[ Branimir Maksimovic @ 01.08.2018. 05:46 ] @
https://www.computerworld.com/...to-your-pc-as-you-know-it.html

"
Microsoft is getting ready to replace Windows 10 with the Microsoft Managed Desktop. This will be a “desktop-as-a-service” (DaaS) offering. Instead of owning Windows, you’ll “rent” it by the month.
"

Mislim da ce se broj Linux korisnika jos vise povecati ;p
[ Ivan Dimkovic @ 01.08.2018. 08:53 ] @
Ima logike skroz, MSFT je procenio da ce od biznis korisnika koji ce da "rentaju" Windows kao servis imati daleko vise koristi nego od smanjujuceg kucnog PC-desktop trzista gde vise i ovako i onako korisnici vec duze vreme ne smatraju da treba da plate OS a ni OEM-i verovatno nisu raspolozeni da pokrivaju taj racun.

To mozda jeste mala pobeda za "Linux na desktopu" ali mislim da je Pirova. Za nekoliko godina verovatno nece ni biti konzumerskih socket procesora, PCIe kartica (osim "gaming" / HEDT trzista) i vecina kucnih racunarskih poslova ce biti zavrsavana sa kupi-i-posle-baci kutijama sa nekim Androidom ili cime god, OS je nebitan.

PC kakav je jos danas je umiruca vrsta. Mozda nece umreti za 3 godine ali je trajektorija jasna. A sa tim PC-jem ce umreti i desktop Windows. Ostace samo na poslovnim kantama i ono malo "workstation" masina.
[ Nedeljko @ 01.08.2018. 09:50 ] @
Šta bi sa slobodnim računarenjem?
[ Branimir Maksimovic @ 01.08.2018. 10:02 ] @
Ivan: "Za nekoliko godina verovatno nece ni biti konzumerskih socket procesora"

Mislim da treba da prodje vise vremena. Generalno dok god ima potraznje bice i ponude. Telefoni su zacarevali ali svi igraju igre i to ne na HEDT.
Potraznja za PC-jem zbog toga nece prestati skoro.
[ Space Beer @ 02.08.2018. 05:51 ] @
ChromeOS model na steriodima :D

Očekivano, posebno kada se sve više ozbiljnog softvera (CAD, ML, igre... videti Liquidsky ili Onshape na primer) seli na oblake i jedina prednost lokalnog račuanara jeste i dalje relativno loša net infrastruktura. Što je rešivo. U svakom slučaju, dokle god mogu, držaću sve kod sebe. Ako/kad (skoro) sve pređe u browser, uzeću najveći čekić koji imam i izlupati i monitor i thin-client, mini-box ili kako se već ta ktntija bude zvala.
[ bigvlada @ 02.08.2018. 06:50 ] @
ReactOS je stigao do 0.4.9, za par verzija će stići do 0.5.0 tj. preći u status bete. Kada i ako MS prestane da nudi offline OS pretpostavljam da će više ljudi imati interes da podrži razvoj alternative (vic je što je sada projekat na GitHub-u ).
[ Nedeljko @ 02.08.2018. 08:49 ] @
Space Beer

Prednost lokalnog računara je mogućnost kontrolisanja istog.
[ djoka_l @ 02.08.2018. 09:13 ] @
To šta je MS zamislio i šta će se stvarno desiti su različite stvari.
MS je mislio da je vreme da desktop i tablet/mobilmo okruženje izgledaju isto, pa nije baš uspeo sa Win 8.
MS je mislio da će ljudi kupovait Win mobilne telefone.
MS je mislio da je Silverlight dobra stvar.

Zato ja ne pridajem mnogo značaja ovim najavama.
[ Nedeljko @ 02.08.2018. 09:57 ] @
Citat:
djoka_l: MS je mislio da je vreme da desktop i tablet/mobilmo okruženje izgledaju isto, pa nije baš uspeo sa Win 8.


Ja bih baš voleo neko DE za GNU/Linux, koje je prilagođeno hibridnim računarima, kao što je lenovo yoga. Kad ga koristiš kao laptop, prilagođeno je tome, a kad ga preklopiš kao tabled, radi na touch screen.
[ Nedeljko @ 02.08.2018. 10:18 ] @
Sad čuh da KDE Plasma to radi.
[ Java Beograd @ 02.08.2018. 10:28 ] @
Citat:
djoka_l:MS je mislio da je Silverlight dobra stvar.
Kad se ovoga samo setim !
[ mjanjic @ 02.08.2018. 13:57 ] @
Ne treba M$ gledati kao kompaniju u kojoj se za sve pita jedan čovek.
Visual Studio je odlično razvojno okruženje, C# je sasvim OK, možda i bolji od Jave za enterprise aplikacije, ali stoji da su neke stvari totalno zeznuli.

Zavisi od toga ko se pita za određeni sektor ili proizvod i kako se to prezentuje menadžmentu koga interesuje samo profit i/ili veći udeo na tržištu.

Kod WP su trebali malo više da ulože u razvoj aplikacija i sve bi bilo OK, po meni svetslosnu godinu jednostavnije za korišćenje i bolje čak i od najnovije Androida, ali su zapeli na elementarnim stvarima - recimo, ne možeš da snimaš razgovor jer nijedna aplikacija u toku razgovora nema pristup mikrofonu i zakonskih razloga (samo u nekim zemljama), a pitanje je onda kako je to moguće kod Androida i niko ih još nije tužio za to?
M$ ima gomilu ovakvih gluposti kojima su zeznuli WP, da ne pominjem da su u početku morali da PLATE developerima da kreiraju i verzije aplikacija sa WP (recimo u Srbiji Parking manijak nikad nije ni napravljen za WP, ali je postojao Parking.SRB, koji se pojavio isuviše kasno, kad su ljudi već odustali od WP, takođe nije bilo aplikacija za eBanking, itd.).

Uložiš milijarde u proizvodnju telefona i OS-a za njega, a totalno promašiš sa aplikacijama i korisnici te maksimalno zaobilaze, ako ne zbog nedostatka aplikacija, onda zbog loše reputacije na desktop tržištu.
[ Zlatni_bg @ 02.08.2018. 19:18 ] @
'oce q to da im prodje. Ja prvi imam Windows na svim klijentskim racunarima, na svemu sto je za serversku upotrebu i slicno, pa cak i u kuci, imam linux. Windows, kao sto je Bane rekao, zbog igrica, a imam i programa koji rade nazalost samo na Windowsu.

