[ notebookFun @ 10.06.2018. 19:17 ] @
Evo sad ce 18 godina od kako sam se prvi put susreo sa racunarom, ali i dalje radim za neku bjednu platu od 55k din. Gresku sam napravio sto se nisam opredjelio za samo jednu oblast informatike i nju izucavao. Skoro 70% svog zivota sam se patio i zivio siromasno pa sam iz tog razloga izabrao Hardware da bih mogao na neki naci da prezivim. U firmi u kojoj trenutno radim se ne cijeni znanje, magacioneri i vozaci imaju skoro istu platu kao i ja, a komercijalisti duplo vecu.

Prije nekoliko dana sam isao u jednu firmu da im radim mrezu i jedan System administrator mi rece da oni imaju dosta vecu platu. Povukla me neka zelja da se malo bolje posvetim jednoj oblasti i da i ja konacno dobijem neka normalnija primanja.

Moze li neko opisati sta tacno i koliko treba da zna jedan Windows System Administrator?


Ja od znanja posjedujem sljedece:
- Windows XP, WIN7, WIN8.1, WIN10 - odlicno poznajem i do sad sam sve probleme uspjevao da rijesim.
- Hardware odlicno poznajem.
- Windows server, znam samostalno podici AD, dodavati korisnike, davati odredjene privilegije, raditi sa djeljenim fajlovima, stampacima itd.
- Mreze poznajem solidno, pretezno radim sa Mikrotik-om, UNIFI, OpenWrt...itd
- U firmi u kojoj radim samostalno sam podigao Ubuntu console mode i podesio apache, mysql, FTP, Prestashop CMS.
- Podesio sam i tiket servis na istom serveru.
- Sto se programiranja tice imam pocetnicki nivo, radio sam u C, VB, PHP.

Kada naidjem na neki problem znam provesti po nekoliko dana na netu citajuci dok ga ne rijesim, znaci nikad ne odustajem. Na ovaj nacin sam dosta stvari naucio.
Nisam radio sa Vmware esxi jer nemam hardware, ali koliko sam gledao kompletna virtuelizacija ne djeluje komplikovano.
Sta bih jos trebao da naucim da bih mogao da imam malo vecu platu?
Sa ovom platom dok platim stan i troskove, kupim hranu, ne ostane mi skoro pa nista.


[ Aleksandar Đokić @ 10.06.2018. 20:18 ] @
Moje iskustvo sa administracijom da je jedna stvar podici/instalirati/podesiti nesto da proradi, a sasvim druga podici nesto da radi bez problema 6 meseci ili godinu dana.

Sto se tice znanja ja bih pogledao malo dublje AD. Na primer na intervjuima znaju da smaraju sa onim FSMO role-ama (pdc emulator...). Onda mi se cini da se sad dosta koriste windows clustering (failover) servisi, narocito uz hyper-v Mozes da pogledas i DFS. A dalje shared storage varijante i povezivanje (iscsi/fiberchannel).

Ako ides prema Windows-u onda bolje gledaj Hyper-v nego vmware. E da, i osnovna stvar za windows - Powershell. To bi ti znacilo ne pitaj, cak i za Vmware, jer se powercli oslanja na powershell.
[ anon70939 @ 10.06.2018. 20:47 ] @
Mene interesuje kolike su plate seniorima administratorima u Srbiji.
Znam da ne može da se generalizuje, ali ono, za sada sa kim god sam pričao, svi 700-800€ ako imaju, da je to uspeh.

[ nkrgovic @ 10.06.2018. 20:48 ] @
Pocni od teorije i drzi se windows platforme ako to znas. Ja radim Linux i druge Unix-like sisteme pomalo, ali da hocu da trazim nekog za windows, evo sta bi mi bio spisak:

- Mreza: OSI/ISO vs TCP stack. L2, L3. Ruting i switching. Security. Firewall. Sta znaci stateful? AAA. Povezivanje podataka, npr da znas da, ako imas alert sa firewall-a, da povezes sa AD-om da znas koji racunar i user su u pitanju. Nije neophodno da Windows admin zna mrezu u prste, ali dosta mreze se uvezuje na AD, pa mora da zna dovoljno. Imao sam likove koji su mislili da je TCP/IP jedan protokol. Trebalo bi da znas sta su ISO/OSI nivoi i sta gde radi. Takodje, trebace ti stvari tipa mDNS, broadcast, DHCP i sl.
- Security i segmentacija: Nauci sta su VLAN-ovi, kako se radi inter-vlan routing. Izdvoj servere, voip, klijente, guest u odvojene VLAN-ove i osmisli pristojan security. Windows firewall treba da znas u prste.
- Windows : AD. AD clustring. HA. Shared storage. CIFS i DFS. Windows Cluster. Hyper-V sa shared storage.
- Mail/Goupware: Exchange. Ako ces da radis windows exchange je must. Ne samo mail, vec i calendaring i sl. Bonus i to povelik su Office365 (adminitracija) i sharepoint.
- Virtuelizacija: Sto rece covek, drzi se Hyper-V. Nauci kako se pravi HA cluster sa njim.
- Baze: MS SQL. Windows admini skoro iskljucivo rade ovo. Ne moras da znas T-SQL, ali nauci kako se pravi cluster, kako se radi backup i restore.
- Automatizacija: DevOps pristup ima smisla. Nauci powershell. Ne treba ti za administraciju PHP, VB jako malo, od toga sto si radio C ce pomoci, ako si radio nesto iole ozbiljno da razumes stvari. Dobar admin zna kako server hendluje memoriju, a to se lepo savlada kad par puta popijes segfault na losim pointerima. ;)

I jos jednom : AD. Skontaj zasto je Identity jako bitan. Security pociva na njemu. Sve u mrezi ce ti se uvezivati u AD, moras da ga znas u prste.

Takodje, ja bi ocekivao da Windows admin kapira sta su CAL-ovi i koliko treba da ih kupi. :) Ja nikad nisam, mene od toga boli glava i kad mi je trebalo sam cimao MS partnere, ali ako si Windows expert moras, na zalost, da razumes i MS licenciranje. :)

Ako mozes, probaj da imas neki shared storage i probaj da naucis sta je iSCSI. FC ne mozes da ucis tek tako, niti ti treba za pocetak. Neces krenuti bas od toga, kad dobijes hardver shvatices brze, posebno ako koristis iSCSI. Nauci razliku izmedju file i block storage-a, to je mnogo bitnije nego da znas po X vrsta od svakog.

To da si podigao Linux i neki softver na njemu, uz uputstvo sa neta, je nesto sto ja ocekujem od juniora, dan prvi. Nije neki posao. Pokazuje to mnogo toga pozitivnog, nemoj da shvatis pogresno, ali ti ne zelis da budes junior sa nula iskustva. Ako ces da se bacis na Linux, super, ali ocekuj da imas mnogo posla. Za windows si, izgleda, prosao dosta toga, pa mozda ipak bolje da to probas, pre ces naci bolje placen posao. Plus, meni je ponesto od tih windows zezalica jako tesko da razumem, a ti si izgleda vec ulozio trud da to savladas, steta je da se baci.
[ Aleksandar Đokić @ 10.06.2018. 21:02 ] @
Citat:
ja bi ocekivao da Windows admin kapira sta su CAL-ovi i koliko treba da ih kupi. :) Ja nikad nisam, mene od toga boli glava i kad mi je trebalo sam cimao MS partnere, ali ako si Windows expert moras, na zalost, da razumes i MS licenciranje. :)


Haha, +1
[ balavi @ 10.06.2018. 21:11 ] @
@nkrgovic

šta bi tražio da ti treba Linux Administrator
[ notebookFun @ 10.06.2018. 21:19 ] @
@nkrgovic i @Aleksandar Đokić
Hvala vam puno.

@nkrgovic
Dosta ovog sto si naveo znam, ali slazem se da treba jos dosta da ucim.

Ako jos neko ima neke prijedloge neka napise. Bio bih mu veoma zahvalan.
[ notebookFun @ 10.06.2018. 21:22 ] @
Zamolio bih nekog Windows System Administratora da navede sa kakvim se cesto problemima susrecu i na koji nacin ih resavaju.
[ mjanjic @ 10.06.2018. 22:04 ] @
Traže se sve više i administratori sisteme i servise hostovane na Cloud-u.
[ Ivica Vujović @ 10.06.2018. 22:05 ] @
nkrgovic je lepo složio sve. Ne bih nešto puno dodavao.

Nauči AD lepo, danas ti ne treba neki besan hardver za sve ovo. Ako nemaš para za neki jači komp, možeš da unajmiš negde neki jaci server pa podigni virtualku na njemu i vezbaj par meseci dok ti ne uđe u prste. Nećeš moći da stavljaš Hyper-V klaster ali ostalo ćeš moći. Trial verzije sistema su tu uvek za to. Knjiga ima gomila tako da lagano uči. Kreni po nekim knjigama za sertifikaciju pa polako po oblastima. Ja lično nisam sertifikovan jer mi to nikad nije trebalo ali sve više razmišljam i o tome makar zbog toga što se tako lakše prodajem.

Powershell je must have. Automatizacija ti olakšava život. DevOps pristup je stvarno koristan.

Exchange bih za sada batalio pošto je posebna grana za sebe. Da me ne razumeš pogrešno ja ga obožavam i to mi je najlepši deo cele MS priče ali je prilično kompleksna oblast koja se uči pošto završiš sve ove osnove.

Za SQL bih dodao da moraš da razumeš i kako SQL server funkcioniše, često će ti trebati da radiš na poboljšavanju performansi već instaliranih servera ili barem da znaš šta ti ne treba da radiš kad postavljaš sistem.

