05.07.2018. 16:19 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ruter flash memorija je crkla na kraju, moram rma, pa ako uvaze ;(
Flash je izgoreo samo nakon 20-30 flashovanja ;(


NAND flash čip ume da crkava zbog opisanog, ali ovo je baš bilo brzo...
[ Binary Mind @ 05.07.2018. 16:40 ] @
Inače Asuswrt jeste open source, i ima ceo source code da se skine na Asusovom sajtu. Jedino drajveri nisu open source, mada Merlin koristi iste, ali developer sarađuje sa Asusom pa mu daju da koristi closed source Broadcom drajvere. Isto važi i za Padavan. I u Padavanu se koriste originalni Mediatek-ovi drajveri. Postoje i gotovi trx fajlovi za web flash za Asusove rutere sa Mediatek čipsetom, dok se za druge slične rutere koristi Prometheus script jer za rutere koji nisu Asus nije legalno da se distribuiraju gotovi firmveri koji se flešuju kroz web. E sad kad bi nekako mogli da dođete do originalnih Qualcomm Atheros drajvera za taj ruter i da napravite neki treći open source custom firmver baziran na Asuswrt-u to bi bilo super.

EDIT: Inače Asuswrt je nastao od Tomato firmvera za rutere sa Broadcom SoC. Kako su ga dalje razvijali za rutere koji nemaju Broadcom SoC to ne znam...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 05.07.2018. u 20:57 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 05.07.2018. 20:53 ] @
Ako drajveri nisu ukljuceni u source i ne mogu da se skinu, onda mrka kapa. Mada mogu da se skinu direktno iz rutera. ALi opet, ako taj build treba da se podesava onda je to inconvenience zato sto je pitanje sta oni daju: dal samo source ili kompletan build sistem.
Uz pomoc google-a zlatni moze da iskopa nesto ako je neko to vec radio.

Sto se tice rutera, na servisu je, pa nek se oni bakcu sa tim ;)
Mozda zamene flash cip mozda daju drugi ruter, mozda jednostavno kazu da sam ja kriv i kraj price ;)
[ Binary Mind @ 05.07.2018. 21:10 ] @
Inače sad videh da je taj vaš ruter među najpopularnijim na Amazonu (Američka varijanta istog rutera RT-ACRH13)...
[ Branimir Maksimovic @ 05.07.2018. 21:22 ] @
Pa pazi quad core, 128mb rama i flash-a za 60$ mora da je popularan ;p
Samo sto mu je flash izgleda jako velikog kvaliteta ;p
[ Binary Mind @ 05.07.2018. 21:40 ] @
Koliko vidim u pitanju je Winbond-ov SPI NAND. To treba da je kvalitetnije i dugotrajnije nego SLC NAND na mom Šaomiju...
[ Branimir Maksimovic @ 06.07.2018. 18:27 ] @
Pa ne znam dal je dugotrajnije meni je trajalo prilicno kratko, al ja sam bas krljao.
[ Zlatni_bg @ 06.07.2018. 19:15 ] @
SLC je najskuplji vid NANDa, to sigurno nije crklo tvojom krivicom.
[ Binary Mind @ 06.07.2018. 21:52 ] @
I ja se slažem. To je više nesrećan slučaj, da NAND crkne tako brzo zbog flešovanja firmvera...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 07.07.2018. u 14:05 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 07.07.2018. 03:01 ] @
Eh da sam ovaj post nasao ranije ;(

