[ mmix @ 09.07.2018. 12:55 ] @
nismo odavno imali ovu "koji je srafciger bolji" temu, ali me podstakao ovaj tekst na B92

Linux sve popularniji! Otkrivamo zašto sve više korisnika okreće leđa Windowsu

Na stranu clickbait naslov, tekst kao da je pisao ucenik 5-og razreda osnovne skole. Zar je moguce da Linux komuna i dalje advokatuje ovako naivno? Mislim, Microsoft je u poslednje vreme malo zastranio, taj fail u mobile svetu im je nesto pogresno prespojio u mozgu pa su se istripovali ko ima potrebe a ko ih ispunjava, jos uvek se nisu oporavili mentalno. Ali ova argumentacija tipa "ako imas Linux ne treba ti antivirus" se valja ja mislim vec 20 godina Cak ni danasnji sizofreni MS nije toliko naivan. Procitajte tekst, da ne citiram svaku glupost.

Al' ono sto mi je simptomaticnije je da je to objavljeno na B92, ja sam mislio da tamo ima bar tehnicki polupismenih ljudi u tehnopolisu koji bi mogli da vetuju ovaj tekst i sprece sramotu da bude objavljena. I na kraju slag na tortu, nit ima imena autora niti su dozvoljeni komentari neko ne voli da mu se spocitava, haha.
[ SlobaBgd @ 09.07.2018. 13:13 ] @
To je PR članak koji je pisao neko zadužen za PR na IT Akademiji. Dakle - dođite, ovce, ostavite nam vaše pare, a mi ćemo vam dati diplomu sa kojom najčešće ne ,ožete ni doope da obrišete (mnogo je kruta).

E sad, može se diskutovati o nivou novina/sajta koji sebi dozvoljavaju takav pad kriterijuma, ali ni B92 nije ono što je bio.

Zanimljivo je da i neki koji sebe smatraju potkovanim u oblasti kompjutera (bar na nivou korišćenja i održavanja OS-a i bazične bezbednosti) daju izjave jednako plitke i u osnovi netačne kao što i gorni članak. Strašno je ako to rade namerno, ali je još strašnije ako ne znaju o čemu pričaju, ali to rade sa toliko ubeđenja i tvrdoglavosti da svama drugima bude degutantno da ih ispravljaju.
[ Burgos @ 09.07.2018. 13:15 ] @
U pitanju je naručen članak, "PR" tag stoji iznad artikla :-). Verovatno je u pitanju IT academy, ne verujem da Linux Foundation finansira ovakve članke: https://www.b92.net/tehnopolis/pr.php?nav_category=1347

https://www.elitesecurity.org/p3842610
[ Space Beer @ 10.07.2018. 09:48 ] @
Citat:
mmix:Ali ova argumentacija tipa "ako imas Linux ne treba ti antivirus" se valja ja mislim vec 20 godina :D Cak ni danasnji sizofreni MS nije toliko naivan. Procitajte tekst, da ne citiram svaku glupost.

Pa to jeste tačno. Jedino što su zanemarili činjenicu da ti ni na Windozi takođe ne treba (3rd party) antivirus ili slična zaštita. Pod uslovom da malo misliš i ne klikneš na GameOfThronesS04E02.exe :)

Citat:
Al' ono sto mi je simptomaticnije je da je to objavljeno na B92, ja sam mislio da tamo ima bar tehnicki polupismenih ljudi u tehnopolisu koji bi mogli da vetuju ovaj tekst i sprece sramotu da bude objavljena. I na kraju slag na tortu, nit ima imena autora niti su dozvoljeni komentari :) neko ne voli da mu se spocitava, haha.

Nema mnogo razlike između B92 i ostalih medija. Čak se i među IT portalima (SK, Benchmark) mogu naći besmisleni tekstovi, šta onda očekivati od "boranije"
[ anon70939 @ 10.07.2018. 11:26 ] @
pa ova "boranija" mislim na IT Akademiju, lepo naplaćuje svoje kurseve... znam dosta ljudi koji su je završili, dali su pravi novac.
[ Space Beer @ 10.07.2018. 15:46 ] @
Mislio sam na B92. Oni bi trebalo da imaju urednika koji ne dozvoljava ili pušta gluposti. Za IT akademiju, to je samo marketing i njima je dozvoljeno da u svojim reklamama pišu šta god hoće

[Ovu poruku je menjao Space Beer dana 10.07.2018. u 17:25 GMT+1]
[ Nedeljko @ 10.07.2018. 20:29 ] @
Urednik B92 Tehnopolisa je Ivan Jelić, bivši jevanđelista slobodnog softvera, koji se meni barem ne čini previše potkovanim. Međutim, mislim da se ovde uopšte ne radi o tome, već o politici "samo daj pare, sadržaj nije bitan".

mmix

Pa, na Linux-u ti antivirus zaista i ne treba. Doduše, ne treba ti ni na Windows-u, jer su neupotrebljivi budući da problem prijavljuju u zanemarljivom procentu slučajeva kada problem zaista postoji, ali to je sasvim druga tema.
[ Nedeljko @ 10.07.2018. 20:34 ] @
Evo šta B92 Tehnopolis objavljuje:

Citat:
Tehnopolis:

Najbolje vreme da zakoračite u IT svet je sada.

Prema najnovijem istraživanju, Srbiji nedostaje 30.000 IT stručnjaka, a prosečna neto zarada u ovom sektoru je 268.000 dinara!



Citat:
Tehnopolis:

Komentar:

Stanje je još i bolje od opisanog. Srbiji fali 300.000 IT strucnjaka i bilo ko ko završi IT akademiju može očekivati početnu platu od oko 1.500 evra, ali brzo to skoči i na 4 do 5 hiljada ako se malo trudite. Ako imate sreću da ste i talentovani, možda dođete i do 10.000 mesečno nakon samo godinu dana. Posao se ne čeka uopšte, svaki dan vas zovu da radite za njih a jednom nedeljno šalju i limuzinu po vas ako želite da svratite na razgovor, koji vam naravno unapred plate oko 200 evra za utrošeno vreme.

(Jos je bolje, 1. mart 2018 11:05)
[ Panta_ @ 10.07.2018. 20:59 ] @
Koliko vidim, sve navedene cinjenice u tekstu su uglavnom tacne. Dodao bih samo, mozda i ono najvaznije, da Linux nije spijunski OS, tj. ne prati svoje korisnke, ne krade njihove podatke i ne uvaljuje im reklame. Ostalo je manje-vise tacno.
[ Panta_ @ 10.07.2018. 21:21 ] @
Citat:
Urednik B92 Tehnopolisa je Ivan Jelić, bivši jevanđelista slobodnog softvera, koji se meni barem ne čini previše potkovanim.

Nekada je pisao za GNUzilla casopis posvecen slobodnom softveru. Koliko se secam, bio je urednik i jedan od osnivaca istog, kao i domaceg Ubuntu foruma.
[ Space Beer @ 11.07.2018. 07:27 ] @
Citat:
Naslov
Linux sve popularniji! Otkrivamo zašto sve više korisnika okreće leđa Windowsu

Netačno. Kao što pratimo na ovom forumu, procenat linux korisnika je konstanan, tj. ~2% već par godina
Citat:
Prvi razlog
Cena - besplatan je!

Delimično tačno. Prvo, i Windows se samo jednom kupuje. Tj. ko je koristio Windows u poslednjih 10 godina, samo jednom je trebalo da plati. S druge strane, Linux distribucije koje uključuju podršku (RHELD, SLED) sličnu onoj koju imaju Windows korisnici se takođe plaća. Uglavnom i više od prozora. Dalje, to što MS naplaćuje Office i sl. nema nikakve veze, jer npr. Libreoffice podjednako dobro radi i na prozorima i na pingvinima. Tj. moguće je koristiti i Windows sa FOSS i/ili besplatnim softverom.
Citat:
Drugi razlog
Linux pruža mnogo veću sigurnost

Uglavnom netačno. Ne osećam se nimalo sigurnije dok koristim linux. Na windozi ne koristim ništa van MS kuhinje. Ranije sam imao EMET, ali sada (u Win 10) on je praktično deo OS-a, kao i Defender. Takođe znam da ako neko ciljano napada moj računar, linux sam po sebi neće mnogo pomoći.
Citat:
Treći razlog
Idealan OS za programere i IT administratore

Delimično tačno. Mislim da se .NET developeri i Win administratori ne bi složili :d Takođe, Win nudi WSL, sa nekoliko različitih distribucija. Tako da je dosta linux opcija sada dostupno na windozi out-of-box
Citat:
Četvrti razlog
Može se koristiti i na starijim kompjuterima

Bezveze argument. Sistemska zahtevnost Windows-a se nije menjala 10 godina. A 15 godina star računar sa 256 MB memorije je danas neupotrebljiv za bilo šta što je prosečnom korisinku potrebno (web, office, multimedia...)
Citat:
Peti razlog
Nema dosadnih bagova i neprekidnih restartovanja

Ima. Bagova možda ima i više, uostalom pogledajte bugzilla stranice popularnih projekata (KDE, GNOME, Libreoffice...). Takođe, i na linuxu posle većeg updata treba restartovati servis, što uglavnom podrazumeva log-out ili restart računara. Zapravo jedina prednost je što windows i dalje ne može da odradi update u pozadini tokom rada, već se čeka tokom restarta

Zato kažem da je odgovornost pre svega na uredništvu portala, čak iako je PR članak u pitanju. Posebno ako je urednik neko ko dobro poznaje Linux i FOSS
[ Branimir Maksimovic @ 11.07.2018. 07:40 ] @
"Tj. ko je koristio Windows u poslednjih 10 godina, samo jednom je trebalo da plati."