Mreža obavezno neke osnove. Ja sam nekad davno u "prošlom životu" završio CCNA kurs koji se isplatio za sve pare. Olakšava život maksimalno.

I da Aleksandar je u pravu. Jedno je podići nešto, drugo je kad to radi kako treba neko vreme.

Lično najviše radim sa Hyper-V serverima. Daleko je lakše nego nekad pošto ti omogućava da imaš mnogo veću kontrolu nad serverima i servisima koji rade na njima. Meni je mnogo lakši život sa virtuelizacijom. Daleko je lakše napraviti redundansu a da klijent ni ne primeti da se nešto dešava ispod. Lakši je i bekap, lakši je i maintenance. Zna da bude problema ali nekako se lakše boriš sa time kad znaš da klijent ima sigurne podatke i neprekidan servis ili barem vrlo kratko nedostupan.

I da, iz mog nekog iskustva MS i Linux priča nije baš toliko odvojena. Više sam Win admin ali mi se vrlo često desi da moram da se zezam i sa Linux svetom tako da nemoj bežati ni od toga.

E sad, što se para tiče... To je individualna priča. Moj ti je savet da tražiš novi posao polako dok učiš sve ovo. Negde ćeš naleteti na nešto bolje. Znam ljude koji su dobijali ogroman novac ni za šta (ali bukvalno ni za šta) ali znam i ljude koji rade urnebesan posao za 300-400e i ne žale se. Sve zavisi kako se ko snađe/proda. Naravno, ostaje i opcija da radiš još van tog posla. Manjim firmama ne treba čovek koji je stalno tamo a znači im podrška ili remote ili povremeno. Takođe tu su i servis tipa Upwork ili slični.
[ Zlatni_bg @ 11.06.2018. 02:10 ] @
Jedna brzinska:

Postoje system administratori i system inzenjeri. Postoji razlika u plati ali je ovo sto je notebookFun naveo nesto sto je okej za inzenjera. Licno znam blisku osobu da radi na takvoj poziciji, uglavnom je odrzavanje lokalne mreze, ceprkanje oko mail servera, par VPS-ova koji se hostuju lokalno...

Mislim da je dobro mesto za pocetak sistemske administracije. I ja sam tripovao da cu da budem sysadmin kad sam sam sebi hostovao web hosting ("firma" pre 10ak god, posle sam prodao to nekome ko je legalizovao), par VPS-ova, sve projekte sam odrzavao, itd, ali nije to bas to. Sysadmin treba da odrzava sistem koji koristi ogromna kolicina ljudi na NEOGRANICEN vremenski period.

Generalno nekih pravila nema, svaka firma trazi ono sto joj treba. Neophodno je poznavati i skripting (bash recimo), automatizaciju...

Linux administracija mi lezi do jaja, ali danas se to gotovo ne trazi. Ono sto ljudi u poslovnom okruzenju traze je uglavnom Windows kod nas.

A sto se tice clouda, to i nije sysadmin posao vec devops. Ali ne bih da previse pricamo o svemu tome u ovoj temi jer cemo da je ugusimo i zbunimo nekoga kome zelimo da pomognemo.
[ S A J A @ 11.06.2018. 08:38 ] @
Ja bih ovde napravio podelu na to da li Admin radi u IT firmi ili u ne-IT firmi. Jer ako radi u IT firmi, onda je posao više tehničke prirode i tu nemam šta specijalno da dodam jer vidim da su svi prethodni odgovori vezani za čisto tehnički aspekt posla. Sa druge strane, ako se radi u ne-IT firmi, onda je veoma važna komunikacija sa ljudima koji se ne razumeju previše u IT, niti žele, a bitno im je sve da radi. Pošto se krećem u dosta firmi, upravo se u tom segmentu najviše pada. Obično se IT i "obični" zaposleni ne razumeju dovoljno te firma i pored IT čoveka (ili cele službe) nastavlja da ima IT probleme što na kraju rezultuje da neće biti dovoljno plaćeni ili će biti raspušteni i firma prebačena na eksterno održavanje. Video svojim očima milion puta. Gotovo da nema firme koja nema IT problema a u gotovo svima su IT ljudi ispod zadatka upravo zbog ovoga o čemu pričam. Takođe video milion puta. Dobar IT-ovac bi pored tehničkog znanja, morao da ima veštine komunikacije sa ne-IT zaposlenima, da razume njihov način razmišljanja i rada i da zna probleme koje rešava da objasni ne-stručnim jezikom. Pogotovo je bitno da zna da korisniku objasni zašto nešto ne može da se "napravi" da funkcioniše baš kako je on to osmislio i da isti efekat može da dobije na malo drugačiji način. Admin to ako nema, teško može da se uklopi u neku ne-IT firmu i što je najgore, to se teško uči, ili znaš ili ne znaš. Drugi problem koji viđam je mrzovoljnost. Čim posao malo iskoči izvan domena administratora (recimo problem sa ERP sistemom ili fiskalnim kasama...), odma kreće ono "to nije moj posao". Ne može ni tako. IT administrator ti je isto što i "radim sve". Pogotovo u ne-IT firmama.
[ nkrgovic @ 11.06.2018. 09:20 ] @
Citat:
balavi:
šta bi tražio da ti treba Linux Administrator

Junior, senior?

Moje misljenje je da je senior i non-senior skoro isto po pitanju znanja. Dobar admin (non-senior) treba da zna da pokrije 70% use-cases Linux-a, siroko. Pocev od kernela, preko biblioteka, strage-a, preko http-a, mail-a, baza, pa na dalje. Mora da zna sta su useri, sta je SE Linux, i sve vezano za to. Mora da poznaje internals i mora da zna ZASTO nesto radi, kao i kako.

Senior zna jako malo vise, ali RAZUME mnogo vise. Imao je vise iskustva, zna da isprojektuje sistem, vodeci racuna oko toga sta ce sa cim da radi i mora da zna da predvidi sta ce da ga ujede za zadnjicu za godinu dana. Mora da vidi siroku sliku ali i da zna detalje. Mora da zna internals kako valja. Kad ti senior dodje na intervju, i pitas fga ono tipa "otvoris google.com u browseru, sta se desava", on ti udje u ARP, u bafere na mreznoj karti, u glibc, u UDP i TCP, u HTTP internals, usput ti objasni sta je REST, sta je TLS.... Zna sta, kako i sa cime.

Junior je drugo: Mora da zna osnove, da kapira otprilike sta postoji i da pokaze volju da uci. Da ne ide precicama nego da razmislja.

Ukratko: Junior zna da napravi nesto, ali mu treba pomoc, saveti i guidelines. Pravi admin (non-senior) zna da napravi i bez guidelines. Senior zna da ti kaze da li to valja, sta ne valja, gde promeniti i ne samo da napravi komponentu, vec i ceo sistem.
[ nkrgovic @ 11.06.2018. 09:26 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Jedna brzinska:

Postoje system administratori i system inzenjeri. Postoji razlika u plati ali je ovo sto je notebookFun naveo nesto sto je okej za inzenjera. Licno znam blisku osobu da radi na takvoj poziciji, uglavnom je odrzavanje lokalne mreze, ceprkanje oko mail servera, par VPS-ova koji se hostuju lokalno...

Mislim da je dobro mesto za pocetak sistemske administracije. I ja sam tripovao da cu da budem sysadmin kad sam sam sebi hostovao web hosting ("firma" pre 10ak god, posle sam prodao to nekome ko je legalizovao), par VPS-ova, sve projekte sam odrzavao, itd, ali nije to bas to. Sysadmin treba da odrzava sistem koji koristi ogromna kolicina ljudi na NEOGRANICEN vremenski period.

Generalno nekih pravila nema, svaka firma trazi ono sto joj treba. Neophodno je poznavati i skripting (bash recimo), automatizaciju...

Linux administracija mi lezi do jaja, ali danas se to gotovo ne trazi. Ono sto ljudi u poslovnom okruzenju traze je uglavnom Windows kod nas.

A sto se tice clouda, to i nije sysadmin posao vec devops. Ali ne bih da previse pricamo o svemu tome u ovoj temi jer cemo da je ugusimo i zbunimo nekoga kome zelimo da pomognemo.

OK, prvo devops nije posao. To je metodologija rada.

Drugo, administrator ili inzenjer, meni to deluje kao pijanica ili boem. ;) Imas ljude koji se jos zovu operater, pa znaju vise od svih inzenjera koje ces ikad upoznati. Po nekom mom iskustvu, razlika je uglavnom gde se radi i kakav je posao. Razne kuce imaju razlicitu terminologiju oko zaposljavanja, a posao je uvek jedinstven.

I nemoj da mislis da se Linux ne trazi, puni oglasi za "devops" poslove, ista stvar samo ih drugacije zovu.

Ono sto si u pravu je: Ako radis i desktop i servere, i radis kao one man show, je razlika jako velika u odnosu ako radis samo servere i ako imas bar 50+ serverskih masina koje odrazavas. Naravno, podrazumeva se da radis i na topologiji poveziavanja istih, plus na servisima za office. Nebitno je da li je web dev posao, ili radis za nekog ko ima par hiljada zaposlenih, pa ima napredne back office service, data analytics, distributed i sl. Sve dok ne radis helpdesk, tj. ne radis sa krajnjim korisnicima i dok stvarno imas obim posla, nacin rada je vrlo slican. Uostalom, da li je web dev firma koja ima 30 developera od recimo 200 zaposlenih? :) A sav promet ide preko neta? :)
[ nkrgovic @ 11.06.2018. 09:30 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Mene interesuje kolike su plate seniorima administratorima u Srbiji.
Znam da ne može da se generalizuje, ali ono, za sada sa kim god sam pričao, svi 700-800€ ako imaju, da je to uspeh.

