[ zorg @ 16.06.2018. 21:54 ] @
Zdravo, rešio ja da sredim laptop, stara baterija riknula, kupio "novu" polovnu iz oglasa, kupio Samsung INR18650-30Q 3000mAh Li Ion ćelije nove, prepakovao sve kako treba...
Ali, laptop umesto da prijavi 6000mAh kapacitet, prijavljuje samo 1800mAh, manje i od originalnih 4400mAh...

Laptop je mator, HP Compaq 615, baterija 3 cell (idu dve paralelno pa tako puta tri serijski, ukupno 6 ćelija).

Probao sam i rekalibraciju, pražnjenje, punjenje... uvek isto... Baterija umesto da traje 3 sata i više, drži jedva sat... Kao da nisam ni menjao ćelije...
Kapiram da je verovatno u epromu baterije ostala stara info o stanju...

Merio napon baterije, 12.6V ukupno, ćelije po 4.2V, sve kako i treba... Voltaža ćelija pada na oko 3.8V kad je baterija na 5%, to bi valjda trebalo da se desi kad je napon ćelije na 3.2V ili tako nešto...

Šta mi je činiti?

[ test1234 @ 19.06.2018. 12:53 ] @
To prepakivanje je malo žešća nauka, treba mnogo znanja, iskustva i veoma dobra oprema.

To skini stare, stavi nove elemente nemere.

Čim jedan elemenat skineš/prekineš niz, ajd zdravo. Ima elektronika koja registruje da baterija ne valja, u samoj bateriji.

E sad, može u nekim slučajevima da se ta elektronika “prevari” ali je opet mnogo komplikovano. I to samo u slučajevima kada baterija nije skroz riknula nego tek počela da daje znake da je oslabila.

Kod nas to radi jedino vojska, jer su im baterije užasno skupe. Koliko sam video i onaj gospodin u Jove Ilića (Bgd) ima znanje i opremu da to uradi. Nekažem da nema još neko.