Netacno, samo retail licnence se prenose sa racunar na racunar. Nova verzija Windows-a se placa.

"Linux distribucije koje uključuju podršku (RHELD, SLED) sličnu onoj koju imaju Windows korisnici se takođe plaća."

Koju to podrsku imaju Windows korisnici ;)?

[ Nedeljko @ 11.07.2018. 07:45 ] @
@Space Beer

Što se sigurnosti tiče, praktično svaki krek je zaražen (sa ne više od par procenata izuzetaka). To što antivirusi ne prijavljuju problem govori o antivirusima, defenderima i ostalim gownima. Takođe, tera te da radiš pod običnim nalogom i da staviš lozinku na administratorski nalog, tako da jasno i glasno bivaš upozoren kada koristiš administratorske privilegije.

Što se tiče bagova, radi se o tome da se na Windows-u dešava da program A svojim ažuriranjima poremeti prograam B i da stvari prestanu da rade iz čista mira.
[ Space Beer @ 11.07.2018. 11:55 ] @
To se dešava i na linuxu. Ne znam koji je update bio u pitanju, ali KMail nije radio (slao i primao mejlove) dok nisam odradio log-out / log-in. Iako sam njega restartovao, verovatno je još neki servis brljavio. Ne znam za krekove, ne koristim krekovan softver na Windowsu više od pola decenije. Na prozorima koristim ili FOSS ili besplatni ili licencirani softver. Zapravo, poslednji put kada sam ozbiljno koristio krekovan softver to je bilo na Linuxu pre 5-6 godina

Citat:
Branimir Maksimovic:
"Tj. ko je koristio Windows u poslednjih 10 godina, samo jednom je trebalo da plati."

Netacno, samo retail licnence se prenose sa racunar na racunar. Nova verzija Windows-a se placa.

"Tj. ko je koristio Windows u poslednjih 10 godina, samo jednom je trebalo da plati retail licencu."
Fixd :d Imao sam licencu za Win 8, odradio upgrade na 8.1, pa na 10. Pa promenio računar, i trenutno sam na Win 10 1709, treba da pređem na 1803 uskoro. Tj. licenca koju sam nabavio pre 4 godine je vezana za moj M$ nalog i biće mi aktivna dok god koristim Windows. Malo li je :D

Citat:
Branimir Maksimovic:
"Linux distribucije koje uključuju podršku (RHELD, SLED) sličnu onoj koju imaju Windows korisnici se takođe plaća."

Koju to podrsku imaju Windows korisnici ;)?

Slobodan si da kontaktiraš MS podršku za bilo koji problem koji imaš. Mada jeste pitanje kada ćeš i kakav odgovor dobiti :d Na stranu to, čak i podrška zajednice daleko veća za Windows nego za bilo koji Linux distro, iz prostog razloga jer Win ima 50 puta više korisnika ;)
[ SlobaBgd @ 11.07.2018. 12:33 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
"Linux distribucije koje uključuju podršku (RHELD, SLED) sličnu onoj koju imaju Windows korisnici se takođe plaća."
Koju to podrsku imaju Windows korisnici ;)?

O ovom sam pisao u svojoj prethodnoj poruci. Braaana ili nema pojma šta je to i kako izgleda podrška za Microsoftove proizvode, ali sebi daje za pravo da komentariše stvari o kojima nema pojma, ili zna ali zlurado i u osnovi navijački i netačno piše, čime dovodi u zabludu čitaoce foruma. Dakle, kako god okreneš, neko ko se šatro razume u Linux deli savete i stavove o materiji koju ne poznaje. Neki bi rekli - lupa i laže, ali mi smo fini pa ćemo samo zamoliti Braaaanu da se uozbilji.

Ovo će opet da postane još jedna Linux vs Windows jbna tema.
[ Branimir Maksimovic @ 11.07.2018. 13:30 ] @
Slobo, ne trolaj. Znamo da si Windows advokat ;p
[ Nedeljko @ 11.07.2018. 13:31 ] @
Jednom trol, uvek trol.

Umesto ovakvih komentara, mogao si da odgovoriš na postavljeno pitanje.
[ Panta_ @ 11.07.2018. 13:34 ] @
Ispade da Linux nije bas besplatan jer za neku od nekoliko stotina distribucija mora da se plati, a cak i ona ima svoje besplatne verzije za desktop i server, dok je Windows za malo pa besplatan, ali mora samo "prvi put" da se plati. Dodjavola, nisam znao da kada nesto kupim da je to u stvari besplatno i da samo taj jedini put moram da platim.
[ SlobaBgd @ 11.07.2018. 14:27 ] @
Citat:
Nedeljko:
Jednom trol, uvek trol.

Umesto ovakvih komentara, mogao si da odgovoriš na postavljeno pitanje.

Ja sam, moj Nedeljko, u ovoj temi izneo mišljenje.
A da umesto tebe pretražujem internet jer se ti baviš uzvišenijim stvarima nego što je guglanje - ne pada mi na pamet. Ako te i dalje zanima šta znači PR, mrdni dupetom pa potraži odgovor.

Citat:
Branimir Maksimovic:
Slobo, ne trolaj. Znamo da si Windows advokat ;p

I to je, izgleda, jedino što znaš. Čak te malo iebe i gramatika.


[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 11.07.2018. u 15:37 GMT+1]
[ Space Beer @ 11.07.2018. 14:38 ] @
@Panta
Nisi dobro razumeo. Evo pokušaću da ti objasnim. Linux distro kao OS jeste besplatan i niko to nije osporavao. Ali ako želiš da imaš podršku, kao što to želi svako ko koristi računar za posao, to mora da se plati. Npr.
https://www.suse.com/shop/desktop/#subnav

Takođe, niko nije rekao ni da je Windows besplatan, pošto nije. Ali je rečeno da je za korišćenje računara cena OS-a jedna od najjeftinijih stavki. Tj. ako si pre 10 godina kupio Windows (7), tih 150€ ili koliko već podeli na vreme koje češ ga koristiti. Pa to izađe na kraju na 10-15€ godišnje ili manje. Usotalom, da je cena zaista toliko bitna stavka, ne bi taj skupoceni OS imao 90% tržišta, a ovaj besplatni 2%

Softver košta. Ja sam npr. igru koju trenutno igram na linuxu platio 35€. Za aplikativni softver sam dao znatno više novca nego što košta jedna retail licenca za OS. I to je ono što je problem u Windows vs Linux raspravama - Niti je WIndows obavezno skup, bušan i namenjen isključivo za vlasnički aplikativni softver, niti je Linux obavezno besplatan, siguran i namenjen isključivo za FOSS ili besplatne programe. Ako neko hoće da advokatiše, onda treba da bude upućen koje su zaista prednosti i mane jednog sistema u odnosu na drugi

@Nedeljko
https://support.microsoft.com/en-us
[ Branimir Maksimovic @ 11.07.2018. 14:43 ] @
Citat:
Nedeljko:
Jednom trol, uvek trol.

Umesto ovakvih komentara, mogao si da odgovoriš na postavljeno pitanje.


Ma pazi sve se ubi M$ da pruza podrsku ;)
[ Nedeljko @ 11.07.2018. 14:48 ] @
Nisam za tebe napisao da si trol, već za člana SlobaBgd.
[ Branimir Maksimovic @ 11.07.2018. 14:49 ] @
Znam, zato sam to i napisao. Bas bih voleo nekog da pokaze support tiket od mikrosofta ;p
[ Panta_ @ 11.07.2018. 16:44 ] @
Citat:
Slobodan si da kontaktiraš MS podršku za bilo koji problem koji imaš. Mada jeste pitanje kada ćeš i kakav odgovor dobiti

Citat:
Ali ako želiš da imaš podršku, kao što to želi svako ko koristi računar za posao, to mora da se plati

Dakle, mora da se plati a podrske ako ima.
Citat:
čak i podrška zajednice daleko veća za Windows nego za bilo koji Linux distro

Zbog cega to kada imate placeni support? Za Linux razumem, ne placamo nista pa moramo da se pomazemo.
[ mmix @ 11.07.2018. 19:18 ] @
MS ima support za Windows. Ukljucen je u cenu i pocinje od automatizovane podrske na support.microsoft.com. Ako tio ne pomogne ides na njihov kvazi AI sistem kroz browser ili "Get Help" aplikaciju, pa ako to ne upali plodom dobices priliku da pricas sa realnom osobom i otvoris tiket. Ne znam koji je response time za rezidencijalne korisnike, ali kao poslovni korisnici dobili smo response za 2 dana bez placenog SLAa (u okviru standardne licence).