Nije uspeh. Ako radis i helpdesk onda jeste, ali ako radis negde kao admin full time, nisi junior, radis (skoro) samo sa serverima, i ako odrzavas 50+ servera, onda je 4 cifre sasvim normalno. Zavisi i od lokacije, naravno i od tipa poslodavca. Uglavnom za vece plate moras u neku dev kucu ili kod nekih stranaca. I da, to ide za poslove gde se ocekuje mnogo, ali bas mnogo bolji uptime od 99%, sto znaci da nosis telefon i laptop sa sobom, ponasas se odgovorno.... :)
[ nkrgovic @ 11.06.2018. 14:14 ] @
Koristan link:

https://mattouille.com/article...06/lets-talk-devops-job-titles
[ notebookFun @ 11.06.2018. 18:17 ] @
Citat:
S A J A:
Ja bih ovde napravio podelu na to da li Admin radi u IT firmi ili u ne-IT firmi. Jer ako radi u IT firmi, onda je posao više tehničke prirode i tu nemam šta specijalno da dodam jer vidim da su svi prethodni odgovori vezani za čisto tehnički aspekt posla. Sa druge strane, ako se radi u ne-IT firmi, onda je veoma važna komunikacija sa ljudima koji se ne razumeju previše u IT, niti žele, a bitno im je sve da radi. Pošto se krećem u dosta firmi, upravo se u tom segmentu najviše pada. Obično se IT i "obični" zaposleni ne razumeju dovoljno te firma i pored IT čoveka (ili cele službe) nastavlja da ima IT probleme što na kraju rezultuje da neće biti dovoljno plaćeni ili će biti raspušteni i firma prebačena na eksterno održavanje. Video svojim očima milion puta. Gotovo da nema firme koja nema IT problema a u gotovo svima su IT ljudi ispod zadatka upravo zbog ovoga o čemu pričam. Takođe video milion puta. Dobar IT-ovac bi pored tehničkog znanja, morao da ima veštine komunikacije sa ne-IT zaposlenima, da razume njihov način razmišljanja i rada i da zna probleme koje rešava da objasni ne-stručnim jezikom. Pogotovo je bitno da zna da korisniku objasni zašto nešto ne može da se "napravi" da funkcioniše baš kako je on to osmislio i da isti efekat može da dobije na malo drugačiji način. Admin to ako nema, teško može da se uklopi u neku ne-IT firmu i što je najgore, to se teško uči, ili znaš ili ne znaš. Drugi problem koji viđam je mrzovoljnost. Čim posao malo iskoči izvan domena administratora (recimo problem sa ERP sistemom ili fiskalnim kasama...), odma kreće ono "to nije moj posao". Ne može ni tako. IT administrator ti je isto što i "radim sve". Pogotovo u ne-IT firmama.



Odrzavam i nekoliko ne-IT firmi i kroz iskustvo sam skontao da se ne treba spustati na njihov nivo. Ako se spustis da im sve to objasnjavas onda ce te zezati non stop a to zezanje neces moci adekvatno da naplatis. Moj bivsi kolega je bio manje strucan od mene, ali je tim istim ljudima znao da laze i oni su vjerovali u to, on je bolje prolazio od mene. Ljudi su bezobrazni i najteze je sa njima raditi.

Zbog stresa na poslu odlucio sam da pokusam naci neku IT firmu, gdje bih radio malo vise kreativne stvari sa serverima i mrezama.
[ balavi @ 11.06.2018. 19:52 ] @
@notebookFun

kog stresa, konkretno ...
[ notebookFun @ 11.06.2018. 22:04 ] @
Zvoni mi jedan dan telefon u 10 sati i sefica racunovodstva mi kaze da im ne radi pristup nekom sajtu, mislim da je bila poreskauprava. Bio je petak, kazem da mogu doci tek za 2 sata oko 12h. na sta dobijam odgovor da oni na tom sajtu moraju neke pare da prijave, bla bla bla, i da se mora hitno doci. Pokusavam preko telefona da objasnim da je mozda problem do samog servera od poreske i da tu ja ne mogu nista uraditi.

Oko 12 nekako zavrsavam posao u drugoj firmi i krecem, u 12 i 3 min mi zvoni telefon i pita me gdje sam, ja odgovaram da cu brzo stici. Nervozan dolazim u tu ustanovu i kazem: mi sa vama imamo ugovor da rijesimo problem u roku 24 sata a ne za 1 sat i da su taj posao trebali raditi ranije a ne cekati zadnji dan.

Pridjem racunaru i samo u Token manageru pogledam da li su ucitani sertifikati sa kartice i kazem da urade isti postupak. Kad gle cuda, prodje sve bez problema, a ja nista nisam dohvatio. Onako nervozan kazem da je problem do sajta od poreske i da ja tu ne mogu nista uraditi i da treba da zovu poresku i da histerise na njih a ne na mene. Odnosno da je sajt nekad opterecen i da treba imati strpljenja. Kada je vidjela da nije u pravu, kaze da kod nje na racunaru ne radi mreza, ali samo ujutro! Iako u citavoj firmi svima mreza odlicno radi. Ja joj kazem da je problem do nje, jer sam nekoliko puta zatekao CISCO VPN klient aktivan koji blokira izlaz na net i da se treba odjaviti kad zavrsi placanje. Ona naravno odgovara da nije glupa i da je problem sto je negdje pjesjecen mrezni kabl :D


Ovakvih slucajeva sam imao 50 za tri godine.

[Ovu poruku je menjao notebookFun dana 11.06.2018. u 23:15 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao notebookFun dana 11.06.2018. u 23:16 GMT+1]
[ pctel @ 11.06.2018. 23:01 ] @
Radi zastite od stresa sve poslove treba ugovarati po satu, tj. minutu rada. Onda dodjes opusten u fazonu "aha, sumnjate na kabl, sad cu ja da uzmem unimer, pa da merim otpor zicu po zicu. Ne radi pristup sajtu? Ma to treba reinstalirati windows, nesto ga blokira, ne zna se sta je. Mogu ja to da ispitam, ali to traje 30 sati, ovako reinstalacina za 3 sata gotova."
[ Aleksandar Đokić @ 11.06.2018. 23:03 ] @
Znamo mi koji smo to radili kako je, ne brini. A tek kakav je stres za nekog ko ne ume sa ljudima, ogroman.

Ja kad sam to radio, isao sam po tim firmama kao po kazni.
[ Zlatni_bg @ 12.06.2018. 01:47 ] @
Takvi smo svi valjda nekad bili, mogu reci za sebe da sam bio "mekan", doduse znate da sam se ja bavio PHP developmentom. Posle par opekotina od ljudi koji su navikli kako sa nama "zelenim", promeni se coveku razmisljanje i stav. Moras da naucis da postavis ljude na svoje mesto i da se ogradis koliko je god moguce od takvih situacija da ti neko prica da je tvoja krivica, a nije. Ja sam imao slucajeve kakve ti opisujes kada ljudi zele moju aplikaciju na drugom hostingu recimo, i pukne im DB server. I onda mene zovu i kazu da im je pukla aplikacija i da nece da se konektuje na bazu. Pa sta ja imam s tim?? Onda sam naucio - ugovori i samo ugovori. Sve lepo na papir, po iskustvu napisano, pa nema vise takvih situacija. Ili ako ima, kostaju. Necete da vam odrzavam app? Nije frka, obucicu vas za rad ako treba, dacu mesec-dva, koliko se dogovorimo, tehnicku podrsku, ali sve posle toga ide 15-20EUR/h. I naravno problem se resava kad ja imam vremena a ne kad vi zelite. Da me ne shvati pogresno neko ko nije iz struke, ovo nije jer sam bahat i odbijam da pomognem ljudima, vec zato sto su ljudi bahati i uvek krive nekog treceg za nesto i ne zele da prihvate cinjenicu da NEKAD NESTO MOZE DA NE RADI PO KOJI MINUT ILI SAT.

A sto se tice psihe, druze, veruj mi, radim jos jednu stvar sem ovoga koja iziskuje oooogroman kontakt s ljudima, cilj treba da ti bude da nista ne shvatas licno, i da znas da ne mora da bude tako kako oni hoce. Sobom upravljas samo ti, a oni neka te pritiskaju koliko hoce. Ima jedan citat ako mogu da ga nazovem, iz serije Chicago PD, koji sam zapamtio - "Everybody gets squeezed", iliti, sve nas pritiskaju. Poenta je da ne puknes pod pritiskom.
[ Zlatni_bg @ 12.06.2018. 01:51 ] @
I mali dodatak, ja sam od osobe koja je sve docekivala sa osmehom, drago i lepo pricala sa ljudima, nekad bio na tom nivou da su mi bukvalno trebali casovi kontrole besa.

Posle toga drzim neki vojnicki stav kad je posao u pitanju i tako najbolje prolazim.
[ nkrgovic @ 12.06.2018. 09:05 ] @
https://www.theregister.co.uk/data_centre/bofh/
[ notebookFun @ 12.06.2018. 15:49 ] @
Citat:
pctel: Radi zastite od stresa sve poslove treba ugovarati po satu, tj. minutu rada. Onda dodjes opusten u fazonu "aha, sumnjate na kabl, sad cu ja da uzmem unimer, pa da merim otpor zicu po zicu. Ne radi pristup sajtu? Ma to treba reinstalirati windows, nesto ga blokira, ne zna se sta je. Mogu ja to da ispitam, ali to traje 30 sati, ovako reinstalacina za 3 sata gotova."