Na racunarima ne drzim pirateriju, skidam samo serije (k'o oce da me tuzi moze slobodno), sav softver je originalan, iz razloga sto cenim developere i podrsku koju dobijam uz proizvod. Svaka igrica (a imam ih preko 200 u steam library-ju + 50 drugih) su originali. Serije nemam opciju da kupim ili da se pretplatim jer na primer, NBC i slicno nemamo u Srbiji i samo su za US trziste serije, dok se neko ovde ne ponudi da plati licencu.

I tako, ja se iz hobija bavim mnogim stvarima, izmedju ostalog leteo sam modele letelica, potom presao na quadcoptere (kod nas popularniji naziv "dron"). Trebao mi adekvatan softver za editing, super, Adobe ima sve sto mi treba... Ne mogu da ga kupim, mogu samo da ga iznajmim. Idemo dalje u potragu za softverom.

Manite me vise tog iznajmljivanja. Naplatite mi koliko treba, ali Adobe Suite koji cu paliti 2x mesecno da obradim snimke napravljene quadcopterom sigurno necu da placam na mesecnom nivou. Isto to vazi i za Windows iako ga koristim dnevno.

Ne znam da li ste primetili ali sve polako prelazi na "ugovornu obavezu", "postpaid" i iznajmljivanje. Nema vise plati i uzivaj. Nego je bitan konstantan priliv novca jer jednostavno, kome nesto treba, taj ce i da kupi. Problem je sto ce broj ljudi polako da opada kako svi budu imali digitalne kopije i prodaja ce opadati. Sto jednom prodati proizvod kada moze svakog meseca da se proda pravo na licencu?

Neka hvala. I igrice se lepo portuju na linux polako, vecina novih. Ako zaista urade to, linux ima sa 2% da skoci na 5% u roku od par meseci. A na nivou od koje godine verovatno na 10% i polako eksponencijalno da ide na gore.
[ jablan @ 02.08.2018. 19:34 ] @
Najgore je što i pored svega, nikada Windows neće postati potpuno cloud based, zbog backward kompatibilnosti uvek će bazni OS biti sasvim dovoljno moćan da vozi legacy appove u lokalu, samo plus ima da mu nakače neki Silverlight-like ili Electron-like FW za cloud appove. MS je postao master of disaster.
[ Branimir Maksimovic @ 02.08.2018. 20:05 ] @
Zlatni:" I igrice se lepo portuju na linux polako, vecina novih."

Da, da, sad imam 57 igara u Steam library-ju. Skoro svi indi developeri prave verziju i za Linux sada. Zahvaljujuci kucama kao sto su Ferral i Aspyr i naslovi koji su korprorativnog tipa se portuju ;p
[ Ivan Dimkovic @ 02.08.2018. 21:13 ] @
Citat:
jablan:
Najgore je što i pored svega, nikada Windows neće postati potpuno cloud based, zbog backward kompatibilnosti uvek će bazni OS biti sasvim dovoljno moćan da vozi legacy appove u lokalu, samo plus ima da mu nakače neki Silverlight-like ili Electron-like FW za cloud appove. MS je postao master of disaster.


Mislim da ce glavne promene, ako ih bude, biti u licenciranju a ne tehnicke prirode.

Windows ce ostati Windows ispod haube, ali MSFT moze lako da prestane da ga prodaje desktop korisnicima i umesto toga da valja "servis" rentiranja.
[ nkrgovic @ 02.08.2018. 21:50 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Mislim da ce glavne promene, ako ih bude, biti u licenciranju a ne tehnicke prirode.

Windows ce ostati Windows ispod haube, ali MSFT moze lako da prestane da ga prodaje desktop korisnicima i umesto toga da valja "servis" rentiranja.

Mislim da si jako blizu.

Office365 je ubedljivo najveci pogodak za MS. Ubijaju se od para, najveci su cloud provider, a vecina korisnika placa Office365 i ne pada im na pamet da koristi web aplikacije, nego samo ima povoljan nacin da skine desktop varijante. Isto ce biti i sa windows-om. Skines, instaliras, ili dodje preinstalirano i samo placas pretplatu. Bolje su pare za MS, plus nema piraterije - nemas net, ne radi. Moras da platis ili se deaktivira.
[ anon70939 @ 02.08.2018. 22:42 ] @
Office 365 je sjajna stvar.
Mi smo spucali brdo licenci na klasicno licenciranje do sada, jer nam je velika fluktuacija ljudi of projekta do projekta.
Pa kad dodju novi, damo novu opremu, koju obicno otkupljuju kad napustaju firmu. I ispalo je skupo kupovati licence.
Sa office365 lepo dodelim istu licencu novom korisniku.
Bas sam se pitao sto i windows licence ne mogu tako da se kupe.

Mada... zadnjih nekoliko licenci smo uzeli od usedsoft i bilo je jeftino.


[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 02.08.2018. u 23:56 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 02.08.2018. 23:51 ] @
E vidis, tu meni nije jasna stvar Coyote. Licno dok sam imao stari P4 sam koristio naravno piratski office, da l' 2003 ili tako nesto. Nabavkom novog racunara, recimo oko 2006-2007 godine, resih da probam OpenOffice. Od tada nikad nisam sebi instalirao MS Office paket, iako imam licencu za 365 koju sam dobio kupovinom Surface-a (trajnu).

I sad, i dan danas bar jednom mesecno nekom treba da instaliram Windows (takav je zivot nas ITjevaca), i svi me smaraju da im instaliram MS Office. Okej instaliram im ja sta nadjem... i bacim pogled, i osim estetike, ne vidim neku veliku razliku. Sve sto ima u MS officeu ima i na OpenOfficeu. Samo izgleda 10 godina starije, ali ja u tome zaista ne vidim problem. Sa 365 ne znam da li ima neka cloud prica pa je deljenje lakse ili sta vec, ali mislim da ljudi u Srbiji mnogo usko gledaju, i sto se kaze, "od drveta ne vide sumu". Danas je i dalje najbolji program za obradu slika Photoshop, jedini kancelarijski alat MS Office... cak i kod kucnih korisnika koji mogu da cepaju pirateriju bez problema. Ali zasto? Zasto smo toliko naviknuti na placena resenja koja su piratizovana a da postoji toliko mnogo dobrih besplatnih zamena?