Za kontakt: https://support.microsoft.com/sr-latn-rs/contactus/



[ SlobaBgd @ 11.07.2018. 19:31 ] @
Branimir Maksimovic ti ništa ne veruje!
[ Branimir Maksimovic @ 11.07.2018. 19:35 ] @
U kao poslovni korisnici ste dobili response za dva dana! ;)
I jel s uradili na tiketu ili vas samo otkacili? ;)

Uporedi to onda sa pravim supportom koji placas:
https://access.redhat.com/
[ mmix @ 11.07.2018. 20:16 ] @
Uradili su. Ja stvarno ne vidim problem sa time. Realno, moje trenutno najvece iskustvo sa njima je vezano za cloud i tu nema sale, sve se resava skoro momentalno, sto je i razumljivo uzimajuci u obzir to da su oni sada service delivery kompanija. Pre toga smo za servere imali uredno support preko lokalnih partnera, ali to je sve korporativna prica i to je oduvek funkcionisalo kao sat, taj jedan support ticket je bio nesto vanredno za drugog klijenta. Da me pitas sada koliko smo to placali preko licence, i koliko je bilo ukopano u support ugovore sa partnerima, ne znam. To nije bio deo mog posla u to vreme, IT sales je i tad i sad funkcionisao po principu ko koga koliko prevari . U svakom slucaju sam sigguran da na tom nivou i Linux distroi funkcionisu dobro.
[ Nedeljko @ 11.07.2018. 21:22 ] @
Ja sam jednom mislio da sam našao bag u GCC-u i prijavio sam ga na GCC bugzill-i. Ispostavilo se da nije bag i odgovorili su za pola sata šta da uradim da bih dobio ono što mi treba. Sve za dž. Dakle, govorim o GCC-ovom zvaničnom izvoru. Nije community support, a vi platili kao poslovni korisnici, pa čekali dva dana.
[ mmix @ 11.07.2018. 23:48 ] @
Pa jbg, nisu svuda inzenjeri zaludni da vise na CS pipe-u
[ Space Beer @ 12.07.2018. 06:24 ] @
@Panta_
Podrške svakako ima. Onaj smajli [ :d ] je više bio zezancija na korisničku podršku generalno. Mislio sam da je to jasno. U svakom sučaju, podrška M$-a je svakako bolja od podrške bilo kog proizvođača besplatne distribucije. Elem, ako nekoga zanima, evo kako to izgleda kada se koristi OS iza koga stoji neka kompanija. Da napomenem da sam privatno lice, imam najobičniju Win 10 Pro licencu (običan MS outlook nalog), PC koristim za filmove, izgre i zaj3bavanciju
https://i.imgur.com/W0AtqLO.png
Otišao na ovde već pomenutu stranicu, izabrao šta mi treba, javio se bot, nije mi pomogao njegov predlog, izabrao živu osobu, javila se za 2 minuta, konektovala se preko remote control-a na moj PC i petljala šta treba. Ja mogu da se snađem i bez njihove podrške, ali znate i sami koliko ljudi ima problem sa računarom koji ne mogu da reše i zovu vas ili klince iz komšiluka.

@Nedeljko
Nemoj mešati babe i žabe.

Na temu
Problem je što se kao prednost linuxa uvek stavlja cena. To je tačno, ali samo ako je vaše vreme besplatno. Odnosno koliko puta treba ponoviti da je FOSS zapravo "Free as in freedom", a ne "Free lunch", jer toga nema. Posebno danas je besmisleno navoditi to kao prednost kada je cena OS zanemarljiva u odnosu na cenu bilo kog drugog programa ili servisa.
[ Branimir Maksimovic @ 12.07.2018. 07:51 ] @
"U svakom sučaju, podrška M$-a je svakako bolja od podrške bilo kog proizvođača besplatne distribucije."

"izabrao živu osobu, javila se za 2 minuta, konektovala se preko remote control-a na moj PC i petljala šta treba"

Hm, ovamo biznis korisnicima treba dva dana tebi dva minuta ;)
[ Space Beer @ 12.07.2018. 08:00 ] @
Izgleda da imam sreće, možda drugi čekaju po pet dana. Ne znam što vam je toliko teško da proverite. Evo, bar Nedeljko ima Windows. Ako iz nekog razloga ne verujete meni, verovaćete njemu
[ Nedeljko @ 12.07.2018. 09:10 ] @
Kupio sam Windows 7 Home OEM licencu u okviru laptopa i nadogradio ga na Windows 10, samo ni u jednom trenutku nisam dobio tikete za podršku.

Po čemu ja mešam babe i žabe? Dobio sam odgovor koji potiče od nekoa iz GCC tima, putem GCC izvora. Nije bila community podrška. Problem koji sam imao je rešen. Ne znam gde je problem.

Na kraju, na osnovu čega tvrdiš da je MS podrška bolja od podrške bilo koje besplatne distribucije? Podrška može biti komercijalna, a može postojati i konkurencija među onima koji pružaju podršku (kada su sorsevi javni, to je moguće - nemoj mešati sa problemima zatvorenih programa).
[ Space Beer @ 12.07.2018. 16:39 ] @
Ne možeš dobiti tiket ako ne kontaktiraš podršku. Ako koristiš Win 10, najlakše je preko Get Help aplikacije. Ili klikom na link MS podrške
https://support.microsoft.com/en-us

Ok , reci mi onda gde da kontaktiram zvaničnu openSUSE podršku ako imam problema sa OS-om? Posebno što za većinu problema nije odgovoran openSUSE, već KDE tim. Ali ja od KDE-a nisam ništa preuzeo, ne znam ni šta je to. Ja sam sam instalirao besplatan OS za koji sam čuo da sadrži dosta dobrih stvari. Ovo su neki od problema za koje mi (je) treba(la) podrška:
- Ne radi Wayland + Plasma, iako imam tu opciju za login
- Kada se preko Network Managera konektujem na VPN, traži mi root šifru. Ja samo kliknem na Cancel, i on se konektuje bez problema. Ne znam da li je normalno da običnog korisnika pusti da se konektuje tako, ili je to samo dosadni bag koji kvari korisničko iskustvo
- Računar neće da se restartuje iz start menija (radi samo komanda iz konzole, ali ja kao običan korisnik ne znam ni šta je konzola)
- Preveliko zauzeće memorije iako ništa ne radim. A nije virus, već Xorg vuče RAM bez razloga
- Dobijem crni ekran kada se logujem na svoj nalog, a kada se logujem na drugi, sve je ok
- Itd.

Za sve ove probleme, na windowsu bih se obratio MS-u. Ali na linuxu nemam kome. Ja sam rešenja za probleme koje sam imao, tražio ugavnom na openSUSE forumu. Nekad dobijem odgovor, nekad ne. Takođe sam prijavljivao probleme u besplatnim verzijama komercijalnog softvera i dobijao odgovore. Uglavnom jer im je u interesu da pomognu potencijalnim kupcima. Razlika između komercijalne i besplatne podrške je uglavnom što kad platiš, neko će morati da se pozabvi tvojim problemom u garantovanom roku. S druge strane, zavisiš od dobre volje proizvođača. Iako je uglavnom ima, ako imaš neki nestandardni problem, to može da potraje ili da ne dođe.

Kao što rekoh, i za Windows postoji podrška zajednice. Neko je pitao čemu to ako postoji i zvanična. Pretpostavljam da i Windows korisnici žele da pomognu drugima i da takvo ponašanje nije rezervisano samo za linuksaše.

Inače, zaboravih da pomenem da i Windows može biti besplatan. Svako može da skine ISO sa zvaničnog sajta i instalira OS bez aktivacije. Jedino neće moći da petlja sa nekim postavkama, ali OS bez problema obavlja ono čemu je namenjen - pokreće aplikativni softver. Tako da je sasvim moguće legalno (za kućne korisnike) koristiti Windows bez ijednog potrošenog dinara.

A kad je bezbednost u pitanju, imamo npr. ovo:
https://www.sensorstechforum.c...ository-found-contain-malware/
Jeste malo preterivanje, ali jasno je da korisnik nije bezbedan ako misli da je sve što je dovoljno instalacija drugog OS-a

Jednostavno, ono što većina navodi kao prednosti linuxa u odnosu na druge sisteme nije prednost. Kao što ni ono što se uglavnom navodi kao mana nije mana. Zato bi trebalo sluašati ljude koji su upoznati i sa problemima i sa dobrim stvarima ;)
https://www.dedoimedo.com/computers/opensuse-leap-15.html
[ Nedeljko @ 12.07.2018. 19:36 ] @
SUSE ima komercijalnu podršku. Ja sam odgovore na pitanja koja su me mučila nalazio putem gugla ili ako to ne pomogne (što se zaista retko dešavalo), lokalne zajednice.

Besplatnu podršku sam takođe dobio za 7z od autora Igora Pavlova lično.

Postojanje komercijalne podrške za open source je OK. Pritom, može postojati konkurencija pružaoce komercijalne podrške, čega u svetu zatvorenog softvera nema. Na primer:

https://www.debian.org/consultants/

Takođe, vidi ovo

https://www.credativ.com/

Windows nikako nije besplatan. Možeš da skineš ISO fajlove, ali će instalacioni program tražiti aktivacione ključeve bez kojih se ne može instalirati.

Što se malvera u AUR-u tiče, to je repo zajednice i onda nemoj da kukaš kad naletiš na tako nešto. Ima li takvih primera u repoima koje kontroliše distributer?
[ SlobaBgd @ 12.07.2018. 19:39 ] @
Citat:
Nedeljko: ...Možeš da skineš ISO fajlove, ali će instalacioni program tražiti aktivacione ključeve bez kojih se ne može instalirati.
...