Sve je to lijepo kad radis za sebe a ne za gazdu. Ti ljudi u drzavnim ustanovama ne placaju iz svog dzepa pa ih boli briga da li ces ti ostati tu citav dan. Mozes ti sve to reinstalirati i mjeriti otpor zice oni ce sutra reci da ti to nisi dobro uradio.
Ja sam pokusavao da im to objasnim kroz neke primjere ali ne vrijedi.

Klijent: "Meni mreza ne radi",
Dobro, pogledacemo odmah i rijesiti problem
Klijent: "Ne moze to sad, moras doci ujutro, jer samo ujutro ne radi, nije do mog racunara, sigurno je neki kabl presjecen"
Ali, da je kabl presjecen ne bi radilo ni preko dana, da mreza nije u redu ne bi radila na ostalih 100 racunara.

Zamislite da dodjete kod doktora i kazete mene boli stomak, ali me sad ne boli. Doktor ce izvrsiti analizu i reci ce dodjete kad vas ponovo zaboli, jer na osnovu nalaza ne vidim nista, sve je u redu.




[ anon70939 @ 12.06.2018. 22:40 ] @


Dosta toga sam već video ovde
https://devrant.com/

:)
[ Inicijator @ 14.06.2018. 13:13 ] @
Citat:
notebookFun:Ovakvih slucajeva sam imao 50 za tri godine.


Sa nekim ljudima (korisnicima/klijentima/kolegama) je neverovatno naporno raditi, dok je sa drugim ljudima milina. Meni recimo upravo nedostaje više tog rada sa ljudima, naravno ovim normalnijim. Od mnogih ljudi se može svašta nešto naučiti.

Kao sto te neki korisnik moze izbaciti iz sina, tako ti neki drugi korisnik moze uciniti dan zanimljivijim.

[ balavi @ 14.06.2018. 16:31 ] @
uspeh zavisi od toga koliko možeš da podneseš nepodnošljive, moraš biti debelokožac ...

ovo me podseti na slučaj jednog čoveka iz USA ... uvek je dolazio nadrndan u restoran
da obeduje ... bez obzira na to, kelnerica koja ga je služila je uvek bila nasmejana i uslužna
i tako godinama, dok je namrgođeni prestao da dolazi ...
posle nekog vremena , dotičnoj dolazi da primi veliku sumu novca na svoje ime ...
ispostavilo se da je novac dobila od onog mračnog i da je hteo da joj se oduži za sve
one godine koje ga je trpela ...

uvek budi na nivou ko zna zašto je to dobro ...
[ frivko @ 29.12.2019. 00:32 ] @
Pozdrav svima. Dosta dobrih objasnjenja ali ja bih malo probudio pricu tj. ako neko bas zna detaljnije ili je cuo od nekog Linux admina.

Da li je istina da Linux administratori rade u nekim vecim kompanijama,tj. gde su super kompjuteri,ili da pojasnim. Nisu u pitanju firme tipa gde ima ono 50 radnijka,prodavnice itd. Nego su u pitanju Apache serveri,sto znaci hosting kompanije,banke,vladini sketori itd...

Znaci po meni Windows administratori rade u manjim firmama i obicno se tu popravlja hardver,instalira Windows,upedjtuje,dodaju se nalozi u Acive directory. A u Linux okruzenju je sasvim druga prica jer se radi u terminalu 99% .Fakticki Linux je vise zastupljeniji u jakim kompanijama gde su ono superkompjuteri Google,Facebook....

Mene vise privlaci taj poziv Linux administratora jer ipak mislim da ovde kad nas se moze imati veca plata od Windows admina. Ono sto je veoma zanimljivo je da se i plate za Linux admina u USA idu i preko 100k godisnje a ovde kod nas ako doguraju do 800 evra mesecno plafon.

I imam jos jedno veoma vazno pitanje za Linux administraciju. Sta mislite da li bi Amer zaposlio nas odavde da radimo kao remote na npr. VPS serverima,tj. na nekom hostingu,ili bilo u nekoj vecoj kompaniji. Sto znaci da radimo remote i da radimo sve u terminalu,Apache serveru,WHmu itd ?


[ Zlatni_bg @ 29.12.2019. 01:57 ] @
Po onome sto sam ja video ovde, Linux je neka totalno, totalno sekundarna prica. Preferira se win u vecim firmama, Cisco, MikroTik... za plate koliko sam ja uspeo da skapiram ljude s kojima sam pricao, da, nazalost, prosecna plata (kad kazem prosecna mislim 80%) je nesto malo preko te koju si naveo, a ume da ode i dosta dole, e sad, neko ima i dosta gore, ali ubo si prosek.

Postali smo Indijci po svemu sudeci. Ja poslednjih 15-20 dana posle 10+ godina samostalne karijere krecem u pohod po radno iskustvo u domacim firmama jer sam spucao 27, i smatram da vise nema smisla da radim na ovaj nacin kao do sad. Treba da se planira dalji zivot, porodica, predvidiva zarada i "sredjene navike i zivot" su moranje.

Bio sam na 2 razgovora za sysadmin iako mi to zaista nije delatnost gde sam dican (recimo da su mi to pokazali glavni sysadmini tih firmi u SRB, svaka firma ima preko 3k+ zaposlenih), i bukvalno ne postoji univerzalno resenje, ali ono sto moras da znas da bi prosao neke testove:

- Malo napredniji networking, tipa kao ispit na faxu (ovo je bas, bas bitno)
- Windows administraciju cene zestoko;
- DB;
- Virtualizacija;
- Osnovni rad sa Cisco opremom (pitao u zestoko ozbiljnoj firmi sto sam pozvan kad sam naveo da ga nemam - "imam potencijala da naucim" i nemoguce je od kuce osim preko kursa);

Ostalo je bas, bas promenljivo i zavisi od okruzenja. Maltene ne postoji mogucnost da "mlad" uletis kao sysadmin i na keca resavas bilo sta bez mentora. Ja sam, bar na osnovu svog skromnog iskustva s ovom pricom, resio da manem svoju zelju za tim i jurim ono sto radim poslednjih 10 godina - development :) Pricao sam sa sefovima IT sektora i o platama, podizale su se obrve kada sam im govorio da sam svestan da sysadmini imaju nize plate od programera - govorili "pa, kako ko".

Po meni, oblast koja nije laka i vrlo je opsirna, tipa kao kad bi gledao neciji naziv da je on "sistemski administrator", a programeru naziv da bude "programer". Neko ce te baciti u radno okruzenje gde ces se lako snaci, negde ces se samo cimati s win nalozima, negde ces ici po terenu i menjati crknute switcheve u trecoj smeni. Neko prodje gore, neko prodje bolje, koliko sam video, sve zavisi od firme do firme i koliko im je stalo do IT statusa.

Avaj, sve zavisi od ponude i potraznje. Programera smo poceli u poslednje vreme da imamo viska koliko mi se cini, imamo 99% juniora koje niko nece da primi. Svi zele gotovog seniora, fullstacka, 2 JS fw-a, ili traze jakog .NETa, sve su jake pozicije, i trazi se 3-5 godina iskustva. Plasim se da situacija za nove ljude u prici postaje sve teza i teza. Moj savet - bataliti sve ovo i raditi neki React, Node, .NET, Unity, a sa serverima ko hoce da se igra, bar da zna (ne mora da polaze) CCNA i da se igra jedno par meseci sa virtualkom na Azureu ili nek instalira win server kod kuce, i uzme "mreze" knjigu u ruke i zagreje stolicu - ako bas toliko zeli. Stariji admini ovde ce se mozda suprotstaviti mom misljenju, ali kao pocetniku koji nije imao prilike da se nadje u situaciji da radi sa vise masina/resursa, tezak je prolaz.
[ pctel @ 29.12.2019. 11:05 ] @
Temu treba prebaciti u podforum koji se bavi racunarskim mrezama.
[ nkrgovic @ 29.12.2019. 14:02 ] @
Citat:
frivko:
Pozdrav svima. Dosta dobrih objasnjenja ali ja bih malo probudio pricu tj. ako neko bas zna detaljnije ili je cuo od nekog Linux admina.

Da li je istina da Linux administratori rade u nekim vecim kompanijama,tj. gde su super kompjuteri,ili da pojasnim. Nisu u pitanju firme tipa gde ima ono 50 radnijka,prodavnice itd. Nego su u pitanju Apache serveri,sto znaci hosting kompanije,banke,vladini sketori itd...

Znaci po meni Windows administratori rade u manjim firmama i obicno se tu popravlja hardver,instalira Windows,upedjtuje,dodaju se nalozi u Acive directory. A u Linux okruzenju je sasvim druga prica jer se radi u terminalu 99% .Fakticki Linux je vise zastupljeniji u jakim kompanijama gde su ono superkompjuteri Google,Facebook....

Mene vise privlaci taj poziv Linux administratora jer ipak mislim da ovde kad nas se moze imati veca plata od Windows admina. Ono sto je veoma zanimljivo je da se i plate za Linux admina u USA idu i preko 100k godisnje a ovde kod nas ako doguraju do 800 evra mesecno plafon.

I imam jos jedno veoma vazno pitanje za Linux administraciju. Sta mislite da li bi Amer zaposlio nas odavde da radimo kao remote na npr. VPS serverima,tj. na nekom hostingu,ili bilo u nekoj vecoj kompaniji. Sto znaci da radimo remote i da radimo sve u terminalu,Apache serveru,WHmu itd ?