Mogao bih da razumem da neke stvari gde covek treba u potpunosti da se privikne na novo okruzenje, kao sto je isprobano na zapadu (prelazak na linux cele gradske infrastrukture sa windowsa) ali openoffice i ms office uopste nisu razliciti.

Pa na kraju ako ovako ostane i oni koji su naviknuti na Windows ima da predju na Mac (osx/stagod) ako vec zele da placaju...
[ mjanjic @ 03.08.2018. 01:05 ] @
Probaj WP Office, tu ne izgleda kao 10 godina stari Office. Još da kinezi tako iskloniraju sam Windows...
[ Zlatni_bg @ 03.08.2018. 01:35 ] @
Nalazim samo WPS Office. Iskreno nemam potrebu da ga isprobam trenutno, svuda imam OpenOffice vec instaliran. Mozda kada padne neka reinstalacija sistema. Sve u svemu, ne kapiram kako MS ima primat i dalje tu :)
[ gost12 @ 03.08.2018. 07:18 ] @
Da ste samo malo ozbiljnije koristili office alate brzo bi uvidjeli. Imao sam identično razmišljanje, ali me brutalno prizemljilo kad sam u firmi stavio na mašine open office. Tolika količina bugova, ne mogućnost otvaranja kompleksnijih dokumenata (excel), do raspadanja dokumenata (word najviše).... Uglavnom zašto se ovo uopće povlači ovdje, nije baš tema, ali open office/libre office ne može uopće u istu rečenicu sa MS office-om, to je ok za kućnog korisnika koji će napisati poneki dokumentić godišnje i igrati se, za ozbiljnu poslovnu upotrebu nije.
[ flighter_022 @ 03.08.2018. 07:32 ] @
U firmi imamo uglavnom Libre Office. Računari au u proseku par godina stariji od moje dece. Moj i par drugih računara tera Windows 10, nekoliko njih sedmicu a ostalo, za ne verovati, XP.

Ono što sam primetio je da se recimo komponente Libre Office paketa otvaraju znatno sporije (i do duplo sporije) od adekvatnih komponenata MS Office paketa (na primer Libre Office calc vs. Excel).

Desise kolegama da otvore dokument u XLS ili XLSX formatu upotrebom Libre Office, i na prvi pogled sve izgleda ok. Medjutim, pri štampi dobijemo potpuno prazan dokument (beo papir) što je problem do LibreOffice renderovanja dokumenta, jer i na Print Preview izgleda prazno, a najnormalnije se otvori i štampa iz office paketa.
[ bachi @ 03.08.2018. 08:05 ] @
Citat:
Zlatni_bg:Na racunarima ne drzim pirateriju, skidam samo serije (k'o oce da me tuzi moze slobodno),


********

sav softver je originalan, iz razloga sto cenim developere i podrsku koju dobijam uz proizvod.


Tebra, kakvo je ovo lažno moralisanje?
[ Nedeljko @ 03.08.2018. 12:56 ] @
Zbog čega lažno moralisanje? Inače, za serije ne može biti tužen, osim ako je koristio torent sa uključenim odašiljanjem sadržaja. Ako je koristio torent samo sa primanjem sadržaja, nije kriv. Pročitajte član 46 Zakona o autorskom i srodnim pravima.

Citat:
Zakon o autorskom i srodnim pravima, član 46:

Dozvoljeno je fizičkom licu da bez dozvole autora i bez plaćanja autorske naknade umnožava primerke objavljenog dela za lične nekomercijalne potrebe, čime nije isključena primena člana 208. stav 1. tač. 4. i 5. ovog zakona.

Umnoženi primerci dela iz stava 1. ovog člana ne smeju se stavljati u promet niti koristiti za bilo koji drugi oblik javnog saopštavanja dela.

Odredba stava 1. ovog člana ne odnosi se na:

1) snimanje izvođenja, predstavljanja i prikazivanja dela;

2) trodimenzionalnu realizaciju planova za dela likovne umetnosti;

3) građevinsku realizaciju dela arhitekture;

4) pravljenje nove građevine po uzoru na postojeću građevinu koja je autorsko delo;

5) računarske programe i elektronske baze podataka;

6) umnožavanje pisanih dela u obimu cele knjige, osim ako su primerci te knjige rasprodati najmanje dve godine;

7) umnožavanje notnih zapisa muzike, osim ručnim prepisivanjem.

Obeštećenje zbog korišćenja dela na način predviđen st. 1. i 2. ovog člana, autori imaju na osnovu odredaba člana 39. ovog zakona.
[ dejanet @ 03.08.2018. 13:30 ] @
Ne znam ljudi kako je moguca piraterija sa Office 365 i Adobe Cloud. Toliko su zavisni od net-a, da kod mene outlook nije hteo da se startuje ili je prijavljivao gresku, prilikom lose internet konekcije. Adobe mi je posle nekog vremena u istim uslovima trazio login ponovo. To mi lici na bug-ove, ali...
MS i Adobe su se, koliko sam citao, usrali od para na ovim i srodnim cloud proizvodima i prilicno sam siguran da ce sve ici u tom smeru.

Managed desktop mi nije do kraja jasan, verovatno ce se strimovati neki markup desktop skript zajedno sa meta data, koji ce da se kompajlira ili interpretira.
[ anon70939 @ 03.08.2018. 19:30 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
i bacim pogled, i osim estetike, ne vidim neku veliku razliku. Sve sto ima u MS officeu ima i na OpenOfficeu. Samo izgleda 10 godina starije, ali ja u tome zaista ne vidim problem.

Pa dobro... verovatno nisi zahtevni korisnik Office, pa tvoje iskustvo mozda i nije bas relevantno.
Napises CV, eventualno fakturu u Wordu i to je to?

Prosli posao mi je bio prilicno vezan za Excel, pivot tabele, pisanje makroa... Makroi su u VBS, u openoffice mislim da je Java, i nisam siguran kako to radi.

Pored toga, trenutno kod nas u firmi je itekako bitan MS Office, jer nam je glavni produkt koji razvijamo nesto kao DMS, pisano u C#.
I koristimo gomilu kojekakvih funkcija za baratanje office dokumentima. Valjda i Office365 API

Office365 nije samo Word i Excel. I za desetak eura mesecno dobijes
https://products.office.com/en...icrosoft-office-products?tab=2

Od zanimljivijih stvari

- Kompletan office paket
- Exchange mailbox sa 50GB prostora
- Sharepoint
- 1TB OneDrive

Tebi mozda sve ovo nista ne znaci, ali timovima kojima je bitno da imaju zajednicki kalendar, planer, Sharepoint, odlican mail "server", i bem li ga sta sve tu moze da se iskoristi... 10$ po useru je smešna cifra.