Citat:
SlobaBgd:
Zanimljivo je da i neki koji sebe smatraju potkovanim u oblasti kompjutera (bar na nivou korišćenja i održavanja OS-a i bazične bezbednosti) daju izjave jednako plitke i u osnovi netačne kao što i gorni članak. Strašno je ako to rade namerno, ali je još strašnije ako ne znaju o čemu pričaju, ali to rade sa toliko ubeđenja i tvrdoglavosti da svama drugima bude degutantno da ih ispravljaju.

[ Nedeljko @ 12.07.2018. 20:38 ] @
Već sam to probao. To je za one koji su kupili Windows, a ogrebali su im se instalacioni diskovi. Ne za zaobilaženje plaćanja.

Takođe, postoje slike za virtuelne mašine za isprobavanje u vremenski ograničenom periodu.

Evo, da skinem opet, prikazuje mi ovo:

Citat:
Proveranje valjanosti vašeg zahteva je u toku. Ovo može da potraje nekoliko minuta. Ne osvežavajte stranicu i ne vraćajte se nazad, jer ćete na taj način otkazati zahtev.
[ Nedeljko @ 12.07.2018. 20:47 ] @
I tako se u nedogled vrti bez ikakvog odgovora. Ko zna šta mi špijunira po kompu.
[ Space Beer @ 12.07.2018. 20:48 ] @
Netačno. Odeš na :
https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10
Klikneš na download tool now, skineš MediaCreationTool i ispratiš uputstvo. Možeš da skineš direktno na fleš koji će biti butabilan, ili da skineš ISO fajl pa da sam napraviš butabilni USB ili DVD. Jedino što je sve ovo moguće samo iz Windowsa :) Ali nakon što preuzmeš ISO (USB), možeš instalirati Windows koji je u potpunosti upotrebljiv, jedino što ne možeš da menjaš pozadinu, podešavaš taskbar i slično. Ako hoćeš, mogu ja da skinem ISO i podelim sa tobom, da proveriš da radi

Na temu podrške, sve što si naveo je lepo i korisno, jedino što košta više od onog što dobijem od MS-a. Mislim, 40$ na sat je ozbiljna cifra. Za 3-4 sata mogu da kupim OS koji ima uključenu podršku dok god ga koristim :d
[ Nedeljko @ 12.07.2018. 22:34 ] @
https://answers.microsoft.com/...-4bd0-ab61-3d56d09a9ea1?auth=1

Koliko vidim, nije ti licenciran da ga koristiš uopšte do aktiviranja. "Grace time expired".
[ Space Beer @ 13.07.2018. 05:18 ] @
Ne znam šta piše u EULA, ali kao kućnog korisnika me i ne zanima. Možeš da koristiš OS bez ikakvih problema. Govorim iz ličnog iskustva. Ko ne veruje, neka proba. Neću više da pričam o tome, pošto nije tema
[ Nedeljko @ 13.07.2018. 07:45 ] @
Pa, i piratska verzija radi, samo što nije licencirana.
[ Nedeljko @ 13.07.2018. 08:03 ] @
Ti si tvrdio da se Windows može besplatno koristiti legalno. Izgleda da nije baš tako.
[ bachi @ 13.07.2018. 08:29 ] @
https://www.howtogeek.com/2446...to-install-and-use-windows-10/
[ Space Beer @ 13.07.2018. 08:41 ] @
Razlika između neaktiviranog legalno ISO-a i raznih krekova i aktivatora je što si u prvom slučaju siguran da koristiš bezbedan softver. Tj. otpada priča o virusima i ostalim gamadima koja se nalaze po sumnjivim sajtovima.

Aktivacija != licenca. Tj. ja ako imam licencu, a nisam aktivirao OS koji koristim, to je i dalje legalno. Ja sam npr. čekao na aktivaciju par dana nakon promene hardvera. Takođe, bez obzira šta M$ i ostali pišu u EULA, u EU (a možda i šire) je dozvoljeno prodavanje "polovnih" ključeva, kojih je pun ebay, kinguin i sl. Evo da se ispravim. Moguće je da kao kućni korisnik za 5-10€ legalno koristiš Windows. Ako baš ne želiš da rizikuješ da te MS nađe i tuži. A i tada će teško dokazati kada si ti kao privatno lice nabavio licenu, pošto nisi dužan da čuvaš svoje račune. Je l' sad ok? Je l' i dalje prednost linuxa cena? Od toga smo i krenuli i valjalo bi da se na to i vratimo.
[ bachi @ 13.07.2018. 09:02 ] @
Sad mi nije jasno kako ide ta kupovina OEM ključeva preko tih sajtova, kada su oni vezani za hardver i važe samo na tom kućište?

On ako ti nakon uplate pošalje samo product key i ti to aktiviraš, a nemaš nalepljenu nalepnicu na računaru, to nije legalno. Ako ti pak pošalje poštom nalepnicu i ti nalepiš na komp, obzirom da nisi kupio uz hardver, to i dalje nije legalno, mada tu već možeš da se provučeš na - nisam sačuvao račun kao fizičko lice, a kao pravno imaš obavezu 5 godina da čuvaš fakture ako nisi u sistemu PDVa ili 10 ako jesi.

Sa retail i GGK licencama priča ima smisla ako se šalje fizička nalepnica, onda si 100% legalan.
[ Panta_ @ 13.07.2018. 09:06 ] @
Citat:
Je l' sad ok? Je l' i dalje prednost linuxa cena? Od toga smo i krenuli i valjalo bi da se na to i vratimo.

Da jeste. Microsoft je mozda malo umanjio cenu za OS, ili ga kako ti tvrdis daje "besplatno", ali je zato uvalio reklame i ostale gluposti svojim korisnicima i na taj nacin nadoknadjuje to umanjenje cene OS-a. Bolje je cak i da platis vise za OS nego ovako.
[ Branimir Maksimovic @ 13.07.2018. 09:19 ] @
Svemirsko Pivo:"Je l' i dalje prednost linuxa cena?"

Kome je faktor cena, svakako da nije neko ko ce to videti kao prednost ;)
[ Space Beer @ 13.07.2018. 09:37 ] @
@Panta_
To je u redu. Onda to treba da se navede kao prednost Linuxa, a ne cena. Baš kao i privatnost, a ne sigurnost, jer je ona na linuxu svkako veća, bez obzira što Win 10 (Pro) nudi isključivanje telemetrije. Ili mogućnost da se (neki) programi distribuiraju na više načina (repo, binary, source, flatpak, appimage...), ako to nekome znači. Ili mogućnost da se isti OS koristi sa više različitih okruženja. Ili opisati mogućnosti nekog od okruženja, npr. http://www.ocsmag.com/2018/06/...e-big-tricks-and-i-cannot-lie/ ili http://www.ocsmag.com/2018/05/14/12-cool-features-in-ubuntu-mate/

Isto tako treba biti realan i navesti nedostatke. Ne bih nabrajo sad, mogu se naći uglavnom na istim mestima gde su i dobre recenzije (oscmag, dedoimedo, lunduke...)

A ne već godinama vrteti istu priču, koja pri tom ne pije vodu
[ Nedeljko @ 13.07.2018. 11:15 ] @
https://www.howtogeek.com/2446...to-install-and-use-windows-10/

Citat:
How to Upgrade Windows 10 to an Activated Version

With Windows 10, you can now pay to upgrade a “non-genuine” copy of Windows to a licensed one.


Dakle, to nije licencirano. Samim tim takvo korišćenje nije legalno. Što se cene tiče, taj argument si ti potegao. Ja ne znam ko je drugi potezao cenu kao prednost. Cena Windows-a nije velika da bi to bila neka prednost konkurencije.

Što se sigurnosti tiče, da na Linux-u je veća. Našao si primer malvera u community driven repou, što i nije argument, jer mene niko ne bije po ušima da uključim takav repo. Ako to radim (Arch), onda sam avanturista i treba da budem spreman i na nestabilnost i nesigurnost i ostalo.

Takođe, sloboda koju dobijaš je ključna prednost zbog koje su giganti gadljivi na vlasnička rešenja koja nisu njihova.
[ Space Beer @ 13.07.2018. 11:34 ] @
Cenu kao argument je potegao autor članka od kog je ova tema nastala. Ali izgleda da smo to izgubili iz vida. Ja samo hoću da kažem da to nije nikakav argument. Inače ne bi 90% korisnika koristilo taj OS koji ili moraju da plate, ili da nabavljaju preko sumnjivih kanala. A posebno što danas možeš ili da ga platiš znatno manje, ili da budeš u ilegali preko zvaničnih kanala. I to je ono što sam hteo da naglasim u temi.

Kada je sigurnost u pitajnu, opet je ista stvar. Baš kao što tebe niko ne bije po ušima da uključiš takav repo na linuxu, tako ni mene niko ne bije po ušima da preuzmem zaraženi fajl na windowsu. Ili da koristim 3rd party rešenja za zaštitu. Poenta je da kada je sigurnost u pitanju, ključnu ulogu ima korisnik, a ne OS.

