[ Borna Š @ 28.08.2018. 23:19 ] @

Pozdrav svima!
Molim pomoć kod funkcije Countifs, u kojoj se za jedan od kriterija traži prebrojavanje jednog mjeseca ( 8.mj) iz raspona kriterija u kome je nekoliko godina .
Ne znam postaviti taj mjesec kao kriterij.

Puno hvala, unaprijed.

(P.S.Ispit nije pred vratima nego na pragu!!!)
[ bokinet @ 29.08.2018. 08:51 ] @
COUNTIF / COUNTIFS nije prosecna vrednost a u XLS file-u kaze da prosecna vrednost kredita izdatih u 8. mesecu svake godine.
COUNT = brojanje
SUM = suma
AVERAGE = prosecna vrednost

Za pocetak brzinsko resenje:

I varijanta:

1. Ako je za sve vrrednosti datuma koje pripadaju 8. mesecu u godini onda u polje D dodati formulu '=MONTH(B5)' i kopirati do kraja tj. do 163.
Time se dobija vrednost meseca kao broj.

2. Koriscenje ukupne vrednosti (suma) i prosecne vrednosti na osnovu uslova iz tacke 1. i da je u pitanju 'ispostava'
U bilo koje na desnoj strani, recimo polje M2 i M3 dodati formule:

Za sumu '=SUMIFS($C$2:$C$163,$A$2:$A$163,"=Ispostava",D2:D163,"=8")'
Za prosecnu vrednost '=AVERAGEIFS($C$2:$C$163,$A$2:$A$163,"=Ispostava",D2:D163,"=8")'

---

II varijanta
1. Ako ej za sve vrednosti datuma koje pripdaju svakog 8. u mesecu (znaci 8/neki mesece/neke godine) onda dodati formulu '=DAY(B5)' i kopirati do kraja tj. do 163.

2. Koriscenje ukupne vrednosti (suma) i prosecne vrednosti na osnovu uslova iz tacke 1. i da je u pitanju 'ispostava'
U bilo koje na desnoj strani, recimo polje M2 i M3 dodati formule:

Za sumu '=SUMIFS($C$2:$C$163,$A$2:$A$163,"=Ispostava",D2:D163,"=8")'
Za prosecnu vrednost '=AVERAGEIFS($C$2:$C$163,$A$2:$A$163,"=Ispostava",D2:D163,"=8")'


U prilogu je dat primer za obe varijante na jednom sheet-u u Excelu.


[ bokinet @ 29.08.2018. 09:00 ] @
Dodato i brojanje ukupno ... to sam u brzini ispustio.
[ Borna Š @ 29.08.2018. 09:13 ] @
Citat:
bokinet: Dodato i brojanje ukupno ... to sam u brzini ispustio.


Hvala puno Bokinet.
Ja sam pogriješio u naslovu jer sam probao postaviti kriterij datuma sa samo 8.mj, da prebrojim taj 8.mj., što nije bilo postavljeno u pitanju.

Probao sam X varijanti ugrađivanja month direktno u formulu ali, znači, ipak moram s dodatnom kolonom za mj.
Ok, barem znam šta mi je činiti.
Puno hvala na dodatnom trudu.




[ bokinet @ 29.08.2018. 09:15 ] @
To je espresno resenje za pocetak... posto sam ja malo u guzvi pa ne mogu bas da se povezem u glavi ali dovoljno za kakvo takvo resenje - prakticno iz 2 klika.
[ Borna Š @ 29.08.2018. 10:40 ] @

Hvala, još jednom.

Kad nađeš vremena, molio bih te ako možeš probati staviti kriterij 'month' direktno u averageifs ili countifs, svejedno.
Tako se očekuje na ispitu.

Tnx unaprijed.
[ Borna Š @ 29.08.2018. 16:35 ] @

I dalje, važi molba...

kako izlučiti mjesec iz datuma i postaviti ga kao kriterij u countIfs ili SumIfs, svejedno, bez da u posebnoj koloni izlučujem Month.
Zadatak,att

Bokinet mi je dao privr.rjesenje ali to se na ispitu ne traži.
Hvala , tko god se potrudi.


[ Ivek33 @ 29.08.2018. 21:51 ] @
Citat:
Borna Š:kako izlučiti mjesec iz datuma i postaviti ga kao kriterij u countIfs ili SumIfs, svejedno, bez da u posebnoj koloni izlučujem Month.
Excel funkcije poput COUNTIF, COUNTIFS, SUMIFS funkcioniraju s rasponom ćelija ali ne i s nizom (ako griješim već će me netko ispraviti).
Dakle ugniježđene Excel funkcije MONTH ili DAY za određeni range ne možeš koristiti unutar COUNTIFS. Kao zamjenu možeš koristiti SUMPRODUCT.

Ako ti odgovaraju ovi prijedlozi ispod.