A support... U zivotu nisam imao bolja iskustva. Osim eventualno sa nekim PaaS/CaaS provajderom DimensionData...

Lepo iz cloud panela, napisem tiket, u roku od 5 minuta me zovu na tel, i dok ne resimo, nema sanse da prekinu.
Cak neke proste stvari nisam znao kako i sta, i pozovu odmah, share screen, i pokazuju mi sta i kako. Cak i preteruju sa temeljnoscu, do te mere da mi je dovoljo samo da me upute, ali jok... dok god ne namestimo to nesto sto je pravilo problem, tu su... I posle lepo otkucan sumiran mail sa izvestajem mi stigne, tako d aimam u arhivi ako se opet nesto slicno desi, nadjem odmah u mailovima ili tiketima.




[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 03.08.2018. u 20:42 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 03.08.2018. 19:47 ] @
Coyote:"Pored toga, trenutno kod nas u firmi je itekako bitan MS Office, jer nam je glavni produkt koji razvijamo nesto kao DMS, pisano u C#.
I koristimo gomilu kojekakvih funkcija za baratanje office dokumentima. Valjda i Office365 API"

Naravno da vam je bitan kad ste oko MS-a bazirali sve sto radite ;)

"Pa dobro... verovatno nisi zahtevni korisnik Office, pa tvoje iskustvo mozda i nije bas relevantno.
Napises CV, eventualno fakturu u Wordu i to je to?"

Cek, a ko je osim nekog ko bazira razvoj na MS-u zahtevan korisnik ;p?

[ anon70939 @ 03.08.2018. 19:49 ] @
Pa ono... Nama koji "razvijamo" je manje bitan od onih kojima koriste nas software...
Ali... napisao sam gore ko, mrzi me bas da ponavljam :)
[ Branimir Maksimovic @ 03.08.2018. 19:57 ] @
Ah da, zavisnost se vuce od izvora ;p
MS treba da vas placa sto im nabacujete musterije ;)!
[ anon70939 @ 03.08.2018. 20:00 ] @
pa pazi... po ovom pitanju logika ti i nije nešto :).
Da postoji bolje što ne mora da se plaća, ovi što naplaćuju ne bi imali kome da prodaju i propali bi?

Čim ljudi plaćaju, znači da im treba više od "pisanja CV-a i fakture". Ili su glupi?
[ Shadowed @ 03.08.2018. 20:15 ] @
Jos jedna stvar kod MS Office-a je dobra integracija aplikacija medjusobno kao i sa ne-Office aplikacijama. Primer: u Visual Studiu imam projekat koji je na Git-u, iznad funkcije mi pokazuje koliko je bilo verzija, kliknem na to i prikaze mi ko je sve radio na njima, iz Exchange-a mi izvuce njihove podatke i nudi mi opcije da im saljem mail u Outlook-u, poruku preko Skype for Business (te poruke se takodje mogu pregledati i u Outlook-u kasnije) ili da ih nazovem na broj telefona putem SFB. Ako krenem da pisem mail, i hocu da attach-ujem dokument, imacu pored izbora proizvoljnog fajla listu poslednjih nekoliko fajlova koje sam sacuvao u Word-u, Excel-u itd. bilo da su lokalno ili na SharePoint-u ili OneDrive-u.
Takvih stvari ima gomila, samo mi Office nije glavni posao pa i ne vidjam previse toga :)
[ Branimir Maksimovic @ 03.08.2018. 20:38 ] @
Coyote:"Ili su glupi? "

Sve je to nista kad se usporedi sa cenom pica u kaficu na zapadu ;p
[ anon70939 @ 03.08.2018. 20:39 ] @
pa Branimir je stari linuxas :) pa i ne koristi M$ proizvode i ne zna blagodeti :)
[ Branimir Maksimovic @ 03.08.2018. 20:40 ] @
Citat:
Shadowed:
Jos jedna stvar kod MS Office-a je dobra integracija aplikacija medjusobno kao i sa ne-Office aplikacijama. Primer: u Visual Studiu imam projekat koji je na Git-u, iznad funkcije mi pokazuje koliko je bilo verzija, kliknem na to i prikaze mi ko je sve radio na njima, iz Exchange-a mi izvuce njihove podatke i nudi mi opcije da im saljem mail u Outlook-u, poruku preko Skype for Business (te poruke se takodje mogu pregledati i u Outlook-u kasnije) ili da ih nazovem na broj telefona putem SFB. Ako krenem da pisem mail, i hocu da attach-ujem dokument, imacu pored izbora proizvoljnog fajla listu poslednjih nekoliko fajlova koje sam sacuvao u Word-u, Excel-u itd. bilo da su lokalno ili na SharePoint-u ili OneDrive-u.
Takvih stvari ima gomila, samo mi Office nije glavni posao pa i ne vidjam previse toga :)


Cemu to sluzi ;)?
[ Branimir Maksimovic @ 03.08.2018. 20:49 ] @
Citat:
CoyoteKG:
pa Branimir je stari linuxas :) pa i ne koristi M$ proizvode i ne zna blagodeti :)


Sad radim na jednom projektu za Windows ;)
Nisam imao posla sa Windows-om od 2006 ;)
[ Zlatni_bg @ 03.08.2018. 22:41 ] @
Platim ono sto mogu da kupim a treba mi. Ako to nesto postoji da se kupi ali nije dostupno nama u Srbiji a ja to zelim, nisam ih ostetio. Jednostavno ako nikad nije namenjeno meni da se proda, nikad nisu ni mogli da zarade od mene. Zato mislim da su serije koje ne mogu da se gledaju u SRB vec su samo za US/CA i slicno okej da se skinu ovde.
[ Zlatni_bg @ 03.08.2018. 22:49 ] @
A doista, nisam ovisnik o office alatima, pisem standardne dokumente, radove, teh. dokumentaciju u njima ali nista ekstremno. Excel isto koristim uglavnom za planiranje kada su brojke ukljucene. Ne znam bas ko toliko pise itd pa da mu trebaju napredne funkcije, pogotovu da je gomila radnih mesta u firmi u pitanju. Sve moze i besplatno da se odradi, ima toliko alata na netu, gotovih resenja...