Ako neko već hoće da advokatiše i ubedi korisnike da bar probaju da koriste Linux, onda mora da nađe prave razloge za to.
[ Branimir Maksimovic @ 13.07.2018. 12:55 ] @
Onda dolazimo do stavke da na Linux-u ne instaliras nesto sa neta osim id repoa, sto je daleko bezbednije nego da skidas malware sa sajtova...
[ Space Beer @ 13.07.2018. 13:11 ] @
I to bi bilo sjano kada bi:
1. Sve što je korisniku potrebno bilo u repou
2. Sve što se nalazi u repou zaista i radilo

S druge strane, zašto bih skidao malware sa sajtova? Zaista mi ne treba to
[ Massko @ 13.07.2018. 13:14 ] @
Dati seljaku Linux je isto kao i da daš slaninu svinji, poješće je :D
[ Panta_ @ 13.07.2018. 13:28 ] @
Daleko je bezbednije instalirati softver preko AUR-a nego na Win nacin. Ti pre instalacije paketa imas mogucnost da pregledas instalacioni skript, cak te i sam paket menadzer pita da li to zelis, kao i da vidis razlike izmedju nove i stare verzije. Inace taj propust je brzo ispravljen:
Citat:
Sun Jul 8 05:48:06 UTC 2018 — Initial Report.
Sun Jul 8 05:54:58 UTC 2018 — Account suspended, commit reverted using Trusted User privileges.
Sun Jul 8 06:02:08 UTC 2018 — The additional packages were fixed by the AUR team.
[ Branimir Maksimovic @ 13.07.2018. 13:29 ] @
Tu mislim da Linux nema prednosti u odnosu na Windows ;p

Svem.Pivo:"
I to bi bilo sjano kada bi:
1. Sve što je korisniku potrebno bilo u repou
2. Sve što se nalazi u repou zaista i radilo
"

E pa sad ;)
Komercijalni programi nisu u repo-u.

"
S druge strane, zašto bih skidao malware sa sajtova? Zaista mi ne treba to
"

Pa niko nece svesno da skine malware, to na Windows-u dolazi drive-by ;)
[ Mord @ 13.07.2018. 13:40 ] @
Naravno da se Windows može dobiti da se besplatno koristi ako si upao u insajderske vode i iskoristio druge pogodnosti koje je dao M$ ja nisam ni pipo activatore već samo Free. Evo ti Win Pro for Workstation besplatno zahvaljujući Microsoftu.

Više od toga evo ti moj omiljen Windows Server 2019 (najnovija inačica) besplatno zahvaljujući M$. Samo ga instaliraš uz ključ koji daje M$ i on se automatski aktivira

Sigurnost Linuxa je iluzija jer da je rasprostranjen kao Windows tek bi video koliko je nesiguran ovako.....
@Panto to što pričaš uopšte nije tačno niti ima reklama niti bloatwera sem te telemetrije koju je moguće kontrolisati tvoj "strah" je bezrazložan i nemoj ga širiti na druge. Ja sam u insajderu od prvog dana od kada je izašao.......
[ Nedeljko @ 13.07.2018. 13:53 ] @
Space Beer

Meni je sve iz repoa radilo na LinuxMint Cinnamon-u. Izuzetak je bio da je VirtualBox prestao da radi kada sam izvršio nepreporučenu nadogradnju jezgra.

Van repoa mi stvarno malo stvari treba.
[ Branimir Maksimovic @ 13.07.2018. 13:56 ] @
Mord:"Sigurnost Linuxa je iluzija jer da je rasprostranjen kao Windows tek bi video koliko je nesiguran ovako....."

Zasto onda ne treba da se vozi Antimalware na Linux-u a treba na Windows-u?
[ Nedeljko @ 13.07.2018. 14:04 ] @
U slučaju kada problem zaista postoji, antimalver ga prijavljuje u zanemarljivom broju slučajeva.
[ Branimir Maksimovic @ 13.07.2018. 14:44 ] @
Sve jedno hoguje sistem ;)
Samo sto moras to da vrtis zbog drive-by malware-a koji koristi n nepoznatih security rupa na Windows-u ;p
[ mmix @ 13.07.2018. 14:47 ] @
Ovo zvuci kao anti-vaxx retorika

Realno, posmatrajuci oba OSa nijedan nije bezbedan. Narocito u rukama average usera koji ce bez problema dati admin/sudo za kardashianboob.exe
[ Nedeljko @ 13.07.2018. 14:53 ] @
mmix

Praktično svaki krek ima malver. To što antimalver ne prijavljuje problem, govori o njegovoj efikasnosti.

Tipičan Linux korisnik koristi uglavnom repoe i nema malver, radi pod običnim nalogom, a root nalog ima lozinku, tako da je jasno i glasno upozoren o traženju root privilegija.

Tipičan Windows korisnik skida piratski softver i besplatan zatvoreni softver, pun je virusa, radi pod admin nalogom i nema loziku za njega, već mu je dovoljan jedan klik na "Yes" bez čitanja ičega da odobri admin privilegije.
[ Branimir Maksimovic @ 13.07.2018. 14:59 ] @
Citat:
mmix:
Ovo zvuci kao anti-vaxx retorika :D

Realno, posmatrajuci oba OSa nijedan nije bezbedan. Narocito u rukama average usera koji ce bez problema dati admin/sudo za kardashianboob.exe :D


Da al na Linux-u (i OSX) nema drive-by malware pa ti ne treba antivirus ;)
[ Massko @ 13.07.2018. 16:25 ] @
Ne znam šta ima na linuxu, koristim ga. Ali malopre sam primetio nesto cudno. Kad uključim skype, crna tačkica mi šeta po ekranu, ustvari dve crne tačkice, šetaju kao da ih neko navodi mišem. Ja stanem, isključim, ono opet. Tako da mozda sam linux nema malwera ali za ostale dodatne pakete nisam siguran. Što je linux popularniji, to će se videti više sve njegove mane ili ti rupe.

Ovo za skajp me zacudilo, vidi se da neko navodi tačkice. Ali dobro, skype i nije neki paket za razmatranje, više kao kafanče.
[ Ivan Dimkovic @ 13.07.2018. 16:43 ] @
Citat:
Nedeljko:
mmix

Praktično svaki krek ima malver. To što antimalver ne prijavljuje problem, govori o njegovoj efikasnosti.

Tipičan Linux korisnik koristi uglavnom repoe i nema malver, radi pod običnim nalogom, a root nalog ima lozinku, tako da je jasno i glasno upozoren o traženju root privilegija.

Tipičan Windows korisnik skida piratski softver i besplatan zatvoreni softver, pun je virusa, radi pod admin nalogom i nema loziku za njega, već mu je dovoljan jedan klik na "Yes" bez čitanja ičega da odobri admin privilegije.


Najvrednija stvar koju kriminalci traze su finansijski podaci korisnika. A za to im ne treba nikakav root nalog vec trivijalni socijalni inzenjering ili rupa u browseru ili kodu koji trci po web serverim. Toga nikada nije ponestajalo.
[ Branimir Maksimovic @ 13.07.2018. 16:47 ] @
Zato nikad ne placati kreditnom kartom sa pravim racunom nego internet kartica pa ako i ukradu nije steta ;p
[ Massko @ 13.07.2018. 16:53 ] @
AAAAAaa, znači tako, već smo stigli do faze, "nije internet toliko bezbedan" , "nisu vaše pare na internetu bezbedne"

Ja lepo kažem, jeste da Stolman Richarard jede vnago sa svojih prljavih nogu i skida carape u studiju, ali sve je u pravu. Jedan asemblerski kod i ode ceo internet u k... da ne kazem odu sve vaše pare u k... da ne kazem, zao mi je, vratite se u piramide...
[ nkrgovic @ 13.07.2018. 17:47 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Citat:
mmix:
Ovo zvuci kao anti-vaxx retorika :D

Realno, posmatrajuci oba OSa nijedan nije bezbedan. Narocito u rukama average usera koji ce bez problema dati admin/sudo za kardashianboob.exe :D


Da al na Linux-u (i OSX) nema drive-by malware pa ti ne treba antivirus ;)

Ja na OS X redovno stavljam antimallware. Imam kolegu koji je programer (back-end PHP, ako je bitno), sa OS X, koji mi je skoro slao "e, uhakovali su mi skype, ne otvarajte poruke od mene". Nije neiskusan.

Sa druge strane, jos koji dan radim sa 80 content editora koji svi imaju Mac, koji koriste po raznim cafe-ima. Company standard, svima po apple. Dok nismo stavili anti-mallware, redovno nam je firewall prijavljivao exploit-e, malware i ostale budalastine na tone. Sad je malo bolje, ali ja ziv nisam sta sve moze da ima jos po toj mrezi. Dok nije bilo zastite, imao je samo firewall, i sta su ti svi rootkitovi koje smo uvatili na firewall-u, a posebno oni koje nismo uvatili, radili kad su bili unutar corporate mreze.... ;)
[ Branimir Maksimovic @ 13.07.2018. 18:16 ] @
Ne znam, meni na Linux-u nikada nije uleteo malware niti sam bio uhakovan, a koristim ga kako na poslu kako kuci od 1999.
[ SlobaBgd @ 13.07.2018. 18:35 ] @
Misliš - nije ti javio antivirus da si zakačio virus?
I na Windowsu ima gomila "stručnjaka" koji nemaju antivirus i nikad nisu imali neki virus na kompu. Ja sam mislio da ste vi pametniji.
[ Space Beer @ 13.07.2018. 18:37 ] @
To što su korisnici jednog sistema manje oprezni od korisnika drugog sistema, ne znači da je OS loš ili nebezbedan. I u tome je poenta. Uostalom, pričalo se sto puta. Kad se pogleda CVE lista, linux kernel je na prvom mestu.