Brojanje za 8-mi mjesec u Ispostavi
Code:
=SUMPRODUCT((A2:A163="Ispostava")*(MONTH(B2:B163)=8))

Zbroj za dva uvjeta
Code:
=SUMPRODUCT((A2:A163="Ispostava")*(MONTH(B2:B163)=8)*C2:C163)

Prosjek
Code:
=SUMPRODUCT((A2:A163="Ispostava")*(MONTH(B2:B163)=8)*C2:C163)/SUMPRODUCT((A2:A163="Ispostava")*(MONTH(B2:B163)=8))


Brojanje za svaki 8-mi dan u mjesecu u Ispostavi
Code:
=SUMPRODUCT((A2:A163="Ispostava")*(DAY(B2:B163)=8))

Zbroj za sve dane koji su 8-mi u mjesecu u Ispostavi
Code:
=SUMPRODUCT((A2:A163="Ispostava")*(DAY(B2:B163)=8)*C2:C163)

Prosjek za sve dane koji su 8-mi u mjesecu u Ispostavi
Code:
=SUMPRODUCT((A2:A163="Ispostava")*(DAY(B2:B163)=8)*C2:C163)/SUMPRODUCT((A2:A163="Ispostava")*(DAY(B2:B163)=8))


Dakle ako koristiš gore navedene formule, ne trebaju ti stupci D i E.
[ bokinet @ 29.08.2018. 22:03 ] @
@Ivek33 bio brzi od mene ali ista prica je kao sto je on vec naveo i napisao.

Ili na nacin kako sam vec danas ja odradio ili kao @Ivek33 ali sa SUMPRODUCT()

Tesko da ce drugcije moci da se odradi a da bude bas jedna linija koda i da udovoljava uslovima :)

p.s. Mozda ima neka nova f-ja a da nismo do sad koristili u MS Excel...
[ Borna Š @ 29.08.2018. 22:41 ] @
Citat:
Ivek33:
Citat:
Borna Š:kako izlučiti mjesec iz datuma i postaviti ga kao kriterij u countIfs ili SumIfs, svejedno, bez da u posebnoj koloni izlučujem Month.
Excel funkcije poput COUNTIF, COUNTIFS, SUMIFS funkcioniraju s rasponom ćelija ali ne i s nizom (ako griješim već će me netko ispraviti).
Dakle ugniježđene Excel funkcije MONTH ili DAY za određeni range ne možeš koristiti unutar COUNTIFS. Kao zamjenu možeš koristiti SUMPRODUCT.

Ako ti odgovaraju ovi prijedlozi ispod.

Brojanje za 8-mi mjesec u Ispostavi
Code:
=SUMPRODUCT((A2:A163="Ispostava")*(MONTH(B2:B163)=8))

Zbroj za dva uvjeta
Code:
=SUMPRODUCT((A2:A163="Ispostava")*(MONTH(B2:B163)=8)*C2:C163)

Prosjek
Code:
=SUMPRODUCT((A2:A163="Ispostava")*(MONTH(B2:B163)=8)*C2:C163)/SUMPRODUCT((A2:A163="Ispostava")*(MONTH(B2:B163)=8))


Brojanje za svaki 8-mi dan u mjesecu u Ispostavi
Code:
=SUMPRODUCT((A2:A163="Ispostava")*(DAY(B2:B163)=8))

Zbroj za sve dane koji su 8-mi u mjesecu u Ispostavi
Code:
=SUMPRODUCT((A2:A163="Ispostava")*(DAY(B2:B163)=8)*C2:C163)

Prosjek za sve dane koji su 8-mi u mjesecu u Ispostavi
Code:
=SUMPRODUCT((A2:A163="Ispostava")*(DAY(B2:B163)=8)*C2:C163)/SUMPRODUCT((A2:A163="Ispostava")*(DAY(B2:B163)=8))


Dakle ako koristiš gore navedene formule, ne trebaju ti stupci D i E.


Ivek33, e tooo mi treba.
Probao sam sve ( tab je puno veća i opširnija), sve radi.
Puno hvala za rješenja i link.
[ Borna Š @ 29.08.2018. 22:47 ] @
Citat:
bokinet:
@Ivek33 bio brzi od mene ali ista prica je kao sto je on vec naveo i napisao.

Ili na nacin kako sam vec danas ja odradio ili kao @Ivek33 ali sa SUMPRODUCT()

Tesko da ce drugcije moci da se odradi a da bude bas jedna linija koda i da udovoljava uslovima

p.s. Mozda ima neka nova f-ja a da nismo do sad koristili u MS Excel...



Hvala ti bokinet.
Sve 5 !
Tvoje rješenje od jutros je bilo korisno ak radiš nešto u firmi ali meni je trebalo za ispit , baš prema pitanju : Sve u jednoj formuli.
Tnx za trud.
[ bokinet @ 30.08.2018. 11:06 ] @
Sledeci put samo malo bolje treba da se definise sta trebe kao i sta sme a sta ne da se koristi pri radu posto je na pocetku ipak bilo izricito COUNTIFS() f-ja...

Excel ima dosta f-ja ali neke f-je jednostavno nije moguce uskladiti sa nekim f-jama i komandama zbog nacina rada.

Ovo samo kazem dobronamerno da bi se dobilo i pravo resenje.

Kao sto se vidi iz prethodnih postova od @Ivek33 i mene, moze da se uradi bar na 2 nacina (jedan brzinski i jedan sa malim zaksnjenjem kad se ukljuci glava) ako ne i vise nacina za ovo sto je bilo potrebno (ali to opet nije bilo sa pomenutim COUNTIFS()).

Bitno je da smo nasli resenje :)
[ Borna Š @ 30.08.2018. 13:53 ] @

Prihvaćam kritiku.
Bio sam pod pritiskom zbog ispita , mada nije opravdanje.
Još jednom, hvala tebi i Iveku33