Ja radim kao Linux admin u Srbiji vec 20 godina. Vecina mesta gde sam radio je imala od 10 do maksimalno 250 zaposlenih. Uglavnom razvojni timovi, koji odrzavaju svoj proizvod na internetu... Ima i nasih provajdera gde se Linux zestoko koristi, telco's, ima i malih i srednjih preduzeca koja imaju Linux servere, mada to jeste retko. Da, dosta toga se radi remote na raznim cloud servisima, nesto kao "VPS", mada ima i rada na bare metal serverima, ja sam vise puta dizao svoju virtuelizaciju - uzmemo par servera pa napravimo cluster za virtuelizaciju svega sto nam treba. Retko je to "VPS" tipa 1GB RAM-a i 1CPU, vise su deployements tipa AWS, Azure, eventualno Hetzner ili Leaseweb....

Popravljanje hardvera radi servis u svakoj normalnoj firmi, ne zaposleni to je prva stvar. Neki admini vode racuna o serverima, ili bar nadgledaju, ali desktope ne odrzava admin, osim ako nije bas krs firma - a iz takve bezi. Updates se ne rade na ruke vec kroz AD polise, dodavanje naloga obicno radi neki helpdesk, mada je to dobra ulaznica za admin posao. Po pravilu, admini brinu o serverima, pisu AD polise, rade malo opstije taskove od toga sto si naveo, kad je Windows u pitanju - imam jednog klijenta koji ima 100% Windows mrezu, ja im pomazem oko networkinga, security-ja i u perspektivi oko migracije na cloud i automatizacije tamo.

Linux admini danas sve manje rade na ruke, sve vise se i oni bave automatizacijom, pisanjem skripti, definisanjem pravila i nacina rada, optimizacijom performansi - dok se sama realizacija na dosta mesta radi automatizovano, kroz alate za to. Ima servera koji su business critical i gde se ponekad radi sve na ruke, uglavnom zato sto su u pitanju malobrojne i skupe masine koje se ne isplati automatizovati, ali to nije cesto... U zavisnosti od obima posla mix varira. ;) U pravu si da treba da zans kako rade stvari tipa baza, web server i sve ostalo - cak i da ih automatizujes moras prvo da naucis kako to radi samo za sebe, pa onda mozes da se bavis automatizacijom. Veliki deo posla je znati taj softver dovoljno dobro da mozes da radis fine optimizacije - podesavanje nginx-a kako radi kesiranje reverse proxy upita, podesavanje bafera i logova u db serveru, tuning filesystem schedulera za diskove, pisanje novih selinux polisa na osnovu audit logova, parametri networkinga u kernelu kroz sysctl.... to su sve neke stvari koje Linux admin danas mora da radi redovno.

Treba da za oba posla znas networking dobro, ako hoces nesto da radis bez da imas subcontractore, jedino gde ne moras su jako velike firme gde za to postoji poseban tim. Isto vazi i za security moras da znas dovoljno za svoj deo posla. Nije toliko bitno znati konkretne tehnologije (Cisco jeste cest i jeste plus), ali koncepti su bitniji - na primer, ako znas kako da napravis mrezu sa 5 VLAN-ova, od kojih cetiri imaju neki odnos izmedju sebe (recimo, desktops, servers, printers, video nadzor..), a peta je odvojena, ide kroz odvojen gateway (neka recimo guest mreza), da podignes inter-vlan rutiranje, access liste, vrf i sve to na L3 siwtch-u, mislim da niko nece da se zali ako kazes "ja ovo znam da uradim sa quagga-om i iptables, naucicu cisco", verovace ti. :D Isto vazi i za security, ne moras da radis detaljan pen testing, ali moras da znas da proveris osnove i moras da znas da procitas izvestaj i zakrpis rupe. :)

Ako te jos nesto zanima, pitaj. Ovde nas ima vise koji radimo kao admini... ;)
[ nkrgovic @ 29.12.2019. 14:03 ] @
Citat:
pctel:
Temu treba prebaciti u podforum koji se bavi racunarskim mrezama.

Uz postovanje, ne slazem se. Ako pricamo o Linux administraciji sta ce to u forumu o mrezama? :) Primerenije je u neki Linux podforum....
[ frivko @ 02.02.2020. 16:00 ] @
Citat:
nkrgovic:
Citat:
frivko:
Pozdrav svima. Dosta dobrih objasnjenja ali ja bih malo probudio pricu tj. ako neko bas zna detaljnije ili je cuo od nekog Linux admina.

Da li je istina da Linux administratori rade u nekim vecim kompanijama,tj. gde su super kompjuteri,ili da pojasnim. Nisu u pitanju firme tipa gde ima ono 50 radnijka,prodavnice itd. Nego su u pitanju Apache serveri,sto znaci hosting kompanije,banke,vladini sketori itd...

Znaci po meni Windows administratori rade u manjim firmama i obicno se tu popravlja hardver,instalira Windows,upedjtuje,dodaju se nalozi u Acive directory. A u Linux okruzenju je sasvim druga prica jer se radi u terminalu 99% .Fakticki Linux je vise zastupljeniji u jakim kompanijama gde su ono superkompjuteri Google,Facebook....

Mene vise privlaci taj poziv Linux administratora jer ipak mislim da ovde kad nas se moze imati veca plata od Windows admina. Ono sto je veoma zanimljivo je da se i plate za Linux admina u USA idu i preko 100k godisnje a ovde kod nas ako doguraju do 800 evra mesecno plafon.

I imam jos jedno veoma vazno pitanje za Linux administraciju. Sta mislite da li bi Amer zaposlio nas odavde da radimo kao remote na npr. VPS serverima,tj. na nekom hostingu,ili bilo u nekoj vecoj kompaniji. Sto znaci da radimo remote i da radimo sve u terminalu,Apache serveru,WHmu itd ?



Ja radim kao Linux admin u Srbiji vec 20 godina. Vecina mesta gde sam radio je imala od 10 do maksimalno 250 zaposlenih. Uglavnom razvojni timovi, koji odrzavaju svoj proizvod na internetu... Ima i nasih provajdera gde se Linux zestoko koristi, telco's, ima i malih i srednjih preduzeca koja imaju Linux servere, mada to jeste retko. Da, dosta toga se radi remote na raznim cloud servisima, nesto kao "VPS", mada ima i rada na bare metal serverima, ja sam vise puta dizao svoju virtuelizaciju - uzmemo par servera pa napravimo cluster za virtuelizaciju svega sto nam treba. Retko je to "VPS" tipa 1GB RAM-a i 1CPU, vise su deployements tipa AWS, Azure, eventualno Hetzner ili Leaseweb....

Popravljanje hardvera radi servis u svakoj normalnoj firmi, ne zaposleni to je prva stvar. Neki admini vode racuna o serverima, ili bar nadgledaju, ali desktope ne odrzava admin, osim ako nije bas krs firma - a iz takve bezi. Updates se ne rade na ruke vec kroz AD polise, dodavanje naloga obicno radi neki helpdesk, mada je to dobra ulaznica za admin posao. Po pravilu, admini brinu o serverima, pisu AD polise, rade malo opstije taskove od toga sto si naveo, kad je Windows u pitanju - imam jednog klijenta koji ima 100% Windows mrezu, ja im pomazem oko networkinga, security-ja i u perspektivi oko migracije na cloud i automatizacije tamo.

Linux admini danas sve manje rade na ruke, sve vise se i oni bave automatizacijom, pisanjem skripti, definisanjem pravila i nacina rada, optimizacijom performansi - dok se sama realizacija na dosta mesta radi automatizovano, kroz alate za to. Ima servera koji su business critical i gde se ponekad radi sve na ruke, uglavnom zato sto su u pitanju malobrojne i skupe masine koje se ne isplati automatizovati, ali to nije cesto... U zavisnosti od obima posla mix varira. ;) U pravu si da treba da zans kako rade stvari tipa baza, web server i sve ostalo - cak i da ih automatizujes moras prvo da naucis kako to radi samo za sebe, pa onda mozes da se bavis automatizacijom. Veliki deo posla je znati taj softver dovoljno dobro da mozes da radis fine optimizacije - podesavanje nginx-a kako radi kesiranje reverse proxy upita, podesavanje bafera i logova u db serveru, tuning filesystem schedulera za diskove, pisanje novih selinux polisa na osnovu audit logova, parametri networkinga u kernelu kroz sysctl.... to su sve neke stvari koje Linux admin danas mora da radi redovno.

Treba da za oba posla znas networking dobro, ako hoces nesto da radis bez da imas subcontractore, jedino gde ne moras su jako velike firme gde za to postoji poseban tim. Isto vazi i za security moras da znas dovoljno za svoj deo posla. Nije toliko bitno znati konkretne tehnologije (Cisco jeste cest i jeste plus), ali koncepti su bitniji - na primer, ako znas kako da napravis mrezu sa 5 VLAN-ova, od kojih cetiri imaju neki odnos izmedju sebe (recimo, desktops, servers, printers, video nadzor..), a peta je odvojena, ide kroz odvojen gateway (neka recimo guest mreza), da podignes inter-vlan rutiranje, access liste, vrf i sve to na L3 siwtch-u, mislim da niko nece da se zali ako kazes "ja ovo znam da uradim sa quagga-om i iptables, naucicu cisco", verovace ti. :D Isto vazi i za security, ne moras da radis detaljan pen testing, ali moras da znas da proveris osnove i moras da znas da procitas izvestaj i zakrpis rupe. :)

Ako te jos nesto zanima, pitaj. Ovde nas ima vise koji radimo kao admini... ;)



Super objasnjeno,opsirno.Samo smo malo otisli vise u taj CISCO na kraju,sto naravno ne znaci da nije trebalo biti spominjano.