Takođe, to što većina korisnika jednog OS koristi softver sumnjivog porekla, ne znači da je to neophodno. Ja koristim iste programe i na linuxu i na Windowsu kad god je to moguće (browseri, Office alati, IMs, IDEs, media plejeri, Steam...). Zato kažem da je za sigurnost odgovoran korisnik, a ne OS. Sećam se da je pre nekog vremena uTorrent bio zaražen i da je napravio haos. A ja na prozorima koristim FOSS qbittorrent, baš kao i na linuxu. Takođe se sećam i kad je ISO fajl Linux Mint-a bio zaražen i napravio haos. Da mene neko pita šta da radi da bi mu PC bio siguran, ne bih mu savetovao da pređe na linux, već bih ga savetovao kako bezbedno da koristi računar

@Nedeljko
Na Leap-u mi iz repoa nisu radili Scilab, Spyder i Eric. Prvi su rešili ljudi zaduženi za pakovanje, drugi sam rešio ja, za treći nema rešenja. Prijavljuje segmentation fault. Taj bug je bio aktuelan i pre 10 godina. Takođe, opet se vraćam na priču da OS postoji zbog aplikativnog softvera, a ne zbog korisnika. Kada u zvaničnom repou budu bili npr. Vivaldi ili borwser identičnih mogućnosti, onda mi neće trebati softver iz drugih izvora. Ili Draftsight ili Skype, itd. Na stranu što u zvaničnim openSUSE repoima fali krš open-source softvera (npr. Seafile, FreeFileSync, čak je i Vivaldi open-source...) . I sad će da bude - a zašto ne koristiš drugu distribuciju :D
[ Nedeljko @ 13.07.2018. 18:41 ] @
Džabe pričaš. Nemaš kome. Imaju oni svoje teorije.
[ Branimir Maksimovic @ 13.07.2018. 18:47 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Misliš - nije ti javio antivirus da si zakačio virus? :D
I na Windowsu ima gomila "stručnjaka" koji nemaju antivirus i nikad nisu imali neki virus na kompu. Ja sam mislio da ste vi pametniji.


Koristio sam i Windows. E tu sam zakacio malware...
[ SlobaBgd @ 13.07.2018. 19:44 ] @
Pa kad ne umeš...
[ Space Beer @ 13.07.2018. 20:24 ] @
To je ta logika. Kad navučeš malware na Linuxu, to je zato što korisnik radi ono što ne bi smeo. A kad zakačiš na prozorima, to je zato što je OS nesiguran :) Jedino ne znam gde spadaju oni što koriste WIndows, ne koriste 3rd party rešenja za zaštitu i ne zakače virus? I da li sam pominjao da je Windows Store zapravo jedan od bezbednijih izvora softvera (na stranu kvalitet i upotrebljivost dostupnih programa) ;)
[ Branimir Maksimovic @ 13.07.2018. 20:25 ] @
"Jedino ne znam gde spadaju oni što koriste WIndows, ne koriste 3rd party rešenja za zaštitu i ne zakače virus?"

Nema takvih. U stvari moguce da ima pod uslovom da paze kad surfuju.
[ Nedeljko @ 13.07.2018. 21:39 ] @
Space Beer

Da, stvarno, što si zapeo za openSUSE Leap, kad imaš loša iskustva?

Osim toga, ko je to pazario malver na Linux-u? Koliko ima takvih slučajeva?
[ Space Beer @ 13.07.2018. 22:07 ] @
Kakve veze ima koji distro koristim? Valjda je prednost linuxa to što korisnik ima izbor? Ili smo u situaciji - možete izabrati bilo koju od 150 distribucija, sve dok je to Ubuntu LTS? :d Pri tom, radi se o jednoj od većih distribucija iza koje stoji veliki tim i koja je bazirana na enterprise OS-u (SLED). I pored svega toga, još uvek mi najviše odgovara. Da ne kažem da je to uz Kubuntu LTS, možda i jedini distro koji bih koristio.

Što se malvera tiče, već sam govorio i ostavio link ovde. Uostalom, kako možete biti 100% sigurni da vam računari nisu kompromitovani ako ne koristite nikakvu zaštitu, kad čak i pored najboljih rešenja nešto prođe? Znamo da su (skoro) svi bili ranjivi pre nego što su Spectre i Meltdown pečevi stigli. I tako dalje
[ SlobaBgd @ 13.07.2018. 23:33 ] @
Upravo sam to karikirao u ovoj poruci, ali momci sa Linuxa nisu shvatili... Kao kad tvrdiš da si zdrav jer nikada nisi bio kod lekara.

Što reče Dimković, neće virus na Linux. Ali hoće svakakva gamad na otvorene portove, kroz Web Browser, a ako je neko tako samouveren, hoće i kroz glupavi phishing.
[ Branimir Maksimovic @ 14.07.2018. 03:40 ] @
Sv.Pivo:"kako možete biti 100% sigurni da vam računari nisu kompromitovani ako ne koristite nikakvu zaštitu, kad čak i pored najboljih rešenja nešto prođe?

Ne znas, dok ne primetis. Ti uporno pokusavas da prenebregnes da na Linux-u nema drive-by malware-a, sto je i glavni razlog zbog cega ne treba anti-virus.
[ Nedeljko @ 14.07.2018. 06:55 ] @
Zašto antivirusi ne detektuju malver u krekovima?

SlobaBgd

Da, ko nikad nije bio kod lekara, a živ je dosta godina, poprilično je zdrav.
[ SlobaBgd @ 14.07.2018. 08:29 ] @
Citat:
Zašto antivirusi ne detektuju malver u krekovima?

Ko ti kaže da ne detektuju?
[ Nedeljko @ 14.07.2018. 08:40 ] @
Ako instaliram 20 piratskih programa, onda barem 19 od njih ima malver. U koliko slučajeva će malver biti detektovan?
[ SlobaBgd @ 14.07.2018. 08:40 ] @
Citat:
Nedeljko:
Da, ko nikad nije bio kod lekara, a živ je dosta godina, poprilično je zdrav.

Sada je 2018. a ne 1998. pa su i malveri drugačiji nego pre dvadeset godina. Nije fora da virusi, trojanci i ostala gamad unište domaćina ili ometaju rad, već da od tvog kompa naprave deo bot mreže, da tvoj komp rudari za nečiji račun, ili da šalje spam, širi ransomware i slično. Zato je razmišljanje "sve dobro radi" poprilično naivno, bilo za Windows ili Linux korisnika.
[ SlobaBgd @ 14.07.2018. 08:41 ] @
Citat:
Nedeljko:
Ako instaliram 20 piratskih programa, onda barem 19 od njih ima malver. U koliko slučajeva će malver biti detektovan?

Zavisi od antivirusa. Nije sve što je krek jednako malveru.
[ Space Beer @ 14.07.2018. 08:48 ] @
Windows (10) ti ili ne dozvoljava ili upozorava ako pokreneš instalaciju izvršnog fajla sumnjivog porekla (bez potpisa). Meni se to često dešava sa malim open-source programima, kao što je npr. qBittorrent, ffmpeg ili LAME ekstenzije za Audacity i slično. Ali računam da su to bezbedni programi, ipak se nalaze u svakom zvaničnom linux repou. Na korisniku je da odluči da li želi da rizikuje. Ne može mu OS zabraniti da upropasti svoj računar
[ Shadowed @ 14.07.2018. 08:53 ] @
Citat:
Nedeljko:Ako instaliram 20 piratskih programa, onda barem 19 od njih ima malver.

Odakle ti ta informacija?
[ Nedeljko @ 14.07.2018. 13:13 ] @
Shadowed

Pirati (koji prave krekove) ulažu u to vreme i trud i žele da na tome zarade na neki način. Zamisli da si ti taj. Koji bi to načini finansiranja mogli da budu?

Jednom sam imao priliku da razgovaram sa osobom koja se hvalila da radi u firmi (u Srbiji) koja se bavi zavaljivanjem malvera uključujući tu i održavanje tako da ga antivirusi ne detektuju. Opisala je kako to otprilike ide i rekla da imaju zvaničnu saradnju sa The Pirate Bay-om i ne znam kim još.
[ SlobaBgd @ 14.07.2018. 13:23 ] @
Citat:
Nedeljko:
Pirati (koji prave krekove) ulažu u to vreme i trud i žele da na tome zarade na neki način. Zamisli da si ti taj. Koji bi to načini finansiranja mogli da budu?

Hahahaha!!! I ovo izjavljuje promoter Linuxa, koji je ceo razvijan i distribuiran na dobrovoljnoj, neprofitnoj bazi? Znači, pirati ugrađuju malver u svoj besplatni proizvod, jer zašto bi inače radili besplatno, a Linux developeri prave čist i bezbedan proizvod jer su svi do jednog filantropi i borci za slobodu, jednakost i bratstvo?

Daaaj!
[ Space Beer @ 14.07.2018. 13:42 ] @
Pri tom linux korisnici podjednako kao ovi na Windowsu skidaju sadržaja sa PB-a, bar kada su filmovi, serije, muzika... u pitanju. I ko može da garntuje da ti isti što zavaljuju malware za Windows, ne koriste rupe u linux programima da ubace po neki keylogger ili nešto slično
[ Nedeljko @ 14.07.2018. 14:15 ] @
SlobaBgd


Open source developeri ne rade za džabe. Raspitaj se malo o načinima finansiranja open source projekata.