https://lists.openwrt.org/pipe...evel/2016-November/004259.html

znacajno:
"
Using initramfs is much better for development,
since you don't need to wait it to flash (The SPINAND is very slow and
also you'll burn through the NAND quite quickly)
"
[ Binary Mind @ 07.07.2018. 13:16 ] @
Kad sam gledao developer forume za LEDE za moj Šaomi, naleteo sam na nekoliko primera ljudi što su brzo spžili NAND-ove čestim flešovanjem, tako da je to izgleda stvarno moguće. Kad malo bolje pogledam, ja sam jako dobro prošao sa mojim Asus-om jer sam u početku stvarno često flešovao dok sam eksperimentisao sa Tomato i DD-WRT firmverima pre nego što sam odlučio da se skrasim sa Merlinom...
[ Branimir Maksimovic @ 12.07.2018. 12:16 ] @
Evo, uvazili su reklamaciju dace novi ruter ;p
E sad, dal da se opet upustam u buildanje firmware-a ili ne, pitanje je sad? A ako hocu da probavam bez flashovanja onda
moram da ga otvaram kako bih pristupio serijskom portu sto povlaci gubitak garancije ;(
[ Binary Mind @ 12.07.2018. 17:54 ] @
A ja taman hteo da pitam šta beše sa ruterom...

EDIT1: Što se tiče daljeg prčkanja na tebi je da odlučiš šta ćeš. Ja mislim da nema pinova za JTAG, već treba da se leme pinovi (ili kablići) na adekvatna podnožja na ploči, a tad definitivno ode garancija.

EDIT2: Sad sam pogledao sliku glavne ploče rutera. Ima lepo izveden JTAG, ali bez pinova, što znači da bi moralo da se lemi...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 12.07.2018. u 21:00 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 13.07.2018. 02:13 ] @
Bah nisam bas vican lemljenju, a i nemam odgovarajucu lemilicu ;(
Nista sa ovim drugim necu da se igram posto iz prethodnog iskutva ne moze to mnogo puta da se flashuje ;)
[ Zlatni_bg @ 13.07.2018. 03:29 ] @
Sta si sve izbildovao za njega? Imas li nesto stabilno meni da sibnes da isprobam?

Od cele frke poslednjih dana nema sanse skoro da cu se igrati sa sorsom.
[ Branimir Maksimovic @ 13.07.2018. 04:51 ] @
Nema nista stabilno. To je iz git-a build, nestabilnije da nestabilnije ne moze biti ;p
Kazem, to radi, ali sad nisam na sigurnom jel prosli ruter imao kratkorajan flash sam po sebi ili je bio defektan.
U svakom slucaju build-ovanje ima smisla samo ako hoces da se igras, a to zahteva non stop flashovanje posto
tesko da ces se dugo zadrzavati na jednom snapshotu.
[ Branimir Maksimovic @ 16.07.2018. 16:20 ] @
Nego bolje ne dirati stock zbog gore navedenog spaljivanja, ali izgleda da moze entware sa stock ;)
https://github.com/Entware/Ent...Install-on-Asus-stock-firmware

edit:
cela fora je da se koristi usb disk/stik umesto ruterovog nanda kako bi se izbleglo spaljivanje.
[ Binary Mind @ 16.07.2018. 19:08 ] @
Da. To može... Preko entware se instaliraju paketi i na Merlinu.
[ Zlatni_bg @ 17.07.2018. 05:33 ] @
Pa to je ono o cemu sam vam pricao sta sam radio ranije, samo ovaj put nisam mogao da mauntujem particiju :D
[ Branimir Maksimovic @ 17.07.2018. 09:31 ] @
Radi ovo, uz pomoc script_usb(u)mount nvram varijable se naestuje skripta koja symlinkuje /tmp/mnt/Ime na /tmp/opt i na neki volseban nacin sve sto je u /tmp/nesto se vidi kao /nesto, i to radi.

PS.
E sad sam se setio ne samo da sam flashovao trideset puta nego samo bruku paketa stavljao apgrejdovao brisao sto je verovatno znacajno doprinelo crkvanju prvog rutera ;)
Sad samo iskusno na eksterni usb i to je to ;p
[ Branimir Maksimovic @ 29.07.2018. 14:08 ] @
Heh sinoc mi je crkao usb flash koji sam prikacio na ruter ;p
Sada cu staviti exksterni HDD, nista bez toga.