Kao sto sam napisao ja se vise interesujem za rad na nekom web hostingu i da bude ono tipa remote. Znaci kako bih to slozio " helpdesk remote". Sto znaci odem na Godaddy careers i npr. trazi se linux admin koji ce raditi kao remote i sredjivati tikete VPS korisnika. Znaci ono padne sajt,malware injection, Apche server restart,upgrade itd. E sad ti si naveo da je vise zastupljeniji Windows od Linuxa kod nas,sto to jeste obicno tako. I ono sto me privlaci u Linuxu je sto se radi 99% u terminalu sa komandama,tj. resavaju se problemi,ti to bolje znas.

Jer ja sam bio u dvoumici da li za Windows admina ili Linux admina. E sad kada trazim posao na npr. Infostud,bude po neki oglas da se samo trazi linux admin,ali obicno traze i windows i linux okruzenje. Da li je po tebi taj remote npr, sa USA bolji nego raditi u nekoj nasoj firmi koja trazi mesano meso" windows i linux ili samo windows?
[ nkrgovic @ 02.02.2020. 17:51 ] @
Sta je pitanje? :) Da li je bolje raditi cist Linux ili mesano? To je licni stav, kako ko voli. Da li je bolje za nasu ili stranu firmu? Meni za stranu, mada ima i nasih odlicnih. Ja ne radim u zadnje vreme za US firme, ubija me vremenska razlika.... Opet, sve je stvar ukusa, licnog stava i stila zivota. Da li bi radio iz terminala, ako radis Linux? Da, nema iz cega drugog. Ako imas cPanel nemas admina :D - to koriste ljudi koji nece da plate nekoga. :D

Restart, upgrade, da to jeste deo posla, ali vise je bitnije znaci sta, kad i kad ne. :) Da li ce update nesto drugo da poremeti, kad je update bitan i hitan a kad je sve jedno.... takve stvari. Malware, mislim da nisi bas se sretao sa time stvarno, nije isto kad neko update-uje fajl na sajt i kad neko root-uje server. :)
[ MajorFatal @ 03.02.2020. 02:20 ] @
Konačno posle dužeg vremena neka tema i da dospe u mad zone, a ne samo da ih otvaraju ovde :)
[ Zurg @ 03.02.2020. 07:41 ] @
Zašto u Madzone? Tema se šeta kroz različite potforume zbog popularizacije ili treba da zezamo sistem administratore?

Mislim da je svakom sistem administratoru najvažnije da zna molitvu. Ja uglavnom napravim krst rukom ispred monitora i računar proradi.
[ nkrgovic @ 03.02.2020. 08:28 ] @
Krst.... cccc.... ti nisi Linux admin....

[ Zurg @ 03.02.2020. 08:42 ] @
Imam sve vreme ovog sveta i baš me zanima veliki Cthulhu. Za početak kako da napravim njegov znak ispred monitora? Da li je Cthulhu zaštitnik Squid proxy serverar ili je general purpose božanstvo? Da li se i koliko Squid proxy koristi u praksi? Kakva je relacija između pingvina i Cthulhua?
[ bananaphone @ 03.02.2020. 08:45 ] @
Citat:
nkrgovic: Krst.... cccc.... ti nisi Linux admin....


Kao sto si rekao vecina admina radi i mreze i *nix i malo programiranja (pu pu pu) i automatizacije, tako da ne treba da se ogranicava samo na jednu religiju...


@Zurg - https://en.wikipedia.org/wiki/...thulhu_and_Other_Weird_Stories - "The Call of Cthulhu and Other Weird Stories is Penguin Classics'..."
[ Zurg @ 03.02.2020. 08:51 ] @
Kad smo već kod religija jel može neko da preporuči religije za različite IT oblasti. Na primer ja bih mogao da preporučim sledeće:

- Full stack developer hinduizam (za svaki stack različito božanstvo),
- SCRUM master budizam (smirenost balans... omm...),
- asembler programer satanizam (već je u paklu)
- Apple developer sajentologija (fensi religija za pozere)

Ako neko ima nešto da doda neka kaže sad ili neka zauvek ćuti.
[ Branimir Maksimovic @ 03.02.2020. 09:05 ] @
JS, hriscanstvo, poor man religion :P
[ nkrgovic @ 03.02.2020. 09:14 ] @
Je'l C vec religija, zapravo? :) Ili Unix?
[ Branimir Maksimovic @ 03.02.2020. 09:30 ] @
C je islam, kaznjava na svakom koraku ;)
Unix je filozofija ;)

edit:
Sta bi bio onda Mikrosoft ;)
[ Zurg @ 03.02.2020. 09:35 ] @
Ako je C islam, šta je onda C++? Ako bi C bio judaizam lakše bismo objasnili celu C familiju. Kod judaizma takođe imaš kažnjavanje na svakom koraku. Sodoma i Gomora, Kain i Avelj, Veliki potop...

Microsoft je Vatikan, a Bill Gates papa.
[ bananaphone @ 03.02.2020. 09:56 ] @
Citat:
Zurg: ...

Microsoft je Vatikan, a Bill Gates papa.


Ne zaboravi Steve Ballmer-a, on bi bio osnivac Jezuita...

[ Zurg @ 03.02.2020. 10:14 ] @
Doživeo sam transfer blama dok sam gledao ovo.
[ Branimir Maksimovic @ 03.02.2020. 10:16 ] @
Citat:
Zurg:
Ako je C islam, šta je onda C++? Ako bi C bio judaizam lakše bismo objasnili celu C familiju. Kod judaizma takođe imaš kažnjavanje na svakom koraku. Sodoma i Gomora, Kain i Avelj, Veliki potop...

Microsoft je Vatikan, a Bill Gates papa.


Dobro si reko.
[ bananaphone @ 03.02.2020. 10:48 ] @
Citat:
Zurg:
Doživeo sam transfer blama dok sam gledao ovo.


Gloria Estefan, Miami Sound Machine - Conga - realno jedan od najboljih izlazaka pred publiku...
[ goranvasiljevic @ 03.02.2020. 12:03 ] @
Za sistem administratore može politeizam.
[ ademare @ 03.02.2020. 12:06 ] @
Citat:
MajorFatal:
Konačno posle dužeg vremena neka tema i da dospe u mad zone, a ne samo da ih otvaraju ovde


Bilo je pre par meseci , ali cim je ovde prebacena, Pokretac napravio Larmu zbog toga , pa je obrisana

Inace kako je tema odmah dobila Ubrzanje i kako se razvija , izgleda , da joj je ovde i bilo mesto

Religija je tu , samo jos da stignu Partizani i Cetnici ili obrnuto
[ MajorFatal @ 03.02.2020. 12:20 ] @
Jesu li to kao neki hakeri?
[ bananaphone @ 03.02.2020. 13:16 ] @
Citat:
MajorFatal: Jesu li to kao neki hakeri?


Uglavnom developeri...
[ Zurg @ 03.02.2020. 14:10 ] @
Koji bi sistem koristio Čiča, a koji drug Stari? Ja mislim da bi drug Stari krenuo sa Linuxom, pa onda prešao na Mac. Čiča bi ostao veran Amigi.
[ bananaphone @ 03.02.2020. 14:20 ] @
Stari - 100% tacno, ali za Cicu nisam siguran, ZX Spectrum - mozda pre nego Amiga.
[ Branimir Maksimovic @ 03.02.2020. 15:44 ] @
Amiga je bila samo san ;)
No sad ne znam kako ide administriranje na njoj. Sada je to smesno ko i Win 3.11...
Imam FSUAE, pa kad pogledam graficki interfejs heh, dodje mi da placem ;)
[ bojan_bozovic @ 03.02.2020. 16:19 ] @
I meni je Amiga bila samo san, tamo 1990. je nisam kupio kada sam prodao C64. Tek 1995. cu kupiti 486 PC. Sada mi nije mnogo zao, ipak je kao kompjuter bila manje vise masina za igranje, i za programiranje i za koriscenje PC je bio bolji. Nije imala ni hard disk, a A2000 je bila mnogo skupa, brand name kompjuter od koga su PC klonovi bili mnogo jeftiniji. Kao Mac danas.
[ MajorFatal @ 03.02.2020. 16:29 ] @
DJ Nick sve i dan danas radi na jednoj od tih novijih Amiga, Mama voli bebu, Ide zmija, Maksimove avanture...
[ bananaphone @ 03.02.2020. 18:35 ] @
Da ga pitamo, da nije cetnik? To bi resilo misteriju...
[ Binary Mind @ 03.02.2020. 21:25 ] @
Šta treba da zna sysadmin? Treba da zna da će uskoro biti prevaziđena profesija jer devops ne trpi sysadmine a svi polako traže devops. Čak i u oglasima za sysadmine polako počinjem da primećujem, malim slovima skrivene termine docker i kubernetes...
[ Branimir Maksimovic @ 03.02.2020. 21:47 ] @
Citat:
MajorFatal:
DJ Nick sve i dan danas radi na jednoj od tih novijih Amiga, Mama voli bebu, Ide zmija, Maksimove avanture...