Open source developeri se bave legalnom aktivnošću i finansiranje mogu da uklope u legalne tokove. Ako koristiš metod dvostrukog licenciranja ili primaš dobrovoljne priloge ili prodaješ podršku, ti vlastima izlažeš broj svog bankovnog računa, preko koga itekako mogu da te pronađu. Takođe, po pravilu se u sorsevima, a često i prilikom instalacije, mogu pročitati imena autora. Pošto se bave legalnom aktivnošću, ne kriju se od vlasti. Kada bi zavalili malver, to bi se zbog dostupnosti sorseva videlo i završili bi u zatvoru.

Nasuprot tome, autori krekova se bave nezakonitom aktivnošću, pa su prinuđeni da se kriju od vlasti, pa se ne zna ko su i finansiranje ne mogu da uklope u legalne tokove.


Space Beer


Ja ne uzimam piratske filmove, već ih iznajmljujem iz video kluba.

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 14.07.2018. u 15:49 GMT+1]
[ Space Beer @ 14.07.2018. 15:44 ] @
Ti ne, ali većina korisnika to radi. I kako je onda Linux za njih sigurniji OS?

I kako se onda desilo da u AUR upadne maliciozni program? A prilično sam siguran da autori manjih open-source projekata ne mogu od toga da žive, već im je to sporedna stvar u životu. Otuda i toliko napuštenih projekata
[ Nedeljko @ 14.07.2018. 15:54 ] @
AUR je community driven repository. Nije isto kao repo koji uređuje distributer.

Kako su Linux korisnici sigurniji? Pa, lepo, statistički. Otkud ti znaš da linuksaši skidaju piratske filmove i serije u istoj meri kao MS-ovci?
[ Space Beer @ 14.07.2018. 16:05 ] @
Kakve veze ima da li je repo zajednice ili distributera? Poenta je da su u oba open-source projekti i održavaju ih ljudi iz najbolje namere. AUR i jeste jedna od najvećih prednosti Arch-a jer sadrži hrpu korisnog softvera, koji ti trebaju za rad na PC-u. Ali se među njima našlo nekoliko malicioznih paketa.

Ne znam da li je u istoj meri, ali ne vidim razlog da se u tom pogledu nešto razlikuje. Možemo da pretpostavimo da se među različitim operativnim sistemima razlikuje procenat developera ili gejmera ili dizajnera. Ali kada su neke standradne stvari za koje se koristi PC u pitanju (surf, multimedia...) nema razloga da se bitno razlikuje. Posebno što neki od striming servisa (ili neke njihove funkcije) nisu dostupne na linuxu, a oni koji se koriste pretežno za ilegalni sadržaj jesu (torrent klijenti, Kodi, popcorn i sl). Čak i da nije u istoj meri, zna se da određen procenat to sigurno radi, sudeći po informacijama koje ti korisnici objavljuju po forumima, reddit-u i drugim društvenim mrežama
[ Nedeljko @ 14.07.2018. 16:11 ] @
Ima itekako veze da li repo održava distributer ili gomila ljudi petlja misleći da nešto zna. Nađi mi malver u zvaničnim repoima neke ozbiljne distribucije. Arch i AUR su za avanturiste. Najveća prednost Arch-a je potkovana zajednica koja može da ti odgovori na pitanja. Onaj ko ne želi da razmišlja, prvo neće znati da ga instalira.
[ Space Beer @ 14.07.2018. 16:19 ] @
I opet da se vratimo na početak i tvrdnju autora da je Linux sigurniji OS. Nije sigurniji jer je vrlo jednostavno ubaciti maliciozni softver, kao što se na ovom slučaju vidi. Da, manja je verovatnoća da se na Linuxu zakači gamad, ali zbog (navika) korisnika, a ne OS-a. Linux != bezbedan OS. Isto tako mogu da kažem da je sve osim aplikacija bez potpisa ili Windows Store-a za avanturiste. Naši mi malver u nekom od programa ozbiljnog proizvođača softvera (Autodesk, Adobe, Corel...) ili u Store-u (gde je svaki program izolovan i nema mogućnost da napravi haos)
[ SlobaBgd @ 14.07.2018. 17:31 ] @
I šta kažeš, Nedeljko, Linuksaši ne skidaju piratske knjige, filmove i muziku?
Još samo reci da ne posećuju ni poornoo sajtove, pa ću ih priznati za svece!
[ Nedeljko @ 14.07.2018. 18:27 ] @
Space Beer

Primer sa AUR-om ti ne valja. Uzeo si primer avanturističkog rešenja. Zna se šta je AUR. To nisam ja izmislio.

No, u Linux svetu imaš neka rešenja, kao što su te riznice proverenog softvera.
[ Branimir Maksimovic @ 14.07.2018. 21:10 ] @
Citat:
Space Beer:
Ti ne, ali većina korisnika to radi. I kako je onda Linux za njih sigurniji OS?

I kako se onda desilo da u AUR upadne maliciozni program? A prilično sam siguran da autori manjih open-source projekata ne mogu od toga da žive, već im je to sporedna stvar u životu. Otuda i toliko napuštenih projekata


Nije problem da okacis maliciozan program u AUR. Skinut je ekspresno sta je sad problem? Ko zna dal ti trenutno vozis nesto maliciozno na tom Windows-u, pa sta?
[ Zoran Milovanovic @ 15.07.2018. 01:35 ] @
Ko zna da l ti trenutno vozis nesto maliciozno na tom Linux-u, pa sta?

https://play.google.com/store/...irus%20for%20android&hl=en - Siguran OS. Ne razumem sta ce mu ovakve aplikacije? Evo koristim tu neku najpopularniju distribuciju Linuxa koja se zove Android :P Nisam licno nikada, ali sam video mnoooogoooooooooooo puta uredjaje pod Androidom sa raznoraznim spyware, bloatware, nepozeljnih reklama itd. Neke su uspele cak da naprave korisniku globu vecu nego sto kostaju svi M$ proizvodi od nastanka do dana danasnjeg zajedno :)

Nemoj samo da Android "nije" Linux, jer kad gledate udeo u trzistu, odmah se busate u grudi kako je Android (Linux) na xx% mobile OS marketshare :)


Jbt, jos pre 17-18 godina bas na ovom forumu je zakljuceno da Linux advokati prave vecu stetu Linuxu nego svi ostali zajedno. :) Toxic community totalno :D
[ Branimir Maksimovic @ 15.07.2018. 01:42 ] @
Saznao bih to pre ili kasnije. Imam vise alata za pracenje sta se gde konektuje i sta uzima sistermske resurse tako da mi to ne moze promaci, sto se ne moze reci za Windows zbog same prirode tog spyware-a.
E sad, dal si ikad pomislio zasto na Windows-u firewall blokira procese da salju na internet, a ta funkcionalnost uopste nije ugradjena u Linux? Da ti kazem, to je zato sto firewall sluzi tome da zastiti tebe od spoljnog sveta
a na Windows-u je obratno. Stiti spoljni svet od tebe ;)

Sto se tice androida, on jeste Linux kernel, ali userspace je nesto nabudzeno sto nema veze sa GNU Linux-om. Eto mozes da kazes da je Android Linux koji ima drive-by malware ;p

edit:
ali onda ne mozes da kazes da je Linux udeo manji od 2% ;)
[ TRUE RMS @ 15.07.2018. 01:48 ] @
Citat:
SlobaBgd: Još samo reci da ne posećuju ni poornoo sajtove,

A ti Si baš "geštetner" za te sajtove ?
Kao da se i u to razumeš....

...kad bataljon suknji maršira.....
[ Branimir Maksimovic @ 15.07.2018. 02:00 ] @
Gledanje pornica bezbedno, je jedan od primarnih razloga koriscenja Linux-a ;p
[ TRUE RMS @ 15.07.2018. 02:14 ] @
Upravo zbog toga koristim WIN !
Jer je sigurniji....

Samo se na prvi pogled misli da nije tako loše,

Situacija je bolja od predpostavljene,
i obezbedjena od očekivanih Gubitaka "Stabilnosti Sistema" OS-a,
Treba se samo imati pravi AV.

[ Zoran Milovanovic @ 15.07.2018. 02:24 ] @
Sto ne znaci da ti nista nije promaklo.

Pa celokupan Linux udeo nikako nije 2%, to je samo na desktopu (a ideja je bila da bude desk OS, bar tako Linus kaze) :)

Sa velikim % udela u marketshare, dolaze i veliki problemi. Sa nikakvim %, skoro da ih i nema, ali ih ipak ima sto potvrdjuje da nije savrsen i imun, vec samo da nije interesantan za eksploatisanje, pogotovo sto bar pola od tih ukupnih 2% ima isto sto i ti na svojim masinama. :D Pa samim tim ima jos manje interesovanja

Sta mislite da, kad bi preko noci (nekim nepoznatim kosmickim cudom) Linux i Windows zamenili pozicije kakva bi festa nastala u narednih nekoliko sati, kakav god da je userspace? :)

Evo OS X je iskusio sta znaci prelazak 5% marketshare-a, nije mu bas dobro...

Linux na serverima takodje ima problema sa sigurnoscu, na ruterima, na telefonima, na bilo cemu gde dominira, odnosno gde je postigao neki uspeh. Na desktopu nije postigao nikakv (znacajan) uspeh pa je samim tim u istom tom procentu i interesantan.



Dobra je Lindza za svasta, a i za vise od toga, ali da se ubedjujemo kako je neumoljiv, nemojmo. A upravo takvo advokatisanje mu skodi.
[ Branimir Maksimovic @ 15.07.2018. 02:26 ] @
Kad budem video drive-by malware na GNU-Linux-u onda cu se sloziti ;p
[ Branimir Maksimovic @ 15.07.2018. 02:30 ] @
Citat:
TRUE RMS:
Upravo zbog toga koristim WIN !
Jer je sigurniji....