Paznja: snima syslog na /jffs nikako ne ukljucivati da loguje dropove posto ce i to da ga sredi.
ovo sam sredio tako sto sam pokretao syslogd da loguje na usb kljuc ali po defaultu ako hocete logove nikako na /jffs
[ Zlatni_bg @ 29.07.2018. 14:26 ] @
Unisti ti 10 uredjaja dok ne nadjes sta ti treba :D

A da kupis mikrotik ili nabavis masinu za pfsense? :D
[ Branimir Maksimovic @ 29.07.2018. 14:30 ] @
Ma jok, nije kriv ruter jednostavno sam mnogo pisao/brisao po usb kljucu ;p
Stavio sam sad eksterni HDD to nema sanse da crkne ;p
[ Zlatni_bg @ 29.07.2018. 14:35 ] @
Nemoj da ga napajas preko USB-a rutera samo da ne ostanes bez porta :D
[ Binary Mind @ 30.07.2018. 19:34 ] @
Znači opasan Asus. Em što je autodestruktivan, em što ima tendenciju da uništava sve što se nakači na USB... Izgleda su ga projekotvali da bude: "Don't touch, and be happy."
[ Mile-Lile @ 31.07.2018. 08:13 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:Paznja: snima syslog na /jffs nikako ne ukljucivati da loguje dropove posto ce i to da ga sredi.
ovo sam sredio tako sto sam pokretao syslogd da loguje na usb kljuc ali po defaultu ako hocete logove nikako na /jffs



preporučujem remote logging na https://papertrailapp.com

besplatno do 100MB što je nemoguće napuniti kućnim ruterom...
podržava sve embedded linux systeme...

gledaj u realnom vremenu, čak i kada nisi kod kuće (pri ruteru)... vidiš ko te napada, ko pokušava da se nakači na ruter i sa koje adrese,
ko se pvezuje na wifi... ma idi begaj...
[ Branimir Maksimovic @ 03.08.2018. 18:01 ] @
Sta je to, neki servis koji nudi da smestas logove?
Nece mi to trebati, logove smestam na eksterni hdd od 500GB ;)

PS
Zlatni jel si resio problem rekonektovanja nakon sti ISP rekonektuje recimo u 2 ujutru?
stavio sam u kron skriptu koja pinguje .8.8.4.4 i ako to ne radi onda restartujem dhcp, radi ko sat.
E sad imam jedno 5 skripti koje startujem prilikom boot-a rutera, a posto jedini nacin da nesto startujes
automatski na asuswrt je preko script_usbmount.sh varijable, razmisljam da sve pozive skripti stavim u jedan fajl
pa da nasetujem tu varijablu na tu skriptu.
To cu sad da uradim ;p
[ Branimir Maksimovic @ 22.08.2018. 07:31 ] @
Fercera sve sad, nego opet novi firmware stigao
Dodali su neki feature koji ne razumem, a koliko vidim ima i popravljenih bagova.
Citat:

ASUS RT-AC58U Firmware version 3.0.0.4.380.8375
AiMesh new features
- Supported creating mesh system with new router, BlueCave.
- Added Roaming block list in Advanced Settings --> Wireless.
You can add devices into block list and this device will not be roamed between AiMesh nodes.
- Supported ethernet onboarding. User can use ethernet cable.
You can use ethernet cable to connect AiMesh router LAN port and AiMesh node WAN port first and run the adding node process to build the mesh system.

Security fixes.
- Fixed Reflected XSS vulnerability.
- Fixed CSRF vulnerability.
- Fixed command injection vulnerability.
- Fixed stack buffer overflow vulnerability.
Thanks for Rick Ramgattie contribution.

Fixed USB hard drive over 2TB compatibility issues.
Fixed Samba/FTP folder permission issues.
Added USB3.0/2.0 mode switch setting in Administration --> System --> USB Settings.
[ Binary Mind @ 22.08.2018. 14:36 ] @
AiMesh je neki dodatak za wireless mesh mreže. To i ne treba da te zanima s'obzirom da nemaš više Asus rutera koji se mogu spojiti u wireless mesh mrežu... To je sada in. ;) Imaš pakete onih okruglih Google i TP-link ruterčića koji se spajaju u "mesh" pa sad videla žaba da se konji potkivaju, pa i ona pružila nogu...