Hm, te novije Amige? Komodor je propao 1993 ili bese 1992?
[ Branimir Maksimovic @ 03.02.2020. 21:49 ] @
"Šta treba da zna sysadmin? Treba da zna da će uskoro biti prevaziđena profesija jer devops ne trpi sysadmine a svi polako traže devops. Čak i u oglasima za sysadmine polako počinjem da primećujem, malim slovima skrivene termine docker i kubernetes... "

docker i kubernetes su polako na zalasku napolju, koliko pratim na ircu.
[ bananaphone @ 03.02.2020. 22:38 ] @
Ako posmatram usko - samo deo sa kojim se ja bavim, docker i kubernetes su tek sad u zamahu...


BTW - sto se Amige tice - ona i dalje zivi - na znam da li znas za https://wiki.apollo-accelerators.com/doku.php/vampire:start - jedan od likova koji je ovo razvijao je i Igor Majstorovic - Majsta:

[ ademare @ 03.02.2020. 22:45 ] @
Ma sta ti znas ! Samo je vazno sta Branimir prati na " ircu "
[ MajorFatal @ 03.02.2020. 22:57 ] @
Citat:
bananaphone:
Da ga pitamo, da nije cetnik? To bi resilo misteriju...


Pa lepo piše da je didžej, da je četnik valjda bi pisalo da je četnik?

Citat:
Branimir Maksimovic:
Citat:
MajorFatal:
DJ Nick sve i dan danas radi na jednoj od tih novijih Amiga, Mama voli bebu, Ide zmija, Maksimove avanture...


Hm, te novije Amige? Komodor je propao 1993 ili bese 1992?


Ne znam, neku što "sa 2GB radi bolje nego windows sa 8GB", možda neku ovakvu, vidim da je preskupa https://amigakit.amiga.store/product_info.php?products_id=1303 ma ti muzičari su uvek iz nekog misterioznog razloga voleli Amigu.
[ bananaphone @ 03.02.2020. 23:03 ] @
Citat:
ademare:
Ma sta ti znas ! Samo je vazno sta Branimir prati na " ircu "


- kad nemam irc.

@Major - kao da DJ ne moze da bude cetnik???
[ MajorFatal @ 04.02.2020. 00:58 ] @
Pa nije bilo to zanimanje u vreme četnika?
[ Branimir Maksimovic @ 04.02.2020. 06:41 ] @
"Ako posmatram usko - samo deo sa kojim se ja bavim, docker i kubernetes su tek sad u zamahu..."

Pa ne znam dosao lik na #rust kao kubernetes nije vise kao in te kao firme se polako sele sa clouda zob isplativosti
, pa se raspituje za sledecih 5 godina. To su oni sto prate sta je in kako bi ostali u poslu.

"BTW - sto se Amige tice - ona i dalje zivi "

Amiga zivi kod entuzijasta bas kao i C64...

[ bananaphone @ 04.02.2020. 07:06 ] @
Pa na sta sele? Da nije mozda private cloud?
[ Zurg @ 04.02.2020. 08:53 ] @
Sele se na private cloud jer tuđi ih serveri grijati neće ko što ih inhouse serveri griju.

Meni lxc\lxd deluje zanimljivije od Dockera, a čini mi se da je mnogo veći hype oko Dockera. Šta sam propustio?
[ bananaphone @ 04.02.2020. 09:16 ] @
Pa verovatno ce srasti ili postati potpuno izjednaceni sto se feature-a tice.
[ Zurg @ 04.02.2020. 09:40 ] @
Mislim da neće pošto nisu ista stvar. Lxc je nešto kao lighweight virtuelna mašina, a Doker je kontejner aplikacije, odnosno mehanizam za pokretanje jedne aplikacije na različitim sistemima. Za razliku od lxc Docker kontejneri su stateless. Na prvi pogled mi se čini da lxc ima više use caseova, ali očigledno grešim. Mislim da je MZ pravo mesto da ovo razjasnimo i stavimo u kontekst politike, religije, istorije i emotivnih odnosa među ljudima.
[ bananaphone @ 04.02.2020. 09:55 ] @
@Zurg - ima naravno - sa sys-admin tacke gledista. Doker je bolje opremljen sa strane app developera. Sve zavisi sta veliki igraci guraju, a guraju trenutno dev stranu... Bar moje vidjenje stvari...
[ nkrgovic @ 04.02.2020. 10:10 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
"Šta treba da zna sysadmin? Treba da zna da će uskoro biti prevaziđena profesija jer devops ne trpi sysadmine a svi polako traže devops. Čak i u oglasima za sysadmine polako počinjem da primećujem, malim slovima skrivene termine docker i kubernetes... "

docker i kubernetes su polako na zalasku napolju, koliko pratim na ircu.

DevOps je metodologija, posao je i dalje sysadmin. :) To je kao sto bi rekao "developeri su prevazidjeni, sad nam treba continuous developer" :)



(Ben Rockwood je CTO Chef-a, recimo da zna ponesto o DevOps pokretu ;) ).


Docker i K8s su vrlo korektne tehnologije i nisu ni najmanje na zalasku. Za neke primene su dusu dale. Jedini je problem previse hype-a i raznih "pametnih" koji sistem napravljen za teranje restfull stateless mikroservisa probaju da koriset za nesto tipa "baza od 1TB" ili tako nesto, pa kad ne radi onda im ne valja metodologija i tehnologija....

Bez obzira na hype, tehnologija je odlicna i nece skorije nigde. LXC je pre taj koji ce da leti, na zalost, mada i tu ima dosta pomaka... Fikrecracker je isto zanimljiv na toj temi.

Pri tom, devops je sjana filozofija, cela ta continous metodologija ima dosta prednosti u odnosu na scrumm, nece to nigde. Samo je problem sto gomila "pametnih" koristi to kao opis radnog mesta. :)
[ nkrgovic @ 04.02.2020. 10:11 ] @
Citat:
bananaphone:
@Zurg - ima naravno - sa sys-admin tacke gledista. Doker je bolje opremljen sa strane app developera. Sve zavisi sta veliki igraci guraju, a guraju trenutno dev stranu... Bar moje vidjenje stvari...

Docker kao docker nema puno prednosti, ono sto "vozi" docker su borg i k8s, jednostavno orkestracija je sjajna. Ako imas stateless microservices, platforma je fenomenalna, za taj deo projekta.
[ bananaphone @ 04.02.2020. 10:41 ] @
Continues Delivery i/ili Scrum su dev-centric resenja, koja traze tehnologiju da ih podrzi, orkestracija je sjajna, zato sto je dizajnirana oko potreba developera i aplikacija, a ne oko potreba
network/sysadmina, kad pozelis da uradis bilo sta sto nije deo postojece orkestracije, recimo vezano za dizajn mreze, nastaje karambol
Ali ne bi da upropastimo ovu temu sa glupim IT-em, dosta mi ga je na poslu



[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 04.02.2020. u 11:54 GMT+1]
[ nkrgovic @ 04.02.2020. 10:47 ] @
Po meni nisu, oba su, zapravo, product-centric. Ideja vodilja CD-a i generalno CI-a, TDD-a i slicnih je da su developeri losi, da konstantno prave greske i da mora da postoji mehanizam koji ih u tome sprecava... ;) Mislim, ok, mozda je to i developer centric, stagajaznam.... :D
[ bananaphone @ 04.02.2020. 11:06 ] @
Vidi - bez neke vece dubioze - cela stvar krece od "agile software development" . Scrum je samo konkretna metodologija izgradjena na agile-u, kao i CD/CI, ali cela stvar se odnosi na sw developement.

Normalno postoje pokusaji da se ista metodologija primeni univerzalno... Ali ako pokusas da pravis bilo kakvu infrastrukturu (network, sistemsku, gradnju kuce ili grada - vodovoda, puteva itd) - koristeci scrum ili CD - zavrsices sa projektima poput Kaludjerice - infrastruktura je gotovo uvek waterfall... Ne pricam o (network...) operations!

[ nkrgovic @ 04.02.2020. 11:23 ] @
To prvo se slazem 200%. Na zalost jos dosta ljudi nije selo da procita Agile Manifesto.... a ima cela jedna strana. Ma samo ono sa leve strane da su procitali.... :/ Inace da, CI/CD, kao i DevOps i sve ostalo - sve to proistice iz Agile-a. Nije to nista novo... Kao sto ni automatizacija nije nista novo, radili smo je pre 15 godina, kad niko nije znao za frazu "devops".

A sto se infrastrukture tice, veruj mi, vecina ih se pravi koristeci "something like agile". :) Bilo bi lepo da se pravi kao waterfall, ali se nikad to ne radi. Glavni razlog da imas nekog iskusnog je da ta osoba bar ima predstavu gde to treba da ide, da napravi nesto, waterfall-like u glavi, pa da onda tako vodi dalje. Realno, ni ovo se cesto ne radi. Best practices su isto dobri, ako ih koristis... ali najcesce, infra je cist agile. :) Zato je i problem.
[ bananaphone @ 04.02.2020. 11:40 ] @
Sto se tice networking-a - od Srbije do Holandije - sve sto sam ja imao prilike da vidim i ucestvujem, je teski waterfal. Normalno problemi se resavaju kako na njih nailazis, i projekt se prilagodjava realnoj situaciji na terenu (zato na kraju i imamo projekat izvedenog stanja) - ali to je i dalje teski waterfall .

A sve sto se desava oko toga, sto si ti opisao, se jednostavno zove los inzenjering.

Inace protiv volje umesan (sto bi rekao Rundek), sam prosao Scrum i prince2 (+agile) treninge u firmi, tako da pricas sa sertifikovanim ekspertom (sarkazam)
[ Zurg @ 04.02.2020. 12:13 ] @
Kako bi išla primena Scrum metodologije u praksi? Na primer ideš na prvi sastanak sa devojkom i sve što znaš je Scrum metodologija. Šta dalje? Da li moraš da budeš Scrum master da bi postigao cilj? Ko je tu product owner?

