[ parmin @ 17.09.2018. 08:59 ] @
U paintu, kada hoću nešto da snimim po defaultu je namešteno da tip slike bude png. Nekad zaboravim, da prebacim na jpg, pa slika ode ili zauzima previše prostora. Ima li negde neka opcija, neko podešavanje, da stavim da mi stalno stoji mesto png, jpg.
[ valerijan @ 17.09.2018. 09:39 ] @
Ne koristim Paint. Vidim da "pišu" da XP, Vista i 7 nemaju tu opciju. Pokušao sam, ali vraća na PNG.

Pokušaj da usvojiš da kada čuvaš Save as, pritisneš TAB pa taster J. To će skratiti postupak.

Kad uđe u "krv" nećeš ni primetiti...CTRL+S, TAB, J.

CTRL+S je save, TAB selektuje "save as type" a J "bira" JPG.

Pokušaj ovo:

Citat:
"I use a dirty little hack for this.

Make a small blank white JPEG image and save it to a place like C:\blank.JPG and make it read only
right-click the paint shortcut in the start menu, and select "Properties"
Append "C:\blank.JPG" to the end of the Target field (keep the quotes)
now every time you open paint it will start with that JPEG image and the "Save As..." option will be set to JPEG. Since the image is read only, if you try and save over it, the "Save As" dialog will pop up instead.

If that doesn't suit your needs you can throw paint into ResHacker and search for the dialog or string table, and modify it accordingly."

[ djoka_l @ 17.09.2018. 09:51 ] @
Slika ne ode sama, nego je ti negde prebaciš.

To ti je isto kao da si rekao, kada snimim sliku u Photoshopu, ponekad ode kao .psd, pa mi zauzima previše mesta (Photoshop format JESTE pds, a da bi dobio jpg mora da se uradi export, čime se gubi i kvalitet i podaci koje sadrži .pds).
PNG je format komprimovane slike bez gubitaka informacija, pa je pogodno da se slika čuva u png formatu dokle god se edituje. Kada treba da se napravi konačna verzija za publikovanje, tek tada se prebaci na jpg format, a može i da ostane u png ako je potrebno da se nađe na web stranici.
jpg je bolji format ako je u pitanju fotografija, ali je png bolji za skoro sve ostalo.
[ valerijan @ 17.09.2018. 10:14 ] @
Pa da.

PSD je "radni" format, a u Paintu je izgleda PNG, takođe zbog kvaliteta.

Kao zaštita od slučajnog degradiranja piksela.

U svakom slučaju, ako se insistira na JPG-u, nije loš onaj "put" koji sam citirao.

Meni nije uspelo, jer nisam shvatio kako da završim vezu (odnosno šta da dodam) posle"%windir%\system32\mspaint.exe" ako mi je npr. JPG koji želim da pokrenem, klikom na Paint, na Desktopu.
[ calexx @ 17.09.2018. 11:50 ] @
Citat:
parmin:
U paintu, kada hoću nešto da snimim po defaultu je namešteno da tip slike bude png. Nekad zaboravim, da prebacim na jpg, pa slika ode ili zauzima previše prostora. Ima li negde neka opcija, neko podešavanje, da stavim da mi stalno stoji mesto png, jpg.
Možda da ne klikneš na Save As nego na trenutak zastaneš na tom delu pa će desno da se otvori ponuda nekoliko formata.

Zvaničan predlog je da se pravi neki default.jpg ali se meni najviše sviđa ovaj predlog:
Citat:
Open PAINT, then click the BLUE drop down box in the top left hand corner of the screen (this is the box that gives the drop down options for saving a file), now click SAVE AS and a selection of save as formats including JPEG will appear to the right, move your cursor over the JPEG option and RIGHT CLICK (not left click), three options will be presented, click (select) the top option which says ADD TO QUICK ACCESS FOLDER.
This creates a new ICON at the top of the paint screen next to the DO and UNDO arrows (icons).
Now in future when you want to save anything as JPEG simply click this new icon (rather than the blue drop down box) and the normal save screen will open with JPEG as the DEFAULT.
[ valerijan @ 17.09.2018. 11:54 ] @
Odlično rešenje. Testirao.
[ parmin @ 19.09.2018. 11:05 ] @
Hvala. Napravio sam nešto, može i tako. U svakom slučaju radi.


Napravite malu praznu bijelu JPEG sliku i sačuvajte je na mesto kao što je C: \ blank.JPG i učinite ga samo za čitanje
kliknite desnim tasterom miša na prečicu boja u start meniju i izaberite "Properties"
Dodajte "C: \ blank.JPG" do kraja polja Target (zadržite citate)
sada svaki put kada otvorite boju počneće sa tom JPEG slikom i opcija "Save As ..." će biti podešena na JPEG. S obzirom na to da je slika samo za čitanje, ako pokušate da ga uštedite, umesto toga će se pojaviti dijalog "Sačuvaj kao".

Ako to ne odgovara vašim potrebama, možete da bacite boju u ResHacker i potražite dijalog ili string string i izmenite ga u skladu s tim. "

A može i ovako:

Otvorite PAINT, a zatim u gornjem levom uglu ekrana kliknite BLUE (ovo je okvir koji daje opcije padanja za čuvanje datoteke), sada kliknite SAVE AS i odabir sačuvajte kao formate uključujući JPEG pojavi se desno, pomerite kursor preko opcije JPEG i RIGHT CLICK (ne levim klikom), biće prikazane tri opcije, kliknite (odaberite) gornjoj opciji koja kaže ADD TO KUICK ACCESS FOLDER.
Ovo stvara novi ICON na vrhu ekrana boja pored strelica DO i UNDO (ikone).
Sada u budućnosti kada želite da sačuvate nešto kao JPEG jednostavno kliknite na ovu novu ikonu (a ne plavo padajuće polje), a normalni sačuvani ekran će se otvoriti pomoću JPEG-a kao DEFAULT-a.

Ovo sam preveo preko translatora, za one koji slabo govore engleski.
[ parmin @ 22.08.2019. 10:48 ] @
Uradio sam print scrin ekrana. Otvaram paint – nalepi – izaberi (opsečen šta mi treba) – krop – datoteka – save as – izaberem opciju jpeg. Desni miš na tu opciju i odaberem prvu opciju – dodaj priručnoj traci. Na traci mi se pojavi ikonica jpeg slika i kada na nju kliknem, automatski slika je u jpeg formatu.