[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 23.08.2018. u 15:52 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 22.08.2018. 15:46 ] @
Ma nista novo nema od prvog firmwarea jos...
[ Branimir Maksimovic @ 23.08.2018. 06:19 ] @
Hm sad stoji samo:
Code:

ASUS RT-AC58U Firmware version 3.0.0.4.380.8375
Fixed the bug which client list show incorrectly on APP.

Izgleda da su povukli firmware sa novim feature-ima...
[ Zlatni_bg @ 14.11.2018. 18:40 ] @
Nesto se desilo sa AC58U.

Vise ne daje max signal na 5GHz preko 22dBm. Ranije je davao 26dBm. Bukvalno preko noci, nikakav apdejt, nista. Sve one komande koje smo isprobavali ne pomazu. Ima li ko pojma o cemu se radi? Neki "tajni" apdejt, nesto?
[ Zlatni_bg @ 14.11.2018. 18:41 ] @
admin@(none):/tmp/home/root# iwlist txpower
br0 no transmit-power information.

wifi0 no transmit-power information.

imq0 no transmit-power information.

ath0 8 available transmit-powers :
0 dBm (1 mW)
7 dBm (5 mW)
10 dBm (10 mW)
13 dBm (19 mW)
16 dBm (39 mW)
19 dBm (79 mW)
22 dBm (158 mW)
25 dBm (316 mW)
Current Tx-Power:25 dBm (316 mW)

imq1 no transmit-power information.

ath1 8 available transmit-powers :
0 dBm (1 mW)
4 dBm (2 mW)
7 dBm (5 mW)
10 dBm (10 mW)
13 dBm (19 mW)
16 dBm (39 mW)
19 dBm (79 mW)
22 dBm (158 mW)
Current Tx-Power:22 dBm (158 mW)

lo no transmit-power information.

eth0 no transmit-power information.

eth1 no transmit-power information.

wifi1 no transmit-power information.

admin@(none):/tmp/home/root#

edit:

posle par restarta, prestalo je da baguje. Nesto je EU regulativa pocela da zeza i da me lockuje na 22dBm.

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 14.11.2018. u 19:52 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2018. 00:19 ] @
Pogledaj na kojoj frekvenciji radi. Max txpower na 5Ghz zafisi od frekvencije. Ja sam na onoj najmanjoj i tu ne moze vise od 22dBm.
[ Zlatni_bg @ 15.11.2018. 03:02 ] @
Mislis da kanali prave problem?
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2018. 03:21 ] @
Da, ja sam na 36 i tu je maks 22.
[ Zlatni_bg @ 15.11.2018. 15:11 ] @
To je onda to, auto podesavanje je verovatno biralo nizu frekvenciju i tu je doslo do problema. Hvala Bane.
[ Binary Mind @ 18.11.2018. 17:12 ] @
Sad sam u dilemi. Pojavio se update za Padavan za moj Xiaomi, ali me mrzi opet da "pravim" gotov trx fajl uz pomoć Prometheus scripta da bih mogao da flešujem. Xiaomi radi bez greške. Isto tako, ako ima zainteresovanih, ponuda vrhunskih wireless AC rutera po pristupačnim cenama u odnosu na maloprodajne na domaćim portalima jako dobra (polovan Asus RT-AC87U 130€, nov Netgear Nighthawk R7000 110€, nov TP-Link Archer C9 v1 85€...)
[ Binary Mind @ 09.12.2018. 18:51 ] @
Uradio sam update Padavan-a pošto se u međuvremenu pojavilo dosta bug fixeva. Opet sam morao ručno da pravim .trx fajl preko Prometheus scripta (Linux virtuelna mašina), jer ne postoji drugi način za rutere koji nisu Asusovi.
[ Binary Mind @ 13.12.2018. 21:18 ] @
Koga interesuje da se igra - Izašao je Pandorabox firmware za RT-AC58U. To je optimizovana Kineska verzija LEDE-a sa originalnim wireless drajverima, što znači da neće biti problema sa brzinom kao sa open source drajverima... Problem je samo što ne može da se flešuje bez custom bootloadera kao što je na primer Breed. Meni ovaj novi Linaro Padavan baguje (Predhodna verzija je radila mnogo bolje. Kud je ne ostavih @¨#$~^#!!!!!) pa se sad kanim da pređem na Pandorabox za koji kažu da odlično radi sa Xiaomi ruterima. Sa obzirom da treba da se flešne custom bootloader, što može da se završi cigliranjem, to će sačekati kad budem smiren, staložen i naoružan strpljenjem...
[ Zlatni_bg @ 14.12.2018. 02:44 ] @
Odakle tebi 58ica? :)