Ne biste verovali, ali u gimnaziji mi je pre 10+ godina tema za maturski rad bila "program za rad sa tabelama" izradjen u Delphiju:) kopija excela:)

Ono sto me nervira je sto nam bukvalno prave "kredite". Svaki mesec smo u minusu toliko i toliko zbog toga. Kais oko vrata umesto da jednom platis i budes miran.
[ anon70939 @ 03.08.2018. 23:33 ] @
Citat:
Zlatni_bg:Ne znam bas ko toliko pise itd pa da mu trebaju napredne funkcije, pogotovu da je gomila radnih mesta u firmi u pitanju.

Ček bre, ti beše nisi nikad nigde i ništa drugo radio, samo freelance? :)
Pa zato i ne znaš :)
[ Zlatni_bg @ 03.08.2018. 23:40 ] @
Nisam, doista. Samo se nadam da nisi moje pisanje shvatio kao neki napad, jer sam sigurno ovde jedan koji sigurno ne zeli da te napada. Znam koliko koristite MS i mogu da razumem vas slucaj. Ali kucne korisnike, to ne mogu da razumem. A moras da priznas da je odnos pola/pola. Dok zaradjujes novac od necega, ulazi koliko ti je volja. Ali za povremenu upotrebu, kucnu, amatersku, ne vidim potrebu za astronomskim cenama i pretplatama. Zato cu pre podrzati cak i "slabiji" softver poput OpenOfficea za one korisnike koji upale office paket pat sati mesecno.
[ anon70939 @ 03.08.2018. 23:48 ] @
Ne bih nikad pomislio da me napadas :D.
Samo diskutujemo...
Mislim da je jasno da mislim na business licence. Za kućne potrebe pa i trenutno moje poslovne i open office je i vise nego dovoljan..
Da napisem neko uputstvo, da cuvam neke kredencije (znam znam nije pameno :) ), da napisem neku ponudu i racun, i to je to...
A privatno cak i ne korisim, sve mi zavrsava Google Docs

Za kucne potrebe sam razmisljao o najjeftinijem paketu samo zbog 1TB onedrive. Ali odustao sam. Za sada imam dovoljno prostora na google drive. Mada sam uz neku Nokiu dobio i 150 GB na onedrive
[ mjanjic @ 04.08.2018. 00:42 ] @
Citat:
Shadowed:
Jos jedna stvar kod MS Office-a je dobra integracija aplikacija medjusobno kao i sa ne-Office aplikacijama.

Jeste li koristili Teams umesto Slack-a?
Jeste da možda ima nekih prednosti ako se ima O365, ali mi neke stvari smetaju kod tih njihovih aplikacija. Npr. kod Planner-a čim klikneš na karticu, one promeni task u status da je završen, nema neka opcija na desni klik niti bilo šta drugo od opcija na klik. Jeste ok kad se navikneš, ali sam navikao da na desni klik mogu da biram šta ću sa nekom aktivnošću, kao npr. kod Redmine i sličnih aplikacija.
[ Shadowed @ 04.08.2018. 03:40 ] @
Sto "umesto Slack-a"? :)
Nismo ni Slack ni Teams. Komunikacija su mail, skype i jira. Bar na projektima na kojima sam bio.

Ovo za Planner ne znam, ali me cudi da nema opcija, s obzirom da za mail ima da li da oznaci kao procitano kada selektujes (cak i sa delay-om koji mozes da odredis).
[ ineve74 @ 04.08.2018. 10:04 ] @
Pre 10 godina su pricali da ce windows dolaziti preloadovan sa hardverom pa nista od toga.
[ nkrgovic @ 04.08.2018. 10:19 ] @
Ja sam, kad smo kod performansi, radio dosta sa analiticarima. Porediti samo Excel sa OOo ili Libre je smesno, performanse kad su u pitanju samo pivot tabele (bez makroa) se bas drasticno razlikuju. Sad, mozda je to neko sredio u medjuvremenu, ali zasto bi se neko smarao time. Dalje, integracija Excel-SPSS, Excel-Matlab ili tako nesto, sve to znaci. Outlook kao klijent ima integracije sa svim i svacim, dobro podesen VoIP ti omogucava da iz Outlook-a na dugme ispalis poziv telefonom, preko VoIP telefona na tvom stolu (ne mora da bude soft telefon), samo podignes slusalicu. Integracija kalendara, sastanaka, sve to radi jako jako dobro. Kombinacija AD + Exchange + Outlook je za poslovne korisnike pesma.

A za windows, samo mogucnost da imas AD i da imas jednostavno fine-grained upravljanje privilegijama korisnika vredi 10$ mesecno, bez da uopste dodas sve ovo gore. Realno, bilo kakav security koji mozes da napravis u ozbiljnoj mrezi se svodi na AD. OK, moze, Samba, LDAP, Kerberos, NFSv4, radi to, ali i dalje nemas mogucnost da npr. Mac tako fino lockdown-ujes kao sto mozes Windows box. Linux desktop moram da probam ponovo mnogo ozbiljnije, ali opet, corporate Linux desktop i ono sto mi vidimo kao Linux desktop su dve odvojene stvari. Kad je corporate treba standardizovati jedan distro, treba imati updates, dosta je posla, plus imas rvanje sa nekompatibilnostima.

Na sve to, jos uvek je tesko uvezati Linux desktop za corporate. Nije samo Office problem, fali npr. SAP klijent, fali lak rad sa citacima smart kartica za licne karte, fali kacenje na sajt poreske uprave... E sad, mozemo mi da drvimo da je to neko odradio, uzeo pare i zapalio i da je ceo sajt poreske uprave zato tezak krs, jer mora Java ta-i-ta i IE taj-i-taj, ali to nece resiti problem kad treba predati poreskoj neki izvestaj, a mora elektronski. Ima toga jos, pricing alati za partnere su Windows only npr., ako hoces da budes neciji VAR moras da imas Windows, ako imas finansije skoro uvek mora windows, ako hoces ...