P.S.
Da li je agilnost baš neophodna? Recimo ako Scrum master nije baš agilan, već ima nekih 115kg?

P.P.S.
Ovo za Scrum pitam zbog prijatelja. Ja se time ne bavim.
[ bananaphone @ 04.02.2020. 12:30 ] @
Onaj ko je Scrum master obicno nema devojku...
[ Zurg @ 04.02.2020. 13:08 ] @
U čemu je onda poenta Scruma?
[ Branimir Maksimovic @ 04.02.2020. 13:08 ] @
Ne znam, meni je vise taj Scrum fora da se klinci upregnu da rade nesto osim sto ce da igraju stoni tenis/fudbal.
Sto se tice testiranja i automatizovanih bildova, opet sve to ide u slicnu pricu.
[ bananaphone @ 04.02.2020. 14:05 ] @
Citat:
Zurg:
U čemu je onda poenta Scruma?


To je vise kao grupa za podrsku, za muskarce koji imaju problem da nadju devojku.
[ Zurg @ 04.02.2020. 14:19 ] @
Aha, Scrum je za paćenike i klince. Jel postoji neki kuliji (cool, kuliji, najkuliji) frejmvork? Unified process možda? Strukturna sistemska analiza, BPM, možda SNS?
[ bananaphone @ 04.02.2020. 14:37 ] @
Dobro da nisi pitao sta je vise cool, gemotrijska progresija ili integralni racun
[ nkrgovic @ 04.02.2020. 14:51 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ne znam, meni je vise taj Scrum fora da se klinci upregnu da rade nesto osim sto ce da igraju stoni tenis/fudbal.
Sto se tice testiranja i automatizovanih bildova, opet sve to ide u slicnu pricu.

Ja cu probam za ozbiljno.... :) Cisto reda radi:

Sustina automatskih testova i CI/CD pipelinova je da imas automatski deploy. Znaci, kako ti gurnes nesto u git, to ide u produkciju. :) Jedini nacin da se to odradi je da sve ide automatski. Zapravo, klinci se tu manje uprezu, u smislu da oni ne mogu ni da guraju u git, vec moraju da prave MR, ali, recimo da imam programera sa 15-20-25 godina iskustva, tipa tebe - tebi hocu da dam privilegiju da guras u produkciju, ali ti nisi svemoguc i svevideci. Onda imam automatske testove, automatski deploy, pracene i rollback ako nesto pocne da puca.

Pri tom, razlog pucanja moze da bude svasta, ne mora biti vezano za tebe. I da, moze i man-in-the-loop u smislu da neko "pritisne dugme" za deploy, ali sve jedno ti je super da imas automatski deploy, automatske testove, pracenje logova i roll-back.

Ovo je nastalo u velikim firmama. Prvi je valjda bio instagram ili tako neko, sa 10 deploy-eva na dan. Danas, amazon ima par hiljada deploy-eva na dan. Ovo nije moguce bez automatike.... :) Znaci, nije to metodologija mnogo bitna za 20 programera, ali je uzasno bitna za 2000 ili vise.
[ bananaphone @ 04.02.2020. 15:33 ] @
@nkrgovic - pa automatizacija se primenjuje i u waterfal modelu - upravo takva kakvu si opisao.

Scrum bi bio najbolje opisan kao servisno orjentisan model razvoja - gde korisnik kontinualno placa i ima mogucnost da paralelno koristi aplikaciju koja se kontinualno razvija za njega. Dok waterfal je orjentisan ka prethodno jasno definisanom proizvodu - i kraj je isporuka gotovog proizvoda.

Dakle waterfal - ides kod arhitekte, on ti napravi dizajn kuce, i sve proracune, statiku, orjentaciju i dostavi ti detaljni projekt. On angazuje majstore, koji imaju jasno podeljene role, datume kad grade koji deo kuce, i kriterijem kad su zavrsili svoj deo. Uspesan zavrsetak projekta je objekt koji je inicijalno dogovoren sa arhitektom.

Scrum, skupis majstore i dogovoris da sledecih 2 godine grade za tebe, i definises sta je minimalno uslov da bi se taj objekt koristio kao kuca. Kazes, meni je ok ako mi podignete prvi sprat i stavite krov. Ti se uselis. Skontas fali garaza - skupis majstore kazes, prioritet mi je garaza - oni sledecih mesec dana pikaju garazu. Posle toga kazes - ajde da dignemo jos jedan sprat, oni skidaju krov, zidaju sprat itd.

E sad - koristio sam primer kuce da pokazem kako je scrum ustvari neupotrebljiv kod tog taska. Ali je veoma upotrebljiv kod razvoja sw, posto korisnik definise "projekt kuce" na pocetku, ali veoma brzo shvati da taj projekt ima 70% stvari koje mu nisu bitne, a fali mu 30% stvari koje su mu krucijalne, i to u pola projekta. Tako da je veoma koristno da kroz scrum ima mogucnost da kontinualno menja svoje zahteve i prilagodjava projekt svojim potrebama, dok istovremeno koristi isti taj software koji se razvija za njega.

I scrum jako jako dobro funkcionise sa malim timovima, ali je problematican za velike organizacije, posto ne postoji nikakva jaka struktura, niti metod saradnje razlicitih scrum-ova ni top managamenta itd. Nista nije definisano, i onda ulecu koje-kakvi hibridi i frankenstajni
[ Branimir Maksimovic @ 04.02.2020. 16:10 ] @
Citat:
Zurg:
Aha, Scrum je za paćenike i klince. Jel postoji neki kuliji (cool, kuliji, najkuliji) frejmvork? Unified process možda? Strukturna sistemska analiza, BPM, možda SNS?


Ma ne, to je sistem kako radis i kao se organizuje posao. Znaci cilj je da se u svakom momentu zna sta ko radi, sta je radio i sta ce uraditi
i koliko jos ima posla.
[ dejanet @ 04.02.2020. 16:15 ] @
Citat:
Maksa: "i koliko jos ima posla."

Stos je sto posla uvek ima.. :)
[ Branimir Maksimovic @ 04.02.2020. 16:22 ] @
Ima posla al podeljen je na epic feature taskove i bagove :P
[ dejanet @ 04.02.2020. 16:36 ] @
^ Bezveze je da bude samo jedna kolona u kanban tabeli :)
[ dejanet @ 04.02.2020. 19:53 ] @
Elem, ceo dan, ne mogu da sakrijem smesak, zbog:

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-51375880

Iowa caucus: 'I'm the winner' says Trump amid Democrat chaos

A muddled mess...

Ukratko, dems(americke demokrate) su napravili aplikaciju za glasanje, koja je trebalo da bude showcase, najbolje od najboljeg, da omoguci ljudima brzo, sigurno, garantovano glasanje za demokratu koji ce da izadje na crtu, Trampu. Naravno, kada to rade demokrate, sve je otislo u pm, nema rezultata, nema glasova, nema nicega...

Kako bese ono: developers, developers...


[ Binary Mind @ 04.02.2020. 21:20 ] @
Citat:
Zurg:
U čemu je onda poenta Scruma?


Poenta je da je neki pametnjaković uzeo reč iz ragbija i upotrebio je u totalno pogrešnom kontekstu. Mada i može da se upotrebi. Zašto da ne? Sloboda izražavanja. Onda neka sastanci budu "huddle" čisto da i američki fudbal i košarka ne budu zapostavljeni. A tek debil koji je izmislio kovanicu devops. Tek njemu se divim do imbecilnosti. E ja bih scrum u upotrebio u kontekstu koliko se vole development i operations u pojedinim firmama. Kao 2 suprotstavljena ragbi tima. Ja bar za sebe znam da sam čist ops. Dev deo me ne interesuje ni pod tačkom razno, osim da aplikacije koje treba da rade, nateram da rade u sistemu koji održavam. Korisnički i developerski deo ostavljam userima i developerima.
[ Zurg @ 05.02.2020. 10:12 ] @
Ops bez deva nije zanimljiv (mada moram da priznam da sam tako radio više puta). Prvo je potrebno naći devu. Za to je najbolje koristiti binarno stablo. Kao što je naš veliki pesnik rekao "ko na stablu ak i malo stoji više vidi neg onaj pod stablom". Binarno znači da stabla dolaze u paru i u svakom trenutku treba da imamo dve opcije. Sa visina binarnog stabla pogledamo levo, desno i markiramo devu. Ceo proces je mnogo brži ako imamo keš. Bez keša kompleksnost se svodi na veliko O(no). Ako ne razumete šta je O(no) pitajte člana Đoku (https://www.elitesecurity.org/p3930270). E, ako mislite da je samo to dovoljno za ops, grešite. Pre opsa potrebno je da devu izvedete na orkestraciju. Na primer ansambl, a kako čujem kuberneti su prilično in. E, posle romantične večere uz orkestraciju, tek onda ide ops. Ako nemate gajbu dobar je i kontejner, na primer lxc. Opsovi prođu i dođu. Neki se pamte, neke odmah zaboravimo i zato je važno da se sve to upiše u kanban tabelu. Kanban tabelu koristimo kako bismo se hvalili ortacima. Ako do opsa nikad ne dođete tu je uvek Scrum grupa za podršku. Ako imate puno opseva onda možete da ponesete svoju kanban tabelu i priključite se Scrum grupi kako biste se hvalisali. I to je sve što imam da kažem o tome.

[Ovu poruku je menjao Zurg dana 05.02.2020. u 11:25 GMT+1]