Ja cu da bacim pogled sta ima, mada mi krivo da se drndam s necim sto je vec podeseno kako treba, uspeo sam i opkg i skripte da podesim. Asus ruteri su ipak skupi za igru, radije bih se s nekim tp linkom sa istim hw-om a duplo nizom cenom igrao.
[ Miroslav Cvejić @ 14.12.2018. 05:29 ] @
Imaš neki predlog za adekvatno poređenje?

TP link sa istim hardverom kao Asus.
[ Branimir Maksimovic @ 14.12.2018. 06:24 ] @
Ja sam svoje istestirao sa openwrt i ac58u pa sam morao da vracam ruter u radnju zbog izgorelog flasha;) Kao sto zlatni rece imas Entware za njega, tako da se ne dobija nista znacajno.
Inace sad samo kompajliram neke svoje programe pa stavljam na ruter cisto da se vezbam na arm-u ;)
[ Binary Mind @ 14.12.2018. 09:08 ] @
Ma nemam Asus RT-AC58U već govorim za moj Xiaomi R3G. Pandorabox postoji i za njega i za vaš Asus. Opet me smara činjenica što da bih flešnuo Pandorabox moram da flešnem i custom bootloader. Videću šta ću. Verovatno ću prvo da se igram sa Padavanom koji dokazano radi dobro sa MI-R3G. Mislim da će proraditi kako treba kad se vratim na stock pa preko stocka flešujem Padavan. Ovog puta kad sam flešovao, uradio sam update Padavana preko Prometheus scripta što izgleda ne radi baš kako treba. Posle toga nemam brzine koje sam imao u lokalnoj mreži sa prethodnom verzijom Padavana, plus se ne update-uju vreme i datum (problem vezan za NPT servere). Probao sam da rešim problem preko komandne linije. Primi Xiaomi komandu odmah, update-uje sve lepo, ali nakon gašenja ili restarta opet nastavi odakle je stao, to jest ne može da se kači na NTP servere, i sinhronizuje vreme i datum. Možda kao zadnju opciju probam da uradim clear NVRAM i restart, ali ta opcija ne postoji u Padavanu kao deo GUI-a, pa ću morati opet da to uradim preko komandne linije danas kad se budem vratio kući s posla.
[ Binary Mind @ 14.12.2018. 22:05 ] @
Uspeo sam da unormalim Padavan bez dodatnog flešovanja. Bilo je potrebno da uradim clear NVRAM-a iz konzole/komandne linije + hard reset rutera. Sad se datum i vreme sinhronizuju bez problema i imam očekivani bandwidth. Dalje neću da čačkam ništa...

[ Zlatni_bg @ 15.12.2018. 00:36 ] @
Iskreno mislim da dok ne nabacimo pfsense masinu sa gigabitnim switchem, dobar AP, tipa ubiquiti, nemamo sta dalje da radimo sa ovim ruterima :) mislim, kul je ovaj opkg, sto bane kaze entware, ali nekako se osecam da sto vise stvari trpam na ruter skodim performansama istog. Jeste mazga, ali opet, otkud znam, ne svidja mi se kad gledam da se koristi vise od 100MB RAMa.