Apsolutno nije problem da radi developement na Mac-u ili Linux-u. Nije problem ni JetBrains (Mac ili Linux), ni Adobe (za Mac barem), ni Android, Hipchat lepo radi na Mac-u, Slack ima za oba, Jira nije problem to je samo browser, sve je to super za DEVELOPERE. Ali oni koji prave za developere racunaju da ce da koristi koji god je trendy linux desktop, Linux za developere nije bio problem ni pre 15 godina. Kucnim korisnicima, osim za igre, isto - nemaju oni nesto da rade na racunaru. (Relno, kucni korisnik koji ima Linux + recimio Switch ili PS4 je u boljoj poziciji). Problem je corporate primena.
[ mjanjic @ 04.08.2018. 10:54 ] @
Nije sve baš tako jednostavno ni za one koji plaćaju zakup određenih servisa, virtuelne mašine/desktop i sl.
Gledao sam prezentaciju Matrix42, nemačke firme koja je posrednik za takve korisnike, kojima je jednostavnije da u par klikova od njih kupe šta im treba nego da jure sami.
Procedura je da korisnik odabere softver/servis koji želi da kupi, to odobri njegov nadređeni, a potom odobren zahtev stiže nekom adminu u Matrix-u koji u par klikova omogućava taj servis ili instalira traženu aplikaciju.
[ Miroslav Jeftić @ 06.08.2018. 20:16 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
"Pa dobro... verovatno nisi zahtevni korisnik Office, pa tvoje iskustvo mozda i nije bas relevantno.
Napises CV, eventualno fakturu u Wordu i to je to?"

Cek, a ko je osim nekog ko bazira razvoj na MS-u zahtevan korisnik ;p?



Dovoljno da imaš neki malo kompleksniji dokument rađen u Wordu, otvoriš ga u nekoj zameni i ne izgleda baš isto, a treba da ga pošalješ dalje nekome ko opet radi samo u Wordu i časkom glavobolja.
[ calexx @ 06.08.2018. 20:38 ] @
Može to i obrnuto, uvek sam se pitao i nikad proverio. Napraviš malo kompleksniji dokument u recimo Libre Office i neko ga otvori u MS Office. Kako to onda izgleda?
[ Shadowed @ 06.08.2018. 23:45 ] @
Pa, ako trebas da ga saljes nekom ko radi samo u word-u, kao sto je navedeno, izgleda kao da ce Libre biti zamenjen :)
[ mjanjic @ 07.08.2018. 00:12 ] @
Zna se koji formati služe za razmenu dokumenata (između firmi i sl.), a unutar firme se postavi jedan standard i svi koriste istu aplikaciju ili aplikaciju koja u potpunosti podržava isti format.
Postoje i razne online platforme gde više korisnika može čak istovremeno menjati dokument, a podržavaju više različitih formata.
Sa druge strane, firmama je npr. O365 sa svim OK, jer svaki zaposleni dobije na klaudu e-mail sa 50GB, 1TB prostora za fajlove, deljenje fajlova i foldera ne utiče na kvote (kao kod dropbox-a), dobiju se Office aplikacije online, ili za par dolara više i offline verzije za 5 uređaja... jednostavno, za određenu cenu se dobije mnogo više nego što nudi bilo ko drugi.
Međutim, kome Office aplikacije i integracija servisa nisu prioritet, može da koristi i Google ili nešto drugo.
[ Miroslav Jeftić @ 07.08.2018. 07:19 ] @
Citat:
calexx: Može to i obrnuto, uvek sam se pitao i nikad proverio. Napraviš malo kompleksniji dokument u recimo Libre Office i neko ga otvori u MS Office. Kako to onda izgleda?


Verovatno ne baš sjajno. Koga zanima, ovde ima detaljna lista šta je podržano, delimično podržano ili nije podržano:

https://support.office.com/en-...92-56d1-4794-8b68-5efb57aebfdc

Citat:
mjanjic: Zna se koji formati služe za razmenu dokumenata (između firmi i sl.)


Ne zna se. Do sada sam imao prilike svašta da vidim i dobijem, uglavnom velika većina radi s Wordom, neki i sa matorim i neažuriranim verzijama pa se desi da im nestanu space-ovi između reči kad im pošaljem nazad, neki šalju sve očajno skenirano u pdf-u da jedva uopšte vidiš šta piše itd.
[ Ivica Vujović @ 07.08.2018. 08:51 ] @
Koliko znam ovo već odavno postoji. Program prodaje se zove Cloud Solution Provider.

https://partner.microsoft.com/en-us/cloud-solution-provider

Windows 10 Enterprise je koštao 7$/month po licenci poslednji put kad sam gledao. Ne mogu da se setim tačno nivoa ali sam cenu zapamtio. Za biznis korisnike ovo je super stvar.
[ mjanjic @ 07.08.2018. 12:05 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić:
Citat:
mjanjic: Zna se koji formati služe za razmenu dokumenata (između firmi i sl.)


Ne zna se. :) Do sada sam imao prilike svašta da vidim i dobijem, uglavnom velika većina radi s Wordom, neki i sa matorim i neažuriranim verzijama pa se desi da im nestanu space-ovi između reči kad im pošaljem nazad, neki šalju sve očajno skenirano u pdf-u da jedva uopšte vidiš šta piše itd.

Mislio sam na firme u kojima se zna ko o čemu odlučuje i ko koga treba da sluša, druga je stvar što je takvih u Srbiji zanemarljiv broj, ali u normalnom svetu nije tako, jer se rukovodilac ne postaje tako što samo postaviše nekoga na to mesto jer je "dobar i odgovaran" ili je podoban kadar.
Ne mislim na firme u kojima je direktor polupismen pa nema pojma o tome ili firme u kojima je pismen, ali dozvoljava da mu čak i čistačica "drži slovo".

Koliko firmi u Srbiji koristi neki sistem za upravljanje dokumentima, a koji omogućava da se na primer postupak odobravanja novog pravilnika po hijerarhiji odvija preko tog softvera (kad prvi nadređeni odobri dokument, on automatski ide njegovom nadređenom, itd.), umesto da se šalje mejlom pa da svako dodaje i menja šta misli da treba, i na kraju više niko ne može da pohvata šta je menjano (jer nije uključen "tracking changes", a i da je uključen, podaci o korisniku računara nisu upisani pravilno pa i ne znate ko je zapravo vršio izmene).
[ Nedeljko @ 07.08.2018. 13:30 ] @
Možda je Miroslav mislio na firme koje su profitabilne. Zbog čega je za uspešnost neophodno da pravilnik ide tako elektronski?
[ mjanjic @ 07.08.2018. 13:52 ] @
Pa ne, nego će na papiru, pa kad nadređeni vrati daktilografu da unese izmene, ovaj može da unese i nešto "svoje". Ili kad se pišu kod nas predlozi zakona po ministarstvima, administracija uvek može da doda nešto svoje kako bi sebi obezbedila više posla i nadležnosti.

