[ Neven Blazic @ 21.06.2018. 10:21 ] @
Pozdrav,
posle update-a bios-a na ploci MSI Z87-G43, ventilatori rade ali racunar nece da se bootuje, crn ekran, inace sam pre 2 godine isto radio upadate biosa na istoj ploci bez problema, sam update sam radio tool-a koji se nalazi u msi bios-u, pokusao sam na razne nacine da to opravim, tipa prebacivanje bios firmwera na usb i rename u rom, i slicno, reset cmos baterije, iskljucivanje svih nepotrebnih komponenti, probao sam i sa ezp2010 programatorom sa klestima, medjutim nema te verzije windbond cipa u opcijama i vraca error da ne moze da detektuje chip. Nisam bas uspeo da izguglam nekog ko se sa tim bavi u Novom Sad-u. Da li neko ima neki savet il zna nekog ko se bavi popravkom u Novom Sadu.
[ Binary Mind @ 21.06.2018. 20:35 ] @
Jesi li probao ovo...
[ Neven Blazic @ 22.06.2018. 09:32 ] @
Probao juce ali bez uspeha, prilikom paljenja racunara na momenat lampica na usb-u zasvetli i to je to, negde sam procitao da mozda pomogne ako je usb flash manjeg kapaciteta eventualno, pa cu i to probam danas.
[ Binary Mind @ 22.06.2018. 16:44 ] @
Najbolje bi bilo da ploču izvadiš iz kućišta pri ovakvim operacijama, i da je pališ kratkim spajanjem adekvatnih pinova. Na ploču ništa spajati sem,tastature, miša, monitora i USB fleške sa BIOS fajlom...
[ gilopile @ 22.06.2018. 16:58 ] @
Ne pomaze tu nista osim skidanja flash cipa i programiranje sa adekvatnim programatorom.
Postoji i solucija da se kupi ista sprzena ploca i prepakovati cip sa jedne na drugu.

Uglavnom takva vrsta cipa ne moze sa jeftinim kineskim programatorima koji 99% ne podrzavaju 25xxx cipove.

Namam ni ja programator za taj cip, jbg. Najbolje da se raspitas po servisima, uglavnom imaju te programatore, a posao je oko 20eur ako se ne varam.
[ tox master @ 22.06.2018. 20:26 ] @
Imao sam isti problem pre 2 godine ali sa Msi Z77 mpower.
Ja sam je kupio tako neispravnu jeftino .
Narucio programator i 2 bios chipa (W25Q64 W25Q64FVSSIG IC FLASH 64MBIT 104MHZ SOIC8) za svaki slucaj sa Ebay
https://www.ebay.com/itm/CH341...2329523021?hash=item23778c0f4d
Odlemio cip sa ploce ,ubacio bios preko programatora,zalemio cip i onda prekopirao bios i u drugi cip bez odlemljavanja cipa.
Ploca inace ima dual bios to jest 2 cipa za bios i prekidac kojim se bira koji bios je aktivan,oba su bila neispravna.
Ploca i dan danas radi kod mene u kompu bez problema.

Koji ti je cip za bios?
[ Binary Mind @ 22.06.2018. 20:31 ] @
@gilopile

To mu u svakom slučaju ne gine ako ne pomaže DIY rešenje. Ili SPI programator (najpraktičnije rešenje), ili "hot flash" ili transplantacija EEPROM-a.
[ gilopile @ 22.06.2018. 20:32 ] @
Ako ima dual BIOS, mozda je moguce swich-ovati da backup radi umesto main, obicno je potreban manji zahvat, tipa kratkospajanje odredjenih pinova. Mozda ima na google...
[ Binary Mind @ 22.06.2018. 20:38 ] @
Ploča ima SOP 8-pin EEPROM... Mislim da je izvodljiv "hot flash", mada nisam probao tu varijantu sa tim čipićima...
[ Binary Mind @ 22.06.2018. 20:50 ] @
Evo jedne varijante sa MSI foruma, pošto MSI ima izveden na svojim pločama JSPI1 port, zbog čega sam i pomenuo SPI programatore...
[ Neven Blazic @ 22.06.2018. 21:14 ] @
@tox master verzija cipa windbond 25Q64FVSIQ , zvao sam 2-3 servisa po gradu i ne bave se sa tim, video sam da ima po bg-u vise njih, al za sad to mi je cimanje da saljem u bg. Razmatrao bih ja i kupovinu nove ploce sa istim chipsetom, ali je jako mali izbor ploca ostao, bas ni jedna sa 4 ram slota. Imam laptop kao privremenu backup varijantu dok ne vidim sta je cinit il dok ne isprobam mozda jos neke varijate.
[ Binary Mind @ 22.06.2018. 21:23 ] @
U svakom slučaju te ništa ne košta da probaš ono što sam predložio, to jest da izvadiš ploču iz kućišta i probaš sa fleškom...
[ tox master @ 22.06.2018. 21:29 ] @
To je isti cip kao i na mojoj ploci i verovatno bi mogao da resis problem kao i ja.
Sto se tice flesovanja cipa dok je na ploci probao sam prvo to ali nije proslo dok ga nisam izvadio i uprogramirao direktno na programatoru.
Ako ides kad na moju stranu preko Drine javi se da ti to odradimo ili mogu da ti uprogramiram cip i nekako posaljem pa da ti ga neko samo ubaci na plocu...
Ja sam tada sa malo muke uspeo sa obicnom lemilicom da skinem i vratim cip nazad na plocu a ko ima duvaljku jos manji problem,nemogu da verujem da kod tebe to niko ne radi.




[ Neven Blazic @ 27.06.2018. 09:49 ] @
Uspeo sam na kraju da nadjem servisera u Novom Sad, bios popravljen, morao da je skida cip sa ploce i da ga reprogamira ipak.
Hvala u svakom slucaju na savetima.