@Bane

Nabavi brate orange pi zero pa se igraj na miru, pusti ruter vise :) za 10ak $ dobijes ARM sa 4 jezgra na 1.2GHz (ako koristis armbian) sa svim mogucim paketima u repou koji postoje, ima neki krs wifi kom je protok 20ak Mbit/s, ali zavrsava posao 1/1. Uz to imas i 512MB RAMa, i otvoreno ti je u potpunosti igranje sa svim opcijama koje ARM ima.
[ Branimir Maksimovic @ 29.01.2019. 04:11 ] @
Nisu moji programi zahtevni na ovom ruteru ;)
Tu i tamo neko parsovanje malo igranja sa mrezom i tako ;)

Nego izasao je 8457 firmware za njega, pa ne znam da li da stavljam, posto svako malo izadje sa security fixevima.
[ Branimir Maksimovic @ 09.09.2019. 03:56 ] @
Nasao http://irq5.io/2018/12/28/extending-asuswrt-functionality-part-2/
Ovo je za init skripte, sada koristim script_usbmount varijablu.
Inace ne vidim potrebu da prelazim na openwrt kada istu funkionalnost imam sa asuswrt
+ sto je asusov web gui lepsi od luci, pogotovo traffic monitor.
[ Zlatni_bg @ 09.09.2019. 04:55 ] @
Jedino ako 5GHz moze na jace od 26dB. To mi pravi ozbiljan problem sa armaturom. Pod cudnim uglom zid izmedju rutera i klijenta ume od AC 433Mb/s da mi ostavi nekih 200-220 realno na razdaljini od 3-4 metra. Svaki decibel mi znaci bukvalno, cak razmisljam polako da nabavljam 2x2 kartice za sve klijente zbog ovoga.
[ Branimir Maksimovic @ 09.09.2019. 05:18 ] @
Koliko se secam na openwrt ima neki fajl koji limitira po zemlji tj ima regulacija po zemlji kao i na asuswrt. Srbija ima najmanju jacinu
manju i od EU.

edit:
nego ako izvuces 200 na wifiju na ovom ruteru ti si kralj ;)
Meni ne moze ni 50 sa pola metra razdaljine iako pise 433 ;)

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 09.09.2019. u 06:48 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 23.09.2019. 03:37 ] @
Nego stavio sam privoxy i dnscrypt pa mi svako malo puknu jer sad imam jedva 5 mega slobodno,
a asuswrt nazalost nije ukljucio swap u kernel ;(
I sad imam ovo u crontab skripti:
Code:

  /opt/etc/init.d/S24privoxy check
  if [ $? != 0 ] ; then
  /opt/etc/init.d/S24privoxy start
  fi
  /opt/etc/init.d/S09dnscrypt-proxy2 check
  if [ $? != 0 ] ; then
  /opt/etc/init.d/S09dnscrypt-proxy2 start
  fi
  echo "nameserver 192.168.101.1" > /tmp/resolv.conf
  echo "" > /tmp/resolv.dnsmasq
  killall -USR1 dnsmasq
  killall -HUP dnsmasq

Svaka 5 minuta nasetujem dnsmasq koji forvarduje na dnscrypt i dam statistiku
u log fajl i reloadujem konf. Takodje proverim dal su dsncrypt i privoxy zivi pa
ih startujem ako nisu :P
Malo je 128mb, bas malo, squid nema teorije ili nesto vece, a nisam pokrenuo
ni openvpn ni nesto trece, samo imam streaming minidlna i jos ponesto...
[ Zlatni_bg @ 23.09.2019. 04:24 ] @
Ah... nisam video ni tvoj prethodni post. I meni pise uglavnom 433/395Mb/s ali dostizem te brzine od 220-250Mb/s. To je sa 26dBm na 5GHz. Kako je tebi jos gore? Bas imam problema s ovim vec godinama i razmisljam o ubiquitiju, mislio sam da si ti imao bolji signal od mene kada si pricao da si uspevao i oko zgrade da ga uhvatis.