Elektronski kroz sistem koji je predviđen za to ide da ljudi ne bi trošili vreme na telefonske razgovore i čitanje mejlova ("Poštovani, šaljem vam ispravke Pravilnika...."), pa mora da sačuva taj dokument na računar, pa da pogleda, pa eventualno unese ispravke... Sa druge strane, rukovodioci koji samo rade sa papirom su prevaziđeni, prave veće troškove, sve procedure su sporije (dok papir stigne na njihov sto, ne mogu da pročitaju dokument dok se ne vrate sa službenog puta, itd.).

U velikim svetskim firmama su kroz iskustvo došli do najboljih rešenja, ali kod nas u Srbiji su problem rukovodeći kadrovi koji su ili nepismeni u smislu korišćenja tih novih tehnologija ili su bukvalno nepismeni pa upravljaju kroz razgovore uživo i preko mobilnog telefona. A problem je i praćenje učinka rada zaposlenih.
[ Nedeljko @ 07.08.2018. 14:07 ] @
Slanje mejlom uz korišćenje diff alata koji ima svaki tekst procesor je dovoljno. Naravno da se to može automatizovati dodatno, ali nije značajno.
[ mjanjic @ 07.08.2018. 16:00 ] @
Može i kao što su uradili u jednom javnom preduzeću ovde, Raspberry klijenti, virtuelni Windows desktop (pojma nemam kako su izveli), a sve je na serveru. I direktor svaki dan vidi ko je koliko posla uradio (unošenje podataka sa stare papirne dokumentacije je jedan od poslova, plus redovna zaduženja), tako da nema zabušavanja. Plus, i svi dokumenti su na serveru i lako je odrediti ko sve može da im pristupi.

Kod mejlova već mora da se pazi da li će neko da uradi "Reply" ili "Reply to all", jer je nekada ne samo potrebno, već i obavezno da ne napravi grešku i iskoristi drugu opciju. U mnogim firmama ne znaju da postoje i efikasniji načini od komunikacije mejlom, naročito kad je u pitanju tim koji radi na nekom projektu ili više zaposlenih u jednoj službi.

Bezos je u Amazonu još pre više od 15 godina zabranio timovima programera međusobnu komunikaciju mejlom i deljenje dokumenata FTP-om, a mi se i dalje pravimo "pametni" da je mejl dovoljno dobar. Jeste za komunikaciju DVOJE ljudi, a kad treba raditi timski, to je najgori način komunikacije posle mobilnog telefona (gde vam neko izdeklamuje nešto, i vi treba to da držite u glavi, jer trenutno niste u kancelariji i nisu vam pri ruci olovka i papir).

Zarađivale bi kompanije na klaud servisima tek onako, zato što je to popularno. Ne, nego zato što je rad mnogo efikasniji, a kad plaćate nekoga par hiljada dolara ili više mesečno, da ne pominjem plate šefova i menadžera, onda želite da oni svoje vreme na radnom mestu iskoriste maksimalno efikasno.
[ Branimir Maksimovic @ 07.08.2018. 16:50 ] @
Heh, par hiljada dolara za svetske firme. To je u Srbiji veliko u USA tolko imaju u Macdonaldsu ;p
[ Nedeljko @ 07.08.2018. 17:09 ] @
Ta klaud rešenja su jeftina i nikome nije problem da ih plati. Da su mnogo bitna - nisu.
[ Miroslav Jeftić @ 07.08.2018. 17:48 ] @
Citat:
Nedeljko:
Možda je Miroslav mislio na firme koje su profitabilne. Zbog čega je za uspešnost neophodno da pravilnik ide tako elektronski?


Mislio sam pre svega kad meni od neke firme (znači ne interno) stigne neki dokument, inače nemam pojma kakvu organizaciju/e imaju i da li koriste DMS ili ne, ali definitvno jesu u pitanju profitabilne firme. Npr. dođe mi dokument u PDF-u popunjavan rukom i skeniran ukrivo, a drugu verziju nemaju.
[ Nedeljko @ 08.08.2018. 06:57 ] @
Znači, korišćenje klauda nije neophodno za uspeh preduzeća.
[ Branimir Maksimovic @ 08.08.2018. 07:59 ] @
Za uspeh preduzeca neophodno je da ima klijente i da dolaze novi, ako je IT;)
[ mjanjic @ 08.08.2018. 14:06 ] @
Naravno. Kladu je tu samo da pojednostavi održavanje infrastrukture i ubrza neke stvari (recimo, virutelni desktop preko klauda olakšava adminima posao, nema održavanja softvera na svakom računaru posebno, itd.). Ko je radio administraciju u većoj firmi preko AD i rešavao probleme sa klijent računarima, zna kako može sve da radi super, a može i danima da se zeza oko nekog problema i da ispadne da je problem u hardveru ili drajveru (lan/wifi, na primer) ili ko zna šta. Posebno kad se kupuju računari u većim serijama, još onih kojih nema u slobodnoj prodaji, nego se uvezu kad klijent naruči nešto tako (npr. All-in-one računari koji se kod nas teško prodaju), počnu da se pojavljuju čudni problemi sa Win 10 (konstantno zauzeće procesora 25%, neki računari u mreži čas "zakucaju" kao da su zablokirali pa prorade kao da je sve u redu...

Nekada su računari mnogo ozbiljnije testirani pre nego što se puste u prodaju, danas se modeli tako često menjaju da nema vremena za ozbiljna testiranja, i hardver-softver kombinacije sve više prouzrokuju probleme. Evo, win 10 ažuriranja na identičnim računarima se ponašaju različito, na nekim sve prođe super, na nekim davi danima i nikako da ih instalira, stalno pri restartovanju bude "failed to install updates..."