Samo se na prvi pogled misli da nije tako loše,

Situacija je bolja od predpostavljene,
i obezbedjena od očekivanih Gubitaka "Stabilnosti Sistema" OS-a,
Treba se samo imati pravi AV.



Voznja closed source programa u kernel space-u ne samo da je rizik stabilnosti, vec i bezbednosti...
[ TRUE RMS @ 15.07.2018. 02:31 ] @
Ne verujem, da ćeš se onda IKAD složiti :)
[ TRUE RMS @ 15.07.2018. 02:35 ] @
[quote]Branimir Maksimovic:
Citat:
TRUE RMS: Voznja closed source programa u kernel space-u ne samo da je rizik stabilnosti, vec i bezbednosti.


Ajde ?

Pa nek mi poruši, da vidimo i to čudo ?

Baš bi voleo da "Zahvatam" neki idiotluk, pa da sistem padne.
Da vidim kako to izgleda ?

ako imaš nešto, "POGUBNO" --aj mi pusti,
da vidim kako ču da propadnem ?!

[ Zoran Milovanovic @ 15.07.2018. 02:39 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Voznja closed source programa u kernel space-u ne samo da je rizik stabilnosti, vec i bezbednosti...


https://www.gnu.org/distros/common-distros.en.html
[ Branimir Maksimovic @ 15.07.2018. 02:46 ] @
Da, moraju se drajveri vrteti koji su closed source. Ja vozim Nvidia drajver koji ne moze biti napisan jer ovi nece da otvore arhitekturu kao AMD, tako da sledeca karta koju cu kupiti je AMD.
Medjutim ovde govorim o stvarima kao sto je closed source program, koji se vrti u kernel space-u. Toga imas na Windows-u kolko hoces, (antovorusi na pr) i to znacajno ugrozava bezbednost.

Roberte, kad sam koristio Windows XP imao sam prilike da gledam kako komodo anti virus polako ali sigurno rusi sistem...
[ gilopile @ 15.07.2018. 03:00 ] @
W32.Sality zapati i videces :)
Pre neku godinu mi je sve zarazio i jedva se izborih. Ima i gorih, ali ovaj je zlo. Nepaznjom mi ostao iskljucen av, a skopcao neki tel kao mass storage i caos.
[ TRUE RMS @ 15.07.2018. 03:06 ] @
Citat:
Zoran Milovanovic: Sta mislite da, kad bi preko noci (nekim nepoznatim kosmickim cudom) Linux i Windows zamenili pozicije kakva bi festa nastala u narednih nekoliko sati,

Ne sati, nego minuta....

Sve bi stalo !
[ TRUE RMS @ 15.07.2018. 04:37 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: kad sam koristio Windows XP imao sam prilike da gledam kako komodo anti virus polako ali sigurno rusi sistem...

Naravno. Ti imaš više iskustva od mene,
ja sam celog života držao lemilicu, i ne doznajem se baš dobro
u sve te zavrlame o čemu VI pričate ovde.

Jedino želim da mi OS sistem ostane stabilan, koliko god može,
da ne pogubim baš sve što sam "Usnimio" sa NET-a.

(Radi se o PDF podacima o elektronskim komponentama, ništa posebno)

Inače, ako treba...pa nek mi se poruši !!!

I, iz tog blata če da se dignemo, nekako, ne znam još kako,

-ali nekako, uz Božju pomoć možda, .......na primer,

[ Branimir Maksimovic @ 15.07.2018. 04:41 ] @
Pa pravi bekap Roberte. Ja odmah snimim svaku promenu koju napravim na working disku ;p
Diskovi mogu lako da odu i nikad ne znas kad ce ;(
[ TRUE RMS @ 15.07.2018. 04:51 ] @
Aj sad pitanje:
-Šta je working disc ?

Jel to neki novi HDD koji cu da nabodem u laptop?

...ili je to neki onaj plastikaner od par stotina Gb ?

[ Branimir Maksimovic @ 15.07.2018. 05:07 ] @
Nemoj me zezati. Imas radni disk i bekap disk i to je to. Bekap ti je najbolje neki eksterni, ja imam fioku gde sam stavio jedan od 2TB pa tu stane poprilicno svega ;p
[ TRUE RMS @ 15.07.2018. 05:20 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Ja odmah snimim svaku promenu koju napravim na working disku ;p

Ma ne zezam te, već iskreno pitam.
Od kud bi ja znao kako se kod VAS zove taj "Working Disc",
i koja je budala to tako smislila da se tako zove ?

U Elektronici nema se takvih dripačkih najava niti pojava.
Zna se šta se kako zove !

Kod VAS u programiranju svaka buhhhdaletina opiči neki SLOGAN za svoj rad:

Pa se Ti bori sa Tim !

Kod nas kad se kaže FET-Tranzistor -----NEMA dileme oko toga !

Kod VAS kad se kaže "Driver" pa to može da bude 100 Quraca, da ne-veruješ !

Pa, daj se više odlučite u koji ponor če te da nas uvučete !

EBT, ovo je postalo totale gubljenje vremena i beskorisno.



[ Nedeljko @ 15.07.2018. 08:50 ] @
To što ne znaš terminologiju ne govori ništa o terminologiji.
[ pradatorom @ 15.07.2018. 13:30 ] @
Citat:
TRUE RMS

Kod VAS kad se kaže "Driver" pa to može da bude 100 Quraca, da ne-veruješ !

Instaliraj Linux. Linux obično dolazi sa najaktuelnijim drajverima pa postoji mogućnost da se uopšte ne njakaš sa tim.

Što se mene tiče ja Linux ne bih koristio osim ako mi neko plati.
U odnosu na Windows je osetno lošiji u svakom pogledu.
Priče o virusima... paaa ja na Winows nemam problema sa virusima.
Pre 15-20 godina sam u par navrata pokušao da koristim Linux ali sve je ostalo na pokušajima.
Moj zaključak je da je Linux za besposlene koji će po ceo dan da instaliraju/reinstaliraju i traže gde su zapisali password.
Uostalom i cifra od samo 2% korisnika (besplatnog) Linuxa govori dovoljno o tome.

[ stoprocentni @ 16.07.2018. 20:43 ] @
Pod prividom objektivnosti na kraju se sve svede na lične utiske. Još jednom se vidi da su rasprave tipa X vs. Y suštinski besmislene.
[ Nedeljko @ 27.07.2018. 13:47 ] @
Citat:
Space Beer: Na temu podrške, sve što si naveo je lepo i korisno, jedino što košta više od onog što dobijem od MS-a. Mislim, 40$ na sat je ozbiljna cifra. Za 3-4 sata mogu da kupim OS koji ima uključenu podršku dok god ga koristim :d


Za cenu Windows licence dobijaš ograničen broj tiketa. Jedan si kažeš potrošio. Koliko je vremena trajalo pružanje podrške? Koliko tiketa si dobio i koliko te je koštala licenca? Čisto da vidimo koliko to ovde izađe na sat.
[ Space Beer @ 02.08.2018. 05:43 ] @
Ne znam koliko imam i koliko sam potrošio. Trajalo je pola sata možda. Licenca košta koliko košta (OEM ili Retail). Meni je svejedno, ne treba mi uopšte, jer je podrška zajednice odlična i za 5 minuta nađem šta mi treba. Poenta je da se dobija. Kakva-takva, koliko-toliko. Onaj kome PC nije najbitnija sporedna stvar na svetu, kao nama zaluđenicima, ima razloga i da palti i da traži podršku. Da li će to biti Microsoft, Red Hat, SUSE, Apple ili mali iz komšiluka, skroz je svejedno
[ Panta_ @ 09.09.2018. 05:50 ] @
Citat:
Windows se samo jednom kupuje. Tj. ko je koristio Windows u poslednjih 10 godina, samo jednom je trebalo da plati.

http://www.elitesecurity.org/p3843114

ako si pre 10 godina kupio Windows (7), tih 150€ ili koliko već podeli na vreme koje češ ga koristiti. Pa to izađe na kraju na 10-15€ godišnje ili manje

http://www.elitesecurity.org/p3843220


Od sada ćeš izgleda morati da plaćaš svakog meseca za Windows 7 podršku, plus dodatno povećanje svake godine. A, u planu je slično i za Windows 10.
[ Nedeljko @ 09.09.2018. 09:44 ] @
Ovo sa Windows-om 10 i Office-om 365 verovatno znači da nemaju šta više da izmišljaju, pa prelaze na pretplatu. Pritom, Office365 zauzvrat nudi klijentima udobnost, koju sa običnim Office-om nisu imali.
[ Branimir Maksimovic @ 09.09.2018. 11:07 ] @
Sa pretplatom je lakse da cerupaju, zato sto tada korisnik non stop placa jedan isti proizvod umesto da plati jednom. Zaista ne mogu da shvatim tu zavisnost firmi od mikrosofta, da tako hrane neku firmu parama ko da je to porez...
[ Nedeljko @ 09.09.2018. 15:21 ] @
Kad neko napravi odgovarajuću alternativu, to će se promeniti.

Ono što ja ne shvatam je to da je MS do sada iscrpeo taj segment, a drugi ga ne pristižu.