Drugo resenje mi je 2x2 klijenti. Ne znam sta mi skuplje dodje...

128 je otprilike najvise sto ovaj cenovni rang moze da pruzi. Ono sto mi trazimo od istog je vise nego za sta je namenjen :D

Moj savet je da ne akas ruter bezveze tim dodatnim servisima vec da ako vec ne mozes neki mali htpc ubudzis blizu njega uzmes neki orange/raspberry pi i podignes sve sto ti treba na njemu. Ja sam odavno batalio bilo kakvo podizanje servisa na ruteru sem openvpn.
[ Branimir Maksimovic @ 23.09.2019. 04:51 ] @
"Ah... nisam video ni tvoj prethodni post. I meni pise uglavnom 433/395Mb/s ali dostizem te brzine od 220-250Mb/s."

U lanu? Nisam merio u lanu ali sa telefona ne moze da predje 50 sa pola metra daljine ka netu... ne znam u cemu je
fazon ali ni sa laptopova ne mogu nista brze... ruter uredno javlja 433 i preko 100 u najgorem slucaju. Signal je dobar,
ne znam, nisam pametan...

"Moj savet je da ne akas ruter bezveze tim dodatnim servisima vec da ako vec ne mozes neki mali htpc ubudzis blizu njega uzmes neki orange/raspberry pi i podignes sve sto ti treba na njemu."

Ma nemam toliko toga mada o razberiju vec razmisljam. Cim se dosetim necega sto bih vozio na piju ima da ga kupim :P
Za sada sve radi ruter, mada je to to, ako hocu jos nesto, nema vise memorije...

edit:
na kraju mislim da nije brzina do rutera nego su moji uredjaji stari i ne mogu preko wifija da poteraju vise od 50 ;(
[ Zlatni_bg @ 23.09.2019. 05:01 ] @
Dap, u LANu prema kucnom serveru gde imam HTML5 speedtest preko gigabitne konekcije (preko 1gbps desktopa ide do ~900Mb/s). WAN ne mogu da zasitim pa nije merodavan, uvek je oko 150, sem ako ne odem u skroz poslednju sobu iza 2 noseca zida i 2 pregradna od rutera.

Na telefonu za zivo cudo dobijam jos bolje rezultate, Galaxy A5 je u pitanju, 1x1 AC. Oko 300Mb/s dobijam. Upload je i na lap topovima i na telefonima duplo slabiji naravno.

Moj savet ti je da uzmes OrangePi Zero, kosta 15$ sa slanjem u Srbiju, 512MB RAMa. Skutijas ga odmah pored rutera pa dizi servisa koliko god hoces, pogotovu sto ne moras da se cimas sa opkg ili sta god da si uspeo da podesis na ruteru (znas i sam da je AC58U pakao za to) vec imas maltene standardan Debian. Ja sam nabavio 4 komada radi nekih testiranja klastera i load balancinga (realnije je nego da dizem VMove i lakse bilo) na zaseban switch. Trenutno su na pauzi, peti koji sam imao sam koristio da dizem te razne servise, al' sam skapirao da home server moze sve to da radi pa mi je besmisleno malo da uposljavam i pi.
[ Branimir Maksimovic @ 23.09.2019. 05:11 ] @
Sad sam proverio na Samsung S5, tu je dobro :P
Moj nexus 5 i laptop iz 2015 su sporiji :P

Gledacu da uzmem taj neki pi, jos mi ne treba ;)
[ Branimir Maksimovic @ 04.10.2019. 05:34 ] @
Nego gledam ovaj archer a20 (c4000) tplinkov je premija za te pare:
https://www.bestbuy.com/site/t...kuId=6351103&intl=nosplash
Kod nas ga jos nema, ali oduvao je cenom i specifikacijom svu konkurenciju. Medjutim nema jos podrske
ni dd-wrt ni openwrt a sam ruter verovatno dole vozi Linux ali nije izgleda kao asuswrt pa da ti ne
treba nista drugo ;(