Ovako, sve postaviš na Cloud, samo iskloniraš mašina koliko ti treba i to je to. Kome ne odgovara da plaća servis, može unutar svoje firme da napravi Cloud, a za one ozbiljnije postoje i kontejner varijante (mislim na standrad brodskog kontejnera, ne na tehnologiju koja je alternativa klasičnoj virtuelizaciji), recimo HP se pridružio vodećim kompanijama u ovoj oblasti još 2008. godine: https://www.greenm3.com/gdcblo...tainer-data-center-market.html
a u Huawei ima u ponudi kontejnere: http://www.datacenterdynamics....r-containers/85938.fullarticle
[ Nedeljko @ 08.08.2018. 15:41 ] @
I kakve to veze sa onim o čemu raspravljamo? Po tebi je ispalo da je klaud uslov za uspešno poslovanje i da se među prfitabilnim firmama zna koji se formati fajlova koriste za korespodenciju. Ispostavilo se da nije tako.
[ anon70939 @ 08.08.2018. 15:51 ] @
Mi smo u AUT zadnjih par godina u nekoliko enterprise firmi odradili VDI.
Na žalost nisam učestvovao u tome da vidim šta i kako, nego neki naš partner je odradio sve.
Ja sam prisustvovao samo dok im je instalirao zbog prezentacije, i nisam puno uspeo da pohvatam :).

Prilično je popuralno i dosta upita imamo. Inicijalno ulaganje jeste veliko, ali proračunali su ljudi da im je na kraju kad se svi troškovi saberu da im je isplativiji VDI.

Pored toga što je kao što Mladen kaže, jednostavnije administratorima da održavaju, a samim tim se puno novca štedi na vremenu potrošenom... glavni razlog zbog kojeg su prešli na VDI je i bezbednost.

Recimo jedna firma, prilično velika, specifičan zahtev, pored mnogo obicnih office korisnika, imaju jedno odeljenje sa CAD inženjerima. Njih desetak samo, ostalo im outsorce neki zaposleni iz Kine.
Bezbednosna polisa u firmi im se promenila pa su morali da reše da ti Kinezi ne mogu da iskopiraju fajlove na svoje računare.
To su rešili upravo preko VDI. Sve se nalazi na serverima u AUT, ovi samo koriste "stream kanal" ka tim virtualkama na tim serverima i tako rade.

Zanimljivo je to da za CAD gde je prilično potrebna grafička kartica radi perfektno preko VDI. A razlog je što u nekom gridu su kupili 8 nekih grafičkih kartica koje su koštale nekoliko desetina hiljada eura.


Da je bitan VDI najviše zbog bezbednosti, i u prošloj firmi u kojoj sam radio dugo godina, komercijalisti koji su išli na teren, nosili su laptopove sa sobom radi poručivanja robe, ali nisu imali ništa na tim laptopovima osim instaliranog Horizon View.
Na žalost ni tu nisam učestvovao, samo sam bio user support.

Sigurno je VDI budućnost, samo u ovom momentu je preskupo.
Mada nije toliko nepristupačno jakim firmama.

A i onima koji nemaju da ulože gomili novca, Cloud provideri to već odavno nude.

Evo recimo AWS
https://aws.amazon.com/workspaces/pricing/

Windows mašina, 16GB rama, 4vCPU, 130GB prostor, 72$ ako se koristi ceo mesec. Ne znam da li sam dobro izračunao jer mi i dan danas AWS prilično konfuzan sa cenama :), ali nameravam uskoro jedan mesec da isprobam.

Ako izračunamo koliko jedan takav brend notebook sa Windows licencom uzet na lizink na 3 godine onda definitivno nije velika razlika u odnosu na to šta se dobija korišćenjem VDI sistema...
OK, da naravno, svakako je potrebno imati neki klijent, ali u ovom slučaju je dovoljan bilo kakav klijent koji ima pristup internetu, koji može da renderuje to što strimuje VDI hipervizor

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 08.08.2018. u 17:02 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 08.08.2018. u 17:05 GMT+1]
[ Space Beer @ 08.08.2018. 18:24 ] @
Ostaje pitanje korisničkog iskustva. Ja sam pre par godina u firmi koristio Xen kada je trebalo da odradim nešto van firme i bilo je užasno sporo. Doduše, ni moj kućni net tada nije bio bogzna šta. Kolega jedan kaže da su u prethodnoj firmi takođe koristili Citrix, da je sve bilo u CH i da je šljakalo kao da je tu ispred njih :)

Ja sam isprobavao LiquidSky i utisci su pomešani. Mislim da je najveći problem što sam bio na londonskom serveru, što je daleko od optimalnog rešenja. Ako bi server bio u Budimpešti ili negde drugde u krugu od 300 km, cenim da bi bilo dosta bolje
[ anon70939 @ 08.08.2018. 19:13 ] @
Ovaj drugi primer koji sam pomenuo sa komercijalistama... server nam je bio lokalno a zakupljen asinhroni link 2/2 mbit, kroz koji nam je islo sve :). Nije bilo sjajno ali ni tako lose.

Mislim da su danas brzine neuporedivo bolje, pogotovo ako je servis pruzan odstrane nekog cloud provajdera.

AWS ima frankfurt.

Pa bre kad mi RDPradi tako dobro, sto ne bi VDI.
Nedavno sam umrezio servere preko OpenVPN i gledam protok, par desetina MB a nakacen bio ceo dan :)
[ ssi @ 05.09.2018. 21:25 ] @
Ever wanted to strangle Microsoft? Now Outlook, Skype 'throttle' users amid storm cloud drama

https://www.theregister.co.uk/...ffice_outlook_skype_throttled/

Hey, let's all be dependent on MS to host ALLz OF OUR BIZNIZ!!! What a great idea. What could possibly go wrong.

Desava se.

Sa druge strane ovaj novi Skype mi je ponekada gutao poruke... negde od nove godine.
[ mjanjic @ 06.09.2018. 11:00 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Evo recimo AWS
https://aws.amazon.com/workspaces/pricing/

Windows mašina, 16GB rama, 4vCPU, 130GB prostor, 72$ ako se koristi ceo mesec. Ne znam da li sam dobro izračunao jer mi i dan danas AWS prilično konfuzan sa cenama :), ali nameravam uskoro jedan mesec da isprobam.


Pa to je super kad bi bilo tako, ja video da je na Azure varijanta sa 2 jezgra, 14GB rama i 130GB prostora negde oko 240$ mesečeno, ali se može rezervisati na manje dana ili sati (cena je za 720 sati), tako da može izaći i jeftinije, ali je skuplje u odnosu na AWS. Recimo, SQL Enterprise mašina je blizu 1200$ mesečno...